• TÜRKİYE - FAS  İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - FAS İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı:1990
Türk Tarafı Başkanı: Osman Kocaman  
Firma ve Unvanı: Akua Group Su Ürünleri A.Ş./ İcra Kurulu Üyesi
Karşı Kanat Kuruluşu: Fas Girişimciler Genel Federasyonu
Karşı Kanat Başkanı: Miriem Bensalah-Chaqroun

DEİK/Türkiye-Fas İş Konseyi 1990 yılından bu yana  Fas Firmalar Konfederasyonu  ile işbirliği içinde faaliyet göstermektedir. İş  Konseyi tarafından düzenlenen toplantılar vasıtasıyla Türkiye ile Fas arasındaki iş hacminin artmasına katkıda bulunmanın yanı sıra her iki tarafın da çıkarlarına hizmet edecek bir Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzalanması yönünde sürdürdülen ortak çabalar sonucunda 2006 yılında Serbest Ticaret Anlaşması yürürlüğe girmiştir. Fas, Afrika ülkeleri içinde Türkiye'nin en fazla ticaret yaptığı 5'inci ülke konumuna gelmiştir.İş Konseyi'nin başlıca hedefleri arasında, hem ticari hem de yatırım ilişkilerini artırmak yer almaktadır. İki ülke arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için potansiyel taşıyan sektörlerin başında tekstil ve hazır giyim, otomotiv, tarım, turizm, müteahhitlik gelmektedir. 

İletişim

Barış Çuvalcı,
İş Konseyi Bölge Kordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 32
E-posta: bcuvalci@deik.org.tr

Evren Doğan,
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 51
E-posta: edogan@deik.org.tr

İrem Develioğlu,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 70
E-posta: idevelioglu@deik.org.tr

Saadet Gülmez,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 61
E-posta: sgulmez@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

FAS GİRİŞİMCİLER DERNEĞİ FEDERASYONU
Adres: 23, Bd Mohamed Abdou, Quartier Palmiers, Casablanca, Morocco
Tel: +212 5 22 99 70 00 
E-posta: cgem@cgem.ma
Web: www.cgem.ma

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C RABAT BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 7, Avenue Abdelkrım Benjelloun Rabat MAROC
Telefon: +212 537 66 15 22
E-posta: ambassade.rabat@mfa.gov.tr

T.C. RABAT TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Adres: 7, Abdelkrim Benjelloun  10000 Rabat MAROC
Telefon: +212 537 76 76 01
E-postarabat@ekonomi.gov.tr

T.C. KAZABLANKA TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Adres: Angel Boulevard d’Anfa et Rue d’Algerie, 2 eme etage, appt. 1 Casablanca
Tel: 00 212  522 27 67 57
E-posta: kazablanka@ekonomi.gov.tr

FAS KRALLIĞI ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Reşit Galip Cad. Rabat Sok. No: 11, G.O.P., Ankara
Tel: +90 312 437 60 20/21
E-posta: sifamatr@tr.net; amb.ankara@maec.gov.ma

FAS KRALLIĞI İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: Bayıldım Cad. No: 8 D:1-2 Maçka Beşiktaş/ İstanbul
Tel: 0212 258 15 98
E-posta: consulatmarocist@gmail.com

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Osman Kocaman

Başkan

Akua Group Su Ürünleri A.Ş.

Akif Onur Ural

Başkan Yardımcısı

Urallar Mobilya Dekorasyon Gıda Mad. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Müşfik Tomaçoğlu

Başkan Yardımcısı

Best A.Ş.

Abdulkadir Turan

Üye

Campak Temizlik Bilgi İşlem Otomasyon Sağlık Hizm. İnş. San. ve Tic. A.Ş.

Adil Özışık

Üye

Form İnşaat Tasarim Mobilya Turizm San. ve Tic. Ltd. Şti.

Ahmet Bora Yaşar

Üye

Sab İnş. Turz. Teks. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Alim Küçükpehlivan

Üye

Başarsoft Bilgi Tekonolojileri A.Ş.

Burak Henden

Üye

Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.

Can Hakan Karaca

Üye

Cantek Soğutma Makinalari Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Demir Dülger

Üye

Acemar Dış Ticaret A.Ş.

Kerim Akçakoca

Üye

Akçakoca Teks.Gıda San.Tic.Ltd.Şti

Mahmut Işık

Üye

Medkon Hat İşletmeciliği Denizcilik ve Ticaret A.Ş.

Mehmet Şahin

Üye

Stfa İnşaat A.Ş.

Ömer Hakan Baki

Üye

Öhb Gıda Enerji Tekstil Turizm İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.

Sadık Ayhan Saruhan

Üye

Fakir Elektrikli Ev Aletleri Diş Ticaret A.Ş.

Samim Cenk Alpaslan

Üye

Dal Teknik Makina Ticaret ve Sanayi A.Ş.

Sinem Ünlütürk

Üye

Arkas Lojistik A.Ş.

Tufan Altuğ

Üye

Ford Otosan A.Ş.

Uğur Tevfik Doğan

Üye

Murat Proje Danışmanlık ve Tic.Ltd.Şti.

Yayınlar

Fas Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

FAS BALIKÇILIK SEKTÖRÜ SUNUMU

İlgili Dokümanlar

FAS ÜLKE SUNUMU

İlgili Dokümanlar

Fas Bülteni Aralık 2011

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

Fas Yatırım Olanakları Konferansı, 27 Mayıs 2014,TOBB Plaza İstanbul , 09.05.2014

Türk-Fas İş Konseyi ve Fas Yatırım Ajansı (AMDI) işbirliği ile 27 Mayıs 2014 tarihinde 09.00-16.00 saatleri arasında İstanbul TOBB Plaza’da Fas Yatırım Konferansı düzenlenecektir.

Fas Ankara Büyükelçisi Sayın Lotfi Aouad’ın da onurlandırması beklenen konferansda Fas’taki serbest bölgeler, tarım, sanayi ve otomobil, tekstil, metalurji ve elektromekanik sektörlerindeki yatırım fırsatlarına ilişkin sunumlar gerçekleştirilecektir.

Fas, dünyanın en büyük fosfat yataklarına sahip olup, Çin’den sonra dünyanın en büyük fosfat üreticisidir.Ülkede fosfat sektörünün yanı sıra, otomotiv, havacılık ve uzay, tekstil ve tarımsal gıda sektörleri gelişmekte ve büyüme kaydetmektedir. Ayrıca, 2013 yılında Avrupa’ya gerçekleştirilen ithalatın azalmasına rağmen, ülkenin son yıllarda uygulamaya koyduğu stratejik planlar, tarımsal üretimdeki hızlı büyüme, doğrudan yabancı yatırımlardaki artış ve ihracat yapılan ürünlerin ve bölgelerin çeşitlenmesi sayesinde ülke yıllık ortalama %5 büyümesini korumuştur.

 Bu doğrultuda Faslı işadamlarının da katılmasının planlandığı ve ikili görüşmeler gerçekleştirme imkanı da sağlayacak söz konusu konferansa katılmak isteyen firmalarımız tarafından ekte yer alan katılım formunun eksiksiz doldurularak en geç 22 Mayıs 2014 tarihine kadar DEİK’e (Özge Karagöz, e-mail: afrikabolgesi@deik.org.tr, Tel : 0212 3395070) iletilmesi gerekmektedir.

Türk-Fas İş Konseyi Ortak Toplantısı, 20-23 Mayıs 2013, Kazablanka , 20.05.2013

DEİK/Türk-Fas İş Konseyi tarafından 20-23 Mayıs 2013 tarihleri arasında Fas’a bir heyet ziyareti gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Sözkonusu ziyaret kapsamında İş Konseyi Ortak Toplantısının gerçekleştirilmesi ve Fas Yatırım Ajansı tarafından Fas’taki yatırım olanaklarına ilişkin bilgilendirme toplantısı yapılması öngörülmektedir.

Son yıllarda uygulamaya koyduğu stratejik planlar sayesinde yıllık ortalama %5 oranında büyüme sergileyebilmiş ve doğrudan yabancı yatırımlarda artış yaşamış olan ülkede otomotiv, tekstil ve tarımsal gıda gibi sektörlerin gelişmesinde özel sektörün payı giderek artmakta olup FDi Intelligence (Financial Times) 2012 raporuna göre Fas, 2011 yılında Güney Afrika’nın ardından Afrika’da en fazla yatırım yapılan ülke olmuştur.

ABD, AB, Türkiye ve çeşitli Arap ülkeleriyle imzaladığı ticaret anlaşmaları sayesinde 1 milyarın üzerinde bir tüketici pazarına erişim imkanı sağlayan Fas ile ticaretimiz 2012 yılı verilerine göre %7,7 oranında artış göstermiştir.

Fas’ın turizm, tarım sanayi, inşaat, gayrimenkul, otomobil, madencilik, enerji, sağlık, telekom ve tekstil sektörlerinden önde gelen işadamlarıyla ikili görüşme yapma fırsatı sunacak sözkonusu seyahate katılmak isteyen firmalarımız tarafından konaklama, uçuş ve transfer giderlerinin karşılanmasını teminen 700 Euro avans ücretinin T.C. İş Bankası Beyoğlu Şubesi (1011) DEİK Afrika İş Konseyi 3314642 No’lu Euro hesabına (Swift: ISBKTRISXXX / IBAN No: TR100006400000210113314642) yatırıldığını gösteren katılımcının isminin de kayıtlı olduğu ödeme dekontuyla birlikte, en geç 07 Mayıs 2013 tarihinekadar DEİK’e (Özge Karagöz, e-mail: afrikabolgesi@deik.org.tr, Tel: 02123395070) iletilmesi gerekmektedir.

        

NOT:

- Paket program ücreti bilahare belirlenecek olup, avans olarak ödenen miktar düşülerek, ödenecek bakiye miktar katılımcılara ayrıca bildirilecektir.

 

-Seyahatin KOSGEB Yurt Dışı İş Gezisi Desteği kapsamına alınması konusunda KOSGEB nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Söz konusu girişimin olumlu olarak neticelenmesi halinde KOSGEB Veri Tabanı’na kayıtlı olan firmalar, KOSGEB Müdürlüklerine başvurarak anılan teşvikten yararlanabilecektir. Bu nedenle, teşvikten yararlanmak isteyen ve KOSGEB Veri Tabanı’na kayıtlı olmayan firmaların kayıt prosedürlerini tamamlamaları gerekmektedir.

 

 

EK1: Başvuru Formu

EK2: Taslak Program  

Türk-Fas İş Konseyi Ortak Toplantısı , 03.05.2012

DEİK/Türk-Fas İş Konseyi tarafından 3 Mayıs 2012 tarihinde TOBB Plaza'da Türk-Fas İş Konseyi Ortak Toplantısı düzenlendi.

Söz konusu toplantıya T.C.  Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Sn. Fatih Metin, Fas Ankara Büyükelçisi Sn. Lotfi Aouad, Türk-Fas İş Konseyi Eş Başkanları Sn. Banu Anıl ve Sn. Youssef Rouissi ve yaklaşık 125 kadar Türk ve Faslı firmalar katıldı.

Toplantının açılış oturumunun ardından Fas'taki yatırım olanakları, otomotiv, bankacılık ve altyapı fırsatlarına ilişkin sunumlar yapıldı. Çalıştay sonrasında Türk ve Faslı firmalar arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Fas Ortak Yürütme Kurulu Toplantısı , 25.01.2012

FAS ORTAK YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI, 25 OCAK 2012, İSTANBUL

25 Ocak 2012 tarihinde İstanbul TOBB Plaza’da Türk-Fas İş Konseyi Ortak Yürütme Kurulu Toplantısı düzenlendi. Toplantıya Fas İstanbul Başkonsolosu Sn. Mohamed Benebdeljalil, Türk-Fas İş Konseyi Eş Başkanları Sn. Banu Anıl, Sn. Youssef Rouissi, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Şube Müdürü Sn. Reşit Kuaş, Sn. Mustafa Üçdağ, TÜRSAB Kurumsal İlişkiler direktörü Sn. Ela Atakan ve İş Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri katıldı. Toplantıda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri arttırabilmek için konseyin atması gereken adımlar belirlendi. İş konseyinin 2012 yılı içerisinde özellikle sektör bazında etkinlik gerçekleştirilerek üyelerin her iki ülkedeki yatırım ve ticaret fırsatları hakkında bilgilendirilmeleri, yılda iki kez ortak yürütme kurulu toplantısının düzenlenmesi ve Nisan ayında Fas’tan özellikle otomotiv ve tekstil sektöründe faaliyet gösteren iş adamlarının Türkiye’ye gelerek bilgilendirilmelerine karar verildi.

Fas Yatırım Heyeti ile Toplantı , 22.11.2011

Fas Yatırım Heyeti ile Toplantı, 22 Kasım 2011 / TOBB Plaza, İstanbul

DEİK / Türk-Fas İş Konseyi, Fas Yatırım Ajansı (AMDI) ve T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (ISPAT) işbirliği ile 22 Kasım 2011 tarihinde TOBB Plaza’da Türk-Fas İş Konseyi Başkanı Sn. Banu Anıl, Fas Ankara Büyükelçisi Sn. Lofti Aouad, T.C Ekonomi Bakanlığı Anlaşmaları Genel Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcısı Sn. Müge Varol, Türkiye, T.C Başbakanlık Yatırım Ajansı Proje Müdürü Sn. Furkan Karakaya, Müteahhitler Birliği Başkan Yardımcısı Sn Emre Aykar,  Fas Tarım ve Kalkınma Ajansı Proje Müdürü Sn. Hakim Tazir ve birçok Türk firması katılımlarıyla Yatırım Konferansı düzenlendi.

Türk-Fas İş Konseyi Başkanı Sn Banu Anıl’ın açılış konuşması ve Fas Ankara Büyükelçisi Sn. Lofti Aouad’ın hitabının ardından T.C Ekonomi Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdür Yardımcısı Sn. Müge Varol konuşma yaptı. Sn. Varol konuşmasında son sekiz yılda Türkiye ile Fas arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin olumlu yönde ilerlediğini, 2004 yılında, Türkiye’nin Fas’a ihracatı 330 milyon dolar, Fas’tan ithalatı ise 150 milyon dolar olarak iken 2010 yılı rakamlarına bakıldığında ihracatımızın 2004 yılında göre 2 kat artarak yaklaşık 625 milyon dolara, ithalatımızın ise yaklaşık 3 kat artarak 400 milyon dolara ulaştığını, 2007 yılından Fas’ta 28 Türk firması faaliyet göstermek iken, bugün bu sayının 55’e çıktığını ve bu firmalarımızın yatırımlarının toplamının 245 milyon doları bulduğunu ve bu yatırımlarla 6000 Fas vatandaşına istihdam sağladıklarını ifade etti. Açılış oturumu sonunda Fas Yatırım Ajansı (AMDI) Genel Müdürü Sn. Fathallah Sijilmassi Fas’taki iş ortamı ve yatırım fırsatları hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

 

Seminerin ikinci oturumda, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkan Yardımcısı Sn Emre Aykar,  Fas Tarım ve Kalkınma Ajansı Proje Müdürü Sn. Hakim Tazi, Medhub-Tanger Lojistik Serbest Bölgesi Müdürü Sn. Omar Chaib, Fas Otomotiv Sanayi ve Teknik Merkezi (CETIEV) Uzmanı Sn. Mohamed Ouzif, Fas Tekstil ve Konfeksiyon Sanayicileri Derneği (AMITH) Yönetim Kurulu üyesi Sn. Mohamed Alaoui ve Boston Consulting Group Firma sorumlusu Sn. Yücel Ersöz sunum gerçekleştirdiler.

Öğle yemeğinin ardından Faslı yetkililer ve Türk katılımcı firmalar arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi.