• Başkan'dan

3 yılı Başkan Yardımcısı olmak üzere 5 yıl Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptığım DEİK’te, 22 Eylül 2017 tarihi itibarıyla Başkanlık görevini Ömer Cihad Vardan Başkan’dan devralmış bulunuyorum.

Öncelikle, bu göreve beni layık gören Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’ye ve bu kararı destekleyen Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerimi arz ederim.

Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın kurdurduğu, ülkemizin dış ekonomik ilişkilerinde çok önemli bir misyon üstlenen DEİK’te, geçmişten bugüne kadar görev yapan tüm Başkanlara, Yönetim Kurulu Üyelerine, İş Konseyi Başkan ve Üyelerine, Profesyonel Kadromuza, DEİK’e gerekli desteği sağlayan Bakanlarımıza, Başbakanlarımıza, Cumhurbaşkanlarımıza teşekkür ediyor, vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyorum.

Bir teşekkürüm de, görevi devraldığım ve 3 yıl boyunca Başkanlık görevini başarıyla yürüten Ömer Cihad Vardan Başkanıma. Kendisine, gerek Yönetim Kurulu Üyesi ve Denetleme Kurulu Üyesi, gerekse Başkanlığı süresince yaptığı çalışmalar için şahsım ve DEİK adına teşekkür ediyor, bundan sonraki çalışma hayatında başarılar diliyorum.

Yönetim Kurulumuz ve İş Konseylerimizle birlikte, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, amacımız; Ekonomi Bakanlığımızın koordinasyonunda ve ülkemizin hedefleri doğrultusunda, milletimizin refah ve mutluluğunun artması, ülkemizin uluslararası alanda daha da etkin olması ile evlatlarımızın geleceğinin daha yaşanabilir ve daha adil bir dünyada devam etmesi için var gücümüzle çalışmak olacaktır.

Yeni görevim sebebiyle muhtelif şekillerde samimi tebrik ve dualarını ileten tüm dostlarıma, büyüklerime içtenlikle teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Nail OLPAK

1961 yılında Burdur İbecik’te doğan Nail Olpak, 1977 yılında Aydın Lisesi’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Fakültesini bitiren Olpak, yüksek lisansını Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Enerji alanında tamamladı.

İş hayatına Umar Makina A.Ş.’de başlayan Olpak, Özgün A.Ş.’de yürüttüğü Fabrika Müdür Yardımcılığından sonra, Cankurtaran Holding A.Ş. bünyesinde faaliyet gösteren EsemElektrik Sayaçları A.Ş.’de Proje Müdürü olarak göreve başlayıp, Holdingin muhtelif kademelerinde üst düzey yöneticilik yaptı, 2000 yılının sonuna kadar Cankurtaran Holding A.Ş. Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi.

Daha sonra kendi isteğiyle görevinden ayrılan Olpak, önce NORA Elektrik Malzemeleri A.Ş yi, daha sonra da PAK YATIRIM A.Ş.’yi kurdu. Nail Olpak halen, her iki şirketin de Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

Nail Olpak, MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) 5. dönem Genel Başkanı ve MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Başkanı, IBF (Uluslararası İş Forumu) Başkan Vekili, DEİK (Dış Ekonomik İşler Kurulu) Başkan Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi, DTİK (Dünya Türk İş Konseyi) Başkanı, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Yönetim Kurulu Üyesi, YOİKK (Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu) Üyesi, B20 Türkiye Yürütme Kurulu Üyesi, İTO (İstanbul Ticaret Odası) Meclis Üyesi, İDTM (İstanbul Dünya Ticaret Merkezi) Yönetim Kurulu Üyesi, ENVERDER (Enerji Verimliliği Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi, MMG (Mimarlar Mühendisler Grubu) üyesi olarak da görev yapmıştır.

Nail Olpak, halen aşağıdaki görevleri sürdürmektedir;

-DEİK, Dış Ekonomik İşler Kurulu, Yönetim Kurulu Başkanı

-DEİK, Dış Ekonomik İşler Kurulu, İcra Kurulu Başkanı

-DTİK, Dünya Türk İş Konseyi Başkanı

-Bilişim Vadisi Yönetim Kurulu Başkan Vekili

-Türk Japon Üniversitesi Kurucu Heyeti Üyesi

-Kandilli Kulübü Kurucu Mütevelli Heyeti Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili

-Huzur Hastanesi Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi

-İGETEV (İnsan Gelişimi ve Toplumsal Eğitim Vakfı) Mütevelli Heyeti Üyesi

-MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) Yüksek İstişare Heyeti Üyesi

Nail Olpak’a, Ahi Evran Üniversitesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversiteleri tarafından Uluslararası İlişkiler dalında Fahri Doktora unvanı verilmiştir.

Evli ve birisi Mimar, diğeri Mekatronik Mühendisi iki erkek çocuk babası olan Nail Olpak, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

TÜRKİYE VE BATI AFRİKA 10 MİLYAR DOLARA KOŞUYOR

TÜRKİYE VE BATI AFRİKA 10 MİLYAR DOLARA KOŞUYOR

DEİK İş Konseylerine Afrika'dan 2 ülke daha ekledi

 

Afrika Kıtası ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi misyonu ile faaliyetlerini gerçekleştiren DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri, "Birlikte düşün, birlikte harekete geç ve birlikte kazan" teması ile Türkiye-ECOWAS Ekonomi ve İş Forumu'nu İstanbul'da gerçekleştiriyor.

Türkiye ile Batı Afrika Ülkeleri Ekonomi Topluluğu'nun buluştuğu Türkiye-ECOWAS Ekonomi ve İş Forumu'nun ilk gününün açılış oturumu, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, DEİK Başkanı Nail Olpak, ECOWAS Sanayi ve Özel Sektörü Geliştirme Komiseri Kalilou Traore, Batı Afrika Ticaret ve Sanayileri Federasyonu (FEWACCI) Başkanı Germain Essohouna Meba, ECOWAS üyesi ülkelerin Bakanları ile binden fazla Türk ve Afrikalı iş insanının katılımı ile 22-23 Şubat 2018 tarihlerinde Ekonomi Bakanlığı ev sahipliğinde DEİK organizasyonu ile İstanbul'da gerçekleştiriliyor.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekciaçılış konuşmasında, Türkiye'nin ECOWAS ülkeleri ile ticaret hacminin mevcut potansiyeli yansıtmadığını belirterek, "Afrika ile dış ticaret hacmimiz, THY'nin uçuşlarına paralel olarak artı. Afrika'nın tamamıyla Türkiye'nin dış ticaret hacminin 25 milyar ABD Dolar seviyelerine geldi" dedi. Türkiye'nin 15 yıldır süren çabalarının Afrika kıtası ile ticarette çok önemli gelişmeler yarattığını vurgulayan Zeybekci, "Dengeli şekilde karşılıklı menfaatleri en üst seviyeye çıkarmak ve Serbest Ticaret Anlaşmasının gerçekleştirilmesi asıl amacımız" dedi. Zeybekci, ECOWAS üyesi 15 ülke arasında ticaretin serbestçe yapılabileceği bir iklim yaratıldığını belirterek sözlerini sürdürdü: "10 yılda 200 milyon ABD Dolarlık bir dış ticaret hacminden, bugün yaklaşık 2 milyar ABD Dolarının üzerine çıkarak, 10 kat artış yakaladık. Kısa vadede hedefimiz dış ticaret hacmimizi, 5 milyar ABD Doları seviyesine çıkarmak, orta vadede ise, 10 milyar ABD Doları seviyesine çıkarmak" dedi. 

Karşılıklı, denge ve ‘kazan-kazan' prensibi çerçevesinde ekonomik ve ticari iş birliğinin artmasını istediklerini belirten Zeybekci, Türkiye ve ECOWAS arasında, ECOWAS'ın da hassasiyetlerini özellikle dikkate alan bir Serbest Ticaret Anlaşması imzalamak istediklerini belirtti. Türkiye'nin Afrika'daki projelerini ECOWAS ile birlikte gerçekleştireceklerini vurgulayan Zeybekci, 2016 yılında gerçekleştirilen Türkiye-Afrika İş Forumu'nun bu sene ikinci ayağının yine Türkiye'de gerçekleştirileceğini belirterek, Afrika ve Türkiye'nin ticari anlamda birbirini tamamlayıcı özellikleri olduğunu söyledi.

DEİK Başkanı Nail Olpak, "Bugün, ülkelerimizin ortak amaçları ve ihtiyaçları doğrultusunda ‘birlikte' olabilmek için, dostlarımızla bir araya geldik. ECOWAS ülkelerinden dostlarımızla, Türk İş dünyası temsilcilerini bir araya getiriyoruz" dedi. "Birlikte düşün, birlikte harekete geç ve birlikte kazan" teması ile yola çıkıldığını hatırlatan Olpak, "Çok güzel bir amaç; birlikte düşüneceğiz ve iş birliği içinde olacağız. Ortak hareket edeceğiz ve ilişkilerimizi derinleştireceğiz. Sonunda, birlikte kazanacağız" dedi. Türkiye'nin, bölgesinde ve Afrika'da, her zaman güvenliğin, barışın ve refahın simgesi olduğunu vurgulayan Olpak, DEİK ile ECOWAS arasında 2016 yılında İşbirliği Anlaşması'nın imzalandığını ve 2 yılını doldurmak üzere olduğunu hatırlattı.  Olpak sözlerini şöyle sürdürdü: "Türk iş dünyası temsilcileri olarak, ülkelerimiz arasında karşılıklı yatırımların ve ticaretin finansman imkanlarının masaya yatırılması, ECOWAS ile imzalanması beklenen Serbest Ticaret Anlaşması sürecinin hızlandırılması, ECOWAS ülkeleri içerisinde iş ortağı olarak Türk iş insanlarımızın öncelikli tercih sebebi olması, bu Forum çerçevesinde temel hedeflerimiz arasında yer alıyor."

Batı Afrika Ticaret ve Sanayileri Federasyonu (FEWACCI) Başkanı Germain Essohouna Meba, ECOWAS ile Türkiye arasındaki ekonomik ortaklığı güçlendirmek istediklerini belirterek, "ECOWAS ülkeleri arasındaki ticaret 2016 yılında 12 milyar ABD Dolarına ulaştı. Amacımız, bölgemizde kamu ile özel sektörün dayanışmasını güçlendirmek.  Afrika'da Türk iş insanları için büyük potansiyel mevcut" dedi. Özel sektörün çıkarlarını korumak ve iş dünyasının gelişimi sağlamak amacıyla şirketlere önemli destekler verdiklerini vurgulayan Meba, Federasyonun özel sektör ile ortaklıklar kurarak enerji, tarım ve ulaşım gibi hedef sektörlere yönlendirdiklerini ifade etti. Meba, Türkiye ile ECOWAS arasında düzenlenen Forumda imzalanacak ticaret ve yatırım anlaşmasının ilişkilerin güçlenmesine katkı sağlayacağını söyledi.

ECOWAS Sanayi ve Özel Sektörü Geliştirme Komiseri Kalilou Traoreise, Türkiye ile olan iş birliğinin bölgenin kalkınması için önemli olduğunu belirterek, "ECOWAS bölgesinde iş insanları için demiryolu, karayolu, hastane, enerji ve tarım sektörlerinde büyük yatırım fırsatları var" dedi. Traore, Türk şirketleriyle ticareti geliştirmek ve iş birliğini sağlamak için gerekli anlaşmaların imzalanmasını istediklerini vurgulayarak, "Türkiye'nin potansiyelinin farkındayız. Afrika kıtasında Türk şirketlerinin gerçekleştiği projelerin kalitesi bize her şeyi gösteriyor" dedi.  Traore, ECOWAS'ın Türk şirketlerine ticari, siyasi ve hukuki alanda desteklerini sunacaklarını vurguladı. ECOWAS'ın 1975 yılında halkın refahını arttırmak, sürdürülebilir ekonomik büyümenin ve kalkınmanın sağlanması için kurulduğunu aktaran Traore, ECOWAS'ın Afrika kıtasının önemli bir örgütü haline geldiğini ve enerji, ulaşım ve telekomünikasyon alanında birçok altyapı projesini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Forumun açılış konuşmalarının ardından, Afrika Kıtası ile ekonomik ilişkilerin çeşitlendirilmesi, geliştirilmesi ve kazan-kazan ilişkisi misyonuyla DEİK/Türkiye-Burkina Faso İş Konseyi Kuruluş Anlaşması ve DEİK/Türkiye-Togo İş Konseyi Kuruluş Anlaşması'nı imzalandı. DEİK, Afrika Kıtasındaki İş Konseyi sayısını 43'e yükseltti.

İki gün sürecek Forumda, tematik oturumlar ve ECOWAS Hükümet temsilcileri ile iş dünyası temsilcilerinin birebir temaslarını içeren görüşmeler 22-23 Şubat tarihlerinde gerçekleştiriliyor. Görüşmeler kapsamında hem ECOWAS üyesi ülkelerin iş insanları hem de Türk iş insanları yüz yüze görüşme fırsatı ile yeni iş bağlantıları geliştirme olanağı bulacak.

İlgili Dökümanlar

İlgili Resimler

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, DEİK YÖNETİM KURULUNU ÇANKAYA KÖŞKÜNDE KABUL ETTİ

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, DEİK YÖNETİM KURULUNU ÇANKAYA KÖŞKÜNDE KABUL ETTİ

Başbakan Binali Yıldırım, DEİK Yönetim Kurulu Üyelerini 21 Şubat 2018 tarihinde kabul etti. Başbakan Binali Yıldırım ile DEİK Yönetim Kurulu Toplantısı'nda, yatırım ortamının iyileştirilmesi, dış ticaret, finansman ve bankacılık, yurtdışı müteahhitlik hizmetleri, lojistik, turizm, enerji, bilişim ve bilgi güvenliği, imalat sanayisi, Ar-Ge, gıda ve tarım, otomotiv, perakende, Avrupa Birliği ve Brexit ile iş gücü piyasasına ilişkin konular değerlendirildi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, özel sektörde bir istişare mekanizması olarak DEİK Yönetim Kurulu tarafından iletilen konuların Bakanlar Kurulu'na sunulacağını iletti. Toplantıya ayrıca Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile DEİK Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

TÜRKİYE-BELARUS EKONOMİK İLİŞKİLERİNDE 6 ANLAŞMALIK YENİ DÖNEM

TÜRKİYE-BELARUS EKONOMİK  İLİŞKİLERİNDE 6 ANLAŞMALIK YENİ DÖNEM

Başbakan Binali Yıldırım'ın Belarus'u resmi ziyaretleri kapsamında DEİK tarafından düzenlenen Belarus-Türkiye İş Forumu, T.C. Başbakanı Binali Yıldırım, Belarus Başbakanı Andrey Kobyakov, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, DEİK Başkanı Nail Olpak, Belarus TSO Başkanı Vladimir Ulahoviç ve DEİK/Türkiye-Belarus İş Konseyi Başkanı Ali Rıza Arslan'ın katılımları ile 15 Şubat 2018 tarihinde Belarus'un başkenti Minsk'te gerçekleştirildi.

Ziyaret çerçevesinde iki ülke iş dünyasını ilgilendiren 6 anlaşmanın imzaladığını aktaran Başbakan Yıldırım, "Yatırımların korunması, çifte verginin önlenmesi, standardizasyon, kombine taşımacılık, bilimsel ve teknik iş birliğinin artırılması alanlarında anlaşmalara imza attık"dedi. İş Forumunun kapanış oturumunda hitaplarını gerçekleştiren Başbakan Binali Yıldırım, Hükümetlerin görevinin iş dünyasının yaşadığı sorunları çözmek olduğunu belirterek, "Biz Belarus-Türkiye ilişkilerinde kazan-kazan esasına göre işlerimizi geliştirmeyi hedefliyoruz. Tek taraflı bir kazancın geleceği olmaz. Tek tarafın mutlu olduğu ticaretten hayır gelmez. Mesela vaktiyle başlanan Viking projesi var. Bu proje bir türlü istediğimiz noktaya gelmedi Ukrayna'daki olaylardan dolayı. Kuruldu mu? Kuruldu. Yavaş ilerliyor. Su yolu geliştirebilir. Ticaretin büyümesinin önündeki engeller daha da geriletilebilir. Ulaşım, lojistik ticaret için araçtan ibarettir. 3-5 kuruşu ticaret olarak görürsek ülkemize kötülük yapmış oluruz" ifadelerini kullandı. Çeşitli sektörlerde iş birliği yapılabileceğini belirten Yıldırım, "Belarus'un ziraat makinalarında, büyük iş makinalarında ciddi birikimi olduğunu biliyoruz. Türkiye ile Belarus, üçüncü ülke pazarlarına hitap edilecek şekilde bunlar ilerletilebilir" dedi.

Belarus BaşbakanıAndrey Kobyakov, Belarus'taTürk iş dünyası için konforlu bir ortam oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Türk ve Belarus iş dünyası arasında etkinlikler düzenlemenin bir gelenek haline geldiğini vurgulayan Kobyakov, iki ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda dinamik bir şekilde geliştiğini ve pratikte bütün alanları kapsadığını ifade etti. Türkiye-Belarus arasında imzalanan anlaşmaları hayata geçirmek için pek çok projeyi gerçekleştirdiklerini aktaran Kobyakov, "2017 yılında ticaret hacmimiz 1 milyar ABD Dolarına yaklaştı. Bunu bir ara başarı olarak görüyoruz. İleride çok önemli başarılara ulaşacağımıza eminim. İş dünyalarımızın yakınlaşması, iki ülke arasında alışveriş yapması iyi bir şey, ancak bunların artık yatırımlara ve sanayi alanında iş birliğine dönüşmesi önemli" dedi. Belarus'un konumu ve lojistik altyapısı itibariyle 5 ülkeye kapı açıldığını ve Türk iş insanlarını  Belarus'ta makine, otomotiv, kimya, tekstil ve lojistik gibi alanlara yatırım yapmaya çağırdığını dile getirdi.

DEİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye ile Belarus arasındaki iş birliğinin geliştirilmesine yönelik önemli adımlar atıldığını söyledi. 1991 yılından bu yana Türk müteahhitlerinin Belarus'ta üstlendiği 46 projenin değerinin 1 milyar ABD Dolarına yaklaşmakta olduğunu aktaran Olpak, "Belarus'un ihtiyacı olacak konut ve altyapı projelerinde, Türk müteahhitlerinin yeni projeler üstlenebileceğini ifade etmek isterim. Belarus'un kuzeyinde ve doğusunda yer alan ülkeler ile Türkiye arasındaki bağlantıyı kuracak Kuzey-Güney Ulaşım Koridoru"nun hayata geçirilmesi oldukça önemli. Projeyle, 300 bin konteynırlık taşıma kapasitesine ulaşılmasının yanı sıra, nehir taşımacılığıyla ilave 1 milyon tonluk nakliye kapasitesi oluşması bekleniyor" ifadelerini kullandı. On dördüncü yüzyıldan bu yana süregelen sosyo-ekonomik tarihimizin, bizi çok çeşitli sektörlerde alışverişe teşvik ettiğini belirten Olpak, Türkiye ile Belarus'un ortak değerlerde buluşan, bölge coğrafyasının dinamiklerini iyi bilen ve birbirini tanıyan toplumlar olduğunu ifade ederek, "Ülkeler arasındaki iş dünyası zemininde gerçekleşen her buluşma, iki tarafın da kazanacağı bir yaklaşım ile bizleri birbirimize biraz daha yakınlaştırıyor. Diplomatik ilişkilerimizin 26'ncı yılında, ticari ilişkilerimizi derinleştirmek üzere geldiğimiz, Avrupa, Asya ve Rusya'nın merkezinde yer alan, enerji ve iletişim hatlarının kalbinde bulunan Belarus'ta, daha fazla iş birliği ve daha fazla ekonomik entegrasyon için bir aradayız" dedi.

DEİK/Türkiye-Belarus İş Konseyi Başkanı Ali Rıza Arslanise, ikili ticaret hacminin 2016 yılına göre yüzde 31,6 artarak yaklaşık 605,4 milyon ABD Dolarına yükseldiği bilgisini aktardı. Arslan, "Bu tempoyu koruyabilirsek, 4-5 yılda belirlenen hedefe ulaşabileceğimize inanıyorum" dedi. Arslan, Türk firmaları için Belarus'ta otomotiv sanayi, ağaç işleme ve mobilya üretimi, tekstil ve hazır giyim, makine imalatı, perakende ticaret, bankacılık ve finansal hizmetler, inşaat malzemeleri üretimiyle turizm ve otel işletmeciliğinin potansiyel teşkil ettiğine dikkat çekti.

Forumda, Türkiye Maarif Yönetimi Kurulu Başkanı Ord. Prof. Dr. Birol Akgün ile Minsk Belediyesi UKB Kurumu Müdürü Dimitri Mikulonak, Yurtdışından Alınan Karşılıksız Yardım Anlaşmasını imzaladı.

Türkiye-Belarus Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı-2017)

Toplam Dış Ticaret Hacmi:605 milyon ABD Doları

Türkiye'den Belarus'a yapılan ihracat: 422 milyon ABD Doları

Başlıca ihracat kalemleri:Meyve, sebze, örme mensucat, karayolu taşıtları için aksam, parça ve aksesuarlar, sentetik lif ve iplikler

Türkiye'nin Belarus'dan yaptığı ithalat: 183 milyon ABD Doları

Başlıca ithalat kalemleri:Gübre, organik kimyasallar, sentetik filament demetleri, demir veya alaşımsız çelikten tel ve diğer mamuller, sentetik lif ve iplikler, ağaç ve orman ürünleri.

Toplam Dış Ticaret Dengesi:Türkiye lehine 239 milyon ABD Doları

 

İlgili Dökümanlar

İlgili Resimler

GAMBİYA CUMHURBAŞKANI BARROW, DEİK EV SAHİPLİĞİNDE TÜRK İŞ DÜNYASI İLE BULUŞTU

GAMBİYA CUMHURBAŞKANI BARROW, DEİK EV SAHİPLİĞİNDE TÜRK İŞ DÜNYASI İLE BULUŞTU

DEİK Afrika İş Konseyleri üst düzey temaslarını sürdürüyor. Türkiye ile Gambiya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla yapılanTürkiye-Gambiya Yuvarlak Masa Toplantısı, Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow, T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, DEİK Başkanı Nail Olpak, Gambiya Dışişleri, Uluslararası İşbirliği ve Yurtdışında Yaşayan Gambiyalılar Bakanı Ousainou Darboe, Gambiya Ticaret, Bölgesel Entegrasyon ve İstihdam Bakanı Dr. Isatou Touray'ın katılımları ile DEİK/Türkiye-Gambiya İş Konseyi Başkanı Şaban Dinç'inkatılımları ile DEİK ev sahipliğinde 12 Şubat 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow açılış konuşmasında, Türkiye'de olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi davetlisi olarak bu muhteşem ülkede bulunmak bizim için büyük bir onur. Bu davet Türkiye'nin Gambiya'ya olan güveninin bir göstergesidir. Türkiye kurulduğu günden bugüne her zaman güçlü bir ülke olmasının yanı sıra kendine has özel bir kültüre sahip ve en önemlisi de bilginin doğduğu bir ülke. Bu açıdan değerlendirdiğimizde Türkiye'nin pek çok artı özelliğiyle Gambiya'ya destek olması bizim için büyük bir önem taşıyor. Gambiya 22 yıllık demokrasiye geçiş dönemi yaşadı ve bu dönemde Türkiye gibi büyük bir ülkenin desteğine de ihtiyaç duydu. Bu değişimle birlikte Türkiye ile Gambiya arasında da yeni bir başlangıca imza atmak istiyoruz. Gambiya demokrasiyle yönetilen bir ülke olması, coğrafi konumu ve kolay işleyen sistemiyle Türkiye'ye güvenli bir yatırım ortamı sunuyor. Özellikle havacılık, enerji, turizm, tarım, sağlık sektörleri ülkemize yatırım yapılması için büyük fırsatlar barındırıyor. Önümüzdeki dönemde yapılacak altyapı çalışmalarını da göz önünde bulundurduğumuzda Türkiye'nin bu alanlarda yatırım ve çalışmaları olacak ülkeler arasında olduğunu görüyoruz. Bu vesileyle iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri de daha ileriye taşımak istiyoruz" dedi. Barrow, Türkiye ile Gambiya arasındaki ilişkilerin daha da ileri düzeye taşınmasını istediklerini belirterek, Gambiya'ya yatırım yapmak için doğru zamanın olduğunu ifade etti. Barrow, Gambiya'nın diğer Afrika ülkelerine kolay erişimi olan bir ülke olduğunu söyledi.

İki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşması 22-23 Şubat'ta görüşülecek

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, "Dost ve kardeş ülke Gambiya'nın Cumhurbaşkanı Adama Barrow ile bir araya gelmekten memnuniyet duyuyoruz" dedi. İki ülke arasında gerçekleştirilen temaslar ile iş birliğinin artacağına inandığını vurgulayan Metin, Türkiye-Gambiya arasındaki ticaret hacmini geliştirmek için fırsatların mevcut olduğunu söyledi.  İki ülke arasındaki ticaret hacminin potansiyelini yansıtmadığını ifade eden Metin, ticaret hacminin gelişmesi ve Gambiya lehine dengeli olarak artması için çalışmalarının sürdürüleceğini belirtti. Türkiye'nin Gambiya'ya yapılacak yatırımlar konusunda desteğinin olduğunu ifade eden Metin, Türk müteahhitlik sektörünün dünya genelinde 350 milyar ABD Dolarlık iş hacminin olduğunu ve Türk müteahhitlerinin Gambiya'ya imar ve alt yapı alanında destek olabileceğini söyledi.

Gambiya ile ticaretin gelişmesi için hukuki alt yapının sağlandığını vurgulayan Metin, Türkiye ile Gambiya arasında ‘Yatırımların Karşılıklı Korunması Anlaşması' ve ‘Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması'nın yürürlüğe girdiği bilgisini aktardı. Metin, Türkiye-Gambiya arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nın da 22-23 Şubat'ta düzenlenecek Türkiye-ECOWAS Ekonomi ve İş Forumunda Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı kapsamında görüşüleceğini ifade etti. Türkiye'nin her konuda Gambiya ile iş birliğine hazır olduğunu belirten Metin; tarım, turizm, enerji, eğitim, sağlık ve diğer sektörler de iş birliği fırsatlarının olduğunu söyledi.

Enerji ve altyapı yatırımlarında Türkiye'nin tecrübesinden yararlanacaklar

DEİK Başkanı Nail Olpak ise, "Gambiya'nın bilinen bir atasözü diyor ki, ‘Dev bombaks ağaçları, minik tohumlardan çıkar.' Bizim attığımız her minik tohum da, eminim ki dev ağaçlara dönüşecek. Gerçekleştireceğimiz yatırım ve ticaret adımları büyük eserlere, dev projelere evrilecek ve kazan-kazan yaklaşımımız ile ortak refahın artmasına vesile olacaktır" dedi. Afrika'daki Büyükelçilik sayısının 42'ye ulaştığı bilgisini veren Olpak, DEİK'in faaliyetlerini Türkiye hükümetinin öncelikleriyle uyumlu bir şekilde sürdürdüğünü ve Ekonomi Bakanlığı'nın koordinasyonunda gerçekleştirildiğini belirterek, "Bu çalışmalar doğrultusunda, bizim Afrika'daki İş Konseylerimizin sayısı da 42'ye ulaştı. Bu gidişle, İş Konseyi sayımız daha da artacak. Türkiye-Gambiya İş Konseyimiz de bunlardan birisi" ifadesini kullandı.

Atılan tohumların dev ağaçlara dönüşmeye devam ettiğini söyleyen Olpak,  "Bir yanda, Türk müteahhitlerimiz yapılacak her türlü altyapı yatırımında girişimlerde bulunurken diğer yandan, Türk enerji sektörünün aktörleri elektrik üretim ve dağıtımında gerekli desteği sağlayacak. 136'sı ülke bazlı, 7'si sektörel ve özel amaçlı olmak üzere toplam 143 İş Konseyimiz ile birlikte DEİK ailesi olarak biz de, yeni tohumlar atarak dev ağaçlara dönüşme yolunda, ülkemizin ve sizlerin kazanması için gayret gösteriyoruz" diye konuştu.

Türkiye-ECOWAS Ekonomi ve İş Forumu, 22-23 Şubat'ta İstanbul'da Batı Afrikalı 15 Bakanı ağırlayacak

Gambiya'nın da üyeleri arasında bulunduğu Türkiye-ECOWAS Ekonomi ve İş Forumu'na yoğun bir katılım beklediklerini ifade eden DEİK Başkanı Nail Olpak, "10 gün sonra gerçekleştireceğimiz Forum vesilesiyle iş dünyası olarak, tüm Batı Afrika'yı kucaklayacağımız günü bekliyor ve hazırlıklarımızı son hızla sürdürüyoruz" dedi.

DEİK/Türkiye-Gambiya İş Konseyi BaşkanıŞaban Dinç ise, "İş Konseyi olarak, kısa vadede iki ülke arasındaki mevcut 40 milyon ABD Doları düzeyindeki ticaret hacminin 100 milyon ABD Doları seviyesinin üzerine çıkarılması öncellikli hedeflerimizdendir" dedi. DEİK/Türkiye-Gambiya İş Konseyi'nin Gambiya'daki yatırım projelerine Türk Eximbank kredi desteğinin sağlanması hususunda girişimlerini sürdürmekte olduğunu belirten Dinç, "Türk Havayolları'nın Banjul'a doğrudan uçuşlarının başlatılması da öncelikli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Sayın Cumhurbaşkanı Barrow'un ziyareti ile hızlanan Türkiye-Gambiya ilişkilerimiz daha da ileri bir seviyeye çıkmış bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.

Türkiye-Gambiya Ticaret Rakamları (2017)

Toplam dış ticaret hacmi: 38 milyon ABD Doları

Türkiye'den Gambiya'ya yapılan ihracat: 38 milyon ABD Doları

Başlıca ihracat kalemleri: Buğday unu, demir ve alaşımsız çelikten çubuklar, makarna, azot, fosfos, potasyum ikisini veya üçünü içeren mineral veya kimyasal gübreler, ekmek, pasta, kek, petrol yapları, su.

Türkiye'nin Gambiya'dan yaptığı ithalat: 3 bin ABD Doları

Başlıca ithalat kalemleri: Berilyum, krom, elektrik transformatörleri, sentetik polimerler, odun kömürü, demir veya çelik vidalar. 

Dış ticaret dengesi: 38 milyon ABD Doları

İlgili Dökümanlar

İlgili Resimler

DEİK, BULGARİSTAN’DAKİ YATIRIM FIRSATLARINI DEĞERLENDİRDİ

DEİK, BULGARİSTAN'DAKİ YATIRIM FIRSATLARINI DEĞERLENDİRDİ

Türkiye-Bulgaristan Yatırımcılar Toplantısı, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Bulgaristan Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov, DEİK Başkanı Nail Olpak, Bulgaristan Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy ve  DEİK/Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Osman Ak'ın katılımları ile 7 Şubat 2018 tarihinde Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da gerçekleştirildi.

Türkiye ve Bulgaristan iş dünyasının bir araya gelmesi gerektiğini ifade eden T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Dünyadaki ekonomik sistemlerin ve teknolojik dönüşümün arifesinde Türk ve Bulgar ekonomileri hak ettikleri yere gelecektir. Birbirini tamamlayan iki ekonomi olarak Türkiye ve Bulgaristan'ın bu dönüşüme çok katkı yapacağına inanıyorum. Türkiye 31.7 yaş ortalaması ile Avrupa'nın en genç nüfusu ve G20 ile OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke" diye konuştu.

2018'i Türkiye ve Bulgaristan arasında ‘kalkınma yılı'

Türk kültüründe komşuluk ilişkilerinin çok önemli olduğunu belirten Zeybekci, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine katkı amacıyla Nisan ayı içerisinde İstanbul'da Türkiye-Bulgaristan İş Forumu'nun gerçekleştirilmesini ve sonbaharda Bulgaristan'da İş Forumu'nun düzenlenmesini önererek, 2018'i Türkiye ve Bulgaristan arasında ‘kalkınma yılı' olarak ilan ettiklerini söyledi.

IMF'nin 2017 raporundaki satın alma gücü paritesine göre dünyanın 13'üncü,  Avrupa'nın ise 5'inci ülkesi konumunda olan Türkiye'nin, önümüzdeki 10 yıl içerisinde dünyada ilk 10, Avrupa'da ise ilk 3 büyük ekonomiden birisi olmayı hedeflediklerini belirten Zeybekçi, "Bulgaristan için de aynı durum geçerlidir. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Bulgaristan ekonomisi 2.5-3 kat daha hızlı büyüyecek, bunun en önemli işaretlerini 2017 yılında aldık. Yüzde 25 oranında artan ticaret hacmi bunun en önemli göstergesidir ve bu olağanüstü bir başarıdır. Bu potansiyeli 10 yıl boyunca sürdürecektir. İş dünyasının bu potansiyelden düşen payı alması gereklidir. Karşılıklı olarak engeller çıkarmak yerine bu potansiyeli geliştirmek için çalışmalıyız. Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi Gümrük Birliği Anlaşmasının 1-1.5 yıl içerisinde güncellenmesiyle elektronik, hizmet ve tarım-gıda gibi sektörlerin dâhil edilmesi ikili ticaret hacmini çok daha hızlı bir şekilde yukarı taşıyacak. Bu güncelleme için Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Dönem Başkanı olarak desteği çok önemli olacaktır" dedi.

 

"Türk firmaları için fırsatlar var"

Bulgaristan Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov,bu ziyaretin Türkiye ve Bulgaristan arasındaki dış ticarete önemli katkı sağlayacağını söyleyerek, Bulgaristan hükümetinin 2018 yılında yatırımın geliştirilmesi amacıyla alacağı inisiyatiflere dair bilgi verdi.

Bulgaristan hükümetinin yolsuzlukla mücadele kararı aldığını aktaran  Karanikolov, kamu ve özel sektör işbirliklerinin yapılabilmesi için gerekli mevzuat değişikliğinin onaylandığını belirterek,  büyük alt yapı projeleri gerçekleştirileceğini ve bu projelerde Türk firmaları için fırsatlar bulunacağını aktardı. İş takip sürelerinin kısalacağını ve talep edilen belgelerin azaltılacağını ifade eden Karanikolov, yurt dışından uzman ithal etmenin de kolaylaştırılacağını vurguladı.

"Mart ayında AB ile diyaloğumuzda olumlu gelişmeler yaşanabileceği kanaatindeyiz"

DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK çatısı altındaki Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi'nin 27 yıllık bir geçmişi olduğunu belirterek, ‘İş Konseyimiz faaliyetlerini Sayın Bakanımız Nihat Zeybekçi'nin açmış olduğu doğrultuda daha da aktif bir şekilde sürdürecektir. Bulgaristan'ın AB Dönem Başkanlığı sırasında Türkiye ile AB arasında bir zirve düzenlenmesi, mevcut sorunların bu zirvede tartışılmasını ve karşılıklı güvenin yeniden tesis edilmesini sağlamada önemli bir adım olacaktır. Bulgaristan'ın AB Dönem Başkanlığı'nı devralması vesilesiyle önümüzdeki 6 aylık süreçte yürütülecek tüm çalışmalar açısından DEİK adına büyük heyecan duyuyoruz. Mart ayında AB ile diyaloğumuzda olumlu gelişmeler yaşanabileceği kanaatindeyiz" dedi.

Bulgaristan'dan Türkiye'nin AB adaylığıyla ilgili somut ve yapıcı bir yaklaşım beklediğini söyleyen Olpak, Türkiye ile Bulgaristan iş dünyası temsilcilerinin birbirine ne kadar sıkı bağlarla bağlanırsa siyasi diyalog kapılarının da o denli açık olacağını vurguladı. Olpak konuşmasında, "Avrupa Birliği nezdinde yapacağımız her yeni iş akdi, başarıyla tamamlanmış her yeni proje bizlerin itibarını daha da yükseltecek ve hızla büyümemizi sağlayacaktır. Bulgaristan ile ticaret hacmimizin artması, AB ile ticaret hacmimizin artması anlamına gelmektedir. Bulgaristan'da kurulan Türk firmalarının siz değerli sahipleri AB fonlarından yararlanabilmektesiniz. Hâlihazırda 60'a yakın büyük ölçekli Türk firmasında 10 bine yakın istihdam sağlanmakta ve toplamda bine yakın Türk firması Bulgaristan'da faaliyet göstermekte. 2017 yılında 4,5 milyar dolara yakın ikili ticaret hacmine ulaşmış durumdayız. Birbirimizi tanıyor, birlikte çalışıyor birlikte kazanıyoruz" açıklamasını yaptı.

Bulgaristan'ın Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı, Türkiye'nin ise Bulgaristan'ın Ortadoğu, Asya ve Afrika'ya açılan kapısı olduğunu ifade eden Olpak, kapıların iki ülke için kaldırılması ve sınırların ticari ve ekonomik faaliyetler için her daim işlemesi gerektiğini dile getirdi.

DEİK Türkiye–Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Osman Ak ise; "Türkiye ve Bulgaristan arasında alışverişi yapılmayan ürünlerle ilgili T.C. Sofya Ticaret Müşavirliği ile birlikte çalışmalar yapıyoruz. Nisan ayında gerçekleştirmek için çalışacağımız İş Forumu'nda bu sektörlere yer vereceğiz. Yatırımlar ve ikili ticarette yaşanan en önemli sıkıntı, Kapıkule sınır kapısındaki uzun kuyruklar. DEİK Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi olarak bunun çözümü için gerekli desteği vermeye hazırız" şeklinde konuştu.

Türkiye-Bulgaristan Ticaret Rakamları (2017)

Toplam dış ticaret hacmi: 5.5. milyar ABD Doları

Türkiye'den Bulgaristan'a yapılan ihracat: 2.8 milyar ABD Doları

Başlıca ihracat kalemleri: Diğer örme veya kroşe mensucat, sentetik filament ipliklerinden dokunmuş mensucat, binek otomobilleri, sertleştirilmemiş vulkanize kauçuktan diğer eşya bakır cevherleri ve konsantreleri.

Türkiye'nin Bulgaristan'tan yaptığı ithalat: 2.77 milyar ABD Doları

Başlıca ithalat kalemleri:petrol yağlari, rafine edilmiş bakir ve bakir alaşımları, izole edilmiş teller, kablolar ve diğer elektrik iletkenler; elektrik enerjisi, işlenmemiş kurşun, işlenmemiş çinko.

Dış ticaret dengesi: 33 milyon ABD Doları

 

 

DEİK BAŞKANI NAİL OLPAK, TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ TARAFINDAN AFRİN’E DÜZENLENEN ZEYTİN DALI OPERASYONU İLE İLGİLİ YAZILI BİR AÇIKLAMA YAPTI

DEİK Başkanı Nail Olpak, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı Operasyonu ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Olpak, açıklamasında şunları kaydetti;

"Bölgenin sağduyusu haline gelen ülkemizin güvenliği söz konusu olunca akan sular durur. Ülkesini seven iş insanları olarak, ülkemizin güvenliğini ve bölgenin barışını sağlamak amacıyla tüm terör unsurlarına karşı Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından başlatılan ve bir milli mesele olan Afrin Zeytin Dalı Operasyonu'nu destekliyoruz. Uluslararası hukuka uygun, meşru bir operasyon olan Zeytin Dalı Operasyonu'nun başarıyla amacına ulaşmasını temenni ediyoruz.  Allah Mehmetçiklerimizin yar ve yardımcısı olsun."

İlgili Resimler

DEİK’İN 142 İŞ KONSEYİNDE SEÇİMLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

DEİK'İN 142  İŞ KONSEYİNDE SEÇİMLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

32 yıldır Türk iş dünyasının dış ekonomik ilişkilerinde 6 bölgede faaliyetlerini yürüten, 136'sı ülke bazlı, 7'si sektörel ve özel amaçlı olmak üzere toplam 143 İş Konseyi ile bir platform rolü üstlenen DEİK İş Konseyleri Olağan Seçimli Genel Kurulu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımları ile 11 Ocak 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. 2 yılda bir düzenlenen DEİK İş Konseyleri Olağan Seçimli Genel Kurulu kapsamında 142 İş Konseyinin 66'sının yeni Başkan ve Yönetimlerinin seçildiği toplantıda, 1120 temsilci seçimlere katıldı.

DEİK Başkanı Nail Olpak, İş Konseyleri Genel Kurulu kapanış konuşmasında DEİK'in iş dünyasında önemli bir platform niteliğini üstlendiğini ve gücünü İş Konseylerinden ve üyelerinden aldığını belirtti. 142 İş Konseyinin Başkan ve Yürütme Kurullarında yapılan seçimlerin gerçekleştiğini ifade eden Olpak, gelecek dönemde İş Konseylerinden beklentilerin ölçülebilir performansa dayalı olacağını hatırlattı. DEİK üye sayısının, öncelikle 3.000 ve sonrasında 5.000 üyeye çıkarılması hedeflendiğini vurgulayan DEİK Başkanı Olpak, bölge bazlı üyelikten ülke bazlı üyeliğe geçişin tamamlandığını açıkladı. Olpak, "Amacımız, İş Konseyleri Yürütme Kurullarının, o konseyle rasyonel iş ilişkisi olan kişilerden oluşmasıdır. Bunun için, tercihini tamamen sizlere bırakarak, ülke bazlı yapılanmayı başlattık" dedi. Olpak sözlerini şöyle sürdürdü: "Her İş Konseyi, aidatlarını ve bütçesini kendisi belirleyecek ve kendi İş Konseyi aidatlarını ve bütçelerini, kendi amaçları doğrultusunda kullanacaktır. Yeterli üyeye sahip olamayan İş Konseyleri, ortak gruplara alınacak. Amacımız, hiç gruplanmamış İş Konseyi kalmamasıdır."

DEİK İş Konseyleri Olağan Seçimli Genel Kurulu'nun kapanış oturumunda  iş dünyası temsilcilerine seslenen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, DEİK'te yaşanan değişikliğin özel sektör ile devletin dış politikalarının arasındaki bağın güçlü olması ve parallellik göstermesi için gerçekleştirildiğini hatırlattı. Dünyada değişen dış ilişkilere bağlı olarak ekonomik menfaatlerin  belirleyici olduğunu hatırlatan Zeybekci, dünyada kritik noktalarda Büyükelçiliklerimiz olduğunu belirtti ve İş Konseylerinin sayısının eşitlendiğine vurgu yaptı. Zeybekci, DEİK'in her ülkede bir elçi gibi konumlanması gerektiğini belirtti. Her bir DEİK üyesinin Türkiye'nin yurtdışında elçilik görevi üstlenmesi için çağrıda bulunan  Ekonomi Bakanı Zeybekci, DEİK'in Yönetim Kurulu Toplantılarına yeni dönemde Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanların katılım göstereceğini belirtti. İlk toplantının Başbakan ile gerçekleştirileceğini, ikinci toplantının da Cumhurbaşkanı ile gerçekleştirileceğini açıklayan Zeybekci, ihracatın 170 milyar ABD Dolarının üzerine çıkarılması için çalışıldığını vurguladı. 

Dış ticaret ve ihracat ile ilgili bugüne dek Hükümete iletilen her türlü talebin gerçekleştirildiğini belirten Zeybekci, Türkiye'nin öz kaynakları ile büyümesi için gerekli kaynağın ihracat ile temin edileceğini ifade etti. Her türlü desteğin sürdürüleceğini belirten Ekonomi Bakanı Zeybekci, EximBank kredilerinde 50 milyar ABD Doları hedef belirlendiğini açıkladı.

DEİK'te iki yıl süresince görev alacak İş Konseyi Başkanlarının listesi ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

İlgili Dökümanlar

İlgili Resimler

DEİK İŞ KONSEYLERİNDE ÜLKE BAZLI SİSTEME GEÇİŞ GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

DEİK İŞ KONSEYLERİNDE ÜLKE BAZLI SİSTEME GEÇİŞ GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

32 yıldır Türk iş dünyasının dış ekonomik ilişkilerinde 6 bölgede faaliyetlerini yürüten, 136'sı ülke bazlı, 7'si sektörel ve özel amaçlı olmak üzere toplam 143 İş Konseyi ile bir platform rolü üstlenen DEİK, 11 Ocak 2018'de her 2 yılda bir düzenlenen DEİK İş Konseyleri Olağan Seçimli Genel Kurulu'nu gerçekleştiriyor.  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımları ile gerçekleştirilecek DEİK İş Konseyleri Genel Kurulu kapsamında İş Konseylerinin Başkan ve Yürütme Kurulu üyelerini belirlemek için seçimler gerçekleştiriliyor.

DEİK'in faaliyetlerini daha etkin ve odaklanmış şekilde sürdürebilmesi için üyelerin de desteği ile planlanan, bölgesel üyelikten ülke bazlı yapılanmaya dönüşümsüreci, 11 Ocak 2018 tarihli İş Konseyleri Genel Kurulu ile hayata geçiriliyor. DEİK Başkanı Nail Olpak, dönüşüm sürecin şu sözlerle değerlendirdi; "Artan gönüllülük ve sinerji bizleri daha güçlü kılacak. İnanıyorum ki, uygulamaya başladığımız bu strateji, ülke bazlı yapılanma ve İş Konseylerimizde yaşanan değişim ve yenilenme, sistemimize ciddi anlamda daha fazla dinamizm getirecektir ki, bu da faaliyetlerimize olumlu katkı yapacaktır. Unutmayalım ki, küresel ticaretin korumacı tedbirler ile baskılandığı bu dönemde, ihracata dayalı büyüme stratejisi ile hedeflerine ulaşmak üzere çalışanülkemizin refahının artması için, ekonomik etki alanının genişlemeye devam etmesi gerekiyor. Hem yatırım çekmek, hem de stratejik yerlerde yatırım yapmak,çok daha önemli hale geliyor.

Yeni sistem ile her üye, dilediği kadar İş Konseyi'ne üye olabiliyor. Bir temsilci, en fazla 3 İş Konseyinin Yürütme Kurulu'nda yer alabiliyor. Her üye, birden fazla temsilci belirterek, 3'ten fazla İş Konseyi'nin Yürütme Kurulu'nda da yer alabilmekte. Bir temsilci, en fazla bir İş Konseyi'nin Başkanlığına aday olabilmekte ve seçilebilmekte. Her İş Konseyi, ilerleyen dönemde  aidatlarını ve bütçesini kendileri belirleyecek ve kendi bütçelerini, kendi amaçları doğrultusunda kullanabilecek.Yeterli üyeye sahip olamayan İş Konseyleri ise ortak gruplara alınacak ve faaliyetlerini kendi içlerinden seçilecek Bölge Koordinatör Başkan Yardımcısı altında yürütecek. Gruplamalar, 6'şar aylık olarak değerlendirilecek ve gruba giriş çıkışlar aynı aralıklarla revize edilecek. Yeni sistem ile İş Konseylerinde ilgili ülke özelinde üye sayısının artırımı hedefleniyor."

DEİK'in tüm Türk iş çevrelerine dair kapsayıcı olduğunu ifade eden Başkan Olpak, İş Konseyi Başkan ve Yürütme Kurulu Üyelerinden beklentinin yeni dönemde daha rasyonel sonuçlar ile ölçüleceğini söyledi.

DEİK Olağan Seçimli İş Konseyleri Genel Kurulu kapsamında seçim sonuçları İş Konseyleri bazında tam liste olarak kamuoyu ile paylaşılacak. 

İlgili Dökümanlar

DEİK, TÜRK VE CİBUTİLİ İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİNİ ANKARA’DA BİR ARAYA GETİRDİ

DEİK, TÜRK VE CİBUTİLİ İŞ DÜNYASI TEMSİLCİLERİNİ ANKARA'DA BİR ARAYA GETİRDİ

DEİK ev sahipliğinde düzenlenen İş ve Yatırım temalı Türkiye-Cibuti Yuvarlak Masa Toplantısı, Cibuti Cumhuriyeti Ekonomi ve Endüstriden sorumlu Maliye Bakanı İlyas Moussa Dawaleh, T.C. Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu, DEİK Başkanı Nail Olpak ve DEİK/Türkiye-Cibuti İş Konseyi Başkanı Volkan Kazova'nın katılımları ile 20 Aralık  2017 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi. Toplantıya 50'den fazla Türk ve Cibutili iş dünyası temsilcisi katıldı.

Cibuti Cumhuriyeti Ekonomi ve Endüstriden sorumlu Maliye Bakanı İlyas Moussa Dawaleh hava şartları sebebiyle toplantıya katılamayan Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Omar Guelleh'in konuşma metnini okudu: "Böyle güzel bir toplantı düzenlediniz. Bu toplantıyı Türkiye'ye gerçekleştirmiş olduğum resmi ziyaret kapsamında yapılmış olmasından dolayı çok mutluyum.  Bu toplantı Cibuti Cumhuriyeti ile aramızda geliştirmek istediğimiz iş fırsatlarının da bir nişanesidir. Birlikte gelişmek ve kalkınmak istiyoruz. Hem iş dünyamız hem de hükümetlerimiz çok sayıda temaslarda bulundu. Türkiye'de ve Cibuti'de farklı ekonomik aktörler bir araya gelme fırsatları buldular. Ticaret hacmimiz serbest bölgelerden geçen rakamları kapsamıyor. Tabii ki ticaret hacmini aşabilir ve daha iyisini yapabiliriz. İki ülke içinde daha ileriye yönelik, sürdürülebilir, verimli ve umut verici ilişki inşa etmek  istiyoruz. Birlikte çalışmak, daha fazlasını yapabilmek bizim nihai motivasyonumuzdur. Biz kazan-kazan ortaklığı hedefliyoruz. İş fırsatları sizler için doğal bir imkan sunuyor. Modern altyapı ve güvenilebilir bir yasal çerçeve sunuyoruz. Gelecek dönemde ulaşmak istediğimiz zemin için sağlam bir ortam oluşturuyor. İş ortamını daha da iyileştirmemiz gerekiyorki karşı karşıya kalınacak zorluklar ve uluslararası rekabetçilikle de mücadele edebilecek bir ortam yaratmalıyız. Cibuti'de farklı özel sektörlerin ilgisini çeken yatırımlar söz konusu. Türkiye ile Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Teşviki Anlaşması gibi ya da Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmalarını imzalamayı planladığımız yasal çerçeveler var. Türk yatırımcılar için kurulan Özel Ekonomik Bölge söz konusu. Tercihli anlaşmalar sayesinde her iki ülkenin de taraf olduğu farklı ülkelere ulaşılabilir."

T.C. Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu, Cibuti'nin Türkiye'nin Afrika'ya yönelik stratejik vizyonunda ve açılımında önem teşkil eden; yatırımcılara birçok fırsat sunan bir ülke olduğunu söyledi.  Türkiye ile Cibuti'nin ticaret hacminde 2017 yılının ilk on ayında 2016 yılına göre artış olduğunu belirten Yavilioğlu, "Umut vaat edici olmakla birlikte bu artışın, iki ülkenin de uluslararası ticaret rotalarının merkezinde yer aldığı göz önünde bulundurulduğunda potansiyeli yansıtmadığını düşünmekteyiz" dedi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin dengeli bir şekilde artırılmasının ikili ekonomik gündemin önceliklerden biri olmaya devam edeceğini belirten aktaran Yavilioğlu, altyapı yatırımları, müteahhitlik hizmetleri, enerji, tarım, hayvancılık ve sağlık sektörlerinin iki ülke arasında potansiyel arz eden işbirliği alanları olarak ön plana çıktığını söyledi.  Cibuti'nin Türkiye'ye tahsis ettiği Özel Ekonomik Bölge için müteşekkir olunduğunu belirten Yavilioğlu sözlerine şöyle devam etti: "Özel Ekonomik Bölge'nin bir an önce faaliyete geçirilmesi için gayretlerimiz devam etmekte. Cibuti makamlarınca Türk yatırımlarını teşvik etmek üzere atılacak ilave adımlar ülkemizce memnuniyetle karşılanacaktır. Söz konusu adımlarla artacak yatırımların Cibuti'nin refah seviyesine önemli katkılarının olacağını düşünmekteyiz. Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal'ın Türkiye-Cibuti Karma Ekonomik Komisyon (KEK) eş başkanı olmasından ötürü Bakanlığımız olarak Cibuti ile ilişkilerimize ayrıca önem atfetmekteyiz."

DEİK Başkanı Nail Olpak ise, Türkiye ile Cibuti'nin 400 yıllık bir ortak tarihe sahip olduğunu söyledi. Afrika'nın potansiyelinin tartışılmaz olduğunu belirten Olpak,  potansiyelden anlaşılanın Afrika'nın sadece doğal kaynakları ve bu kaynakların tek taraflı elde edilmesini amaçlayan bir açısının olmadığını söyledi. Olpak, "Cibuti özelinde ekonomik açıdan baktığımızda, stratejik bir konumda bulunan bu ülke kanalıyla, hemen en yakınındaki Etiyopya, Güney Sudan ve Somali ile 150 milyonluk bir pazarı hedeflemenin mümkün olduğunu görüyoruz. Bugüne gelince, 2017 yılının ilk 10 ayında 84 milyon ABD Dolarlık ikili ticaret hacmine ulaştığımızı görmekteyiz. Bu hacminin ilk planda 150 milyon  ABD Doları ve orta ve uzun vadede 300-500 milyon ABD Doları seviyesine çıkarılması için çaba sarf edeceğiz" dedi.

Jeotermal kaynaklardan enerji üretimi, toplu konut açığının giderilmesine yönelik müteahhitlik projeleri, hastane işletmeciliği, havaalanı inşaat projeleri gibi Türk iş çevrelerinin yoğun tecrübesinin olduğu alanlarda ortaklık ve işbirliklerini hızlandırmak için her türlü adımın atılmaya hazır olduğunu belirten DEİK Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: "Elbette, sınırlı alanlarda da olda, tarım ve turizm potansiyelimizi, özellikle sağlık turizmi alanında yapılabilecekleri de hatırlatmak isterim. Türkiye son 15 yılda ortalama yüzde 5,7 seviyesindeki ekonomik büyüme, bu yılın üçüncü çeyreğinde % 11,1 ile rekor tazeledi. Cibuti'nin de bizimle birlikte büyümesini istiyoruz. Gelin daha büyük bir ticaret ve yatırım potansiyeline doğru, birlikte yola çıkalım."

Toplantı, açılış konuşmalarının ardından iş dünyası temsilcilerinin tanıtımları ile devam etti.

Türkiye-Cibuti Ticaret Rakamları (Ekonomi Bakanlığı-2016)

Toplam Dış Ticaret Hacmi: 78 milyon ABD Doları

Türkiye'den Cibuti'ye yapılan ihracat: 77.9 milyon ABD Doları

Başlıca ihracat kalemleri: Makarna, demir-çelik çubuklar, ayçiçek yağı, buğday unu, ilaç. 

Türkiye'nin Cibuti'den yaptığı ithalat: 149 bin ABD Doları

Başlıca ithalat kalemleri: Matbaa, yazı, çizim ve diğer mürekkepler, ferro alışımlar, asit.

Toplam Dış Ticaret Dengesi: 77 milyon ABD Doları

 

İlgili Dökümanlar

İlgili Resimler

DEİK BAŞKANI NAİL OLPAK 3.ÇEYREK EKONOMİK BÜYÜME DEĞERLENDİRMESİ

DEİK BAŞKANI NAİL OLPAK 3.ÇEYREK EKONOMİK BÜYÜME DEĞERLENDİRMESİ: "RAKAMLAR 2018'DE BÜYÜMEYİ MÜJDELİYOR"

2017 yılının sonlarına yaklaştığımız bugünlerde, son 6 yılın en büyük çeyrek büyümesine karşılık gelen 3.çeyrek büyüme oranımız bizleri umutla 2018'e hazırlamakta. IMF ve Dünya Bankası, Türkiye'nin 2017'de küresel arenada ekonomik büyümesine ilişkin beklentilerini 3.kez yükseltirken, 2017 yılındaki güçlü tempomuzun arkasında, küresel ticaretin olumlu etkilerini de gördüğümüzün altını çizmek gerekir. Türkiye 3. çeyrek büyümesi ile Hindistan ve Çin gibi en hızlı büyüyen ekonomileri geride bıraktı.

Türkiye'nin 3. çeyrek büyüme rakamlarında inşaat sektöründeki ivme ve hizmetler sektörünün katkısı yüksek oldu. Ekonomimizin yüksek gelirli statüye ulaşma yolunda en büyük ihtiyacı olan yapısal reformlarla birlikte, özellikle orta gelir tuzağını aşma amacına yönelik olarak, bir yandan eğitim reformlarının bir yandan da AR-GE proje ve desteklerinin, 2018 yılında ivme kazanacağını ümit ediyor ve ilgili gelişmeleri heyecanla bekliyoruz.

2017 yılında büyümenin gücü tüketimden, hizmetlerden, ihracattan ve yatırımdan doğdu, ortaya çıktı; Kredi Garanti Fonu ve Yatırım Teşvik Programı'nın da etkisi pozitif çerçevede görüldü, hissedildi. 2018 yılında sanayide turizm, inşaat, tarım ve enerjide; tüm itici güce sahip sektörlerde büyümenin etkilerini daha yoğun hissedebileceğiz. Bizler ihracat ve yatırım pazarlarımızı çeşitlendirdikçe, dünya ticaret hacminden aldığımız payı artırdıkça ve dış ekonomik ilişkilerimizi geliştirdikçe ülkemizin ekonomik gelişimine katkımız katlanarak artacaktır. 3.çeyrekte gerçekleşen %11,1'lik büyüme hızının 10,8 puanlık bölümü iç talepten kaynaklanırken, 0,3 puanlık kısmı da dış talepten yani "net ihracattan" doğmuştur. Verileri sektörel olarak incelediğimizde de, büyümenin ekonomi geneline yayıldığı bir tabloyla karşılaşıyoruz. Dolayısıyla bu veriler de gösteriyor ki, Türkiye ekonomisi azim ve kararlılıkla yolunda yürümeye devam ediyor. Üstelik yatırımlardan destek alarak bunu başarıyor. Büyümenin sürdürülebilir olması için, yatırımların kritik önemini her zaman vurguluyoruz.

Ayrıca DEİK olarak, dış dünya ile olan ilişkilerimizin önümüzdeki yıllardaki ekonomik gelişim serüvenimize daha güçlü bağlarla katkı vermesi gerektiğine inanıyor ve bu yöndeki ticaret ve yatırımı destekleyici çabalarımızı sürdürüyoruz. Bu çerçevede, en büyük ortağımız olan AB ile ekonomik ilişkilerimize Gümrük Birliği'nin genişletilmesi doğrultusunda taze bir çaba ve nefes gelmesini umarken, dünyanın dört bir yanındaki fırsatları da değerlendirerek yeni kazan-kazan hikayeleri yazılmasına öncülük etmeyi hedefliyoruz. Bizlere destek ve ilham veren Ekonomi Yönetimimize teşekkür eder, 2018 yılında yeni başarılara hep birlikte imza atmayı dileriz.

 

İlgili Dökümanlar