• TÜRKİYE - GAMBİYA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - GAMBİYA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2011
Türk Tarafı Başkanı: Aygün Karakaş
Firma Ve Ünvanı: Akka İnşaat
Karşı Kanat Kuruluş: Gambiya Ticaret ve Sanayi Odası (GCCI)
Karşı Kanat Başkanı: Alieu Secka
Firma Ve Ünvanı:

Gambiya'nın Ankara'da Büyükelçiliği'nin açılması Türkiye'nin de Banjul Büyükelçiliğinin faaliyete geçmesiyle birlikte önümüzdeki dönemde artması beklenen ikili ilişkilerin ticari ve ekonomik boyutta geliştirilmesine katkıda bulunmak, mevcut işbirliği potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik bir platform oluşturmak amacıyla DEİK/Türkiye-Gambiya İş Konseyi Haziran 2011'de kurulmuş ve 11 Mart 2013 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, DEİK ile GCCI arasında İş Konseyi Kuruluş Anlaşması imzalanmıştır.

DEİK/Türkiye-Gambiya İş Konseyi, iki ülke arasında mevcut işbirliği potansiyelinin değerlendirmek, ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik bir platform oluşturulmasını amaçlamaktadır.

İletişim

Barış Çuvalcı,
İş Konseyi Bölge Kordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 32
E-posta: bcuvalci@deik.org.tr

Evren Doğan,
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 51
E-posta: edogan@deik.org.tr

İrem Develioğlu,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 70
E-posta: idevelioglu@deik.org.tr

Saadet Gülmez,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 61
E-posta: sgulmez@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Gambiya Ticaret ve Sanayi Odası (GCCI)
Adres: GCCI Kerr Jula, Bertil Harding Highway Bijilo West Coast Region K.S.M.D P. O. Box 3382 The Gambia
Tel: +220 446 34 52
E-posta: info@gcci.gm
Web: www.gcci.gm

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. BANJUL BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 29 Kaira Avenue 4th Street Brufut Gardens Banjul- The Gambia
Tel: +220 441 03 21
E-posta: embassy.banjul@mfa.gov.tr

GAMBİYA CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Hilal Mah. Hollanda Cad. No:31 Yıldız, Ankara
Tel: +90 312 442 57 71
E-posta: gamembank@gmail.com

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Aygün Karakaş

Başkan

Akka İnşaat Turizm San.Tic.Ltd.Şti

Esra Cevahir

Başkan Yardımcısı

Cevahir İnşaat Turizm Gayrimenkul Yatırım A.Ş.

Latif Adalı

Başkan Yardımcısı

B-St Yapı Denetim A.Ş.

Hassan Elkhatroushi

Üye

Tara İhracat İthalat ve Paz. Tic. A.Ş.

Sedat Kaymak

Üye

Me-Ka Dış Tic. Ltd. Şti.

Selahattin Kayaman

Üye

İlke Yapı Denetim A.Ş.

Yayınlar

Gambiya Ülke Bülteni-2014

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

Gambiya Ticaret, Sanayi, İstihdam ve Bölgesel Entegrasyon Bakanının katılımlarıyla Gambiya Yatırım ve Ticaret Olanakları Forumu, 3 Haziran 2014, TOBB Plaza, İstanbul , 29.05.2014

Türk-Gambiya İş Konseyi tarafından 3 Haziran 2014 tarihinde İstanbul, TOBB Plaza’da 09.30-15.00 saatleri arasında Gambiya Ticaret, Sanayi, İstihdam ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Sayın Abdou Kolley ve beraberindeki heyetin katılımlarıyla Gambiya Yatırım ve Ticaret Olanakları Forumudüzenlenecektir.

Gambiya son yıllarda mali, finansal ve ekonomik alanlarda gerçekleştirdiği reformlar sonrasında makroekonomik istikrarı sağlamış ve son altı yıl içerisinde yıllık ortalama yüzde 5-6 oranında büyüme sergilemiştir. Ülkede özellikle tarım, balıkçılık ve turizm gibi pek çok sektörde önemli yatırım fırsatları bulunmaktadır. Etkili bir liman sistemi ve havayolu ağına sahip ülke, tüm Batı Afrika için mal ve hizmetlerin ithalat, yeniden ihracat ve dağıtımında tercih edilen bir konumdadır.

Ülkedeki tarım, balıkçılık, turizm, enerji, paketleme sektörleri başta olmak üzere mevcut yatırım olanaklarına ilişkin Sayın Bakan ve Gambiya Yatırımları ve İhracatı Destekleme Ajansı (GIEPA) yetkilileri ve Gambiya özel sektör temsilcileri ile ikili görüşme imkanı sunacak söz konusu toplantıya katılmak isteyen firmalarımızın ekte yer alan katılım formunu eksiksiz doldurarak 2 Haziran 2014 Pazartesi gününe kadar DEİK’e (İlgili Kişi: Berat Oğuz, Tel: 0212339 5005, E-mail:afrikabolgesi@deik.org.tr) iletmeleri gerekmektedir.

Not:

  • GIEPA tarafından iletilen Gambiya’daki Proje Fırsatlarına ilişkin bilgiler ile Gambiya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından iletilen özel sektör işbirliği teklifleri http://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/4796 linkinde yer almaktadır.
  • Toplantı dili İngilizcedir.

           

Ek 1: Katılım Formu

Ek 2: Taslak Program

Ek 3: Katılımcı Listesi

Ek 4: GIEPA- Türkiye ile ticaretin geliştirilmesi öncelikli olan ürünler

Türkiye-Gambiya İş Forumu, 12 Şubat 2014 , 12.02.2014

Türkiye-Gambiya İş Forumu, TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Gambiya Cumhurbaşkanı Yahya Jammeh, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Gambiya Ticaret, Sanayi, Bölgesel Bütünleşme ve İstahdam Bakanı Abdou Kolley, DEİK Türk Gambiya İş Konseyi Başkanı Emir Kanpulat ve iki ülke işdamlarınının katılımıyla 12 Şubat 2014 tarihinde, İstanbul Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan DEİK / Türk-Gambiya İş Konseyi Başkanı Emir Kanpulat son dönemde iki ülke arasındaki resmi ziyaretler sayesinde karşılıklı olarak büyükelçiliklerin açılmasının iki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkileri de ilerlettiğini söyledi. Konsey olarak Gambiya'daki yatırım projelerine Türk Eximbank'ın kredi desteğinin sağlanması hususunda girişimlerini sürdürdüklerini belirten Kanpulat, THY'nin Banjul'a doğrudan uçuşlarının başlatılmasının da iş konseyinin öncelikli hedefleri arasında yer aldığını, iki ülke arasındaki mevcut 35 milyon dolar düzeyindeki ticaret hacminin 100 milyon dolar seviyesinin üzerine çıkarılmasının hedeflendiğini belirtti.

Türkiye-Gambiya İş Forumu’nda konuşan TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörü olarak Gambiya ile tüm seviyelerde etkin işbirliği kurmak istediklerini, Gambiya’nın dışarıdan temin ettiği günlük tüketim ve sanayileşmesi için gereken tüm sanayi ürünlerini Türkiye’den sağlayabileceğini bildirdi.​ Gambiya'nın bizim için limanı ve havaalanıyla Batı Afrika’da bir re-eksport merkezi olma potansiyeline sahip olduğunu, ancak iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde ciddi lojistik ve ulaşım engelleriyle karşı karşıya bulunduğumuzu, bu engellerin başında, enerji sorunu, depolama zorlukları, liman hizmetlerindeki bir kısım yetersizliklerin gelmekte olduğunu belirten Sayın Hisarcıklıoğlu, bu sorunların aşılması için, Banjul Uluslararası Havaalanı’nın modernizasyonu ve yeni bir havaalanı inşası, Banjul Uluslararası Deniz Limanı’nın modernizasyonu, Banjul çevresinde otoyol inşası, Gambiya kıyı şeridi ile iç bölgeleri birbirine bağlayacak bir demiryolu inşası gibi ulaşım altyapısı projeleri ile termik santral inşası, güneş panellerinin yaygınlaştırılması  gibi enerji sektöründeki projeleri birlikte hayata geçirebileceğimizi ifade etti.

Dünya nüfusunun hızla artmasıyla tarım sektörü ve Afrika ülkelerinin tarımsal arazilerinin önem kazandığına işaret eden Sayın Hisarcıklıoğlu, bu bağlamda Türkiye’nin sahip olduğu ileri tarım tekniklerinin, özellikle sulama teknolojilerinin Gambiya’da uygulanmasının Gambiya’nın gıda güvenliğine önemli katkı sağlayacağını düşündüğünü belirterek Gambiya’nın üretmekte olduğu mango, domates, yer fıstığı gibi tarımsal ürünlerin dünya standartlarında temizlenmesi, işlenmesi ve ambalajlanmasına ilişkin ortak yatırımlar ile hem Gambiya’nın gıda güvenliğine katkı sağlayabileceğimizi, hem de ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişmesine destek olabileceğimizi; Gambiya sahillerinin sahip olduğu potansiyelin kullanımı ve balık işleme tesislerinin geliştirilmesi ve artırılması konusunda ortak çalışmalar yapılabileceğini ifade etti. Halihazırda oldukça mütevazi bir şekilde gelişen ikili ilişkilerin en yakın zamanda çok daha ileri boyutlara ulaşmasını dileyen Sayın Hisarcıklıoğlu, DEİK bünyesinde geçtiğimiz yıl faaliyetlerine başlayan Türk-Gambiya İş Konseyi’nin ikili ekonomik ilişkilerin ileri seviyelere çıkması için çalışacağını bildirdi.

İş forumunda konuşma yapan AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Çin ve Hindistan'la birlikte Afrika'nın 3 stratejik ortağından biri olduğunu söyleyerek, bunun sebebinin öncelikle hükümetimizin Afrika açılımının son derece verimli geçmesi ve Afrika ülkeleriyle oluşturduğumuz bağlar olduğunu belirtti.  Türkiye'nin Afrika ülkelerindeki diplomatik temsilcilik sayısını 35'e çıkardığını ve THY'nin Afrika'nın birçok şehrine uçmaya başladığını hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, tüm Afrika ülkelerinde işadamlarımız bulunduğunu, atmamız gereken adımlar olduğunu, Gambiya ile 35 milyon dolarlık ticaret hacminin Türkiye'nin lehine olduğunu, bunun potansiyelimizin altında bulunduğunu, bu potansiyeli nasıl geliştirebileceğimiz ve iki taraf arasında nasıl denge kurabileceğimizin çalışmalarını yapmamız gerektiğini ifade etti.

Gambiya Ticaret, Sanayi, Bölgesel Bütünleşme ve İstihdam Bakanı Abdou Kolley ise, Gambiya olarak Türkiye'yi dost ve kardeş ülke olarak gördüklerini söyledi. İki ülke arasında 34 milyon doların üzerinde ticaret hacmi olduğu bilgisini veren Kolley, yatırımların korunması ve çifte vergilendirme anlaşmalarının imzalanması sayesinde her iki ülkenin fırsatlardan yararlanabileceğini kaydetti. İşbirliği forumlarını son derece önemsediklerini dile getiren Kolley, Gambiya'da yatırım için makroekonomik istikrarın çok önemli olduğunu dile getirdi. Gambiya hükümetinin iş ve yatırım olanaklarının kolaylaştırılmasını sağladığını vurgulayan Kolley, Türkiye ile olan ticari ilişkilerinin artacağına inandıklarını ifade etti. Gambiya'nın stratejik bir konuma sahip olduğunu anımsatan Kolley, ülkenin Amerika'ya ve Avrupa'ya yakın olduğunun altını çizdi. Kolley, Gambiya'nın Afrika'nın kapısı olarak önemli bir ülke olduğunu belirterek zengin doğal kaynakları bulunduğunu, yağ ve maden konusunda da zengin bir ülke olduğunu, vergi açısından da çok büyük kolaylıklar sağlandığını, Türkiye'ye de bu konuda destekler vermeye hazır olduklarını belirterek iş dünyasına bu büyük fırsatlardan yararlanmaları yönünde çağrıda bulundu.

Konuşmalarından ardından Erenport firması ile Gambiya Ticaret, Sanayi, Bölgesel Bütünleşme ve İstihdam Bakanlığı arasında Gambiya'da 30 megavatlık güneş enerjisi santrali kurulmasına ilişkin İyiniyet Anlaşması imzalandı.

İlgili Resimler

Gambiya Ticaret, Sanayi, İstihdam ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı ile Toplantı, 11 Mart 2013, TOBB Plaza, İstanbul , 11.03.2013

DEİK / Türk-Gambiya İş Konseyi tarafından 11 Mart 2013 tarihinde İstanbul, TOBB Plaza’da 09.30-15.00 saatleri arasında Gambiya Ticaret, Sanayi, İstihdam ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Sayın Kebba Satou Touray’ın katılımlarıyla bir toplantı düzenlenecektir.

Gambiya son yıllarda mali, finansal ve ekonomik alanlarda gerçekleştirdiği reformlar sonrasında makroekonomik istikrarı sağlamış ve son altı yıl içerisinde yıllık ortalama yüzde 5-6 oranında büyüme sergilemiştir. Ülkede özellikle tarım, balıkçılık ve turizm gibi pek çok sektörde önemli yatırım fırsatları bulunmaktadır.

Ülkedeki liman renovasyonu, lojistik ve paketleme sektörlerindeki fırsatlara ilişkin Sayın Bakan ve Gambiya Yatırımları ve İhracatı Destekleme Ajansı yetkilileri ile ikili görüşme imkanı sunacak sözkonusu toplantıya katılmak isteyen firmalarımız tarafından ekte yer alan katılım formunun doldurularak 50 TL katılım ücretinin DEİK Türk-Afrika İş Konseyleri adına İş Bankası Beyoğlu Şubesi (1011) TR16 0006 4000 0011 0111 7015 26 IBAN numaralı 1701526 no’lu TL hesaba yatırıldığını gösteren dekont ile birlikte 8 Mart 2013 Cuma gününe kadar DEİK’e (İlgili Kişi: Özge Karagöz, Tel:0212339 50 70, E-mail:afrikabolgesi@deik.org.tr) iletilmesi gerekmektedir.

Ek 1: Katılım Formu

Ek 2:  Katılımcı Listesi

Türkiye-Gambiya İş Forumu Gambiya Ticaret, Sanayi, İstihdam ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Kebba S. Touray’ın katılımı ile düzenlendi , 11.03.2013

Türkiye – Gambiya İş Forumu 11 Mart 2013 tarihinde TOBB Plazada yapıldı. DEİK/Türk-Gambiya İş Konseyi tarafından düzenlenen foruma, Gambiya Ticaret, Sanayi, İstihdam ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı Kebba S. Touray, Türk-Gambiya İş Konseyi Başkanı Tevfik Emir Kanpulat, Gambiya Ticaret ve Sanayi Odası (GCCI) CEO’su Almamy Fanding Taal, Gambiya Ankara Büyükelçisi Gibril Joof, Gambiya Yatırımları ve İhracatı Destekleme Ajansı, Gambiya Liman İdaresi, Banjul Tersanesi, Gambiya Sivil Havacılık İdaresi, Gambiya Havayolları, yetkilileri ile yaklaşık 40 işadamı katıldı.

Toplantının açılış oturumunda konuşanTürk-Gambiya İş Konseyi Başkanı Tevfik Emir Kanpulat,

1.8 milyon nüfusa sahip olan Gambiya ‘nın Afrika’nın en küçük ülkelerinden biri olduğunu ve resmi dili İngilizce olduğunu söylerek, şu bilgileri verdi:

“Gambiya,Batı Afrika’nın en güvenli ve en yaşanabilir ülkelerinden biridir. Son 17 senede aynı başkan ve parlamenter sisteme sahiptir

Madencilik, balıkçılık, turizm ve tarım sektörlerinde büyük fırsatlar sunmaktadır. Tarım sektörü GSYIH’nın %22’sini karşılamakta ve nüfusun %75’ini istihdam etmektedir. Sanayi ise %18’ini karşılamaktadır.

2012 yılı verilerine göre GSYIH’sı 3.5 milyar dolar olup, kişi başına düşen milli gelir 1.900 dolardır. Enflasyon %6 oranındadır.

Başlıca ihraç maddeleri: fıstık, kaju fıstığı, balık, pamuk, palm çekirdeği iken başlıca ithalat maddeleri gıda ve enerji ürünleridir.

Ülkede enerji alanında büyük yatırım fırsatları bulunmaktadır.

2012 yılında Türkiye Banjul’a bir büyükelçilik açmıştır. Türk Eximbank ülkeye 250 milyon dolarlık bir kredi limiti sağlamaktadır.

Gambiya ECOWAS üyesi olup, ECOWAS üyesi diğer 16 ülke ile serbest ticaret fırsatı sunmaktadır.”

 Gambiya Ticaret ve Sanayi Odası CEO’su Almamy Fanding Taal ‘de yaptığı konuşmada,Türkiye-Gambiya  İş Konseyi kuruluş anlaşmasının imzalanacak olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gambiya’nın bütün yatırımlara açık olduğunu belirten Almamy Fanding Taal,Türk yatırımcılarını Gambiya’ya davet etti.

Forumda bir konuşma yapan, Gambiya Ticaret, Sanayi, İstihdam ve Bölgesel Entegrasyon Bakanı  Kebba S. Touray, İş Konseyi Kuruluş Anlaşması iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri derinleştireceğini vurgulayarak,”Türk Hükümeti ve Gambiya Hükümeti iki ülke arasındaki ekonomik ve yatırım ilişkilerini derinleştirmek için çalışmaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye Afrika’daki yatırımlarını arttırmak için çalışmaktadır. Bu doğrultuda kurulan İş Konseyi çalışmalara büyük katkı yapılacaktır.

İki ülke arasında benzerlikler vardır; her iki ülke İslam İşbirliği Örgütü, BM ve diğer uluslararası kuruluşlara ortak üyedir”dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Gambiya Yatırımları ve İhracatı Destekleme Ajansı tarafından Gambiya’daki yatırım fırsatlarına ilişkin bir sunum gerçekleştirildi.

Toplantının devamında TOBB / DEİK ile  GCCI arasında Türk-Gambiya İş Konseyi Kuruluş Anlaşması imzalandı. Anlaşmayı TOBB /DEİK adına İş Konseyi Başkanı Tevfik Emir Kanpulat, GCCI adına CEO  Almamy Fanding Taalimzaladı.

Söz konusu imza töreninin devamında toplantıya katılan firmalar ile  Gambiya Kurumları arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi.