• TÜRKİYE - GÜNEY AFRİKA İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - GÜNEY AFRİKA İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 1997
Türk Tarafı Başkanı: Fatih Kemal Ebiçlioğlu
Firma ve Unvanı: Koç Holding/ Dayanıklı Tüketim Grup Başkanı
Karşı Kanat Kuruluşu: Siyah İş Konseyi
Karşı Kanat Başkanı: Danisa Eileen Baloyi

DEİK/Türkiye-Güney Afrika İş Konseyi 1997 yılında Türkiye ile Güney Afrika arasında ikili iş ilişkilerinin artırılması hedefiyle kurulmuştur. Türkiye'nin Sahra Altı Afrika ülkeleri içinde en fazla ticaret yaptığı ülke konumunda olan Güney Afrika Cumhuriyeti ile Serbest Ticaret Anlaşması müzakereleri devam etmektedir. STA'nın imzalanması ile iki ülke arasındaki dış ticaret rakamlarının artması beklenmektedir. İş Konseyi, STA'nın imzalanması için girişimlerini her platformda sürdürmektedir.

Güney Afrika sadece ülke içinde değil aynı zamanda bölgesindeki diğer ülkelerle sağladığı güçlü ulaşım altyapısıyla Sahra Altı Afrika pazarına açılma konusunda avantajlı bir konumdadır. DEİK/Türkiye-Güney Afrika İş Konseyi'nin amacı sadece iki ülke arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesi değil; aynı zamanda iki ülke işadamlarının üçüncü ülkelere yönelik ortak faaliyette bulunmasının zeminini oluşturmaktır.

İletişim

Barış Çuvalcı,
İş Konseyi Bölge Kordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 32
E-posta: bcuvalci@deik.org.tr

Evren Doğan,
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 51
E-posta: edogan@deik.org.tr

İrem Develioğlu,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 70
E-posta: idevelioglu@deik.org.tr

Saadet Gülmez,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 61
E-posta: sgulmez@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

SİYAH İŞ KONSEYİ
Adres: Ground Floor 35 Ferguson Road lllovo Johannesburg
Tel: 0027 11 728 33 36
E-posta: info@blackbusinesscouncil.org
Web: www.blackbusinesscouncil.org

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. PRETORIA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 1067 Church Street, 0083 Hatfield, Pretoria, Republic Of South Africa :Turkish Embassy, P.O.Box:56014, Arcadia 0007, Pretoria, Republic Of South Africa
Tel: +27 12 3426053 / 54 / 55 / 56 / 57
E-posta: embassy.pretoria@mfa.gov.tr

T.C. PRETORIA TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Adres:1067 Church Street, Hatfield, 0083 Pretoria, Republic of South Africa
Tel:   +27 12 3426051
E-posta: pretoria@ekonomi.gov.tr

GÜNEY AFRİKA CUMHURİYETİ  ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Filistin Sok., No: 27, 06700, G.O.P., Ankara
Tel: +90 312 4056861
E-posta: general.ankara@foreign.gov.za

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Fatih Kemal Ebiçlioğlu

Başkan

Koç Holding A.Ş.

Mahmut Önügören

Başkan Yardımcısı

Rtl İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.

Necati Telçeker

Başkan Yardımcısı

Anadolu Motor Üretim ve Pazarlama A.Ş.

Ahmet Bora Yaşar

Üye

Sab İnş. Turz. Teks. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Akif Onur Ural

Üye

Urallar Mobilya Dekorasyon Gıda Mad. Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Cüneyt Güneş

Üye

Çift Geyik Karaca Giyim San. ve Tic. A.Ş.

Ertan Olgun

Üye

Akay İnşaat A.Ş.

Gökhan Burak Gürbüz

Üye

Aygaz A.Ş.

Haldun Kilit

Üye

Ahk İnşaat Turizm Dek. San. Tic. Ltd. Şti.

Hülya Gedik

Üye

Gedik Holding A.Ş.

Kerim Akçakoca

Üye

Akçakoca Teks.Gıda San.Tic.Ltd.Şti

Mustafa Kösemusul

Üye

Seli Kaynak ve Meyve Sulari İşl. San. Tic. Aş.

Ömer Hakan Baki

Üye

Öhb Gıda Enerji Tekstil Turizm İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.

Sadık Ayhan Saruhan

Üye

Fakir Elektrikli Ev Aletleri Diş Ticaret A.Ş.

Serkan Biber

Üye

Arçelik A.Ş.

Tamer Taşkın

Üye

Petrofer Endüstriyel Yağlar Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Yayınlar

Güney Afrika Ülke Bülteni - 2013

Raporlar

Türkiye-Güney Afrika Cumhuriyeti İş Forumu Sonuç Raporu, 28 Temmuz 2015

Etkinlikler

Güney Afrika Cumhuriyeti (GAC) Free State Eyaleti Başbakanı ile Görüşme, 22 Eylül 2016, İstanbul , 22.09.2016

Türkiye-Güney Afrika İş Konseyi Başkanı Fatih Ebiçlioğlu,  22 Eylül 2016 tarihinde GAC Free State Eyaleti Başbakanı Sekgobelo Elias Ace Magashule ve beraberindeki heyeti ağırladı.
Ankara'daki GAC Büyükelçisinin de hazır bulunduğu toplantıda, DEİK sunumu akabinde Fatih Ebiçlioğlu muhataplarına DEİK ve GAC'daki Türk yatırımları hakkında bilgi verdi.
Ebiçlioğlu ayrıca, 2-3 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul 'da tertiplenecek Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’na  ilişkin de açıklamalar yaptı.
Free State'i tanıtan sunum sonrası Başbakan Magashule ve heyet mensupları eyaletlerindeki yatırım ve işbirliği imkanları hakkında malumatta bulundular.
Toplantı, soru-cevap kısmı ve  hediye teatisiyle nihayetlendi.

İlgili Resimler

    İlgili Dokümanlar

  • Sunum
Türkiye-Güney Afrika İş Forumu, 28 Temmuz 2015, İstanbul , 28.07.2015

DEİK organizasyonunda, T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Adnan Yıldırım ve Güney Afrika KOBİ’lerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Elizabeth Thabethe’in katılımlarıyla, 28Temmuz 2015 Salı günü, 09.30-15.00 saatleri arasında  Intercontinental Oteli’nde Türkiye-Güney Afrika İş Forumu gerçekleştirilecektir.

Güney Afrika Cumhuriyeti zengin hammadde kaynakları, gelişmiş altyapısı, tekstil, turizm, otomotiv ve tarım gibi önde gelen sektörleriyle, Afrika kıtasının en büyük ekonomisi konumundadır. Afrika kıtasının yüzölçümünün sadece %3’ünü kaplamasına rağmen ülke olarak Afrika kıtasının toplam sınai üretiminin %40’ını, kıtanın toplam GSYIH’sinin %20’sini, toplam elektrik üretiminin %50’sini ve maden üretiminin ise %45’ini gerçekleştirmektedir. Modern bir bankacılık ve finans sektörüne sahip olan Güney Afrika Cumhuriyeti ile 2014 yılındaki ticaret hacmimiz 1,7 milyar dolar düzeyine ulaşmıştır.

Katılım Koşulları:

•Katılım formuna erişim için web bağlantısı: Başvuru süresi sona ermiştir.

• DEİK üyesi firma temsilcileri için kişi başı katılım ücreti 50 TL’dir.

• DEİK üyesi olmayan firma temsilcileri için kişi başı katılım ücreti 100 TL’dir.

• Katılım ücretinin aşağıda yer alan hesaba yatırılarak ödeme dekontunun 23 Temmuz 2015 Perşembe günü mesai bitimine kadar DEİK’e (africa@deik.org.tr) iletilmesi gerekmektedir.

 

Banka      : T.İş Bankası Beyoğlu (1011)

Swift         : ISBKTRISXXX

Hesap Adı: Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu / Afrika           

Hesap No  : TR16 0006 4000 0011 0111 7015 26 (TL)

 

Taslak Program

09:30   Kayıt

10:00   Tanıtım Filmleri Gösterimi

10:10   Protokol Konuşmaları

10:25   Sunumlar

12:00   Öğle Yemeği & İkili İş Görüşmeleri

15:00   Kapanış

İlgili Resimler

Türkiye-Güney Afrika İş Yatırım Forumu , 10.11.2014

Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği işbirliği ile DEİK tarafından 10 Kasım 2014 tarihinde, 09:00-17:00 saatleri arasında İstanbul Sheraton Maslak Hotel’de, Türkiye-Güney Afrika İş Forumu düzenlenmesi planlanmaktadır.

Sahra Altı Afrika’nın en büyük pazarı ve Sahra Altı Afrika ülkelerine giriş için en uygun basamak olan Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika kıtasının toplam sınai üretiminin %40’ını, toplam GSYIH’sinin %25’ini, kıtanın toplam elektrik üretiminin %50’sini ve maden üretiminin %45’ini gerçekleştirmektedir. Dünya manganez cevheri kaynaklarının %80’i, krom kaynaklarının %68’i, platin grubu metallerinin %56’sı ve altın rezervlerinin %35’ine sahip olan ülke, en büyük ikinci altın üreticisi ve en büyük platin ve krom üreticisi konumundadır.

Türk firmaları için özellikle makine ve ekipmanlar, sanayi kimyasalları, tekstil ürünleri, otomotiv ana ve yedek parçaları, kağıt ve kağıt ürünleri, elektronik eşya, jeneratörler, transformatörler, mobilya, tıbbi malzeme, plastik ürünler, kozmetikler, gıda ürünleri, petrol yağları, demir ve çelikten inşaat aksamı, pompa, mutfak eşyası, ev tekstili alanlarında ihracat potansiyelinin mevcut olduğu Güney Afrika Cumhuriyeti ile 2012 yılındaki ticaret hacmimiz 1,7 milyar dolar düzeyine ulaşmıştır.

Enerji, maden, kuyumculuk, bilgi ve iletişim teknolojileri, otomotiv, inşaat, mühendislik, tekstil ve hazır giyim sektörlerinde faaliyet gösteren, Güney Afrika’nın önde gelen işadamlarıyla ikili görüşme fırsatı sunacak söz konusu foruma katılmak isteyen üyelerimiz tarafından ekte yer alan katılım formunun doldurularak 7 Kasım 2014 Cuma gününe kadar DEİK’e (İlgili Kişi: Sena Ağırgün, Tel: 0212 339 50 70, E-mail: afrikabolgesi@deik.org.tr) iletilmesi rica olunur.

Güney Afrika Yatırım Forumu ve Güney Afrika Cum. Ziyareti , 15.06.2014

ICON Magazine tarafından, 19 Haziran 2014 tarihinde Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg kentinde Kurulumuzun Stratejik Ortaklığında ‘Güney Afrika Yatırım Forumu’ düzenlenecektir.

Güney Afrika Cumhuriyeti Finans, Ticaret ve Sanayi ile Kalkınma Bakanları, Afrika Ulusal Kongresi yöneticileri ile öndegelen iş adamlarının katılımıyla gerçekleşecek Forum kapsamında ‘BRICS ve Afrika’ ile ‘Doğrudan Yabancı Yatırımların Geleceği ve İslami Finans’ konularında iki ana oturum düzenlenecektir. Bu çerçevede, Forum panelistleri ve katılımcıları arasında BRICS ülkelerinden (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti) üst düzey yönetici ve firma temsilcileri de yer alacaktır. Forum katılımcıları Afrika ülkelerindeki ticaret, yatırım ve ortaklık imkânları hakkında bilgilendirilecek, katılımcı diğer firmalar ile ikili görüşmeler gerçekleştirme fırsatı yakalayacaklardır. Güney Afrika Cumhuriyeti’nde önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek seçimlerin ardından düzenlenecek olan Forum’da yeni hükümet yetkilileri ile de tanışma imkanı olacaktır.

Forum programı kapsamında, oturumların ardından uluslararası iş çevreleri arasında en başarılı görülen firmalara dağıtılan ‘ICON Business Awards’ Ödül Töreni ve Gala Yemeği gerçekleştirilecektir. Foruma katılım ücretsiz olup, bahsi geçen Ödül Töreni ve Gala Yemeği’ne katılım ücreti 200 £ (İki yüz pound)’dur.

Forum ile ilgili detaylı bilgilere http://www.southafricainvestmentforum.com internet sitesinden, Forum programına ise http://www.southafricainvestmentforum.com/PROGRAMME.pdf adresinden ulaşılabilmektedir.

Forum ayrıca katılımcı firmalara sponsor olma imkânı da sunmaktadır. İş bağlantıları kurma ve dünyanın önde gelen sanayicileri ile görüşme fırsatı sunacak olan, binlerce iş, finans ve sanayi çevrelerinden yöneticilerin katılım sağlayacağı Forum’a finansal destek sağlayacak firmalar Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’na sunulacak raporda yer alacak ve Güney Afrika ekonomisinin kalkınmasına destek veren büyük kuruluşlar arasında anılacaktır. Sponsor olan firma yetkililerine Forum’a katılacak Bakanlar ve Yatırım ve Ticaret Ajansları idarecileri ile görüşme imkânı öncelikli olarak sağlanacaktır. Firmaların tanınırlığını artıracak söz konusu sponsorluk imkânları ile ilgili detaylara ekte yer verilmektedir.

Ayrıca, söz konusu Forum’un gerçekleşeceği hafta, 17-20 Haziran 2014 tarihleri arasında, DEİK/Türk-Güney Afrika İş Konseyi tarafından Güney Afrika Cumhuriyeti’ne bir ziyaret düzenlenmesi planlanmaktadır. Johannesburg'a düzenlenecek ziyaret kapsamında çeşitli ticaret ve yatırım olanakları yerinde incelenebilecek ve üst düzey hükümet yetkilileri ve Güney Afrikalı firmalar ile görüşme imkânları sağlanacaktır.

Bu çerçevede, söz konusu Güney Afrika Yatırım Forumu’na ve Forum haftası düzenlenecek ziyarete katılmak ve ayrıca Forum’da sponsor olarak yer almak isteyen firmaların ekte yer alan katılım formunu doldurarak DEİK’e (İlgili kişi: Görkem Karabeyoğlu, Tel: 0212 339 50 61, E-posta: gkarabeyoglu@deik.org.tr) iletmeleri gerekmektedir.

 

Ek 1 – Katılım Formu

Ek 2 – Güney Afrika Yatırım Forumu Sponsorluk İmkânları

 

Not: Program uyarınca uçuş, konaklama ve seyahate ilişkin diğer lojistik ayarlamalar katılımcılar tarafından bireysel gerçekleştirilecek olup teyit veren katılımcılara lojistik detaylar aktarılacaktır.

Türkiye-Güney Afrika İş Forumu , 25.11.2013

DEİK/Türk-Afrika İş Konseyleri tarafından, Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde Türkiye-Güney Afrika İş Forumu, 25 Kasım 2013 tarihinde, İstanbul Conrad Otel’de gerçekleştirildi. Güney Afrika Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Sn. Elizabeth Thabethe’nin onur konuğu olduğu toplantıya Güney Afrika Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sn. Vika Mazwi Khumalo ve DEİK/Türk-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Sn. Tamer Taşkın konuşmacı olarak katıldı. Güney Afrika’daki İş Fırsatları konulu sunumu Güney Afrika Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Yatırım Tanıtım Dairesi Direktörü Sn. Charles Manuel, Türkiye’deki İş Fırsatları konulu sunumu ise T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Baş Proje Direktörü Sn. Necmettin Kaymaz yaptı.

Sayın Büyükelçi konuşmasında Güney Afrika ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin sürekli gelişmekte olduğunu ve geçtiğimiz yıl Güney Afrika’dan Türkiye’ye olduğu gibi Türkiye’den de Güney Afrika’ya pek çok heyet ziyareti gerçekleştiğini dile getirdi. Şu ana kadar her iki ülkede de değişik ölçeklerde yatırımların gerçekleştiğini, Güney Afrika’da halen tekstil, inşaat, yapılaşma, makine ve madencilik alanlarında pek çok fırsat bulunduğunu iletti. Bazı büyük Türk firmalarının bu fırsatları farkettiklerini ve ülkelerinde yatırımlarda bulunduklarını ekledi. Bunlara örnek olarak DHT Holding ile Arçelik A.Ş.’nin girişimlerinden bahsetti. Aynı şekilde Güney Afrikalı firmaların da Türkiye’de yatırımlarının olduğunu belirterek, örnek olarak Güney Afrikalı Standard Bank’ın Ünlü Grubu ile yatırım bankacılığı alanında gerçekleştirdiği Standard Ünlü adlı ortak girişimde %25 hissesinin bulunmakta olmasını, Telsure adlı bir sigorta firmalarının Türk bir firma ile ortaklık kurmuş olmasını, Metair Investments adlı başka bir şirketlerinin ise Mutlu Akü’nün %75 hissesini satın almış olmasını gösterdi.

Sayın Bakan Yardımcısı ise Güney Afrika’da iki yüzden fazla Türk firması olduğunu, iki ülke ürün ve hizmetlerinin birbirini tamamlayıcı özellikte olduğunu, Türk firmalarının tekstil, makine ve inşaat sektörlerindeki deneyimlerinin Güney Afrika’nın gelişimine katkıda bulunabileceğini, iki ülke arası ticaret hacmini yeterli görmediğini, Türk firmalarının Afrika’daki yatırımlarının sadece %4,7’sinin Güney Afrika’da olduğunu, bu rakamları artırmak için çalışmak gerektiğini, hükümetlerinin ikili ilişkileri geliştirmek için çalışmalarda bulunduğunu, işadamlarının da bu fırsatları değerlendirmeleri gerektiğini ve karşı ülkenin işadamları ile biraraya gelerek ortaklıklar oluşturmalarını önerdiğini iletti.

Toplantının ikinci yarısında, Türk işadamları, enerji, maden, kuyumculuk, bilgi ve iletişim teknolojileri, otomotiv, inşaat, mühendislik, tekstil ve hazır giyim sektörlerinde faaliyet gösteren, Güney Afrika’nın önde gelen işadamlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Yeni Atanan T.C. Pretoria Büyükelçisi ile Çalışma Yemeği , 14.08.2012

14 Ağustos 2012 tarihinde Türk-Güney Afrika İş Konseyi tarafından yeni atanan T.C. Pretoria Büyükelçisi Sn. Kaan Esener ile İstanbul Fratelli La Bufala Restoran’da bir çalışma yemeği gerçekleştirildi. Söz konusu yemeğin ev sahipliğini Türk-Güney Afrika İş Konseyi Başkanı ve Türk-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Sn. Tamer Taşkın üstlenirken, yemeğe Türk-Güney Afrika İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, Türkiye-Afrika Odası Koordinatörü Shihab Adam ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Özge Karagöz katıldı. Çalışma yemeğinde özellikle önümüzdeki dönemde Türk firmaların Güney Afrika’ya ilgisini arttırmak için DEİK/ Türk-Güney Afrika İş Konseyi’nin yapabilecekleri ele alındı. Bunun yanı sıra Türk-Güney Afrika İş Konseyi faaliyetleri ile Yürütme Kurulu üyelerinin Güney Afrika’da gerçekleştirmiş oldukları ve gerçekeleştirecekleri projelere ilişkin olarak Sayın Büyükelçiye bilgilendirmede bulunuldu. 

Türkiye-Güney Afrika İş Forumu , 15.02.2012

TOBB ve DEİK tarafından T.C Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ve Güney Afrika Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Rob Davies’in katılımlarıyla 15 Şubat 2012 tarihinde İstanbul Conrad Otel’de Türkiye-Güney Afrika İş Forumu düzenlendi.

T.C. Ekonomi Bakanı Sn. Zafer Çağlayan, Güney Afrika Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Bakanı Sn. Rob Davies, DEİK İcra Kurulu Başkanı Sn. Rona Yırcalı ve Güney Afrika Ticaret ve Yatırım Ajansı Operasyonlar Başkanı Sn. Riaan Le Roux’nun katılımlarıyla gerçekleşen açılış oturumunda Güney Afrika ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin potansiyelin çok altında olduğu, ilişkilerin geliştirilmesi için bir an önce STA imzalanması gerektiği, iki ülke arasında çeşitlendirilmiş  bir işbirliği modeli tesis etmenin zorunluluk olduğu, Güney Afrika Cumhuriyetinin Afrika kıtasında Türkiye’nin en büyük ekonomik ortağı olmasının istendiğinin altı çizildi.

Açılış oturumunun ardından Türk-Güney Afrika İş Konseyi Başkanı Sn. Tamer Taşkın moderatörlüğünde gerçekleşen Türkiye ve Güney Afrika’da İş Yapma Ortamı ve Yatırım Olanakları Çalıştayı’nda T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Baş Proje Direktörü Sn. Ahmet Cüneyt Selçuk’un Türkiye’de iş ortamı ve fırsatlarına ilişkin sunumunun ardından Güney Afrika Ticaret ve Yatırım Ajansı Operasyonlar Başkanı Sn. Riaan Le Roux Güney Afrika’daki Yatırım Fırsatlarına ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Çalıştay, Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Sn. Levent Çakıroğlu’nun Güney Afrika Cumhuriyetindeki yeni yatırımları ve deneyimlerine ilişkin konuşması ile son buldu.

Öğle yemeğinin ardından gerçekleştirilen ikili görüşmelere 27 Güney Afrikalı ve 50 Türk firması katıldı. 16 Şubat 2012’de Güney Afrika heyeti için Kuyumcukent’e tesis ziyareti gerçekleştirildi.

Türkiye-Güney Afrika Forumu , 23.05.2010

DEİK / Türk-Güney Afrika İş Konseyi tarafından Güney Afrika Devlet Başkan Yardımcısı Kgalema Motlanthe'nin Türkiye ziyareti vesilesi ile 24-26 Mayıs 2010 tarihleri arasında bir dizi etkinlik düzenlenmiş olum Forum açılışı 24 Mayıs 2010 tarihinde Conrad Otel'de gerçekleştirilen Resepsiyon ile başladı. 25 Mayıs 2010'da Maslak Sheraton Otel'de Türk ve Güney Afrikalı firmalar arasında ikili görüşmeler gerçekleştirildi. 100 kadar Türk ve Güney Afrikalı firmanın iş bağlantısı yaptığı görüşmelerin akabinde aynı günün akşamı Güney Afrikalı konuklar için tekne turu düzenlendi.

26 Mayıs 2010 sabahı gerçekleştirilen ve Türk-Güney Afrika İş Konseyi Başkanı Tamer Taşkın, Güney Afrika Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Thandi Tobias Pokolo ve Johannesburg Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mark Nowitz'in konuşma yaptığı Türkiye-Güney Afrika İş Forumunu Konuk Başkan Yardımcısı ile TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun hitaplarıyla onurlandırdıkları çalışma yemeği izledi. Söz konusu çalışma yemeği esnasında TOBB ve DEİK ile Güney Afrika Akredite Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği arasında Türk-Güney Afrika İş Konseyi Kuruluş Anlaşması, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile Johanensburg Ticaret ve Sanayi Odası Arasında Kardeş Oda Anlaşması, Aşut Fiberglass ile Molefe Holding arasında Güney Afrika'da tesis anlaşması, Mardin Enerji ve Kemi Metal Konsorsiyumu ile Newblak Investment arasında Güney Afrika'da 110 milyon dolarlık Çöp Yakma ve Enerji üretim tesisi anlaşması, Mardin Enerji ile Knowledge Innovations arasında 100 milyon dolarlık Uganda'da Yüzen Elektrik Santrali anlaşması imzalandı.

Forum, Finansman Olanakları, Altyapı ve Enerji Alanında İşbirliği Fırsatları, İmalat Sanayiinde İşbirliği Fırsatları ve Madencilik ve Mücevherat Alanlarında İşbirliği Fırsatları konulu çalıştaylar ile son buldu. 

İlgili Resimler