• TÜRKİYE - TUNUS İŞ KONSEYİ

  TÜRKİYE - TUNUS İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 1990
Türk Tarafı Başkanı: Erdem Çenesiz
Firma Ve Unvanı: Ece Holding
Karşı Kanat Kuruluşu: Tunus Sanayi Ve El Sanatlari Birliği (UTICA)
Karşı Kanat Başkanı: Slim Jouni

DEİK/Türkiye-Tunus İş Konseyi, Afrika İş Konseyleri çatısı altında, Tunus'daki muhatap kuruluşu UTICA (Tunus Sanayi, Ticaret ve Ele Sanatları Birliği) ile işbirliği içinde 1990 yılından bu yana faaliyet göstermektedir.

Bu çerçevede düzenlediğimiz iş insanları toplantıları vasıtasıyla Türkiye ile Tunus arasındaki iş hacminin artmasına katkıda bulunmak yanında her iki tarafın da çıkarlarına hizmet edecek bir Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzalanması yönünde sürdürdüğümüz ortak çabalar sonucunda  Serbest Ticaret Anlaşması 2005 yılında yürürlüğe girmiştir.

İş Konseyi ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için başta tekstil, hazır giyim ve ayakkabı, mobilya, otomotiv yan sanayi, turizm, müteahhitlik ve balıkçılık olmak üzere, iki ülke iş dünyaları arasında yeni bağlantılar kurmaya devam etmektedir. 

İletişim

Barış Çuvalcı, 
İş Konseyi Bölge Direktörü
Tel: + 90 212 339 50 32
E-posta: bcuvalci@deik.org.tr

Akın Diblan
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 28
E-posta: adiblan@deik.org.tr

Evren Doğan,
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 51
E-posta: 
edogan@deik.org.tr

Saadet Gülmez, 
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 61
E-posta: sgulmez@deik.org.tr

İlkimeylül Biçer, 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 70
E-posta: ibicer@deik.org.tr

Talha Usluoğlu, 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 46
E-posta: tusluoglu@deik.org.tr

Aydan Er, 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 72
E-posta: aer@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

TUNUS SANAYİ VE EL SANATLARI BİRLİĞİ
Adres: Rue Ferjani Bel Haj Ammar , Citée El Khadhra 1003, Tunis, Tunisie
Tel: +216 71 787 416
E-posta: contact@utica.org.tn
Web: www.utica.org.tn

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. TUNUS BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: LOT No:4, Av. Hedi KARRAY Centre Urbain Nord B.P.134-1082 TUNIS/TUNISIE
Tel: +216-70 132 300 (10 hat)
E-posta: ambassade.tunis@mfa.gov.tr

T.C. TUNUS TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Adres:Lot No:4, Avenue Hédi Karray, Centre Urbain Nord, 1082 Tunis/TUNUS
Tel: +216 71 753 212, 71 752 506
E-posta: tunus@ekonomi.gov.tr

TUNUS CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Ferit Recai Ertuğrul cad. No: 19, Diplomatik Site, ORAN, Ankara
Tel:+90312 491 96 35
E-posta: at.ankara@superonline.com

TUNUS İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: Keskin Kalem Sokak No:31 Esentepe/Şişli
Tel: +90 212 217 41 56
E-posta: tunisiacg.istanbul@outlook.com

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Erdem Çenesiz

Başkan

Ece Holding A.Ş.

Engin Aykol

Üye

Nurol Holding A.Ş.

Güçlü Batkin

Üye

Tav Havalimanları Holding A.Ş.

M. Ertuğrul Hataylı

Üye

Hatko Teknik Donanımlar Mümessillik ve Ticaret A.Ş.

Mehmet Ali Deniz

Üye

Global Yatırım Holding A.Ş.

Metin Gözüaçık

Üye

Ekosinerji Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Vittorio Zagaia

Üye

Galata Taşımacılık ve Ticaret A.Ş.

Yayınlar

Raporlar

Etkinlikler

TUNUS KASSERİNE BÖLGESİ SCİTEK KURULUŞU BAŞKANI İLE TOPLANTI , 01.04.2019

Tunus Kasserine Bölgesi Scitek Kuruluşu Başkanı ve beraberindeki heyet ile 01 Nisan 2019 Pazartesi günü River Plaza'da toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya, Türkiye-Tunus İş Konseyi Başkanı Erdem Çenesiz, Yürütme Kurulu Üyeleri ve İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) temsilcileri katıldı. Türkiye-Tunus İş Konseyi Başkanı Erdem Çenesiz, DEİK hakkında bilgilendirme yapmasının akabinde katılımcılar firmalarını tanıttı. Anılan toplantı çerçevesinde, Türkiye-Tunus arasında tekstil alanında yapılabilecek iş birliklerinden bahsedildi. Ayrıca, Kassrine Bölgesine dair bilgiler, vergi muafiyetleri vs gibi konuların tarafımıza iletilmesi ve akabinde detaylı görüşülmesinin önemine değinildi. Tunuslu heyet, Tunus ve Kasserine bölgesine ilişkin detaylı bilgilendirme yaptı. Anılan toplantı, hediye takdiminin akabinde sona erdi.

TUNUS YATIRIM FORUMU, TUNUS , 09.11.2017

Tunus Yatırım Teşvik Ajansı(FIPA) Genel Müdürü Laabidi Khalil tarafından Tunus Büyükelçiliğimize gönderilen bir mektupta 9-10 Kasım 2017 tarihlerinde "Tunus Yatırım Forumu-2017" başlıklı etkinliğin düzenleneceği, anılan etkinliğe seçkin yatırımcıların, üst düzey hükümet yetkilileri, karar alıcılar ve yabancı firmaların katılacağı ifade edilmektedir.  

2015 yılında yapılan Foruma 1200'den fazla yatırımcının katıldığı, bunlardan 466'sının 48 farklı ülkeden iştirak ettiği belirtilmektedir. 

Anılan mektupta bahsekonu etkinliğin "Yeni Tunus, Yeni Ekonomik Bakış" temasıyla düzenleneceği ve Tunus'un ekonomik kalkınması için stratejik bakış, yüksek katma değerli yatırım olanakları ve Küresel Değer Zinciri'nin yukarı yönlü seyir izlemesini sağlayan Tunus'taki rekabet unsurlarının ele alınacağı, bu etkinliğin aynı zamanda iş çevrelerinin doğrudan etkileşime girmesine olanak sağlayacak toplantıların da (B2B) gerçekleştirilmesine vesile olacağı ve söz konusu Forum'a Tunus Başbakanının başkanlık edeceği kaydedilmektedir.

Söz konusu Foruma ilişkin detaylı bilgiye http://www.tunisiainvestmentforum.tn/En/home_46_19 bağlantısından ulaşılabilmektedir. 

Konuyu bilgilerinize sunarım.

TUNUS-TÜRKİYE YATIRIM VE İŞ FORUMU, TUNUS , 21.07.2017

T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci'nin eşbaşkanlığında 21-22 Temmuz 2017 tarihleri arasında Tunus'ta gerçekleştirilecek Türkiye-Tunus Ortaklık Konseyi Üçüncü Dönem Toplantısı vesilesi ile DEİK ve Tunus Sanayi ve El Sanatları Birliği (UTICA) işbirliğinde 21 Temmuz 2017, Cuma günü başkent Tunus'ta Tunus-Türkiye Yatırım ve İş Toplantısı gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Avrupa'ya coğrafi konum olarak yakınlığı, kalifiye eleman teminindeki kolaylık, siyasi kararlılık, vergilerdeki avantajlar, düşük işçi ve üretim maliyetleri ile Tunus, tekstil ve hazır giyim sektöründe Türk yatırımcılara cazip fırsatlar sunmaktadır. Ülkenin iplik ve kumaş üretiminin olmaması, anılan sektörde iki ülke arası ticaretin geliştirilmesi adına potansiyel teşkil etmektedir.

Tekstil (iplik ve kumaş üretimi), hazır giyim, deri ve ayakkabı, bilgi işlem ve haberleşme teknolojileri, altyapı, elektrik elektronik, otomotiv (mekanik parçalar ve yan sanayi), gıda, tarım ve balıkçılık sektörlerinde iki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin geliştirilmesi ve karşılıklı yatırımların teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen İş Forumu çerçevesinde Tunuslu firmalar ile ikili iş görüşmelerine imkan sağlanacaktır.

Taslak programı ekte yer alan foruma katılmak isteyen üyelerimizin, http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/424/9052 bağlantısında yer alan katılım formunu en geç 19 Temmuz 2017, Çarşamba günü mesai bitimine kadar eksiksiz doldurarak, ödemeye ilişkin dekontu DEİK'e (Saadet Gülmez, E-posta: africa@deik.org.tr, Tel: 0212 339 50 61) iletmeleri önemle rica olunur.

Katılım Koşulları:

 1. Başvuru formunun doldurulurken web tarayıcısı olarak Google Chrome kullanılması önemle rica olunur.
 2. Ziyarete katılım ücreti (1 gece konaklama, ara transferler, çalışma yemekleri, tercümanlık hizmetleri, iş forumuna katılım) 550 ABD Dolarıdır. Uçuş detayları katılımcılar tarafından bireysel olarak ayarlanacaktır. 
 3. Ödeme seçenekleri, formu doldurduktan sonra ekrana gelecektir. Ödeme hesaba havale veya online olarak kredi kartı ile yapılabilmektedir.
  Banka Adı : TÜRKİYE İŞ BANKASI BEYOĞLU ŞUBESİ (1011)
  Hesap Adı : DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU / AFRİKA
  Swift : ISBKTRISXXX
  IBAN : TR21 0006 4000 0021 0113 3146 38 USD
 4. Başvuru ve ödemeler için son tarih: 19 Temmuz 2017, Çarşamba
 5. Ödeme esnasında bilgiler eksiksiz girildiği takdirde, makbuzunuz tarafınıza gönderilecektir.
 6. Havale yoluyla ödeme yapıldığı takdirde, ödeme dekontlarının DEİK'e (Saadet Gülmez, africa@deik.org.tr) iletilmesi rica olunur. (Kredi kartı ile ödeme yapıldığında bu işleme gerek yoktur)
Yeni Atanan T.C. Tunus Büyükelçisi ile Tanışma Toplantısı, 26 Eylül 2016, İstanbul , 26.09.2016

26 Eylül 2016 tarihinde DEİK River Plaza ofisinde, Türkiye-Tunus İş Konseyi Başkanı Sn. Uğur Doğan'ın evsahipliğinde,  yeni atanan T.C. Tunus Büyükelçisi Sn. Ömer Faruk Doğan ile bir tanışma toplantısı gerçekleştirildi.

Sn. Doğan,  DEİK ve Türkiye-Tunus İş Konseyi hakkında Sn. Büyükelçi'yi bilgilendirerek; Konsey olarak karşı kanadımız UTİCA ile gerekli girişimlere rağmen bir temas sağlanamadığını, Tunus-Türkiye İş Konseyi'nin henüz kurulmadığını ifade etti. Ardından katılımcılar firmalarının faaliyet alanlarını ve Tunus'ta gerçekleştirmek istedikleri hedefleri ve Tunus'a ilişkin yaşadıkları sorunları Sn. Büyükelçi'ye aktardı. Arap Baharı'ndan ve yaşanan terör olaylarından sonra turizm sektörünün etkilendiği, ayrıca hukuki süreçlerin etkin işlemediği katılımcılar tarafından vurgulandı.

Sayın Büyükelçi, Tunus'un hem coğrafi konum hem de politik konum itibariyle Afrika'nın giriş kapısı konumunda olduğunu; her ne kadar 10 milyonluk nüfusa sahip olsa da, 40 milyonluk Cezayir ve 6 milyonluk Libya nüfusuyla aslında 60 milyonluk bir pazara hitap ettiğini ifade etti. 45 milyar dolarlık GSMH'si, 35 milyar dolarlık dış ticareti, 20 milyar dolarlık ithalatı,  gelirinin yüzde 60'ını oluşturan hizmet sektörü ile Tunus'un dikkate alınması gereken bir ülke olduğunu belirtti.  Kişi başı milli gelirinin şu an 3500 Avro olduğunu fakat 2020 yılı için söz konusu gelirin 5000-5900 Avro'ya  çıkmasının hedeflendiğini aktardı. Kasım ayı sonunda, Tunus'ta yatırım konferansı düzenleneceğini, söz konusu konferansta, Tunus'un 2020 Master Programı'nın tanıtılacağını söyledi.  Konferansta aynı zamanda 36 projenin tanıtılacağını bu 36 projeden 28'inin kamu projeleri, 8'inin ise yap işlet devlet çerçevesinde değerlendirilebilecek alt ve üst yapı projeleri olacağını kaydetti. İki ülke arasında 2005 yılında yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması'nın o tarihten bu yana olduğu gibi durduğunu, söz konusu anlaşmanın daha fonksiyonel hale getirilmesi gerektiğini vurguladı. Yine 2004 yılında yürürlüğe giren Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması'nın da revizyona ihtiyacı olduğunun altını çizdi.  Son olarak, Tunus halkının bir kesiminde Türkiye hakkında var olan yanlış algının giderilmesi için ortak gayret sarf edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Toplantı sonunda hediye takdimi gerçekleşti.

İlgili Resimler