• TÜRKİYE - TUNUS İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - TUNUS İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 1990
Türk Tarafı Başkanı: Uğur Doğan
Firma Ve Unvanı: Nurol Holding/ CEO
Karşı Kanat Kuruluşu: Tunus Sanayi Ve El Sanatlari Birliği (UTICA)
Karşı Kanat Başkanı: Slim Jouni

DEİK/Türkiye-Tunus İş Konseyi, Afrika İş Konseyleri çatısı altında, Tunus'daki muhatap kuruluşu UTICA (Tunus Sanayi, Ticaret ve Ele Sanatları Birliği) ile işbirliği içinde 1990 yılından bu yana faaliyet göstermektedir.

Bu çerçevede düzenlediğimiz iş insanları toplantıları vasıtasıyla Türkiye ile Tunus arasındaki iş hacminin artmasına katkıda bulunmak yanında her iki tarafın da çıkarlarına hizmet edecek bir Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzalanması yönünde sürdürdüğümüz ortak çabalar sonucunda  Serbest Ticaret Anlaşması 2005 yılında yürürlüğe girmiştir.

İş Konseyi ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için başta tekstil, hazır giyim ve ayakkabı, mobilya, otomotiv yan sanayi, turizm, müteahhitlik ve balıkçılık olmak üzere, iki ülke iş dünyaları arasında yeni bağlantılar kurmaya devam etmektedir. 

İletişim

Barış Çuvalcı,
İş Konseyi Bölge Kordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 32
E-posta: bcuvalci@deik.org.tr

Evren Doğan,
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 51
E-posta: edogan@deik.org.tr

İrem Develioğlu,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 70
E-posta: idevelioglu@deik.org.tr

Saadet Gülmez,
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: + 90 212 339 50 61
E-posta: sgulmez@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

TUNUS SANAYİ VE EL SANATLARI BİRLİĞİ
Adres: Rue Ferjani Bel Haj Ammar , Citée El Khadhra 1003, Tunis, Tunisie
Tel: +216 71 787 416
E-posta: contact@utica.org.tn
Web: www.utica.org.tn

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. TUNUS BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: LOT No:4, Av. Hedi KARRAY Centre Urbain Nord B.P.134-1082 TUNIS/TUNISIE
Tel: +216-70 132 300 (10 hat)
E-posta: ambassade.tunis@mfa.gov.tr

T.C. TUNUS TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Adres:Lot No:4, Avenue Hédi Karray, Centre Urbain Nord, 1082 Tunis/TUNUS
Tel: +216 71 753 212, 71 752 506
E-posta: tunus@ekonomi.gov.tr

TUNUS CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Ferit Recai Ertuğrul cad. No: 19, Diplomatik Site, ORAN, Ankara
Tel:+90312 491 96 35
E-posta: at.ankara@superonline.com

TUNUS İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: Keskin Kalem Sokak No:31 Esentepe/Şişli
Tel: +90 212 217 41 56
E-posta: tunisiacg.istanbul@outlook.com

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Uğur Tevfik Doğan

Başkan

Murat Proje Danışmanlık ve Tic.Ltd.Şti.

Mahmut Işık

Başkan Yardımcısı

Medkon Hat İşletmeciliği Denizcilik ve Ticaret A.Ş.

Alim Küçükpehlivan

Üye

Başarsoft Bilgi Tekonolojileri A.Ş.

Berna Akyıldız

Üye

Tgl Transtaş Global Lojistik Ltd. Şti.

Burak Henden

Üye

Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.

Mehmet Ali Kuntoğlu

Üye

Hedefsan End. Gida Mad. Paz. Nak. Amb. ve Baski San. Tic. A.Ş.

Sinem Ünlütürk

Üye

Arkas Lojistik A.Ş.

Yayınlar

Tunus Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

Yeni Atanan T.C. Tunus Büyükelçisi ile Tanışma Toplantısı, 26 Eylül 2016, İstanbul , 26.09.2016

26 Eylül 2016 tarihinde DEİK River Plaza ofisinde, Türkiye-Tunus İş Konseyi Başkanı Sn. Uğur Doğan’ın evsahipliğinde,  yeni atanan T.C. Tunus Büyükelçisi Sn. Ömer Faruk Doğan ile bir tanışma toplantısı gerçekleştirildi.

Sn. Doğan,  DEİK ve Türkiye-Tunus İş Konseyi hakkında Sn. Büyükelçi’yi bilgilendirerek; Konsey olarak karşı kanadımız UTİCA ile gerekli girişimlere rağmen bir temas sağlanamadığını, Tunus-Türkiye İş Konseyi’nin henüz kurulmadığını ifade etti. Ardından katılımcılar firmalarının faaliyet alanlarını ve Tunus’ta gerçekleştirmek istedikleri hedefleri ve Tunus’a ilişkin yaşadıkları sorunları Sn. Büyükelçi’ye aktardı. Arap Baharı’ndan ve yaşanan terör olaylarından sonra turizm sektörünün etkilendiği, ayrıca hukuki süreçlerin etkin işlemediği katılımcılar tarafından vurgulandı.

Sayın Büyükelçi, Tunus’un hem coğrafi konum hem de politik konum itibariyle Afrika’nın giriş kapısı konumunda olduğunu; her ne kadar 10 milyonluk nüfusa sahip olsa da, 40 milyonluk Cezayir ve 6 milyonluk Libya nüfusuyla aslında 60 milyonluk bir pazara hitap ettiğini ifade etti. 45 milyar dolarlık GSMH’si, 35 milyar dolarlık dış ticareti, 20 milyar dolarlık ithalatı,  gelirinin yüzde 60’ını oluşturan hizmet sektörü ile Tunus’un dikkate alınması gereken bir ülke olduğunu belirtti.  Kişi başı milli gelirinin şu an 3500 Avro olduğunu fakat 2020 yılı için söz konusu gelirin 5000-5900 Avro’ya  çıkmasının hedeflendiğini aktardı. Kasım ayı sonunda, Tunus’ta yatırım konferansı düzenleneceğini, söz konusu konferansta, Tunus’un 2020 Master Programı’nın tanıtılacağını söyledi.  Konferansta aynı zamanda 36 projenin tanıtılacağını bu 36 projeden 28’inin kamu projeleri, 8’inin ise yap işlet devlet çerçevesinde değerlendirilebilecek alt ve üst yapı projeleri olacağını kaydetti. İki ülke arasında 2005 yılında yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması’nın o tarihten bu yana olduğu gibi durduğunu, söz konusu anlaşmanın daha fonksiyonel hale getirilmesi gerektiğini vurguladı. Yine 2004 yılında yürürlüğe giren Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’nın da revizyona ihtiyacı olduğunun altını çizdi.  Son olarak, Tunus halkının bir kesiminde Türkiye hakkında var olan yanlış algının giderilmesi için ortak gayret sarf edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Toplantı sonunda hediye takdimi gerçekleşti.

İlgili Resimler

Türk-Tunus İş Forumu , 16.05.2013

DEİK/Türk-Tunus İş Konseyi tarafından İş Konseyi Karşı Kanadı Tunus Sanayi ve El Sanatları Birliği ve Tunus Yabancı Yatırımları Destekleme Ajansı işbirliğiyle 16 Mayıs 2013 tarihinde, TOBB Plaza İstanbul’da, 09:30-17:00 saatleri arasında Türk-Tunus İş Forumu düzenlenecektir.

 

Tunus, coğrafi konumu sayesinde Avrupa, Kuzey Afrika ve Sahra Altı Afrika ile iş yapmak isteyen firmalar için ideal bir üs konumundadır. Türkiye ile Tunus arasında 2004 yılında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması sayesinde iki ülke arasındaki ticaret hacmi 7 yıl içerisinde 355 milyon dolar seviyesinden 1 milyar dolar seviyesine ulaşmış ve Tunus, Afrika’da en çok ticaret yaptığımız 5. ülke olmuştur. Ülkede, kimya ve kimya sanayii ürünleri, lastik ve plastik ürünler, tekstil ve hammaddeleri sanayii (iplik, ham bez vb.), fosfat madeni işletmeciliği (ihracata yönelik fabrikalar), kimyevi gübre üretim tesisleri, enerji yatırımları (güneş enerjisi ve gaz, elektrik üretim santralleri), inşaat malzemeleri sanayii, çimento sanayii yatırımları, alçı sanayii yatırımları, hazır beton tesisleri, mobilya üretim tesisleri, gıda endüstrisi yatırımları, otomotiv yedek parça, elektronik ve elektrik kablo tesisleri, demir-çelik ve hadde ürünleri üretimi, turizm, balıkçılık, deri ve deri mamulleri, halı ve yer kaplamaları alanlarında önemli yatırım fırsatları bulunmakta olup, söz konusu alanlarda yabancı yatırımcılara kapsamlı teşvikler öngörülmektedir.

                             

Mekanik (otomotiv yedek parça), havacılık, elektrik-elektronik, tekstil, giyim, deri ve ayakkabı, gıda işleme, ilaç sanayii, bilgi teknolojileri ve hizmetler sektöründen (bankacılık, sigorta) Tunuslu firmalarla ikili görüşmeler gerçekleştirme imkanı sunacak söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimiz tarafından ekte yer alan katılım formunun doldurularak, 75 TL katılım ücretinin DEİK Türk-Afrika İş Konseyleri adına İş Bankası Beyoğlu Şubesi (1011) TR16 0006 4000 0011 0111 7015 26 IBAN numaralı 1701526 no’lu TL hesabına yatırıldığını gösteren dekont ile birlikte en geç 14 Mayıs 2013 Salı gününe kadar DEİK’e (Özge Karagöz,  Tel: 0212 3395070, afrikabolgesi@deik.org.tr) iletilmesi gerekmektedir.

  

Ek 1: Taslak Program

Ek 2: Tunus Heyet Listesi

Ek 3: Katılım Formu

Yeni Atanan T.C. Tunus Büyükelçisi ile Tanışma Toplantısı , 28.05.2012

28 Mayıs 2012 tarihinde TOBB Plaza’da yeni atanan T.C. Tunus Büyükelçisi Sn. Ömer Gücük, Türk-Tunus İş Konseyi Başkanı Sn. Levent Soylu, yaklaşık 10 kadar DEİK üyesi firma, İş Konseyi Koordinatörü Bahar Kavala, Türkiye-Afrika Odası Koordinatörü Shihab Adam ve Koordinatör Yardımcısı Özge Karagöz’ün katılımlarıyla T.C. Tunus Büyükelçisi Sn. Ömer Gücük ile bir tanışma toplantısı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantının açılışını Türk-Tunus İş Konseyi Başkanı Levent Soylu gerçekleştirirken, Sn. Ömer Gücük’ün konuşmasının ardından, katılımcılar  firmalarını tanıtarak, Tunus’ta gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında Sayın Büyükelçiyi bilgilendirdi. Toplantı soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası İşbirliği ile Tunus Ülke Tanıtım Günü , 03.04.2011

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası İşbirliği ile Tunus Ülke Tanıtım Günü, 13 Nisan 2011, Mersin

 

DEİK/Türk-Tunus İş Konseyi ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile 13 Nisan 2011 tarihinde Mersin’de Tunus Ülke Tanıtım günü düzenlendi. MTSO Başkan Yardımcısı Sn. Serdal Kuyucuoğlu başkanlığında düzenlenen toplantıda, DEİK/Türk-Tunus İş Konseyi Başkanı Sn. Levent Soylu, Tunus Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Sn. Abdelkader Sahli, Tunus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sn. Mounir Mouaka, TURAB Genel Başkanı Sn. Doğan Narin Tunusla ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin görüşlerini paylaştı. Tunus heyeti 15-17 Haziran 2011 tarihlerinde Tunus’da gerçekleştirilmesi planlanan TUNIS-MEDINDUSTRIE fuarı hakkında hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Tunus'da Yatırım Olanakları Semineri , 03.11.2010

DEİK / Türk-Tunus İş Konseyi   tarafından 4 Kasım 2010 tarihinde, İstanbul TOBB Plaza'da Tunus'da Yatırım Olanakları Semineri düzenlendi. İş Konseyi Başkanı Sayın Levenet Soylu'nun açılış konuşması ile başlayan Seminerde Tunus-Türk İş Konseyi Sn. Leyla Jegham ve Tunus Ankara Büyükelçisi Sn. Gley El Hadj'ın konuşmalarının ardından Tunus Dış Yatırımı Geliştirme Ajansı Genel Müdürü Sn. Mongia Khemiri, Monastir-Fejja Rekabet Teknopol Genel Müdürü Sn. Neila Gongi Nouira, CETTEX Tekstil Teknik Merkezi Genel Müdürü Sn. Samir Haouet Tunus'daki yatırım olanaklarına ilişkin birer sunum yaptı. Toplantı FENATEX Tekstil Ulusal Federasyonu Genel Sekreteri Sn. Ali Nakai'nin konuşması ve soru-cevap bölümü ile son buldu. Toplantının akabinde konuk heyet onuruna bir kokteyl düzenlendi.