• TÜRKİYE - ORTA AMERİKA VE KARAYİPLER  İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - ORTA AMERİKA VE KARAYİPLER İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2014
Muhatap Kuruluş:
Türk Tarafı Başkanı: Oğuz Satıcı
Firma ve Ünvanı: Global Yatırım Holding A.Ş.
Karşı Kanat Başkanı: 
Firma ve Ünvanı:

DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi 11 Mayıs 2014 tarihinde kurulmuştur.

Türkiye'nin, Orta Amerika ve Karayiplere yönelik bölge politikasının geliştirilmesi ve sürdürülebilir bir ekonomik işbirliği alt yapısına sahip olma hedefinin yanısıra, Dışişleri Bakanlığının Orta Amerika ve Karayipler bölgesinde yalnızca Havana'da bulunan Büyükelçilik sayısını altıya çıkarma kararı da söz konusu İş Konseyi'nin kuruluş kararında rol oynamıştır. Küba, Panama, Dominik Cumhuriyeti, Kosta Rika, Guatemala ve Trinidad ve Tobago'da Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri bulunmaktadır.

Türkiye-Karayip Topluluğu (CARICOM) İstişare ve İşbirliği Mekanizması I. Toplantısı'na 18 Temmuz 2014 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti'nin ev sahipliği yapması, bu bölge ile üst düzey ilişkilerini artırma hedefini açıkça ortaya koymaktadır. Söz konusu toplantı kapsamında DEİK ile CARICOM arasında bir iyi niyet anlaşması imzalanmıştır.

Orta Amerika; Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nicaragua ve Panama'dan oluşan altı ülkeyi kapsamaktadır. Karayipler ise Antigua and Barbuda, Anguilla, Aruba, Bahamalar, Barbados, Belize, Bermuda, Cayman Adaları, Curaçao, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, Grenada, Guadeloupe, Guyana, Haiti, Jamaika, Küba, Martinique, Montserrat, Porto Riko, Saint Barthélemy, St. Kitts and Nevis, Saint Martin, Saint Lucia, Saint Vincent and the Grenadines, Surinam, Trinidad and Tobago, Turks and Caicos, İngiliz Virjin Adaları, Amerikan Virjin Adaları'ndan oluşan, otuz ülkeyi kapsamaktadır. Toplam otuzaltı ülkeden oluşan bu bölgede konuşulan ağırlıklı resmi dil İspanyolca olup, Fransızca, İngilizce ve Flemenkçe de konuşulan diller arasında bulunmaktadır.

Türkiye, Amerika Devletleri Örgütü (OAS) ve Karayip Devletleri Birliği'nde (ACS) daimi gözlemci statüsüne sahiptir. Buna ilave olarak, CARICOM ve Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC)ile siyasi danışma mekanizmaları oluşturulmuştur. Bu çerçevede, başlıca bölge ülkeleri ile ülkemiz arasında karşılıklı üst düzey ziyaretler ivme kazanmıştır.

İletişim

Neslihan Onuralp Damalı
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: 0212 339 50 09
E-mail: 
nonuralp@deik.org.tr

Murat Can Menteş
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: +90 212 339 50 06
E-posta: 
mmentes@deik.org.tr

Melike Hocaoğlu 
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: +90 212 339 50 07
E-posta: 
mhocaoglu@deik.org.tr

Selin Ergene 
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: +90 212 339 50 08
E-posta: 
sergene@deik.org.tr

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Oguz Satıcı

Başkan

Global Yatırım Holding A.Ş.

Günsan Çetin

Başkan Yardımcısı

Tureks İthalat İhracat ve Ticaret A.Ş.

Müge Sevil

Başkan Yardımcısı

Gtc İletişim Danışmanlık A.Ş.

Aslı İçli

Üye

Rafineri Reklamcılık Hizm. Tic. A.Ş.

Burhan Özkan

Üye

Maya Televizyon Sinema Reklam ve İnt. Hizm. Ltd. Şti.

Dıldora Mırzaeva

Üye

İpekyolu Uluslararası Fuarcılık Ltd.Şti.

Emre Ete

Üye

Asel Uluslararası Fuar Organizasyon San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.

Gül Tatlı

Üye

Saran Holding A.Ş.

Latif Aral Aliş

Üye

Sarsılmaz Patlayıcı Sanayi Anonim Şirketi

Melkan Gürsel

Üye

Tabanlıoğlu Mimarlık Danışmanlık Ltd. Şti.

Mustafa Tolga Demirci

Üye

Hay ve Hay Dış Ticaret Ltd. Şti.

Tacettin Tan

Üye

Tanış Değirmen Makina San. ve Tic. A.Ş.

Yayınlar

Guatemala Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Raporlar

KOSTA RİKA PAZARI BİLGİLENDİRME SUNUMLARI
GUATEMALA DIŞ TİCARET VE YATIRIM FIRSATLARI

Guatemala Dış Ticaret ve Yatırım Fırsatları ile ilgli rapora ulaşmak için aşağıdaki sunum dosyasına tıklayınız.

İlgili Dokümanlar

Etkinlikler

PARAGUAY DIŞİŞLERİ BAKANI SN. LUİS A. CASTİGLİONİ’NİN KATILIMLARI İLE PARAGUAY İLE TİCARET VE YATIRIM OLANAKLARI TOPLANTISI, , 03.05.2019

DEİK VE PARAGUAY SANAYİCİLER BİRLİĞİ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

TÜRKİYE İLE PARAGUAY TİCARETTE YENİ DÖNEMİN KAPISINI ARALADI

Türkiye ile Paraguay arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türkiye-Amerika İş Konseyleri organizasyonuyla Paraguay Yatırım ve İş Olanakları Toplantısı, İstanbul'da gerçekleştirildi. Paraguay Dışişleri Bakanı Luis Alberto Castiglioni ve DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı Oğuz Satıcı, DEİK/Türkiye-Peru İş Konseyi Başkanı İbrahim Yıldırım'ın katıldığı toplantıda, iki ülke iş dünyasının önde gelen temsilcileri bir araya geldi.

DEİK ve Türk iş dünyasının temsilcileriyle bir araya gelerek, iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerinde yeni bir başlangıç hedeflediklerini belirten Paraguay Dışişleri BakanıLuis Alberto Castiglioni, "Türkiye ve Paraguay, ortak vizyona sahip iki kıymetli ülke. Buna paralel olarak siyasi açıdan da birlikte hareket etme kararı aldık. İki ülkenin ekonomi  ve ticaret alanlarında birlikte gelişmesi adına atılan siyasi adımların iş insanlarına da çok büyük bir katkısı oldu. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz Aralık ayında ülkemizi ziyaret etmesiyle başlayan olumlu süreç, Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo Benitez'in 15 Haziran tarihinden Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaretle de yeni bir ivme kazanacak. Türkiye'ye bir sonraki ziyaretimizde çok geniş bir iş heyetiyle geleceğiz. Kıymetli mevkidaşım Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun dünkü görüşmemizde belirttiği gibi, kaybedecek zamanımız yok. Bugün o yüzden iki ülkenin iş dünyası temsilcileriyle bir aradayız. Siyasi alanda mükemmel seviyede ilerleyen diplomatik ilişkilerimizi ekonomi, ticaret, yatırım ve kültürel alanlarda da en üst seviyeye taşımak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Castiglioni: "Türk iş dünyasını, Paraguay'da yatırım yapmaya davet ediyoruz"

Paraguay'ın son 15 yılda yüzde 4 ila 5 oranları arasında düzenli bir büyüme yakaladığını belirten Castiglioni, "Paraguay'da 15 yılı aşkın süredir ekonomik reformlar gerçekleştiriliyor ve büyük bir kalkınma süreci yaşanıyor. 2003 yılından bu yana makroekonomik ve mali alanda gerçekleştirilen reformlarla birlikte sürdürülebilir bir ekonomi politikası izlendi. GSMH ise son 10 yılda 7 kat büyüdü. Tüm Latin Amerika Bölgesi'ne baktığımızda en istikrarlı ekonomiye sahip ülkenin Paraguay olduğunu görüyoruz. Ekonomik parametrelerimiz diğer bölge ülkeleri için de örnek teşkil ediyor. Bu sistem ‘Paraguay Modeli' olarak adlandırılıyor. Güvenilir, vergi oranları düşük, sürdürülebilir büyümenin mümkün olduğu açık bir ekonominin yanı sıra uygun yatırım ortamı ile tüm ekonomik sektörlerde yatırımı teşvik eden bir model. Paraguay'da şirket açmak ve yatırım yapmak oldukça kolay. Sermayeye erişim de çok basit olduğu için bölgenin en fazla dış yatırımcı çeken ülkesiyiz. Türk yatırımcılar için de gerekli yatırım ortamı hazır. Türkiye ile önemli anlaşmalar için özel çalışmalar yapıyoruz. Yatırımların Korunması Anlaşması ile birlikte Çift Vergiden Korunma ve Muafiyet Anlaşması gibi konularda son aşamadayız. Bu anlaşmaları 15 Haziran'daki Türkiye ziyaretimizde imzalayacağız. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmak için Türk iş insanlarını Paraguay'a bekliyoruz. Nüfusumuzun yüzde 70'ini, 35 yaşın altındaki gençlerimiz oluşturuyor. Fırsatlar, teşvikler ve desteklerle Türk iş dünyasının yanında olacağız." dedi.

Satıcı: "Serbest Ticaret Anlaşması ile hızla 1 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşabiliriz"

DEİK'in 146 İş Konseyi ile faaliyetlerini yürüttüğünü belirten Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler  İş Konseyi Başkanı Oğuz Satıcı, "Gelişmekte olan Türkiye-Paraguay ekonomik ilişkileri vesilesi ile kısa bir süre sonra Türkiye-Paraguay İş Konseyinin kurularak bu sayının 147'ye ulaşmasını temenni ediyoruz" dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2018'in Aralık ayı içerisinde Paraguay'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatan Satıcı, "Karşılıklı üst düzey ziyaretler ve iki ülkenin bölgede artan stratejik öneminden ötürü Paraguay ile ikili ilişkilerimizin son dönemde ivme kazanmış iş dünyamız açısından çok umut verici. Bugün ülkelerimiz arasında gelinen seviyede 147 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaşmış durumdayız. Yatırımlarda ve ticarette daha yüksek seviyeleri hedeflemek ve yeni iş birliklerini en kısa sürede hayata geçirmeliyiz. Türkiye ile Paraguay arasında altyapı yatırımları, müteahhitlik hizmetleri, enerji, tarım, hayvancılık ve sağlık sektörlerinde iş birliği potansiyeli bulunuyor, İki ülke arasında gerçekleştirilecek yakın iş birliğiyle karşılıklı kazanım sağlayacağımıza inanıyoruz. Yatırımların Uluslararası Tahkim'e açık olması ve Serbest Ticaret Anlaşması ihtiyacımız bulunuyor. Serbest Ticaret Anlaşması hayata geçtiğinde, 147 milyon dolarlık ticaret hacmimiz hızla 1 milyar dolara yükselecektir. Öncelikli olarak iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması imzalanmasını temenni ediyoruz. Bu sayede iki ülke iş dünyasının temsilcileri, çok daha yüksek bir ticaret hacmine ulaşacaktır" şeklinde konuştu.

Toplantının açılışından önce DEİK ve Paraguay Sanayiciler Birliği Arasında İş Birliği Anlaşması imzalandı.

 

Toplantıda gösterimi yapılan videolar için linke tıklayınız. https://drive.google.com/open?id=1r1yEeepID6Yjf0tCsVflDg-QVDTSACAo

İlgili Resimler

DEİK Panama,Kosta Rika, Guatemala, Dominik Cumhuriyeti Ziyareti, 23 Ocak-2 Şubat 2016 , 23.01.2016

DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi tarafından, 23 Ocak-2 Şubat 2016 tarihlerinde, Panama, Kosta Rika, Guatemala, Dominik Cumhuriyeti'ne bir ziyaret gerçekleştirilecektir.

 

Ayrıntılı bilgi için:

Murat Can Menteş

İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı

E-mail   : mmentes@deik.org.tr 

Telefon : 0212 339 50 06

Guatemala Dışişleri Bakan Yardımcısı Sn.Rodrigo Vielman ile Yuvarlak Masa Toplantısı, 18 Aralık 2015, River Plaza , 18.12.2015

Guatemala Dışişleri Bakan Yardımcısı Sn. Rodrigo Vielmann, Guatemala Büyükelçisi Lars Pira, DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı Aykut Eken, özel sektör temsilcileri, İş Konseyi Koordinatörü Merih Kepez Örnek, İş Konseyi Koordinatör Yardımcıları Murat Can Menteş ve Melike Hocaoğlu’nun katılımları ile bir toplantı gerçekleştirildi. Guatemala’nın ekonomik ve sosyal verileri ile ilgili detaylı bilgilerin paylaşıldığı toplantıda Guatemala’nın makro ekonomik göstergeleri açısından Orta Amerika ve Karayipler’de iş yapma hususunda ideal bir ülke olduğu vurgusu yapıldı. Guatemala ve Türkiye arasındaki iş potensiyelinin yüksek olduğu sektörlerin; gıda, beyaz eşya ve tekstil olduğu belirtildi. Toplantı hediye takdiminin ardından sona erdi.

İlgili Resimler

Türkiye-Kosta Rika Çalışma Kahvaltısı, 16.06.2015 , 16.06.2015

DEİK/Türkiye Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi tarafından düzenlenen Türkiye-Kosta Rika çalışma kahvaltısı sırasında paylaşılan film ve sunuma aşağıda ulaşabilirsiniz.

Nikaragua Cumhurbaşkanı Özel Bakanı Dr. Paul Oquist ile Toplantı , 26.03.2015

Nikaragua Cumhurbaşkanı Özel Bakanı Dr. Paul Oquist Kelly ile Yuvarlak Masa Toplantısı, 26 Mart 2015, TOBB Plaza

DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi tarafından düzenlenen Nikaragua Cumhurbaşkanı Özel Bakanı Dr. Paul Oquist Kelly ile toplantı, DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı Aykut Eken’in evsahipliğinde, Nikaragua İstanbul Fahri Konsolosu Önder Yücer, İş Konseyi Başkan Yardımcısı Tolga Eken ve YK Üyesi Alp Arbatlı, Türkiye-Tayvan İş Konseyi Başkanı Yavuz Onay, UTM İş Konseyi YK Üyesi ve BOTEK Danışmanlık Başkan Vekili Levent Gelgin, ENKA Yönetim Kurulu Üyesi Özger İnal, STFA Başkan Vekili Halil Dilik, DEİK Amerika İş Konseyleri Koordinatörü Merih Kepez Örnek ve Koordinatör Yardımcısı Melike Hocaoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi. Toplantıda Bakan Oquist tarafından Nikaragua genel ekonomik verileri ve Atlantik ile Pasifik Okyanuslarını birbirine bağlayacak olan kanal çalışması hakkında geniş çaplı bir sunum yapıldı. Nikaragua’nın istikrarlı bir ekonomik görünüme sahip olduğu ortaya konarken, şuanda Nikaragua’ya yatırım yapmak için doğru bir zaman olduğu ve yatırım fırsatlarının hükümet tarafından desteklendiği belirtildi. Söz konusu Kanal Projesinin, 77 km uzunluğundaki Panama Kanalının en az üç katı uzunluğunda olacağı, 9,153 adet yıllık gemi taşıma kapasitesine sahip olması ve diğer bir çok fiziki kapasite özellikleri ile Panama Kanalı’ndan iyi bir alternatif olacağı belirtildi. Kanalın, ülkenin ihracat ve ithalat lojistik maliyetinin azaltacağının altı çizildi. 2019 yılında tamamlanması beklenmekte olan proje ile ilgili STFA ve ENKA’nın irtibatta kalacağı belirtildi. Toplantı soru cevap bölümü ve hediye takdiminin ardından sona erdi.

Guatemala Büyükelçisi Lars Pira ile Toplantı , 26.03.2015

Guatemala Büyükelçisi Lars Pira’nın, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan Ziyareti

Guatemala Kahire Büyükelçisi Lars Pira, beraberinde Guatemala Türkiye Fahri Konsolosu Prof. Dr. Hayri Ülgen ile DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan’a nezaket ziyaretinde bulundu. (Guatemala nazarında, Türkiye Cumhuriyeti, Guatemala Mısır Büyükelçiliği’ne akreditedir) Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı Aykut Eken, DEİK Genel Sekreteri Mustafa Mente, Amerika İş Konseyleri Koordinatörü Merih Kepez, Koordinatör Yardımcıları Murat Can Menteş ve Melike Hocaoğlu’nun da katılım sağladıkları toplantıda, DEİK Başkanı Vardan tarafından DEİK’in yapısı ve İş Konseylerinin işleyişi hakkında bilgi verildi. Türkiye’deki ekonomik yapıya değinen Vardan, öne çıkan sektörlerin ve işbirliği yapılabilecek alanların altını çizdi. Büyükelçi Lars Pira tarafından, Guatemala hakkında bir sunum gerçekleştirilerek video gösterimi yapıldı. Pira, dünyanın en büyük 8. kahve üreticisi olan Guatemala’nın ihracatındaki en önemli diğer tarım ürünlerinin şeker ve muz olduğunu ifade etti. Guatemala’da en çok yatırım çeken sektörler arasında endüstriyel tarım, turizm, çağrı merkezleri, doğal kaynaklar, enerji ve madencilik sektörlerinin yer aldığı, Büyükelçi Pira tarafından aktarılan bilgiler arasındadır. Guatemala’nın turizme çok elverişli olduğu vurgulayan Pira, en fazla ABD ve Honduras’tan turist çektiklerini aktardı. Büyükelçi, Türkiye’nin gözlemci statüsünde olduğu SICA (Orta Amerika Entegrasyon Sistemi) yapılanması hakkında bilgi verdi ve Belize, Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Panama ve Dominik Cumhuriyeti’nin üye olduğunu ifade etti. Büyükelçi tarafından Guatemala’dan Bakan Yardımcısı düzeyinde bir heyet geleceğininin belirtilmesi ve bu toplantının DEİK tarafından organize edilmesinin önerilmesiyle toplantı sona erdi.