• TÜRKİYE - KORE İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - KORE İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 1989
Türk Tarafı Başkanı: Tamer Saka
Firma ve Ünvanı: Kibar Holding, CEO
Karşı Kanat Kuruluş: Kore Ticaret ve Sanayi Odası
Karşı Kanat Başkanı: Jin-Haeng Chung
Firma ve Ünvanı: President of Hyundai-Kia Corporate Planning Division

Türkiye'nin Güney Kore ile ilişkilerin arttırılması, iş dünyası ilişkilerinin kurumsal bir çatı altında sürdürülmesi amacı ile Kore Sanayi ve Ticaret Odası ile görüşmeler neticesinde 1989 yılında DEİK/Türkiye-Güney Kore İş Konseyi kurulmuştur. 

İletişim

Volkan Yüzer  
İş Konseyi Bölge  Koordinatörü
Tel: 90 212 339 50 80
E-mail: vyuzer@deik.org.tr

Ecem Mirzaloğlu 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 90 212 339 50 18
E-mail: emirzaloglu@deik.org.tr

Tülin Avcı 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 90 212 339 50 37
E-mail:tavci@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C SEUL BÜYÜKELÇİLİĞİ 
Adres: Turkish Embassy Vivien Bldg. 4th Fl. 52, Seobinggo-ro 51-gil, Yongsan-gu (140-240) Seoul-Korea
Tel: +82 2 3780 1600
Faks: +82 2 797 8546

T.C. KORE CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
İş Adresi: Cinnah cad.Alaçam Sok. No.5, 06690, Çankaya, Ankara
İş Telefonu:  468 48 21-22-23
Faks: 468 22 79
E-mail: turkey@mofat.go.kr

T.C. KORE CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU
İş Adresi: Kaptanpaşa Mah., Piyale Paşa Bulvarı, Orta Doğu Plaza, Kat: 19,     Okmeydanı, Şişli, İstanbul
İş Telefonu:  0212 368 83 68
Faks:  (212) 320 74 13
E-mail: istanbul@mofat.go.kr

T.C. SEUL BÜYÜKELÇİLİĞİ TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Vivien Bld. 4 fl. Seobingo-dong, Yongsan-gu,  Seoul-Republic of Korea
İş Telefonu: 8227941382        
Faks: 8227962177
E-mail: seul@ekonomi.gov.tr 

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Tamer Saka

Başkan

Kibar Holding A.Ş.

Burhan Tekdemir

Başkan Yardımcısı

Vito Enerji ve Ticaret Yatrırım A.Ş.

Cemil Çakar

Başkan Yardımcısı

Kareks Polimer ve Petrokimya Dış Tic.Ltd.Şti.

Arda Atıf Doğanay

Üye

Enka Pazarlama İhracat İthalat A.Ş.

Cavit Yıldız

Üye

Haco Uluslararası Danışmanlık A.Ş.

Cengiz Barkçin

Üye

Cb Danışmanlık Ltd. Şti.

Doruk Keser

Üye

Türkiye İş Bankası A.Ş.

Emre Dökmen

Üye

Doosan Power Systems S.A. Türkiye İrtibat Bürosu

Fatih Kemal Ebiçlioğlu

Üye

Arçelik-Lg Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş.

İsmail Uğur

Üye

Onet Balıkesir Et ve Et Ürünleri A.Ş.

Mehmet Karakaş

Üye

Kibar Dış Ticaret A.Ş.

Mustafa Necati Abacıoğlu

Üye

Mna Temsilcilik ve Danışmanlık

Oğuzhan Küçükoğlu

Üye

Ak-Pres Metal Yedek Parça Mak. San. ve Tic. A.Ş.

Yayınlar

Kore Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Güney Kore Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

Kore’de İş ve Yatırım Fırsatları Bilgilendirme Semineri, 17 Mayıs 2016, River Plaza , 17.05.2016

DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi ev sahipliğinde, Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve DEİK işbirliğinde 17 Mayıs 2016 Salı günü, 14:00-16:00 saatleri arasında River Plaza’da ‘’Kore’de İş ve Yatırım Fırsatları Bilgilendirme Semineri’’ düzenlenecektir.

Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sn. CHA Young-Cheol’ün sunum yapacağı söz konusu toplantıya Türk ve Koreli işadamları katılım sağlayacaktır. Toplantı dili İngilizcedir.

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, 13 Mayıs 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/201/6629 linkinde yer alan online kayıt formunu doldurmaları rica olunur.

Taslak Program

14:00-14:30 Açılışı Resepsiyonu 
14:30-14:35 DEİK Tanıtım Filmi
14:35-14:40 Açılış Konuşmaları                 
                    Sn. Tamer Saka, DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı
14:40-15:10 Sunumlar                  
                    Sn. CHA Young-cheol, Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu
                    Sn. Tamer Saka, DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı
15:10-15:30 Firmaların Tanıtımı
15:30-16:00 Networking

Yeni Atanan T.C Seul Büyükelçisi Sn. Hakan Okçal ile Tanışma Toplantısı , 24.09.2013

           Yeni atanan T.C Seul Büyükelçisi Sayın Hakan Okçal ile Türk Kore İş Konseyi Başkanı Ali Kibar, yürütme kurulu üyeleri ve Kore ile iş yapan firmaların katılımı ile gerçekleşen toplantıda, Konsey  Başkanı Ali Kibar İş Konseyi faaliyetleri ve Kore ile ilişkiler hakkında değerlendrimelerde bulundu. Üyeler ve firma temsilcilerinin konuşmaları ile devam eden toplantıda Büyükelçi yeni görevinde  Kore’de gerçekleştirmek istediği etkinlik ve projeler hakkında bilgi vererek, üyelerimiz ile görüş alışverişinde bulundu. 

İlgili Resimler

Orta Asya’da Türk – Kore Müteahhitlik Sektörü İşbirliği Forumu & ikili Görüşmeler, 27 Ağustos 2013, İstanbul , 27.08.2013

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu, Kore Uluslararası Müteahhitler Birliği (ICAK) ve  Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk –Kore İş Konseyi organizasyonu ile düzenlenen ,Türkiye- Kore Müteahhitlik Sektörü işbirliği Forumu’na 200’e yakın Türk işadamı ve 50’den fazla yabancı işadamının katılımı ile Ceylan Otel’de gerçekleştirildi.

 

Açılış konuşmalarının DEİK adına Yönetim Kurulu üyesi Halim Mete, ICAK adına Başkan Yardımcısı Soong Chull Chin tarafından yapıldığı toplantıda Sn. Zafer Cağlayan ve Koreli Bakan’da birer konuşma gerçekleştirdi. Çağlayan konuşmasında bu toplantı ile dünya müteahitlik sektörünün iki süper gücünün bir araya getirildiğini belirterek bu beraberlik ile üçüncü ülkelerde işbirliklerine gidilebileceğini ve yeni pazaralara açılınabileceğini vurguladı.

 

Açılış konuşmalarının ardından Keynote lecture bölümü ile devam eden toplantıda  TMB Başkan Vekili Emre Aykar Türk- Kore İşbirliği olankalarını değerlendirdiği bir sunum gerçekleştirdi. Hyundai E&C Başkan Yardımcısı Kim Teak Won konuşmasında Türkiye ve Kore’nin yeni pazarlarda işbirliği içerisinde çalışabileceğini vurguladı.

Kırgızistan ve Tacikistan Ekonomi Bakanlıkları Yatırımlar Genel Müdürlükleri’nden gelen konuşmacılar ülkelerindeki yatırım olanaklarını ve yatırımcılara sağlanan teşvikleri ve ülkelerinin potansiyellerini anlatan birer sunum gerçekleştirdi.

 

Öğle yemeğinin ardından Forum, BNP Paribas’dan Sayın Chol Han Jong’un moderatörlüğünde “Altyapı ve Finans Sektörlerinde Türk- Kore İşbirliği “ konulu oturum ile devam etti.  Asya Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası, Kore ve Türk  Eximbank’dan konuşmacılar  alt yapı projelerinde finansman konularında sağladıkları olanakları anlattıkları sunumlar gerçekleştirdiler.

 

Türk – Kore İş Konseyi Başkanı Sn. Ali Kibar’In moderatörlüğünde Enerji ve Altyapı sektörlerinde Türk- Kore İşbirliği konulu son oturum ile devam eden toplantıda, Türk tarafından Cihan Candemir ve Mehmet Ali Keçiciler panelist olarak yer aldı ve bölge ülkelerindeki deneyimlerini katılımcılar ile paylaştı.

 

Forum’un ardından Kore ve Türk firmaları arasında ikili iş görüşmelerine geçildi. 17 Kore firması ile 50’e yakın Türk firmanın ikili görüşme gerçekleştirdiği toplantı 19.15’de sona erdi.

 

İlgili Resimler

Kore Cumhurbaşkanı'nın Resmi Ziyareti Kapsamında KCCI/DEİK İşbirliğinde Yuvarlak Masa Toplantısı , 04.02.2012

KORE CUMHURBAŞKANI SN.  LEE MYUNG-BAK’IN KATILIMIYLA 
TÜRKİYE-KORE CEO TOPLANTISI
 
4 ŞUBAT 2012, Cumartesi
ÇIRAĞAN SARAYI, İSTANBUL
 
Resmi ziyarette bulunmak üzere 4-7 Şubat 2012 tarihleri arasında Türkiye’ye gelen Kore Cumhurbaşkanı Sn. Lee Myung-bak ve beraberindeki heyetin katılımıyla Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Muhatap Kuruluşu Kore Ticaret ve Sanayi Odası (KCCI) işbirliğinde 4 Şubat 2012, Cumartesi günü Çırağan Sarayı’nda “Türkiye-Kore CEO Toplantısı” düzenlendi.
 
Moderatörlüğünü TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yaptığı toplantı, katılımcı Türk işadamalarını sırasıyla tanıtarak açılış konuşmasıyla başladı. KCCI Başkanı Kyung Shik Sohn, Kore heyetini tanıtarak sözü T.C. Ekonomi Bakanı ve Kore Bilgi Ekonomisi Bakanı’na bıraktı.  Türk-Kore ortaklıklarına ilişkin bilgi vermek üzere Kore heyetinde yer alan SK E&S Başkanı Duk Kyu Moon, Hyundai Motor Başkanı Jin Haeng Chung, Samsung Başkan Yardımcısı Ho Moon Kang, Türk heyetinde yer alan Kibar Holding Başkan Yardımcısı, Türk-Kore İş Konseyi Başkanı Ali Kibar, Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Emre Aykar, Nurol Holding CEO’su Uğur Doğan söz aldılar.
 
Toplantı Cumhurbaşkanı See Myung-bak’ın Türk-Kore dostluk ilişkilerinin daha fazla ekonomi ve ticaret alanına yayılması dilekleri ile sonlandırıldı.
Kore Girişimciler Birliği ve Global CEO Club Başkanı ile Tanışma ve İşbirliği Toplantısı , 02.06.2011

Türk-Kore İş Konseyi
Kore-Türk İş Forumu
2 Haziran 2011, TOBB Plaza
 
Kore Cumhuriyeti Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Kuruluşu (SMC) koordinasyonunda ülkemizi ziyaret eden Heyet ile 2 Haziran 2011 tarihinde TOBB Plaza’da Türk-Asya Pasifik İş Konseyleri organizasyonunda Kore-Türk İş Forumu gerçekleştirildi.
 
Söz konusu Forum Türk-Kore İş Konseyi adına Başkan Yardımcısı Necati Abacıoğlu’nun açılış konuşması ve moderatörlüğünde başladı. DEİK, Türkiye ekonomisinin anlatıldığı tanıtım filminin gösterilmesinden sonra sırasıyla Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Kıdemli Proje Direktörü Veyis Toprak ve KOSGEB Kobi Uzmanı Mehmet Görkem Gürbüz sunumlarını yaptılar. Kore Heyeti’ne başkanlık eden Global CEO Club Başkanı  Suk Song Oh’un iki ülke arasında işbirliğini geliştirmeye yönelik yaptığı konuşmanın ardından soru cevap bölümüyle toplantı sonlandırıldı.
Türk-Kore İş Konseyi'nin KOTRA tarafından düzenlenen G-Fair 2010 Açılışına Katılımı , 14.12.2010

G-FAIR İSTANBUL 2010 AÇILIŞ SEREMONİSİ
14 Aralık 2010, Hilton Convention Center-İstanbul
 
Kore'nin en gelişmiş bölgelerinden olan Gyeonggi'li firmalar her yıl G-FAIR adı altında bir fuar organize ederek, ürünlerini farklı ülke ve şehirlerde tanıtmaktadırlar.Bu yıl G-FAIR İstanbul, Hilton Convention Center’da 80 adet Koreli firmanın katılımıyla düzenlendi.
  
Kore Ticaret-Yatırım Teşvik Ajansı (KOTRA)’nın organizasyonunda düzenlenmiş olan söz konusu Fuar’da protokol tanıtımının ardından TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete ve Türk-Kore İş Konseyi Başkanı Ali Kibar’ın da yer aldığı açılış konuşmalarına yer verildi.  Konuşmaları takiben Fuar kurdele kesim töreni ile ziyaretçilere açıldı.
 
Açılış törenini takiben protokol konuşmacıları onuruna kısıtlı katılımlı öğle yemeği düzenlendi.
 
 
 
 
 
 
Güney Kore Incheon Büyükşehir Belediyesi Nanchang Vali Yardımcısı ile Görüşme , 28.10.2010

Kurulu organize sanayi bolgesi ile yaklasik 5,000-60,000 kucuk ve orta olcekli firmaya evsahipligi yapan Kore Incheon Eyaleti Namdong Ilcesi Vali Yardimcisi Ki-Chon Lee, Turkiye ziyaretleri kapsaminda 27 Ekim günü DEIK/Turk-Kore Is Konseyi'ni ziyaret etti. Ziyaret sirasinda heyeti Turk-Kore Is Konseyi Yurutme Kurulu Uyesi Yavuz Onay ve Bolge Koordinator Vekili Goksin Duman agirladi. Gorusme sirasinda Turkiye ve G.Kore arasindaki ticari ve ekonomoik iliskilerdeki son durum ve potansiyel isbirligi alanlari konularinda gorus alisverisinde bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Güney Kore Resmi Ziyareti Çerçevesinde Türk-Kore İş Konseyi Tarafından Düzenlenen İş Forumu ve Toplantılar , 13.06.2010

T.C. CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL’ÜN İŞADAMLARI HEYETİ EŞLİĞİNDE GERÇEKLEŞEN KORE CUMHURİYETİ ZİYARETİ
 
13 - 16 Haziran 2010; Seul, Busan
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 13 -16 Haziran 2010 tarihleri arasında Kore Cumhuriyetine resmi bir ziyarette bulundu. Söz konusu ülkede faal olan ve iş yapmayı planlayan işadamlarımızın katılımı ile TOBB / DEİK organizasyonunda oluşturulan yaklaşık 50 kişilik işadamları heyeti Seul ve Busan şehirlerini içeren bu ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı'na eşlik etti.
 
Söz konusu ziyaret kapsamında, 13 Haziran tarihinde İstanbul’dan Seul’a yapılan uçuş ile 14 Haziran sabahı Kore Cumhuriyeti’nin başkenti Seul’a varıldı. Havalimanından otele transferin ardından işadamlarımız için T.C. Kore Ticaret Müşaviri Onur Akalın moderatörlüğünde bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda Kore Kobi Birliği (SBC) Küresel İşbirliği Bölüm Başkanı Yu Su Yon,  Kore İhracatçılar Birliği (KOIMA) Genel Müdürü Hwijae Lee ve Kore’de işyapan Türk firması Gani Gemi Yapım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ümit Sandıkçı Kore Ekonomisi ve Kore’de iş yapmak hakkında tecrübe, görüş ve değerlendirmelerini paylaştılar.
 
15 Haziran 2010 tarihinde konaklama yapılan “Lotte Seoul” Otel’inde XII. Türk-Kore İş Konseyi Ortak Toplantısı düzenlendi. Toplantıdan önce Kore-Türk İş Konseyi Başkanı Steve Yang, Türk-Kore İş Konseyi Başkanı Ali Kibar, TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Kore Ticaret ve Sanayi Odası (KCCI) Başkanı  Sohn Kyung-Shink katılımıyla özel görüşme yapıldı. Özel görüşmenin ardından Ortak Toplantı açılış konuşmalarına geçildi. 
 
Açılış konuşmalarının ardından yapılan Genel Oturumda T.C. Başbakanlık Yatırım Teşvik Destek Ajansı; Türk Ekonomisi ve Yatırım Fırsatları, Kore Uluslararası Ekonomi Politikası Kurumu (KIEP); Kore-Türk Dış Ticaret İlişkileri ve İşbirliği, Kore Enerji Kurumu; Kore’de Enerji Sanayi ve Enerji Sektöründe Türkiye Kore Fırsatları konulu sunumlar yapıldı.
 
Ortak Toplantı kapsamında yapılan Genel Oturum’un ardından İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT), toplu taşımada kullanılan otobüslerin doğalgaza dönüşümü için Güney Koreli CEV Holding ile iyi niyet anlaşması imzaladı. Anlaşmanın ardından T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Taner Yıldız Toplantı’ya katılarak kapanış konuşmasını yaptı.
 
Sn. Bakan’ın kapanış konuşmasını takiben Kore Uluslararası Ticaret Birliği (KITA) organizasyonunda Kore Sanayicileri Federasyonu (FKI), Kore Ticaret ve Sanayi Odası (KCCI) Kore Küçük ve Orta Ölçekli Girişimciler Federasyonu (SMB) ) tarafından Sn. Cumhurbaşkanımız onuruna düzenlenen çalışma yemeği gerçekleştirildi. Söz konusu Çalışma Yemeği’nde KITA Başkanı’nın konuşmasının ardından Sn. Cumhurbaşkanımız bir konuşmada bulunmuştur.
 
Öğle Yemeği’nin ardından Kore Ticaret ve Sanayi Odası (KCCI) işbirliğinde düzenlenen ikili görüşmelerde Türk firmaları yaklaşık yüz Koreli firma ile iş görüşmesi gerçekleştirdi.
 
16 Haziran 2010, Çarşamba günü Heyet üyeleri ile beraber şehitlik ziyareti yapmak üzere Busan şehrine geçildi. Birleşmiş Milletler Şehitlik Mezarlıgı’na yapılan ziyaretten sonra yenilen öğle yemeğinin ardından Ankara aktarmalı İstanbul’a geçilmek üzere ziyaret programı sona erdi.
G.Kore – Türkiye STA Hazırlık Toplantısı , 13.04.2010

G.Kore ile AB arasında Mayıs 2007'de başlayan Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin tamamlanmasının ardından Türkiye ile G.Kore arasında STA müzakerelerine başlanması beklenmektedir. 

Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından bu müzakereler öncesi Türk tarafında sözkonusu anlaşmadan olumlu veya olumsuz anlamda etkilenecek sektörlerin belirlenmesi amacıyla 18 Mart 2008 tarihinde Ankara'da düzenlenen toplantıya DEİK adına İş Konseyi Koordinatörü Gökşin Duman katıldı. Toplantıda çeşitli sektör temsilcileri ile sektörleri açısından olası bir STA'nın sonuçları konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

TÜSİAD/Türk-Kore İş Forumuna Katılım , 10.03.2010

TÜSAİD Türk-Kore İş Forumuna Katılım
10 Mart 2010, İstanbul
 
 
Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin desteği, Kore Sanayileri Federasyonu (FKI) ve Maeil Business Medya Grubu işbirliğinde 10 Mart 2010 tarihinde İstanbul, Çırağan Sarayı’nda TÜSİAD tarafından “Türk-Kore İş Forumu” gerçekleştirildi.
 
TÜSAİD Yönetim Kurulu Üyesi, DEİK/Türk-Kore İş Konseyi Başkanı Ali Kibar’ın moderatörlüğünde TÜSİAD Yönetim Kurulu  Başkanı Ümit Boyner, Kore Sanayileri Federasyonu (FKI) Başkan Yardımcısı Byung Chul Jung ve Maeil Business Medya Grubu Başkanı Dae-Whan Chang açılış konuşmalarını yaptılar.
 
Açılış konuşmalarının ardından Kore Bilgi Ekonomisi Bakan Yardımcısı Young Hak Kim, T.C. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, T.C.  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ve Kore Cumhuriyeti Eski Başbakanı Seungsoo Han onur konuşmacılar olarak dünden bugüne Türk-Kore İlişkilerine ve Türkiye ile Kore arasındaki ticari, ekonomik potansiyele ulaşılabilmesi için işbirliğini arttırmaya yönelik, görüş ve düşüncelerini paylaştılar.
 
Onur konuşmacıların ardından verilen kahve arasını takiben Kore Kalkınma Bankası Genel Müdürü Chung Won Kang moderatörlüğünde Türkiye & Kore Oturumu’na başlandı.  Kore Strateji ve Finans Bakanlığı’ndan Genel Müdür Vekili Tae Yong Yoon  ”Kore’nin Ekonomik Kalkınma Stratejisi ve Değişimi”, Kore Uluslararası Ekonomik Politikalar Enstitüsü (KIEP)  Başkan Yardımcısı Yeo-Cheon Jeong ve KIEP Kıdemli Araştırmacısı Deok Ryong Yoon “Kriz ile baş etmek: Kore’nin Çözüm Perspektifi ve Gelecek Stratejisi”, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkan Yardımcısı Arda Açıksöz “Türkiye’de Yatırım Ortamı, Bölgesel ve Sektörel Teşvikler”, TÜSİAD Baş Ekonomisti Dr. Ümit İzmen, “Küresel Kriz Sonrası Türkiye Ekonomisi” konu başlıklarında konuşma ve sunumlar yaptılar.
 
Konuşmaların ardından T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen öğle yemeğine geçildi.
 
Söz konusu Forum’a DEİK’i temsilen Koordinatör Yardımcısı Burcu Sonsoy ve Basın Müşaviri Barış Karcıoğlu katıldı.
DEİK/ Türk-Kore İş Konseyi -SBC (Kore KOBİ Konseyi) Anlaşma İmza Töreni , 19.04.2009

G. Kore hükümetine bağlı olarak, KOBİ'lerin tanıtımı ve gelişimine yardımcı olmak amacıyla faaliyet gösteren Small Business Corporation (SBC) kuruluşunun üyelerinden oluşan 13 kişilik işadamları heyeti ile 24 Ekim Cuma günü TOBB Plaza'da bir toplantı gerçekleştirildi.

Bölge Koordinatörü Gökşin Duman heyete DEİK ve Türk – G. Kore İş Konseyi'nin faaliyetlerini tanıtarak, Türkiye – G. Kore arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerle ilgili bilgi verdi. Ardından, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Proje Direktörü İsmail Bitirim Türkiye ekonomisi ve yatırım olanakları ile ilgili bir sunum yaptı.

Yüksek basınçlı hortum imalatı, elektronik ve printer parçaları ile gemi parçaları imalatı gibi alanlarda faaliyet gösteren firmalar ileri bir tarihte Türk ve G. Kore'li firmalar arasında sektörel bir toplantı veya toplantılar düzenlenmesi konusunda DEİK ile irtibatta olacaklarını belirttiler.