• TÜRKİYE - TAYLAND İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - TAYLAND İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2011
Türk Tarafı Başkanı: Refik Gökçek
Firma ve Ünvanı: Ucm Kompozit Yapı Malzemeleri San Ve Tic A.Ş., Danışman
Karşı Kanat Kuruluşu: Tayland Ticaret Kurulu
Karşı Kanat Başkanı: Pornsil Patcharintanakul
Firma ve Ünvanı: Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

9 Haziran 2010 tarihinde Asya Pasifik İş Konseyleri ile Tayland Dışişleri Bakanlığı arasında yapılan toplantıda Türkiye-Tayland İş Konseyi kurulması yönünde görüş birliğine varılmış ve Tayland Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye-Tayland İş Konseyi kurma çalışmalarını yürütme görevinin Tayland Ticaret, Sanayi ve Bankacılık Ortak Komitesi (Joint Standing Committee on Commerce, Industry and Banking of Thailand) adlı kuruluşa verildiği belirtilmiştir.

DEİK/Türkiye-Tayland İş Konseyi'nin ana gündem maddesi iki ülke iş dünyası arasında sürekli bir iletişim ve işbirliği köprüsünün sağlanması ve karşılıklı yatırımların arttırılmasıdır.

İletişim

Volkan Yüzer  
İş Konseyi Bölge  Koordinatörü
Tel: 90 212 339 50 80
E-mail: vyuzer@deik.org.tr

Ecem Mirzaloğlu 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 90 212 339 50 18
E-mail: emirzaloglu@deik.org.tr

Tülin Avcı 
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
Tel: 90 212 339 50 37
E-mail:tavci@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C BANGKOK BÜYÜKELÇİLİĞİ 
Adres: 61-1, Soi Chat San, Sutthisan Road, Huay Kwang, 10310  Bangkok – Thailand
Tel: +66-2-355 54 86      
Tel:+66-2-355 54 87
Faks: +66 -2-274-72-61

T.C. TAYLAND KRALLIĞI ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Koza Sok. No: 87, 06700 G.O.P.- ANKARA
Telefon: 437 43 18- 437 52 48
Faks: 437 84 95
E-mail: thaiank@ttmail.com

T.C. TAYLAND İSTANBUL KONSOLOSLUĞU
Adres:İnönü Caddesi Dümen Sk. 3/8 Taksim 80090 - İstanbul
Telefon : (0212) 292 86 51, 249 50 60
Faks : (0212) 292 97 70, 249 43 09

T.C BANGKOK BÜYÜKELÇİLİĞİ
Telefon: +66 2 355 54 86
Faks: +66 2 274 72 61
E-posta: embassy.bangkok@mfa.gov.tr

T.C. BANGKOK TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Adres: 61/1 Soi Chatsan, Suthisan Road Huaykwang, Bangkonk, 10310
Telefon :+66-2-274-7913, 7914, 7531,  +66-2-355-5486
Faks: +66-2-274-7998
E-mail: bangkok@ekonomi.gov.tr

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Refik Gökçek

Başkan

Ucm Kompozit Yapı Malzemleri Tic San. A.Ş

Cemil Çakar

Başkan Yardımcısı

Kareks Polimer ve Petrokimya Dış Tic.Ltd.Şti.

Handan Engin

Başkan Yardımcısı

Kıtes Seyahat Acentesi Tic. Ltd. Şti.

Ali Çalışkan

Üye

Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi San. ve Tic. A.Ş.

Ertuğrul Aydemir

Üye

Rep Kauçuk San. ve Tic.Ltd.Şti.

Fatih Kemal Ebiçlioğlu

Üye

Arçelik-Lg Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Mehmet Ömer Sarıalemdaroğlu

Üye

Sarchem Kimya San. ve Tic.A.Ş.

Volkan Öztürk

Üye

Yılsan Yatırım Holding A.Ş

Yayınlar

Raporlar

Etkinlikler

DEİK/ Acil Eylem Planı kapsamında Türkiye Tayland İş Konseyi’nin Bangkok Ziyareti , 01.09.2016
Türk - Tayland İş Konseyi 3. Ortak Toplantısı , 29.11.2013

DEİK/ Türk - Tayland İş Konseyi 3. Ortak Toplantısı, 1. Bangkok Türk İhrac Ürünleri Fuarı ile eş zamanlı olarak 29 Kasım 2013 Cuma günü Bangkok Queen Sirikit Convention Center'da gerçekleştirilecektir. 

Tayland- Türkiye İşbirliği Toplantısı , 6 Temmuz 2013, Swiss Otel , 06.07.2013

"Tayland ve Türkiye İşbirliği Toplantısı", Tayland Ticaret Merkezi ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğiyle gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Tayland Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret Geliştirme Birimi Direktörü Srirat Rastapana, Türkiye'nin Tayland endüstrisi açısından önemli bir partner olduğunu belirterek, "Türkiye, ekonomik açıdan dünyanın yükselen yıldızı" dedi. Türkiye'nin Asya ve Avrupa arasında statik bir konumu olduğunu ifade eden Rastapana, Türkiye ve Tayland'ın ticaret, turizm ve yatırım açısından yüksek potansiyele sahip olduğunu vurguladı. Rastapana, Türkiye'de bulunmaktan dolayı mutluluk duyduğunu dile getirerek, "Bu toplantı, karşılıklı bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmamız, iletişim kurmamız açısından önem taşıyor. Her iki taraf için de fırsatların değerlendirilmesi için faydalı olacak" diye konuştu. Toplantı Türk ve Taylandlı firmalar arası ikili görüşmeler ile devam etti. Toplantıyı Tayland Sanayi Bakanı Sn. Prasert Boonchaisuic ziyaret etti ve toplantı alanındaki standtları ziyaret ederek katılımcılar ile görüştü. Toplantı fotoğraf çekimi ile sona erdi. 

İlgili Resimler

Türk-Tayland İş Konseyi Tayland Tarafı Yürütme Kurulu Üyeleri ile Toplantı , 16.01.2013
Yeni Atanan T.C Bangkok Büyükelçisi ile Tanışma Toplantısı , 19.12.2012

 

Sayın Üyemiz,

 

T.C. Bangkok Büyükelçiliği görevine yeni atanan Sayın Osman Bülent Tulun ile Tayland’da iş yapan ve/veya yapmayı planlayan üyelerimizi biraraya getirmek amacıyla 19 Aralık 2012, Çarşamba günü 11:00– 12:30 saatleri arasında İstanbul TOBB Plaza binasında bir toplantı yapılması öngörülmektedir.

 

Toplantının amacı, Sayın Büyükelçinin DEİK ve Türk-Tayland İş Konseyi’nin faaliyetleri hakkında bilgilendirilmesi ve Tayland’a yönelik  ticari ve ekonomik faaliyetlerde bulunan veya bulunmayı planlayan işadamlarımız ile görüş alışverişinde bulunmasının sağlanmasıdır.

 

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin ekteki form aracılığıyla en geç 14 Aralık2012, Cuma günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Dilek Morgül,  e-posta: dmorgul@deik.org.tr ) katılım teyidi vermeleri gerekmektedir.

 

 

Bilgilerinize saygılarımla sunarım.

Türk-Vietnam ve Türk- Tayland İş Konseyleri Tayland ve Vietnam Ziyaretleri , 16.11.2012

 

Hanoi 17.11.2012

16 Kasım 2012 tarihinde yola çıkan işadamları heyeti 17 Kasım Cumartesi günü saat 17.00 sularında Hanoi’ye varmış, Havalimanında Hanoi Ticaret Müşavirimiz Nedim Eliuz tarafından karşılanmıştır  ve otele yerleşmiştir. Aynı gün saat 19.00’da T.C  Vietnam Büyükelçisi Sn. Ahmet Akif Oktay’ın rezidansında bir resepsiyon düzenlenmiştir. Büyükelçimiz Sn. Oktay Vietnam ile ilgili bilgiler vererek ülke ile igili deneyimlerini ve işbirliği olanaklarını katılımcılar ile paylaşmıştır. Konuşmasında, Vietnam’da Türkiye’nin ve Türk ürünlerinin tanıtılması  amacı ile çeşitli faaliyetlerde bulunulmasının ve üst düzey ziyaretlerin gerçekleşmesinin önemine değindi. Heyet katılımcılarından İTO meclis üyesi Necmi Sadıkoğlu 2013 Mayıs ayında Vietnam’da Türk ihraç ürünleri sergisinin gerçekleştirileceğini ve söz konusu etkinliğe Türkiye’den üst düzey katılımın sağlanması yönünde çalışmalara başlayacaklarını dile getirdi. Büyükelçimiz Sn. Oktay , fuar vesilesi ile özel sektörün de desteği alınarak  Türkiye’nin kültürel anlamda çeşitli faaliyetler ile Vietnam’da  tanıtımının yapılmasının önemli olacağını belirtti. Ayrıca iki ülke arasında bilhassa gıda ve sağlık alanında potansiyeller bulunduğuna , bu alanlarda sektörel ticaret heyetlerinin düzenlenmesinin iki ülke arası ticari ilişkilerin gelişmesinde önemli rol oynayacağını dile getirdi.Resepsiyon Vietnam İş Konseyi Başkanı Necati Abacıoğlu’nun Büyükelçi’ye hediye takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 Hanoi 18.11.2012

18 Kasım Pazar günü UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak koruma altına alınan Ha Long Bay Körfezi’nde tekne turu yapıldı.

Hanoi 19.11.2012

19 Kasım Pazar günü Türk-Vietnam İş Konseyi 3. Ortak Toplantısı , İş konseyi karşı kanat muhatap kuruluşu Vietnam Ticaret ve Sanayi Odası               ( VCCI) işbirliği ile  VCCI Hizmet binasında 16 kişilik Türk işadamları heyeti ve 40’a yakın Vietnam’lı firmanın katılımı ile gerçekleşti. Açılış konuşması VCCI Genel Sekreteri tarafından yapıldı. Konuşmasında iki ülke girişimcilerini bir araya getiren iş konseyinin önemine değindi. T.C Hanoi Büyükelçisi Ahmet Akif Oktay  İş Konseyi Karşı Kanat Başkanı Do Quy Dung ve TİM Sektör Meclisi üyesi Dr. Güven Uçkan'ın

konuşmaları ile devam eden toplantıda İş Konseyi Başkanı Necati Abacıoğlu iki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesindeki en büyük engelin vize olduğunu vurguladı ve  konuyla ilgili olarak iki ülke arasında gerekli adımların atılması yönünde İş Konseyi olarak gerekli çalışmaları yürüteceklerini iletti. Vietnam Ticaret ve Sanayi Bakanlığı Afrika, ve Güney Asya Departmanı Direktörü Le Thai Thoa Vietnam Yatırım Ortamı konulu sunumu gerçekleştirdi. Toplantının ardından firmalar arası ikili iş görüşmelerine geçildi.

İkili iş görüşmelerinin ardından heyet Hanoi’deki Türk Okulu’nu ziyaret etti.Türk Okulu Genel Müdürü Murat Küçükdüğenci okulun Vietnam’daki faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi. Heyet ile beraber okul gezildi ve ardından okul yönetici ve öğretmenlerin de katılımı il eöğle yemeğine geçildi. Okul ziyaretinin ardından Ho Chi Minh City’e gitmek üzere havalimanına doğru yola çıkıldı. Saat 22.00’de Ho Chi Minh City’de otele yerleşildi.

 

Ho Chi Minh  20.11.2012

20 Kasım Salı günü, Ho Chi Minh City Ticaret ve Sanayi Odası İşbirliği ile Türkiye- Vietnam İş Forumu gerçekleştirildi. Açılış konuşması VCCI Ho Chi Minh City Genel Sekreteri tarafından yapıldı. Konuşmasında iki ülke işadamlarını bir araya getiren bu tür toplantı ve heyet ziyaretlerinin çok önemli olduğuna değindi. TİM Genel Sekreter Yrd. İsmail Bitirim, Vietnam’ın konum itibari ile Güney Asya’nın kalbinde olduğunu aynı şekilde Türkiye’nın de konum itibari ile Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan en önemli noktada bulunduğunu ve bu bağlamda iki ülke arasında sayısız işbirliği potansiyeli bulunduğunu belirtti. Ayrıca, 2013 yılında gıda, ulaştırma, elektrik ve elektronik sektörlerinde faaliyet gösteren Türk işadamları ile Vietnam’a bir ziyaret gerçekleştirmeyi planladıklarını dile getirdi. İş Konseyi Başkanı Necati Abacıoğlu konuşmasında, Vietnam ve Türkiye’nin kendi bölgelerinin parlayan yıldızı olduğunu, bu kapsamda işbirliğinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Toplantının ardından ikili iş görüşmelerine geçildi. İkili iş görüşmelerinin ardından heyet ile beraber öğle yemeği yenildi ve kısa bir şehir turu yapıldı. Saat 16.00’da HSBC Ho Chi Minh City Genel Merkezi’nde Vietnam Pazarı bilgilendirme toplantısı gerçekleşti.  Vietnam Pazarı’nın anlatıldığı sunumun ardından firma temsilcilerinin soruları cevaplandı. Toplantı sonrası  Than Son Nhat Havalimanın’dan 20.50 uçağı ile Bangkok’a geçildi.

 

Bangkok  22.11.2012
 
22 Kasım Perşembe günü Türk-Tayland İş konseyi 2. Ortak Toplantısı İş Konseyi karşı kanat muhtap kuruluşu Tayland Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile Tayland Ticaret ve Sanayi Odası Merkez Binası’nda gerçekleştirildi. Toplantı kapsamında konuşma yapan Bangkok Büyükelçimiz Sayın Ahmet Oğuz Çelikkol konuşmasında iki ülkenin ortak yönlerine dikkat çekti. İş konseyi Başkanı Refik Gökçek ikili ilişkilerin geliştirilmesi için İş Konseyi’nin önemli bir platform olduğuna değindi. 
Aeroklas İş geliştirme Müdürü Brian Rogers, Türkiye’de gerçekleştirdikleri yatırımlarını ve Türkiye’deki deneyimlerini katılımcılar ile paylaştı. Öğle yemeğinin ardından firmalar arası ikili görüşmelere geçildi. 
 
İşadamları heyeti akşam TC.  Bangkok Büyükelçisi Sayın Ahmet Oğuz Çelikkol’un rezidansındaki resepsiyona katıldı. Türkiye’den gelen heyetin heyetinin yanı sıra , Tayland’da yerleşik Türk İşadamlarının da katıldığı resepsiyon kapsamında işadamları ülke ile ilgili deneyimlerini birbirileri ile paylaştı.
 
Bangkok  23.11.2012
 
23 Kasım Cuma günü işadamları heyeti ile Tayland Ticaret Bakan Yardımcısı makamında ziyaret edildi. Bakan Yardımcısı ile yapılan toplantıda Büyükelçimiz Sayın Çelikkol Tayland ve Türkiye arası serbest ticaret anlaşması için müzakerelere başlanmasının iki ülke için önemli olduğunu vurguladı. Türk- Tayland İş Konseyi Başkan  Vekili Cemil Çakar, Tayland Ticaret Bakanlığı tarafından kendisine verilen Honorary Commercial Counsellor unvanı için bir kez daha teşekkür etti ve Serbest Ticaret Anlaşması (STA) için elimizi çabuk tutmamız gerektiğini bilhassa plastik ve hammadde alanında Tayland’ın Türkiye için önemli bir pazar olduğuna değinen Cemil Çakar , Türkiye’nin Kore ile STA imzaladığına, Endonezya ve Malezya ile STA müzakare sürecinin başladığını belirtti. Malezya ve Endonezya ile STA imzalanması durumunda Türk işadamlarının Tayland’a rakip olan bu pazarlara yöneleceğini vurguladı. Bakan Yardımcısı konuşmasında,  Vietnam Sanayi ve Ticaret Bakanlığı olarak iki ülke arasında STA müzakere sürecinin başlatılması için gerekli olan adımların atılması yönünde çalışacaklarını belirtti. 
 
Toplantının ardından Vietnam Dışişleri Bakanlığı’na geçildi. Dışişleri Bakan Yardımcısı ile yapılan toplantıda, Bakan Yrd. geçtiğimiz aylarda İstanbul’a gerçekleştirdiği ziyaretin akabinde Türkmenistan’a geçtiğini ve orada Türk işadamlarının bilhassa inşaat alanında önemli başarılara imza attığını gördüğünü belirtti. Tayland’da yatırım ve iş yapmak için gerekli olan istikrar ortamının bulunduğuna değinen Bakan Yrd., Türkiye ile Tayland’ın demokratikleşme süreci başlamış olan Myanmar’da işbirliği ile alt yapı projelerini gerçekleştirebileceklerini belirtti. Önümüzdeki 10 yılda Myanmar’da Türk işadamları için bir çok fırsat olacağına değinen Bakan, bu fırsatların Türk ve Taylandlı firmaların işbirliği içerisinde değerlendirilmesinin iki ülkeye katkısının büyük olacağını belirtti. İki ülke arasında vize yükümlülüğünün olmaması iki ülkenin birbiri için olan önemini daha da arttıtmaktadır. Ticaret heyeti ziyaretlerinin yanı sıra üst düzey ziyaretlerin de iki ülke arası ilişkilerin geliştirilmesine büyük oranda katkı sağlanacağı vurgulandı.
 
Dışişleri Bakanlığı Avrupa İlişkileri Departmanı evsahipliğinde yenilen öğle yemeğinin ardından, Tayland Yatırım Kurulu’na hareket edildi. Tayland Yatırım Kurulunda (BOI) BOI Genel Sekreter Yardımcısı Tayland Yatırım Ortamı ve İş Olanakları  ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Sunumların ardından soru cevap kısmına geçildi. Toplantının ardından otele dönüldü. 
 
Son akşam yemeğinde Tayland Ankara Büyükelçisi İş Konseyi ve beraberindeki işadamları heyeti onuruna verdiği yemekte bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirimesine önemli bir katkı sağlayacağını dile getirerek heyete teşekürlerini iletti. Heyet 24 Kasım saat 11.10’da Bangkok’dan ayrıldı. 
 
 

 

İlgili Resimler

Tayland Vietnam İş Yapma Semineri , 05.10.2012

 

Tayland ve Vietnam ile İş Yapmak İsteyen Firmaların, Tayland, Vietnam Büyükelçilerinin ve ticaret müşavirlerinin katılımı ile gerçekleşen seminerde açılış konuşmaları Türkiye- Tayland İş Konseyi Başkanı Refik Gökçek ve Türkiye-Vietnam İş Konseyi Başkanı Necati Abacıoğlu tarafından yapıldı. Açılış konuşmalarının ardından Tayland Krallıığı Ankara Büyükelçisi ve Vietnam Ankara Büyükelçisi birer konuşma gerçekleştirdi. Tayland ile iş yapma konulu sunum Thai Trade Center uzmanlarından Mihriban Akyol tarafından yapıldı. Söz konusu seminer kapsamında  Tayland KOBİ Teşvik Bürosu Dış İlişkiler Daire Başkanı Sayın Rasmi Hanjanavong Tayland'da ekonomisi ve Tayland'daki KOBİ'lerin etkinliği üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda KOSGEB ile geçtiğmiz hafta Tayland KOBİ Teşvik Bürosu arasında bir işbirliği anlaşması imzalandığına değindi. Son olarak Vietnam Ticaret müşaviri iki ülke arası ticari ve ekonomik ilişkiler ile ilgili sayısal verilere dayalı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumların ardından soru cevap kısmına geçildi. Toplantı hediye takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.

İlgili Resimler

Tayland Dışişleri Bakan Yardımcısı Mr. Jullapong Nonsrichai'nin katılımı ile İş Konseyi Tanışma Toplantısı , 06.09.2012

 

Tayland Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Jullapong Nonsrichai, Tayland Ankara Büyükelçisi Sayın Rathakit Manathat ve Türkiye-Tayland İş Konseyi Başkanı ve yürütme kurulu üyelerinin katılımı ile gerçekleşen toplantıda ilk olarak Tayland dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Nonsrichai Türkiye- Tayland İş Konseyi ile tanışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İş Konseyi Başkanı Refik Gökçek Kasım ayında İş Konseyi olarak Tayland’a yapacağımız ziyaret kapsamında Bakan Yardımcısı’ndan destek talebinde bulundu. İkili ilişkilerde Tayland’ın Türkiye’ye ihracatının giderek arttığının buna karşılık Türkiye’nin ülkeye olan ihracatının potansiyelinin çok altında olduğu vurgulandı. Bakan Yardımcısı özellikle inşaat sektöründe Türk ve Taylandlı firmaların işbirliği ve ortaklıklar çerçevesinde projelere girebileceklerini belirtti. Türkiye’nin Tayland için Avrupa ve Avrasya’ya açılan stratejik bir kapı olduğuna aynı şekilde Tayland’ın da Türkiye için Asya Pasifik bölgesine açılan güvenilir ve stratejik bir ortak oluğuna değinildi. Bakan Yardımcısı Taylandlı firmaların Myanmar’da inşaat sektöründe büyük projeler aldığına ve bu projelerde Türk firmalar ile işbirliğine gidilebileceğini belirtti. Kasım ayında gerçekleşecek ziyaret çerçevesinde gelecek olan işadamları heyetinin Taylandlı muhatapları ile görüşebilmesi için gerekli desteğin ve yönlendirmenin sağlanacağını konuyla ilgili kendileri tarafından tam destek verileceği iletildi. Yemeğin ardından toplantı İş Konseyi Başkanı Refik Gökçek’in Bakan Yardımcısına hediye takdimi ve fotoğraf çekimi ile sona erdi.

İlgili Resimler

Tayland Ticaret Merkezi Organizasyonunda Tayland'dan Gelen Üretici Firmalar ile İkili İş Görüşmeleri , 09.07.2012

Tayland Kraliyet Hükümeti Uluslararası Ticareti Geliştirme birimine bağlı olarak İstanbul’da Ticaret Ataşeliği görevini sürdürmekte olan Tayland Ticaret Merkezi tarafından iletilen yazıda, tekstil, klima, yapı malzemeleri, ve otomotiv yedek parça sektörlerinde üretici olarak faaliyet gösteren firmaların temsilcilerinden oluşan işadamları heyeti ile 11 Temmuz 2012 İstanbul Hilton Otel’de, 13 Temmuz 2012 İzmir Mövenpick Otel’de saat 10.00 – 17.00 arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

Söz konusu etkinliğe katılmak isteyen firmaların  Tayland Ticaret Merkezi’ndenMihriban Akyol (T: 0212 292 09 10-11, email: akyolmihriban@gmail.com, ttcist@ttmail.com ) ile temasa geçmeleri gerekmektedir.

İlgili Resimler

Türk-Tayland İş Konseyi Kuruluşu Münasebetiyle I. Türk-Tayland İş Konseyi Ortak Toplantısı , 23.09.2011

Türkiye – Tayland İş Konseyi 1. Ortak Toplantısı ve İkili İş Görüşmeleri
23 Eylül, DEİK İstanbul
 
Tayland ile ticari ilişkileri geliştirmek ve İş Konseyi kuruluş anlaşması imzalamak amacıyla DEİK bünyesinde Türkiye-Tayland İş Konseyi Birinci Ortak Toplantısı gerçekleştirildi. İki ülke arasında yapılan işbirliği anlaşmasında inşaat sektörüne yönelik bir anlaşma da imzalandı. Türk-Tayland İş Konseyi Başkanı Refik Gökçek ise dikkati iki ülke arasındaki üst düzey ziyaretlere çekerek, sorunların ve iletişimsizliklerin bu ziyaretlerle giderilebileceğini kaydetti. "Türkiye'den 100 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz, Tayland'ın bize ihracatı ise 900 milyon dolar" diyen Gökçek, bu konudaki en büyük problemin ise Türkiye ve Tayland arasındaki vize uyuşmazlığından kaynaklandığını söyledi.
 
Gökçek, "Tayland, Türkiye'den vize istemiyor ancak Türkiye'nin Tayland'dan vize şartı var. Türkiye'den Tayland'a her yıl 40 bin turist gidiyor. Türkiye'ye ise ancak 5 bin kişi geliyor. Her gelen Taylandlı büyükelçiye bu sorunu dile getiriyor. Yakın zamanda kaldırılacağını umuyoruz. Bu ticareti de olumlu etkileyecek" dedi. Gökçek, önümüzdeki dönemde Gebze'de birden fazla Tayland yatırımı yapılacağı bilgisini verdi.
 
Tayland Ankara Büyükelçisi Rathakit Manathat da iki ülkenin ticaret hacminin yeterli büyüklükte olmadığını vurgulayarak, "Geçen yılki ticaret hacmimiz 990 milyon dolardı. 2 yıl içinde bu oranı 1.2 milyar dolara çıkarmamız gerekli" açıklamasını yaptı. 2015 yılında Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ile birlikte Asya'nın tek bir pazar olacağını söyleyen Manathat, "Türk aşadamlarıbu topluluk sayesinde 1 milyar kişiye ulaşabilir" dedi. Tayland-Türkiye İş Konseyi  Başkanı Pornsil Patchrintanakul, Büyükelçi Manathat'ın aksine, ticaret hacminin her yıl yüzde 10'un üzerinde büyümesi gerektiğini kaydetti.
 
Toplantıya başkanlık eden ve söz alan DEİK icra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, ekonomik kalkınmanın merkezinin doğuya kaydığını belirterek, "Hem Tayland hem Türkiye, ekonomik acıdan batıdan daha önemli hale geldi. Birbirimize destek verip, ilişkilerimizi geliştirebiliriz. Tayland'ın Türkiye'ye ilgisinden cok memnunuz" dedi. Toplantı heyet onuruna verilen öğle yemeği ve akabinde ikili iş görüşmeleri ile sona erdi.
Tayland Dışişleri Bakanı ile Çalışma Yemeği , 24.12.2010
DEİK / Türk-Asya Pasifik İş Konseyleri 
Tayland Dışişleri Bakanı ve Beraberindeki Heyet ile Toplantı ve Çalışma Yemeği
24 Aralık 2010, TOBB Plaza / Angel Blue Restaurant - İstanbul
 
DEİK / Türk – Asya Pasifik İş Konseyleri’nin çatısı altında 2011 yılında faaliyete geçecek olan Tayland İş Konseyi kuruluş çalışmaları devam ederken Tayland Dışişleri Bakanı Kasit Promya ve beraberindeki heyet ile toplantı ve öğle yemeği gerçekleştirdi.
 
İki bölüm halinde gerçekleştirilen toplantıların ilk bölümünde TOBB / DEİK Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Tayland Dışişleri Bakanı Kasit Piromya ile biraraya geldi.Toplantıda TOBB / DEİK Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, öncelikle Türkiye’nin genel ekonomik durumu ve Asya-Pasifik ülkeleri ile olan karşılık ticaret ile ilgili bilgi verdi.Türkiye ve Tayland’ın ticaret yapabilmesi için daha yakın işbirliği içerisinde olması gerektiğine dikkat çeken M.Rifat Hisarcıklıoğlu, özellikle iki ülke arasındaki gümrük mevzuatlarının birbirleriyle uyumlu olması gerektiğini belirterek TOBB’un Gümrük Kapıları Modernizasyonu projelerinden örnekler gösterdi. Ayrıca İpek Yolu projesi kapsamında Türkiye ve Tayland arasında bir köprü oluşturulabileceği dolayısıyla bunu mal alım satımında büyük ivme kazandıracağını iletti.
 
Tayland Dışişleri Bakanı Kasit Piromya ise bu projelerin çok olumlu sonuçlar doğuracağını bunun yanısıra Tayland’ın ASEAN ülkeleri için bir giriş kapısı olarak algılanması gerektiğini dolayısıyla Tayland ile ticaretin geliştirilmesinin aynı zamanda bu bölgede de işbirliğinin artmasını sağlayacağını belirtti. Bu konuların yanısıra karşılıklı olarak İş Konseyi kurulması konusundaki detaylar görüşüldü.Tayland tarafı kendi iş konseylerini JSCCIB (The Joint Standing Committee on Commerce, Industry and Banking of Thailand) çatısı altında kurduklarını, DEİK tarafından hazırlanan ve kendilerine sunulan mutabakat zaptının üzerinde çalıştıklarını bildirdiler. Son olarak JSCCIB heyetinin 2011 yılı Mayıs ayı içerisinde Türkiye’ye bir iş seyahati düzenleyeceklerini ve bu seyahat sırasında İş Konseyi anlaşmasının imzalanmasının planlandığını ilettiler. 
 
Öğle yemeği bölümü ise Türk-Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Cefi J.Kamhi başkanlığında Singapur İş Konseyi Başkanı Pınar Aran ile Vietnam İş Konseyi Başkanı Necati Abacıoğlu’nun da katılımlarıyla gerçekleşti.Açılış konuşmalarını takiben Tayland Dışişleri Bakanı Tayland’ın yatırım potansiyelini katılımcılara anlatarak Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan detaylı Tayland raporunu dağıttı. Özellikle altyapı, inşaat ve enerji konularının öne çıktığı konuşmaların ardından öğle yemeği hediye takdimi ile sona erdi. 
 
Tayland Ticaret Kurulu ile Toplantı , 29.11.2010
DEİK / Türk-Asya Pasifik İş Konseyleri 
Tayland Ticaret Odası ve Yatırım Kurulu Heyeti ile Toplantı
29 Kasım 2010, TOBB Plaza, İstanbul
 
DEİK / Türk – Asya Pasifik İş Konseyleri 2011 yılında kurulması planlanan İş Konseyleri’nden Tayland İş Konseyi’nin ilk çalışmalarını 29 Kasım 2010 tarihinde Tayland Ticaret Odası ve Yatırım Kurulu Heyeti ile gerçekleştirdi.
 
İki bölüm halinde gerçekleştirilen toplantının ilk bölümünde Türk-Asya-Pasifik İş Konseyleri Başkan Yardımcısı Cefi Kamhi, Tayland’ın İstanbul Fahri Başkonsolosu Refik Gökçek ve DEİK / Türk-Asya-Pasifik İş Konseyleri ekibi katıldı. Toplantıda karşılıklı olarak İş Konseyi kurulması konusundaki detaylar görüşüldü. Her iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin son durumunun da değerlendirildiği toplantıda Tayland Dışişleri Bakanı’nın 22–24 Aralık 2010 tarihlerindeTürkiye’ye yapacağı resmi ziyaret çerçevesinde İş Konseyi kuruluş anlaşması imzalanması planlanmaktadır.
 
Toplantının ikinci bölümünde açılış konuşmalarını takiben Tayland heyetine Türkiye ekonomisi hakkında DEİK filmi gösterildi. Ayrıca T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Proje Direktörü Erkan Kaptan, SETBİR Genel Sekreteri Melek Us ve Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği Araştırma Uzmanı Derya Güvenç tarafından heyete Türkiye’deki yatırım fırsatları, gıda ve perakende sektörlerini içeren Türkiye profili anlatıldı.