• TÜRKİYE - AFGANİSTAN İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - AFGANİSTAN İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2002
Türk Tarafı Başkanı: Süleyman Ciliv
Firma ve Ünvanı: 77 İnşaat ve Taahhüt A.Ş.
Karşı Kanat  Kuruluş:Afganistan Ticaret ve Sanayi Odası (ACCI)
Karşı Kanat Başkanı:Atiqullah Nusrat
Firma ve Ünvanı:Afganistan Ticaret ve Sanayi Odası, CEO 

DEİK/Türkiye-Afganistan İş Konseyi, Avrasya İş Konseyleri bünyesinde, 2002 tarihinde kurulmuştur. Afganistan'ın yeniden inşaası sürecinde aktif rol oynayan Türk müteahhitleri, İş Konseyi'nin Yürütme Kurulu'nu oluşturmaktadır.

Afganistan'da inşaat-müteahhitlik sektöründe faaliyet gösteren Türk firmalarının yararlandırılması  ve işsizliğin ciddi boyutlara ulaştığı Afganistan'da, yeniden yapılanma çerçevesinde önümüzdeki yıllarda ağırlıklı olarak ihtiyaç duyulacak kalifiye inşaat işgücü eksikliğini gidermek için DEİK-İNTES işbirliğinde Afganistan'da meslek kursları açılması girişimleri, TİKA'nın mali destek sözüyle ivme kazanmıştır.

Zengin maden ve mermer kaynaklarına sahip Afganistan'da, çıkarma ve işletme konusunda Türkiye'nin tecrübesinden yararlanılması adına  söz konusu sektörde faaliyet gösteren Türk firmalarının Afganistan'a yatırımcı olarak gitmesi konusunda İş Konseyi'nin yoğun çalışmaları devam etmektedir.

İletişim

Nurengiz Eşki
İş Konseyi Bölge Direktörü
Tel: + 90 212 339 50 54
E-posta: neski@deik.org.tr; avrasyabolgesi@deik.org.tr

Elnur Osmanov            
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 67
E-posta: eosmanov@deik.org.tr; avrasyabolgesi@deik.org.tr

Alperen Ay
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 59
E-posta: aay@deik.org.tr; avrasyabolgesi@deik.org.tr

Batuhan Kurtaran
İş Konseyi Koordinatör Yrd.
Tel: + 90 212 339 50 55
E-posta: bkurtaran@deik.org.tr; avrasyabolgesi@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. KABİL BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres : Shah Mahmoud Ghazi Khan Sokak No: 13 Kabil-Afganistan
Telefon : + 93 20 210 15 81 - 210 32 53
Faks : + 93 20 210 15 79
Web: http://www.kabil.be.mfa.gov.tr/
E-posta: embassy.kabul@mfa.gov.tr

T.C. KABİL TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Adres : Shah Mahmoud Ghazi Khan Sokak No: 13 Kabil-Afganistan
Telefon : + 93 20 210 40 23
Faks : + 93 20 210 40 23
Web: www.ekonomi.gov.tr
E-posta: kabil@ekonomi.gov.tr

T.C. MEZAR-I ŞERİF BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres : Katre-i Mevlana Celaleddin Muhammed Balkhi, Muhaberat – PTT, P.O.Box: 9 Mazar-e Sharif/Afganistan
Telefon : + 93 799 16 86 85, 33 19 55
Web: http://mserif.bk.mfa.gov.tr
E-posta: consulate.sharif @mfa.gov.tr
T.C. Cevizcan İl İmar Ekibi
Web: www.cevizcanprt.org
T.C. Vardak İl İmar Ekibi
Web: http://vardakprt.org

AFGANİSTAN İSLAM CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ:
İş Adresi : Cinnah Cad. No: 88, 06551 Çankaya Ankara
İş Telefonu : +90 312 442 25 23
Faks : +90 312 442 62 56 – 442 2269

AFGANİSTAN CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU:
Adres: Levent Caddesi No:28 1. Levent Beşiktaş İstanbul
Telefon : +90 212 343 87 22
Faks : +90 212 343 87 23
E-posta: afghancgist@yahoo.com

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Süleyman Ciliv

Başkan

77 İnşaat ve Taahhüt A.Ş.

Yrd. Doç. Dr. M. Naci Efe

Başkan Yardımcısı

Ekol Grup Güvenlik Koruma ve Eğitim Hiz. Ltd. Şti.

Ahmet Kürk

Üye

Kürk İnşaat Turizm Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi

Ayşe Zeynep Ural

Üye

Ural Mühendislik A.Ş.

Buğrahan Malkan

Üye

Tek-İmaş İş Makinaları, Müth. Mad. Müh. San. ve Tic. A.Ş.

Cem Aker

Üye

Dolsar Mühendislik A.Ş.

Haldun Kilit

Üye

Ahk İnşaat Turizm Dek. San. Tic. Ltd. Şti.

İsa Tecim

Üye

Volkan İtfaiye Araçları San. Tic. A.Ş.

Melek Deniz Üner

Üye

Ayfer Seramik

Mustafa Üner

Üye

İltekno İleri Teknoloji Mühendislik ve Ticaret A.Ş.

Orhan Güner

Üye

Vefa Holding A.Ş.

Ozan Keskin

Üye

Eczacıbaşı Holding A.Ş.

Şükrü Çakır

Üye

Çakır Yapı San. Tic. A.Ş.

Tarık Can Akbaş

Üye

Ekosinerji Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Yayınlar

Afganistan Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Bülten ve Yayınlar

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

AFGANİSTAN HAVA MEYDANLARI EKONOMİK KALKINMA KOMİSYONU İLE TOPLANTI, İSTANBUL , 23.10.2018

Afganistan Hava Meydanları Ekonomik Kalkınma Komisyonu Heyeti ile Toplantı

23 Ekim 2018, River Plaza, İstanbul

Afganistan Hava Meydanları Ekonomik Kalkınma Komisyonu Heyeti ile toplantı, 23 Ekim 2018 Salı günü saat 10:00'da Türkiye-Afganistan İş Konseyi Başkanı Süleyman Ciliv ile Afganistan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Afganistan Hava Meydanları Ekonomik Kalkınma Komisyonu Başkanı Mohammad Daoud Sultanzoy'un açış konuşmaları ile başladı.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye-Afganistan İş Konseyi hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan İş Konseyi Başkanı Süleyman Ciliv, DEİK bünyesinde yakın dönemde gerçekleştirilen etkinliklerin Türkiye ve Afganistan arasındaki ticaret hacmine olumlu katkısı olması dileğini ifade etti. Afganistan'daki askeri havaalanlarının serbest bölgelere dönüştürülmesi konusunda Türkiye'den gelecek potansiyel yatırımcılar için önemli fırsatlar olduğuna dikkat çeken Ciliv, söz konusu toplantı ile iki ülke arasında yeni ticari bağlantıların kurulmasını hedeflediklerini belirtti.

Afganistan Hava Meydanları Ekonomik Kalkınma Komisyonu Başkanı Mohammad Daoud Sultanzoy, sözlerine Türkiye ve Afganistan arasındaki kültürel bağların ne kadar gelişmiş olduğunu ve iki dost ülke olduklarını vurgulayarak başladı. Sayın Sultanzoy, ABD ve Birleşmiş Milletler'e (BM) ait olup, Kabul ve Kandahar gibi stratejik açıdan önemli noktalarda bulunan hava meydanlarının tahliye edileceğini belirtti. Söz konusu bölgelerde madencilik alanında ciddi potansiyel olduğuna dikkat çeken Sultanzoy, günümüzde Afganistan'ın tarım ve madencilik alanlarında uluslararası yatırımcılara büyük fırsatlar sunduğunu dile getirdi. Serbest ticaret bölgelerine dönüştürülecek havaalanlarının özellikle altın, kömür ve demir madenleri ile doğalgaz, petrol ve mermer üretimi açısından da çok verimli olduğunu ifade etti. Afganistan'da yatırım yapmanın, kendi ayakları üzerinde duran Afgan güvenlik güçleri sayesinde artık güvenli olduğunu belirten Sultanzoy, bu konuda Kandahar şehrinin pilot bölge seçildiğini söyledi. Kandahar'da yılda iki sezon tarım üretimi yapılabildiğine ve dünyanın en saf ve büyük demir madeninin de burada bulunduğuna dikkat çeken Komisyon Başkanı Sultanzoy, bölgeye ilk gelen yatırımcıların büyük pay alacağını belirtti. Türkiye ve Afganistan halkı arasında tarihten gelen köklü dostluk bağlarının ve iki halkın birbirlerine olan sevgisine atıfta bulunan Sultanzoy, Afganistan'daki askeri havaalanlarının serbest bölgelere dönüştürülmesi sürecinde Türkiye'deki yatırımcıların aktif rol almasının kendilerini mutlu edeceğini söyleyerek sözlerini noktaladı.

Konuşmalar sonrasında soru ve cevap şeklinde ilerleyen toplantı, toplam 25 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

ETKİNLİK DUYURUSU

T.C. Ticaret Bakanlığından Kurulumuza iletilen bir yazıda Afganistan'daki askeri havaalanlarının serbest bölgelere dönüştürülmesi konusunda faaliyet gösteren Afganistan Hava Meydanları Ekonomik Kalkınma Komisyonu Başkanı Daoud Sultanzoy ve beraberindeki yetkililerin ülkemizi ziyaret edeceği bildirilmiş olup, bu ziyaret kapsamında heyet üyeleri ile Afganistan'da halihazırda iş yapan veya iş yapmayı planlayan firmaları bir araya getirmek amacıyla, 23 Ekim 2018 Salı günü 10:00-12:00 saatleri arasında DEİK Ofisi'nde (İstanbul River Plaza) bir toplantı düzenlenecektir.   

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin 19 Ekim 2018 Cuma günü saat 18:00'e kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/746/11567 bağlantısında yer alan katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.  

YENİ ATANAN AFGANİSTAN İSLAM CUMHURİYETİ İSTANBUL TİCARET ATAŞESİ SAYIN ABDUL QAYOOM BASSAM İLE TANIŞMA TOPLANTISI , 02.08.2018

Yeni Atanan Afganistan İslam Cumhuriyeti İstanbul Ticaret Ataşesi Sayın Abdul Qayom Basam ile Tanışma Toplantısı

2 Ağustos 2018, River Plaza İstanbul

Yeni atanan Afganistan İslam Cumhuriyeti İstanbul Ticaret Ataşesi Sayın Abdul Qayom Basam ile Tanışma Toplantısı, 2 Ağustos 2018 Perşembe günü saat 15:00'da Türkiye-Afganistan İş Konseyi Başkanı Süleyman Ciliv ve Yürütme Kurulu Üyelerinin yanı sıra Afganistan'da halihazırda yatırım yapmış veya yatırım yapmayı planlayan yaklaşık 20 yatırımcı iş dünyası temsilcisinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye-Afganistan İş Konseyi hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan İş Konseyi Başkanı Süleyman Ciliv, DEİK bünyesinde yakın dönemde gerçekleştirilen etkinliklerin Türkiye ve Afganistan arasındaki ticaret hacmine olumlu katkısı olması dileğini ifade etti. İş Konseyi Başkanı Ciliv, tanışma toplantısı vesilesi ile iki ülke arasında yeni ticari bağlantıların kurulmasını hedeflediklerini belirtti.

Afganistan İslam Cumhuriyeti İstanbul Ticaret Ataşesi Sayın Abdul Qayom Basam, sözlerine Türkiye ve Afganistan arasındaki kültürel bağların ne kadar gelişmiş olduğunu ve iki dost ülke olduklarını vurgulayarak başladı. Göreve başladığı gün itibariyle gelecek dönemde iki ülke arasında var olan ticari faaliyetlerin geliştirilmesi için fırsatların birlikte yaratabileceğini dile getirdi.

Katılımcıların kendilerini tanıtmaları ve soru-cevap ile devam eden toplantı sonunda Afganistan'da yatırım ortamı ile ilgili detaylı sunum gerçekleştirildi. Bahse konu sunuma http://www.deik.org.tr/contents-fileaction-18001 internet bağlantısından ulaşılabilmektedir.

ETKİNLİK DUYURUSU

Afganistan İslam Cumhuriyeti İstanbul Ticaret Ataşesi görevine atanan Sayın Abdul Qayoom Bassam ile Afganistan'da halihazırda iş yapan veya iş yapmayı planlayan firmaları bir araya getirmek amacıyla, 2 Ağustos 2018 Perşembe günü 15:00-16:30 saatleri arasında DEİK Ofisi'nde (River Plaza, İstanbul) bir toplantı düzenlenecektir.   

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin 31 Temmuz 2018 Salı günü saat 18:00'e kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/693/11215bağlantısında yer alan katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.  

Özel Sektör Heyet Ziyareti, 31 Mayıs – 2 Haziran 2016, Kabil , 12.05.2016

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye – Afganistan İş Konseyi organizasyonunda,  31 Mayıs – 2 Haziran 2016 tarihlerinde Kabil’e özel sektör heyet ziyareti düzenlenecektir.  

Ziyaret programı çerçevesinde, Afganistan Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Danışmanlığı, Kentsel Kalkınma Bakanlığı, Su ve Enerji Bakanlığı, Afganistan Yatırım Ajansı, Afganistan Ticaret ve Sanayi Odası gibi kurum ve kuruluşlarla görüşmeler gerçekleştirilecektir.  

Zengin doğal kaynaklara sahip olan Afganistan, yapımına başlanan Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı sayesinde enerji alanında bölgenin önemli  ülkelerinden birisi konumuna gelmiştir. Tarıma elverişli geniş topraklara sahip olan ve ekonomik kalkınmanın hızlandırılması için uluslararası kuruluşların çeşitli projelere önemli miktarlarda fon ayırdığı Afganistan’da kamu-özel sektör ortaklığı modelinin yaygınlaşmaya başlaması yatırımcılarımız için büyük fırsatlar sunmaktadır. İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinde başlıca sektörler olarak inşaat, inşaat malzemeleri, mermercilik, tekstil, enerji ve gıda sektörleri öne çıkmaktadır. 

Bu bilgiler ışığında anılan ziyarete katılımı arzu eden üyelerimizin, 23 Mayıs 2016 Pazartesi günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/207/6840 bağlantısındaki katılım formunu eksiksiz olarak doldurmaları, ayrıca İstanbul-Kabil-İstanbul uçak biletleri, Kabil’de 2 gece konaklama, 2 gün boyunca öğle ve akşam yemekleri, şehiriçi transferler, tercüme, rehber hizmetleri vb. organizasyonel masraflar dahil olmak üzere 800 USD tutarındaki ücretinin ödendiğine dair banka dekontunu DEİK’e   (H. Çağla Mazlum; Tel. 0212.3395010; e-posta: cmazlum@deik.org.tr) iletmelerini rica ederim.  

Afganistan T.C. vatandaşlarına vize uygulamakta olup, vizelerin sorunsuz bir şekilde alınabilmesi için katılım formunu dolduran ve ziyaret bedelini yatıran katılımcıların bilgileri Ankara ve İstanbul’daki Afganistan Konsosluk Bölümlerine iletilecektir. Vize başvuruları münferit yapılacaktır.