• TÜRKİYE - MOĞOLİSTAN İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - MOĞOLİSTAN İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 2001
Türk Tarafı Başkanı: Cengiz Gül
Firma ve Ünvanı:  Gül Elektrik Ticaret ve Sanayi A.Ş. / Yönetim Kurulu Başkanı
Karşı Kanat  Kuruluşu: Moğolistan Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası
Karşı Kanat Başkanı: Sambuu Demberel
Firma ve Ünvanı: Moğolistan Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası, Başkan

Dönemin Devlet Bakanı Sn. Abdulhaluk Mehmet Çay'ın 1999 yılında Moğolistan'ı ziyareti sırasında, 2 Ekim 1999 tarihinde Ulanbator'da DEİK ile Moğolistan Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası arasında DEİK/Türkiye-Moğolistan İş Konseyi'nin kurulmasına ilişkin bir niyet mektubu imzalanmıştır. 24-25 Eylül 2001 tarihlerinde gerçekleştirilen Üçüncü Dönem KEK Toplantısı vesilesiyle İş Konseyi'nin Kuruluş Anlaşması imzalanmış ve İş Konseyi'nin ilk ortak toplantısı İstanbul'da yapılmıştır. İş Konseyi faaliyetleri genellikle iki ülke arasındaki üst düzey temaslar esnasında gerçekleştirilmektedir. Türk-Moğol İş Konseyi kurulduğu tarihten bu yana Moğol ve Türk işadamlarını iki ülkedeki yatırım ve ticaret olanakları hakkında bilgilendirmek ve iki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine engel teşkil eden sorunların çözümüne katkıda bulunmak amacıyla faaliyet göstermektedir.

Konseyin karşı kanat kuruluşu ise Moğolistan Ticaret ve Sanayi Odası çatısı altında yapılandırılmış ve Başkanı Moğolistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sambuu Demberel'dir. DEİK/Türkiye-Moğolistan İş Konseyi, Moğolistan'daki yatırım ve işbirliği fırsatlarını Türk girişimcilerine ulaştırmak amacıyla son zamanlarda Moğolistan'a sektörel ziyaretlerini artırmışt

İletişim

Nurengiz Eşki
İş Konseyi Bölge Direktörü
Tel: + 90 212 339 50 54
E-posta: neski@deik.org.tr; avrasyabolgesi@deik.org.tr

Elnur Osmanov            
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 67
E-posta: eosmanov@deik.org.tr; avrasyabolgesi@deik.org.tr

Alperen Ay
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 59
E-posta: aay@deik.org.tr; avrasyabolgesi@deik.org.tr

Batuhan Kurtaran
İş Konseyi Koordinatör Yrd.
Tel: + 90 212 339 50 55
E-posta: bkurtaran@deik.org.tr; avrasyabolgesi@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. ULANBATOR BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: District Central Tower Building Floor:9 No:901-903 Ulaanbaatar
Telefon: 976 11 329 545- 310 148- 311 200
Faks: :+976-11 313 992
E-posta: embassy.ulaanbaatar@mfa.gov.tr

T.C. ULANBATOR TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Tel/faks: +976-11-330 173
E-posta:ulanbator@ekonomi.gov.tr

MOĞOLİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: A.Fethi Okyar Sokak No.4, Oran, Çankaya 06450 Ankara,
Telefon: 0 312 492 10 28
Faks: 0 312 492 10 64
E-posta: mogolelc@yahoo.com

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Cengiz Gül

Başkan

Gül Elektrik Ticaret ve Sanayi A.Ş

Alparslan Uçar

Üye

Emsaş İnşaat ve Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Cemal Yangın

Üye

Fatsa Dış Ticaret İnşaat ve Turizm Ltd. Şti.

Cihangir Fikri Saatçioğlu

Üye

Çift Kartal Değirmen Makine Taş San. Tic. A.Ş.

Mehmet Hayri Kartopu

Üye

Eec Entegre Bina Kontrol Sistemleri San. ve Tic. A.Ş

Soner Şıkbudak

Üye

İpekyolu Uluslararası Fuarcılık Ltd.Şti.

Yusuf Kamil Taymaz

Üye

Apeas Mühendislik İnşaat Taahhüt ve Dış Tic.Ltd.Şti.

Yayınlar

MOĞOLİSTAN ÜLKE BÜLTENİ, HAZİRAN 2018

Raporlar

Etkinlikler

MOĞOLİSTAN MADENCİLİK SEKTÖRÜ TANITIM TOPLANTISI, İSTANBUL , 01.02.2019

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Moğolistan İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Moğolistan'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Moğolistan'dan gelen heyetler ile tanıtım toplantıları organizasyonu çalışmalarına devam etmektedir.

Bu bağlamda, Moğolistan'da madencilik sektöründe faaliyetlerini sürdüren Erdenes Mongol LLC firması Yönetim Kurulu Başkanı Gungaa Bayasgalan, CEO Purev Gankhuu ve Moğolistan Ankara Büyükelçisi Bold Ravdan'ın yanı sıra sektör temsilcilerinin katılımlarıyla 1 Şubat 2019 Cuma günü 10:00-12:00 saatleri arasında River Plaza'da "Moğolistan Madencilik Sektörü Tanıtım Toplantısı" gerçekleştirilecektir.

Toplantıda Moğolistan'dan gelen heyet üyelerinin faaliyetleri hakkında bilgi vermeleri, anılan sektörle ilgili Türkiye iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş ve yatırım olanaklarını anlatmaları ve karşılıklı olarak soruların  cevaplanması planlanmaktadır.

Moğolistan ekonomisi sunumuna http://www.deik.org.tr/contents-fileaction-18199 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/847/12230 adresli bağlantıda  bulunan  online  kayıt formunu en geç 31 Ocak 2019 Perşembe günü saat 12:00'ye kadar doldurmaları gerekmektedir. Moğolistan'dan toplantıya iştirak edecek heyet üyelerinin ayrıntılı listesi karşı taraftan alınarak kayıt olan tüm katılımcılarımızla bilahare paylaşılacaktır.

Türkiye – Moğolistan Ekonomik ve Ticaret Karma Komisyonu Çerçevesinde Özel Sektör Moğolistan Seyahati,10-11 Mayıs 2016 , 10.05.2016

10 – 11 Mayıs 2016 tarihlerinde Moğolistan’ın başkenti Ulan Bator’da T. C. Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in Eşbaşkanlığında gerçekleştirilecek olan Türkiye – Moğolistan Ekonomik ve Ticaret Karma Komisyonu (KEK) VIII. Dönem Toplantısı ile eş zamanlı olarak Türkiye – Moğolistan İş Konseyi tarafından toplantı ve çeşitli tesis ziyaretleri düzenlenecektir. 

Anılan etkinliğe KEK Eşbaşkanı Sayın Tuğrul Türkeş’in, Moğolistan’ın üst düzey devlet ve hükümet yetkilileri, yerel kamu kurumlarının yöneticileri, özel sektör kuruluşlarının temsilcileri ve işadamları katılacaktır. 

Toplantıda hükümet yetkilileri ve iş dünyası kuruluşları temsilcilerinin karşılıklı işbirliği olanaklarına ilişkin sunumlar yapması ve iki ülke işadamları arasında iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.   

Bu bilgiler ışığında anılan ziyarete katılımı arzu eden üyelerimizin, 2 Mayıs 2016 Pazartesi günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/186/6677 bağlantısındaki katılım formunu eksiksiz olarak doldurmaları, ayrıca İstanbul-Ulan Bator-İstanbul uçak biletleri, Ulan Bator’da 5 yıldızlı otelde 2 gece konaklama, 2 gün boyunca öğle ve akşam yemekleri, şehiriçi transferler, tercüme, rehber hizmetleri vb. organizasyonel masraflar dahil olmak üzere 1.500 USD tutarındaki avans ücretinin ödendiğine dair banka dekontunu ve pasaportunun fotoğraflı kısmının taranmış halini DEİK’e (H. Çağla Mazlum; Tel. 0212.3395010; e-posta: cmazlum@deik.org.tr) iletmelerini rica ederim.  

Uçuş programı nedeniyle heyet sayısı sınırlı olup, müracaatlar başvuru sırasına göre değerlendirilecektir. Moğolistan T.C. vatandaşlarına vize uygulamamaktadır.