• TÜRKİYE - TACİKİSTAN İŞ KONSEYİ

    TÜRKİYE - TACİKİSTAN İŞ KONSEYİ

Bölgeler ve Sektörler

Ülkeler


Künye

Kuruluş Yılı: 1991
Türk Tarafı Başkanı: Mahmut Er
Firma ve Ünvanı: İpekyolu Fuarcılık Ltd. / Genel Müdür
Karşı Kanat  Kuruluşu: Tacikistan Ticaret ve Sanayi Odası
Karşı Kanat Başkanı: Camşed Cumahonzoda
Firma ve Ünvanı: Tacikistan Ticaret ve Sanayi Odası, Başkan

DEİK/Türkiye-Tacikistan İş Konseyi 1991 yılından beri Avrasya İş Konseyleri çatısı altında faaliyet göstermektedir. Son yıllarda düzenlenen Duşanbe Sanayi ve Ticaret Fuarı kapsamında Türkiye – Orta Asya İş Forumu organizasyonunu gerçekleştiren İş Konseyi Tacikistan firmalarının yanısıra Orta Asya'da bulunan diğer komşu ülkelerden de birçok işadamını Türkiye firmaları ile buluşturmaktadır.

İletişim

Nurengiz Eşki
İş Konseyi Bölge Direktörü
Tel: + 90 212 339 50 54
E-posta: neski@deik.org.tr; avrasyabolgesi@deik.org.tr

Elnur Osmanov            
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 67
E-posta: eosmanov@deik.org.tr; avrasyabolgesi@deik.org.tr

Alperen Ay
İş Konseyi Koordinatörü
Tel: + 90 212 339 50 59
E-posta: aay@deik.org.tr; avrasyabolgesi@deik.org.tr

Batuhan Kurtaran
İş Konseyi Koordinatör Yrd.
Tel: + 90 212 339 50 55
E-posta: bkurtaran@deik.org.tr; avrasyabolgesi@deik.org.tr

Karşı Kanat Kuruluşlar

Diplomatik Misyon Temsilcilikleri

T.C. DUŞANBE BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres : Rudaki Caddesi No: 15, Duşanbe Tacikistan
Telefon : +992 37 221 14 85 - 221 22 08 00 -221 00 36
Faks:   +992 37 251 00 12
Web: http://www.dusanbe.be.mfa.gov.tr/
E-posta: embassy.dushanbe@mfa.gov.tr

T.C. DUŞANBE TİCARET MÜŞAVİRLİĞİ
Adres : Rudaki Caddesi No: 17/2, Duşanbe Tacikistan
Telefon : + 992 37 221 16 09   
Faks : + 992 37 221 16 13
E-posta: dusanbe@ekonomi.gov.tr

TACİKİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİLİĞİ:
Adres : Diplomatik Site, Ferit Recai Ertuğrul Cad., No: 20, Oran 25009 Ankara
Telefon : +90 312 491 16 07- 491 17 08
Faks : +90 312 491 16 03
E-posta: tajemb_turkey@yahoo.com

TACİKİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU:
Adres : Halkalı Cd. No:14 Yeşilköy Bakırköy, İstanbul
Telefon : +90 426 50 52-54
E-posta: tajcons.ist@gmail.com

Ülke İnfografikleri

Yürütme Kurulu

Mahmut Er

Başkan

İpekyolu Uluslararası Fuarcılık Ltd.Şti.

Demokan Konyalıgil

Başkan Yardımcısı

Coca Cola Satış ve Dağıtım A.Ş.

İrfan Güven

Başkan Yardımcısı

Tek-Çelik İç ve Dış Tic. İnş. San. A.Ş.

Cihangir Fikri Saatçioğlu

Üye

Çift Kartal Değirmen Makine Taş San. Tic. A.Ş.

Halil Avcı

Üye

Halil Avcı Şirketler Grubu

Serkan Öztürk

Üye

Anadolu İsuzu Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Yayınlar

Tacikistan Ülke Bülteni

İlgili Dokümanlar

Raporlar

Etkinlikler

TACİKİSTAN TANITIM TOPLANTISI, KONYA , 18.09.2018

TACİKİSTAN TANITIM TOPLANTISI

18 Eylül 2018, Konya

DEİK/Türkiye-Tacikistan İş Konseyi ile Konya Sanayi Odası (KSO) iş birliğinde 18 Eylül 2018 Salı günü Tacikistan Tanıtım Toplantısı etkinliği gerçekleştirildi.

Bahse konu etkinlik programı Tacikistan Ankara Büyükelçiliği ve DEİK temsilcilerinden oluşan heyetin Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay'ı ziyaretiyle başladı. Belediye Başkanı ziyareti kapsamında Türkiye ile Tacikistan arasındaki ikili ilişkiler değerlendirilerek, gelecek dönemde Konya ile Tacikistan arasında ortak yürütülebilecek proje ve faaliyetler görüşüldü. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, kardeşliğin artması ve iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi açısından ziyareti önemsediğini belirtti. Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, ortak kültüre sahip iki milletin ticari, siyasi, kültürel ve sosyal anlamda birlikte hareket etmelerinin faydalı kapılar açacağının altını çizerek, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin birçok ülke ile kardeş şehir ilişkisi yürüttüğünü belirtti. 2012 yılında Konya ile Kulob şehri arasında kardeş şehir ilişkisi başlatıldığını dile getiren Belediye Başkanı Altay, ziyaretin bu ilişkilerin artmasına vesile olacağına inandığını ifade etti. Tacikistan ve Konya'nın ortak değeri olan Mevlana Celalettin Rumi'nin iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin arttırılması hususunda çalışmaların geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Belediye Başkanı Altay, ülkeler arasında tanıtım programları düzenlemek ve karşılıklı heyet ziyaretleri ve toplantıların düzenlemesinin faydalı olacağını belirtti.

Konya Büyükşehir Belediyesi ziyaretini takiben Ankara Büyükelçisi Mahmadali Radjabiyon, Elçilik Müsteşarı Parviz Sodiqi, Büyükelçi Özel Kalem Müdürü Anvar Madohirov, T.C. Duşanbe Ticaret Müşaviri Emrah Soğancı, Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanı Mahmut Er, İş Konseyi Başkan Yardımcısı İrfan Güven, KSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüsamettin Sönmez, KSO Yönetim Kurulu Üyesi Hıfsı Soydemir, KSO Genel Sekreteri Fatih Bayraktar, KSO Genel Sekreter Yardımcısı Zübeyde Yılmaz, DEİK Avrasya Bölgesi Direktör Vekili Nurengiz Eşki, Avrasya Bölgesi İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı Alperen Ay ve yaklaşık 35 özel sektör temsilcisinin katılımlarıyla Konya Sanayi Odası Konferans Salonunda Tacikistan Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantı kapsamında KSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüsamettin Sönmez, Ankara Büyükelçisi Mahmadali Radjabiyon ve İş Konseyi Başkanı Mahmut Er'in yaptığı açış konuşmalarının ardından Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Parviz Sodiqi ve T.C. Duşanbe Ticaret Müşaviri Emrah Soğancı Tacikistan ekonomisi, ülkede iş ve yatırım olanaklarına ilişkin sunumlarını gerçekleştirdiler. İş Konseyi Başkan Yardımcısı İrfan Güven'in Tacikistan'daki tecrübelerini paylaşmasıyla devam eden toplantı, özel sektör temsilcilerinden gelen soruların yetkililer tarafından cevaplanmasının ardından hediye takdimiyle sonlandırıldı.

Toplantıda yapılan sunumlara http://www.deik.org.tr/contents-fileaction-17385; http://www.deik.org.tr/contents-fileaction-17387 adresli internet bağlantılarından ulaşılabilmektedir.

KSO Konferans Salonunda gerçekleştirilen Tacikistan Tanıtım Toplantısını takiben diplomatik misyon ve DEİK temsilcilerinden oluşan heyet T.C. Konya Valisi Yakup Canbolat'ı ziyaret etti. Ziyaret sırasında, Konya'da eğitim gören 4 bine yakın uluslararası öğrencinin 24'ünün Tacikistan vatandaşı olduğunu belirten Vali Canbolat, bu sayının artması için Tacikistan Ankara Büyükelçiliğinden destek beklediklerini dile getirdi. Konya ve Tacikistan'ın ortak değeri olan Mevlana Celaleddin Rumi'yi anma etkinlikleri kapsamında önümüzdeki dönemde hâlihazırda Tacikistan ve Konya arasında var olan ilişkinin arttırılması gerektiğini vurgulayan Vali Canbolat, karşılıklı olarak yapılacak tanıtım çalışmaları vesilesiyle ülkelerimiz arasında işbirliğinin artmasını ümit ettiklerini ifade etti.

 

ETKİNLİK DUYURUSU

Türkiye-Tacikistan İş Konseyi 1991 yılında DEİK çatısı altında kurulduğundan bu yana, üst düzey devlet  yetkililerin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikler dahil olmakla çok sayıda iş forumları, seminerler, bilgilendirme toplantıları, ikili görüşmeler gibi çeşitli formatlarda etkinlikler düzenleyerek iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Söz konusu faaliyetler çerçevesinde bu kez, DEİK ve Konya Sanayi Odası (KSO) iş birliğinde 18 Eylül 2018 Salı günü saat 11:30'da KSO Konferans Salonunda Tacikistan Tanıtım Toplantısı gerçekleştirilecektir.

Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mahmadali Radjabiyon, T.C. Duşanbe Ticaret Müşaviri Emrah Soğancı, Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanı Mahmut Er ve Başkan Yardımcısı İrfan Güven'in katılımları ile düzenlenecek olan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin aşağıdaki formu doldurarak en geç 17 Eylül 2018 Pazartesi günü saat 12:00'ye kadar ccalikusu@kso.org.tr e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir. 

 

Taslak Program:

 

11:00 – 11:30    Kayıt

11:30 – 12:00    Açış Konuşmaları

12:00 – 12:45    Sunum

12:45 – 13:30    Soru - Cevap

T.C. BAŞBAKAN YARDIMCISI SAYIN TUĞRUL TÜRKEŞ’İN TACİKİSTAN ZİYARETİ ÇERÇEVESİNDE TÜRKİYE-TACİKİSTAN İŞ FORUMU, 16 ŞUBAT 2017, DUŞANBE , 16.02.2017

Türkiye ve Tacikistan arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 25. yılı olan 2017 yılında gerçekleştirilecek olan bu resmi ziyaret ve bu ziyaret çerçevesinde DEİK / Türkiye-Tacikistan İş Konseyi tarafından organize edilmesi öngörülen Türkiye-Tacikistan İş Forumunun  tarihi  16 Şubat 2017, Perşembe günü olarak belirlenmiştir. Taslak programı ekte sunulan etkinliğe ilişkin her  türlü güncelleme ve detay bilgi, katılım teyidi veren firma temsilcilerine bilahare iletilecektir.

Kurulumuz organizasyonunda yapılacak Duşanbe ziyaretine katılmayı arzu eden üyelerimizin, en geç 9 Şubat 2017, Perşembe günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/338/8109 adresli internet bağlantısı üzerinden online kayıt yaptırarak kişi başı 500 USD tutarında katılım bedelini online kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir. Söz konusu katılım ücretine Duşanbe'de 3 gece konaklama, transfer, tercüme hizmetleri vb. dahil olup, uçak biletleri ve vize alımı işlemleri katılımcılar tarafından münferit şekilde sağlanacaktır. Taslak programda belirtilen uçuş saatleri, tercih edilebilecek THY tarifeli seferleridir. 

Tacikistan Cumhuriyeti'ne giriş vizesi ile ilgili işlemler hakkında ayrıntılı bilgi ekte sunulmaktadır.

Etkin ve tatmin edici ziyaret programının hazırlanabilmesi için başvuruların yukarıda belirtilen tarihten önce ve mümkün olduğu kadar erken yapılması önem arz etmektedir.

Tacikistan Cumhuriyeti “Tojinvest” Heyeti ile Toplantı, 19 Ekim 2016, İstanbul , 19.10.2016

Tacikistan Cumhuriyeti Yatırımlar ve Devlet Mülklerinin Yönetimi Komitesine (http://www.gki.tj/en/) bağlı bir kamu teşebbüsü olan Tojinvest tarafından, birkaç alanda ülkemizin tecrübelerini öğrenmek amacıyla Türkiye’ye bir heyet ziyareti düzenlenecektir. Tojinvest hakkında ayrıntılı bilgiye http://tajinvest.tj/en/ adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

Bu çerçevede, tekstil konfeksiyon, metal ve madencilik, değerli taşların işlenmesi, teknik tarım, kanatlı et, hayvancılık, yaş meyve sebzelerin işlenmesi, enerji, inşaat malzemeleri üretimi, turizm otelcilik, turistik tesisler, sanatoryum, ilaç üretiminde kullanılan bitkilerin yetiştirilmesi alanlarında faaliyet gösteren Türk firma temsilcilerinin katılımıyla 19 Ekim 2016, Çarşamba günü saat 13:00’da DEİK ofisinde (İstanbul River Plaza) bir toplantı yapılması öngörülmektedir.

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin, katılım durumlarını en geç 18 Ekim 2016, Salı günü mesai saati bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/265/7636 adresinde yer alan katılım formu aracılığıyla online bildirmeleri gerekmektedir.

TOJINVEST HEYETİ:

  1. Davlat HABİBOV, Tojinvest Genel Müdür Yardımcısı
  2. Şarofeddin SEYFUDDİNOV, Tojinvest Daire Başkanı
  3. Dilbar TOCEBOYEVA, D Group Firması Genel Müdürü
  4. Zeyneddin ASLOV, D Group Ticaret Müdürü
Tacikistan Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma Bakanı’nın Katılımıyla Toplantı , 28.11.2014

26-30 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenen 15.MÜSİAD Uluslararası Fuarı’na birçok ülkeden sağlanan katılımların yanı sıra, Tacikistan’dan gelen 10 işadamı heyeti fuar alanında  iki stand ile temsil edildi.

Bu çerçevede, Tacikistan Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Sayın Şarif Rakhimzoda’nın28 Kasım, Cuma günü saat 14:00 – 17:00 arasındafuar alanını ziyareti sırasında, Türkiye-Tacikistan İş Konseyi tarafından MÜSİAD Başkanı Sayın Nail Olpak, DEİK ve İKV Başkanı Sayın Ömer Cihad Vardan’ınkatılımıyla bir görüşme organize edildi. Anılan görüşmeye ayrıca, Türkiye-Avrasya İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tuğrul Erkin, Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanı Mahmut Er, Başkan Yardımcısı Mustafa Özeken, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ve Yenigün İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Edip Yenigün, Coca Cola İçecek A.Ş. Kurumsal İlişkiler Müdürü Demokan Konyalıgil, MÜSİAD Tacikistan Temsilcisi ve Avrasya Koordinatörü, Tacikistan İstanbul Başkonsolosu İlhomcon Abdurahmonov katıldılar.

Söz konusu görüşme sırasında, 123 ülkeden 6.700’ün üstünde yabancı ziyaretçi ile gerçekleşen 15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı, ayrıca DEİK ve MÜSİAD hakkında konuk Bakan’a kısa bilgi verilerek, Türkiye ile Tacikistan arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek, ikili ticaretteki potansiyeli yakalamak amacıyla geçtiğimiz dönemde 4’ten 6’ya çıkarılan uçak sefer sayısının daha da arttırılmasının faydalı olacağı, DEİK / Türkiye-Tacikistan İş Konseyi olarak 2015 yılının ilk yarısında geniş katılımlı Türk işadamları heyeti ile Tacikistan ziyaretinin  planlandığını, Türk firmalarının Tacikistan’da özellikle  inşaat, teknik müşavirlik, tarım, gıda, tekstil gibi alanlarda faaliyetlerinin genişletmelerinin uygun olacağı gibi hususlar dile getirildi.

Türkiye - Tacikistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Üyelerinin Tacikistan Ziyareti , 13.11.2014

AKP Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı başkanlığında, İstanbul Milletvekili ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati, CHP Muğla Milletvekili Süha Ökten'den oluşan Türkiye-Tacikistan Parlamentolararası Dostluk Grubu üyeleri ve onlara eşlik eden Tacikistan Ankara Büyükelçisi Farruh Şaripov ve DEİK / Türkiye-Tacikistan iş Konseyi Başkanı Mahmut Er, 13-14 Kasım 2014 tarihlerinde Duşanbe'yi ziyaret ettiler.

 

Söz konusu ziyaret çerçevesinde, Tacikistan Parlamentosu (Maclisi Olii) Başkanı Şükürcon Zukhurov, Ekonomi Kalkınma ve Ticaret Bakanı Şarif Rakhimzoda, Dışişleri Bakanı Sirocidin Aslov  ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Tacikistan-Türkiye İş Konseyi Başkanı Şarif Said ile görüşmeler gerçekleştirildi.

 

Heyet üyeleri ayrıca, Tursunzade şehrinde bulunan alüminyum fabrikasını ve  tarihi Hisar kentini de ziyaret ettiler.

Tacikistan Cumhuriyeti Başbakanı’nın TOBB / DEİK Başkanı ve Türk-Tacik İş Konseyi Başkanı ile Görüşmesi , 28.08.2014

12. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin törenine katılmak üzere Ankara’ya gelen Tacikistan Başbakanı Sayın Kohir Rasulzoda 28 Ağustos 2014, Perşembe günü saat 15:00’da TOBB / DEİK Başkanı Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türk-Tacik İş Konseyi Başkanı Sayın Mahmut Er ile JW Marriott otelde biraraya geldi. Görüşmeye ayrıca, Konya Milletvekili Sayın Mustafa Kabakçı ve Tacikistan Ankara Büyükelçisi Sayın Farruh Şaripov da katıldılar.

Söz konusu görüşme sırasında, iki ülke iş çevreleri arasındaki ilişkilerin arttırılması hususlarına ağırlık verildi. Sayın Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Tacikistan arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinin gerçek potansiyeli yansıtmadığını vurgulayarak, Türk mallarının büyük bir kısmının AB ülelerine ihraç edildiğini, bunun da ürünlerin kalitesini gösterdiğini belirtti.

Sayın Hisarcıklıoğlu ayrıca, Tacikistan’a direkt uçak seferlerinin arttırılması gerektiğini, işadamlarının karşılıklı olarak gidip gelebilmeleri için uçuş izinlerinin önünün açılmasının önem arz ettiğini ifade etti.

Sayın Rasulzoda, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 650 milyon dolar seviyesine ulaştığını ancak yetersiz kaldığını, Tacikistan’da enerji, yol yapımı, inşaat malzemeleri gibi alanlarda Türkiye ile işbirliği yapılabileceğini, Tacikistan’dan Türkiye’ye kuru meyve ithalatının da arzu edildiğini dile getirdi.

Sayın Rasulzoda devamla, iki ülke arasında çok fazla işbirliği alanlarının bulunduğunu, yeni projelerinin geliştirilmesi gerektiğini belirterek, bu vesileyle Türk yatırımcılarını Tacikistan’a davet etti.

İlgili Resimler

Tacikistan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu ve Tacikistan’dan Gelen Tekstil Sektörü Heyeti ile Toplantı , 28.03.2014

26-29 Mart 2014 tarihlerinde TÜYAP’ta düzenlenen “Texpo Eurasia 2014” 31. Tekstil Fuarı’na katılan Tacik iplik, dokuma kumaş ve tekstil üreticileri heyeti ile Türk-Tacik İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerinin bir araya geldikleri toplantı 28 Mart 2014, Cuma günü saat 17:00 – 19:00 arasında DEİK ofisinde gerçekleştirildi.

Tacik heyete başkanlık eden İstanbul Başkonsolosu İlhomjon Abdurahmonov, konukları takdim ederek ziyaret amaçlarından bahsetti, ayrıca Türkiye ile Tacikistan arasındaki ticari ve ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

İş Konseyi Başkanı Mahmut Er, Konsey tarafından son dönemde yapılan ve önümüzdeki dönem için planlanan faaliyetlerden bahsederek, ikili işbirliğimizde inşaat müteahhitlik, tekstil, gıda, enerji gibi alanlara öncelik verilmesi gerektiğini ifade etti.

Aralarında Tacikistan’da Ticaret Alanında İşbirliği Ulusal Program Temsilcisi Nargiza Abdulmacidova, “Spitamen Tekstil” firması Genel Müdürü Mirzokodir Bakayev, “LLC Nohid” Müdür Yardımcısı Mirsaid Kadırov, “LLC Fayzi İstiklol 2011” Satış Müdürü Saidburhon Barotov vd. kişilerin yer aldığı heyeti üyeleri, firma ve kurumlarını tanıtarak Tacikistan’da pamuk, iplik, dokuma ve kumaş üretimini düzenli ve standartlara uygun hale getirilmesi amacıyla yürütülen Devlet Programı çerçevesinde aşamalı üretim mekanizmasının devreye sokulduğu, bu alanda Türkiye tecrübelerinin Tacikistan’daki olanaklarla birleştirerek çok iyi sonuçlara varılabileceği konularını dile getirdiler.

Toplantı sonunda hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimi yapıldı.