1930 yılından bu yana tekstil alanında faaliyet gösteren bir ailenin ferdi olan Ahmet Çalık, 1981 yılında bu alandaki kişisel girişimlerini başlatmış ve takip eden yıllarda inşaat, finans, enerji, telekom ve madencilik sektörlerindeki yatırımlarla, Türkiye ve yakın coğrafyanın önemli oyuncularından biri olan Çalık Holding'in temellerini atmıştır.

Ahmet Çalık,  1980'li yılların ortalarında Doğu Anadolu'nun ilk büyük özel sektör sanayi yatırımını Malatya'da Gap Güneydoğu Tekstil'i kurarak gerçekleştirmiştir. Şirket bugün dünyanın en büyük 10 premium denim üreticisi arasında yer almaktadır. 1990'lı yıllarda Türki Cumhuriyetlerin bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte ticari girişimlere başlayan Çalık, Türkmenistan'da kurduğu tekstil fabrikalarıyla bu ülkelerde ilk yatırım yapan kişilerden biri olmuştur.

1990'lı yılların ortalarında Gap İnşaat'ı yeniden yapılandırarak iş geliştirme faaliyetlerine hız veren Ahmet Çalık, topluma fayda sağlayan projelere odaklanmıştır. Gap İnşaat, özellikle zorlu coğrafyalarda alt yapı ve üst yapı, endüstriyel ve enerji tesisleri, sağlık kompleksi, gayrimenkul geliştirme ve kentsel yenileme projeleri yapımında uzmanlaşarak 100'den fazla önemli projeyi hayata geçirmiştir.  Şirket ayrıca, Türkmenistan'ın Avrupa ve Asya arasındaki lojistik gücünün arttırılmasının planlandığı ‘Türkmenbaşı Uluslararası Deniz Limanı' projesinin inşasını üstlenmiştir. Gap İnşaat'ın gayrimenkul sektöründeki iştiraki Çalık Gayrimenkul ise ‘Tarlabaşı 360' projesi ile Avrupa'nın en prestijli gayrimenkul ödüllerinin verildiği ‘European Property Awards 2013‘te ‘Kentsel Yenileme' kategorisinde birincilik ödülü almıştır.

Günümüzün önemli sektörlerinden olan enerji sektörüne 1990'lı yılların ortalarında adım atan Çalık, bugün‘Güç Sistemleri' ve ‘Petrol-Gaz' olmak üzere iki ana başlık altında faaliyetlerini sürdüren Çalık Enerji'yi kurmuştur. Şirket halihazırda Orta Asya bölgesinde toplam 1500 MW'a yakın 7 enerji santrali projesine imza atmıştır.Gardabani projesiyle Gürcistan'daki en büyük EPC müteahhidi unvanına sahip olan Çalık Enerji, Irak'ta toplam kapasiteleri 2000 MW olan iki adet elektrik santralini tamamlamıştır. Çalık Enerji, Türkiye'de toplam kapasitesi 2000 MW'a yakın olan rüzgâr, termik, güneş, doğalgaz ve hidro enerji santrali proje portföyüne sahiptir. Ayrıca Çalık Enerji, Gap İnşaat'la birlikte ENR (Engineering News Record) dergisi tarafından her sene açıklanan ‘Dünya'nın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhitleri' listesinde yer almaktadır.

Çalık Holding, 2010 yılında özelleştirme ihalesi kapsamında YEDAŞ'ı, 2012 yılında Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi'ni (KEDS), 2013 yılında ise ARAS EDAŞ'ı bünyesine dahil ederek elektrik dağıtım sektörüne güçlü bir giriş yapmıştır.

İş hacminin büyümesiyle 1999 yılında finans sektörüne adım atan Ahmet Çalık, Türkiye'de Aktif Bank'ı kurmuş ve Grubun yönetiminde Arnavutluk'un en büyük iki bankasından biri haline gelen BKT'yi devralmıştır. Aktif Bank, Avrupa Finansal Yönetim ve Pazarlama Birliği (EFMA) tarafından düzenlenen organizasyonda ‘Aktif Nokta' projesi ile ‘Fiziki Dağıtım Kanalları' kategorisinde birincilik elde etmiş, BKT ise uluslararası finansal piyasaların en saygın dergilerinden biri olan The Banker tarafından verilen ‘En İyi Banka' ödülünü son dört yılda üçüncü kez kazanmıştır.

Balkanlardaki en büyük Türk yatırımcılarından biri olan Çalık, 2007 yılında Arnavutluk'un en büyük sabit telefon işletmecisi ve internet sağlayıcısı ALBtelecom'u satın alarak telekom sektörüne girmiştir. Çalık, 2008 yılında yine Arnavutluk'da GSM pazarına girerek Eagle Mobile'ı kurmuştur.

Türkiye'nin doğal zenginliklerini ekonomiye kazandırmak amacıyla maden sektörüne giren Ahmet Çalık, 2010 yılında Lidya Madencilik'i kurmuştur. Şirket, sahip olduğu saha portföyü ile Türkiye'nin önde gelen madencilik firmalarından biridir. Lidya Madencilik'in Alacer Gold ile ortak olduğu Anagold, Türk madencilik sektöründeki ilk büyük uluslararası iş birliğidir.

Faaliyet gösterdiği ülkelerde katma değer üretmek ve bulunduğu coğrafyaları zenginleştirmek gayesiyle hareket eden Çalık, 1997 yılında tüm Grup şirketlerini tek bir çatı altında birleştirmek amacıyla Çalık Holding'i kurmuştur. Bugün Holding; tekstil, enerji, inşaat, finans, telekom ve madencilik olmak üzere 6 ana sektörde, yaklaşık 20 bin çalışanı ile 17 farklı ülkede faaliyet göstermektedir. Holding, ‘Emerging Markets Global Player‘ 2010 raporuna göre yurtdışında yatırım yapan en büyük 5 Türk grubundan biridir.

Dünyadaki hidrokarbon (petrol ve gaz) kaynaklarının yüzde 60'ına sahip ve finansal kaynaklar açısından zengin ülkelerin yer aldığı Türkiye'nin de içinde bulunduğu coğrafyaya odaklanmış bir iş modelini benimsemiş olan Holding'in 2013 yılı itibariyle konsolide aktif büyüklüğü 7.5 milyar ABD Dolarına ulaşmıştır.