BAŞKAN'DAN

Nail OLPAK

Değerli Üyemiz,


DEİK 37. Seçimli Genel Kurulumuzun hayırlı olmasını diliyor, görevini devreden Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerimize teşekkür ediyor, yeni seçilen Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerimize başarılar diliyorum.

İş dünyamızın Kuzey Yıldızı DEİK olarak 39 yıldır, tüm dünyaya yayılmış 152 İş Konseyimizle, ülkeler arası yatırım ve ticareti artırmak için Ticari Diplomasi” faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Gücümüzü, 98 kurucu kuruluş ve kurumsal üyemizden ve gönüllülük esasına dayalı firma üyeliklerimizden alıyoruz. Çalışmalarımızın omurgasını İş Konseylerimiz oluşturuyor. Türk iş dünyasının yurt dışına açılan penceresi olarak, dünyanın her köşesindeki karşı kanat kuruluşlarımızla birlikte çalışıyoruz.

Son yıllarda, tüm dünyayı artan bir ivmeyle etkisi altına alan önemli dönüşümlere şahit oluyoruz: Rusya-Ukrayna savaşı sonrası belirsizlik, tedarik zincirindeki aksama, enerji ve gıda fiyatlarındaki artış, güvenlikle ilgili sorunlar ve tüm dünyada tarihi zirvelerine çıkan enflasyon gibi…

Buna ilave olarak ticarette serbestleşmeyi konuşurken, ticaret kampları oluştuğunu gördük. Friend-shoring, near-shoring kavramlarını konuşmaya başladık. Yeşil dönüşümün getirdiği yatırım ve büyüme fırsatlarını da, risklerini de görüyoruz. Benzer şekilde, dijital dönüşümle yeni iş modelleri ortaya çıktı, verimliliği artıran fırsatlar doğdu. Mal ticaretine ilave olarak, hizmet ve e-ticaret gibi ticaretler, daha fazla konuştuğumuz alanlar olurken, değerlendiremeyenler için, risk alanları olacak.

Devamla, İsrailin Gazzede uyguladığı insanlık trajedisi de devam ediyor. Sivillerin, kadın ve çocukların hedef alındığı insanlık dışı sürecin derhal sonlandırılmasını, acilen kalıcı barışın sağlanmasını diliyorum. Ve Gazzede yaşanan dramın, mevcut risklere ilaveten bölgesel bir kaos oluşturmaması en büyük dileğimiz.

DEİK olarak, tüm bu küresel ekonomik ve ticari trendleri yakından takip ediyor, strateji ve faaliyetlerimizi buna göre şekillendiriyoruz.

Önümüzdeki dönemde; Amerika kıtasını Kuzey ve Latin olarak ikiye bölerek, Avrupada modernizasyonu geciken gümrük birliğine rağmen çalışmalarımızı artırarak, Ortadoğuda oluşan imkanları daha çok değerlendirerek, Afrikada daha fazla iş birliği yaparak, Asya Pasifikte ikili ticaretimizi olabildiğince dengeleyerek, Türk Devletleri Teşkilatı ülkeleriyle ticaretimizi büyüterek, 131 ülkedeki DTİK Diaspora temsilcilerimizle daha koordine olarak, etkin çalışmaya devam edeceğiz.

Yönetim Kurulumuz ve İş Konseylerimizle birlikte, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, amacımız; ülkemizin hedefleri doğrultusunda, milletimizin refah ve mutluluğunun artması, uluslararası alanda daha da etkin olması, evlatlarımızın geleceğinin daha yaşanabilir ve daha adil bir dünyada devam etmesi için var gücümüzle çalışmak olacaktır.

DEİK olarak, Türk iş dünyamızın Kuzey Yıldızı olma göreviyle, yeni yönetim döneminde de aynı heyecanla, Sayın Cumhurbaşkanımızın desteği ve Ticaret Bakanımızın koordinasyonunda, iş dünyamızın ‘’Ticari Diplomasi ‘’ çalışmalarına devam edeceğiz.

Saygılarımla,

 

Nail OLPAK

DEİK Başkanı