1977 yılında Bursa'da doğan Baran Çelik, Lisans ve Yüksek Lisansını Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi'nde Makine Mühendisliği Bölümü'nde tamamladı.

Makine Yüksek Mühendisi olan Çelik, kariyerine 2000 yılında Beyçelik A.Ş.'de Yönetim Kurulu Üyesi olarak başladı.

Baran Çelik bugün temeli 1976 yılına dayanan; otomotiv, ısı sistemleri, enerji, turizm ve sigorta sektörlerinde faaliyet gösteren Beyçelik Holding A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı/CEO görevini sürdürüyor. Çelik, ayrıca Holding'in amiral gemisi konumunda olan Beyçelik Gestamp'ın Yönetim Kurulu Başkanı görevini de üstleniyor. 2007 yılından itibaren Holding bünyesindeki çeşitli şirketlerde de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı/CEO olarak görev yapmaktadır.

Baran Çelik, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif şekilde görev alıyor. 2012-2014 yılları arasında Türkiye Genç İşadamları Derneği Bursa Şubesi (TUGİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlendi. TUGİAD'da halen Genel Merkez Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı yapmaktadır.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olan Baran Çelik, Bursa Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili'dir. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Otomotiv Sektörü Meclis Üyesi' dir. Türk Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) üyeliği bulunmaktadır.

Baran Çelik evli ve 3 çocuk babasıdır.