AL KASABİ: “GÜMRÜKLER İLE İLGİLİ OLARAK, BUGÜNDEN İTİBAREN BİR SORUN BULUNMUYOR”

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Türkiye Ziyareti kapsamında, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu-DEİK tarafından düzenlenen Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Yuvarlak Masa Toplantısı'nın ikinci oturumu, T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid Bin Abdullah Al Kasabi, Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid bin Abdulaziz Al-Falih, T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu, Suudi Arabistan Yatırım Bakan Yardımcısı Badr Al Badr, T.C. Riyad Büyükelçisi Fatih Ulusoy, DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı Fatih Gürsoy  ve iş insanlarının katılımlarıyla DEİK Başkanı Nail Olpak'ın moderasyonunda 23 Haziran 2022 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi.

Muş: "Ticari aktiviteler hızlanacak"

T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "Ticari aktiviteler hızlanacaktır. İlgili muhataplarımızla görüştük. Bundan sonra çok daha hızlı olacaktır. Sabah firmalarımızı Sayın bakanlar ile birebir görüştürdük. Kaybettiğimiz zamanı burada toparladık. Kısa sürede Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu'nu düzenleyeceğiz. Şimdi ileriye doğru adım atacağız. Sayın Bakanların söylediği fırsatlardaki sektör temsilcilerimiz ile bir aradayız. Bugünden sonra ikili ticari ilişkilerimiz gelişecek, artacaktır" dedi.

Al Kasabi: "Gümrükler ile ilgili olarak, bugünden itibaren bir sorun bulunmuyor"

Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid Bin Abdullah Al Kasabi, "İki ülke ilişkilerinin en üst düzeye çıkması için buradayız" dedi. Al Kasabi, "İki ülke arasında çok fırsat var, Afrika, Doğu Asya gibi başka kıtalara ya da başka ülkelere gidebiliriz. Türk firmalarının marifetli ve yetenekli olduklarını biliyoruz. İki ülke arasındaki ilişkilerimiz için geleceği verimli bir şekilde inşaa edelim" dedi. Gümrükler ile ilgili olarak, bugünden itibaren bir sorun bulunmadığını vurgulayan Al Kasabi, "Siyasi irade ve teknik destek ve insan kaynağı var. Bize ne kaldı? Bir plan çıkaralım ve iki ülke olarak ve 3. ülkelerde ortaklıklar kuralım. Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu'nu yakın zamanda gerçekleştirelim. Forumu ilk Suudi Arabistan'da ve sonra da Türkiye'de yapalım. Yeni bir başlangıç olsun. İki ülke insanları olarak, kardeş gibi çalışalım, ileriye doğru hareket edelim" dedi. 

Al-Falih: "Yatırım fırsatları için birlikte hareket edeceğiz"

Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid bin Abdulaziz Al-Falih, buradaki iş dünyası temsilcileri ile bir arada bulunmak ve Türk temsilcileri ile görüşmek üzere Suudi Arabistan Veliaht Prensi Sayın Muhammed bin Selman tarafından yönlendirildiklerini söyledi. Fırsatların bulunduğu yolda birlikte hareket edileceğini belirten Al-Falih, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın G20 ülkesi olduğunu belirterek, "Sofistike özel sektör sahibiyiz. Şu çok aşikar iki ülke arasında bir önceki ziyaret iyi ilişkilerin yeniden tazelenmesi ve sağlam ilişkilerin kurulmasına adım atacağız. Yatırım projeleri var. 3.3 trilyon dolarlık fırsat var. 3.3 trilyon dolar, 14.4 trilyon Suudi parasına tekabul ediyor. Bizler son derece derin fırsatlar elde edebileceğinize eminim. Yatırımlar iki tarafın da ekonomisi için ileriye dönük lokomotif olabilir. Türk yatırımcılar Suudi Arabistan'ı bir durak olarak görebilir ve işlerini halledebilirler. Bölgedeki en kolay iş çalışmalarının üstlenebileceğini biliyoruz. Suudi Arabistan'da maliyetler düşük. İki ülke arasındaki şirketler arasında, forum ve ikili iş görüşmeleri gibi adımların atılmasını istiyoruz. Sizlere bütün erişim desteklerini vereceğiz" dedi.

Olpak: "2023'te 10 milyar dolar karşılıklı ticaret hacmine ulaşacağımızı düşünüyorum"

DEİK Başkanı Nail Olpak ise, "Dün Suudi Arabistan'dan gelen 35 kişilik iş insanları heyeti ve Türk iş insanları ile gerçekleştirdiğimiz Yuvarlak Masa Toplantımız, bir dizi görüşme ve 2 adet de anlaşma imzasıyla, aramızdaki iş birliklerinin tekrar başlaması için güzel bir vesile oldu" dedi. İki ülke arasında gerçekleşen resmi görüşmelerde de, özel sektör ortaklıklarının önünü açmaya yönelik adımların atıldığını gördüklerini söyleyen Olpak, "Hedef gösterilen sektörlerde iş birliklerini geliştirmek üzere çalışmalarımızı yapacağız. İki ülkenin iş dünyası temsilcileri olarak, ticari ilişkilerimizde birkaç yılı kaybettik. Bakanlarımız önümüzü açmak için burada, biz de iş insanları olarak daha çok çalışacağız. Türk firmalarımız iş birliğimizi arttırmak için bekliyorlar. Bundan sonraki süreçte liderler önümüzü açacak, biz de iş dünyası olarak arkalarından geleceğiz. Önümüz açıldığı ve siyasi irade ortada olduğu müddetçe 2023'te 10 milyar dolar karşılıklı ticaret hacmine ulaşacağımızı düşünüyorum" dedi.

Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Yuvarlak Masa Toplantısı, Gürsoy Grup ve Hashim Group sponsorluğunda gerçekleştirildi.