DEİK, IRAK’TA YUVARLAK MASA TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRDİ

DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi ve Karşı Kanat Kuruluşu Irak Ticaret Odaları Federasyonu (FICC) iş birliğinde düzenlenen Irak-Türkiye Ekonomi Yuvarlak Masa Toplantısı, T.C. Ticaret Bakanı Sayın Prof. Dr. Ömer Bolat, Irak Ticaret Bakanı Atheer Daoud Al-Ghurairi, T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Mustafa Tuzcu, DEİK Başkanı Nail Olpak, FICC Başkanı Abdulrazaq Al-Zuheere, Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Halit Acar ve iki ülke iş dünyanın katılımlarıyla 22 Nisan 2024 tarihinde Bağdat'ta gerçekleştirildi. 
 
İkili iş görüşmelerinin gerçekleştirildiği toplantıda, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti kapsamında imzalanan anlaşmalar ve iki ülke arasında iş birliğini artırma yolları değerlendirildi.
 
T.C. Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların son derece önemli olduğunu belirterek, anlaşmalar sayesinde ikili ilişkilerin daha da gelişeceğini söyledi. 
Irak Ticaret Bakanı Atheer Daoud Al-Ghurairi ise, yuvarlak masa toplantısının öncesinde Bakan Bolat ile verimli bir toplantı gerçekleştirdiğini ve aşılması gereken konular hakkında önemli çözümlere ve hedeflere varıldığını söyledi. 
 
DEİK Başkanı Nail Olpak ise, Kalkınma Yolu Projesi'ne önem verdiklerini aktararak, projenin her iki ülke için önemli olacağını söyledi. Olpak, iki hükümetin de ikili ticareti geliştirmek için ticari adımları atmaya devam edeceğini aktardı 
DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Halit Acar ise, "Şu anki ticaret ve yatırım hacmimiz buzdağının sadece görünen yüzü. DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi olarak, ilerleyen zamanlarda var olan potansiyeli gün yüzüne çıkartıp, iki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirmeye kararlıyız" dedi. 
 
FICC Başkanı ez-Zuheyri ise, "Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti ve Irak ile eş zamanlı olarak ekonomik forumun düzenlenmesi, özellikle Türk yatırımcıların katılımlarıyla önemli ve niteliksel bir olayı temsil etti. Bugün, Irak ve Türk halkları için yoğun ve tarihi bir gün oldu. Zira anlaşmaların imzalanmasına sahne oldu. İki ülke arasında tüm sektörlerde ticaret ve yatırım iş birliğini geliştirmeye yönelik ikili bir anlaşma imzalandı. Bundan çok memnun kaldık!" dedi. 
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti kapsamında imzalanan 26 anlaşmanın biri de "DEİK-FICC Mutabakat Zaptı" oldu. 
 
Yuvarlak Masa Toplantısının sponsorları Dicle Group, Beşler Group ve Figaro Group oldu.