ULUSLARARASI KUALA LİNGGİ LİMANI (KLIP) PROJESİ

Kuala Lumpur Ticaret Müşavirliğimiz tarafından Kurulumuza iletilen yazıda, Uluslararası Kuala Linggi Limanı (KLIP) İcra Kurulu Başkanı Sayın Noormustafa Kamal Yahya ve ekibiyle yapılan görüşmede KLIP heyeti tarafından Melakka Boğazı'nda hayata geçirmeyi planladıkları 620 hektarlık ‘ada liman projesi' hakkında bilgi paylaşılmış ve projede Türk liman inşa ve işletme şirketlerinin yer alabilmesini teminen Büyükelçiliğimizden destek talep edildiği bildirilmiştir.

Ada Liman Projesi ile temelde petrol ve doğalgaz taşımacılığına ev sahipliği yapacak endüstriyel liman inşa edilmesi planlanmakta olduğu belirtilmiş olup, Uzak Doğu'ya gerçekleşen uluslararası ticaretin 2/3'ü Melakka Boğazı'ndan geçmekte olduğu, KLIP'in 18 yıllık tecrübesiyle Melakka Boğazı'nda önemli bir aktör olduğu ve proje kapsamında, yakıt tankı çiftliği, tersane, kargo iskelesi ve gemi fabrikasyon tesisi olmak üzere 4 ana bileşenin yer almasının planlandığı bildirilmiştir. Üyelerimizden liman inşa ve işletme şirketleri için somut iş birliği önerilerinin olduğu ifade edilmiştir.

Söz konusu projeye dair detaylı bilgi içeren dokümanlar ekte bilgilerinize sunulmaktadır. Ayrıca ilgili sunuma da ulaşabilirsiniz.