ERDOĞAN: "TİCARET VE YATIRIMLARIMIZIN ARTAN SEVİYESİNDEN MEMNUNİYET DUYUYORUZ"

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan resmi ziyareti kapsamında, T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda DEİK'in organizasyonunda Türk iş dünyası temsilcilerinin katılımlarıyla iş heyeti ziyaretleri, 6-8 Eylül 2022 tarihlerinde gerçekleşti. Balkan ülkelerine düzenlenen resmi ziyaretlerin ilk durağı Bosna Hersek oldu.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu-DEİK ve Bosna Hersek Dış Ticaret Odası organizasyonunda düzenlenen  Bosna Hersek-Türkiye İş Forumu, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Şefik Džaferović, Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanlık Divanı Boşnak Üyesi Bakir İzetbegoviç, T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, DEİK Başkanı Nail Olpak, Bosna Hersek Dış Ticaret Odası Başkanı Zdravko Marinković ve iş insanlarının katılımlarıyla 6 Eylül 2022 tarihinde Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da gerçekleştirildi.

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarihi, kültürel ve insani bağların bulunduğu Bosna Hersek'te diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıl dönümünü idrak ettiklerini söyleyerek, her alanda mükemmel seviyede seyreden ikili münasebetlerin önemli bir ayağını da ekonomik ve ticari ilişkilerin oluşturduğunu belirtti. Ekonomik ve ticari ilişkilerin ülkeler arasında bağları kuvvetlendirmenin yanı sıra özellikle bu bölgede, istikrar ve barış ortamına da zemin hazırladığını belirten Erdoğan, bu doğrultuda ticari ve diplomasi faaliyetlerini başarıyla yürüten, Türkiye'nin girişimci ruhunu yurt dışına taşımak için gayret gösteren DEİK ile DEİK/Türkiye-Bosna Hersek İş Konseyi'ni tebrik etti. Bosna Hersekli muhataplarıyla gayet verimli ve ufuk açıcı istişareler gerçekleştirdiklerine aktaran Erdoğan, "Görüşmelerimizde tabiatıyla iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri de ele aldık. Ticaret ve yatırımlarımızın artan seviyesinden elbette memnuniyet duyuyoruz. Ancak iki ülke arasındaki yakın ilişkiler göz önüne alındığında ticaretimizin daha da geliştirilme potansiyeli bulunduğunu da biliyoruz. 2019 yılında ilk etabının temelini attığımız Saraybosna-Belgrad Otoyolu Projesi'nin Bosna Hersek bölümünün inşasını hızlandırmak için yapılabilecekleri de ele aldık. Biliyorsunuz, bunu yalnızca ülkeleri değil insanları da müreffeh bir gelecek tasavvuruyla birbirine bağlayacak bir barış projesi olarak görüyoruz. Ticaret hacmimiz bu yılın 8 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında artışla 627 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu performansın önümüzdeki aylarda da devam etmesini diliyor, 2022 yılının sonunda esasen geçen sene çok yaklaşmış olduğumuz 1 milyar dolar ticaret hacmi hedefini aşmayı bekliyoruz. Firmalarımızın sanayi, altyapı, konut, turistik tesis, enerji santrali, sağlık gibi sektörlerde önemli yatırımları var. Bosna Hersek'in üretimine, istihdamına ve kalkınmasına katkı sağlayan firmalarımızın toplam yatırım tutarı 300 milyon dolara yaklaştı. Bu rakama, geldikten sonra yaptıkları modernizasyon ve tesis iyileştirme yatırımları ve resmi kurumların yatırım niteliğindeki yardımları dahil değildir. Bunlar da eklendiğinde toplam rakam 1 milyar dolara ulaşıyor" dedi.

200 civarında iş insanının Forumda bulunduğunu belirten Erdoğan, "Özellikle bizler, Bosna-Hersek'te gerek Türkiye'den gelen gerek Bosna Hersekli iş insanlarımızın yatırımlara yüklenmesinin gereğini özellikle bir Cumhurbaşkanı olarak sizlerden rica ediyorum. Eğer bu topraklar sizinse eğer bu topraklarda bizler misafirsek gelin hep birlikte buralarda yatırımları yapalım ve Bosna Hersek'i beraberce ayağa kaldıralım. Bosna Hersek'te yatırım yapan ve şirket kuran girişimcilerimizin karşılaştığı birtakım zorlukların da farkındayız. Bu güçlükleri her fırsatta muhataplarımızla paylaşıyor, karşılıklı iyi niyet çerçevesinde sorunları nasıl giderebileceğimizi müzakere ediyoruz. Bosna Hersek'te ülkemiz arasındaki güçlü bağın, ticari ilişkilerimize azami düzeyde yansımasını sağlamak için Üçlü Ticaret Komitesi ve Karma Ekonomik Komisyon gibi üst düzey mekanizmalardan da istifade ediyoruz. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız ve 'Her şey Bosna Hersek için' diyerek yola koyulacağız" dedi.

Džaferović: "Türkiye, Bosna Hersek'teki en büyük yabancı yatırımcılar arasında ikinci sırada yer alıyor"

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Şefik Džaferović, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Bosna Hersek ziyaretinde ekonomik ilişkilere verdiği önem için teşekkürlerini ileterek, "Türkiye, ekonomi dahil tüm alanlarda stratejik ortağımız" dedi. Džaferović, "Bosna Hersek-Türkiye İş Forumu'nu kalpten destekliyorum. Ekonomik bağları güçlendirmenin en iyi yolu, iş insanlarını tanıştırmak ve yeni bağlantılar kurmak için fırsatlar oluşturmaktır" dedi. Bosna Hersek ile Türkiye'nin tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğuna dikkati çeken Džaferović, "Halklarımız arasındaki bu güçlü kültür ve medeniyet bağları günümüze kadar gelmiştir. Bu nedenle Türkiye, Bosna Hersek için ayrı bir öneme sahiptir. 2003'te Serbest Ticaret Anlaşmasını ilk imzaladığımızda, iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 70 milyon dolardı şu an ise yaklaşık 850 milyon dolara ulaştı ve amacımız yıl sonuna kadar bu hacmi 1 milyar dolara ulaştırmak" dedi.

Bosna Hersek'in Türkiye ile ekonomik iş birliklerine devam etmede kararlı olduğunu aktaran Džaferović, "Bosna Hersek Dış Ticaret Odası verilerine göre, Türkiye, Bosna Hersek'teki en büyük yabancı yatırımcılar arasında ikinci sırada yer alıyor" dedi. Bosna Hersek'in Avrupa pazarına yakın bir konumda olması dolayısıyla Türk yatırımcılar için iyi fırsatlar sunduğunu belirten Džaferović, Bosna Hersek'teki tüm kurumların kapılarının Türk yatırımcılara açık olduğunu söyledi.

Bosna Hersek-Türkiye İş Forumunda, iki ülke iş insanları arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Bosna Hersek-Türkiye İş Forumu'nun sponsorları ise, Hayat Kimya, Kalyon Enerji, Yapı Merkezi ve Uvak d.o.o. oldu.