PANDEMİ SÜRECİNDE ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKAN YARDIMCISI ALPASLAN BAYRAKTAR İLE SEKTÖREL İSTİŞARE TOPLANTISI, 22 NİSAN 2020

Videokonferans sistemi üzerinden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alpaslan Bayraktar'ın Enerji İş Konseyi üyeleriyle salgın süresince ön plana çıkan sektörel konuları istişare ettikleri toplantıda gündeme gelen konular aşağıdaki gibidir.

DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK bünyesinde faaliyet gösteren 146 İş Konseyinin faaliyetlerini elektronik ortamda aksatmadan devam etmekte olduğunu ve üyelerin gerek yurt dışı muhatapları gerekse kendi imkanları dahilinde topladığı bilgi, öneri ve sorunları titizlikle değerlendirip, kamu kurumlarına ilettiğini belirtmiştir. İşleri ve hayatı tamamen durdurmanın çok daha büyük faturaları olacağını işaret eden Olpak, işleri askıya almıyoruz düsturunu benimsediklerini üyelerle paylaşmıştır.

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Alparslan Bayraktar salgın süresince aldıkları tedbirleri ve gündeme dair değerlendirmelerini üyelerle paylaştı. Sektörde özellikle sahada ve santrallerde çalışan personelin cefakâr çabalarını takdirle karşıladıklarını ve her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurgulayan Bayraktar, salgın ve son yaşanan petrol fiyatı şokunun etkilerinin 2021'e de sarkacağını öngördüklerini belirtti. Elektrik fiyatlamalarını mümkün olduğu kadar topluma yansıtmamak adına sosyal dengeleri de düşünerek fatura öteleme kararlarına değinen Bakan Yardımcısı, küçük tüketiciye kolaylık sağlarken sistemin diğer unsurlarına da dikkat etmek zorunda olduklarını belirtti. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile de bu konuda farklı alternatifleri değerlendirdiklerini paylaşan Bayraktar, salgın sonrası yeni dönemde finansmana erişimin kritik bir konu olacağını vurguladı ve üyelerin sorularını cevapladı.