TÜRKİYE VE BULGARİSTAN ARASINDAKİ TİCARET HACMİ HEDEFİ: 10 MİLYAR AVRO

DEİK/Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi, Bulgaristan İnovasyon ve Büyüme Bakanı Alexander Poulev, Bulgaristan Sağlık Bakanı Asen Medzhidiev, Bulgaristan Turizm Bakanı Ilin Dimitrov, Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Anguel Hristov Tcholakov'un katılımlarıyla DEİK/Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Mustafa Zeki Sarıbekir ev sahipliğinde 26 Ocak 2023 tarihinde İstanbul'da çalışma yemeği gerçekleştirdi.

Bulgaristan İnovasyon ve Büyüme Bakanı Alexander Poulev, Türkiye ve Bulgaristan arasında ikili ticaretin büyüdüğünü belirterek, "İkil ticaret hacimi tarihi rekor seviyelerde. Ancak yine de daha fazlasını yapabiliriz. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda 10 milyar avroya ulaşmak ve bunu sizin yakın desteğinizle birlikte yapabiliriz." dedi. Alexander Poulev, büyük bir delegasyon ile Türkiye'de bulunduklarını belirterek, bunun Türkiye gibi dostane bir komşu ülkeyle daha fazla iş yapma konusundaki siyasi iradelerinin ve kararlılıklarının çok güçlü bir işareti olduğunu ifade etti. Poulev, iki ülke arasında ortak tarihin, birçok kültürel benzerliğin ve daha fazla iş yapmak için çok güçlü ekonomik temellerin olduğuna işaret ederek, heyetlerinde Türkiye'den daha fazla yatırım çekmek isteyen iş insanlarının olduğunu ve ikili ticari ilişkileri geliştirmeye devam etmenin herkes için son derece önemli olduğunu kaydetti. Türkiye ve Bulgaristan arasında ikili ticaretin büyüdüğünü aktaran Poulev, "İkil ticaret hacmimiz tarihi rekor seviyelerde. Ancak yine de daha fazlasını yapabiliriz. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda 10 milyar avroya ulaşmak ve bunu sizin yakın desteğinizle birlikte yapabiliriz." dedi.

Bulgaristan Turizm Bakanı Ilin Dimitrov ise, Türkiye ve Bulgaristan'ın dayanıklı ve uzun geçmişe sahip bir ikili ticari ilişkiye sahip olduğunu dile getirdi.

Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Anguel Hristov Tcholakov ise, ticari diplomasinin potansiyeline inandığını belirterek, bunun yeni modern diplomatik misyonların en önemli önceliklerinden biri olduğuna işaret etti.

DEİK/Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Mustafa Zeki Sarıbekir ise, ilk defa çok önemli üç bakanlığı aynı anda ikili iş görüşmeleri (B2B) etkinliği için İstanbul'da bir arada gördüklerini belirterek, etkinliğe katılan tüm Bulgar delegasyonuna teşekkür etti. Sarıbekir, İstanbul'da çok eski bir sarayda unutulmaz ve tarihi bir akşam yemeğinde bir araya geldiklerini belirterek, "Bulgaristan Yatırım Ajansı (IBA) tarafından düzenlenen Bulgaristan Uluslararası İş ve Yatırım Forumu başarılı bir toplantı oldu. DEİK/Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi olarak, iki ülke arasındaki ikili ticari ilişkilerin daha da artması için faaliyetlerimize devam ediyoruz" diye konuştu. 7 milyar doları aşan ticaret hacmiyle Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ilişkilerin son dönemde büyük gelişim gösterdiğini belirten Sarıbekir, ticaret hacmi hedefinin 10 milyar doları aşmak olduğunu söyledi. Bulgaristan'ın Türkiye'nin ihracatının neredeyse yarısını karşılayan Avrupa'ya açılan kapısı olduğunu belirten Sarıbekir, iki ülkenin sahip olduğu tarihsel ve kültürel bağ sebebiyle Bulgaristan'ın öneminin altını çizdi.

Toplantı, katılımcıların kendilerini tanıtlamları ve ikili görüşmeleri ile sona erdi.