ZEYNEP BODUR OKYAY

İstanbul'da doğdu. İtalyan Lisesi'ni bitirdikten sonra  İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Harvard Üniversitesi'nde lisansüstü yönetici yetiştirme programına katıldı.

1992-1993 yılları arasında Çanakkale'nin Çan ilçesindeki Çanakkale Seramik Fabrikaları'nın üretim birimlerinde yönetici adayı olarak çeşitli görevlerde bulundu. Üretim planlama ve üretim yönetimi birimlerinde çalıştı. 1995 yılında Kale Grubu'nun Pazarlama Şirketleri İcra Kurulu Üyeliği ve Başkanlığına  getirilerek çalışmaya devam etti. Temmuz 2007'den beri Kale Grubu Başkanı ve CEO'su olarak görevini sürdürüyor.

Zeynep Bodur Okyay, pek çok sivil toplum kuruluşu, dernek, vakıf ve odanın yönetim kurullarında faal olarak çalışıyor. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclis Başkanı, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkan Vekili, DEİK İcra  Kurulu Üyeliği, DEİK AB İş Konseyleri Koordinatör Başkanı ve DEİK/ Türkiye-İspanya İş Konseyi Başkanı, İtalyan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeliği,  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Üyeliği, İSOV-İstanbul Sanayi Odası Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı, Türk Eğitim Vakfı (TEV) Mütevelli Heyeti Üyeliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Seramik ve Refrakter Meclisi Başkanlığı, KSV Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığı,  aktif olarak üstlendiği görevlerden bazılarıdır.

Zeynep Bodur Okyay, kurucuları arasında bulunduğu Harvard Mezunlar Derneği'ndeki çalışmaları ile Harvard Üniversitesi'nde Türk Kürsüsü kurulmasına da destek verdi.

Kale Grubu bünyesinde Türkiye'nin bilim, kültür ve sanat hayatına katkıda bulunarak pek çok faaliyet gerçekleştiren Zeynep Bodur Okyay, Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı'nın Başkanlığı'nı da yapıyor.

Türk - İtalyan ilişkilerine yaptığı katkılar ve hizmetler nedeniyle 2006 yılında İtalyan Devleti tarafından ‘'Caveliere di Lavora‘' nişanı ile taltif edilen Zeynep Bodur Okyay,  2014 yılında da "Ufficiale Ordine al Merito della Repubblica Italiana" üst düzey devlet nişanını aldı.

2010 yılında Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki ilişkilere bulunduğu katkılardan dolayı ‘Turkey in Europe' kapsamında verilen Franco Nobili Ödülü'ne layık görüldü. Zeynep Bodur Okyay'a aynı yıl, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından, ülkesine ulusal ve uluslararası düzeyde üstün hizmetlerde bulunanlara, Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlayanlara, halkın refahı, eğitimi, mutluluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunanlara verilen TBMM Üstün Hizmet Ödülü verildi.İtalyanca ve İngilizce bilen Zeynep Bodur Okyay  evli ve bir çocuk annesidir.