DEİK 5. TİCARİ DİPLOMASİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), İş Konseyleri 2023 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurullarını ve Ticari Diplomasi Ödül Törenini, DEİK Başkanı Nail Olpak'ın ev sahipliğinde 20 Ocak 2024 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirdi. DEİK çatısı altında ‘Ülke Bazlı İş Konseyleri', ‘Sektörel İş Konseyleri' ve ‘Özel Amaçlı İş Konseyleri' olarak faaliyet gösteren 151 İş Konseyi'nin Seçimli Genel Kurulu aynı gün eş zamanlı yapılarak, DEİK İş Konseylerinin yeni dönem Başkanları ve Yürütme Kurulu Üyeleri seçildi.

Seçimli Olağan Genel Kurullarının ardından T.C. Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK Yönetim Kurulu Üyeleri, DEİK İş Konseyi Başkanları ve diplomatik misyon temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen DEİK 5. Ticari Diplomasi Ödülleri Töreni'nde ise, 2023 yılında  ‘Kaynak Geliştirme', ‘Üye İlişkileri', ‘Medya Görünürlüğü', ‘Networking', ‘Diaspora' ve ‘Üstün Performans' alanlarında gerçekleştirdikleri faaliyetleriyle 6 kategoride 12 ödül ile ticari diplomasinin EN'leri ödüllendirildi.

Bakan Bolat: "DEİK, dünyanın hemen her ülkesinde muhatap kuruluşlarıyla tesis ettiği İş Konseyleri ile görevini başarıyla yapıyor"

Türkiye Yüzyılı projesi çerçevesinde DEİK ailesi, özel sektör kuruluşları, iş insanları ve kamu kurumlarının yoğun çabaları ile 2023'te ekonomik alanda ümit verici rakamlara ulaşmayı başardıklarını belirten Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, "Türkiye olarak küresel jeopolitik gerilimler, ticaretteki daralma, ağır enflasyon dalgası ve buna bağlı ekonomide durgunluğun olumsuz etkilerini, bizde dış dünya pazarlarında yoğun bir şekilde hissediyoruz. Ancak Türkiye'nin ihracatı 2023'ün 3. çeyreğinde yüzde 5,9 arttı ve 9 ayı ortalama yüzde 4,7 büyümeyle geçirdi. Son 13 çeyrekte ise Türkiye ekonomisi kesintisiz şekilde büyümeye devam etti. Almanya'nın yüzde 0,6 küçüldüğü, Euro bölgesinin yüzde 0,5'larda büyüdüğü bir tabloda bizim Türkiye olarak yüzde 4,7 olarak büyümemiz sevindirici. 2024 yılının ortalarında ve ikinci yarısında daha canlı bir ekonomik tablo ile daha canlı bir küresel ticareti görmeyi ümit ediyoruz. DEİK ise bu minvalde dünyanın hemen her ülkesinde muhatap kuruluşlarıyla tesis ettiği iş konseyleri platformları ile eşine az rastlanabilir bir iletişim kapasitesiyle bizim için iftihar vesilesi olan bir kuruluş olarak her zaman görevini layıkıyla başarıyla yapıyor. Göreve geldiğimizden beri en çok çalıştığımız iki kuruluştan birincisi DEİK. Yurt dışına beraber uçtuğumuz, tüm ülkeleri adeta taradığımız Türkiye'nin dış ticaretine Türkiye'nin dış hizmet gelirlerine biraz daha katkı nasıl yapabiliriz diye cansiperane çalıştığımız kurumlarımızdan biri DEİK. Bundan sonra da çalışmalarımız böyle artarak devam edecek." şeklinde konuştu.

Bakan Bolat, 1923 yılında Cumhuriyet kurulurken 50 milyon dolarlık ihracata ulaşılan dönemden, 1980'de 2 milyar 900 milyon dolara, 1987'de aylık 1 milyar dolara ve 2023 itibariyle 256 milyar dolarlık ihracata ulaşıldığını aktararak, "Bu sabah aldığımız veriye göre bu yılın ilk 19 gününde 256 milyar doların üzerine çıktık yıllık bazda. Orta Vadeli Program'daki (OVP) 255 milyar dolar hedefimizi geride bıraktık. Bunun yanında hep birlikte 267 milyar dolara ulaşacağız. İnşallah yüzde 4,5-5 civarında ihracatımızda artışı sağladığımız taktirde 267 milyar dolar mal ihracat hedefimizi geçeceğiz. 2025'te 287 milyar dolar ve 2026'da 302 milyar dolar hedeflerimizi yakalayacağız." diye konuştu

Olpak: "46 DEİK üyemiz ilk defa İş Konseyi Başkanı seçildi"

DEİK İş Konseyleri 2023 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurulları ile DEİK'in yenilenirken kurumsal hafızasını da canlı tutan bir dinamizm ile ticari diplomasi faaliyetlerine devam edeceğini ifade eden DEİK Başkanı Nail Olpak, "Seçimler sonucunda, 46 DEİK üyemiz ilk defa İş Konseyi Başkanı oldular. 22 Başkanımız 3. dönem kuralı gereğince görevini bıraktı. 66 Başkanımız da görevlerine tekrar seçildi ve 11 de kadın başkanımız var. Bu değişim oranı ve kurumsal hafızayı canlı tutan makul devam, DEİK için çok güzel bir dinamizm anlamına geliyor. İş Konseyi seçimlerimizi tamamladık ama önümüzde yoğun bir gündem var. Bunlardan birisi de, Ticaret Bakanımız ve Cumhurbaşkanımızın da teşrifiyle Şubat ayında gerçekleştireceğimiz, 37. Seçimli DEİK Genel Kurulumuz olacak. Bir önceki Ticari Diplomasi Ödülleri törenimizden bu yana Cumhurbaşkanları, Devlet Başkanları, Bakanlar, diplomatik misyon temsilcileri ve iş insanlarının katılımlarıyla 1.500 Ticari Diplomasi etkinliğimizi birlikte gerçekleştirdik. DEİK olarak ülkemizin ticari diplomasi çalışmalarında bu yıl da her bölgede yönelik ayrı hedeflerimiz ve uzun gündemlerimiz var." dedi.

Olpak: "İş Konseylerimizle ticari diplomasi faaliyetlerimize devam edeceğiz."

Küresel enflasyonun aşağı giden eğilimiyle faiz artırım sürecinin de sona yaklaştığına dikkat çeken DEİK Başkanı Nail Olpak, "Küresel büyümenin 2023 yılında yüzde 3 ve 2024 yılında yüzde 3'ün biraz altında olması bekleniyor. Küresel enflasyonun aşağı giden eğilimiyle, faiz artırım sürecinin de sona yaklaştığına dair beklentiler öne çıkmış durumda. Muhtemelen, küresel finansal koşulları bir miktar gevşeyecek. Bu, küresel anlamda bir fırsat olabilir. Ticaret yollarının somut hale gelmesi yeni ulaşım imkanlarıyla mümkün. Bu çerçevede birbiriyle entegre, intermodal ulaştırma altyapısı öne çıkıyor. Çin'in Kuşak Yol Projesi ile ABD'nin Daha İyi Bir Dünya için Yeniden İnşa Edin projesi ve AB'nin Küresel Geçit Projesi'ni bu çerçevede değerlendiriyoruz. Ticaret bakanlığımızın sorumluğunda yürütülen AB Yeşil Dönüşüm ve sınırda karbon düzenlemesi de, öncelikle belli sektörleri kapsıyor gibi görünse de, devreye girince, şartları sağlamıyorsanız, yeni ek vergiler, yani ek bariyerler demek. Zaten var olan vize ve TIR karnesi bariyerlerine ek olarak, bu unsurlar da gündemimizde olacak. Burada Gümrük Birliği'nin modernizasyonu da çok daha önemli ve çok daha acil artık. Kapsamı, tarım ve hizmetler sektörünü, kamu alımlarını da içine alacak şekilde mutlaka genişlemeli. Türkiye olarak 2024 yılı büyüme hedefimiz yüzde 4 olarak belirlendi. 2023 yılı ihracat hedefimizi zor koşullara rağmen aşarak 255,8 milyar dolara ulaştık. Hizmet ihracatımızla beraber bu yıl 375 milyar dolar hedefimiz var. Bu bağlamda her bir İş Konseyimizden beklentimiz, ihracatımızı arttırma önceliğimizin yanında, dış ekonomik ilişkilerimizin tümünde, o ülkeyle ve sektörle ilişkimizi sayısal olarak lehimize geliştiren somut adımlar atmak, buna fiili katkı sağlamak. DEİK ailemizde, İş Konseylerimizin ile birlikte bir kanadımız ülkemiz, diğer kanadımız dünya olmak üzere küresel ticari diplomasi faaliyetlerimizle Türkiye için çalışmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Ticari diplomasinin EN'leri ödüllendirildi

DEİK çatısı altında faaliyet gösteren İş Konseylerinin, 6 kategoride 12 ödül ile taçlandırıldığı DEİK 5. Ticari Diplomasi Ödülleri sahiplerini buldu. İş Konseyleri performans sistemi kapsamında 2023 yılı Ticari Diplomasi Ödüllerini, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat ve DEİK Başkanı Nail Olpak tarafından takdim edildi.

Kaynak Geliştirme kategorisinde; A grubunda DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi, B-C grubunda ise DEİK/Türkiye-Cezayir İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.           

Üye İlişkileri kategorisinde; A grubunda DEİK/Türkiye-İspanya İş Konseyi, B-C grubunda ise DEİK/Türkiye-Bahreyn İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

Medya Görünürlüğü kategorisinde; A grubundanda  DEİK/Dijital Teknolojiler İş Konseyi, B-C grubunda ise, DEİK/Türkiye-Gürcistan İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

Networking kategorisinde; A grubunda DEİK/Türkiye-Çin İş Konseyi, B-C grubunda ise DEİK/Türkiye-Singapur İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

Diaspora kategorisinde; A grubunda DEİK/Türkiye-Hollanda İş Konseyi, B-C grubunda ise, DEİK/Türkiye-Venezuela İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

Üstün Performans kategorisinde; A grubunda DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi, B-C grubunda ise DEİK/Türkiye-Avustralya İş Konseyi birinci olarak ödüle layık görüldü.

 

DEİK İş Konseyleri Başkanlar Listesi (2023-2025)

İş Konseyi

Başkan

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı

Murat Özyeğin

DEİK/Türkiye-Afganistan İş Konseyi Başkanı

Samet Öztürk

DEİK/Türkiye-Almanya İş Konseyi Başkanı

Mehmet Ali Yalçındağ

DEİK/Türkiye-Angola İş Konseyi Başkanı

Halil Enes Olpak

DEİK/Türkiye-Arjantin İş Konseyi Başkanı

Şükrü Bozluolcay

DEİK/Türkiye-Arnavutluk İş Konseyi Başkanı

Bilal Kara

DEİK/Türkiye-Avustralya İş Konseyi Başkanı

Steven Young

DEİK/Türkiye-Avusturya İş Konseyi Başkanı

Burak Bilge

DEİK/Türkiye-Azerbaycan İş Konseyi Başkanı

Selçuk Akat

DEİK/Türkiye-Bahreyn İş Konseyi Başkanı

Bilgün Gürkan

DEİK/Türkiye-Bangladeş İş Konseyi Başkanı

Hidayet Onur Ozden

DEİK/Türkiye-Belarus İş Konseyi Başkanı

Yılmaz Soycan

DEİK/Türkiye-Belçika İş Konseyi Başkanı

Şerif Tosyalı

DEİK/Türkiye-Benin İş Konseyi Başkanı

Halit İnci

DEİK/Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri İş Konseyi Başkanı

Mehmet Ali Akarca

DEİK/Türkiye-Birleşik Krallık İş Konseyi Başkanı

Osman Okyay

DEİK/Türkiye-Bosna Hersek İş Konseyi Başkanı

Hasan Topaloğlu

DEİK/Türkiye-Brezilya İş Konseyi Başkanı

Burak Altay

DEİK/Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı

Mustafa Zeki Saribekir

DEİK/Türkiye-Cezayir İş Konseyi Başkanı

Muhammet Mesut Toprak

DEİK/Türkiye-Cibuti İş Konseyi Başkanı

Fatih Volkan Kazova

DEİK/Türkiye-Çekya İş Konseyi Başkanı

Ali Yüce

DEİK/Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı

Korhan Kurdoğlu

DEİK/Türkiye-Danimarka İş Konseyi Başkanı

Berna Gözbaşı

DEİK/Dijital Teknolojiler İş Konseyi Başkanı

Recep Erdem Erkul

DEİK/Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı

İrfan Gündüz

DEİK/Türkiye-Ekvador İş Konseyi Başkanı

Metin Öngel

DEİK/Türkiye-Ekvator Ginesi İş Konseyi Başkanı

Murat Efendi Ataer

DEİK/Türkiye-Endonezya İş Konseyi Başkanı

Doğan Karadeniz

DEİK/Enerji İş Konseyi Başkanı

Ahmet Taha Yıldız

DEİK/Türkiye-Estonya İş Konseyi Başkanı

Banu Küçükel

DEİK/Türkiye-Esvatini Krallığı İş Konseyi Başkanı

Mehmet Cihat Demir

DEİK/Türkiye-Etiyopya İş Konseyi Başkanı

Salim Metin

DEİK/Türkiye-Fas İş Konseyi Başkanı

Hatice Zeynep Bodur Okyay

DEİK/Türkiye-Fildişi Sahili İş Konseyi Başkanı

İhsan Şahin

DEİK/Türkiye-Filipinler İş Konseyi Başkanı

Hamit Altunkaya

DEİK/Türkiye-Filistin İş Konseyi Başkanı

Cemalettin Kerim

DEİK/Türkiye-Finlandiya İş Konseyi Başkanı

Erdi Çapar

DEİK/Türkiye-Fransa İş Konseyi Başkanı

Hüseyin Çağatay Özdoğru

DEİK/Türkiye-Gabon İş Konseyi Başkanı

Ersel Topaloğlu

DEİK/Türkiye-Gambiya İş Konseyi Başkanı

Hakkı Tuna Sayın

DEİK/Türkiye-Gana İş Konseyi Başkanı

Abdulkadir Turan

DEİK/Türkiye-Güney Afrika İş Konseyi Başkanı

Abubekir Salim

DEİK/Türkiye-Gürcistan İş Konseyi Başkanı

Recep Ali Karakoyun

DEİK/Türkiye-Hırvatistan İş Konseyi Başkanı

Can Soyak

DEİK/Türkiye-Hindistan İş Konseyi Başkanı

Hülya Gedik

DEİK/Türkiye-Hollanda İş Konseyi Başkanı

Stefano Kaslowski

DEİK/Türkiye-Hong Kong İş Konseyi Başkanı

Talip Murat Kolbaşı

DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı

Halit Acar

DEİK/Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı

Osman Aksoy

DEİK/Türkiye-İrlanda İş Konseyi Başkanı

Emre Yıldız

DEİK/Türkiye-İspanya İş Konseyi Başkanı

Ebru Özdemir

DEİK/Türkiye-İsrail İş Konseyi Başkanı

Mert Özgün

DEİK/Türkiye-İsveç İş Konseyi Başkanı

Bahadır Balkır

DEİK/Türkiye-İsviçre İş Konseyi Başkanı

Zeki Yıldırım

DEİK/Türkiye-İtalya İş Konseyi Başkanı

Lale Cander

DEİK/Türkiye-Japonya İş Konseyi Başkanı

Ahmet Çalık

DEİK/Türkiye-Kamboçya İş Konseyi Başkanı

Mahir Alp

DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı

Mehmet Yılmaz

DEİK/Türkiye-Karadağ İş Konseyi Başkanı

Bayram Akgül

DEİK/Türkiye-Katar İş Konseyi Başkanı

Mustafa Başar Arıoğlu

DEİK/Türkiye-Kazakistan İş Konseyi Başkanı

Selçuk Yüce

DEİK/Türkiye-Kenya İş Konseyi Başkanı

Ömer Karadeli

DEİK/Türkiye-Kırgızistan İş Konseyi Başkanı

Aydın Mıstaçoğlu

DEİK/Türkiye-KKTC İş Konseyi Başkanı

Fatih Mehmet Keçebir

DEİK/Türkiye-Kolombiya İş Konseyi Başkanı

Özer Öz

DEİK/Türkiye-Kongo Demokratik Cumhuriyeti İş Konseyi Başkanı

Yusuf Cenk Dağsuyu

DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı

Haluk Kayabaşı

DEİK/Türkiye-Kosova İş Konseyi Başkanı

Batuhan Özdemir

DEİK/Türkiye-Kuveyt İş Konseyi Başkanı

Turhan Serdar Bacaksız

DEİK/Türkiye-Kuzey Makedonya İş Konseyi Başkanı

Vedat Ergünbaş

DEİK/Türkiye-Küba İş Konseyi Başkanı

Oğuz Satıcı

DEİK/Türkiye-Letonya İş Konseyi Başkanı

Vehbi Serkan Kaptan

DEİK/Türkiye-Liberya İş Konseyi Başkanı

Semih Fermanlı

DEİK/Türkiye-Libya İş Konseyi Başkanı

Murtaza Karanfil

DEİK/Türkiye-Litvanya İş Konseyi Başkanı

Serdar Kurt

DEİK/Lojistik İş Konseyi Başkanı

İbrahim Kemal Barış Dillioğlu

DEİK/Türkiye-Lübnan İş Konseyi Başkanı

Abdülkadir Akkuş

DEİK/Türkiye-Macaristan İş Konseyi Başkanı

Suat Gökhan Karakuş

DEİK/Türkiye-Malezya İş Konseyi Başkanı

Temel Kotil

DEİK/Türkiye-Mali İş Konseyi Başkanı

Savaş Geyik

DEİK/Türkiye-Malta İş Konseyi Başkanı

Erhan Çiloğlu

DEİK/Türkiye-Mauritius İş Konseyi Başkanı

Fikret Murat Tural

DEİK/Türkiye-Meksika İş Konseyi Başkanı

Yüksel Yıldırım

DEİK/Türkiye-Mısır İş Konseyi Başkanı

Mustafa Denizer

DEİK/Türkiye-Moğolistan İş Konseyi Başkanı

Özkan Öztürk

DEİK/Türkiye-Moldova İş Konseyi Başkanı

Burak Burçin Kılıçoğlu

DEİK/Türkiye-Moritanya İş Konseyi Başkanı

Zeynel Abidin Kaymak

DEİK/Türkiye-Mozambik İş Konseyi Başkanı

Temel Akgün

DEİK/Türkiye-Namibya İş Konseyi Başkanı

Muhammed Yusuf Bedir

DEİK/Türkiye-Nepal İş Konseyi Başkanı

Cem Aker

DEİK/Türkiye-Nijerya İş Konseyi Başkanı

Doruk Nüshet Emiroğlu

DEİK/Türkiye-Özbekistan İş Konseyi Başkanı

Özgür Onur Özgüven

DEİK/Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı

Atilla Demir Yerlikaya

DEİK/Türkiye-Paraguay İş Konseyi Başkanı

Erdoğan Ayboğan

DEİK/Türkiye-Peru İş Konseyi Başkanı

Lale Keşoğlu

DEİK/Türkiye-Polonya İş Konseyi Başkanı

Ercan Emrah Duman

DEİK/Türkiye-Portekiz İş Konseyi Başkanı

Mustafa Mertcan

DEİK/Türkiye-Romanya İş Konseyi Başkanı

Ali Kibar

DEİK/Türkiye-Ruanda İş Konseyi Başkanı

Selim Bora

DEİK/Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkanı

İzzet Ekmekçibaşı

DEİK/Sağlık İş Konseyi Başkanı

Mehmet Altuğ

DEİK/Türkiye-Senegal İş Konseyi Başkanı

Fuat Tosyalı

DEİK/Türkiye-Seyşeller İş Konseyi Başkanı

Fuat Eroğlu

DEİK/Türkiye-Sırbistan İş Konseyi Başkanı

Osman Arslan

DEİK/Türkiye-Sierra Leone İş Konseyi Başkanı

Fatih Altunbaş

DEİK/Türkiye-Singapur İş Konseyi Başkanı

İbrahim Süha Güçsav

DEİK/Türkiye-Slovakya İş Konseyi Başkanı

Harika Güral

DEİK/Türkiye-Slovenya İş Konseyi Başkanı

Adnan Sezgin

DEİK/Türkiye-Somali İş Konseyi Başkanı

Ahmet Sami İşler

DEİK/Türkiye-Sri Lanka İş Konseyi Başkanı

Mehmet Ali Uğur

DEİK/Türkiye-Sudan İş Konseyi Başkanı

Serdar Yıldızgörer

DEİK/Türkiye-Suriye İş Konseyi Başkanı

İbrahim Fuat Öçzörekçi

DEİK/Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi Başkanı

Haşim Süngü

DEİK/Türkiye-Şili İş Konseyi Başkanı

Ahmet Bilge Anbarlılar

DEİK/Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanı

Cihangir Fikri Saatçioğlu

DEİK/Türkiye-Tanzanya İş Konseyi Başkanı

Erdem Arıoğlu

DEİK/Türkiye-Tayland İş Konseyi Başkanı

Cemil Çakar

DEİK/Türkiye-Tayvan İş Konseyi Başkanı

Necmetdin Uzun

DEİK/Türkiye-Togo İş Konseyi Başkanı

Abide Gülel (Birsen)

DEİK/Türkiye-Tunus İş Konseyi Başkanı

Kadir Mete Geçer

DEİK/Türkiye-Türkmenistan İş Konseyi Başkanı

Mahmut Er

DEİK/Türkiye-Uganda İş Konseyi Başkanı

Doğan Ali Doğan

DEİK/Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı

Ruşen Çetin

DEİK/Uluslararası Teknik Müşavirlik İş Konseyi Başkanı

Tolga Şahin

DEİK/Türkiye-Umman İş Konseyi Başkanı

Yunus Ete

DEİK/Türkiye-Uruguay İş Konseyi Başkanı

Faruk Kayar

DEİK/Türkiye-Ürdün İş Konseyi Başkanı

Levent Birant

DEİK/Türkiye-Venezuela İş Konseyi Başkanı

Ali Galip İlter

DEİK/Türkiye-Vietnam İş Konseyi Başkanı

Reha Denemeç

DEİK/Türkiye-Yemen İş Konseyi Başkanı

Abdullah Eriş

DEİK/Türkiye-Yeşil Burun İş Konseyi Başkanı

Kemal Arslan

DEİK/Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Başkanı

Adnan Polat

DEİK/Yurt Dışı Yatırımlar İş Konseyi Başkanı

Kübra Orakçıoğlu Kazan

DEİK/Türkiye-Zambiya İş Konseyi Başkanı

Volkan Okur Yılmaz