14 Nisan 1964 yılında dünyaya gelen Steven Young, Avustralya'nın Wollongong Üniversitesi'ndeki mühendislik fakültesinden mezun olduktan sonra, Sydney Teknoloji Üniversitesi'nde ve ardından Avustralya Yöneticilik Enstitüsü'nde eğitimine devam etmiştir. Young'ın Avustralya Deakin Üniversitesi'nden ‘Yönetim' alanında lisansüstü derecesi de bulunmaktadır.

Steven Young, 1988 yılında Avustralya Mannesmann'da özel proje mühendisi olarak başladığı kariyerini, 1994 yılına kadar aynı şirkette, Almanya dâhil, çeşitli pozisyonlarda üstlendiği görevlerle sürdürdü.

1994 yılında Mannesman Rexroth'un Almanya'daki merkezinde göreve başlayan Young, 1995 yılında yine aynı şirket bünyesinde Türkiye'ye Genel Müdür olarak transfer oldu. 2001 yılında Bosch ve Rexroth birleşmesinin ardından Bosch Rexroth Genel Müdürü olarak yeni yapılanmada görevini devam ettirdi. 1 Temmuz 2011 tarihi itibarıyla ise Bosch Türkiye Temsilciliği ve Bosch Genel Müdürlüğü görevine atandı. 1 Ocak 2015 itibarıyla Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı olarak atandı.

2021 yılı itibariyle Steven Young Dalgakıran Grubunun İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak iş hayatına devam etmektedir.

Türkiye'de YASED (Yabancı Yatırımcılar Derneği), AKDER (Akışkan Gücü Derneği), AHK (Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası), ENOSAD (Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği), TAYSAD (Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği), MİB (Makine İmalatçıları Birliği), İSO, İTO ve Kocaeli Sanayi Odası üyesi ve Alman Lisesi yönetim kurulu üyesi, Türk -Alman Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi ve buradan verilmiş Fahri Doktora Unvanı bulunan Young; İngilizce, Türkçe ve Almanca biliyor.

Steven Young, evli ve 2 çocuk babasıdır.