TÜRKİYE - ORTA AMERİKA VE KARAYİPLER İŞ KONSEYİ

Kuruluş Yılı:  2014
Kurucu Başkan: Aykut Eken
Türkiye Tarafı Akredite Başkanı: Oğuz Satıcı
Firma ve Unvanı:Global Liman İşletmeleri A.Ş., Yönetim Kurulu Üyesi
Karşı Kanat Başkanı: 
Firma ve Unvanı:

DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi 11 Mayıs 2014 tarihinde kurulmuştur.

Türkiye'nin, Orta Amerika ve Karayiplere yönelik bölge politikasının bir uzantısı ve sürdürülebilir bir ekonomik işbirliği alt yapıya sahip olma hedefinin yansıtması, Dışişleri Bakanlığının Orta Amerika ve Karayipler bölgesinde yalnızca Havana'da bulunan Büyükelçilik altıya çıkarma kararı da söz konusu İş Konseyi'nin kuruluş kararında rol oynamıştır. Küba, Panama, Dominik Cumhuriyeti, Kosta Rika, Guatemala ve Trinidad ve Tobago'da Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri bulunmaktadır.

Türkiye-Karayip Topluluğu (CARICOM) İstişare ve İşbirliği Mekanizması I. Toplantısı'na 18 Temmuz 2014 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti'nin ev sahipliği yapması, bu bölge ile üst kademeyi genişletme hedefini açık olarak ortaya koyma. Söz konusu toplantı kapsamında DEİK ile CARICOM arasında bir iyi niyet anlaşması imzalanmıştır.

Orta Amerika; Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nicaragua ve Panama'dan oluşan altı ülkeyi kapsamaktadır. Karayipler ise Antigua and Barbuda, Anguilla, Aruba, Bahamalar, Barbados, Belize, Bermuda, Cayman Adaları, Curaçao, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, Grenada, Guadeloupe, Guyana, Haiti, Jamaika, Küba, Martinique, Montserrat, Porto Riko, Saint Barthélemy, St. Kitts and Nevis, Saint Martin, Saint Lucia, Saint Vincent and the Grenadines, Surinam, Trinidad and Tobago, Turks and Caicos, İngiliz Virjin Adaları, Amerikan Virjin Adaları'ndan oluşan, otuz ülkeyi kapsamaktadır. Toplam otuzaltı ülkeden oluşan bu bölgede konuşulan ağırlıklı resmi dil İspanyolca olup, Fransızca, İngilizce ve Flemenkçe de konuşulan diller arasında bulunmaktadır.

Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri Örgütü (OAS) ve Karayip ülkeleri Birliği'nde (ACS) daimi muhafaza statüsüne sahiptir. Buna ek olarak, CARICOM ve Latin Amerika ve Karayip Karayip Topluluğu (CELAC)ile siyasi olarak uzun süre bekledikleri yer. Bu uzantılar, genel bölge bilgileri ile çalıştırma arasında aşırı üst düzey ziyaretler ivme kazandı.

Diğer İş Konseyleri