TÜRKİYE - BURUNDİ İŞ KONSEYİ

BURUNDİ DIŞİŞLERİ BAKANI EZÉCHİEL NİBİGİRA İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ, 7 MART 2020, İSTANBUL

7 Mart Cumartesi günü Burundi Dışişleri Bakanı Sayın Ezéchiel Nibigira, Burundi Ankara Büyükelçisi Sayın Gérard Bikebako ve beraberindeki heyetin katılımlarıyla, Türkiye- Burundi İş Konseyi Başkanı Sedat Kaymak ev sahipliğinde, İş Konseyi üyeleriyle beraber bir çalışma yemeği düzenlendi. Yemekte, Türkiye - Burundi ticari ve ekonomik ilişkilerini güçlendirme noktasında atılması gereken adımlar konuşuldu. Muhtemel işbirliği fırsatları görüşüldü. Bakan Nibigira: "Burundi'nin ekonomik açıdan büyümek için yatırımına ihtiyaç duyduğu sektörlerin hepsi Türkiye'de mevcut ve güçlü. İki ülke arasındaki bu yakınlaşma bizim için çok önemli, bunu devam ettirmeliyiz. Ekonomik anlamda gelişebilmemiz FDI aracılığıyla gerçekleşecektir. Sizleri Burundi'ye yatırım yapmaya davet ediyorum. Ülkemizin 10 yıllık gelişme planı dahilindeki faaliyetlerini yerinde görmenizin yararı olacaktır. Burundi'nin başkentinin değişme durumu söz konusu, bunun için yeni politik merkezde altyapı ve inşaat ihtiyacı var. Bu merkezi diğer bölgelere bağlayacak yol inşası ihtiyaçları var. Tanzanya ile bağlantı kuracak bir demiryolu projemiz var. Enerji sektörüne gelecek olursak, yenilenme ve büyüme ihtiyacı bulunuyor. Burundi'nin artan nüfusunun ihtiyaçlarını karşılayabilecek boyutta olmalı. Türk firmalara bu fırsatları değerlendirmelerini öneriyorum" şeklinde konuştu.a

BURUNDİ'NİN KUTSAL DAVULUNUN ULUSAL GÜNÜ, 23 KASIM 2018, ANKARA

Türkiye-Burundi İş Konseyi, 23 Kasım 2018 tarihinde Kutsal Burundi Davulu ulusal günü etkinliğine katıldı. Burundi Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği tarafından organize edilen etkinliğe; Burundi Ankara Büyükelçisi Joel Nkurabagaya, Dışişleri Bakanlığı Afrika Genel Müdürü Büyükelçi Ahmet Rıza Demirer, Türkiye'nin Burundi nezdinde büyükelçisi tayin edilen Büyükelçi Serap Ataay, Türkiye-Burundi İş Konseyi Başkanı Abdurrahman Uzun, Ankara'daki yabancı misyon şefleri, iş insanları ve sanatseverler katıldı. Günün anlam ve önemine dair konuşmaların yer aldığı etkinlik Ankara'da gerçekleştirildi.

BURUNDİ İŞ HEYETİ İLE YUVARLAK MASA TOPLANTISI, 3 TEMMUZ 2018, İSTANBUL

DEİK ve MÜSİAD iş birliğinde gerçekleştirilen toplantı  Burundi Ankara Büyükelçisi Joel Nkurabagaya, DEİK Türkiye- Burundi İş Konseyi Başkanı Abdurrahman Uzun ve Uluslararası İlişkiler ve Dış Ticaret Komisyonu Başkanı Zeki Güvercin açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.

Konuşmasında Büyükelçi Nkurabagaya, Burundi'nin jeo-stratejik konumu itibariyle Afrika'da önemli bir ülke olduğunu ve Burundi'de iş yapan bir firmanın diğer Afrika ülkeleri pazarlarına da rahatça sirayet edebileceklerini ifade etti. Bununla birlikte Türk yatırımcıya verilen ayrıcalıklı öneme dikkat çekti. Hâlihazırda Türkiye ile 11 iş birliği anlaşmasına imza atıldığı ve DEİK İş Konseyinin bu anlaşmalar içerisinde yer aldığını ifade etti.

Konuşmasında, İş Konseyi Başkanı Abdurrahman Uzun, 2017 yılında kurulan iş konseyinin faaliyetlerini hızlandırarak devam ettirdiğini arttırdı. Bu bağlamda 10-11 Ekim 2018 tarihleri arasında İkincisi gerçekleştirilen Türkiye- Afrika İş Forumunun ikili ilişkilerin artırılması için bir  fırsat olduğunu dile getirdi.

Toplantı gerçekleştirilen ikili iş görüşmeleri ile sona erdi.

BURUNDİ HEYETİ İLE AKŞAM YEMEĞİ, 3 TEMMUZ 2018, İSTANBUL

Gerçekleştirilen akşam yemeğine Burundi Ankara Büyükelçisi, Türkiye-Burundi İş Konseyi Başkanı Abdurrahman Uzun katılım göstermiştir. Yemeğe katılım gösteren iş konseyi üyeleri iki ülke arasında var olan ekonomik ve ticari ilişkileri Burundili iş insanları ile değerlendirme imkanı elde etmiştir.

Gerçekleştirilen akşam yemeği Burundi Ankara Büyükelçisi Joel NKURABAGAYA'nın iş konseyi başkanına ve iş konseyine teşekkürleri ile sona erdi.

BURUNDİ HEYETİ İLE FİRMA ZİYARETLERİ, 2 TEMMUZ 2018, İSTANBUL

Türkiye-Burundi İş Konseyi organizasyonu ile 2 Temmuz 2018 tarihinde Burundi heyeti firma ziyaretleri gerçekleştirildi. Burundili iş insanlarının ve Burundi Ankara Büyükelçisi Joel Nkurabagaya'nın da katılımıyla İstanbul'da düzenlenen etkinlik kapsamında; Ayes Çelik ve Karmod firmaları ziyaret edildi.

BURUNDİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ZİYARETİ, 15 ŞUBAT 2018, ANKARA

Türkiye-Burundi İş Konseyi organizasyonu kapsamında 15 Şubat 2018 tarihinde Burundi Ankara Büyükelçisi Joel Nkurabagaya ziyaret edildi. Gerçekleştirilen ziyaretler esnasında, Türkiye ile Burundi arasındaki ikili ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve iki ülke arasındaki yatırım fırsatları ile iş birliği imkânları gibi konulara değinildi.

Diğer İş Konseyleri