TÜRKİYE - FAS İŞ KONSEYİ

TÜRKİYE-FAS İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI, 9-12 EKİM 2019, FAS

Türkiye-Fas İş Konseyi organizasyonu kapsamında, 9-12 Ekim 2019 tarihleri arasında Dünya Türk İş Konseyinin (DTİK) Fas'a yapacağı ziyaret vesilesiyle; Fas'ta yerleşik Türk firmaları temsilcileri ile bir araya gelinmesinin amaçladığı Türkiye-Fas İş Konseyi Ortak Toplantısı, iş görüşmeleri, Bakanlık ziyaretleri gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye-Fas İş Konseyi Başkanı Osman Kocaman, doğru yerel ortak bulmanın başarının en önemli etkeni olduğunu dile getirdi.

FAS MİLLİ GÜNÜ KUTLAMALARI, 30 TEMMUZ 2019, İSTANBUL

Türkiye-Fas İş Konseyi, 30 Temmuz 2019 tarihinde Fas Ulusal Günü vesilesiyle Fas İstanbul Başkonsolosu Mhamed Ifriquine'nin düzenlediği resepsiyona katılım sağladı.

Türkiye'den diplomatik misyon şeflerinin, iş adamlarının ve akademisyenlerin katılım gösterdiği resepsiyonda açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkonsolos Ifriquine; söz konusu buluşmanın ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilere, dostluğa ve iş birliğine önemli katkılar sağlaması temennisinde bulundu.

İSTANBUL SANAYİ ODASI FAS ÜLKE GÜNÜ & YATIRIM FIRSATLARI SEMİNERİNE KATILIM

İstanbul Sanayi Odası tarafından düzenlenen Fas Ülke Günü ve Yatırım Fırsatları Seminerine DEİK Afrika Bölge Direktörlüğü olarak katılım sağlandı. Seminerde Fas Eski Ticaret Müşaviri Gökhan Üsküdar ve Fas Yatırım ve İhracatı Geliştirme Merkezi Yöneticisi Nahla Benslama sunum gerçekleştirdi. Bu sunumlarda Fas Cumhuriyeti'nde yatırım fırsatları hakkında bilgi verildi. 

MARAKEŞ BÖLGESİ BAŞKAN YARDIMCISI İLE TOPLANTI, 11 ŞUBAT 2019, İSTANBUL

Türkiye-Fas İş Konseyi, Fas Marakeş Safi bölgesini temsilen bölgenin Başkan Yardımcısı Samir Goudar başkanlığındaki yatırım heyeti ile toplantısını 11 Şubat 2019 tarihinde River Plaza'da düzenlendi. Türkiye-Fas İş Konseyi Başkanı Osman Kocaman başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Marakeş Bölgesi Ekonomik Gelişme, Sosyal Çevre ve Eğitim Komsiyonu Başkanı Abdelaziz Gaoujı, Stratejik Yatırımlar ve Ortaklıklar Danışmanı Abdelmounaim Faouzi, Stratejik Yatırımlar ve Ortaklıklar Danışmanı Choukry ve Türkiye-Fas İş Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri katıldı. 

Anılan heyet, Türk yatırımcılarının ilgisini bölgelerine çekmek üzere Nisan ayı içerisinde yapmayı planladıkları Türk-Fas İş Forumunu DEİK kanalı ile Türk iş dünyasına duyurmayı hedefledikleri belirtildi. Türkiye ziyareti kapsamında, gerek kamu yetkilileri, gerek özel sektörle kapsamlı görüşmelerde bulunacakları bildirildi. Bu kapsamda; THY'nin Nisan ayında başlaması hedeflenen İstanbul-Marakeş seferleri nedeni ile ziyaret önceliğini Türkiye'ye vermelerine neden olduğunu vurguladı.

Söz konusu toplantının açış konuşmasında Türkiye-Fas İş Konseyi Başkanı Osman Kocaman, iki ülke arasındaki ilişkiler ve Türkiye-Fas İş Konseyi faaliyetleri hakkında bilgi verdi. İki ülke arasındaki olan ilişkilerin arttırılmasının önemine dikkat çeken Kocaman, Türk firmalarının ticari ve yatırım alanlarında her türlü iş birliğine hazır olduğunu belirtti.

Stratejik Yatırımlar ve Ortaklık Danışmanı Choukry Maghnouj tarafından yapılan sunumda, Türkiye'ye ziyaretlerinin hedefinin, Nisan ayında yapılması beklenen Türkiye-Fas Yatırım Forumu'nun ön hazırlıklarının çalışması olduğu ifade edildi. Fas hükümeti bölgedeki eylem planında öne çıkan bölgenin stratejisine göre belirlenen hedef sektörler arasında Turizm, yeni teknoloji ve sanayi sektörleri olarak belirlenmiştir. Fas'ın son 15 yılda Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın (GSYİH) %5 büyüme gösterdiğini ve Türk firmalarıyla Sahra Altı Afrika'ya iş birliği olanakları sunmak istediklerini sözlerini ekledi. Marakeş'ın Safi bölgesinde Türk yatırımları arttırılması için söz konusu Yatırım Forumu'nun önemli bir platform oluşturacağını ifade etti.  Fas'ın son 15 yılda gerçekleştirdiği ekonomik büyüme çerçevesinde, Afrika ülkeleri ile imzalanan ticaret anlaşmaları sayesinde bölgeye ihracat şansı sunduğunu belirten Maghnouj, Fas Hükümeti'nin geliştirdiği projeler sayesinde pek çok sektörde avantajlı yatırım fırsatları sunduğunu söyleyerek sunumunu sonlandırdı.

FAS TİCARET HEYETİ PROGRAMI, 14 OCAK 2019, FAS

DEİK/Türkiye-Fas İş Konseyi ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonu ile 14-17 Ocak 2019 tarihleri arasında Fas'a yönelik bir ticari heyet programı düzenlenecek olup; Fas'ın en büyük şehri Kazablanka'ya düzenlenecek ziyaret kapsamında, Türkiye-Fas İş Konseyi Ortak Toplantısı, ikili iş görüşmeleri, proje sunumları ve ilgili kurum-kuruluşlar ile toplantılar gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

2017 yılı itibarı ile Fas'ın yıllık ihracatı 25 milyar ABD Doları, ithalatı ise 45 milyar ABD Doları olarak öngörülmektedir. İhracatta en büyük payı binek otomobiller, izole edilmiş teller ve kimysal gübreler oluşturmaktadır. Bahse konu ziyarette, pazar payının arttırılması ve Türkiye ve Fas'a yönelik iş ve yatırım imkanlarının oluşturulması hedeflenmektedir.

Ayrıca, otomotiv, otomotiv  yan sanayi, hava taşıtları aksamları, demir-çelik ve demir veya çelikten eşya, beyaz eşya, mineral yağlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aksamları, kablolar, transformatörler, plastik ve mamulleri, inorganik kimyasallar, hububat, sentetik ve suni devamsız lifler, hayvansal ve bitkisel yağlar, eczacılık ürünleri, tekstil ve hazır giyim, sofra ve mutfak ürünleri, mobilya kağıt orman ürünleri sektörleri başta olmak üzere, uluslararası standartlara uygun ürünler imal ve ihraç eden firmaların katılımında fayda görülmektedir.

Bu minvalde, anılan ziyarete ilişkin taslak program bilahare bildirilecek olup, katılım bedeli 5.900 Türk Lirasıdır. Azami 35 katılımcı ile düzenlenecek heyete katılmayı arzu eden üyelerimizin 26 Aralık 2018 Çarşamba günü mesai bitimine kadar https://bit.ly/2Rxn60o bağlantısında yer alan katılım formunu doldurarak, ödeme dekontunu TİM'e iletmeleri rica olunur.  

YENİ ATANAN T.C. FAS BÜYÜKELÇİSİ İLE TANIŞMA TOPLANTISI, 29 KASIM 2018, İSTANBUL

Türkiye-Fas İş Konseyi organizasyonu kapsamında 29 Kasım 2018 tarihinde yeni atanan T.C. Fas Büyükelçisi Ahmet Aydın Doğan ile iş konseyi üyelerinin tanışmasını sağlama amacıyla bir toplantı düzenlendi. Türkiye-Fas İş Konseyi Başkanı Osman Kocaman, Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) temsilcisi Abdullah Keskin ve Fas'ta hâlihazırda ticari faaliyet gösteren, yatırımı bulunan veya yatırım yapmayı hedefleyen iş insanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda; temsil edilen firmaların Fas'taki yatırımları ve karşılaştıkları sorunlara ilişkin görüşleri paylaşıldı. Büyükelçi Ahmet Aydın Doğan'a, ülkedeki iş faaliyetleri hakkında bilgilendirmelerin yapıldığı toplantıda; sağlık, inşaat ve balıkçılık sektörleri, iki ülke arası potansiyel yatırım ve iş birliklerini geliştirilmesi muhtemel sektörler olarak değerlendirildi.

FAS KRALLIĞI MİLLİ GÜN RESEPSİYONU, 30 TEMMUZ 2018, ANKARA

Türkiye-Fas İş Konseyi katılımı ile 30 Temmuz 2018 tarihinde Fas Milli Günü kapsamında Fas Krallığı Milli Gün Resepsiyonu gerçekleştirildi. Ankara'da düzenlenen resepsiyona, Türkiye Cumhuriyeti'ni temsilen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katılım gösterdi.

İHRACAT PUSULASI-ROTA:FAS TOPLANTISI, İSTANBUL

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından seçili ülkelerin ticaret koşulları, pazara giriş yöntemleri, ülkelerdeki firmalara ulaşabilme yolları gibi konuların ele alındığı "İhracat Pusulası" toplantıları kapsamında 1 Kasım 2017, Çarşamba günü 13:00-15:00 saatleri arasında İstanbul Kongre Merkezi – Beylerbeyi Salonu'nda "İhracat Pusulası-Rota:Fas" adlı bir toplantı gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Taslak programı aşağıda yer alan toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin http://www.tim.org.tr/pusula bağlantısında yer alan katılım formunu doldurarak Türkiye İhracatçılar Meclisi'ne iletmeleri rica olunur.

Taslak Program

13:00 - 13:20  Açış Konuşmaları

Dr. H. Bader ARSLAN, TİM Genel Sekreteri

Mhamed IFRIQUINE, Fas Krallığı İstanbul Başkonsolosu

Osman KOCAMAN, DEİK Türkiye/Fas İş Konseyi Başkanı

13:20 - 13:30  Fas Pazarı Bilgilendirme Sunumu

Nevsal ALHAS, TİM Ar-Ge Direktörü

13:30 - 15:00 PANEL – Fas Pazar Analizi (İhracatçı Firma Başarı Hikâyeleri)

Moderatör: Erkan KAPLAN, TİM Dış Ticaret Koordinatörü

Gökhan ADANALI, T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Ülke Masaları Dairesi Başkanlığı

Hibat Allah FAOUZI, Fas Krallığı Ticaret Ataşesi

Emre ÖZER, Coface Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü

Soru – Cevap

Fas Yatırım Olanakları Konferansı, 27 Mayıs 2014,TOBB Plaza İstanbul

Türk-Fas İş Konseyi ve Fas Yatırım Ajansı (AMDI) işbirliği ile 27 Mayıs 2014 tarihinde 09.00-16.00 saatleri arasında İstanbul TOBB Plaza’da Fas Yatırım Konferansı düzenlenecektir.

Fas Ankara Büyükelçisi Sayın Lotfi Aouad’ın da onurlandırması beklenen konferansda Fas’taki serbest bölgeler, tarım, sanayi ve otomobil, tekstil, metalurji ve elektromekanik sektörlerindeki yatırım fırsatlarına ilişkin sunumlar gerçekleştirilecektir.

Fas, dünyanın en büyük fosfat yataklarına sahip olup, Çin’den sonra dünyanın en büyük fosfat üreticisidir.Ülkede fosfat sektörünün yanı sıra, otomotiv, havacılık ve uzay, tekstil ve tarımsal gıda sektörleri gelişmekte ve büyüme kaydetmektedir. Ayrıca, 2013 yılında Avrupa’ya gerçekleştirilen ithalatın azalmasına rağmen, ülkenin son yıllarda uygulamaya koyduğu stratejik planlar, tarımsal üretimdeki hızlı büyüme, doğrudan yabancı yatırımlardaki artış ve ihracat yapılan ürünlerin ve bölgelerin çeşitlenmesi sayesinde ülke yıllık ortalama %5 büyümesini korumuştur.

 Bu doğrultuda Faslı işadamlarının da katılmasının planlandığı ve ikili görüşmeler gerçekleştirme imkanı da sağlayacak söz konusu konferansa katılmak isteyen firmalarımız tarafından ekte yer alan katılım formunun eksiksiz doldurularak en geç 22 Mayıs 2014 tarihine kadar DEİK’e (Özge Karagöz, e-mail: afrikabolgesi@deik.org.tr, Tel : 0212 3395070) iletilmesi gerekmektedir.

Diğer İş Konseyleri