TÜRKİYE - KONGO CUMHURİYETİ İŞ KONSEYİ

TÜRKİYE – KONGO İŞ KONSEYİ KARŞI KANAT BAŞKANI İLE TOPLANTI, 04-05 KASIM 2019, İSTANBUL-İZMİR

Türkiye-Kongo İş Konseyi Karşı Kanat Başkanı ve Kongo Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi George Mamapouya ile 04 Kasım 2019 River Plaza'da bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye-Afrika İş Konseyleri Üyesi Özlem Işık tarafından Karşı Kanat Başkanına DEİK'in işleyişi hakkında bilgi verildi. DEİK bünyesinde Kongo  ile ticari ve ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi yönünde 2020 yılında Türkiye'den İş heyetinin organize edilmesi talep eden George Mampouya, İş Konseyi Başkanı ve Türkiye Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın'la İzmir'de aynı görüşü dile getireceğini belirtti.

Türkiye-Kongo İş Konseyi Karşı Kanat Başkanı George Mamapouya,  Türkiye ziyareti çerçevesinde 05 Kasım 2019 tarihinde İzmir'de Türkiye – Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı ve Türkiye – Kongo İş Konseyi Başkanı Tamer Taşkın ile biraraya geldi. Başkan Taşkın, kendilerini ilk olarak Atatürk Organize Sanayi Bölgesine götürerek çeşitli sektörlerden firma temsilcileri (Evlilik tekstil ürünleri firmaları, otomotiv yan sanayi firmaları, akü ve filtre firmaları, plastik doğrama firmaları) ile ikili görüşmeler organize etti. Ayrıca Urla, Çeşme gibi turistik merkezlere de götürerek şehirlerinin konumunun daha iyi anlamaları sağlandı.

Son olarak, özel işlerinin lojistik olmasından dolayı Türkiye'nin en büyük firmalarından Arkas ile birebir görüştürerek işbirliği kurmaları sağlandı.

 

T.C. BRAZAVİL BÜYÜKELÇİSİ SERHAN ALİ YİĞİT İLE TOPLANTI, 24 ARALIK 2018, İSTANBUL

Türkiye-Kongo Cumhuriyeti İş Konseyi organizasyonu kapsamında 24 Aralık 2018 tarihinde İş Konseyi ile büyükelçinin tanışmasını sağlama amacıyla bir toplantı gerçekleştirildi. T.C. Brazavil Büyükelçisi Serhan Ali Yiğit'in katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda; Kongo Cumhuriyeti'ndeki güncel ekonomik ve siyasi durum, 2019 yılı Mart-Nisan aylarında gerçekleştirilmesi planlanan muhtemel ticaret heyeti programı, ülkedeki muhtemel yatırım fırsatları ve bu bağlamda Büyükelçi Yiğit'ten beklenenler ve ilgili ülkede ticaret ataşesi bulunmaması nedeniyle yapılması gerekenler değerlendirildi.

Diğer İş Konseyleri