TÜRKİYE - KONGO DEMOKRATİK CUMHURİYETİ İŞ KONSEYİ

Kuruluş Yılı: 2016
Türkiye Tarafı Başkanı: Yusuf Cenk Dağsuyu
Firma ve Unvanı: Beta Transformatör Elektromekanik San. ve Tic. A.Ş., Yönetim Kurulu Üyesi
Karşı Kanat Başkanı: Albert Yuma Mulimbi
Karşı Kanat Kuruluşu: Kongo İşletmeler Federasyonu (FEC)

Türkiye-Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) İş Konseyi, 6 Haziran 2016 yılında DEİK ile Kongo İşletmeler Federasyonu (FEC) arasında imzalanan anlaşma ile kurulmuştur. Türkiye- KDC İş Konseyi, Türkiye'nin KDC ile ekonomik ilişkilerinin artmasına yönelik başta iş forumları, heyet ziyaretleri, toplantı ve seminerler olmak üzere bir dizi faaliyet yürütmek amacıyla kurulmuştur.

Dünyanın debisi en yüksek akarsularından Kongo Nehri'ne ev sahipliği yapan KDC, önemli bir hidroelektrik potansiyeline sahip olup, enerji alanında elverişli fırsatlar sunmaktadır. KDC'nin ekonomisi temel olarak tarım, madencilik ve orman ürünlerine dayanmakta olup; elmas, altın ve zengin uranyum yataklarına sahiptir.

KDC ile ticaret hacmimiz son yıllarda dikkate değer artış göstermiştir. 2003 yılında 1 milyon ABD  Doları olan ticaret hacmi, 2015 yılında 163 milyon ABD Doları düzeyine ulaşmıştır. 2015 yılında ülkemizin KDC'ye ihracatı 32 milyon dolar, KDC'den ithalatı ise 131 milyon dolar düzeyinde gerçekleşmiştir. Ülkemiz KDC'ye çoğunlukla gıda ürünleri, beyaz eşya, elektronik ürünler ihraç ederken; KDC'den bakır ve mineral-değerli taşlar gibi ürünler ithal etmektedir.

Diğer İş Konseyleri