TÜRKİYE - MORİTANYA İŞ KONSEYİ

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKAN YARDIMCISI REHA DENEMEÇ İLE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI, 25 NİSAN 2019, ANKARA

Türkiye-Moritanya İş Konseyi organizasyonu ile 25 Nisan 2019 tarihinde T.C. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç ile Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) ülke İş Konseyleri değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, DEİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye-Gine İş Konseyi ve Türkiye-Güney Afrika İş Konseyi'ni temsilen Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, Türkiye-Kenya İş Konseyi Başkanı Kemal Koloğlu, Türkiye-Finlandiya İş Konseyi Başkanı Halil Kulluk, Türkiye-Sri Lanka iş Konseyi Başkanı Beşir Uğur, Türkiye-Moritanya İş Konseyi Başkanı'nı temsilen İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Doğan ve T.C. Ticaret Bakanlığı Daire Başkanı Sinan Gültekin katılım gösterdi. DEİK Başkanı Nail Olpak'ın DEİK yapısı ve İş Konseyleri hakkında bilgilendirmede bulunduğu toplantıda; İş Konseyi başkanları ülkeler hakkında güncel değerlendirmelerini ve Türkiye ile olan ticari ilişkiler ile ilgili bilgilerini paylaştı.

MORİTANYA'NIN YENİ ATANAN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ SAYIN CHEIKH SİD'AHMED ELBEKAYE OULD HAMADI İLE TANIŞMA TOPLANTISI, 19 NİSAN 2019, ANKARA

Türkiye-Moritanya İş Konseyi, Moritanya'nın yeni atanan Ankara Büyükelçisi Cheikh Sid'Ahmed Elbekaye ould Hamadi ile tanışma toplantısını İş Konseyi Başkanı Zeynel Abidin Kaymak ve İş Konseyi Yürütme Kurulu üyelernin  katılımıyla 19 Nisan 2019 tarihinde Moritanya Ankara Büyükelçiliğinde gerçekleştirildi. Toplantıda iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler değerlendirildi. 

MORİTANYA MERKEZ BANKASI TEMSİLCİLERİ İLE TOPLANTI, 1 NİSAN 2019, İSTANBUL
Türkiye-Moritanya İş Konseyi Başkanı Zeynel Abidin Kaymak, 1 Nisan 2019 tarihinde Moritanya Merkez Bankası Danışmanları Mohamed Sidna, Muhamed Die ile PTT Bullion Yönetim Kurulu Başkanı Sarp Tarhanacı ve PTT Bullion CEO'su Gökhan Yılmaz ile DEİK'i ziyaret ederek bir toplantı gerçekleştirdi. 
 
Toplantıda, Moritanya'nın altın sektöründe Türkiye için sunabileceği fırsatlar değerlendirildi. Moritanya Merkez Bankası temsilcileri, Moritanya'nın 60 milyar dolar değerinde altın ihracatının olduğunu; ancak finansal anlamda altın rezervi bulunmadığını bu nedenle İstanbul'da bulunan Kuyumcukent benzeri bir yapılanma oluşturmak niyetinde olduklarını belirtti. 
 
Anılan toplantı, katılımcıların hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.
DEİK ve UNPM, TÜRKİYE İLE MORİTANYA İŞ KONSEYİ ANLAŞMASINI İMZALANDI, 28 ŞUBAT 2018, MORİTANYA

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde Cezayir, Moritanya ve Senegal'e gerçekleştirilen 2018 yılının ilk Afrika resmi ziyareti, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda ve  DEİK'in organizasyonu ile Türk iş dünyası temsilcilerinin katıldığı heyet, Kuzey ve Batı Afrika'nın 3 ülkesini ziyaret ve temaslarını 27 Şubat 2018- 2 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştiriyor. 2018 yılının ilk büyük Kuzey ve Batı Afrika resmi ziyaretleri ikinci durağı Moritanya idi.

Türk iş dünyasının Afrika ziyaretleri kapsamında düzenlenen Moritanya-Türkiye İş Forumu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Moritanya Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Naha Mint Hamdi Ould Mouknass, Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı ve DEİK Başkan Yardımcısı Mehmet Büyükekşi, DEİK/Türkiye-Moritanya İş Konseyi Başkanı Zeynel Abidin Kaymak veMoritanya-Türkiye İş Konseyi ve Moritanya Ulusal İşverenler Birliği (UNPM) Başkanı Zine El Abidine Sheikh Ahmed'in katılımları ile 28 Şubat 2018 tarihinde Moritanya'nın başkenti Nuakşot'ta gerçekleştirildi. Yaklaşık 350'den fazla Türk ve Moritanyalı iş insanının katılım gösterdiği Forumda, DEİK ve UNPM arasında Türkiye-Moritanya İş Konseyi Kuruluş Anlaşması imzalandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Moritanya'nın birçok sektörde yatırım potansiyeli yüksek olan bir ülke olduğunu söyledi. Türkiye'nin büyük tecrübeye sahip olduğu inşaat ve turizm başta olmak üzere birçok alanda Moritanya ile iş birliği yapmaya hazır olduğunu ifade eden Tüfenkci, "Yatırımların sağlıklı bir şekilde yapılması için iki ülkenin hükümet yetkilileri üzerine düşeni yapmalı ve karşılıklı olarak iş dünyasının işleri kolaylaştırmalıyız" dedi. Moritanya'da yaklaşık 50 Türk firmasının  balıkçılık alanında faaliyet gerçekleştirdiğini belirten Bakan Tüfenkci, "Moritanya'nın bereketli denizlerinde sadece balık avlamak değil, su ürünlerine ilişkin farklı alanlara da yatırım yapmamız lazım. Biz ülke olarak Türk girişimcilerini destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

Moritanya Ticaret, Sanayi ve Turizm BakanıNaha Mint Hamdi Ould Mouknass, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Moritanya ziyaretinin Cumhurbaşkanlığı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olduğunu ve tarihi bir gün yaşadıklarını söyledi. Moritanya Cumhurbaşkanı Mohamed Ould Abdülaziz'in 2010 yılında Türkiye'ye yapmış olduğu ziyaret vesilesiyle iki ülke arasındaki siyasi ve ticari ilişkilerin ivme kazandığını vurgulayan Mouknass, Türkiye ile Moritanya arasındaki sınai yatirim ve ticari ilişkilerinin potansiyelini arttırmak için balıkçılık, madencilik ve özellikle de helal gıda alanında iş birliği fırsatları olduğunu söyledi. Mouknass, helal gıdanın dünya pazarındaki büyüme oranına bakıldığında iki ülkenin kazancı için birlikte kazanması gerektiğini belirtti.

TİM Başkanı ve DEİK Başkan Yardımcısı Mehmet Büyükekşi ise, "Moritanya ile Türkiye arasındaki ilişkiler, Türkiye'nin Afrika Açılım Politikası sayesinde, ikili ve çok taraflı platformlarda üst düzey temaslar ile her geçen gün gelişmektedir" dedi. Türk iş dünyasının kazan-kazan ilkesi ile, Moritanya'nın mallarını dünyaya tanıtmak istediğini belirten Büyükekşi, ‘Yatırımların Korunması ve Teşviki Anlaşması'nın yanısıra Türkiye ile Moritanya arasında Serbest Ticaret Anlaşması'nın da hayata geçirilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Dünya Bankası'nın Ekonomik Görünüm 2016 Raporu'nda Moritanya'nın en çok reform gerçekleşen ülke olmasının tesadüf olmadığını belirten Büyükekşi, "Moritanya Türkiye'nin 350 milyon nüfuslu Batı Afrika pazarına açılan kapılarındandır. Bu ziyaret vesilesiyle yeni yatırımların gündeme geleceği inancındayız. Moritanya, Türk balıkçılık ve su ürünleri sektörü açısından büyük bir cazibe merkezidir" dedi.

"Moritanya'da İş Ortamı: Türk Firmasının Deneyimleri" adlı sunumu gerçekleştiren Türkiye-Moritanya İş Konseyi Başkanı Zeynel Abidin Kaymak, "Ortak tarihi kültürel mirasa ve dini değerlere sahip Moritanya ile Türkiye arasındaki dostluğun, yeni işbirliklerine vesile olacağını düşünüyorum" dedi.

Forumda, DEİK ile UNPM arasında Türkiye-Moritanya İş Konseyi Anlaşması İmza Töreni gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti ve Moritanya İslam Cumhuriyeti Cumhurbaskanları nezdinde hükümetler arasında, balıkçılık ve deniz ekonomisi, tarım, yatırımların karşılıklı teşviki ve korunması, turizm, madencilik, diaspora ve eğitim alanlarında 7 anlaşma imzalandı.

 

TÜRKİYE-MORİTANYA TİCARİ İLİŞKİLERİ (Ekonomi Bakanlığı, 2017)

Toplam dış ticaret hacmi: 132 milyon ABD Doları

Türkiye'den Moritanya'ya yapılan ihracat: 87  milyon ABD Doları

Başlıca ihracat kalemleri:Demir veya alaşımsız çubuklar, makarna, çimento, hijyenik havlular.

Türkiye'nin Moritanya'dan yaptığı ithalat:45 milyon ABD Doları

Başlıca ithalat kalemleri:Et, sakatat ve deniz hayvanı unu ve pelletleri, balık yağları, hayvan derileri ve balıklar.

Dış ticaret dengesi:Türkiye lehine 42 milyon ABD Doları

 

Diğer İş Konseyleri