TÜRKİYE - NİJERYA İŞ KONSEYİ

CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN NİJERYA’YA RESMİ ZİYARETİ KAPSAMINDA NİJERYA-TÜRKİYE İŞ FORUMU, ABUJA

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 18-20 Ekim 2021tarihlerinde Nijerya'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirmesi öngörülmektedir. Bu bağlamda, 19 Ekim 2021 Salı günü, Kurulumuz organizasyonunda Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle başkent Abuja'da bir İş Forumu gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Kıtanın en büyük ekonomisi ve aynı zamanda petrol üreticisi olan Nijerya'nın nüfusu 2020 yılı itibarıyla 206 milyon kişidir. Nijerya ile ülkemiz arasındaki ticaret hacmi 2020 yılında 740 milyon dolar seviyelerinde gerçekleşmiştir. Ülkemiz Nijerya'ya başta mineral yağlar olmak üzere makine ve ekipmanları, demir-çelik, gıda ve mobilya ürün gruplarında ihracat gerçekleştirmektedir. Buna karşın, mineral yağlar, gıda ve ağaç ürün gruplarından ithalat yapılmaktadır.  

Bu minvalde, İş Forumu'na katılım sağlamak isteyen üyelerimizin uçak bileti ve konaklama rezervasyonları katılımcılar tarafından münferit olarak organize edilmesi gerekmektedir. Buna karşın, uçuşlar ve otel bilgisi doğrultusunda (önerilen uçuş ve otel bilgisi bilahare paylaşılacaktır) uçuş ile Havalimanı-Otel ve Havalimanı-şehir içi transferler Kurulumuz tarafından karşılanabilecektir.

Söz konusu İş Forumu'na katılmayı arzu eden üyelerimizin 14 Ekim 2021, Perşembe günü saat 18:00'e kadar bağlantıda yer alan kayıt formunu doldurarak ödeme dekontunu africa@deik.org.tr e-posta adresine iletmeleri önemle rica olunur.

İletişim:Temmuz Yiğit Bezmez | İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı

E-posta: africa@deik.org.tr| Tel: 0212 339 50 35

Katılım Koşulları:

 1. Başvuru formu doldurulurken web tarayıcısı olarak Google Chrome kullanılması önemle rica olunur.
 2. Başvuru formunda yer alan bilgilerin eksiksiz bir biçimde doldurulması, özellikle firmalarımızın ilgili ülkelerde yaptığı/planladığı faaliyetler ile yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini paylaşması önem arz etmektedir. Söz konusu bilgiler Cumhurbaşkanlığı ve ilgili Bakanlıklar ile paylaşılacaktır.
 3. Katılımcı kataloğunda yer alacak firma profilleri İngilizce olarak yayınlanacak olup ilgili bilgilerin (maksimum 300 kelime) formda belirtilmesi önem arz etmektedir.
 4. Katılım ücretleri ve detaylar aşağıda yer almaktadır.
  1. DEİK üyesifirmalar için;
 5. Paket program ücreti 680 ABD Doları'dır. Bu ücret, belirtilen uçuşlar ve otel bilgisi doğrultusunda Havalimanı-Otel-Havalimanı şehir içi transferi, İş Forumu'na katılım, yemek ve tercüman hizmetlerini içermektedir.
  1. DEİK üyesi olmayanfirmalar için;
 6. Paket program ücreti 850 ABD Doları'dır. Bu ücret, belirtilen uçuşlar ve otel bilgisi doğrultusunda Havalimanı-Otel-Havalimanı şehir içi transferi, İş Forumu'na katılım, yemek ve tercüman hizmetlerini içermektedir.
  1. Yerinden katılım;
 7. Yerinden katılım ücreti 400 ABD Doları'dır. Bu ücret, sadece İş Forumu'na katılım ve tercüman hizmetlerini içermektedir.  
 8. Uçuş ve otel bilgisi henüz ilgili makamlarca teyit edilmediğinden bilahare bilgilendirme yapılacaktır.
 9. Ödeme seçenekleri, formu doldurduktan sonra ekrana gelecektir. Ödeme hesaba havale veya kredi kartı ile yapılabilmektedir. Havale ile yapılan ödemelerde açıklama kısmında katılım detayları belirtilmelidir.
 10. Başvuru ve ödemeler için son tarih 14 Ekim 2021, Perşembe'dir. Katılımcıların bu tarihten sonra başvurularını iptal etmeleri durumunda ödemelerinin iadesi mümkün olmayacaktır. Ödeme esnasında bilgiler eksiksiz girildiği takdirde, makbuzunuz tarafınıza gönderilecektir.
 11. Nijerya için sarıhumma aşısı gerekmekte olup seyahat süresince katılımcılarımızın aşı kartlarını yanlarında bulundurmaları zaruridir. Sarıhumma aşısı ücretsiz olarak Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'ne (www.seyahatsagligi.gov.tr) bağlı seyahat sağlığı merkezlerinde yapılmaktadır.
 12. Kovid-19 önlemleri çerçevesinde Nijerya'ya girişte son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonucu ibraz edilmesi zorunludur.
 13. Nijerya'ya seyahatte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizeye tabi olmaları nedeniyle ziyarete katılacak iş insanlarımızın vizelerinin, geçerlilik süresi devam eden pasaportlarında bulunması önem arz etmektedir. (Not: Dışişleri Bakanlığımız aracılığıyla katılımcılarımıza kapıda vize sağlanması için görüşmeler yapılmaktadır. Bu konuda bir gelişme olması halinde tekrar bir duyuru yapılacaktır)
 14. Katılımcılarımızın vize başvurularını Vize İşlem Merkezi üzerinden gerçekleştirmeleri önerilmektedir. Vize takibi katılımcıya ait olup, vize alınamaması durumunda gezi ücreti iade edilemeyecektir.
 • Meltem Karaca, Vize Departman Müdürü

GSM: 90 553 807 92 34 / E-posta: meltem@vizeislemmerkezi.com

 • Uğur Mert, Genel Müdür

GSM:   0544 332 21 55 / E-posta: ugurmert@vizeislemmerkezi.com

T.C. TİCARET BAKANIMIZ SAYIN RUHSAR PEKCAN’IN RESMİ ZİYARETİ VESİLESİYLE NİJERYA - TÜRKİYE İŞ FORUMU | 13-15 OCAK 2020 | ABUJA

T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'ın 14 Ocak 2020 tarihinde Nijerya'yı resmi ziyareti vesilesiyle 13-15 Ocak 2020 tarihleri arasında başkent Abuja'ya yönelik bir özel sektör heyet programı düzenlenmesi planlanmaktadır. Söz konusu ziyaret kapsamında, Nijerya-Türkiye İş Forumu, ikili iş görüşmeleri ve kurum ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Afrika kıtasının en yoğun nüfuslu ülkesi olan Nijerya doğal kaynakları ile ekonomik açıdan önemli bir potansiyel taşımaktadır. 1960 yılında bulunan petrol sayesinde ülke ekonomisi büyük ölçüde rahatlamış, hâlihazırda 400 milyar dolarlık GSYH ile Afrika kıtasının en büyük ekonomisi haline gelmiştir. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi olan Nijerya, dünyanın yedinci büyük petrol üreticisi konumundadır. Dünyanın dokuzuncu büyük doğalgaz rezervine de sahip olan Nijerya, Afrika kıtasında Cezayir'den sonraki tek doğalgaz ihracatçısıdır. 2018 yılı verilerine göre Nijerya'nın ihracatı 52 milyar dolar düzeyinde olup ihraç ürünlerinin büyük bir kısmını petrol ürünleri oluşturmaktadır. İthalatı ise 36 milyar dolar düzeyinde olup ithalatının büyük kısmını yine petrol ürünleri, makine ve ekipmanları, deniz araçları, elektrikli aletler ve gıda ürünleri oluşturmaktadır. 

Bu çerçevede, söz konusu ziyarete katılmayı arzu eden üyelerimizin 6 Ocak 2020, Pazartesi günü mesai bitimine tarihine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1121/14145 bağlantısında yer alan katılım formunu doldurarak ödeme dekontunu Talha Usluoğlu'na (africa@deik.org.tr) iletmeleri önemle rica olunur.

 

İletişim: Talha Usluoğlu, İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı

E-posta: africa@deik.org.tr | Tel: 0212 339 50 46

 

Ek-1: Taslak Program

Katılım Koşulları:

•             Katılımcıların uçak biletlerini kendileri temin etmeleri gerekmektedir. Programda belirtilen uçuşlar önerilir.

•             Başvuru formu doldurulurken web tarayıcısı olarak Google Chrome kullanılması önemle rica olunur. Katılım formu doldurulduktan sonra ödeme ekranı karşınıza gelecektir.

•             Paket program bedeli:

o DEİK üyesi firmalar için 3.700 Türk Lirası'dır.

o DEİK üyesi olmayan firmalar için ise 4.625 Türk Lirası'dır.

•             Paket program bir gece konaklama, transferler ve toplantılara katılımı içermektedir.

•             Yerelden katılım bedeli:

o DEİK üyesi firmalar için 1.250 Türk Lirası'dır.

o DEİK üyesi olmayan firmalar için ise 1.565 Türk Lirası'dır.

•             Yerelden katılım ücreti İş Forumu ve iş görüşmelerine katılımı içermektedir.

•             Ödeme seçenekleri, formu doldurduktan sonra ekrana gelecektir. Ödeme hesaba havale veya kredi kartı ile yapılabilmektedir.

•             Başvuru ve ödemeler için son tarih 6 Ocak 2020, Pazartesi'dir. Katılımcıların bu tarihten sonra başvurularını iptal etmeleri durumunda ödemelerinin iadesi mümkün olmayacaktır.

•             Ödeme esnasında bilgiler eksiksiz girildiği takdirde, makbuzunuz tarafınıza gönderilecektir.

•             Nijerya için sarıhumma aşısı gerekmekte olup, seyahat süresince katılımcılarımızın aşı kartlarını yanlarında bulundurmaları zaruridir. Sarıhumma aşısı ücretsiz olarak Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'ne (www.seyahatsagligi.gov.tr) bağlı seyahat sağlığı merkezlerinde yapılmaktadır.

•             Anılan ülkeye seyahatte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizeye tabi olmaları nedeniyle ziyarete katılacak iş insanlarımızın vizelerinin, geçerlilik süresi devam eden pasaportlarında bulunması önem arz etmektedir.

•             Nijerya vizesi için gerekli evraklar https://www.embassynigeriaturkey.com/visa/ bağlantısında yer almaktadır. Talep edilmesi halinde vize destek yazısı iletilecektir.

•             Katılımcılarımızın  vize başvurularını Vize İşlem Merkezi üzerinden gerçekleştirmeleri önerilmektedir. Vize takibi katılımcıya ait olup, vize alınamaması durumunda gezi ücreti iade edilemeyecektir.

Vize İşlem Merkezi İletişim:

Meltem Karaca / Vize Departman Müdürü

GSM: 90 553 807 92 34 / E-posta: meltem@vizeislemmerkezi.com

Uğur Mert, Genel Müdür

GSM:   0544 332 21 55 / E-posta: ugurmert@vizeislemmerkezi.com

NİJERYA HEYETİ İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ, 30 TEMMUZ 2019, İSTANBUL

Türkiye-Nijerya İş Konseyi organizasyonu kapsamında 30 Temmuz 2019 tarihinde Nijerya PPP Heyeti ile iş konseyinin bir araya gelmesi amacıyla çalışma yemeği gerçekleştirildi. İstanbul'da organize edilen yemeğe; Nijerya Ankara Büyükelçisi, PPP Komitesi Başkanı Eyüp Vural Aydın, Türkiye-Nijerya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Hakan Özel katılım gösterdi.

NİJERYA LAGOS EYALETİ YATIRIM FIRSATLARI TOPLANTISI, 2-5 EKİM 2019, NİJERYA

Türkiye-Nijerya İş Konseyi organizasyonu kapsamında 2-5 Ekim tarihleri arasında, ticari ilişkilerin çeşitlendirilmesi, yeni iş ve yatırım imkânlarının oluşturulması amacıyla Nijerya-Lagos'a yönelik bir program düzenlendi. Lagos şehrini kapsayan ziyarette; yuvarlak masa toplantısı, Türkiye-Nijerya İş Konseyi ortak toplantısı ve kurum ziyaretleri gerçekleştirildi. 3 Ekim tarihinde gerçekleştirilen yuvarlak masa toplantısına, Nijerya Federal Cumhuriyeti Lagos Eyalet Valisi Babajide Sanwo-Olu ve 70'e yakın Türk ve Nijeryalı iş insanı katılım gösterdi. DEİK ve İş Konseyleri hakkında bilgilendirmede bulunulan toplantıda; Nijerya'daki iş ve yatırım imkanları üzerinde duruldu. Lagos Eyalet Valisi Babajide Sanwo-Olu ise ülkenin Afrika'daki en büyük ekonomik destinasyon olduğunu belirtti.

NİJERYA HEYETİ İLE TOPLANTI, 30-31 TEMMUZ 2019, İSTANBUL

Türkiye-Nijerya İş Konseyi organizasyonu kapsamında 30-31 Temmuz 2019 tarihlerinde, Nijerya'nın gelecek dönemde PPP modeli ile gerçekleştireceği altyapı projeleri için Türk firmalar ile tanışıklık sağlanması amacıyla Nijerya heyeti ile toplantı gerçekleştirildi. Nijerya ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilere ilişkin bilgilerin paylaşıldığı toplantıda, Nijerya'nın Afrika'nın önemli ülkelerinden biri olduğu belirtilirken, iki ülke arasında iş birlikleri oluşturulmasının önemi vurgulandı. Toplantı kapsamında, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye'nin PPP deneyimine ilişkin sunum gerçekleştirildi. Nijerya tarafında ise "PPP: Investment Opporunities Under Project Mine" adlı sunum yapıldı. Bahse konu sunumda, Project Mine'ın uzun vadeli stratejik önemi belirtilerek yürütülmesi ve yönetilmesi için uygulama çerçevesi tanımlandı.

NİJERYA-LAGOS VALİ DANIŞMANI İLE TOPLANTI, 18 NİSAN 2019, İSTANBUL

Türkiye-Nijerya İş Konseyi organizasyonu kapsamında 18 Nisan 2019 tarihinde Nijerya-Lagos Vali Danışmanı Panagiotis P. Makris ile toplantı gerçekleştirildi. Nijerya'nın son dönemdeki sosyo-ekonomi durumunu değerlendirmek ve Türk firmalarına ticaret ve yatırım fırsatları sunumunu gerçekleştirmek amacıyla düzenlenen toplantıda; Nijerya'da yerleşik Slavabogu firmasının direktörü Zekeriya Ersin tarafından Nijerya'da iş yapma ve mevcut projelerin tanıtımı yapıldı.

TÜRKİYE-NİJERYA IŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI, 31 TEMMUZ-3 AĞUSTOS 2018, NİJERYA

Türkiye-Nijerya İş Konseyi organizasyonu kapsamında 31 Temmuz-3 Ağustos 2018 tarihlerinde Türkiye-Nijerya İş Konseyi Ortak Toplantısı gerçekleştirildi. Türkiye-Nijerya İş Konseyi ile karşı kanat kuruluşu Nijerya Ticaret Odası, Sanayi, Maden ve Tarım Odaları Birliği (NACCIMA) ile organize edilen ziyaretlere; Türkiye-İş Konseyi Yürütme Kurulu'ndan Hakan Özel, Mehmet Kılıçlar ve TİM üyeleri katılım sağladı. Ziyaret kapsamında Nijerya özel sektörünü temsil eden kurum ve kuruluşlar ile toplantılar düzenlendi. Yapılan toplantılar arasında NACCIMA, AFREXIMBANK, ECOWAS ve Abuja Ticaret ve Sanayi Odası ile görüşmeler yer aldı.

Ziyaret kapsamında, Afrika Birliği ve T.C. Ticaret Bakanlığı iş birliğinde DEİK organizasyonunda İstanbul'da düzenlenecek olan II. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'na Nijerya'nın özel sektöründen katılımcı sağlanması ve Türk muhataplarıyla yapıcı görüşmeler tesis edilmesine yönelik hususlar gündeme geldi.

TÜRKİYE - NİJERYA ORTAK TOPLANTISI

TÜRKİYE - NİJERYA ORTAK TOPLANTISI

DEİK/Türkiye-Nijerya İş Konseyi Başkanı Sn. Osman Aksoy başkanlığında, 31 Temmuz - 2 Ağustos 2018 tarihleri arasında Nijerya'nın Lagos ve Abuja kentlerine ziyaretlerde bulunuldu. Ziyarete Türkiye-İş Konseyi Yürütme Kurulundan Sn. Hakan Özel, Sn. Mehmet Kılıçlar ve TİM üyelerinden katılım gösterdi. T.C. Abuja Büyükelçimiz Sn. Melih Eren ve T.C. Abuja Ticaret Müşavirimiz Sn. Onur Akgül'ün destekleri sayesinde etkin bir program gerçekleştirildi.

Ziyaret kapsamında Nijerya özel sektörünü temsil eden kurum ve kuruluşlar ile toplantılar düzenlendi. Yapılan toplantılar arasında NACCIMA, AFREXIMBANK, ECOWAS ve Abuja Ticaret ve Sanayi Odası ile görüşmeler yer aldı.

Ziyaretin gündeminde Afrika Birliği ve T.C. Ticaret Bakanlığı iş birliğinde; Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonunda, 10-11 Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenecek ikinci Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'na  Nijerya'nın özel sektöründen katılımcı sağlanması ve Türk muhataplarıyla yapıcı görüşmeler tesis edilmesine yönelik aşağıdaki hususlar gündeme geldi;

 • İş Forumun Finansal Oturumu'nda AFREXIMBANK'in Ticaret Finansı, İhracata Odaklı Yatırım Kredi programı, Tedarikçi ve Alıcı Kredi programı gibi konularda Türk özel sektörüne yönelik bilgilendirmede yapmak üzere bir panelist ile katılım sağlamasına, .
 • Düzenlenecek Türkiye-Afrika İş Forumunda AFREXIMBANK ile Türk Eximbank arasında MOU imzalanmasına buna bağlı olarak T.C. Abuja Ticaret Müşavirliği tarafından her iki bank arasında  temasılarda bulunmasına resmi bir yazı ile bildirilmesine,
 • Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS) ile yapılan görüşmede Birliğin Abuja Ticaret Müşavirliğimiz tarafından koordine ederek İş forumun hazırlıklarını yürütülmesine,
 • Son olarak Abuja Ticaret ve Sanayi odası ile yapılan toplantıda Türkiye ile Nijerya arasında ilişkileri güçlendirmeye yönelik etkinlikler düzenlenmesine,  her iki ülke işadamlarının hangi alanlarda ortaklıklar kurabileceklerine değindi. Türkiye'nin inşaat, çelik, otomotiv, turizm, serbest bölgeler, bankacılık, tekstil, giyim, tarım, enerji, mobilya, balıkçılık, gıda ve içecek gibi pek çok alanda güçlü bilgi birikimi ve tecrübesi olduğunu, bu alanlarda Nijerya'da yatırım  yapılabilirliğine değindi.  
Nijerya PPP İş Delegasyonu Toplantısı, 12 Şubat 2016, River Plaza

DEİK PPP Komitesi ve İstanbul PPPCoE işbirliği ile 12 Şubat Salı günü 09.00-12.00 saatleri arasında, DEİK River Plaza’da “Nijerya PPP İş Delegasyonu”organizasyonu kapsamında Nijerya Federal Cumhuriyeti Havacılık Bakanı Sayın Hadi Sirika ve beraberindeki üst düzey heyet ağırlanacaktır. 

Anılan toplantıda Sayın Bakan Sirika’nın Altyapı İmtiyaz Düzenleme Komisyonu, Federal Havayolları Otoritesi kurumlarının yönetici ve direktörlerinden oluşan delegasyonunun Nijerya Federal Cumhuriyeti’nin PPP Projeleri için Yasal Düzenlemeleri ve Havacılık Sektöründeki Gelecek PPP Projelerinin sunumlarının ardından B2B ve H2H görüşmeleri yapılması planlanmaktadır. Toplantı programı ekte yer almaktadır. 

Nijerya- Türkiye arasındaki işbirliklerinin geliştirileceği organizasyonda, Nijerya’daki PPP proje fırsatları değerlendirilerek Türkiye’deki özel sektör temsilcileriyle paylaşılması planlanmaktadır. 

“Nijerya-Türkiye PPP İş Delegasyonu” toplantısına iştirak etmek isteyen üyelerimizin linkte (http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/137/6225) yer alan katılımcı formunu doldurmaları ve 100 TL miktarındaki katılım bedelini belirtilen hesap numaralarına yatırmaları gerekmektedir. Toplantı hakkında detaylı bilgi için DEIK (Nil Osmanoğlu, Tel: 0212 339 5020, E-posta: nosmanoglu@deik.org.tr) ile iletişime geçmeniz rica olunur.

Diğer İş Konseyleri