TÜRKİYE - SUDAN İŞ KONSEYİ

SUDAN KEK HAZIRLIK TOPLANTISI, 27 MART 2018, ANKARA

Türkiye-Sudan İş Konseyi katılımıyla 27 Mart 2018 tarihinde Türkiye-Sudan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) hazırlık toplantısı gerçekleştirildi. Bu çerçevede, Ekonomi Bakanlığı Anlaşmalar Genel Müdür Yardımcısı Fuat Kasımcan başkanlığında ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla Türkiye-Sudan arasında ticari ve ekonomik ilişkiler, mevcut faaliyet ve çalışmalar değerlendirildi. Ayrıca, toplantıda KEK mutabakat raporuna eklenmesinde fayda görülen maddeler görüşüldü.

SUDAN FEDERAL HÜKÜMETİ KONSEY BAKANI SN. HAMİD MOHAMED ELNOUR AHMED VE BERABERİNDEKİ HEYET İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ, İSTANBUL

Türkiye-Sudan İş Konseyi Başkanı Yüksel Güler tarafından Sudan Federal Hükümet Bakanı ve İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı onuruna verilen akşam yemeğinde Sudan'daki son durum ve ikili ekonomik ilişkiler değerlendirildi. Misafir Bakanlar güven ve istikrarın devam ettiğini, yatırımları teşvik edecek ve kolaylaştıracak yasal düzenlemeler konusunda çalışmaların hızla devam ettiğini ve Türk girişimcileri beklediklerini ifade ettiler.

SUDAN FEDERAL HÜKÜMETİ KONSEY BAKANI SAYIN HAMİD MOHAMED ELNOUR AHMED VE BERABERİNDEKİ HEYET İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ

Türkiye-Sudan İş Konseyi Başkanı Yüksel Güler tarafından Sudan Federal Hükümet Bakanı ve İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı onuruna verilen akşam yemeğinde Sudan'daki son durum ve ikili ekonomik ilişkiler değerlendirildi. Misafir Bakanlar güven ve istikrarın devam ettiğini, yatırımları teşvik edecek ve kolaylaştıracak yasal düzenlemeler konusunda çalışmaların hızla devam ettiğini ve Türk girişimcileri beklediklerini ifade ettiler.

Misafir Bakanlar, "Sudan'da son yaşananların her ülkede olabilecek ekonomik krizlerin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır; ancak şu anda güvenlik ve istikrar konusunda hiçbir problem yoktur" dedi. Bakanlar, 2019 Nisan ayında Hartum'da Ziraat Bankası şubesinin açılışının planlandığını ve İstanbul'da hedef sektörlere yönelik Türkiye-Sudan Yatırım ve İş Forumu organize edileceğini ifade etti. Türk firmalarının yatırımlarını teşvik etmek ve kolaylaştırmak için gerekli kanun düzenlemelerinin ve anlaşmaların yapıldığını belirten Bakanlar, Türk özel sektörünün deneyimlerine ihtiyaç duyduklarını ve sabır göstermelerini beklediklerini söyledi.

SUDAN TİCARET HEYETİ PROGRAMI, 8-11 EYLÜL 2018, SUDAN

Türkiye-Sudan İş Konseyi organizasyonu kapsamında 8-11 Eylül 2018 tarihleri arasında T.C. Tarım ve Orman Bakanı ile T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin'in başkanlığında Sudan Ticaret Heyeti Programı gerçekleştirildi. Heyet programı kapsamında; her iki ülke Bakanının katılımıyla Sudan-Türkiye Yatırım Yuvarlak Masa Toplantısı, iş görüşmeleri, Türkiye-Sudan İş Konseyi Ortak Toplantısı ve saha ziyaretleri organize edildi.

Sudan'da ticaret ve yatırım alanında 40 firma temsilcisinin katılım gösterdiği programın ilk aşamasında gerçekleştirilen toplantıda; tarım ve hayvancılık alanında yatırım fırsatlarına yönelik fırsatlar ele alındı. Toplantını akabinde heyet üyeleri Zadna firmasına saha ziyareti gerçekleştirdi. Saha ziyareti sonrasında, Türkiye-Sudan İş Konseyi karşı kanadı Sudan İşverenler Derneği (SBEF) ev sahipliğinde Sudan Ekonomi Forumu düzenlendi. Her iki ülke Devlet Başkanları'nın iş birliğine yönelik çalışmalarını destekleme amacıyla organize edilen forumda; Sudan'ın zengin kaynakları ve Türk özel sektörünün tecrübe ile bilgi birikimi sayesinde, iki ülkenin de fayda sağlayabileceği yatırım ve ticaret ortamının oluşacağına dikkat çekildi.

T.C. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin Sudan tarımsal verimlilik düzeyini yükseltmek amacıyla iş birliği olanaklarını artırma yönünde çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Toplantıda, Sudan ve Türkiye arasında tarım alanında imzalanan anlaşmaların ekonomik ilişkileri daha da iyiye götüreceği konuşuldu.

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANI VE T.C.TİCARET BAKAN YARDIMCISI FATİH METİN'İN BAŞKANLIĞINDA SUDAN HEYET ZİYARETİ

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANI VE

T.C. TİCARET BAKAN YARDIMCISI FATİH METİN'İN BAŞKANLIĞINDA

SUDAN HEYET ZİYARETİ

T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin'in Sudan'a  ziyareti vesilesiyle T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda  DEİK organizasyonunu ile 7-11 Eylül 2018 tarihinde TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kopuz ve TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz da yer aldığı ?Sudan'a ticaret ve yatırım alanında 40 firmanın temsilcisi katılımıyla ziyaret düzenlendi.

Heyet programı 9 Eylül 2018'de Corinthia Otelde Sudan Maliye ve Ekonomi Planlama Bakanı Mohamed Osman Sulyeman Elrekabi, Sudan Tarım Bakanı Abdullah Sulyeman, Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Elsadiq Mohammed Ali, T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin'nin katılımlılarıyla Türk özel sektör temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda tarım ve hayvancılık alanında yatırım fırsatlarına yönelik  fırsatları ele alındı ayrıca iki ülkenin ilgili Bakanlıları işbirliğine yönelik yürüttüğü çalışmaları hakkında bilgilendirme yapıldı. Toplantını akabinde heyet üyeleri Zadna firmasına saha ziyareti gerçekleştirdi.

Saha ziyareti sonrasında, Türkiye-Sudan İş Konseyi Karşı Kanadı Sudan İşverenler Derneği (SBEF) ev sahipliğinde Sudan Ekonomi Forumu düzenlendi. Foruma T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Sudan Tarım Bakanı Abdullah Sulyeman, Sudan İşverenler Derneği Başkanı Mamon Elberir ve Türkiye-Sudan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Süleyman Demir ayrıca 200 civarında özel sektörü temsil eden firma katılım gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşması yapan Sudan İşverenler Derneği Başkanı Mamon Elberir'in, forumun her iki ülkenin Devlet Başkanları'nın işbirliğine yönelik üstün çabaları desteklemek amacıyla düzenlendi. Sudan'ın zengin kaynakları gerek tarımsal, hayvan kaynağı, petrol ve madencilik alanında  Türk özel sektörün tecrübelerini ve bilgi birikimi ile iki ülkenin faydasına olacak kazan- kazan temelli bir yatırım ve ticaret ortamını sağlayacaktır dedi. Ayrıca toplantıda konuşma yapan Türkiye-Sudan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Sülyeman Demir, Türkiye-Sudan İş Konseyi olarak isteriz ki ülkelerimizin dış ticaret hacminde de 2020 yılında 2 Milyar  dolar ulaşmasıdır. Sudan firmaları ile Afrika'da birlikte projeler geliştirip uygulayalım. İhracatımızda yüksek gümrük duvarları ile ilgili sıkıntıları karşılıklı olarak değerlendirebilirsek, bu aşamada her sorunun üstesinden birlikte gelebileceğimizi düşünüyorum de dedi.        

Ardından konuşma yapan T.C. Ticaret Bakanı Fatih Metin,  iki ülke arasında imzalanan  ekonomik ortaklık anlaşması Sudanlı ihracatçıların üzerinden olumlu bir etki yaratacağını ayrıca Türk firmalarının Sudan'a ihracatı attıracağını vurguladı.

T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli gerçekleştirdiği konuşmasında Türkiye'nin Sudan tarımsal verimlilik düzeyini yükseltmek amacıyla işbirliği olanaklarını artırmasına çalıştığını dedi. İki ülkenin özel sektörleri temaslarının ve iş birliğinin geliştirilmesini ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkilerin derinleştirilmesi değerlendirmesinde bulundu. Sudan'ın Afrika'daki kapsamlı ilişki ve iş birliğine sahip olunan en önemli ülkelerden biri olduğunu bildirdi. İki ülke iş adamlarına ticaret hacminin artırılması çağrısı yaptı.

Forumun kapanış konuşması yapan Sudan Tarım Bakanı Abdullah Sulyeman, Sudan Tarımsa ekonomiye sahip bir ülkedir dedi. İki ülke arasında tarımsal alanından önemli anlaşmalara imza atıldığı bu anlaşmaların ekonomik açıdan yansımaları yakın zamanda meyvesini göstereceğini bildirdi. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sudan ziyareti sonrasında Serbest Ticaret Anlaşması müzakereleri hızlı bir şekilde başladığını çok yakında yürürlüğe gireceğini sözlerini ekledi.

Toplantının sonunda hediye takdimi sonrasında Türk ve Sudanlı firmalar arasında tarım, gıda, inşaat, müteahhitlik, inşaat, sanayi ve kimyasal maddeler sektörlerinde firmalararası ikili görüşmelerinde yaklaşık 400 iş görüşmesi gerçekleştirildi.

İkili görüşmelerin ardından heyet onurunda verilen akşam yemeğine topluca geçti.

Resmi ziyaretin kapsamına 9-10 Eylül 2018 tarihleri sabah saatlerinde T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin'in katılımlarıyla Türk heyetinin firma temsilcileri arasında sohbet toplantları gerçekleştirildi.

Sudan heyeti onuruna Hartum Büyükelçimiz İrfan Neziroğlu tarafından 10 Eylül 2018 Pazartesi günü verilen akşam yemeğine, Sudan Maliye ve Ekonomi Planlama Bakanlığı yetkileri ve Sudan Ankara Büyükelçisi Yusuf Elkordufani da katılmışlardır.

SUDAN MALİYE VE EKONOMİK KALKINMA BAKANI MOHAMMED OSMAN ELREKABY VE BERABERİNDEKİ HEYET İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ, 13 MART 2018, İSTANBUL

Türkiye-Sudan İş Konseyi organizasyonu kapsamında 13 Mart 2018 tarihinde Sudan Maliye ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Mohammed Osman Elrekaby ve beraberindeki heyet ile çalışma yemeği gerçekleştirildi. DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK Genel Sekreteri Caner Çolak, Dönemin Türkiye-Sudan İş Konseyi Başkanı Oktay Ercan, Sudan İstanbul Ticaret Müşaviri Elamin Adam ve Türkiye-Sudan Yürütme Kurulu üyelerinin katılımı ile yapılan toplantıda Bakan Mohammed Osman; iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek istediklerini ifade etti.

TÜRKİYE - SUDAN 14.DÖNEM KEK TOPLANTISI

T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sn. Eşref Fakıbaba'nın eş başkanlığında, 5-7 Şubat 2018 tarihinde Hartum'da Türkiye-Sudan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 14. Dönem Toplantısı'nın gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. 

Bahse konu toplantıda gündeme getirilmesi ve imzalanacak olan Toplantı Tutanağı'na dahil edilmesinde fayda görülen, ülkemizin ikili ticareti ve ekonomik ilişkilerine dair bilgi notlarının T.C. Ekonomi Bakanlığı'na iletilmesi talep edilmiştir.

Bu çerçevede; Türkiye-Sudan Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 14. Dönem Toplantısı'nda gündeme getirilmesinde fayda görülen konular ve madde önerilerinin 10 Ocak 2018, Çarşamba günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/Anket/564 bağlantısında yer alan anketin doldurularak DEİK'e (İlkimeylül Biçer Tel: 0212 339 50 26 E-posta: africa@deik.org.tr) iletilmesi rica olunur.

YENİ ATANAN T.C. HARTUM BÜYÜKELÇİSİ SN. İRFAN NEZIROĞLU İLE YUVARLAK MASA TOPLANTISI, İSTANBUL

T.C. Hartum Büyükelçiliği vazifesine atanan Sn. İrfan Neziroğlu ile, Sudan'da hali hazırda ticari faaliyet gösteren veya yatırımı bulunan firmaları bir araya getirmek amacı ile, 13 Ekim 2017 Cuma günü 14.30-16.00 saatleri arasında DEİK Ofisi, River Plaza'da yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.   

Bahsekonu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin, https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/485/ 9570 bağlantısında yer alan katılım formunu doldurarak 11 Ekim 2017, Çarşamba günü mesai bitimine kadar DEİK'e (İrem Develioğlu, Tel: 0212 339 5070, E-Posta: africa@deik.org.tr) iletmeleri rica olunur.  

PROGRAM:  

14:00-14:30  Kayıt

14:30-14:45 Açış Hitapları

Sn. Mehmet Ali Korkmaz, Türkiye-Sudan İş Konseyi Başkanı 

Sn. İrfan Neziroğlu, Büyükelçi

14:45-16:00 Firma Tanıtımları & Soru-Cevap

Diğer İş Konseyleri