TÜRKİYE - AMERİKA İŞ KONSEYLERİ

KÜBA DEVLET BAŞKANI BERMUDEZ: “TÜRKİYE İLE KÜBA İŞ DÜNYALARINI BİRBİRİNE YAKINLAŞTIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türk iş dünyasını Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez ile İstanbul'da bir araya getirdi. Küba Başbakan Yardımcısı Alejandro Gil Fernández, Küba Dış Ticaret ve Yabancı Yatırım Bakanı Rodrigo Malmierca Diaz, Küba Enerji ve Madenler Bakanı Vicente de la O Levy, DEİK Başkanı Nail Olpak, T.C. Havana Büyükelçisi Vehbi Esgel Etensel, Küba Ankara Büyükelçisi Alejandro Francisco Diaz Palacios, DEİK/Türkiye-Küba İş Konseyi Başkanı Leyla İlhan Pamukçu ve 50'ye yakın iş insanının katılımlarıyla 26 Kasım 2022 tarihinde gerçekleşen buluşmada, Türkiye ile Küba arasındaki sektörel iş birliği fırsatları ele alındı.

Türk şirketlerini yeni yatırımlarla birlikte Küba'da daha fazla görmeyi arzuladıklarını belirten Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez, "Küba'da şu an pek çok Türk firması farklı sektörlerde yer alıyor. Ancak önümüzdeki dönemde Türk firmalarının sayısının artmasını istiyoruz. Türkiye ile Küba arasında demir, metal ve tıbbi malzemeler gibi ortak işlerimiz var. Ayrıca enerji alanında da elektrik üretimi konusunda da iş birlikleri söz konusu. Covid-19 salgını sürecinde dahi yüksek verimliği yakaladık. Türkiye özelinde elektrik üretimi ve dağıtımı alanında Küba'daki iş birliğimizi artırmak ve bu alandaki yatırımların çeşitlenmesini hedefliyoruz. Biyoteknoloji, yenilenebilir enerji, turizm, tarım, hayvancılık, sağlık, eğitim ve kültür alanlarında iş birliği fırsatlarını değerlendirerek, iki ülke arasındaki ticaret hacmini 200 milyon dolara ulaştırmayı hedefliyoruz. DEİK/Türkiye-Küba İş Konseyi'nin amacı, karşılıklı ticaret hacmimizi artırmak, ekonomik ilişkilerimizi geliştirmek ve 3. ülke arada olmadan direkt ticareti sağlamak. Ticari ilişkilerimizi geliştirmek için Türkiye'nin önemli illerindeki ticaret odaları ile de bir dizi ve hatta KOBİ'lerin gelişimi alanında imzaladığımız anlaşmalar var. Ülkelerimiz arasında gelişen ekonomik ve ticaret ilişkilerimiz, her geçen yıl daha iyi bir noktaya gidiyor. Yakın dönemde iki ülke firmalarını birbirine daha fazla yaklaştırmayı amaçlıyoruz. Türk iş dünyasının da yakından ilgilendiği sektörlerden yenilenebilir enerji, sağlık tekstil ve medikal gibi alanlarda hala önemli fırsatlar var. İki ülkenin Merkez Bankaları arasında 2026 yılına kadar yapılacak iş birliği çerçevesinde de önemli protokollere imza atıldı. 2018 yılında elektrik enerjisi üretimi ve dağıtımı konusunda bir anlaşma imzalamıştık. TİKA ile de yenilenebilir enerji, akademik ortaklık, tarım ve ziraat alanlarında anlaşmalarımız var. Türk iş dünyasını Küba'ya yatırım yapmaya davet ediyoruz. Ticari ilişkilerimize katkı sunacak bu üst düzey buluşmayı sağlayan ve ev sahipliği yapan DEİK'e teşekkür ediyorum" dedi.

Bakan Diaz: "Türk iş dünyasına Mariel ve ZED Mariel bölgelerinde teşvik ve avantajlar var"

Küba'nın yabancı yatırımclar ve Türk iş dünyası için büyük fırsatlar sunduğunu söyleyen Küba Dış Ticaret ve Yabancı Yatırım Bakanı Rodrigo Malmierca Diaz, "Küba, son yıllardaki sosyal gelişimi, artan uluslararası değeri ve yabancı yatırımcıların kattığı cazibe ile birlikte pozitif bir değişim yaşıyor. Küba'da yatırım yapmak için öncelikle şeffaflık bekliyoruz. Yabancı yatırımcılara sunduğumuz avantaj ve desteklerle birlikte yabancı şirketler ile projelerimizin çoğunu somutlaştırdık. Türkiye ile ticari iş birliğimizi geliştirmek için karşılıklı anlaşmalar imzalayarak, yeni adımlar attık. Devlet liderlerimizin ortaya koyduğu hedeflere ulaşabilmek için birlikte çalışmalıyız. Küba'nın ekonomik planını ve kalkınması değiştirecek, 2030 yılını hedefleyen yeni bir yol haritamız var. Sürdürülebilir bir gelişim modeliyle bir dizi teknolojik adım atıyoruz. Ekonomimizi modernleştiriyoruz. 2014 yılında yabancı yatırım kanunu çıkardık.  Mariel münhasır bölgesini oluşturduk. Mariel bölgesini 9 bölgeye ve sektörlere ayırdık. Türk iş dünyasını da yabancı yatırımcılarımı arasında, buraya çekmek istiyoruz. Biz sadece finansman değil, teknolojinin gelmesi ile yeni sektörlerin de ortaya çıkmasını istiyoruz. Türk iş dünyası ile birlikte 3. ülkelere ihracat yapmak istiyoruz. Örneğin biyoteknoloji ve tıp alanlarında çok iyi durumdayız. Bazı Türk firmaları da bu sektörlerde ortak iş yapmak istiyorlar. Özel vergi sistemimizle yabancı yatırımcılara vergiden muvafiyet sunuyoruz. Böylelikle yabancı yatırımcılara, daha sonra resmi kardan yüzde 10 vergi alınıyor. Bu da yabancı yatırımcılara ayrıcalık tanıyor. Her yıl 2 milyar dolarlık gıda ithalatı gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla gıda üretimini çeşitlendirmemiz gerekiyor. Tarım, yenilenebilir enerji, enerji sektörlerinde yabancı yatırımlar bekliyoruz. Ayrıca bürokratik işlemlerin hızlanması için 15 kuruluşun bir arada olduğu tek bir merkez kurduk ve çevrim içi olarak tüm işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Türk iş dünyası için Mariel ve ZED Mariel bölgelerinde sunduğumuz ciddi teşvik ve avantajlar var. Türk iş insanlarının Küba'da daha kolay ve daha fazla yatırım yapabilmesi ve yerleşik yatırımcı olmaları için çalışıyoruz. " diye konuştu.

Toplantıda söz alan Küba Enerji ve Madenler Bakanı Vicente de la O Levy ise, özellikle yenilenebilir enerji alanında yatırım yapmak için Türk iş dünyasını Küba'ya davet ettiklerini belirterek, "Küba'da şu an maden, nikel, mineraller ve elektrik alanlarında ciddi bir dış yatırım var. Türk iş dünyası ile enerji alanında yeni ortaklıklara ve iş birliklerine hazırız. Elektrik dağıtımı konusunda son derece önemli fırsatlar söz konusu. Yatırımcılar için yenilenebilir enerji, biyokütle, hidroelektrik santraller ve rüzgar enerjisi gibi sektörlerde fırsatlar var. Hidrolik santrallerde de özellikle dağlık bölgelerde yatırıma uygun araziler ve yatırım yapan şirketler için farklı iş modeli destekleri sunuyoruz. Ülkemizin dört bir yanına konuşlandırdığımız enerji tesisleri ve santrallerimizde, gerekli teknolojik makine alımları konusunda karma şirketlerden teknoloji ve teknik iş birliği yatırımları almaya devam ediyoruz.. Enerji verimliliğini artırmak için hanelerde su ısıtma cihazları ve bunun için de yüzde 70 oranında güneş panelleri kullanılıyor. Dolayısıyla güneş enerjisi paneli alanında çok ciddi talep var. Hanelerde 3.6 milyon kişilik aktif bir müşteri potansiyeli bulunuyor. Güneş paneli üretiminde kapasite artırabilir ve birlikte yeni üretim tesisleri kurabiliriz. İç pazarda enerji alanında yabancı yatırımcılarla birlikte verimliliği artırmak istiyoruz. Tarım alanında da sulama çalışmalarında güneş enerjisi kullanımı giderek artıyor. Bu alanda da önemli bir ekonomik potansiyel bulunuyor. Yüzer santral alanında da ciddi iş birliği ve yatırım fırsatları bulunuyor. " şeklinde konuştu.

Olpak: "Turizm, inşaat, tekstil ve gıda da hedef sektörlerimiz arasında yer alıyor"

26 yıl aradan sonra Küba'dan Türkiye'ye Devlet Başkanı düzeyinde gerçekleşen bu seyahatin iş dünyası açısından da son derece önemli olduğunu belirten DEİK Başkanı Nail Olpak, "2015 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Küba'ya ziyareti, karşılıklı Dışişleri Bakanları düzeyindeki ziyaretler ve bugün de Sayın Devlet Başkanı Diaz-Canel'in ziyareti, ikili ilişkilerimizde kritik öneme sahip. 26 yıl aradan sonra, Küba'dan ülkemize devlet başkanı düzeyinde gerçekleşen bu seyahat çok önemli. Ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkiler, dostane biçimde sürüyor ve bunu  ekonomik alanda da arttırmak istiyoruz. İki ülke dış ticaret hacmi geçtiğimiz yıl 40 milyon doların üzerinde gerçekleşti. Ancak Cumhurbaşkanımız ile yapılan görüşme sonrası belirlenen 200 milyon dolar hedefine dengeli bir şekilde ulaşmak için daha çok gayret göstermemiz gerekiyor. Bu süreçte, ikili ticaretimizin daha da geliştirilebilmesi ve ihraç ürünlerinin çeşitlendirilebilmesi için Küba ile yeni iş birliği alanlarının istişare edilmesi önemli. Özellikle sağlık sektöründe yapılacak ortak projeleri çalışabiliriz. Ayrıca, turizm, inşaat, tekstil ve gıda da hedef sektörlerimiz arasında yer alıyor. Özellikle ilaç alanında da bazı yeniliklerle birlikte ilave işler yapabiliriz. Ayrıca Küba'nın altyapı ihtiyacını biliyoruz. Dünyada kendisini kanıtlamış, tecrübeli müteahhitlerimiz de bu alanda beraber çalışmaya hazırlar. Tüm dünyada bugüne kadar bu alanda 450 milyar dolara yakın bitirilmiş projelerimiz var. Bu rakam bile bizim bu alandaki kapasitemizin büyüklüğünü ispatlar nitelikte. Bilgi ve networkun özellikle günümüz dünyasında ne kadar önemli olduğu malum. DEİK ailemizin tüm dünyaya yayılmış 151 İş Konseyine ait networkünü, Kübalı dostlarımızla birlikte kullanmaya her zaman hazırız." dedi.

PRODOMINICANA İLE YUVARLAK MASA TOPLANTISI, DEİK MERKEZİ

Dominik Cumhuriyeti İhracat ve Yatırım Ajansı (Prodominicana) Direktörü Biviana Riveiro'nun katılımlarıyla, 14 Kasım 2022 Pazartesi günü 14:00'de, DEİK Skyland Ofis'te bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilecektir. Toplantıda, Sayın Riveiro Dominik Cumhuriyeti'nde iş ve yatırım fırsatlarına ilişkin bir sunum yapacaktır. Anılan toplantıya özellikle turizm, enerji, çelik ve balıkçılık sektöründe faaliyet gösteren firmaların katılımında fayda görülmektedir.

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin bağlantıda yer alan kayıt formunu en geç 11 Kasım 2022 Cuma günü mesai bitimine kadar doldurarak DEİK'e iletmeleri rica olunur.

WEBINAR: DIGITAL TRANSFORMATION IN AGRICULTURE

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “ABD İLE İKİLİ TİCARET HACMİMİZİN YILSONUNDA 25 MİLYAR DOLARA ULAŞMASINI BEKLİYORUZ”

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından düzenlenen 11. Türkiye Yatırım Konferansı Gala Yemeği, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, T.C. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin Vaşington Büyükelçisi Murat Mercan ve AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım'ın katılımlarıyla DEİK Başkanı Nail Olpak ve TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ'ın ev sahipliğinde 20 Eylül 2021 tarihinde New York'ta gerçekleştirildi.

Türk ve Amerikan iş dünyasının önde gelen temsilcilerinin katıldığı Gala Yemeği'nde ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin önemine dikkat çekilerek iş birliği çağrısında bulunuldu. Bu yıl on birincisi gerçekleştirilen Türkiye Yatırım Konferansı Gala Yemeği'nde, aralarında Türk iş dünyasının önde gelen temsilcileri ile birlikte dünyanın önde gelen yatırım şirketleri ve fon yöneticilerinin yanı sıra ABD'li üst düzey yöneticilerin yer aldığı 300'e yakın konuk ağırlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Esnek ve yüksek üretim kapasitemiz, Amerikan firmaları için birçok fırsat barındırıyor"

11. Türkiye Yatırım Konferansı Gala Yemeği'nde konuşanT.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,2021 yılı Mayıs ayında bazı Amerikan şirketlerinin yöneticileriyle video konferans yoluyla fikir alışverişinde bulunduğunu, yeni iş birliği ve yatırım imkânlarını ele aldıklarını hatırlatarak, bu kez de DEİK/Türkiye – ABD İş Konseyi'nin Amerikan iş dünyasının değerli temsilcileriyle bir araya gelmelerine imkân sağladığını dile getirdi. Türkiye ve ABD'nin iki güçlü stratejik ortak ve 70 yıllık müttefik olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Bu çok özel ve sağlam temellere dayanan iş birliğimiz, yıllardır dünyanın birçok coğrafyasında barışa, istikrara ve güvenliğe katkı sağlamıştır. Son dönemde yaşanan kritik gelişmeler, ülkelerimiz arasındaki stratejik ortaklığın önemini ve kıymetini bir kez daha göstermiştir. Kişisel ilişkilerde olduğu gibi devletler de zaman zaman bazı konularda görüş ayrılıkları yaşayabilir. Biz, bunların dayanışma ve karşılıklı saygı çerçevesinde diyalog yoluyla aşılabileceğine inanıyoruz. Değerli dostum Başkan Biden ile 14 Haziran'da Brüksel'de yaptığımız samimi ve kapsamlı görüşmede bu konudaki ortak irademizi teyit ettik. Sayın Başkanla ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesinin hem mümkün hem de gerekli olduğu hususunda tam bir mutabakat içindeyiz. İkili ticaret hacmimizi 100 milyar dolara ulaştırmaya yönelik kararlılığımızı beraberce vurguladık. Bu rakamın, doğru adımların atılması halinde rahatlıkla erişilebilecek gerçekçi bir hedef teşkil ettiğinden hemfikiriz.

Türkiye ile ABD arasındaki ikili ticaret hacmi salgın şartlarına rağmen geçen sene 21 milyar dolara yükseldi. ABD, Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında 3'üncü sırada yer alıyor.İkili ticaret hacmimizin, bu yılsonunda 25 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz. Ülkemiz salgın dönemi boyunca küresel tedarik zincirlerinin güvenilir bir halkası olduğunu göstermiştir. Ülkemizi sivil, daha demokratik ve özgürlükçü bir anayasaya kavuşturma hedefiyle başlattığımız çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Uluslararası yatırımcıların ülkemizde güvenle yatırım yapmaları için gerekli yasal düzenlemeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. Esnek ve yüksek üretim kapasitemiz, özellikle tedarik zincirleri ve arz güvenliği bakımından Amerikan firmaları için birçok fırsat barındırıyor" diye konuştu.

Mehmet Muş: "ABD gibi stratejik ortaklarımızla ticaret ve yatırım ilişkilerimizi geliştirmeye devam etmek istiyoruz"

T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş,Türkiye'nin yakın geçmişte küresel ve bölgesel sorunların gölgesinde kalmadan ciddi ekonomik atılımlar yaptığını vurgulayarak şöyle konuştu: "Son 20 yılda gerek siyasi gerek ekonomik gerilimlerle sınanan Türkiye ekonomisi yaşanan bütün zorlukları sağlıklı biçimde bertaraf etme başarısı göstermiştir. Türkiye ekonomisinin uzun vadeli vizyonu, dijital dönüşümünü tamamlamak, en güncel üretim teknolojisine sahip olmak ve rekabet gücü yüksek, lojistik ve hukuki altyapısı güçlü bir üretim ve ticaret üssü konumunu pekiştirmektir. Biz ileriye doğru adımlarımızı atarken küresel ölçekte ABD gibi stratejik ortaklarımızla ticaret ve yatırım ilişkilerimizi geliştirmeye devam etmek istiyoruz. ABD ile önümüzdeki dönemde her düzeyde gerek ikili ticaretimizi ilgilendiren birçok konuda gerek çok taraflı ticaret sisteminin geliştirilmesini teminen birlikte yeni çözüm yolları bulacağımıza inanıyoruz" dedi.

Nail Olpak: "Karşılıklı ticaret hacmindeki artış için gerekli sıçramanın yolu, eyalet merkezli yaklaşımımızdan geçiyor"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpakise, "ABD eylem planımızı çok yönlü ve dinamik bir perspektifle ele alıyoruz. Eyaletleri merkeze alan bir yaklaşımla iş dünyamıza daha fazla destek olacağız. An itibariyle DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi'mizin 7 eyalette komite yapılanması var ve bu sayıyı, öncelikle bu yılsonuna kadar 13'e çıkarmak arzusundayız. İnanıyoruz ki, Türkiye ve ABD'nin karşılıklı ticaret hacmindeki artış için gerekli sıçramanın yolu, eyalet merkezli yaklaşımımızdan geçiyor"ifadelerini kullandı.

Ekonomik ve ticari ilişkilerin güçlendirilmesi hedefinin yanı sıra sosyal meselelere karşı da iş birliği içinde olunması gerektiğini vurgulayan Olpak, Atlas Okyanusu'nu uçakla tek başına geçen ilk kadın pilot Amelia Earhart'ın"Yapacak yüreği olan herkesin, uçacak okyanusları vardır" ifadelerini hatırlatarak"Kalplerinde başarı inancı olan Türk ve Amerikan iş dünyası temsilcileri olarak, hem sosyal hem de iktisadi meselelerde iş birliğimizi daha yukarıya taşıyarak, ortak çıkarlarımıza hizmet edebilmek için aşacak daha çok okyanusumuz; ama onları aşabilecek sağlam yüreklerimiz var" dedi.

Yalçındağ: "Türk girişimcisinin tecrübesi ortada, cesareti ortada, başarısı ortada… İstiyoruz ki, Amerikalı dostlarımız da bu başarıya ortak olsunlar."

DEİK/Türkiye – ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ,Covid-19 salgını önlemleri sebebiyle iki senedir organize edilemeyen Türkiye Yatırım Konferansı Gala Yemeği'nin bu sene T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımlarıyla gerçekleştirilebilmesinden duyduğu mutluluğu ifade etti. Küresel salgına bağlı değişen alışkanlıklara rağmen TAİK'in önceliklerinden asla ayrılmadığına dikkat çeken Yalçındağ, "İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere daha fazla nasıl katkı sağlayabileceğimizi sorgulayarak yeni fırsatların önünü açmaya gayret ettik. Küresel salgın sebebiyle tedarik zincirindeki büyük kırılmaları zamanında ve doğru yorumlayarak, Türkiye ve ABD arasında olgunlaşmayı bekleyen alanlara katkı sunmayı görev edindik" dedi.

Yıllık bazda görünen artışa rağmen iki ülke arasındaki ticaret hacminin potansiyelini yansıtmadığına değinen Yalçındağ, "TAİK olarak, ülkelerimiz arasındaki ticaret ve yatırımların hak ettiği seviyelere ulaşabilmesi için proaktif davranıyor, başarı odaklı projeler üretiyoruz. Sadece ticaret ve yatırımların değil, aynı zamanda üçüncü ülkelerde ortak girişimlerin de önünü açıyoruz" dedi. Savunma sanayii ve teknoloji alanında yapılan yatırımlara da dikkat çeken Yalçındağ, "Türk girişimcisinin tecrübesi ortada, cesareti ortada, başarısı ortada… İstiyoruz ki, Amerikalı dostlarımız da bu başarıya ortak olsunlar. Daha büyük başarıların haklı gururunu birlikte yaşayalım" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Gala Yemeği, ülkemizi türkülerimizle dünya çapında temsil eden ve Anadolu topraklarından gelen ezgilere kemanıyla hayat veren Canan Anderson'ın performansı ile devam etti.

11. Türkiye Yatırım Konferansı Gala Yemeği'ne; TEB Holding, THY ve Kibar Holding platin sponsor; Halkbank, Hepsiburada, IC İçtaş, Limak Holding, TAV ve Trendyol altın sponsor; Getir, TBNG, Turkcell, TUSAŞ, Transatlantic Petroleum ve Yemeksepeti ise gümüş sponsor oldu.

BUSINESS AND INVESTMENT OPPORTUNITIES IN COSTA RICA AND TURKEY

BUSINESS AND INVESTMENT OPPORTUNITIES IN EL SALVADOR

TÜRKİYE – KANADA JEOTERMAL VE YENİLENEBİLİR ENERJİ WEBINARI

ULUSLARARASI YAPTIRIMLAR ÇERÇEVESİNDE VENEZUELA

WOMEN IN BUSINESS, 4 MARCH 2021

TÜRKİYE-PERU INTERCONNECTED BUSINESS

MEXICO / AGUASCALIENTES AS AN INVESTMENT OPPORTUNITY FOR TURKISH COMPANIES

TÜRKİYE-VENEZUELA INTERCONNECTED BUSINESS

COLOMBIA: A HUB FOR TURKISH COMPANIES IN THE AMERICAS

BUSINESS AND INVESTMENT OPPORTUNITIES IN ECUADOR

38TH AMERİCAN-TURKİSH CONFERENCE | NEW DATES ANNOUNCED | #VİRTUALATC

The U.S. Chamber's U.S.-Turkey Business Council and Turkey-U.S. Business Council (TAIK) are pleased to bring you the 38th American-Turkish Conference held virtually from September 14-17, 2020.

 

For more than three decades, this conference has been the premier event for U.S. and Turkish business executives and cabinet members. Together, we will discuss U.S.-Turkey cooperation in strategic growth sectors contributing to the ambitious $100 billion bilateral trade volume goal that will help fuel the economic recovery in both countries. Conference sessions will also explore new opportunities and the reforms needed for continued progress.

 

Join hundreds of leaders of the
U.S.-Turkey business community in our 
brand-new virtual format!

 

 

Please note that if you have previously registered for the in-person American-Turkish Conference, scheduled for April 14-16, all registrations are transferrable. Credit will be applied where applicable.

DEİK TALKS: BUSINESS AND INVESTMENT OPPORTUNITIES AGRICULTURE AND LIVESTOCK - TURKEY AND CANADA

INNERCONNECTED BUSINESS SERIES CHILE-INFRASTRUCTURE

TAİK TRANSATLANTIC TALKS: WHAT TO EXPECT FROM US TRADE POST-ELECTION: THE BIPARTISAN FACTORS THAT WILL IMPACT TRADING PARTNERS

WEBINAR: A NATION'S STRUGGLE FOR DEMOCRACY: JULY 15TH, 15 JULY 2020

TAİK TRANSATLANTIC TALKS: A TIME FOR ALLIES TO INVEST IN ALLIES: TURKISH AMERICAN GLOBAL SUPPLY CHAIN

BUSINESS AND INVESTMENT OPPORTUNITIES IN THE POST-CORONA WORLD: VENEZUELA

38TH ATC | DEFENSE & AEROSPACE WEBINAR

38TH ATC | DIGITAL ECONOMY WEBINAR

WOMEN IN BUSINESS

Women in Business

DEİK LATİN AMERİKA BULUŞMASI

Arjantin, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Küba, Meksika, Orta Amerika Ve Karayipler, Peru, Şili ve Venezuela'nın büyükelçi, başkonsolos ve ilgili temsilcilerinin yer aldığı DEİK Latin Amerika Buluşması etkinliği, 13 Aralık 2019'da gerçekleştirildi.

DEİK LATİN AMERİKA BULUŞMASI

Arjantin, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Küba, Meksika, Orta Amerika Ve Karayipler, Peru, Şili ve Venezuela'nın büyükelçi, başkonsolos ve ilgili temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen DEİK Latin Amerika Buluşması 13 Aralık 2019 tarihinde İstanbul'da düzenlendi..

DEİK LATİN AMERİKA BULUŞMASI

Arjantin, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Küba, Meksika, Orta Amerika Ve Karayipler, Peru, Şili ve Venezuela'nın büyükelçi, başkonsolos ve ilgili temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen DEİK Latin Amerika Buluşması 13 Aralık 2019 tarihinde İstanbul'da düzenlendi..

DEİK LATİN AMERİKA BULUŞMASI

Arjantin, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Küba, Meksika, Orta Amerika Ve Karayipler, Peru, Şili ve Venezuela'nın büyükelçi, başkonsolos ve ilgili temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen DEİK Latin Amerika Buluşması 13 Aralık 2019 tarihinde İstanbul'da düzenlendi.

DEİK LATİN AMERİKA BULUŞMASI

Latin Amerika ülkelerinin büyükelçileri, başkonsolosları ve ilgili temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen Latin Amerika Buluşması 3 Aralık 2019'da İstanbul'da gerçekleşti.

DEİK LATİN AMERİKA BULUŞMASI

Latin Amerika ülkeleri; Arjantin, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Küba, Meksika, Orta Amerika Ve Karayipler, Peru, Şili ve Venezuela'nın büyükelçi, başkonsolos ve ilgili temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen Latin Ameirka buluşması, 13 Aralık 2019 tarihinde gerçekleşti

“SEMİNAR ON DOİNG BUSİNESS İN THE US” ETKİNLİĞİ, İSTANBUL

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ve Transatlantic Business & Investment Council (TBIC) işbirliğinde, 12 Aralık 2019 tarihinde, ABD'de iş yapma süreçleri üzerine "Seminar on Doing Business in the US" etkinliği gerçekleştirilecektir.

ABD İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği, Virginia ve Mississippi ve TBIC yetkililerinin  de yer alacağı toplantıda, ABD'de iş kurma prosedürleri ve maliyetleri, yer seçimi, hukuki süreçler, vergi düzenlemeleri ve potansiyel ortaklaklarla ilişki kurma konuları üzerine uzmanlar tarafından bilgilendirmeler yer alacaktır.

Ekte davetiyesi yer alan seminer, 12 Aralık Perşembe günü saat 09:00-12:30 arasında River Plaza'da gerçekleşecek olup, toplantıya katılımla ilgilenen üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1103/13985 bağlantısında bulunan katılım formunu doldurmaları beklenmektedir.

Toplantı dili İngilizce olacaktır.

EMPOWERING WOMEN: SUCCESS STORIES IN DIPLOMACY AND BUSINESS

Türkiye-Brezilya İş Konseyi, 11 Aralık 2019 tarihinde İstanbul'da düzenlenen Empowering Women: Success Stories in Diplomacy and Business organizasyonunu gerçekleştirdi.

İSTANBUL VALİSİ ALİ YERLİKAYA'NIN, VENEZUELA MIRANDA EYALETİ VALİSİ HECTOR RODRIGUEZ'I KABULÜ

Ülkemize ziyarette bulunan Venezuela Miranda Eyaleti Valisi Hector Rodriguez, 10 Aralık 2019'da İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'yı ziyaret etti.

 

VENEZUELA MIRANDA EYALETİ VALİSİ HECTOR RODRIGUEZ İLE TOPLANTI

Venezuela Miranda Eyaleti Valisi Hector Rodriguez'in Türkiye ziyareti kapsamında düzenlenen toplantı 10 Aralık 2019'da DEİK üyelerinin katılımı ile İstanbul'da gerçekleştirildi.

 

VENEZUELA MİRANDA EYALETİ VALİSİ İLE TOPLANTI, İSTANBUL

Venezuela'nın en büyük ikinci eyaleti olan Miranda Eyaleti'nin Valisi Sayın Hector Rodriguez'in başkanlık edeceği ve kamu-özel sektörden üst düzey yetkililerin bulunacağı bir heyet ile 10 Aralık 2019 tarihinde 14.30-16.30 saatleri arasında River Plaza'da bir toplantı gerçekleşecektir.

Ekonomik projelerin görüşülmesi planlanan toplantıda, yürürlükte olan başlıca projeleri yatırımcılara anlatmak ve üretim için hammaddde satın alımına dair ilgili alanlarda tanıtımda bulunulacaktır. Venezuela tarafı, ticaret için et, balık ve deniz ürünleri, tropikal meyveler, çiçekçilik, kakao ve kakao ürünleri, likör, çikolata, tereyağı; yatırım kapsamında da hayvancılık ve balıkçılık, işlenmiş et ve deniz ürünleri, kakao ve çikolata üretimi, hububat, tahıl ve bakliyat üretimi, makarna üretimi, süt ve süt ürünleri üretimi, plastik ürünleri üretimi tekstil ürünleri üretimi ve turizm sektörlerinde görüşmeler gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.

Toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 9 Aralık Pazartesi günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1112/14027 adresinde yer alan katılım formunu doldurmaları rica olunur.

YENİ ATANAN T.C. SANTIAGO BÜYÜKELÇİSİ GÜLCAN AKOĞUZ İLE TANIŞMA TOPLANTISI

Türkiye'nin Şili Büyükelçisi Gülcan Akoğuz ile tanışma vesilesiyle düzenlenen toplantı, Şili İş Konseyi üyelerinin katılımı ile 9 Aralık 2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

TÜRKİYE-KÜBA ORTAK ÇALIŞMA TOPLANTISI

Küba Turizm Bakanlığı Yatırım ve Kalkınma Genel Müdürü Jose Reinaldo Daniel ve beraberindeki heyetin katılımları ile 6 Aralık 2019 tarihinde İstanbul'da Türkiye-Küba Ortak Çalışma Toplantısı gerçekleştirildi. Anılan toplantıda, Türkiye ve Küba arasındaki turizm ve yatırım olanakları değerlendirildi. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Gökay Azak yapmış olduğu açılış konuşmasında, Türkiye ve Küba arasındaki ilişkilerin turizm alanında daha ileriye taşınması gerektiğini vurgularken, ilişkilerin artırılmasına yönelik verilerin paylaşımı ve uzman değişimi konularına da değindi. Küba Ankara Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez ise 2018 ve 2019 yılları içerisinde gerçekleştirilen resmi ziyaretlerin önemli adımlar atılmasına yol açtığını ifade etti. Ayrıca, Türk yatırımlarının Küba'ya yönlendirilmesi konusunda çalışmalar yapılması gerektiğini de belirten Büyükelçi, turizm alanında Türkiye'nin deneyimlerinden faydanılması gerektiğini ifade etti. Anılan toplantı çerçevesinde, Türk Hava Yolları (THY), Küba Turizm Bakanlığı Geliştirme ve Yatırımlar Genel Müdürlüğü ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü tarafından sunum gerçekleştirildi. Toplantı, soru-cevap kısmının akabinde son buldu.

YENİ ATANAN ORTA AMERİKA VE KARAYİPLER BÜYÜKELÇİSİ İLE TANIŞMA TOPLANTISI

Orta Amerika ve Karayipler Büyükelçisi ile tanışmak amacıyla düzenlenen toplantı, 4 Aralık 2019'da İstanbul'da düzenlendi.

BÜYÜKELÇİLERLE TANIŞMA TOPLANTISI

Yeni atanan Guatemala Cumhuriyeti, Trinidad ve Tobago Cumhuriyeti, Kosta Rika ve Dominik Cumhuriyetleri Türk büyükelçileri ile tanışma amacıyla düzenlenen toplantı, 4 Aralık 2019'da İstanbul'da gerçekleştirildi.

TESA (TALLER DE ECONOMIA SUSTENABLE AMBIENTAL) VAKFI ILE TOPLANTI

Arjantin'in sürdürülebilir ekonomi ve çevre konularında önde gelen sivil toplum kuruluşlarından olan TESA (Taller de Economia Sustenable Ambiental) Vakfı heyeti ile bir araya gelindi. 18 Kasım 2019'da gerçekleşen toplantı İstanbul'da düzenlendi.

TÜRKİYE-KANADA 16. ORTAK YILLIK KONFERANSI

Türk ve Kanadalı, iş insanlarını ve sektörlerinin önde gelen firmalarını bir araya getirerek onlara network imkânı sağlamayı amaçlayan konferans, 14 Kasım 2019'da İstanbul'da düzenlendi.

TÜRKİYE - KANADA 16. ORTAK YILLIK KONFERANSI

Her yıl düzenlenen DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi (TCBC) ve Kanada-Türkiye İş Konseyi (CTBC) Ortak Yıllık Konferansı'nın 16.'sı 14 Kasım 2019 tarihinde Intercontinental Hotel  İstanbul'da gerçekleşecektir.

İki ülkenin ekonomik ve sektörel bazda iş birliği fırsatlarının değerlendirileceği Konferans, karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi ve bu doğrultuda ortak politikalar oluşturulması açısından önem taşımaktadır.

Söz konusu Konferansa Kanada'dan sağlık ve yaşam bilimleri, lojistik, ileri teknolojiler ve madencilik sektörlerinin önde gelen firmaları katılım sağlayacak olup, ilgili alanlarda paneller düzenlenecektir. 

Konferansa davetiyesi ve taslak programı ekte sunulmakta olup, katılmak isteyen üyelerimizin, katılım formunu doldurmaları rica olunur.
 

TÜRKİYE- KANADA, ORTAK EKONOMİK VE TİCARET KOMİTESİ RESEPSİYONU

Resepsiyon, 13 Kasım 2019'da İstanbul'da gerçekleştirildi.

TÜRKİYE-KANADA JETCO TOPLANTISI

Türkiye-Kanada JETCO Toplantısı, 13 Kasım 2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleşti. Söz konusu toplantıya Türkiye tarafından Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur ve Kanada tarafından Bakan Yardımcısı Jonathan Fried başkanlık etti.

TAİK İLE US CHAMBER EV SAHİPLİĞİNDE TOPLANTI

TAİK ile US Chamber ev sahipliğindeki Yuvarlak Masa Toplantısı; T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla, 12 Kasım 2019 tarihinde Washington D.C.'de gerçekleştirildi. Toplantıda, Türkiye ve ABD'de yatırım yapan 10 firmanın temsilcileri bir araya geldi.

KANADA’DAN TÜRKİYE ÇIKARMASI

DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı Osman Okyay, Türkiye – Kanada 16. Ortak Yıllık Konferansı öncesinde Kanada iş dünyasının Türkiye'ye giderek artan ilgisi hakkında değerlendirmelerde bulundu:

DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi olarak, karşı kanadımız Turkey Canada Business Council (CTBC) işbirliği ile bu yıl 16. Yıllık Toplantımızı gerçekleştiriyoruz.

14 Kasım 2019 tarihinde Intercontinental Istanbul'da gerçekleştireceğimiz toplantıya  "İleri Teknolojiler, Yaşam Bilimleri, Sağlık, İnşaat ve Altyapı" gibi öne çıkan  sektörlerden  60'tan fazla Kanadalı iş insanı  ile konferansımız neredeyse bir çıkartma havasında geçecek. Resmi tarafta ise, Kanada Küresel İşler Bakanlığında, Uluslararası Ekonomik İlişkilerde sorumlu Bakan Yardımcısı Sayın Jonathan Fried teşrif edecekler. Ticaret Bakanlığımızda ise Bakan Yardımcımız Sayın Gonca Yılmaz Batur Konferansımızı şereflendirecekler.

Son 2 Yılda Kanada'dan Gelen Heyetlerin Sayısı, Önceki 70 Yıldakilerden Daha Fazla

Kanada'nın son yıllarda ülkemize büyük bir teveccühü mevcut. Türkiye'ye üst düzey bir ilgileri var. Bunu gösteren çok ilginç bir istatistik mevcut. Son 2 yılda Kanada'dan ülkemize gerçekleştirilen heyet ziyareti sayısı, geçmiş 70 yılda gerçekleştirilenlerden daha fazla. Heyetler arasında, en önemli Ticaret Odası olan Ontario Ticaret Odası Başkanından tutun da, Kanada Parlamentosu Sözcüsüne kadar çok geniş bir yelpaze var. Bu yalnızca son 5-6 ayda misafir ettiğimiz heyetlerden bazıları.

Ortak Ekonomik ve Ticari İşbirliği Komitesi (JETCO) Mutabakat Zaptı Önemli Bir Adım  

Kanada'nın son dönemde artan bu ilgisinin altında, elbette Kanada'nın en büyük ticari ortağı olan ABD'nin NAFTA* Anlaşmasını lağvetmesi ile birlikte Kanada'nın değişen  perspektifinin   de etkisi büyük. Bununla birlikte 8 Haziran 2019 tarihinde  Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ile Kanada Uluslararası Ticareti Çeşitlendirme Bakanı Sayın Jim Carr tarafındanTürkiye ve Kanada arasında Ortak Ekonomik ve Ticari İşbirliği Komitesi (JETCO) mutabakat zaptı imzalanmış olması da iki ülke arasındaki iş ilişkilerinin daha da ileriye taşınması bakımından çok kıymetli...

Kanadalılarla Yalnızca Ticaret Anlamında Değil, Yatırım ve Yatırım Finansmanı Alanında da İşbirliği Fırsatları Var.

Kanada'nın Türkiye'deki önemli yatırımları altyapı, teknoloji imalat sanayinde ve madencilik sektörlerinde yoğunlaşıyor. Türkiye'de, dünya markası haline gelmiş birçok çok uluslu Kanada firmasının bu yatırımlarının  yanı sıra Dünyanın en iyi Eximbanklarından biri olan  Export Development Canada (EDC) aracılığı ile de Kanada'nın yüksek finansman gücünü görüyoruz. Klasik anlamda bir Eximbank gibi çalışmayan EDC, geliştirmiş olduğu yeni finansman modellerini İstanbul'daki ofisleri aracılığıyla özel sektörümüzdeki büyük firmalarımıza tanıtarak bu model etrafında üçüncü ülkelere yatırım yapılmasını sağlayabilecek imkanları sunuyorlar.  

Arka Plan Bilgisi*:

Kanada, ABD ve Meksika'nın dahil olduğu Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması (NAFTA) çerçevesinde ihracatının %84'ünü, toplam ticaretinin de %80'e yakınını ABD ile gerçekleştiren Kanada,  ABD eksenli tutumunu Trump yönetiminin NAFTA Anlaşmasını tartışmaya açması ve uzun ve çetrefilli müzakereler sonucunda farklı koşullarda başka bir ticaret anlaşması imzalaması üzerine ticaret politikalarını değiştirme kararı almıştır. Bu çerçevede öncelikle Avrupa Birliği ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalayan Kanada, akabinde, daha önceden çok yoğun ticaret ilişkisi olmayan, Doğu Avrupa, Orta Asya ve Kasfkaslar özellikle de MENA Bölgesine (Kuzey Afrika ve Orta Doğu) yönelmeyi hedeflemiştir. Halihazırda bu bölgelerde çok fazla tecrübesi olmayan Kanada için  gerek ticaret gerekse yatırım anlamında tanıdık bir ülke olan Türkiye merkez olarak konumlandırılabilir  durumdadır.

MEXICO ROADSHOW EVENT

Türk ve Meksikalı iş insanlarını bir araya getirmek ve Meksika'nın ülkemiz bazında tanınırlığını artırmak amacıyla düzenlenen Mexico Roadshow Event etkinliği, 7 Kasım 2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

YENİ ATANAN KANADA İSTANBUL BAŞKONSOLOSU İLE TOPLANTI

Göreve yeni başlayan Kanada İstanbul Başkonsolosu ile 21 Ekim 2019'da toplantı gerçekleştirildi.

ARJANTİN İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU RESEPSİYONU

Arjantin İstanbul Başkonsolosu şerefine düzenlenen resepsiyon, 10 Ekim 2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

10’UNCU TÜRKİYE YATIRIM KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TAİK tarafından düzenlenen Türkiye Yatırım Konferansı'nın onuncusu; T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımlarıyla 25 Eylül'de New York'ta gerçekleştirildi. Etkinlikte, TAİK tarafından 100 milyar dolarlık ticaretin yol haritası sunuldu. Konferansla ilgili bilgi veren TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, gerçekleştirilen konferansın hem Türkiye hem de ABD için ayrı bir önem taşıdığına değinerek "İki ülke arasında son olarak belirlenen 100 milyar dolarlık bir ticaret hedefi bulunuyor. 100 milyar dolar rakamı, ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın görüşmesinde hedef gösterilmişti. TAİK olarak görevi aldık ve bir yol haritası çıkardık. Türkiye'nin ABD'ye 50 milyar dolar ihracat hedefi, KOBİ'lere de önemli bir büyüme alanı açacak." diye konuştu.

BREZİLYA ÜLKE GÜNÜ

Türkiye-Brezilya İş Konseyi, 19 Eylül 2019 tarihinde İstanbul'da düzenlenen Brezilya Ülke günü organizasyonuna katılım sağladı.

ABD TİCARET BAKANI WILBUR ROSS'UN TAİK YÜRÜTME KURULU TOPLANTISINA KATILIMI

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, 7 Eylül 2019 tarihinde Çırağan TAİK Yürütme Kurulu Toplantısı'na katılım gösterdi. TAİK tarafından haziran ayında Boston Consulting Group (BCG) ile başlatılan, iki ülke arasındaki ticaret hedefinin 100 milyar dolara çıkarılmasını hedefleyen çalışma üzerinden, Bakan Ross ile öneriler ve olası iş birliği fırsatları paylaşıldı. DEİK Başkanı Nail Olpak konuşmasında, ikili ilişkilerde son dönemde gündemde yer bulan konulara rağmen ticaret hacminde düşüş yerine artış yaşandığını dile getirdi. Olpak, hâlihazırda var olan 21 milyar dolarlık ticaret hacminin 75 milyar dolara çıkarılmasının ardından, bunu da yeterli bulmayan iki liderin, 100 milyar dolarlık bir hedef belirlediğini ifade etti.

BREZİLYA PPP SUNUMU

Türkiye-Brezilya İş Konseyinin organizasyonu kapsamında, 22 Ağustos 2019 tarihinde İstanbul'da Brezilya PPP sunumu gerçekleştirildi. Yapılan organizasyon ile Türkiyenin PPP deneyimini Breziya yatırım ajansına aktarması ve gelecekte gündeme gelecek olan Brezilya PPP yatırımlarında Türk şirketlerinin iş üstlenmesine katkı sağlamak amaçlandı.

THY'NİN İLK DİREK UÇUŞU VESİLESİYLE MEKSİKA'YA İŞ DÜNYASI HEYETİ ZİYARETİ

Türk Hava Yolları'nın (THY) Meksika'ya ilk direkt uçuşu vesilesiyle ülkeye bir iş dünyası heyet ziyareti gerçekleştirildi. 22 Ağustos 2019 tarihinde yapılan ziyaret kapsamında, Türkiye ve Meksika arasında ikili ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmek; iş dünyasındaki yatırım ortamı ve fırsatlar konusunda iki ülkenin iş insanlarını bilgilendirmek amacıyla bir toplantı da düzenlendi.

EL SALVADOR DIŞIŞLERI BAKANI ALEXANDRA HILL İLE YUVARLAK MASA TOPLANTISI

Türkiye'nin, El Salvador iş dünyası ile ekonomik ve ticari ilişkilerinin geliştirilmesi ve iki ülke bazında daha yakın temasların gerçekleştirilebilmesi amacıyla düzenlenen Yuvarlak Masa Toplantısı, El Salvador Dışişleri Bakanı Alexandra Hill ve Türk iş insanlarının katılımı ile 21 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

TÜRKİYE-PARAGUAY İŞ FORUMU, İSTANBUL

DEİK/Türkiye-Amerika İş Konseyleri tarafından, Paraguay Devlet Başkanı Sn. Mario Abdo Benítez'in Türkiye ziyareti vesilesiyle 30 Temmuz 2019 tarihinde 09.30-14.00 saatleri arasında Conrad Hotel İstanbul'da bir toplantı düzenleneceği duyurulmuştu. Paraguay Devlet Başkanı'nın şahsi programının İstanbul ayağının iptal olması nedeniyle, "Türkiye-Paraguay İş Forumu" T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Paraguaylı mevkidaşı Sayın Liz Cramer, Paraguay Dışişleri Bakanı Sayın Luis Alberto Castiglioni, Paraguay Çevre Şehircilik ve Toplu Konut Bakanı Sayın Dany Durand ve beraberindeki iş dünyası heyetinin katılımlarıyla, 10.30-12.30 saatleri arasında River Plaza 1. Kat toplantı salonunda (Adres: River Plaza, Büyükdere Caddesi Bahar Sokak No:13/1, 34394 Levent İstanbul) gerçekleştirilecektir. Toplantı programı ve Paraguay iş heyetinin listesi ekte yer almaktadır.

PERU NATIONAL DAY KATILIMI

Peru Ankara Büyükelçiliği'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen National Day etkinliği, 26 Temmuz 2019 tarihinde Ankara'da düzenlendi.

TÜRKİYE-MEKSİKA YUVARLAK MASA TOPLANTISI & RESEPSİYON

Meksika pazarına ilgi duyan Türk iş insanlarını Meksika Konsolosluk temsilcileri ile biraraya getirerek Türkiye ve Meksika arasındaki potansiyel iş fırsatlarını ve ikili ticaretin önündeki engelleri konuşmak amacıyla düzenlenen interaktif toplantı, tüm katılımcılarına networking imkânı sağlama hedefiyle 18 Temmuz 2019'da İstanbul'da gerçekleşti.

EKVADOR'DA YATIRIM SEMİNERİ

Türkiye-Ekvador İş Konseyi organizasyonu ile düzenlenen semimer 17 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirildi.

KOSTA RİKA'DA İŞ YAPMA & TÜRK İŞ DÜNYASI İÇİN FIRSATLAR SEMİNERİ

Türk iş dünyasını Kosta Rika'daki iş ve yatırım fırsatlarından haberdar etmek, ihracatı arttırmak, ikili ticaretin gelişimine katkı sağlamak ve yeni ortaklıklara vesile olmak amacıyla düzenlenen Türk İş Dünyası İçin Fırsatlar Semineri, 29 Mayıs 2019'da İstanbul'da düzenlendi.

KANADA SENATO SÖZCÜSÜ GEORGE FUREY İLE YUVARLAK MASA TOPLANTISI

George Furey ile gerçekleştirilen toplantı, 24 Mayıs 2019'da İstanbul'da yapıldı.

TÜRKİYE - ABD 75 MİLYAR DOLAR TİCARET HEDEFİ TOPLANTISI

ABD ile 75 milyar dolarlık ticaret hedefi kapsamında 23 Mayıs 2019 tarihinde Ticaret Bakanlığı ile toplantı yapıldı. Aynı hedef doğrultusunda 9 Temmuz'da ise II. Yönlendirme Komite Toplantısı gerçekleştirildi.

FLORIDA-TURKEY BUSINESS CONNECTION: A NETWORKING DINNER ORGANİZASYONU

Türkiye ile Florida arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendirmek için 20 Mayıs 2019 tarihinde Florida-Turkey Business Connection: A Networking Dinner organizasyonu düzenlendi.

KUZEY AMERİKA ULUSLARARASI İŞÇİ SENDIKASI (LIUNA) BAŞKANI ILE YUVARLAK MASA TOPLANTISI

Kuzey Amerika Uluslararası İşçi Sendikası (LİUNA) Başkanı İle bölge hakkındaki konuların görüşüldüğü toplantı, 16 Mayıs 2019 tarihinde yapıldı.

ENKA & KUZEY AMERİKA İŞÇİ SENDİKASI (LIUNA) İLE AKŞAM YEMEĞİ

ENKA&Kuzey Amerika İşçi sendikası (LİUNA) ile ülke hakkında gerekli görüşmelerin sağlanması amacıyla düzenlenen yemek, 14 Mayıs 2019'da İstanbul'da gerçekleşti.

VENEZUELA DIŞ TİCARET VE ULUSLARASI YATIRIM BAKAN YARDIMCISI RAUL CARRENO İLE TOPLANTI

Venezuela pazarındaki yabancı yatırımların anayasal kanundaki yerini tanıtmak üzere düzenlenen toplantı, Venezuela Dış Ticaret ve Uluslararası Yatırım Bakan Yardımcısı Raul Carreno ve Venezuela İş Konseyi üyelerinin katılımı ile 14 Mayıs 2018'de İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantı boyunca karşılıklı yatırımı desteklemek, teşvik etmek ve yatırımların hukuki güvenliğini sağlayarak ekonomik bağımsızlığı teminat altına almak amaçlandı.

BREZİLYA'DA İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI SEMINERİ

Türkiye-Brezilya İş Konseyinin organizasyonu ile 10 Mayıs 2019'da gerçekleştirilen Brezilya'da İş ve Yatırım Fırsatları Semineri İstanbul'da düzenlendi. Seminer kapsamında Türk iş dünyası Brezilya'daki iş fırsatlarından haberdar edildi.

BREZİLYA'DA İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI SEMİNERİ,İSTANBUL

BREZİLYA'DA İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI SEMİNERİ

DEİK/Türkiye-Brezilya İş Konseyi tarafından, Brezilya İstanbul Başkonsolosluğu ile iş birliğinde Brazilya'da hali hazırda iş yapan ve iş yapmayı planlayan firmaları bilgilendirmek amacıyla 10 Mayıs Cuma günü, River Plaza'da "Brezilya'da İş ve Yatırım Fırsatları Semineri" düzenlenmiştir. 

Dünyanın en büyük 9'uncu ekonomisi ve Latin Amerika'nın en büyük ekonomisi olan Brezilya, küresel aktör olma yönünde önemli aşamalar kaydetmiştir. Araştırmalara göre 2020 yılında Brezilya tüketici pazarının 3,5 trilyon dolarla dünyanın 5'inci büyük pazarı haline geleceği tahmin edilmektedir.

Brezilya hükümeti, ülkenin ekonomik büyümesine katkıda bulunacağına inanılan ve hükümetin öncelikli alanlar listesinde yer alan sektörlerdeki yatırımlara teşvik sağlamaktadır. Bu alanlar; tarım, teknoloji, emek ağırlıklı sanayi kolları ile ihtiyacı ithalat yoluyla karşılanan malların üretimini kapsamaktadır. Turizm, ağaçlandırma, gemi yapımı, selüloz, kimya, petro-kimya, otomotiv, uçak sanayi ile tekstil ve gıda sektörleri de teşvik sağlanan alanlardır.

Toplantıda gerçekleştirilen sunumlar ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

PARAGUAY DIŞİŞLERİ BAKANI SN. LUİS A. CASTİGLİONİ’NİN KATILIMLARI İLE PARAGUAY İLE TİCARET VE YATIRIM OLANAKLARI TOPLANTISI,

DEİK VE PARAGUAY SANAYİCİLER BİRLİĞİ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

TÜRKİYE İLE PARAGUAY TİCARETTE YENİ DÖNEMİN KAPISINI ARALADI

Türkiye ile Paraguay arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türkiye-Amerika İş Konseyleri organizasyonuyla Paraguay Yatırım ve İş Olanakları Toplantısı, İstanbul'da gerçekleştirildi. Paraguay Dışişleri Bakanı Luis Alberto Castiglioni ve DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı Oğuz Satıcı, DEİK/Türkiye-Peru İş Konseyi Başkanı İbrahim Yıldırım'ın katıldığı toplantıda, iki ülke iş dünyasının önde gelen temsilcileri bir araya geldi.

DEİK ve Türk iş dünyasının temsilcileriyle bir araya gelerek, iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerinde yeni bir başlangıç hedeflediklerini belirten Paraguay Dışişleri BakanıLuis Alberto Castiglioni, "Türkiye ve Paraguay, ortak vizyona sahip iki kıymetli ülke. Buna paralel olarak siyasi açıdan da birlikte hareket etme kararı aldık. İki ülkenin ekonomi  ve ticaret alanlarında birlikte gelişmesi adına atılan siyasi adımların iş insanlarına da çok büyük bir katkısı oldu. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz Aralık ayında ülkemizi ziyaret etmesiyle başlayan olumlu süreç, Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo Benitez'in 15 Haziran tarihinden Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaretle de yeni bir ivme kazanacak. Türkiye'ye bir sonraki ziyaretimizde çok geniş bir iş heyetiyle geleceğiz. Kıymetli mevkidaşım Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'nun dünkü görüşmemizde belirttiği gibi, kaybedecek zamanımız yok. Bugün o yüzden iki ülkenin iş dünyası temsilcileriyle bir aradayız. Siyasi alanda mükemmel seviyede ilerleyen diplomatik ilişkilerimizi ekonomi, ticaret, yatırım ve kültürel alanlarda da en üst seviyeye taşımak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Castiglioni: "Türk iş dünyasını, Paraguay'da yatırım yapmaya davet ediyoruz"

Paraguay'ın son 15 yılda yüzde 4 ila 5 oranları arasında düzenli bir büyüme yakaladığını belirten Castiglioni, "Paraguay'da 15 yılı aşkın süredir ekonomik reformlar gerçekleştiriliyor ve büyük bir kalkınma süreci yaşanıyor. 2003 yılından bu yana makroekonomik ve mali alanda gerçekleştirilen reformlarla birlikte sürdürülebilir bir ekonomi politikası izlendi. GSMH ise son 10 yılda 7 kat büyüdü. Tüm Latin Amerika Bölgesi'ne baktığımızda en istikrarlı ekonomiye sahip ülkenin Paraguay olduğunu görüyoruz. Ekonomik parametrelerimiz diğer bölge ülkeleri için de örnek teşkil ediyor. Bu sistem ‘Paraguay Modeli' olarak adlandırılıyor. Güvenilir, vergi oranları düşük, sürdürülebilir büyümenin mümkün olduğu açık bir ekonominin yanı sıra uygun yatırım ortamı ile tüm ekonomik sektörlerde yatırımı teşvik eden bir model. Paraguay'da şirket açmak ve yatırım yapmak oldukça kolay. Sermayeye erişim de çok basit olduğu için bölgenin en fazla dış yatırımcı çeken ülkesiyiz. Türk yatırımcılar için de gerekli yatırım ortamı hazır. Türkiye ile önemli anlaşmalar için özel çalışmalar yapıyoruz. Yatırımların Korunması Anlaşması ile birlikte Çift Vergiden Korunma ve Muafiyet Anlaşması gibi konularda son aşamadayız. Bu anlaşmaları 15 Haziran'daki Türkiye ziyaretimizde imzalayacağız. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmak için Türk iş insanlarını Paraguay'a bekliyoruz. Nüfusumuzun yüzde 70'ini, 35 yaşın altındaki gençlerimiz oluşturuyor. Fırsatlar, teşvikler ve desteklerle Türk iş dünyasının yanında olacağız." dedi.

Satıcı: "Serbest Ticaret Anlaşması ile hızla 1 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşabiliriz"

DEİK'in 146 İş Konseyi ile faaliyetlerini yürüttüğünü belirten Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler  İş Konseyi Başkanı Oğuz Satıcı, "Gelişmekte olan Türkiye-Paraguay ekonomik ilişkileri vesilesi ile kısa bir süre sonra Türkiye-Paraguay İş Konseyinin kurularak bu sayının 147'ye ulaşmasını temenni ediyoruz" dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2018'in Aralık ayı içerisinde Paraguay'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatan Satıcı, "Karşılıklı üst düzey ziyaretler ve iki ülkenin bölgede artan stratejik öneminden ötürü Paraguay ile ikili ilişkilerimizin son dönemde ivme kazanmış iş dünyamız açısından çok umut verici. Bugün ülkelerimiz arasında gelinen seviyede 147 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaşmış durumdayız. Yatırımlarda ve ticarette daha yüksek seviyeleri hedeflemek ve yeni iş birliklerini en kısa sürede hayata geçirmeliyiz. Türkiye ile Paraguay arasında altyapı yatırımları, müteahhitlik hizmetleri, enerji, tarım, hayvancılık ve sağlık sektörlerinde iş birliği potansiyeli bulunuyor, İki ülke arasında gerçekleştirilecek yakın iş birliğiyle karşılıklı kazanım sağlayacağımıza inanıyoruz. Yatırımların Uluslararası Tahkim'e açık olması ve Serbest Ticaret Anlaşması ihtiyacımız bulunuyor. Serbest Ticaret Anlaşması hayata geçtiğinde, 147 milyon dolarlık ticaret hacmimiz hızla 1 milyar dolara yükselecektir. Öncelikli olarak iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması imzalanmasını temenni ediyoruz. Bu sayede iki ülke iş dünyasının temsilcileri, çok daha yüksek bir ticaret hacmine ulaşacaktır" şeklinde konuştu.

Toplantının açılışından önce DEİK ve Paraguay Sanayiciler Birliği Arasında İş Birliği Anlaşması imzalandı.

 

Toplantıda gösterimi yapılan videolar için linke tıklayınız. https://drive.google.com/open?id=1r1yEeepID6Yjf0tCsVflDg-QVDTSACAo

37’NCI ORTAK YILLIK KONFERANSI

TAİK ile ATC tarafından bu yıl 37'ncisi düzenlenen Ortak Yıllık Konferansının ana teması "İşe Dönüş" olarak belirlendi. 14-16 Nisan 2019'da yapılan konferansta, Patriot füzelerini üreten Raytheon şirketinden, Apple ve General Electric'e kadar birçok şirketin CEO'su ve Türkiye ile ABDyönetiminin en üst düzey temsilcileri bir araya geldi. Her yıl Washington'ın gündemini üç gün boyunca Türkiye'ye çeviren TAİK-ATC Ortak Yıllık Konferansı'na, bu yıl Türkiye adına T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, T.C. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ile T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar katıldı. ABD tarafından ise Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Genel Kurmay Başkanı General Joseph Dunford ve Enerji Bakan Yardımcısı Dan Brouillette konferansta yer aldı.

KOSTARİKA ANKARA BÜYÜKELÇİSİ İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ

Kosta Rika'nın Ankara Büyükelçisi ile tanışmak ve gelecek dönemlerdeki ekonomik ile ticari faaliyetler hakkında istişarede bulunmak amacıyla düzenlenen çalışma yemeği 19 Mart 2019'da İstanbul'da gerçekleşti.

ŞİLİ PAZARI & İNŞAAT VE MÜTEAHHİTLİK SEKTÖRÜ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Coğrafi özellikleri, yatırım avantajları, şeffaf ekonomisi ve iş yapma kolaylığı ile Latin Amerika'nın en önemli azarlarından biri olan Şili'deki yeni yatırım alanları ve ülkenin inşaat ile mühendislik sektörü hakkında Türk iş insanlarını bilgilendirmek amacıyla yapılan toplantı, 8 Mart 2019'da İstanbul'da gerçekleştiirldi. Toplantı boyunca ProChile İstanbul Ticaret Direktörü Özge Tüysüzoğlu, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkan Vekili Emre Aykar ve Şili İnşaat Odası Eski Başkanı Sergio Tortetti'nin Sunumları ile katılımcılar bilgilendirildi.

ŞİLİ PAZARI & İNŞAAT VE MÜTEAHHİTLİK SEKTÖRÜ BİLGİLENDİRMESİ TOPLANTISI

Şili Pazarı & İnşaat ve Müteahhitlik Sektörü Bilgilendirme Toplantısı

DEİK/Türkiye-Şili İş Konseyi ve ProChile ile iş birliğinde, Şili İnşaat Odası (Cámara Chilena de la Construcción) heyetinin katılımlarıyla  8 Mart 2019 tarihinde İstanbul Swissotel The Bosphorus'da Şili Pazarı ve İnşaat ve Müteahhitlik Sektörü hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantıda gerçekleştirilen sunumlar ekte bilgilerinize sunulmaktadır. 

ONTARIO TİCARET ODASI BAŞKANI ROCCO ROSSI VE BAŞKAN YARDIMCISI LOUIE DIPALMA İLE TOPLANTI

DEİK Üyelerini, Kanada'nın endüstri ve finans merkezi olan Ontario'nun Ticaret Odası Başkanı Rocco Rossi ve Başkan Yardımcısı Louie DiPalma ile bir araya getiren toplantı, 7 Mart 2019'da İstanbul'da düzenlendi.

T.C. TİCARET BAKAN YARDIMCISI GONCA YILMAZ BATUR'UN ZİYARETİ VESİLESİYLE TÜRKİYE-KÜBA İŞ KONSEYİ TOPLANTISI

T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur'un Küba ziyareti vesilesiyle gerçekleştirilen Türkiye- Küba İş Konseyi Toplantısı, 26-27 Şubat 2019 tarihlerinde Havana'da düzenlendi. Toplantıda, Türk iş dünyasının Küba'da gerçekleştirmesi muhtemel iş birlikleri ve yeni yatırım alanlarının potansiyelleri incelendi.

KOLOMBİYA ARMENIA KENTİ BELEDİYE BAŞKANI VE MECLİS ÜYELERİ İLE TOPLANTI

Kolombiya-Armenia kenti Belediye Başkanı Oscar Castellanos Tabares ve beraberindeki meclis üyelerinin Türkiye ziyaretleri vesilesiyle 12 Şubat 2019 tarihinde İstanbul'da bir toplantı düzenlendi. Türkiye-Kolombiya İş Konseyi Başkanı Yüksel Yıldırım adına Yıldırım Holding İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Özer Öz'ün başkanllık ettiği toplantıda, İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Tacettin Tan adına Tanış Değirmen Makina San. Latin Amerika Direktörü Louis Oyono, DEİK Genel Sekreter Yardımcısı Merih Kepez Örnek, İş Konseyi Koordinatörleri Neslihan Damalı ve Melike Hocaoğlu Çağlıöz hazır bulundu. Özer Öz toplantının başında yaptığı konuşmasında Türkiye- Kolombiya İş Konseyi Yürütme Kurulunda inşaat, gıda, enerji, makina, lojistik, madencilik ve gübre sektörlerinde faaliyet gösteren 11 firma olduğunu belirtti. İş Konseyi olarak çeşitli sektörlerde ikili ticaretin geliştirilmesinin hedeflendiğini belirten Öz, ikili ticaret ve yatırım ilişkilerindeki fırsatların doğru aktarılmasının önemine değindi. Armenia kenti Belediye Başkanı Oscar Castellanos Tabares konuşmasında kentlerini turizm, kahve, kültür, eğitim, inşaat/ mimari alanlarında geliştirmek ve tanıtmak istediklerini ifade etti. Bölgede ürettikleri kahvenin UNESCO Dünya Mirası listesine alındığını belirten Tabares, ayrıca öğrenci değişim programları ile de ilgili olduklarını ifade etti.

ATC HEYETİ ANKARA TEMASLARI VE RESEPSİYON

ATC Havacılık ve Savunma Heyeti ile temasları artırmak üzerine düzenlenen etkinliğin ardından, 6 Şubat 2019'da heyet onuruna bir resepsiyon düzenlendi. Heyet 2 Mayıs2019 tarihinde ise ABD ile bir savunma resepsiyonu gerçekleştirdi.

52 KİŞİLİK AMERİKAN İŞ İNSANI HEYETİNDEN TÜRKIYE’YE ZİYARET

Amerikan Türk Konseyi (ATC) Başkanı General James Jones başkanlığında, 4-8 Şubat 2019 tarihleri arasında Ankara, İstanbul ve Eskişehir'i kapsayacak şekilde iki farklı heyet ziyareti gerçekleştirildi. Söz konusu heyet, Ankara'da resmî temaslarda bulunarak iki ülke ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik fikir alışverişinde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, heyet üyelerini 7 Şubat tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabuletti. Görüşmede, TAİK ile ATC ortaklığını farklı bir seviyeye taşımak istediğini söyleyen ATC Başkanı James Jones, iki kurumun Türk-Amerikan ekonomik ilişkileri konusunda iki devlet başkanına öneriler geliştiren bir platform olarak hareket etme arzusunda olduğunu ifade etti.

MEKSİKA TANITIM AJANSI PROMEXICO TÜRKİYE TEMSİLCİSİNE VEDA TOPLANTISI

Meksika Tanıtım Ajansı Promexico Türkiye Temsilcisine veda etme amacıyla düzenlenen toplantı 15 Ocak 2019'da İstanbul'da düzenlendi.

VENEZUELA DEVLET BAŞKAN YARDIMCISI TARECK EL AISSAMI'NİN TÜRKİYE ZİYARETİ

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Tareck Zaidan El Aissami Maddah, 14 Ocak 2019'da ülkemize bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyareti sırasında Çorum'da bulunan altın rafinerisini gören Başkan Yardımcısı bu vesile ile dünyanın en büyük altın üreticisi olan Venezuela'nın Türkiye ile ticari iş birliği yapabileceğini belirtti.

HAZIRLIK TOPLANTISI: MEKSİKA STRATEJİ VE EYLEM PLANI ÇALIŞTAYI

Meksika Strateji ve Eylem Planı Çalıştayı öncesi etkinliğin kapsamı, nitelikleri ve hazırlık süreci hakkında görüşme sağlamak amacıyla düzenlenen Hazırlık Toplantısı, 7 Ocak 2019'da İstanbul'da düzenlendi.

YENİ ATANAN T.C. BREZİLYA BÜYÜKELÇİSİ MURAT YAVUZ ATEŞ İLE TANIŞMA TOPLANTISI

Türkiye-Brezilya İş Konseyinin organizasyonu kapsamında, 7 Ocak 2019 tarihinde T.C. Brezilya Büyükelçisi olarak atanan Murat Yavuz Ateş ile tanışma toplantısı düzenlendi.

TÜRKİYE-KANADA İŞ KONSEYİ 15. ORTAK YILLIK KONFERANSI

Etkinlikte, iki ülkenin ekonomik ve sektörel bazda iş birliği fırsatlarının değerlendirilmesi, karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi amaçlandı.

T.C. CUMHURBAŞKANI SN. RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN VENEZUELA ZİYARETLERİ KAPSAMINDA VENEZUELA - TÜRKİYE İŞ FORUMU

T.C. Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Beraberindeki İş İnsanları Heyetinin 2-3 Aralık 2018 tarihleri arasında Venezuela'ya yönelik gerçekleştirilen özel sektör heyet programına ilişkin sonuç raporu ekte bilgilerinize sunulmuştur.

GUATEMALA DIŞ TİCARET BAKAN YARDIMCISI İLE TOPLANTI

Türk firmalarını Guatemala pazarı ile ilgili bilgilendirmeyi ve ülkedeki iş ile yatırım fırsatlarını anlatmayı amaçlayan toplantı, Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi üyeleri ve Guatemala Dış Ticaret Bakan Yardımcısı'nın katılımı ile 23 Kasım 2018'de İstanbul'da gerçekleşti.

ABD VE TÜRKİYE STRATEJİK ORTAKLIĞINI SÜRDÜRECEK

ABD VE TÜRKİYE STRATEJİK ORTAKLIĞINI SÜRDÜRECEK

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, ABD'nin iki bakana yönelik yaptırımı kaldırması ile ilgili bir değerlendirme yaptı.

Yalçındağ şunları kaydetti:

"TAİK olarak, bugüne kadar ABD ile yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen ittifakımızın sağlam ve dayanıklı olduğuna inancımızı her fırsatta dile getirdik ve bu süreçte olumsuzlukları en aza indirgemek üzere çalışmalarımızı itinayla yürüttük. Son dönemde iki dost ülke arasında yaşanan sıkıntıların geride kalması ve ekonomik ilişkilerde yeni bir dönemin başlaması adına önemli bir misyon üstlendik.

Geldiğimiz noktada; ABD Hazine Bakanlığı'nın, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ve Adalet Bakanımız Abdülhamit Gül'e yönelik yaptırımları kaldırmasını memnuniyetle karşıladık. Ayrıca, henüz resmi açıklaması yapılmamakla birlikte Türkiye'nin İran ambargosundan muaf tutulacağı yolunda güçlü bir beklenti içindeyiz. Bugünkü açıklamaların önümüzdeki günlerde başka güzel gelişmeler için de işaret niteliğinde olduğunu düşünüyoruz. Birçok konuda beraber çalışmış ve köklü bir askeri işbirliği tarihine sahip Türkiye ve ABD, uzun süreli stratejik ortak olmaya devam edecektir."

MEKSİKA GASTRONOMİSİ DENEYİMİ ETKİNLİĞİ: OAXACA

Meksika mutfağının özgün ve birbirinden lezzetli yemeklerini Türk insanıyla buluşturma amacıyla düzenlenen Meksika Gastronomisi Deneyimi Etkinliği 1 Kasım 2018'de İstanbul'da düzenlendi.

VENEZUELA MIRANDA EYALETİ VALİSİ HECTOR RODRIGUEZ İLE TOPLANTI

Venezuela ile Türkiye arasındaki potansiyel iş birliği imkânlarının görüşülmesi amacıyla düzenlenen toplantı, Venezuela Miranda Eyaleti Valisi Hector Rodriguez'in katılımı ile 23 Ekim 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantı boyunca Venezuela'da yürürlükte olan projeler, Türk firmalarına tanıtıldı.

KOLOMBİYA İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI FORUMU

ProColombiya heyetinin ülkemize ziyareti vesilesi ile gerçekleştirilen İş ve Yatırım Fırsatları Forumu, 17 Ekim 2018'de İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlendi. Etkinlik kapsamında sektörel oturumlara ev sahipliği yapıldı.

KANADA TÜRKİYE ALTYAPI VE ENERJİ FORUMU

Forum, İki ülkenin iş insanları ve İş Konseyinden katılımcıların iştiraki ile 16 Ekim 2018'de İstanbul'da düzenlendi.

ARJANTİN B20 ZIRVESİ

B20 kapsamında Arjantinli iş insanları ile bir araya gelinmesi hedeflendi. Ayrıca, Altyapı/Ulaştırma Bakanı ve Turizm Bakanı ile Türk iş dünyası ikili temaslarda bulundu.

ŞİLİ HEYET ZİYARETİ - ARJANTİN B20 ZIRVESİ KATILIMI

Türkiye-Şili İş Konseyi Tarafından, İş Konseyi Başkanı Bahadır Balkır, İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ali Bora İşbulan, İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Alpay Güler ve İş Konseyi Koordinatörü Melike Hocaoğlu'nun katılımlarıyla 1-3 Ekim 2018 tarihleri arasında Şili'nin başkenti Santiago'ya ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaretler kapsamında; Şili'nin önde gelen kamu ve özel kurum temsilcileri ile görüşmeler yapıldı. Şili'ye yönelik yeni iş ve yatırım imkânlarının oluşturulması ve pazar payımızın artması amacıyla düzenlenen ziyarette, turizm ve altyapı, inşaat ve havalimanı işletmeciliği konularındaki yatırım projeleri değerlendirildi.

TÜRK- AMERİKAN TİCARİ İLİŞKİLERİ NEW YORK'TA GÜVEN TAZELEDİ

TÜRK- AMERİKAN TİCARİ İLİŞKİLERİ NEW YORK'TA GÜVEN TAZELEDİ

DEİK / Türkiye – ABD İş Konseyi (TAİK) ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından düzenlenen 9'uncu Türkiye Yatırım Konferansı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu akabinde New York Gotham Hall'da düzenlendi. Türkiye ve Amerika'dan liderleri ve iş dünyası temsilcilerini bir araya getiren konferansta, Türkiye'deki yatırım fırsatları ve Türkiye – ABD arasındaki ticari ilişkiler değerlendirildi. 

Geleneksel hale gelen konferans, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri artırmak amacıyla Türkiye'deki iş ve yatırım ortamını daha iyi tanımak isteyen Amerikalı yatırımcılar ve şirket liderleri ile Türkiye'den üst düzey hükümet yetkilileri ve iş dünyasını bir araya getirdi. Konferansa, T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, T.C Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, DEİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye – ABD İş Konseyi (TAIK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ'ın yanısıra Amerika'nın en büyük ve en önemli finans kurumları ve şirketleri ile önde gelen Türk şirketlerin yöneticileri katıldı.

Konferansın kapanış konuşmasını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Tarih bize açıkça savaşın ve özellikle ticaret savaşlarının kazananı olmadığını gösteriyor. Bu, hem ticari hem de politik açıdan sadece karşılıklı kayıplara yol açıyor" dedi. Erdoğan şöyle devam etti: "Bizim uzun süredir devam eden stratejik dostluğumuz, bu çalkantılı dönemin de üstesinden gelecektir. ABD ile yakın dostluğumuzun bu süreci de bir fırsata dönüştüreceğine yürekten inanıyorum."

Konferansta CNN ve NBC Haber'in eski muhabiri Erin McPike, Türkiye'nin orta vadeli ekonomi planı hakkında uzun bir konuşma yapan T.C. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile bir söyleşi yaptı. Albayrak, "Geçen hafta, üç temele odaklanan yeni bir plan açıkladık; yeniden dengelenme, disiplin ve dönüşüm. Türkiye ekonomisinin omurgasını güçlendirmek için gereken her unsuru hesaba kattık. Türkiye'nin parlak bir geleceği olması için çalışıyoruz" dedi.

Dünya Bankası Kadın Girişimcileri Finans Girişimi Başkanı Priya Basu, Bakan Pekcan'la iş hayatında kadınları güçlendirmek konusunda konuştu. T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Bir kadına bir fırsat verdiğinizde, onun potansiyelinin sınırsız olduğunu görürsünüz. Bakanlık olarak, kadınları özellikle güçlü büyüme potansiyeli olan, e-ticaretin de dahil olduğu, kilit sektör ve alanlarda daha aktif faaliyet göstermeleri için teşvik ediyoruz" şeklinde konuştu.

Türkiye ile ABD arasındaki ticari ilişkilerin önemi hakkında konuşan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, "İş dünyası, işini her gün büyük bir tutku ve coşkuyla yapıyor. Bizler iş insanları olarak ülkelerimiz arasında bir köprü olmaya, iki ülkenin yatırım fırsatlarını ve ticari ilişkilerini geliştirmeye devam edeceğiz" dedi.

Konferansta konuşan DEİK / Türkiye – ABD İş Konseyi (TAIK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ise,"Türkiye ile ABD arasındaki iş ilişkisi, tarihsel olarak karşılıklı saygı, işbirliği ve daima karşılıklı çıkarların gözetilmesine dayanıyor. Bunu sürdürebilmek için hepimiz var gücümüzle çalışmaya devam etmeliyiz. Tehlikede olan çok şey ve bir o kadar da kazanacaklarımız var" dedi.

Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkiler, tüm dünyada büyük bir anlam ifade ediyor. Geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 18 oranında büyüyen Türkiye ve ABD'nin karşılıklı ticareti yıllık ortalama 20 milyar dolar seviyesinde gerçekleşiyor.

DOİNG BUSİNESS İN THE UNİTED STATES

DOİNG BUSİNESS İN THE UNİTED STATES

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ve European American Investment Council (EAIC) işbirliğinde, 20 Eylül 2018 tarihinde, ABD'de iş yapma süreçleri üzerine "Doing Business in the United States" etkinliği gerçekleştirilmiştir.

EAIC Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda, ABD'de iş kurma prosedürleri ve maliyetleri, yer seçimi, hukuki süreçler, vergi düzenlemeleri ve potansiyel ortaklaklarla ilişki kurma konuları üzerine uzmanlar tarafından bilgilendirmeler yapılmıştır.

 

TÜRKİYE-BREZİLYA DİPLOMATİK İLİŞKİLERİNİN 160.YIL KUTLAMASI

Türkiye-Brezilya İş Konseyinin organizasyonu kapsamında, Türkiye-Brezilya diplomatik ilişkilerinin 160. Yılı kutlaması etkinliği düzenlendi.

BREZİLYA TARIM BAKAN YARDIMCISI İLE YUVARLAK MASA TOPLANTISI

Türkiye-Brezilya İş Konseyinin organizasyonu kapsamında, 6 Eylül 2018 tarihinde Brezilya Tarım Bakan Yardımcısı ile yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. İstanbul'da düzenlenen toplantıda tarım alanına ilişkin görüşmeler yapıldı.

ABD’NİN RAHİP BRUNSON YAPTIRIMINA İLİŞKİN TAİK’TEN AÇIKLAMA

ABD'nin Rahip Brunson yaptırımına ilişkin TAİK'ten açıklama:

ABD'nin Rahip Andrew Brunson davası nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e yaptırım kararı almasına ilişkin DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ yazılı bir açıklama yaparak, "Dost ve müttefik iki ülke arasındaki sorunları çözmenin yolu yaptırımlar olmamalı. Her iki liderin de akıl ve vicdanlarını dinleyerek sonuç almaya odaklanacaklarına, hızla sonuca gidebileceklerine inanıyorum" dedi.

Türk-Amerikan ilişkilerinde bir zamandır süren gerginlik, Amerikan Hazine Bakanlığının, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu yaptırım listesine almasıyla yeni boyut kazanmıştır. Bu girişimi hem Türkiye-ABD ilişkileri bakımında hem hukuki bir sürece çok ağır bir siyasi müdahale olması bakımından hem de NATO müttefikliği ve silah arkadaşlığı bakımımdan kabul edilemez buluyoruz. Bu girişimin geri alınması ve ilişkilerin bir an önce dostluk ve müttefiklik çerçevesine yeniden oturtulması için herkesi elinden gelen gayreti göstermeye davet ediyoruz.

Türk-Amerikan ilişkilerinde her zaman problemler oldu.  Zaman zaman bu problemler krize dönüştü  ama şunu da unutmayalım: İki ülke arasında karşılıklı stratejik ve ekonomik çıkarlar o kadar büyük, güçlü ve derin ki en krizli durumlardan sonra bile ikili ilişkiler düzlüğe çıktı.

Bugün içinde bulunduğumuz, medyada ve sosyal medyada karşılıklı açıklamalarla tırmanan krizin de aşılabileceğini düşünüyorum.  Mesele, bu durumun uzamaması, ilişkilerimize ve çıkarlarımıza kalıcı hasar vermeden çözümlenmesi. Unutmayalım ki 21. yüzyılın başında  ittifakların dağılıp yeniden kurulduğu bir dönemden geçiyoruz.  Kalıcı dostluklar çok önemli ve herkesin birbirine ihtiyacı var.

İki ülke arasındaki krizi hızla çözemezsek, ilişkiler donma noktasına gelecek gibi gözüküyor. Ama gerçekçi olalım, bu mümkün değil. Başta Suriye ve NATO olmak üzere pek çok konuda birlikte çalışıyoruz. İkili ekonomik ilişkilerimiz hala sağlıklı.

"Bu krizde sadece bir taraf haklıdır, diğer taraf tümden haksızdır" demeden şu üç noktayı vurgulamak istiyorum:

  • Dikkatimizi, en azından bir süre güncel krizinin ötesindeki gerçeklere çevirmeliyiz. Mevcut sorunlara ortak çıkarları gözeterek çözüm aramak gerektiğine inanıyorum. Bu bağlamda, örneğin Suriye'de yeni oluşturulan yol haritası, hem ABD hem de Türkiye için bir kazanç.  Bunu geliştirme çalışmalarını hızlandırmalıyız. ABD yönetiminin, Türkiye'nin güvenlik kaygılarını gözetmesi ve FETÖ mensuplarıyla ve Gülen'in iadesi konusundaki hassasiyetleri  karşılayacak bir adım atmasının, buna karşılık ABD tarafının bazı taleplerinin de müsbet bir anlayışla dikkate alınmasının çok olumlu etki  yapacağına inanıyorum. Bu durumda ABD'nin Türkiye'den beklentilerinin de Türk halkı tarafından daha iyi anlaşılabileceğini düşünüyorum.
  • "Dost ve müttefik" iki ülke arasındaki sorunları çözmenin yolu yaptırımlar olmamalı. Yaptırımlar hiçbir zaman çare olmamış, en büyük zararı daima ilgili ülkenin insanlarına vermiştir. Türk-Amerikan ilişkilerinin önemli bir boyutunun da ticaret ve ekonomi olduğu çerçevesinde, ABD'nin sözünü ettiği ekonomik yaptırımlarda en büyük zararı Türk halkının göreceği unutulmamalı diye düşünüyorum.
  • Gerçekçi, iyiniyetli ve aklıselim sahibi görüşlere her zamankinden çok ihtiyacımız var. Kanallar açık tutulmalı ve geri dönülemeyecek adımlardan kaçınmalıyız. İş dünyası olarak, NATO zirvesinde gördüğümüz karşılıklı samimiyetin ileriye taşınmasını ümit ediyoruz.

Hem Başkan Erdoğan'ı hem de Başkan Trump'ı yakın tanıyan biri olarak, bu sorun karşısında nasıl düşündüklerini anlayabildiğimi sanıyorum. Gerçekte sorunun çözümlenmesi gerektiğine samimi olarak inandıklarını ve istediklerini düşünüyorum. İki başkan aslında birbirlerine çok benzeyen insanlar, cesur ve inançlı liderler. İkisi de yerleşik düzenle, kendini herkesten üstün gören çıkar gruplarıyla, algı operasyonlarıyla mücadele ederek geldiler bugünlere. İkisi de ülkelerinin güçlenmesi ve büyümesini hedefliyorlar ve bu hedeflere ancak realist ve pragmatik adımlarla varılabileceğini biliyor.

Bu krizi çözmekte en büyük şansımız, iki başkanın bu saydığım kişilik özellikleri olacak. Çevrelerinden zaman zaman farklı sesler yükselebilir, siyasette bu doğaldır. Ama ben her iki liderin de akıl ve vicdanlarını dinleyerek sonuç almaya odaklanacaklarına, hızla sonuca gidebileceklerine inanıyorum.

MEHMET ALİ YALÇINDAĞ
Başkan
DEİK/ Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK)

ABD YAPTIRIMLARI SEMİNERİ

ABD Yaptırımları Semineri

TAİK Üyesi Norton Rose Fulbright Avukatlık Ortaklığı tarafından, 1 Ağustos 2018 tarihinde İstanbul'da ABD yaptı rımlarını açıklamaya yönelik bir toplantı düzenlendi. Kısıtlı katılımla düzenlenen toplantıda, ABD'nin uyguladığı yaptırımların yapısı ve kapsamı katılımcılara aktarıldı.

ATC RESEPSİYONU - ACCESSİNG THE U.S. MARKET: A NETWORKİNG EVENT

ATC RESEPSİYONU - ACCESSİNG THE U.S. MARKET: A NETWORKİNG EVENT

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyinin (TAİK) karşı kanat kuruluşu American Turkish Council (ATC) tarafından, ABD Başkonsolosu Jennifer Davis ev sahipliğinde, bir resepsiyon düzenlenmiştir.

"ABD Pazarına Erişim" başlıklı resepsiyonda katılımcılar, ABD yetkilileri ve konularında uzman diğer iş insanları ile fikir alışverişinde bulunma fırsatına sahip olmuştur.

 

GELECEK İÇİN STEM ANADOLU PROJESİ

GELECEK İÇİN STEM ANADOLU PROJESİ

ABD İstanbul Başkonsolosluğu ve Limak Holding sponsorluğunda Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından gerçekleştirilen Gelecek için STEM Anadolu Projesinin kapanış etkinliği geliştirildi. Söz konusu projede genç girişimcilerin hazırladıkları ve desteklenmiş projelerin tanıtım sunumları gerçekleştirildi. TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ve ABD İstanbul Başkonsolosu Jennifer Davis'in konuşmacı olarak yer aldığı kapanış etkinliği networking resepsiyonunun ardından sona erdi.

EKVADOR ANKARA BÜYÜKELÇİSİ İLE TANIŞMA TOPLANTISI

Türkiye-Ekvador İş Konseyi organizasyonu kapsamında, 13 Temmuz 2018 tarihinde Türkiye-Ekvador İş Konseyi Başkanı ve Yürütme Kurulu üyelerinin katılımları ile T.C. Ekvador Ankara Büyükelçisi Roberto Betancourt ve Ticaret Müşaviri Juan Navas'ın katılımları ile öğle yemeği gerçekleştirildi. İstanbul'da düzenlenen yemekte, Türkiye- Ekvador ticari ve ekonomik ilişkileri çerçevesinde iki ülke arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması'nın önünde engel olan muz ihracatı konuşuldu. Ayrıca Ekvador'un Avrupa Birliği ile imzaladığı STA değerlendirildi.

VENEZUELA DEVLET BAŞKANI NICOLÁS MADURO'NUN KATILIMLARI İLE TÜRKİYE VENEZUELA İŞ FORUMU

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Venezuela İş Konseyi üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen Türkiye - Venezuela İş Forumu, 10 Temmuz 2018'de İstanbul'da düzenlendi.

KANADA MILLÎ GÜNÜ VESİLESİYLE KANADA TÜRKİYE DİPLOMATİK İLİŞKİLERİNİN 75. YIL DÖNÜMÜ ONURUNA RESEPSİYON

Kanada Millî günü ve Kanada Türkiye Diplomatik ilişkilerinin 75. Yıl dönümü onuruna düzenelenen resepsiyon, 5 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleşti.

T.C. BOGOTA BÜYÜKELÇİSİ İLE AKŞAM YEMEĞİ

T.C. Bogota Büyükelçisi Ece Öztürk Çil'in İstanbul ziyareti vesilesi ile bir akşam yemeği etkinliği düzenlendi. Toplantıda, Kolombiya'daki güncel ekonomik durumun analizi yapıldı ve heyet ziyareti için Türk firmalarının beklendiği bilgisi verildi.

KÜBA DIŞ TİCARET VE YATIRIMLAR BAKAN YARDIMCISI İLIANA NUÑEZ MORDOCHE VE BERABERİNDEKİ İŞ İNSANI HEYETİ İLE TOPLANTI

Küba Dış Ticaret ve Yatırımlar Bakan Yardımcısı İliana Nunez Mordoche ve beraberindeki iş adamı heyeti ile gerçekleştirilen toplantı, 4 Haziran 2018'de İstanbul'da düzenlendi. Toplantının ardından heyet ile akşam yemeği etkinliği gerçekleştirildi.

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ DIŞIŞLERİ KOMİTESİ YETKİLİLERİ İLE TOPLANTI

TAİK Yürütme Kurulu üyelerinin katılımıyla, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Yetkilileri ile bir toplantı gerçekleştirildi. 1 Haziran 2018 tarihindeki toplantıya ABD tarafından TM Dışişleri Komitesi Çoğunluk Grubu Ofisi Yetkilisi Andy Taylor, TM Dışişleri Komitesi Çoğunluk Grubu Ofisi Görevlisi Sean O'Neill, ABD İstanbul  Başkonsolosluğu Politika ve Ekonomi Bölüm Şefi Andrew Abell ve ABD İstanbul Başkonsolosluğu Ekonomi Bölüm Yetkilisi Andy Van Vleck katılım gerçekleştirdi. Toplantıda, iki ülke ilişkilerinde son dönemde öne çıkan konular üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

PERU İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Türk iş insanlarının PromPeru tarafından, Peru'daki yatırım projeleri ve sektörel fırsatlar hakkında bilgilendirildiği toplantı, 30 Mayıs 2018'de İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantı boyunca Peru makroekonomik verileri değerlendirilerek, ülkedeki yeni yatırım alanları istişare edildi.

KOSTA RİKALI SAĞLIK EKİPMANLARI FİRMALARI İLE B2B GÖRÜŞMESİ

Kosta Rika ve Türkiye'nin sağlık sektöründe hizmet gösteren sağlık ekipmanları firmaları, sektördeki iş birliğini artırmak amacıyla 29 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul'da B2B görüşmeler gerçekleştirdi.

ARJANTİN MILLÎ GÜN RESEPSİYONU

Türk ve Arjantin iş dünyasını bir araya getiren etkinlik, 25 Mayıs 2018'de gerçekleşti. Arjantin'in İstanbul Başkonsolosu Diego Alvarez Rivera'nın açılış konuşması ile başlayan resepsiyon İstanbul'da düzenlendi.

T.C. EKONOMİ BAKANLIĞI ABD EYLEM PLANI KOORDİNASYON TOPLANTISI

Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından hazırlanan Eylem Planı nezdinde 17 Mayıs 2018'de Ankara'da, T.C. Ekonomi Bakanlığı ile koordinasyon toplantısı düzenlendi.

MEKSİKA İLE YATIRIM VE İŞ FIRSATLARI BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

Meksika'nın yatırım potansiyeli barındıran sektörleri ve ülkedeki iş fırsatları hakkında hem Türk hem Meksikalı iş insanlarını ve yatırımcıları aydınlatmayı amaçlayan Meksika Yatırım ve İş Fırsatları Bilgilendirme Semineri, 3 Mayıs 2018 tarihinde Bursa'da gerçekleştirildi.

TAİK FLORIDA ZİYARETİ

TAİK FLORIDA ZİYARETİ

2 Mayıs 2018 • Miami, FL

Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Florida Başkanı Sn. Cuneyd Zapsu liderliğinde, 2 Mayıs 2018 tarihinde Miami'ye kısıtlı katılımlı bir ziyaret düzenlendi. Ziyaret kapsamında, T.C. Miami Başkonsolosu, Miami Belediyesi ve yerel kurumlar ile temaslar gerçekleştirildi.

Ziyaret, Sn. Başkonsolosumuz Burç Ceylan ve eşinin heyet için Başkonsolosluk Konutunda verdiği kahvaltı daveti ile başladı. Toplantılar öncesi Sn. Başkonsolosumuzun bölge hakkında bilgilendirmeler yaptığı davette, TAİK Florida'nın geleceği ve nasıl yapılandırılması gerektiği hakkında da fikir alışverişinde bulunuldu.

 

William Gort, Miami City Commissioner

İlk toplantı Miami City Commissioner William Gort ile gerçekleştirildi. (Miami şehri, 5 bölgeye ayrılmış şekilde yönetilmekte olup, Sn. Gort bunlardan birinin başındadır.) Sn. Cuneyd Zapsu tarafından TAİK ve DEİK hakkında bilgi verilmesini takiben Sn. Gort Miami hakkında bilgilendirmeler yaptı. Gort'a göre, Miami şehrinin en büyük avantajı yabancılara karşı önyargının düşük olması. Latin Amerika'ya yakınlığı sebebiyle hatırı sayılır bir göçmen toplumu olan Miami, farklı kültürlerden gelen yabancılara karşı açık olmasıyla tanınıyor.

Buna ek olarak, Miami'nin kardeş şehri olan Antalya ile iki şehrin de tanıtımını hedefleyen ortak bir çalışma yapılabileceği görüşüldü.

 

Enterprise Florida

TAİK Florida'nın karşı kanat kuruluşu olabilecek Enterprise Florida ile bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, Enterprise Florida Kıdemli Başkan Yardımcısı Manuel A. Mencia, kurumu Enterprise Florida ve Florida Eyaleti hakkında bilgiler paylaştı.

Enterprise Florida'nın merkezinin eyaletin başkenti Tallahassee'de olduğunu belirten Mencia, yapısı hakkında da bilgi verdi. Hem kamu hem de özel sektör gücüyle donatılmış olan kurumun öncelikli hedefleri arasında Florida Eyaletine daha fazla iş imkanı çekmek, bu şekilde istihdamı artırmak ve Florida'daki iş yapma iklimini olumlu yönde geliştirmek olduğu ifade edildi. Bütçesinin yüzde 15 ila 20'sini özel sektörden sağlayan kurum, geri kalan kaynakları eyaletten alıyor. Kurumun temsili başkanı eyalet valisi olup, yeni vali seçildiğinde kurumun başkanı da değiştiği belirtildi.

Mencia kurum hakkında bilgi verdikten sonra "Neden Florida?" sorusunu yanıtladı. Florida'nın bugününün ve geleceğinin çok fazla imkan sunduğuna dikkat çeken Mencia, birkaç yıl içinde trilyon dolarlık bir ekonomi olacaklarını ekledi. 2017 yılında 967 milyar dolar GSYH kaydeden Florida, ülkelerle kıyaslandığında dünyanın 16. en büyük ekonomisi olarak öne çıkıyor.

Eyaletin çok kültürlü yapısına da değinen Mencia, çok fazla ülkeden göçmen ve farklı kültürlere sahip insanların yaşadığı bir eyalet olan Florida'nın çok misafirperver olduğunu aktardı. Eyalet sınırları içerisinde yaşayan insanların yüzde 50'den fazlasının ABD dışında doğmuş olduğunu belirten Mencia, yabancıların burada memnuniyetle karşılandığını aktardı.

Mencia kültürel artılarına ek olarak, Florida'nın lojistik avantajına da dikkat çekti. Birçok firmanın Latin Amerika'ya açılma noktası olan Florida'nın son zamanlarda çok fazla uluslararası havayolu şirketinden yatırım aldığını belirten Mencia, son gelenler arasında Japonya, Kore gibi uzak coğrafya havayollarını sıraladı. Panama Kanalı'nın genişletilmesinden sonra Florida'nın lojistik avantajının katlanacağını belirten Mencia, gemi nakliyatı açısından, Miami Limanı'nın büyük hacimli gemilere uygun altyapısı olmasının önemli bir artı olduğunu ekledi.

Aktardığı bilgiler ışığında Florida'nın ABD'de en mantıklı yatırım yeri olduğunu söyleyen Mencia, eyaletin vergilendirme yapısı hakkında bilgi verdi. Kişisel gelir vergisinin sıfır olduğunu aktaran Mencia, kurumlar vergisinin ise esnek bir yapıda olduğunu belirtti. Kurumlar vergisi oranı yüzde 5.5 olan Florida Eyaletinde bir şirketin vergi ödemesi için belli kar tavanlarına ulaşması gerekiyor. Mencia, kar tavanlarının hep yükseltilmesi sebebi ile birçok şirketin kurumlar vergisi bile ödemediğini aktardı.

Finansman bulma konusunda başka birçok eyalet gibi zorluklar çıkabileceğini belirten Mencia, yine Florida'yı diğer eyaletlerden ayıran önemli bir noktanın altını çizdi. Mencia, bir yatırımcı finansman arayışında Eximbank tarafından geri çevrilse bile, Florida Export Finance Corporation adlı eyalete özel bir yapının finansman sağlamada destek olduğunu aktardı.

Florida'nın en önemli özelliğinin iş yapma kolaylığı olduğunu ve bunu geliştirmek için çaba sarfettiklerini belirten Mencia, son düzenlemeler sonrasında bir şirket kurmanın 24 saat içinde yapılabilecek kadar kolaylaştırıldığını ekledi.

Mencia'nın bilgilendirmelerini takiben TAİK hakkında bilgi aktaran TAİK Florida Başkanı Cuneyd Zapsu, yıl sonunda Miami'de yapılması planlanan TAİK Florida etkinliği hakkında da bilgi verdi. Söz konusu etkinlik için destek olabileceğini belirten Enterprise Florida, aynı zamanda üyelerimizden Florida özelinde gelebilecek her türlü soruyu yanıtlamaktan da memnuniyet duyacağını aktardı.

Yıl sonunda gerçekleştirilmesi planlanan etkinlik marjlarında Enterprise Florida ile bir Mutabakat Zaptı imzalanması, bu vesileyle Enterprise Florida ve TAİK Florida arasında kalıcı bir işbirliği tahsis edilmesinde mutabık kalındı.

 

Beacon Council

Enterprise Florida ile gerçekleştirilen toplantıyı takiben, diğer bir iş dünyası kuruluşu olan Beacon Council ile bir toplantı düzenlendi. TAİK Florida heyetini Beacon Council Başkanı & CEO'su Michael A. Finney ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Mario J. Sacasa ağırladı.

Beacon Council, tüm eyalet odaklı hizmet veren Enterprise Florida'dan farklı olarak, sadece Miami-Dade olarak tabir edilen Miami ve çevre şehirler özelinde hizmet veren bir iş dünyası kuruluşu. Beacon Council'in öncelikli hedefleri arasında Miami-Dade bölgesine yatırım çekmek, bölgede istihdamı artırmak ve Miami-Dade'in kritik sektörlerde bir iş merkezi olarak gelişmesini desteklemek yer alıyor. Aynı Enterprise Florida'nın yapısı gibi, kamu ve özel sektörün gücünü tek çatı altında toplama hedefi olan Beacon Council'in bütçesinin yüzde 30'unu özel sektörden, geri kalanını eyalet yönetiminden aldığı, fakat özel sektör katkısının artırılmak istendiği paylaşıldı.

Halihazırda eyalet ve Miami iş çevreleri tarafından fonlanan bir kaynağı temsil ettiklerini belirten Finney, TAİK üyelerinin Miami özelindeki soruları ve konuları için destek vermekten memnuniyet duyacaklarını aktardı. Finney, özellikle şirket kurma gibi somut adımları atmaya hazır firmalar için çok faydalı olabileceklerini ekledi.

TAİK Florida Başkanı Cuneyd Zapsu, TAIK Florida hakkında bilgi paylaştı. TAİK Florida'nın yıl sonunda Miami'de bir etkinlik düzenleme planını paylaşan Zapsu, hem bölgedeki Türkleri bir araya getirmek hem de Türk-Amerikan ilişkilerinin gelişmesini teşvik etmek için bir platform kurmayı arzu ettiklerini aktardı. Finney ve Zapsu, yıl sonunda düzenlenecek etkinlik marjlarında yerel iş dünyası ile bir yuvarlak masa toplantısının yapılabileceğini görüştü. Bu ziyaret esnasında, Beacon Council ile de bir Mutabakat Zaptı imzalanması, bu vesileyle Beacon Council ve TAİK Florida arasında kalıcı bir işbirliği tahsis edilmesi konusunda mutabık kalındı. Buna ek olarak, Beacon Council'den bir heyetin Türkiye'ye davet edilmesi ve ülkemiz ve Miami şehri arasında yeni kurulan ilişkinin pekiştirilmesi hedeflendi.

 

Emilio Gonzales, Miami City Manager

Bir sonraki toplantı Miami City Manager Emilio Gonzales ile gerçekleştirildi. Miami Belediyesi'nin yapısı hakkında bilgi veren Gonzales, Belediye Başkanı pozisyonunun resmi olarak var olduğunu ama Belediye Başkanı'nın diğer bazı şehirlerde olduğu gibi çok güçlü olmadığını aktardı. Miami City Manager görevinde olan Gonzales, belediyenin işleyişi ile ilgili olarak Belediye Başkanı tarafından kendisinin yetkilendirildiğini aktardı. 

Miami'nin iş yapma açısından çok avantajlı olduğunu aktaran Gonzales, belediye kurumları olarak da TAİK Florida'nın girişimlerine destek olmaktan memnuniyet duyacaklarını aktardı. Uluslararası ticaretin önemini vurgulayan Gonzales, "Mayor's International Business Council" hakkında da bilgi verdi. Gonzales, halihazırda atıl olan ama tekrar canlandırmayı umdukları Konseyin Miami'nin uluslararası işbirlikleri açısından faydalı olmasını umduklarını aktardı.

Miami'nin spor aktiviteleri açısından da ciddi bir cazibe merkezi haline geldiğini aktaran Gonzales, Türkiye ile ortak nokta olabilecek futbol alanında da işbirlikleri yapılabileceğini belirtti.

 

Miami International Airport

Son toplantı Miami International Airport yönetimi ile gerçekleştirildi. TAİK Florida heyetini Miami International Airport Direktör Yardımcısı Ken Pyatt ve Havacılık Pazarlama Müdürü Ernesto Rodriguez ağırladı.

Pyatt ve Rodriguez, Türk Hava Yolları'nın değerli bir partner olduğunu ve yeni başlayan Turkish Cargo operasyonunun beklentilerinin ötesinde performans sergilediğini aktardı.

Pyatt havaalanı operasyonları hakkında da bilgi aktardı. Miami International Airport'un pist kapasitesi olarak yeterli olduğunu ama kapılar nezdinde sıkıntı yaşandığını belirten Pyatt, tüm havaalanının bir optimizasyondan geçirilerek en efektif haline ulaşacağını kaydetti.

Havaalanı olarak son teknoloji gelişmeleri de yakından takip ettiklerini aktaran Pyatt, iniş yapan yolcuların havaalanından en kısa sürede çıkabilmeleri için dijital sistemlere yatırım yaptıklarını ekledi.

Havaalanının, ihracatçı ve ithalatçılarımızın ürünlerinin en iyi şekilde işlemeye özen gösterdiği, bu konuda bilgi almak isteyen gruplar için özel turlar düzenlenebileceği de aktarılan bilgiler arasında yer aldı.

14. ANADOLU KÖPRÜLERİ ETKİNLİĞİ

14. ABD - Anadolu Köprüleri etkinliği; 24 Nisan 2018 tarihinde, Türkiye - ABD İş Konseyi (TAİK) ile Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ÇTSO) iş birliği ve ABD Başkonsolosu Jennifer Davis'in katılımlarıyla, TAİK Yönetim Kurulu Üyesi Osman Okyay'ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

MEKSİKA ANKARA BÜYÜKELÇİSİ İLE TANIŞMA TOPLANTISI

Ankara Büyükelçisi Bernardo Cordova Tello ile tanışma amacıyla düzenlenen toplantı, Meksika İş Konseyinin katılımı ile 20 Nisan 2018'de İstanbul'da yapıldı.

TAİK BILGİLENDİRME TOPLANTILARI: SELECT USA SEMİNERİ

Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından, ABD'nin en önemli yatırım teşvik programı Select USA'in üyelere tanıtılmasını teminen, 18 Nisan 2018 tarihinde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Select USA programı, ABD'de yatırım yapmak ya da mevcut işlerini büyütmek isteyen iş sahiplerine, yerel veya federal kaynak temini, iş geliştirme programları, uyulması gereken ABD kural ve kanunları hakkında detaylı bilgi vermeyi amaçladı.

PANAMA COLON SERBEST BÖLGE HEYETİ İLE TOPLANTI

Panama Colon Serbest Bölge Heyeti ile gerçekeleştirilen toplantı 18 Nisan 2018'de İstanbul'da düzenlendi.

VENEZUELA KRİPTO PARASI PETRO'NUN TANITIMI

Venezuela Kripto Parası Petro'nun tanıtımı amacıyla gerçekleştirilen etkinlik, 17 Nisan 2018'de İstanbul'da yapıldı. Ülkenin kripto parası olan Petro ile uluslararası alanda nasıl ticaret yapılabileceğini anlatmayı hedefleyen toplantıda Venezuela İş Konseyi üyeleri hazır bulundu.

KOLOMBİYA RISALDA BÖLGESİ RESMİ HEYETİNİN İSTANBUL ZİYARETİ

Kolombiya Risalda Bölgesi resmi heyetinin 17 Nisan 2018'deki ziyareti vesilesiyle gerçekleştirilen toplantı kapsamında, yüksek kalite kahvesi, gıda ve giyim alanlarında gelişmekte olan endüstrisi ile bilinen Risalda Bölgesi'ndeki potansiyel iş alanları Türk firmalarına tanıtıldı.

TAİK YÜRÜTME KURULU ILE ABD BAŞKONSOLOSU AKŞAM YEMEĞİ ORGANIZASYONU
Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Yürütme Kurulu üyeleri ve ABD İstanbul Başkonsolosu Jennifer Davis arasında 15 Şubat 2018'de bir akşam yemeği düzenlendi. TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ başkanlığında gerçekleşen yemeklitoplantıda iki ülke arasındaki güncel konular ele alındı.
PERU ANKARA BÜYÜKELÇİSİ SANTIAGO MARCOVICH ONURUNA VEDA YEMEĞİ

Peru Ankara Büyükelçisi Santiago Marchovic onuruna verilen veda yemeği etkinliği, 9 Nisan 2018'de İstanbul'da düzenlendi. Yemekte Büyükelçiye, Türkiye-Peru ekonomik ilişkilerine katkılarından dolayı teşekkür edildi.

TAİK ÜYE BULUŞMALARI

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından, üyeler ile daha yakın ilişki kurulması ve iletişimin sağlanmasını teminen, yeni ve eski TAİK Yürütme Kurulu Üyelerinin evsahipliğinde Üye Buluşmaları düzenlenmektedir.

2 Nisan 2018 tarihinde düzenlenen TAİK Üye Buluşması düzenlenen toplantıların ilki olup, eski TAİK Başkanı Şerif Egeli, TAİK YK Üyesi Özcan Tahincioğlu ve TAİK Üye İlişkileri Başkanı Pelin Akın Özalp ev sahipliğinde gerçekleştirilmiştir.

KÜBA TANITIM GÜNÜ VE FOTOĞRAF SERGİSİ ETKİNLİĞİ

Küba Tanıtım Günü kapsamında bir fotoğraf sergisi etkinliği gerçekleştirildi. 28 Mart 2018 tarihinde düzenlenen etkinlik, İstanbul'da yapıldı.

ARJANTİNLİ GAZETECİ HEYETİ İLE TOPLANTI
Arjantinli medya mensuplarından oluşan 18 kişilik heyet 23-25 Mart 2018 tarihlerinde İstanbul'u ziyaret etti. Heyette, Türk Yahudi Cemaatinin konuğu olarak bulunan İsrailli Kuruluşlar Birliği (DAİA) temsilcisi iş adamları da yer aldı. Güney Amerika'nın en önemli ülkelerinden Arjantin ile ilişkilerin geliştirilmesine yönelik adımlar kapsamında Türkiye'ye gelen heyete, Ekonomi Bakanlığının katkılarıyla DEİK Merkezi'nde, Türkiye-Arjantin İş Konseyi Başkan Yardımcısı Alpay Güler tarafından Türkiye ekonomisi ve yatırım imkânları hakkında kapsamlı bir brifing verildi. Türkiye-Arjantin İş Konseyinin Türk üyeleri ve Türk MedyaTemsilcilerinin de iştirak ettiği toplantıda Türkiye'nin, Arjantin ile ikili ekonomik ve ticari ilişkilerini geliştirmeye hazır olduğu vurgulanarak, potansiyel vadeden alanlara değinildi. Ayrıca, Türk sineması ve dizilerinin büyük ilgi gördüğü Arjantin ile ilişkilerin kültürel boyutları da mercek altına alındı.
BREZİLYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSU VE TİCARET MÜŞAVİRİ İLE TANIŞMA YEMEĞİ

Türkiye-Brezilya İş Konseyinin organizasyonu kapsamında, 16 Mart 2018 tarihinde T.C. Brezilya İstanbul Başkonsolosu ve Ticaret Müşaviri ile tanışma yemeği organize edildi. Yemekte; Türkiye-Brezilya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, Brezilya İstanbul Başkonsolosu ve Ticaret Müşaviri bir araya getirilerek, iki ülke arasındaki ticaret olanakları değerlendirildi.

TÜRKİYE NİKARAGUA TİCARİ İLİŞKİLERİNDEN SORUMLU NİKARAGUA İRAN BÜYÜKELÇİSİ MARIO BALTODANO İLE TANIŞMA TOPLANTISI

Türkiye-Nikaragua Ticari İlişkilerinden Sorumlu Nikaragua İran Büyükelçisi Mario Baltodano ile Nikaragua'da hâlihazırda iş yapan firmaları bir araya getirilmek amacıyla bir tanışma toplantısı tertip edildi. 15 Mart 2018'de İstanbul'da gerçekleştirilen toplantıda Türkiye-Nikaragua ticari ilişkileri değerlendirildi. Ayrıca ülkede tamamlanması planlanan altyapı ve müteahhitlik hizmetleri kapsamında firmalar bilgilendirildi.

ARJANTİN ANKARA BÜYÜKÇELÇİSİ İLE TANIŞMA TOPLANTISI
Arjantin İş Konseyi Başkan Yardımcısı Metin Akman Arjantin Ankara Büyükelçisi Julian Luis Tettamanti ile tanışma toplantısı düzenledi. DEİK misyon ve vizyonu kapsamında bilgilendirimenin yapıldığı etkinlik, 14 Mart 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleşti.
TAİK BAŞKANININ WASHINGTON D.C. ZİYARETİ

TAİK Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ 12-16 Mart 2018 tarihleri arasında Washington'a bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında çeşitli düşünce kuruluşları, kamu görevlileri ayrıca Cumhuriyetçi ve Demokrat liderlerle görüşen Yalçındağ, iki ülke arasındaki güncel gelişmeler üzerine temaslar gerçekleştirdi.

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ-BRAZIL COUNTRY ANALYSIS PRESENTATION ORGANİZASYONU

Türkiye-Brezilya İş Konseyi, 27 Şubat 2018 tarihinde Özyeğin Üniversitesinde düzenlenen Brazil Country Analysis Presentation organizasyonuna katılım gerçekleştirildi.Brezilya Makroekonomik verileri ve Türkiye - Brezilya Ekonomik & Ticari İlişkilerinin değerlendirildiği sunum öğrenciler ile paylaşıldı.

MEKSİKA İLE YATIRIM VE İŞ FIRSATLARI BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

Meksika'nın yatırım potansiyeli barındıran sektörleri ve ülkedeki iş fırsatları hakkında hem Türk hem Meksikalı iş insanlarını ve yatırımcıları aydınlatmayı amaçlayan Meksika Yatırım ve İş Fırsatları Bilgilendirme Semineri, 21 Şubat 2018'de İstanbul'da gerçekleştirildi.

İPTAL T.C. CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN BREZİLYA, URUGUAY, VENEZUELA RESMİ ZİYARETİ KAPSAMINDA İŞ FORUMLARI

T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, 5-10 Şubat 2018 tarihleri arasında Brezilya, Uruguay ve Venezuela'ya yapacağı resmi ziyaret, ileri bir tarihe ertelenmiştir.


Konuyu bilgilerinize arz ederiz.


Ek: İade Formu


Önemli Not: Ödeme işlemlerini gerçekleştiren üyelerimizin iade işlemleri için ekli formu doldurup, aşağıda yer alan adrese mail ya da faks yolu ile iletmeleri rica olunur.


İletişim:

muhasebe@deik.org.tr

Faks: 0212 270 16 98

KANADA NEWFOUNDLAND VE LABRADOR EYALET MECLİS BAŞKANI İLE ÖĞLE YEMEĞİ

Newfounland ve Labrodor Eyalet Meclis Başkanı ile öğle yemeği etlinliği 25 Ocak 2018 tarihinde İstanbul 'da yapıldı.

MEKSİKA DURANGO EYALETİ ENDÜSTRİYEL İŞ GELİŞTİRMEDEN SORUMLU MÜSTEŞAR İLE TOPLANTI

Meksika Durango Eyaleti Endüstriyel İş Geliştirmeden Sorumlu Müsteşar Paulina Gonzales ile 19 Ocak 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Türkiye ve Meksika pazarındaki endüstri potanisyeli hakkında görüşmeler yapıldı.

TÜRKİYE - BREZİLYA İŞ KONSEYİ TOPLANTISI, SAO PAULO

DEİK/Türkiye-Brezilya İş Konseyi tarafından, Brezilya'nın Sao Paulo şehrine 5 - 11 Kasım 2017 tarihleri arasında bir heyet ziyareti gerçekleştirildi. 9 Kasım 2017 tarihinde FIESP (Sao Paulo Eyaleti Sanayiciler Federasyonu) ve T.C. Sao Paulo Başkonsolosluğu işbirliğinde Brezilya-Türkiye İş Forumu gerçekleştirildi. Forum kapsamında Serbest Ticaret Anlaşmalarının devreye alınması, ticaret hacminin artırılmasına ilişkin öneriler ve yatırım potansiyeli yüksek sektörler ele alındı. İkili iş görüşmelerin de yer aldığı heyet ziyareti kapsamında tesis ziyaretleri ve üst düzey toplantılar da gerçekleştirildi. Sonuç raporu ekte bilgilerinize sunulmaktadır. 

TÜRKİYE-KANADA İŞ KONSEYİ 14. ORTAK YILLIK KONFERANSI, İSTANBUL

Her yıl düzenlenen DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi (TCBC) ve Kanada-Türkiye İş Konseyi (CTBC) Ortak Yıllık Konferansı'nın 14.'sü, 10 Ekim 2017 tarihinde Wyndham Grand Levent, İstanbul'da, Toronto Belediye Başkan Yardımcısı Denzil Minnan-Wong'un katılımlarıyla gerçekleştirilecektir.

İki ülkenin ekonomik ve sektörel bazda işbirliği fırsatlarının değerlendirileceği, sorunların görüşülerek, çözüm önerilerinin getirileceği Konferans; karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi ve bu doğrultuda ortak politikalar oluşturulması açısından önem taşımaktadır. Söz konusu Konferansta Madencilik, Enerji, İleri Teknolojiler ve PPP/İnşaat panelleri yer alacak olup, Konferansa Kanada'nın söz konusu alanlarda önde gelen firmalarının katılım sağlamaları beklenmektedir.

Konferansa katılmak isteyen üyelerimizin, 6 Ekim 2017 tarihine kadar, katılım formunu doldurmaları rica olunur.

TAİK CALİFORNİA ZİYARETİ, SAN FRANCİSCO-LOS ANGELES

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından, 21-23 Mayıs 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek ATC-TAİK 36. Ortak Yıllık Konferansını takiben, 24-26 Mayıs 2017 tarihlerinde San Francisco ve Los Angeles'a birer ziyaret organize edilecektir. 

24 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilecek San Francisco-Türkiye Bilişim Zirvesi'nin odak noktası iki bölge arasında ortak bir anlayış yaratarak, teknoloji alanında işbirliği atmosferinin gelişmesine yardımcı olmaktır. Zirvede, San Francisco ve Türkiye bilişim ekosistemleri üzerine bilgilendirme, potansiyel işbirliği fırsatları, başarı hikayeleri ve networking etkinliği yer alacaktır. Programa bilişim alanında faaliyet gösteren firmaların yanısıra fon sahipleri ve yöneticileri de davetlidir.

25 Mayıs 2017tarihinde Los Angeles Area Chamber of Commerce işbirliğinde gerçekleştirilecek olan Los Angeles-Türkiye İş Forumu, Türkiye ve Los Angeles'ın önde gelen iş insanlarını buluşturacak olup, forumda iki bölgenin ekonomik görünümlerine değinilecek ve potansiyel ortaklıklar görüşülecektir. Söz konusu İş Forumu'na katılım için sektör sınırlaması bulunmamakta olup, arzu eden tüm üyelerimiz davetlidir. İş Forumu'nu takiben T.C. Los Angeles Başkonsolosluğu Rezidansı'nda heyet onuruna bir resepsiyon gerçekleştirilecektir.

26 Mayıs 2017tarihinde Los Angeles'ta SpaceX tesisleri ziyaret edilecektir.

Bu kapsamda, söz konusu etkinliklere katılmakla ilgilenen üyelerimizin ekte yer alan programları inceleyerek, katılım koşullarını yerine getirmeleri ve başvurularını en geç 27 Nisan Perşembe mesai bitimine kadar tamamlamaları beklenmektedir.

DEİK/TÜRKİYE-ABD İŞ KONSEYİ (TAİK)-ATC 36. ORTAK YILLIK KONFERANSI, VAŞİNGTON, ABD

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ve American Turkish Council (ATC) 36. Ortak Yıllık Konferansının, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımlarıyla, 21-23 Mayıs 2017 tarihlerinde Trump International Otel, Vaşington, ABD'de düzenleneceğini bilgilerinize sunarız.

Teması "Together Towards Tomorrow" olarak belirlenen konferansta Türkiye-ABD ilişkilerindeki gelişmeler, üst düzey Türk ve Amerikan özel sektör ve devlet temsilcileri tarafından değerlendirilecek olup; konferansta her sene olduğu gibi, ABD ve Türkiye'deki gelişen iş ve yatırım ortamlarına dair görüş alışverişinde bulunulmak üzere çeşitli alanlarda paneller yer alacaktır. Konferansımız; Türkiye ve ABD ilişkilerinin yüksek düzeyde önem arz ettiği son dönemde iş dünyası ve hükümetler tarafından ilgiyle takip edilmektedir. 

Büyük ilgi gören ve her yıl yaklaşık 600 kişinin katılımlarıyla gerçekleşen bahse konu konferans kapsamındaki sponsorluk imkanları ile ilgilenen üyelerimizin ekli sponsorluk dosyasını inceleyerek tarafımıza ulaşmaları rica olunur.

Detaylı bilgi ve kayıt için www.atctaikconference.com adresini ziyaret edebilir, bir önceki Yıllık Konferans raporu için buraya tıklayabilirsiniz.

TAİK TRANSATLANTİK SOHBETLERİ: “TRUMP'S FIRST 100 DAYS: ECONOMIC AND TRADE POLICY TRENDS”, BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ, İSTANBUL

TAİK Transatlantik Sohbetlerinin dördüncüsü, "Trump's First 100 Days: Economic and Trade Policy Trends" temasıyla, 26 Nisan Çarşamba günü 16:00-18:00 saatleri arasında Bahçeşehir Üniversitesi, Rektörlük katı Senato Odası'nda gerçekleştirilecektir.

Washington D.C.'ye videokonferans ile bağlanılarak gerçekleştirilen söz konusu etkinlikte, ABD Başkanı Donald Trump'ın, başkanlık koltuğuna oturmasının ardından geride kalan 100 gün içerisinde, Trump yönetiminin ekonomi ve ticaret politikaları masaya yatırılacak. 

Amerikan düşünce kuruluşları, eski ABD kongre üyeleri, profesörler ve diplomatların katılımlarıyla gerçekleştirilen TAİK Transatlantik Sohbetlerine katılmakla ilgilenen üyelerimizin, 24 Nisan 2017 Pazartesi günü mesai saatleri bitimine kadar, katılım formunu doldurarak başvurularını gerçekleştirmeleri beklenmektedir.

TÜRKİYE - KOLOMBİYA İŞ KONSEYİ KOLOMBİYA - PANAMA ZİYARETİ

DEİK/Türkiye-Kolombiya İş Konseyi tarafından, İş Konseyi Başkan Vekili ve Yıldırım Holding İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Özer Öz, İş Konseyi YK Üyesi Tansel Tugal, GAP İnşaat İş Geliştirme Direktörü Orçun Ekim, Kalyon İnşaat İş Geliştirme Direktörü Salih Levent Kaçar ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Melike Hocaoğlu'nun katılımlarıyla 5-12 Mart 2017 tarihleri arasında Kolombiya'da başkent Bogota ve Medellin, Panama'da başkent Panama şehrine resmi bir ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaretler kapsamında;  her iki ülkenin önde gelen kamu ve özel kurum temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirildi. Kolombiya ve Panama'ya yönelik yeni iş ve yatırım imkânlarının oluşturulması ve Pazar payımızın artması amacıyla düzenlenen ziyarette, özellikle inşaat, altyapı, kara yolu, demir yolu, liman ve havayolu yatırım projeleri değerlendirildi.

35. ATC - TAİK Ortak Yıllık Konferansı, 30 Ekim - 1 Kasım 2016

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ve American Turkish Council (ATC) 35. Ortak Yıllık Konferansının 30 Ekim - 1 Kasım 2016 tarihlerinde The Ritz-Carlton, Washington D.C’de düzenleneceğini bilgilerinize sunarız.

 

Teması “Geleceği Şekillendirmek: İş, İnovasyon ve Büyüme” (“Shaping the Future: Business, Innovation and Growth”) olarak belirlenen konferansta Türkiye-ABD ilişkilerindeki gelişmeler, üst düzey Türk ve ABD’li özel sektör ve devlet temsilcileri tarafından  değerlendirilecek olup; konferansta Savunma ve Güvenlik, Enerji, PPP, Ar-Ge ve İnovasyon, IT, Eğitim, TTIP ve Yatırım Fırsatları panelleri yer alacaktır.

 

Konferansımıza katılmak isteyen üyelerimiz, http://www.atctaikconference.com adresinden erken kayıt yaptırabilirler.

 

Bu yıl gerek Türkiye gerekse ABD tarafından çok güçlü üst düzey katılım beklenen konferansa sponsor olmak isteyen üyelerimizin ekli sponsorluk dosyasını inceleyerek tarafımıza ulaşmaları rica olunur.

 

Saygılarımızla,

 

Bilgi için:

Murat Can Menteş

İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı

E-mail   : mmentes@deik.org.tr 

Telefon : 0212 339 50 06

35. ATC - TAİK Ortak Yıllık Konferansı, 30 Ekim - 1 Kasım 2016

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ve American Turkish Council (ATC) 35. Ortak Yıllık Konferansının 30 Ekim - 1 Kasım 2016 tarihlerinde The Ritz-Carlton, Washington D.C'de düzenleneceğini bilgilerinize sunarız.

Teması "Geleceği Şekillendirmek: İş, İnovasyon ve Büyüme" ("Shaping the Future: Business, Innovation and Growth") olarak belirlenen konferansta Türkiye-ABD ilişkilerindeki gelişmeler, üst düzey Türk ve ABD'li özel sektör ve devlet temsilcileri tarafından  değerlendirilecek olup; konferansta Savunma ve Güvenlik, Enerji, PPP, Ar-Ge ve İnovasyon, IT, Eğitim, TTIP ve Yatırım Fırsatları panelleri yer alacaktır.

Konferansımıza katılmak isteyen üyelerimiz, http://www.atctaikconference.com adresinden erken kayıt yaptırabilirler.

Bu yıl gerek Türkiye gerekse ABD tarafından çok güçlü üst düzey katılım beklenen konferansa sponsor olmak isteyen üyelerimizin ekli sponsorluk dosyasını inceleyerek tarafımıza ulaşmaları rica olunur.

Saygılarımızla,

Bilgi için:
Murat Can Menteş
İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı
E-mail   : mmentes@deik.org.tr 
Telefon : 0212 339 50 06

Arjantin İş ve Yatırım Forumu, 12-15 Eylül 2016, Buenos Aires
Arjantin istanbul Başkonsolosluğundan iletildiği üzere, 12-15 Eylül 2016 tarihleri arasında Başkent Buenos Aires'de "Arjantin İş ve Yatırım Forumu" gerçekleştirilecektir. Devlet Başkanı Mauricio Macri'nin de katılım gerçekleştireceği Forum dünyanın dört bir yanından devlet liderleri, enerji, finans, altyapı&inşaat, tarım, sağlık gibi çeşitli bir çok sektörü içine alan Fortune 500 firması ve 1500'ü aşkın küresel yatırımcıyı biraraya getirecektir. Forum'da dünya küresel yatırım haritasında Arjantin'in yeri ve Arjantin'in sektörel bazlı önemi ve Arjantin'deki fırsatlar değerlendirilecektir. 
 
Devlet Başkanı Mauricio Macri'nin de katılım gerçekleştireceği Forum dünyanın dört bir yanından devlet liderleri, enerji, finans, altyapı&inşaat, tarım, sağlık gibi çeşitli bir çok sektörü içine alan Fortune 500 firmalarının biraraya geleceği 1500'ü aşkın küresel yatırımcı biraraya getirecektir. Dünya çapında bir çok işadamının biraraya geldiği Forum'da dünya küresel yatırım haritasında Arjantin'in yeri ve Arjantin'in sektörel bazlı önemi ve Arjantin'deki fırsatlar değerlendirilecektir. 
13-14 Eylül tarihleri arasında üst düzey paneller, TV tartışmaları, ikili toplantılar, röportajlar ve sektörel yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirilecektir. Söz konusu foruma katılım gerçekleştirmek isteyen üyelerimizin www.argentinaforum2016.com adresli websitesi üzerinden kayıt işlemlerini gerçekleştirmeleri rica olunur. 
13-14 Eylül tarihleri arasında üst düzey paneller, TV tartışmaları, ikili toplantılar, röportajlar ve sektörel yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirilecektir.
 
Söz konusu foruma katılım gerçekleştirmek isteyen üyelerimizin www.argentinaforum2016.com adresli websitesi üzerinden kayıt işlemlerini gerçekleştirmeleri rica olunur. 
 
Devlet Başkanı Mauricio Macri'nin de katılım gerçekleştireceği Forum dünyanın dört bir yanından devlet liderleri, enerji, finans, altyapı&inşaat, tarım, sağlık gibi çeşitli bir çok sektörü içine alan Fortune 500 firmalarının biraraya geleceği 1500'ü aşkın küresel yatırımcı biraraya getirecektir. Dünya çapında bir çok işadamının biraraya geldiği Forum'da dünya küresel yatırım haritasında Arjantin'in yeri ve Arjantin'in sektörel bazlı önemi ve Arjantin'deki fırsatlar değerlendirilecektir. 
13-14 Eylül tarihleri arasında üst düzey paneller, TV tartışmaları, ikili toplantılar, röportajlar ve sektörel yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirilecektir. Söz konusu foruma katılım gerçekleştirmek isteyen üyelerimizin www.argentinaforum2016.com adresli websitesi üzerinden kayıt işlemlerini gerçekleştirmeleri rica olunur. 
 
13-14 Eylül tarihleri arasında üst düzey paneller, TV tartışmaları, ikili toplantılar, röportajlar ve sektörel yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirilecektir. Söz konusu foruma katılım gerçekleştirmek isteyen üyelerimizin www.argentinaforum2016.com adresli websitesi üzerinden kayıt işlemlerini gerçekleştirmeleri rica olunur.  Arjantin istanbul Başkonsolosluğundan iletildiği üzere, 12-15 Eylül 2016 tarihleri arasında Başkent Buenos Aires'de "Arjantin İş ve Yatırım Forumu" gerçekleştirilecektir. Devlet Başkanı Mauricio Macri'nin de katılım gerçekleştireceği Forum dünyanın dört bir yanından devlet liderleri, enerji, finans, altyapı&inşaat, tarım, sağlık gibi çeşitli bir çok sektörü içine alan Fortune 500 firmalarının biraraya geleceği 1500'ü aşkın küresel yatırımcı biraraya getirecektir. Dünya çapında bir çok işadamının biraraya geldiği Forum'da dünya küresel yatırım haritasında Arjantin'in yeri ve Arjantin'in sektörel bazlı önemi ve Arjantin'deki fırsatlar değerlendirilecektir. 
13-14 Eylül tarihleri arasında üst düzey paneller, TV tartışmaları, ikili toplantılar, röportajlar ve sektörel yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirilecektir. Söz konusu foruma katılım gerçekleştirmek isteyen üyelerimizin www.argentinaforum2016.com adresli websitesi üzerinden kayıt işlemlerini gerçekleştirmeleri rica olunur.  Arjantin istanbul Başkonsolosluğundan iletildiği üzere, 12-15 Eylül 2016 tarihleri arasında Başkent Buenos Aires'de "Arjantin İş ve Yatırım Forumu" gerçekleştirilecektir. Devlet Başkanı Mauricio Macri'nin de katılım gerçekleştireceği Forum dünyanın dört bir yanından devlet liderleri, enerji, finans, altyapı&inşaat, tarım, sağlık gibi çeşitli bir çok sektörü içine alan Fortune 500 firmalarının biraraya geleceği 1500'ü aşkın küresel yatırımcı biraraya getirecektir. Dünya çapında bir çok işadamının biraraya geldiği Forum'da dünya küresel yatırım haritasında Arjantin'in yeri ve Arjantin'in sektörel bazlı önemi ve Arjantin'deki fırsatlar değerlendirilecektir. 
13-14 Eylül tarihleri arasında üst düzey paneller, TV tartışmaları, ikili toplantılar, röportajlar ve sektörel yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirilecektir. Söz konusu foruma katılım gerçekleştirmek isteyen üyelerimizin www.argentinaforum2016.com adresli websitesi üzerinden kayıt işlemlerini gerçekleştirmeleri rica olunur. 
Meksika Otomotiv Fırsatları Semineri

DEİK/Türkiye-Meksika İş Konseyi tarafından, TAYSAD ve ProMexico ile işbirliğinde, 12 Temmuz 2016 tarihinde Gebze’de, Meksika Otomotiv Fırsatları Semineri gerçekleştirilecektir.

Latin Amerika’nın en güçlü ekonomilerinden birine sahip olan Meksika, dünyanın 14. büyük ekonomisidir. Latin Amerika ve Karayipler bölgesi arasındaki mevcut ticari ve ekonomik ilişkilerin gerçekleştirilmesi amacıyla, ülkemizin 2015 yılında bölgeye ihracatında 2. sırada ve bölgeden ithalatında ise 3. Sırada yer alan Meksika, T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından “Hedef Ülke” olarak belirlenmiştir. Meksika, Amerika pazarlarına açılmak isteyen üyelerimiz için de önemli fırsatlar sunmaktadır.

Türkiye ve Meksika arasındaki otomotiv sektöründeki potansiyel iş birlikleri, yatırım ve ticaret fırsatları hakkında bilgi edinmek üzere toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin en geç 11 Temmuz 2016 Pazartesi gününe kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/214/6980 adresindeki formu doldurmaları gerekmektedir.

 

 

Saygılarımla,Sayın
Üyemiz,
DEİK/Türkiye-Meksika İş Konseyi tarafından, TAYSAD ve ProMexico ile işbirliğinde, 12 Temmuz 2016 tarihinde Gebze’de, Meksika Otomotiv Fırsatları Semineri gerçekleştirilecektir.
Latin Amerika’nın en güçlü ekonomilerinden birine sahip olan Meksika, dünyanın 14. büyük ekonomisidir. Latin Amerika ve Karayipler bölgesi arasındaki mevcut ticari ve ekonomik ilişkilerin gerçekleştirilmesi amacıyla, ülkemizin 2015 yılında bölgeye ihracatında 2. sırada ve bölgeden ithalatında ise 3. Sırada yer alan Meksika, T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından “Hedef Ülke” olarak belirlenmiştir. Meksika, Amerika pazarlarına açılmak isteyen üyelerimiz için de önemli fırsatlar sunmaktadır.
Türkiye ve Meksika arasındaki otomotiv sektöründeki potansiyel iş birlikleri, yatırım ve ticaret fırsatları hakkında bilgi edinmek üzere toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin en geç 11 Temmuz 2016 Pazartesi gününe kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/214/6980 adresindeki formu doldurmaları gerekmektedir
İber-Amerika Ticaret Odaları Birliği'ne (AICO) Olan Üyeliğimizin Sağladığı İmkanlar Hk

İber-Amerika Ticaret Odaları Birliği (AICO), İber Yarımadası ülkeleri ile Latin Amerika Bölgesi’nde yer alan ülkelerin Ticaret Odaları/Birlik/Federasyonlarını tek çatı altında birleştiren, kar amacı gütmeyen, gönüllü, kolektif ve uluslararası bir kuruluştur. AICO, 14 Temmuz 1975 yılında, İber-Amerika’daki Sanayi ve Ticaret Odalarının arasında koordinasyonu sağlamak, girişimciliğin gelişmesini, serbest pazarı, iş dünyasının gelişimini teşvik etmek ve desteklemek, bölgede sosyal sorumluluk bilinciyle istihdamın ve refahın yaratılmasına katkıda bulunmak üzere kurulmuştur.

İber-Amerika’da yer alan 23 ülkeden Ticaret Odaları/Birlik/Federasyonlarını bir çatıda toplayan AICO’nun 400’den fazla üyesi bulunmaktadır.Birliğimiz AICO ile temaslarını geliştirerek AICO’ya “Gözlemci Üye” , “Onursal Üye” ve “Stratejik Ortak” olmuştur. Ayrıca, AICO’nun Türkiye’deki tek resmi temsilcisi olma görevini de üstlenmiştir.

TOBB'a AICO’daki statüsünün sağladığı imkanlar çerçevesinde firmalarımız, AICO üyesi firmaların birbirleriyle ticari ortaklıklar kurabilmesi adına oluşturulan www.centrodenegociosaico.org adresinde bilgilerini paylaşmaları halinde İber-Amerika Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmalarla iş yapabilme olanağına sahip olabilmektedir. TOBB üzerinden AICO’ya bilgileri iletilecek olan firmalarımız, söz konusu internet sitesinden ücretsiz olarak yararlanabilmektedir.

Bu kapsamda, İber-Amerika Bölgesi’nde faaliyet gösteren AICO üyeleriyle iş yapmak isteyen firmalarımızın, ekte yer alan firma bilgi formunu, firma logolarıyla birlikte, İngilizce doldurarak TOBB' a (E-posta: seda.gedik@tobb.org.tr , Faks: 0312 218 2209) iletmeleri gerekmektedir.

Kolombiya İle İş Fırsatları Ve Proje Bilgilendirme Toplantısı

DEİK/Türkiye-Kolombiya İş Konseyi tarafından tarafından, ProColombia ile işbirliğinde, 20 Haziran 2016 tarihinde saat 09:00’da İstanbul St. Regis Hotel’de ProColombia heyeti ile “Kolombiya ile İş Fırsatları ve Proje Bilgilendirme” toplantısı gerçekleştirilecektir.

Dünya Bankası değerlendirmelerine göre, Kolombiya, son dönemde ekonomik alanda gerçekleştirdiği reformlarla Latin Amerika’daki en liberal ekonomilerden biri haline gelmiştir. Son 5 yılda, 200’den fazla farklı sektörlerden uluslararası firma Kolombiya pazarına giriş yapmıştır. Kolombiya, Latin Amerika pazarına girmek ve iş geliştimek için Türkiye’nin önemli bir ortağı haline gelmektedir. Kolombiya, T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından da 2016-2017 döneminde öncelikli ülkelerden birisi olarak belirlenmiştir. Latin Amerika’daki 5. büyük ülke ve 4. büyük ekonomi olup, yaklaşık 47 milyon nüfusa sahiptir. Politik ve ekonomik açıdan da bölgedeki ülkeler arasında en istikrarlı ülkelerden biridir. Özellikle altyapı ve konut inşaatı, inşaat malzemeleri, inşaat ekipmanları, denizcilik, lojistik, IT hizmetleri, temizlik teknolojileri, otomotiv, ulaştırma, kozmetik, tıbbi ekipmanlar ve kimya sektörlerinde faaliyet gösteren üyelerimizin bu seminere katılmasında fayda görülmektedir.

Türkiye ve Kolombiya arasındaki potansiyel iş birlikleri, yatırım ve ticaret fırsatları hakkında bilgi edinmek üzere toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin en geç 17 Haziran 2016 Cuma gününe kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/215/6991 adresindeki formu doldurmaları gerekmektedir.

Ekvador Ulusal Meclisi Ekvador-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu ile Akşam Yemeği

DEİK/Türkiye-Ekvador İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Yıldırım Holding evsahipliğinde, İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri ve Ekvador Ulusal Meclisi Ekvador-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Milletvekillerinin katılımlarıyla akşam yemeği gerçekleştirildi. Türkiye-Ekvador arasındaki ekonomik ortaklıklar ve ticari işbirliklerinin değerlendirildiği yemekte, İş Konseyinin geçmiş dönem ve gelecek dönem faaliyetleriyle ilgili bilgi paylaşıldı. Ekvador - Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grup Başkanı Gina Godoy'a hediye takdiminin ardından yemek sona erdi.

Paraguay Heyeti ile Akşam Yemeği

Amerika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Aykut Eken evsahipliğinde, BM Dünya İnsani Zirvesi Sekreterliği Başkanı Antoine Gérard ve Paraguay Dışişleri Bakan Yrd. L.Fernando Avalos ve heyeti ile akşam yemeği gerçekleştirildi. Zirvenin değerlendirdiği yemekte Türkiye-Paraguay ekonomik ve kültürel ilişkileri değerlendirildi.

Türkiye - Kanada 13. Ortak Yıllık Konferans, 24 Mayıs 2016

DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi (TCBC) ve Kanada-Türkiye İş Konseyi (CTBC) 13. Ortak Yıllık Konferansı

Her yıl düzenlenen DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi (TCBC) ve Kanada-Türkiye İş Konseyi (CTBC) Ortak Yıllık Konferansı’nın 13.’sü, 24 Mayıs 2016 tarihinde Borden Ladner Gervais, Ottawa, Kanada’da gerçekleştirilecektir. Yıllık Konferansımızın T.C. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş’ın katılımlarıyla gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

İki ülkenin ekonomik ve sektörel bazda işbirliği fırsatlarının değerlendirileceği, sorunların görüşülerek, çözüm önerilerinin getirileceği Konferans; karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesi ve bu doğrultuda ortak politikalar oluşturulması açısından önem taşımaktadır. Söz konusu Konferansta Savunma ve Havacılık, PPP ve Altyapı panelleri yer alacak olup, Konferansa Kanada’nın söz konusu alanlarda önde gelen firmalarının katılım sağlamaları beklenmektedir. 

Konferansta ana konuşmacılarından biri Kanadalı ünlü yatırımcı, Wesley Clover Yönetim Kurulu Başkanı, Sir Terry Matthews olup, Konferansa katılmak isteyen üyelerimizin,13 Mayıs 2016 tarihine kadar, buraya tıklayarak katılım formunu doldurmaları rica olunur.

THY Kolombiya-Bogota İlk Uçuş Vesilesiyle Heyet Ziyareti

DEİK/Türkiye-Kolombiya İş Konseyi tarafından, İş Konseyi Başkan Yardımcısı Mithat Cansız, Yürütme Kurulu Üyeleri Tansel Tugal, İbrahim Yıldırım ve Özer Öz ile İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Melike Hocaoğlu’nun katılımlarıyla, THY’nin Bogota, Kolombiya’ya ilk direkt uçuşu vesilesiyle bir Kolombiya ziyareti gerçekleştirildi. Ziyaret Kapsamında, Invest in Bogota, Kolombiya Ulaştırma Bakanlığı, Bogota Belediyesi, Kolombiya Kamu Yatirim Ajansi (FDN) temsilcileri ile toplantılar gerçekleştirildi.

Brezilya Arama Konferansı

DEİK/Türkiye – Brezilya İş Konseyi, Türkiye ile Brezilya arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için yeni yollar, fikirler, projeler arama kapsamında 2 Mayıs 2016 tarihinde Arama Konferansı gerçekleştirdi.

Brezilya ile iş yapan Özel sektör, Kamu Kurum ve Kuruluşları, İş Dünyası Kuruluşlarından katılımlarla gerçekleştirilen çalıştayda, İki ülkenin ‘uzaklık’ sorunu nasıl aşılabilir?Lojistikten bankacılığa, ikili hukuki altyapının değerlendirilmesinden gümrük vergi tariflerine küçük ya da büyük ‘etki’ yaratabilecek her türlü fikir masaya yatırıldı.

Toplantıda 5 ana eksen etrafında fikirler geliştirildi.

- Ticaret

- Yatırımlar

- Hizmetler

- Kurumsal Altyapı

- Sosyal Yakınlaşma

DEİK/Türkiye-Arjantin İş Konseyi Arjantin Ziyareti, Mayıs 2016

DEİK/Türkiye-Arjantin İş Konseyi tarafından, Mayıs 2016'da Arjantin'e bir ziyaret gerçekleştirilecektir.

 

Ayrıntılı bilgi için:

Melike Hocaoğlu

İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı

E-mail   : mhocaoglu@deik.org.tr

Telefon : 0212 339 5007

DEİK/Türkiye-Şili İş Konseyi Şili Ziyareti, Mayıs 2016

DEİK/Türkiye-Şili İş Konseyi tarafından, Mayıs 2016'da Şili'ye bir ziyaret gerçekleştirilecektir.

 

Ayrıntılı bilgi için:

Melike Hocaoğlu

İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı

E-mail   : mhocaoglu@deik.org.tr

Telefon : 0212 339 5007

Peru’da İş Yapma Rehberi Ve İş Fırsatları Sunumu

DEİK/Türkiye-Peru İş Konseyi tarafından tarafından, 20 Nisan 2016 tarihinde, 10:00-12.00 saatleri arasında, River Plaza’da, Barrios & Fuentes Abogados Hukuk ve Danışmanlık firması ortağı ve Lima Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Sn. Raúl Barrios Fernández ve Danışman Sn. Javier Márquez Rodríguez ile 40 farklı sektör temsilcisinin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirildi. Peru, Latin Amerika pazarlarına açılmak isteyen işadamları için iyi bir fırsat sunmaktadır. 2014 yılında Peru, Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde ihracat yaptığımız 3. ülke (Brezilya ve Meksika’dan sonra), ithalat yaptığımız 9. ülkedir. 2019 yılı Latin Olimpiyatları Başkent Lima’da gerçekleştirilecektir. Peru’da aynı zamanda,   önümüzdeki 7 yılda 160 milyar $ altyapı yatırımı gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Peru, dış ticaret açığı vermediğimiz nadir Latin Amerika ülkelerindendir. T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından 2016-2017 döneminde öncelikli ülkelerinden birisi olarak belirlenmiştir. 2015 yılında ikili ticarette Türkiye lehine 134,6 milyon Dolar’lık dış ticaret fazlası ve 259,5 milyon Dolar’lık ticaret hacmi gerçekleşmiştir. Toplantı soru cevabın ardından sona erdi.

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Onuruna CEO Toplantısı ve Gala Yemeği Sonuç Raporu, 30 Mart 2016, Washington D.C.

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ve Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) tarafından, 30 Mart 2016 tarihinde Washington D.C.’de, T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan onuruna, Amerika’nın önde gelen şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanları ve CEO’larının katılımlarıyla bir yuvarlak masa toplantısı ve 500 kişinin katılımlarıyla bir Gala Yemeği düzenlenmiştir.

Gerçekleştirilen etkinliklere ilişkin sonuç raporu ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

DEİK Panama,Kosta Rika, Guatemala, Dominik Cumhuriyeti Ziyareti, 23 Ocak-2 Şubat 2016

DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi tarafından, 23 Ocak-2 Şubat 2016 tarihlerinde, Panama, Kosta Rika, Guatemala, Dominik Cumhuriyeti'ne bir ziyaret gerçekleştirilecektir.

 

Ayrıntılı bilgi için:

Murat Can Menteş

İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı

E-mail   : mmentes@deik.org.tr 

Telefon : 0212 339 50 06

Guatemala Dışişleri Bakan Yardımcısı Sn.Rodrigo Vielman ile Yuvarlak Masa Toplantısı, 18 Aralık 2015, River Plaza

Guatemala Dışişleri Bakan Yardımcısı Sn. Rodrigo Vielmann, Guatemala Büyükelçisi Lars Pira, DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı Aykut Eken, özel sektör temsilcileri, İş Konseyi Koordinatörü Merih Kepez Örnek, İş Konseyi Koordinatör Yardımcıları Murat Can Menteş ve Melike Hocaoğlu’nun katılımları ile bir toplantı gerçekleştirildi. Guatemala’nın ekonomik ve sosyal verileri ile ilgili detaylı bilgilerin paylaşıldığı toplantıda Guatemala’nın makro ekonomik göstergeleri açısından Orta Amerika ve Karayipler’de iş yapma hususunda ideal bir ülke olduğu vurgusu yapıldı. Guatemala ve Türkiye arasındaki iş potensiyelinin yüksek olduğu sektörlerin; gıda, beyaz eşya ve tekstil olduğu belirtildi. Toplantı hediye takdiminin ardından sona erdi.

Arjantin Büyükelçisi Juan Jose Arcuri ile Öğle Yemeği

Arjantin Büyükelçisi Juan Jose Arcuri ile Öğle Yemeği, 16 Aralık 2016, Kanal D & CNN Türk

Arjantin Büyükelçisi Juan Jose Arcuri, Arjantin Başkonsolosu Ernesto Pfirter, Konsolos Mercedes Parodi, Ticaret Müşaviri Marcelo Apphelhans, DEİK/Türkiye-Arjantin İş Konseyi Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Yürütme Kurulu Üyeleri, Aykut Eken, Bahadır Balkır, Enver Güney, Ömer Tosun, Mustafa Kamil Sağıroğlu ve Arjantin’de gösterimde olan dizi oyuncuları Bergüzar Korel ve Halit Ergenç’in katılımları ile bir öğle yemeği gerçekleştirildi. Yemekte, Türkiye ve Arjantin arasında her zaman kültürel bir ilişki olduğu, Türk dizilerinin şu an Arjantindeki popülerliği nedeniyle bu ilişkinin daha da güçlendiği vurgulandı. İki ülke arasında ticaret ve yatırım potensiyelinin çok yüksek olduğu ve İş Konseyi’nin bu bağlantıları güçlendirmek için çalışmalara başladığı belirtildi. Hediye takdiminin ardından toplantı sona erdi.

Şilili Profesörler ile Yuvarlak Masa Toplantısı

Şilili Profesörler ile Yuvarlak masa Toplantısı, 12 Kasım 2015, River Plaza

DEİK/Türkiye-Amerika İş Konseyi Üyesi ve Brezilya Bursa Fahri Konsolosu Silvyo Benbassat başkanlığında, Şili İstanbul Fahri Konsolosu ve DEİK/Türkiye-Şili İş Konseyi Üyesi Batu Aksoy, Şili İşletme Okulunda Öğretim Görevlisi Prof.Dr.Fanor Larrain, Şili Katolik Üniversitesi Uluslararası Çalışmalar Merkezi (CEI-UC) Kurucu Direktörü Prof.Dr. Juan Emilio Cheyre, İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve  Global Political Trends Center (Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi) araştırma birimi kurucusu Prof.Dr.Mensur Akgün, Plato Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr.Suat Sönmez, New Media Company Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu, ProMexico İstanbul Temsilci Jorge Cruz, ProColombia İstanbul Temsilcisi Marcela Monroy, İş Konseyi Koordinatörü Merih Kepez ve İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Murat Can Menteş ve Melike Hocaoğlu’nun katılımları ile bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, Trans Pasifik Ortaklığı  (TPP) hakkında kapsamlı bilgi verildi. DEİK ve Pasifik İttifakı arasında yıllık konferans düzenlenmesine karar verildi. LATAM ve THY’nin Şili’ye ortak uçuş gerçekleştirmesinde fayda olacağı belirtildi. Şili ve Türkiye arasındaki uzaklık ve kültürel farklılıklar gibi zorlulukların olduğu bu nedenle iki ülke arasındaki farkındalığı arttırmanın ekonomik politik gelişmelere de katkı sağlayacağı belirtildi. Toplantı soru cevabın ardından sona erdi.

Kanada Ticaret ve Yatırım Semineri

Kanada Ticaret ve Yatırım Semineri, 12 Kasım 2015, River Plaza

Kanada Ticaret ve Yatırım Semineri, Türkiye Ottava Büyükelçisi Selçuk Ünal, DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı Osman Okyay, Kurucu Başkan Dr. Yılmaz Argüden, Toronto Belediye Başkan Yardımcısı Denzil Minnan-Wong, Toronto-Amerikan Ticaret Odası Başkanı Robert Bathgate, Kanada-Türkiye İş Konseyi Direktörü Mike Ward, Greater Toronto Marketing Alliance Başkan Yardımcısı Gerald Pisarzowski, Green & Spiegel Hukuk Bürosu Avukatı Stephen Green ve Dentons Hukuk Bürosu Avukatı Tony Schweitzer ve 50 firma temsilcisinin katılımlarıyla 12 Kasım 2015 tarihinde River Plaza’da gerçekleştirildi. Büyükelçi Selçuk Ünal tarafından, Türkiye ve Kanada arasında stratejik ortaklığın inşa edilmesine yönelik bir konuşma gerçekleştirildi. Sektörel bazda değerlendirmelerde bulunulurken, iş dünyasındaki engellerin aşılması ve güncel sorunlara yönelik tespitler ve çözüm önerlerinde bulunuldu. DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanlığı görevini 26 Kasım 2015 tarihi itibarıyla Sayın Osman Okyay’a devreden Dr. Yılmaz Argüden gerçekleştirdiği açılış konuşmasında 13 yıldır sürdürdüğü başkanlık sürecinde iki ülke ilişkilerinin gelişimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Akabinde söz alan İş Konseyi Başkanı Osman Okyay tarafından, Türkiye ve Kanada’nın ekonomilerine bakıldığında ticaret hacminin yetersiz olduğu vurgusu yapıldı. Önümüzdeki dönemde Türkiye ile Kanada arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilere sağlamayı planladıkları katkıyı aktaran Okyay, Türkiye- Kanada İş Konseyi olarak nasıl bir gelecek projeksiyonuna sahip olduklarını seminer katılımcılarına aktardı. Toronto Belediye Başkan Yardımcısı Denzil Minnan-Wong konuşmasında, iş dünyası, yatırım ve ticari ilişkiler açısından “Neden Toronto?” sorusuna yanıt aradı. Toronto’daki yatırım fırsatlarını aktaran Başkan Yardımcısı, Toronto’nun yatırımcılar için sunduğu hizmetler hakkında bilgi aktardı. Bu hizmetlerle güvenli bir iş ortamı oluşturulduğu ifade edildi. Toronto-Amerikan Ticaret Odası Başkanı Robert Bathgate ticaret odası üyeliklerinin sunduğu fırsatlar ve kolaylık üzerine tanıtıcı bir konuşma gerçekleştirdi. Ardından Green & Spiegel Hukuk Bürosu Avukatı Stephen Green göçmenlik ve çalışma izni konusunda bilgilendirici bir gerçekleştirdi. Ardından Dentons Hukuk Bürosu Avukatı Tony Schweitzer bireysel ve kurumsal vergilendirme konusunu Kanada-Türkiye vergi anlaşmalarına dayanarak detaylı olarak değerlendirdi.

Ekvador Dış Ticaret Bakanı ile Akşam Yemeği, 12 Ekim 2015, Yeniköy

Ekvador Dış Ticaret Bakanı ile Akşam Yemeği, 12 Ekim 2015, Yeniköy

Ekvador Dış Ticaret Bakanı Sn. Diego Aulestia, Bakan Danışmanı Borys Mejia, ProEcuador Ticaret Ofisi Temsilcisi Juan Navas ve Rodrigo Pazmiño, DEİK/Türkiye-Amerika İş Konseyi Koordinatör Başkanı Aykut Eken, Türk işadamları, İş Konseyi Koordinatörü Merih Kepez Örnek, İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Murat Can Menteş ve Melike Hocaoğlu’nun katılımları ile akşam yemeği gerçekleştirildi. Yemekte Türkiye-Ekvador arasındaki ticari ilişkiler değerlendirildi. Önümüzdeki dönem gerçekleşmesi planlanan faaliyetlerin bilgisi verildi.

Ekvador Dış Ticaret Bakanı ile Toplantı, 12 Ekim 2015, İstanbul

Ekvador Dış Ticaret Bakanı Diego Aulestia ile Toplantı, 12 Ekim 2015, River Plaza

Ekvador Dış Ticaret Bakanı Sn. Diego Aulestia, Bakan Danışmanı Borys Mejia, ProEcuador Ticaret Ofisi Temsilcisi Juan Navas ve Rodrigo Pazmiño, DEİK/Türkiye-Amerika İş Konseyi Koordinatör Başkanı Aykut Eken, DEİK/Türkiye- Ekvador İş Konseyi Başkanı Dursun Ali Tever, özel sektör temsilcileri, İş Konseyi Koordinatörü Merih Kepez Örnek, İş Konseyi Koordinatör Yardımcıları Murat Can Menteş ve Melike Hocaoğlu’nun katılımları ile bir toplantı gerçekleştirildi. Ekvador’un ekonomik ve sosyal verileri ile ilgili detaylı bilgilerin paylaşıldığı toplantıda Ekvador’un makro ekonomik göstergeleri açısından Latin Amerika’da iş yapma hususunda ideal bir ülke olduğu vurgusu yapıldı. Ekvador ve Türkiye arasındaki iş potensiyelinin yüksek olduğu sektörlerin; doldurulmuş gıdalar, lojistik, turizm, petrokimya ve tarım sanayi olduğu belirtildi. Toplantı hediye takdiminin ardından sona erdi.

7. Türkiye Yatırım Konferansı, 29 Eylül 2015, New York

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından, Goldman Sachs işbirliğinde 7.'si düzenlenen "Türkiye Yatırım Konferansı" 29 Eylül 2015 tarihinde, New York'ta gerçekleştirilecektir.

 

Ayrıntılı bilgi için:

Murat Can Menteş 

İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı

E-mail     : mmentes@deik.org.tr

Telefon   : 0212 339 50 06

Türkiye-Kosta Rika Çalışma Kahvaltısı, 16.06.2015

DEİK/Türkiye Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi tarafından düzenlenen Türkiye-Kosta Rika çalışma kahvaltısı sırasında paylaşılan film ve sunuma aşağıda ulaşabilirsiniz.

Latin Amerika Anadolu ile Buluşuyor Samsun Toplantısı

DEİK tarafından 7.’si düzenlenen “Latin Amerika Anadolu ile Buluşuyor”  Toplantısı, DEİK/Türkiye-Meksika İş Konseyi Başkanı Albert Saydam, Başkan Yardımcıları Varol Dereli ve Murat Ertürer, YK Üyesi Ufuk Tanuğur, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Meksika Büyükelçisi Martha Barcena, Arjantin Büyükelçisi Juan Jose Arcuri, Şili Maslahargüzarı ve Konsolosu Sebastian Marin, Kolombiya Konsolosu Santiago Vélez, Brezilya Başkatibi Diogo Mendes de Almeida, Peru Müsteşarı Jose Zapata Lopez, Ekvador Ticaret Müsteşarı Juan Francisco Navas Romero’nun katılımlarıyla 29 Mayıs 2015 tarihinde Samsun’da gerçekleştirildi.

Samsun Valisi İbrahim Şahin tarafından, Türkiye ve Latin Amerika ülkeleri arasında kazan-kazan prensibi temeline dayanarak gerçekleştirilen ticaretin, birbirini tamamlayıcı özelliğine dikkat çekildi. Karşılıklı ticaret konusunda yakın temas kurulmasının önemini vurgulayan Vali Şahin, Latin Amerika halklarının ülkemiz insanlarıyla birbirlerine olan benzerliklerinin altını çizdi. Günümüzde mesafelerin gittikçe kısaldığı, 2030-2040’lı yıllara gelirken, özellikle Brezilya, Şili ve Arjantin’in yakından ilgilenilmesi gereken ülkeler olduğu belirtildi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz tarafından, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu vasıtasıyla gerçekleştirilen Latin Amerika Anadolu ile Buluşuyor  toplantısının, Samsun ve çevre şehirlerinin Latin Amerika ülkeleriyle gerçekleştireceği potansiyel işbirliği açısından önemli ve başarılı sonuçlar doğuracağı ifade edildi. Meksika ve Arjantin ülkelerinden birer şehir ile Samsun’un kardeş şehir olmaları yönünde girişimleri olduğu belirtildi. En kısa sürede kurulacak bu kardeşlik ilişkileriyle, iş adamlarının karşılıklı iletişimlerinin artacağı ve sonucunda doğacak ilişkileri, Samsun’un bütün sıcaklığıyla bağrına basağı dile getirildi. 

Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır tarafından, Samsun’un ülkemizin önde gelen çekim merkezlerinden birisi olduğu ifade edildi. Samsun’un jeopolitik konumu itibariyle ciddi avantajlar barındırdığı ve bir liman kenti olmasıyla önemli ulaşım imkanlarına sahip, Türkiye’nin en önemli 3 şehrinden birisi olduğu belirtildi. Bu özellikleri sayesinde Samsun’un bugün ticari hareketliliğin vazgeçilmez bir noktası olduğunun altı çizildi.

DEİK/Türkiye-Meksika İş Konseyi Başkan Yardımcısı Murat Ertürer tarafından, DEİK’in bünyesinde barındırdığı iş konseyleri aracılığıyla gerçekleştirdiği etkinlikler ve bu etkinliklerin kapsamı hakkında bilgi verildi. Samsun’un yüzbinlerce insanın göç bölgesinde olduğu ve onların hayat mücadelesine gösterdiği iyi niyet ve alçak gönüllülüğü her zaman Latin Amerika halklarına da sunmaya hazır olduğu belirtildi. Samsun iş dünyasının böyle bir dialoğa her açık olduğunun altı çizildi.

İbrahim Şahin, Yusuf Ziya Yılmaz, Sinan Çakır ve Murat Ertürer tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmalarının ardından ülke temsilcileri, ülkelerini tanıtmak ve temsil ettikleri ülke ekonomileri üzerine bilgilendirmede bulunmak üzere sırayla kürsüdeki yerleri aldılar.

Meksika Büyükelçisi Martha Barcena tarafından, Asya, Avrupa ve Ortadoğu’nun kesişim coğrafyasında bulunan Türkiye ile Kuzey ve Güney Amerika kıtalarını birbirine bağlayan ve iki okyanusa da açılabilen Meksika’nın stratejik benzerlikleri olduğu ve iki ülkenin de bulunduğu coğrafi konumun önem arzettiği belirtildi. Türkiye ile Meksika’nın ekonomik ilişkilerinin giderek hızlandığını ifade eden Büyükelçi, Meksika’nın başlıca ihracat ürünleri olarak, ham petrol, binek otomobil, kara taşıt aksamları, satelit sistemleri olduğunu belirtti. Makine, otomobil, elektrik-elektronik ürünleri, plastik eşya, ilaç, optik cihazlar, otomotiv yan sanayi, demir-çelikten eşya, organik kimyasalların ise başlıca ithalat ürünleri olduğunu belirtti.

Arjantin Büyükelçisi Juan Jose Arcuri tarafından gerçekleştirilen konuşma, Arcuri’nin Türkiye’ye geldiğinde karşılaştığı kültürün Arjantin’le büyük benzerlikler barındırmasını ve bundan memnuniyeti belirterek başladı. Büyükelçi tarafından, Arjantin’in bulunduğu konum ve MERCUSOR gibi, üyesi olduğu birlikler yoluyla çok büyük pazarlara açılan bir kapı olduğunu ifade edilerek Arjantin’deki yatırım avantajları hakkında bilgi verildi. Arjantin’in başta soya fasulyesi, buğday, mısır ve et ürünleri olmak üzere, dünyanın önemli tarımsal ürün ihracatçılarından biri oluğunun ve bunların yanında petrol, petrol yağı ve yakıtları, doğal gaz ve elektrik ihracatçısı olduğunun altı çizilerek Samsun’la iyi bir ticari ortak olacağı vurgulandı.

Şili Maslahargüzarı Konsolos Sebastian Marin tarafından, Şili ihracatının yarıya yakın kısmını bakır alaşımları ve cevherlerinin oluşturduğu ifade edildi. Bunun yanında selüloz ve başta balık olmak üzere tarım ürünleri, diğer ihracat kalemlerini oluşturduğu belirtildi. İthalat ürünlerinin ise, çoğunlukla mineral yakıt ve yağlar, binek araçlar, elektronik cihazlar, ilaç ve kauçuk lastik olduğu ifade edildi.

Kolombiya Konsolosu Santiago Vélez tarafından, Kolombiya’da ihraç ürünlerinin madencilik ve tarım sektörleri üzerinde toplandığı ifade edildi. Toplam Kolombiya ihracatının yarıdan fazlasını ham petrol, taş kömür ve katı yakıtların oluşturduğu belirtildi. Kahvenin de Kolombiya için ayrı bir önemi olduğunun altı çizildi. İşlenmiş petrol, otomobil, ve elektronik cihazlar ise ithalatın en fazla yapıldığı ürünler olarak belirtilirken bunların yanında hava taşıtları, ilaç, mısır, kauçuk lastik, aşı ve serumların başlıca ithalat ürünlerini oluşturduğu belirildi.

Brezilya Başkatibi Diogo Mendes de Almeida tarafından, Brezilya’nın ihracat ürünlerinde çeşitliliğin fazla olduğu belirtilirken bu ürünlerin demir, soya, ham petrol, şeker, et ürünleri, kahve, selüloz, mısır, petrol yağları, kara ve hava taşıtları, bu taşıtların aksam ve parçaları, tütün, altın, demir-çelik başta olmak üzere çok sayıda alana yayıldığı belirtildi. Brezilya’nın ithalatına bakıldığında ise, petrol ürünleri, kara taşıtlarının bazı aksam ve parçaları, gübreler, taş kömürü, serum, haşarat öldürücü ve dezenfektanların ön plana çıktığı belirtildi.

Peru Müsteşarı Jose Zapata Lopez tarafından, Peru ihracatının üçte birinin işlenmemiş ya da yarı işlenmiş bakır ve altının oluşturduğu belirtildi. Bunun yanında yine pek çok yeraltı madeni, hazır giyim ürünleri, meyve-sebze ve deniz ürünlerinin Peru’nun ihracat kalemleri arasında olduğu ifade edildi. Başlıca ithalat ürünleri arasında, petrol ürünleri, telefon cihazları, elektronik ürünler, mısır, soya, ilaç ve kauçuk olarak sıralanırken, ülkede otomotiv üretim ve montaj sanayisinin bulunmadığı, tüm kara taşıtlarının ithal edildiğinin altı çizildi.

Ekvador Ticaret Müsteşarı Juan Francisco Navas Romero tarafından, gerçekleştirilen ihracatın yarısının ham petrol, %35’inin muz ağırlıklı gıda ve tarım ürünlerinden oluştuğu bilgisi aktarıldı. Birçok sektörde %100 yabancı yatırıma açık olduğu ifade edilen  Peru’nun stratejik sektörleri enerji, telekomünikasyon, yenilenmeyen doğal kaynaklar, ulaştırma, medya olarak belirtilmiştir.

Arjantin Basın Heyeti ile Akşam Yemeği

DEİK/Türkiye-Arjantin İş Konseyi tarafından, T.C. Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Müdürlüğü ile işbirliğinde, 27 Mayıs 2015 tarihinde, Arjantin’in önde gelen gazetelerinin uluslararası ilişkiler editörlerinden oluşan 8 kişilik Arjantinli gazeteci heyetinin katılımlarıyla bir akşam yemeği gerçekleştirildi. Toplantıya, DEİK/Türkiye-Arjantin İş Konseyini temsilen Silvyo Benbassat ve DEİK İş Konseyi Koordinatör Yardımcısı Melike Hocaoğlu, THY Pazarlama ve Satış Başkanı Murat Baş, MUSIAD üyesi Av. Melih Aksan ve ITO Kurumsal İletişim Koordinatörü Doğan Erdoğan katılım sağladılar. Katılımcıların tek tek kurumlarını ve faaliyet alanlarını anlatması ile başlayan toplantıda, Türkiye’nin ekonomik, politik ve kültürel konularına ilişkin sorular yanıtlandı. Arjantin’li gazeteciler tarafından Türkiye’nin dış ticarette en çok hangi ürünü ihraç ettiği, hangi ülkeye ihracatının daha çok olduğu gibi sorular soruldu. Teknoloji, bankacılık, havacılık ve inşaat sektörünün değerlendirildiği toplantıda Arjantin ile hangi alanlarda iş birliği yapılması gerektiği konusu değerlendirildi. Türkiye’nin inşaat ve sağlık turizminde bir çok ülkeye nazaran çok önde olduğu ve bilhassa bölge ülkelerdeki istikrarsızlıktan ötürü inşaat sektöründe çok fazla yatırım aldığı bilgisi verildi. Türkiye ile Arjantin arasındaki potansiyel iş fırsatlarınının görüşüldüğü toplantıda, Arjantinli heyetin talebi Türkiye’den Arjantin’e bir iş heyeti düzenlenmesi yönünde oldu. Türkiye’nin Avrupa Birliği müzakerelerinin değerlendirilmesi ile toplantı sona erdi. 

Hospitalar 2015 Fuarı, Sao Paulo, Brezilya, 19-22 Mayıs 2015

Brezilya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından iletildiği üzere; Hospitalar 2015 Fuarı, 19-22 Mayıs 2015 tarihleri arasında, sağlık endüstrisi ürünleri, ekipmanları, himzet ve teknolojilerini tanıtmak üzere, Brezilya ve Latin Amerika ülkelerinden 1,250 firmanın katılımlarıyla Sao Paulo’da gerçekleştirilecektir.

 

Latin Amerika’nın en önemli sağlık sektörü fuarlarından birisi olan Hospitalar 2015, dünyanın her yerinden hastane yöneticileri, işadamları ve distribütörlerin yer alacağı 90.000 profesyonel ziyaretçi almayı hedeflemektir.

 

Sağlık sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizin katılımında fayda görülen söz konusu fuarla ilgilenen üyelerimiz, www.hospitalar.comadresinden detaylı bilgiye ulaşabilirler.

DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi Kanada Tarım Bakanı ile Yuvarlak Masa Toplantısı

DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi tarafından DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan ve  Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı Dr. Yılmaz Argüden’in evsahipliklerinde, Kanada Tarım Bakanı Gerry Ritz ve T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in katılımlarıyla bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Kanada Büyükeçisi John Holmes, Kanada Başkonsolosu Andrew Smith ve CTBC Başkanı  Mike Ward’un yanısıra, tarım ve gıda sektörünün önde gelen 30 firması katılım sağladı. Açılış konuşmasını yapan DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan DEİK’in yapısı ve misyonu  hakkında bilgi veren Vardan, Kanada ile Türkiye arasından bir STA imzalanmasını umduklarını ve bu anlaşmanın ardından ticaretlerinin 10 milyar dolar seviyesine gelebileceğini ifade etti. Ardından söz alan Kanada Tarım Bakanı Gerry Ritz, Türkiye’nin güçlü ekonomik temelleri olduğunu, genç girişimci ruhu olduğunu ve dinamik bir pazar olduğunu belirtti. Küresel gıda güvenliğinin ve ekonomik büyüme için tarımsal ticaretin ve innovasyonun esas olduğunu belirtti. Kanada ve Türkiye’nin ikili mal ticaretinin 2 milyar doların üzerinde olduğunu, Kanada’nın Türkiye’deki yatırımlarının ise 800 milyon doları aştığını belirtti. T.C. Tarım Bakanı Mehdi Eker ise, Türkiye’nin Dünya’nın 17. büyük ekonomisi olması hasebiyle G20 üyesi bir ülke olduğunu ve G20 üye ülkelerinin dünya ekonomisinin %85'ini ve küresel tarımsal ekonominin %70'ini temsil etmekte olduğunu belirti. Bakan Ritz, Kanada ile Türkiye arasında tarım ticaretinin iki ülke için de avantaj olduğunu belirterek sözlerini sonlandırdı. Katılımcıların firma faaliyetlerini tanıtmasının ve soru-cevap bölümünün ardından toplantı sona  erdi.

DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi ve Kanada-Türkiye İş Konseyi (CTBC) 12. Ortak Yıllık Konferansı

Türkiye-Kanada İş Konseyi & Kanada Türkiye İş Konseyi 12. Ortak Yıllık Konferansı, 4 Mayıs 2015, Ceylan Intercontinental Hotel

DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi ve Kanada-Türkiye İş Konseyi (CTBC) 12. Ortak Yıllık Konferansı, Kanada Ankara Büyükelçisi John T. Holmes, Kanada-Türkiye İş Konseyi Direktörü Mike Ward ve Kanada Altyapı Eski Bakanı Hugh O'Donnell'ın katılımlarıyla, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı Dr. Yılmaz Argüden’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan tarafından gerçekleştirilen açılış konuşmasında Türkiye ekonomisi ve Kanadalı firmalar için iş fırsatları üzerinde duruldu. Türkiye ile Kanada arasındaki 2 milyar dolarlık ticaret hacminin, kapasitenin çok altında olduğu, bunun STA imzalanması sayesinde 10 milyar dolar seviyesine çekilebileceği belirttildi. DEİK Başkanı Vardan, konuşmasında Türkiye’de inşası devam eden 3.havalimanı, 3.köprü ve denizaltı geçişleri projelerine değinen DEİK Başkanı, Türkiye ve Kanada’nın benzer projelerde çalışabileceğini ifade etti. Kamu-özel sektör ortaklığı projelerinde Türkiye ve Kanada’nın birlikte çalışabileceklerinin altını çizdi. Vardan, bu tür proje ortaklıklarının 3. ülkelerde de gerçekleştirilebileceğini ifade etti. Önümüzdeki 10 yıl içinde Türkiye'de enerji projelerine 110-120 milyar Dolar dolayında yatırım yapılmasının öngörüldüğünü belirtti. Türkiye ile Kanada arasındaki ticari kapasitenin kullanılmadığını vurgulayan Vardan, iki ülke arasında serbest ticaret anlaşmasının ivedilikle imzalanması gerektiğini belirterek konuşmasına son verdi.

Kanada Ankara Büyükelçisi John T. Holmes tarafından, Türkiye ile Kanada'nın ilişkilerinin derinleştirilmek için gayret sarfedildiği belirtilerek, iki ülke arasındaki gidişatının memnuniyet verici olduğu ifade edildi. Türkiye’nin G20 toplantıları kapsamında önemli katılımcıları ağırlayacağının altı çizilirken, Kanada Dışişleri ve Konsolosluk İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Lynne Yelich'in geçtiğimiz hafta Türkiye'de olduğunu belirtildi. Holmes, Kanadalı Bakan’ın, T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüşmeler gerçekleştirdiğini ve söz konusu görüşlerden iki ülke ilişkilerini bir üst düzeye çıkartmak için olumlu görüş alındığını vurguladı. Savunma ihaleleri üzerine müsteşar ile görüşüldüğünü de ifade ederek sözlerine son verdi.

Türkiye-Kanada İş Konseyi Başkanı Dr. Yılmaz Argüden tarafından, Türk Hava Yolları (THY)’nın her gün Kanada’ya direkt uçuş düzenlediği ifade edildi. Gerçekleşen uçuşların mesafeleri kısalttığını belirten Argüden, iş fırsatlarının arttığını belirtti. Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komisyonu (JETCO) ve Serbest Ticaret Anlaşması’nın (STA) gündemde olduğunu vurgulayan Argüden, Türkiye ve Kanada’nın birbirini tamamlayıcı çok fazla özellik olduğunu belirtti. Türkiye ve Kanada piyasası için çalışmanın yanı sıra üçüncü ülkelerde de beraber çalışılabileceğinin altını çizen  Argüden, Ortadoğu, Balkanlar ve Avrasya’da Türk yatırımcıları ve işadamlarının aktif olarak çalıştığına dikkat çekti. Türkiye’nin beşeri sermayesinin ve Kanada’nın fon fazlalığının, Kamu-özel sektör ortaklığı yatırımlarında değerlendirilebileceğini belirterek sözlerini tamamladı.

Kanada-Türkiye İş Konseyi Direktörü Mike Ward tarafından, 12. Ortak Yıllık Konferansı’nın, Kanada ve Türkiye’de iş temaslarını teşvik etmek, yüksek profile sahip firmaların iş zirvelerine katılımını artırmak amacıyla düzenlendiği ifade edildi. Ward, iki ülke arasında, geliştirilen ekonomik ortaklığın, yerel ve bölgesel idariler ile çalışılarak daha etkin bir hale getirileceğine dikkat çekerek sözlerine son vermesinin ardından Savunma ve Havacılık, Kamu-Özel Sektör Ortaklığı ve Enerji bölümlerinden oluşan panellere geçildi.

1.    Savunma ve Havacılık

Savunma ve Havacılık Paneli, Alp Teknik Genel Müdürü Yılmaz Güldoğan moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Savunma ve Havacılık Panelinde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) Strateji Yönetimi Müdürü Altuğ Müftüoğlu, MDA Corporation İş Geliştirme Direktörü Gurvinder Chohan, Kale Grubu Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay panelist olarak yer aldılar. Panelde, Türkiye’de üretilen havacılık ürünleri üzerine bilgi verildi. Türkiye’nin havacılık sektöründe yeni olduğu ve koşulların devlet tarafından tasnifinin devam edildiği belirtildi. Havacılık sektörü üzerinde Türkiye’de 1.1 Milyar Dolar düzeyinde ihracat yapıldığı ve bu düzeyin tatmin edici olmadığı vurgulandı. Havacılık sektöründe yapılan ürün geliştirmeleri hakkında bilgi verildi. Türkiye’de ilk jet motorunun tasarlandığı bilgisi aktarıldı. Savunma sanayii özel sektöründe Türkiye’nin gerçekleştirdiği atılım ve ürün geliştirmeler üzerine bilgi verildikten sonra panel sona erdi.

2.    Kamu-Özel Sektör Ortaklıkları (PPP)

Gama Holding Yönetim Kurulu Başdanışmanı Süreyya Yücel Özden’in moderatörlüğünü gerçekleştirdiği panelde, Kanada Dış İlişkiler, Ticaret ve Kalkınma Bakanlığı Altyapı Danışma Kurulu Başkanı Hugh O’Donnell, Kanada İhracatı Geliştirme (EDC) Ortadoğu ve Kafkasya İş Geliştirme Temsilcisi Zenon Woychyshyn, Limak Yatırım CEO’su Cenk Arson, İSPAT Kanada ve ABD’nin Ortabatısından Sorumlu Ülke Danışmanı Murat Özdemir panelist olarak yer aldılar. Panelde, PPP alanında Kanada’nın 200’ü aşkın projesinin sürdüğü bilgisi aktarıldı. Bu projeler arasında hava ve kara ulaştırmacılığı için 64 milyar dolarlık yatırımın olduğu bilgisi aktarıldı. Bu projeler kapsamında sağlık sektörünün en önde geldiği ve yatırım için en elverişli sektör olduğu vurgulandı. Altyapının, küresel bir sorun olduğu ifade edildi. 3. ülkelerle işbirliğinde sosyal ve fiziki altyapı, köprü ve havalimanı yapım ve işletmeleri konularında Kanada ile Türkiye’nin işbirliğine gitmesinde fayda olacağı ifade edildi. İSPAT aracılığıyla yurtdışından mali destek sağlanan sağlık alanında 38 proje olduğu ve bunlardan 4 tanesinin mali imkanlarının temin edildi, kalan kısmının ise yıl içerisinde temin edileceği belirtildi. Asya’nın finans olarak yükselişi bölgeyi bir finans merkezi haline getirirken, Türkiye’nin sahip olduğu konum avantajının altı çizilerek panel sona erdi.

3.    Enerji

Enerji panelinin moderatörlüğünü Gama Holding Yönetim Kurulu Başdanışmanı Süreyya Yücel Özden üstlenirken, Limak Enerji CEO’su Birol Ergüven, EkoRe Yenilenebilir Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Süzer, Sage Enerji İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Andrew Kavanagh panelist olarak yerlerini aldılar. Panelde Türkiye enerji piyasasının, çevre ülkelere göre yükselişte olduğu ve büyük bir pazara sahip olduğu ifade edildi. Özelleştirmelerin etkisiyle büyüyen Türkiye enerji piyasasına, kamu kurumlarının enerji sektörüne yatırım yapmamasıyla birçok Türk firması enerji sektörüne yöneldiği ifade edildi. Türkiye’de enerji dağıtımının %55’inin özel firmalar tarafından karşılandığı, bu üretimin de %80inin 5 özel firma tarafından üretildiği belirtildi. Kullanıcı fiyatı (ulusal fiyat) olması şu anda elektrik sektörü için bir dezavantaj olduğu belirtildi. Fakat bu fiyatın çok düşük olmadığı vurgulandı. Rüzgar enerjisinde hedef 20.000GW üretimin sağlanması olarak ifade edildi. 1 MW’nin altındaki üretim için lisansa gerek olmadığına değinildi. Lisans alınmasının zorluklarına karşın Türkiye’de jeotermal enerji potansiyelinin çok yüksek olduğu belirtildi. Türkiye’nin enerji ihtiyacı ve yenilenebilir enerjinin maliyetli olması gözönüne alındığında nükleer enerjinin makul bir enerji kaynağı olduğu belirtildi. Kanadalı firmalar için yurtdışında iş yapmaları durumunda, iş yapılan ülkeden bir ortak ile işbirliğine gittikleri anektodunun paylaşılmasıyla toplantı sona erdi.

 

Not: Konferans fotoğrafları ve sunumlarına https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/6029 adresinden ulaşabilirsiniz.

Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Ticaret Heyeti Houston Ziyareti, 3-7 Mayıs 2015, Houston

İstanbul İhracatçı Birlikleri tarafından iletildiği üzere; Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği tarafından, 3-7 Mayıs 2015 tarihleri arasında ABD’nin Houston şehrine yönelik bir sektörel ticaret heyet ziyareti organize edilecektir.

 

4-7 Mayıs 2015 tarihleri arasında düzenlenecek Houston Offshore Teknoloji Konferansı ve Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirilmesi planlanan ziyaret, ülkemiz gemicilik sektörünün ABD’de tanıtılmasını amaçlamaktadır. Ticaret heyeti programı kapsamında, iki ülke işbirliği olanakları hakkında bir seminer verilmesi, katılımcı işadamları arasında ikili iş görüşmeleri yapılması, ilgili kurum ve kuruluşların (odalar, dernekler) ziyaret edilmesi planlanmaktadır.

 

Söz konusu ticaret heyeti programının gerek ABD pazarına girmek isteyen, gerekse uluslararası alıcılar ile bir araya gelmeyi amaçlayan firmalarımız için önemli bir fırsat sunacağı düşünülmektedir.

 

Ticaret heyeti programına katılım koşulları hakkında detaylı bilgi ekte yer almakta olup; heyete katılmak isteyen üyelerimizin bu koşulları sağlamak suretiyle, ekli kayıt formunu en geç 18 Aralık 2014 Perşembe günü mesai bitimine kadar, İstanbul İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği’ne (Faks: 0212 454 05 01-02, E-mail: fuar@iib.org.tr) iletmeleri rica olunur.

Nikaragua Cumhurbaşkanı Özel Bakanı Dr. Paul Oquist ile Toplantı

Nikaragua Cumhurbaşkanı Özel Bakanı Dr. Paul Oquist Kelly ile Yuvarlak Masa Toplantısı, 26 Mart 2015, TOBB Plaza

DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi tarafından düzenlenen Nikaragua Cumhurbaşkanı Özel Bakanı Dr. Paul Oquist Kelly ile toplantı, DEİK/Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı Aykut Eken’in evsahipliğinde, Nikaragua İstanbul Fahri Konsolosu Önder Yücer, İş Konseyi Başkan Yardımcısı Tolga Eken ve YK Üyesi Alp Arbatlı, Türkiye-Tayvan İş Konseyi Başkanı Yavuz Onay, UTM İş Konseyi YK Üyesi ve BOTEK Danışmanlık Başkan Vekili Levent Gelgin, ENKA Yönetim Kurulu Üyesi Özger İnal, STFA Başkan Vekili Halil Dilik, DEİK Amerika İş Konseyleri Koordinatörü Merih Kepez Örnek ve Koordinatör Yardımcısı Melike Hocaoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirildi. Toplantıda Bakan Oquist tarafından Nikaragua genel ekonomik verileri ve Atlantik ile Pasifik Okyanuslarını birbirine bağlayacak olan kanal çalışması hakkında geniş çaplı bir sunum yapıldı. Nikaragua’nın istikrarlı bir ekonomik görünüme sahip olduğu ortaya konarken, şuanda Nikaragua’ya yatırım yapmak için doğru bir zaman olduğu ve yatırım fırsatlarının hükümet tarafından desteklendiği belirtildi. Söz konusu Kanal Projesinin, 77 km uzunluğundaki Panama Kanalının en az üç katı uzunluğunda olacağı, 9,153 adet yıllık gemi taşıma kapasitesine sahip olması ve diğer bir çok fiziki kapasite özellikleri ile Panama Kanalı’ndan iyi bir alternatif olacağı belirtildi. Kanalın, ülkenin ihracat ve ithalat lojistik maliyetinin azaltacağının altı çizildi. 2019 yılında tamamlanması beklenmekte olan proje ile ilgili STFA ve ENKA’nın irtibatta kalacağı belirtildi. Toplantı soru cevap bölümü ve hediye takdiminin ardından sona erdi.

Guatemala Büyükelçisi Lars Pira ile Toplantı

Guatemala Büyükelçisi Lars Pira’nın, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan Ziyareti

Guatemala Kahire Büyükelçisi Lars Pira, beraberinde Guatemala Türkiye Fahri Konsolosu Prof. Dr. Hayri Ülgen ile DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan’a nezaket ziyaretinde bulundu. (Guatemala nazarında, Türkiye Cumhuriyeti, Guatemala Mısır Büyükelçiliği’ne akreditedir) Türkiye-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi Başkanı Aykut Eken, DEİK Genel Sekreteri Mustafa Mente, Amerika İş Konseyleri Koordinatörü Merih Kepez, Koordinatör Yardımcıları Murat Can Menteş ve Melike Hocaoğlu’nun da katılım sağladıkları toplantıda, DEİK Başkanı Vardan tarafından DEİK’in yapısı ve İş Konseylerinin işleyişi hakkında bilgi verildi. Türkiye’deki ekonomik yapıya değinen Vardan, öne çıkan sektörlerin ve işbirliği yapılabilecek alanların altını çizdi. Büyükelçi Lars Pira tarafından, Guatemala hakkında bir sunum gerçekleştirilerek video gösterimi yapıldı. Pira, dünyanın en büyük 8. kahve üreticisi olan Guatemala’nın ihracatındaki en önemli diğer tarım ürünlerinin şeker ve muz olduğunu ifade etti. Guatemala’da en çok yatırım çeken sektörler arasında endüstriyel tarım, turizm, çağrı merkezleri, doğal kaynaklar, enerji ve madencilik sektörlerinin yer aldığı, Büyükelçi Pira tarafından aktarılan bilgiler arasındadır. Guatemala’nın turizme çok elverişli olduğu vurgulayan Pira, en fazla ABD ve Honduras’tan turist çektiklerini aktardı. Büyükelçi, Türkiye’nin gözlemci statüsünde olduğu SICA (Orta Amerika Entegrasyon Sistemi) yapılanması hakkında bilgi verdi ve Belize, Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Panama ve Dominik Cumhuriyeti’nin üye olduğunu ifade etti. Büyükelçi tarafından Guatemala’dan Bakan Yardımcısı düzeyinde bir heyet geleceğininin belirtilmesi ve bu toplantının DEİK tarafından organize edilmesinin önerilmesiyle toplantı sona erdi.

SelectUSA Yatırım Zirvesi, 23-24 Mart 2015, Washington D.C.

ABD İstanbul Başkonsolosluğu tarafından iletildiği üzere; SelectUSA Yatırım Zirvesi ABD Ticaret Bakanlığı ev sahipliğinde, 23-24 Mart 2015 tarihlerinde, Washington D.C.’de gerçekleştirilecektir. Zirve kapsamında ABD hükümetinin üst düzey yetkilileri ve dünyaca tanınan iş dünyası temsilcileri tarafından günümüz ekonomik eğilimleri değerlendirilecektir. ABD’de iş yapma konusunda faydalı bilgilerin sunulacağı Zirve’de, ABD’de yatırım yapmak için gerekli kaynaklar ve teşvikler hakkında detaylı sunumlar yapılacaktır.

 

SelectUSA Yatırım Zirvesi’ni kamuoyuna duyuran ABD Ticaret Bakanı Penny Pritzker tarafından ABD’nin gelişmiş teknolojisi, sahip olduğu kaynaklar, geniş iç pazarı, kalifiye iş gücü, start-uplardan çok uluslu şirketlere kadar her düzeyde yabancı yatırıma açık oluşu ve geniş bir pazar ağına kolaylıkla ulaşabilmesine dikkat çekilmiş olup; Zirve’nin bu imkanlardan yararlanmak üzere yol gösterici nitelikte olacağı ifade edilmiştir.

 

ABD’de yatırım yapma konusunu değerlendiren firmalara yönelik kısıtlı kontenjana sahip söz konusu Zirve’ye katılmakla ilgilenen üyelerimizin http://www.selectusasummit.com/index.php/registration adresinden kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

 

Zirve hakkında detaylı bilgiye http://www.selectusasummit.com adresinden, resmi basın açıklamasına ise SelectUSA 2015 Investment Summit Press Release adresinden ulaşılabilir.

NATO Ekonomi Forumu & PDAC 2015 Fuarı, 27 Şubat 2015 & 1-4 Mart 2015, Toronto

NATO Ekonomi Forumu, Kanada-Türkiye İş Konseyi ve Kanada Atlantik Konseyi iş birliğinde, 27 Şubat 2015 tarihinde, Toronto’da gerçekleştirilecektir. Forum kapsamında, Orta ve Güneydoğu Avrupa bölgesinde faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kuruluşlarının temsilcileri tarafından, Orta ve Doğu Avrupa ticaret ve yatırım potansiyeli hakkında sunumlar gerçekleştirecektir.

 

Geniş katılım sağlanması beklenen forumun sunum başlıkları aşağıdaki gibi olup, programı ekli dosyada bilgilerinize sunulmaktadır.

 

·         Maden ve Kaynak Geliştirme

·         Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS)

·         Altyapı

·         Kamu-Özel Sektör İşbirliği

·         Bölge yatırımcısı Kanadalı firmaların görüşleri

 

NATO Ekonomi Forumu’nakatılım sağlamak isteyen üyelerimizin ekli formu doldurarak NATO Kanada Konseyi’ne (E-mail: events@natocouncil.ca, Faks: +1 416 979 08 25) göndermeleri gerekmektedir.

 

Ayrıca, Forum’un hemen sonrasında, 1-4 Mart 2015 tarihlerinde, Forum tarafından desteklenen PDAC 2015 Fuarı gerçekleştirilecektir. Geçtiğimiz yıl 30.000 katılımıcısı olan fuarda 125 ülkeden 1.000’in üzerinde firma sergi açmış olup, detaylı bilgi ve kayıt işlemleri için www.pdac.ca/convention adresinin ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Kanada Madencilik Heyeti Onuruna Resepsiyon, 26 Kasım 2014, Hilton Hotel, Asya Salonu, İstanbul

DEİK/Türkiye-Kanada İş Konseyi ile Ontario Eyaleti işbirliğinde, Kanada Başkonsolosluğu tarafından, 26 Kasım 2014 tarihinde, 18:00–20:00 saatleri arasında, Hilton Hotel İstanbul’da, Uluslararası Madencilik Fuarı’na katılım sağlamak üzere Türkiye’de bulunan Kanadalı madencilik firmaları onuruna bir resepsiyon düzenlenecektir.

 

Kanadalı fimalar ile tanışmak üzere resepsiyona katılmak isteyen üyelerimizin, teyitlerini 21 Kasım 2014 Cuma günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Murat Can Menteş, E-mail: mmentes@deik.org.tr Tel: 0212 339 5006) bildirmeleri gerekmektedir.

 

Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı ve T.C Ekonomi Bakanlığı’nın katkılarıyla 6.’sı gerçekleştirilecek Uluslararası Madencilik Fuarı ise 27-30 Kasım 2014 tarihleri arasında Tüyap İstanbul’da gerçekleştirilecektir. Ekte bilgileri yer alan Kanadalı firmalar söz konusu fuara katılım sağlayacak olup, bu firmalarla 27-30 Kasım 2014 tarihleri arasında, Tüyap İstanbul Ontario Standı’nda ikili görüşme yapmak isteyen üyelerimizin, randevu almak üzere Kanada Başkonsolosluğu (Akın Kosetorunu, E-mail: akin.kosetorunu@gmail.com Tel: 0537 385 5947) ile iletişime geçmeleri rica olunur.

 

 

 

 

 

Ek:Resepsiyona Katılım Sağlayacak Kanadalı Firmalar hk. Bilgi, Resepsiyon Davetiyesi

Eklere https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5166http://admin.deik.org.tr/content/images/spacer.gif adresinden ulaşabilirsiniz.

Boston Üniversitesi Öğrenci Heyetine Brifing
Arjantin Turizm Bakan Yardımcısı Alejandro Schiavi ile Çalışma Yemeği
Venezuela Avrupa’dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Sr. Calixto Ortega Rios ile Toplantı
33. ATC-TAİK Yıllık Konferansı, The Ritz Carlton Hotel, Washington D.C.

33. ATC-TAİK Yıllık Konferansı, 1-4 Haziran 2014 tarihleri arasında Ritz Carlton Hotel, Washington D.C.'de gerçekleştirilecektir.

Söz konusu etkinliğe katılmakla ilgilenen kişilerin https://www.formstack.com/forms/?1372920-k6uo4jJH3f internet adresinde bulunan katılım formunu doldurmaları rica olunur.

Guatemala Büyükelçisi Lars Pira ile Tanışma Toplantısı

 DEİK/Türk-Amerika İş Konseyleri tarafından düzenlenen Guatemala Büyükelçisi Lars Pira ile tanışma toplantısı, Türk-Amerika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Aykut Eken’in ev sahipliğinde, 10 Mart 2014 tarihinde, TOBB Plaza'da gerçekleştirildi. Toplantıda Büyükelçi Lars Pira, Guatemala’daki yatırım fırsatları hakkında sunum yaptı. Büyükelçi Guatemala ekonomisinin istikrarlı olduğunu ve Latin Amerika’daki en ez borçlu olan ülkelerden biri olduğunu belirtti. Pira, Guatemala’nın Amerika’da birçok ülkeyle Serbest Ticaret Anlaşması olduğunu ve bunun olası yatırımlar için büyük avantaj yarattığını ifade etti. Büyükelçi ülkede tarım, tekstil, madencilik, enerji ve turizm sektörlerinde olası yatırımcılar için fırsat oluşturduğunu ifade etti. Toplantı Büyükelçiye hediye takdim edilmesiyle son buldu.

Arjantin Turizm Bakan Yardımcısı Alejandro Schiavi ile Yuvarlak Masa Toplantısı

DEİK/Türk-Arjantin İş Konseyi, Arjantin Turizm Bakan Yardımcısı Alejandro Schiavi ile Toplantı, 29 Ocak 2014, TOBB Plaza

DEİK/Türk-Arjantin İş Konseyi tarafından, 29 Ocak 2014 tarihinde, Arjantin Turizm Bakan Yardımcısı Alejandro Schiavi ile bir toplantı gerçekleştirildi. Ev sahipliğini DEİK/Türk-Arjantin İş Konseyi Başkan Yardımcısı Kayhan Çolakel’in yaptiği toplantıya, Arjantin İstanbul Başkonsolosu Ernesto Pfirter, Arjantin İstanbul Konsolosu Mercedes Parodi ve birçok turizm şirketi katıldı. Açılış konuşmasının ardından, DEİK tanıtım videosu ile akabinde Arjantin Tanıtım videosu gösterildi. Başkonsolos Pfirter tarafından, Bakan Yardımcısı Schiavi’nin ziyaretinin Arjantin-Türkiye turizm ilişkileri için önemli olduğu iletildi. Başkonsolos Pfirter’in ardından söz alan Bakan Yardımcısı Schiavi, bu ziyareti gerçekleştirmiş olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Türkiye’deki fırsatları öğrenmek için bu ziyaretin gerçekleştirildiği belirtildi. Arjantin’e yatırım yapılmasının en büyük nedeninin, Latin Amerika’daki en büyük gelişmeyi gösteren 2. ülke olması açıklandı. Yapılan sunumda, Arjantin turizmi hakkında detaylı bilgilere yer verildi. Dünyadaki ülkeler arasında en büyük insani gelişmeleri gösteren ülkelerden biri olduğu, işsizlik oranının 2002 yılında 21,5 iken, 2013 yılında 7,2’ye düşürüldüğü, turizmin politikada jeneratör işlevi gösterdiği, yoksulluğun gittikçe azaldığı, Latin Amerika ülkeleri arasında Arjantin’in en yüksek yüksek öğrenim oranına ve en iyi işgücü üretimine sahip olduğu, 2010-2011 yıllarında en çok tercih edilen turistik varış yeri olduğu verilen bilgiler arasındaydı. 2012 yılında, THY ile başlayan Buenos Aires uçuşlarının turizme önemli bir fayda sağladığı vurgulandı. 2003-2013 yılları arasında, otel inşaatlarının %52,1 oranında arttığı; fuar ve tatil öngörülebilirliğinde artış olduğu; 2011 yılında nüfusun %44’ünün en az bir kere seyahat etmiş olduğu iletildi. Turistik açıdan, kuş seyretme alanları, tango, et-şarap ve dağcılık/jogging gibi fırsatlardan bahsedildi. 2013 yılında Arjantin’in turizm sektöründeki faaliyetler söz konusu olduğunda dünyada 18. sırada olduğu belirtildi. TÜRSAB temsilcisi Ela Atakan tarafından, TÜRSAB tanıtımının yanı sıra, iki teklif sunuldu. Birincisi, söz konusu Birliğin bir organizasyonunun gerçekleştirdiği inceleme gezilerinin, ülkeden çıkış için potansiyel oluşturduğu iletildi.  Bu gezilerin THY ile anlaşılarak, dönemsel olarak gerçekleştirilmesi teklifi sunuldu. İkinci olarak ise, Travel Turkey İzmir Fuarı’na davet iletildi. Ayrıca, 2015 yılında Arjantin’i partner ülke yapma; ve Turizm Bakanlığı tarafından iletilecek bilgileri TÜRSAB aylık dergisinde Türk halkıyla paylaşma istekleri dile getirildi.  Arjantin Turizm Odası temsilcisi Horacio Reppucci tarafından, katılımcılara söz konusu Oda tanıtıldı ve birçok promosyon tanıtımı yapıldığı ifade edildi. Tüm dünya ülkelerinden, iş adamlarının Arjantin’e gelmeleri ve ülkeyi tanımaları için çalıştıkları belirtildi. Soru-cevap bölümünde, Bahçeşehir Üniversitesini temsilen katılım sağlayan Prof. Dr. Nilüfer Narlı tarafından, Latin-Amerika kürsüsü kurulmuş olduğu ve bu bölgeyle ilgili çalışmalar yürütüldüğü bilgisi verildi ve iki ülke arasındaki eğitimin geliştirilebilmesi için ne yapılabileceği soruldu. Bakan Yardımcısı Schiavi, değişim programı ile ilişkilerin geliştirilebileceği belirtildi. Başkonsolos Pfirter’in, İspanyolcanın Türkiye’de git gide daha çok önem kazanmaya başladığının vurgulanmasının ardından, VIP Turizm Başkanı Ceylan Pirinçcioğlu tarafından Türkiye’de daha çok tanıtım kampanyası yapılıp yapılmayacağı ve teşviklerin bulunup bulunmadığı soruldu. Schiavi, THY ile uçak koltuk sayılarında artış yapılmasının; ‘FAM trip’ kapsamında tanıtım kampanyaları yürütüldüğü; ve teşviklerle ilgilenmekte olan Arjantin’de bir Oda bulunduğu iletildi. Pirinçcioğlu tarafında, duraklı alternatif uçuş yolları yaratılmasında büyük fayda olduğu vurgulandı. Kayhan Çolakel tarafından, iki ülke arasındaki uçak bileti fiyatlarının yüksek olmasından dolayı turistik potansiyellerin gerektiği kadar gelişemediği eklendi. Önümüzdeki 3 ay içerisinde, Sao Paulo, Rio de Janeiro ve Buenos Aires olmak üzere, Latin Amerika’ya daha fazla uçuş yapılması üzerine çalışmalar yürütüldüğü bilgisi verildi. Son olarak, Delicias Turizm Başkanı İskender Çayla, Arjantin’de çok iyi bir iş ahlakı olduğunu iletti. THY’nın Mart-Nisan aylarında Buenos Aires’e direkt uçuş koymasına çalışdığını ancak bu tarihin ertelendiği ve İspanyol İberia Havayolunun İstanbul-Madrid-Arjantin uçuş seferleri koyacağı da verilen bilgiler arasındaydı. Bakan Yardımcısına hediye takdim edilmesiyle toplantı son buldu.

Diğer İş Konseyleri