TÜRKİYE - KORE İŞ KONSEYİ

TÜRKİYE-KORE İŞ VE YATIRIM TOPLANTISI

PEKCAN: "KORELİ FİRMALARDAN TÜRKİYE'YE DAHA FAZLA YATIRIM YAPMALARINI BEKLİYORUZ"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonu ile düzenlenen Türkiye-Kore İş ve Yatırım Toplantısı, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kore Cumhuriyeti Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanı Sung Yun-mo, DEİK Başkanı Nail Olpak, KCCI Başkanı Park Yongmaan, DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı Ali Kibar ve Kore-Türkiye İş Konseyi Başkanı-Hyundai Motors Başkanı Kong Young-woon'un katılımlarıyla 22 Eylül 2020 tarihinde gerçekleştirildi.

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, küresel ekonominin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zor bir dönemden geçtiğini belirterek, bu olumsuz koşullara rağmen Türkiye ekonomisinin dayanıklılığını ve dinamizmini gösterdiğini, ihracat kapasitesini ve performansını önemli düzeyde koruduğunu söyledi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 6,7 milyar dolar olduğunu belirten Pekcan, Güney Kore ile ticaret hacmini artırmak istediklerini; ancak ikili ticarette Türkiye aleyhine ciddi bir ticaret açığının söz konusu olduğunu söyledi.

Güney Kore ile Serbest Ticaret Anlaşmasının (STA) 2013'te, Hizmet Ticareti ve Yatırım Anlaşmalarının ise 2018'de devreye girdiğini anımsatan Pekcan, "Bu anlaşmaları biz çok değerli buluyoruz. STA devreye girdiğinde Türkiye'nin ticaret ve yatırım ilişkileri açısından şu anki durumdan çok farklı beklentileri vardı. Kore 2019'da ithalatta Türkiye'nin 9'uncu büyük ortağı ancak ihracat yaptığımız ülkeler arasında 43'üncü sırada. STA'mız olmasına rağmen, Türkiye'nin toplam dış ticaret açığındaki en yüksek paya sahip ülkelerden biri. Türkiye'nin Kore ile olan dış ticaret açığı sürdürülebilir değil. Şu anki uluslararası ortamda STA'lar ve tercihli ticaret anlaşmaları sorgulanıyor ve ülkeler kendi yerli sanayilerini koruma gerekçesiyle farklı tedbirlere başvuruyor. Böyle bir ortamda inanıyoruz ki Kore ile dış ticaret açığı sürdürülebilir değil. Her iki ülkenin ticari ilişkilerini karşılıklı olarak kazan-kazan ilkesiyle, dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde geliştirebilmelerini sağlamak için Kore'den somut adımlar bekliyoruz. Koreli firmalardan Türkiye'ye daha fazla yatırım ve Türkiye'den daha fazla alım yapmalarını bekliyoruz" dedi.

Güney Kore'den sadece ticaret değil, yatırım olarak da yüksek beklentilerinin olduğunu; ancak bunların henüz karşılanmadığını belirten Pekcan, STA'dan önce bu ülkeden Türkiye'ye toplam yatırımın 2012 yılına kadar 437 milyon dolar civarında olduğunu, STA'dan sonra ise 2013-2019 yıllarında toplam yatırım akışının aynı düzeyde kaldığını dile getirdi. Bakan Pekcan, ikili ekonomik ilişkileri derinleştirmek istediklerini ifade etti. Türkiye'nin salgın sürecine rağmen dinamizmini koruduğuna ve küresel olarak en cazip yatırım destinasyonlarından biri olmaya devam ettiğine dikkati çeken Pekcan, yenilikçi, teknoloji odaklı, Ar-Ge yoğun ve katma değeri yüksek ürün ve hizmetle ilgili yatırımları teşvik ettiklerini söyledi.

Türkiye'nin teknolojik dönüşüm sürecini destekleyebilecek Kore yatırımlarıyla özellikle ilgilendiklerini vurgulayan Pekcan, "Türkiye'de yakın zamanda yüksek teknoloji yatırımları çekmek için yeni teşviklerle donatılmış 'İhtisas Serbest Bölge' modelini başlattık. İlk ihtisas serbest bölge, hâlihazırda İstanbul'da belirlendi ve yeni yatırımcıları bekliyor" dedi.

Türk şirketlerinin Güney Kore şirketleriyle üçüncü ülkelerde iş birliğine ve ortak yatırımlara açık ve istekli olduğunu vurgulayan Pekcan, bunun özellikle yurt dışı müteahhitlik sektörleri ve inşaat projelerinde olduğu gibi diğer sektörlerde de yapılabileceğini anlattı.  Pekcan, ulusal para birimlerini kullanarak ticarete önem verdiklerine dikkati çekerek, "Firmalarımızı ikili ticarette mümkün olduğunca ulusal para birimlerini kullanmaya teşvik etmeliyiz" dedi.

Sung Yun-mo: "Pandemi, ticaretimizde yeni fırsatlar oluşturacak"

Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanı Sung Yun-mo ise, "Her ne kadar Covid-19 sebebiyle en kötü ekonomik krizle karşı karşıya olsak bile ülkelerimizin aktiviteleri engelleri aşmaya yetecek. Türkiye, böyle krizleri aşma konusunda ustadır" dedi. İki ülke arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını ifade eden Yun-mo, Kore Savaşı'yla ilişkilerin sağlamlaştığını ve kardeş iki ülke olunduğunu söyledi. Ülkeler arası devam eden duygusal bağın ekonomik iş birliğini zenginleştirdiğini aktaran Yun-mo, "Türkiye-Kore Serbest Ticaret Anlaşması (STA) 2013'te başarıyla devreye girdi, böylelikle ekonomik iş birliğimizin temelleri atıldı. Ülkelerimiz gittikçe daha da yakınlaştı. Şu an Türkiye'de 300'den fazla Koreli şirket, ülkenin ekonomik büyümesine ve istihdamına katkıda bulunuyor" dedi.

Kore'nin temmuz ayında hem yeşil hem dijital olarak tanımladığı anlaşmasını duyurduğunu belirten Sung Yun-mo, bu anlaşmayla birlikte yatırımı ve istihdamı artırmayı hedeflediklerini aktardı. Yun-mo, "Türkiye de geçen yıl açıkladığı 5 Yıllık Kalkınma Planı'nda yeşil ekonomiye verdiği önemi gösterdi. Biz de ekonomik iş birliğimizi Kovid-19'a rağmen yeşil ve dijital endüstriye odaklamalıyız. Böylece Kovid-19 sonrası döneme hazır olduğumuzu göstermeliyiz. İş birliğimizi geleneksel imalattan yeşil ve dijital endüstrilere doğru evriltmeliyiz" dedi.

İş birliğinin sürdürülebilir kalkınma için yeşil ekonomi alanında genişletilmesi gerektiğini belirten Yun-mo, "Yeşil hareketlilik bu noktada dikkati çekiyor. Türkiye'de elektrikli taşıt endüstrilerini teşvik etmek gerekiyor. Çünkü Türkiye, elektrikli taşıtları 2023'e kadar toplu imalata sokmak istiyor. Yetkinlik ve teknolojimize dayanarak iş birliğimizle bunu kuvvetlendirebiliriz. İş birliğimizi çeşitlendirdiğimizde karşılıklı fayda sağlayacağız. Kabul edelim ki Kovid-19 ekonomik bir şoku beraberinde getirdi. Her ne kadar Kovid-19 sebebiyle en kötü ekonomik krizle karşı karşıya olsak bile, ben eminim, ülkelerimizin aktiviteleri gelecek engelleri aşmaya yetecek. Türkiye, böyle krizleri aşma konusunda ustadır. İki ülkedeki iş insanlarının gelecekteki her türlü değişikliğe hızlıca adapte olacağını düşünüyorum. Hatta pandemi, ticaretimizde yeni fırsatlar oluşturacak" dedi.

Olpak: "İkili ticaret hacmimiz çok daha dengeli hale gelebilir"

Açılış oturumunda konuşan DEİK Başkanı Nail Olpak, yatırımların çeşitlendirilmesi ve verimli iş birliğinin sağlanması gerektiğini söyledi. Mevcut ilişkilerin daha da ileriye taşınmasının önemini vurgulayan Olpak, "İkili ticaret hacmimiz çok daha istenilen seviyeye çıkabilir, çok daha dengeli hale gelebilir. Biz de bunun farkındayız. Bu konu, iş çevrelerinin sorumluluğu ve görevidir. Bu amaç için çalışması gereken de iş çevreleri ve iş dünyasının temsilcileridir. Son 8 yılda, Türkiye-Kore ikili ilişkilerimiz stratejik bir ortaklığa dönüşmüş durumda. Bu her iki ülke yatırımcıları ve iş insanlarının düzenli olarak katıldığı etkinliklerin sonucu. Pandemiyle birlikte her zamankinden daha fazla iş birliği ve dayanışmaya ihtiyacımız var. (7 yıl önce imzalanan STA'ya ilişkin) Bundan Türkiye'deki iş çevrelerinin daha dengeli ve avantajlı olarak, karşılıklı daha fazla faydalanma isteği olduğunu vurgulamak istiyorum. Umut ederim, bu amacı gerçekleştirebiliriz" dedi. 

Glokalleşme ve erişilebilirliğin çokça konuşulduğu bir süreç içinde olunduğuna işaret eden Olpak, "Pandemi, yakınlık ya da mesafeden ziyade erişebilirliğin daha önemli olduğunu gösterdi. Hepimiz anladık ki pazarın ve tedarik zincirinin çeşitlendirilmesi büyük önem arz ediyor. Türkiye ve Kore, üretimlerini pandemide sürdürmeyi başarabilmiş iki ülke. Türkiye'deki şirketlerin Kore'deki tedarik zincirine daha fazla katkıda bulunmasını arzu ediyoruz" dedi. 

Park Yongmaan: "Pandemi engelini fırsata çevirmeliyiz"

Kore Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (KCCI) Başkanı Park Yongmaan, Kore iş delegasyonunun mart ayındaki Türkiye ziyaretinin pandemiden dolayı ertelendiğini hatırlatarak, internet aracılığıyla da olsa bir araya gelmenin memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Kovid-19'a rağmen ikili ilişkilerin daha da kuvvetlendiğine işaret eden Yongmaan, "Devlet başkanlarımız, pandemide anlamlı bir diyalog kurdu, pandemiyle beraber mücadele edip daha ileri iş birliği için bir yol çizmeye karar verdi. İş dünyası temsilcileri olarak pandemi engelini fırsata çevirmeliyiz. İş birliği alanlarımızı çeşitlendirmeliyiz. İş birliğimizi dijital ve sağlık teknolojisine odaklamalıyız." diye konuştu.

Kibar: "Hedefimiz, konsorsiyumların sayısının artırılması"

DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı Ali Kibar ise, Türk ve Koreli şirketlerin konsorsiyum ile birçok mega projeye imza attığını belirterek, hedeflerinin, 3. ülkeleri kapsayacak şekilde bu konsorsiyumların sayısının artırılması olduğunu söyledi. Hizmet ticareti ve yatırım anlaşmalarının 2018'de devreye girdiğini anımsatan Kibar, bu çalışmanın, gelecek yıllarda doğrudan yatırımları teşvik edeceğini belirtti. Pandemi döneminde Türkiye'nin üretimini askıya almamasının önemine değinen Kibar, Türkiye'nin lojistik konumundan dolayı Koreli şirketlere büyük avantaj sağladığını kaydetti. Kibar, Türkiye'deki iş çevrelerinin, STA'nın yararlarını daha sürdürülebilir ve avantajlı bir şekilde hayata geçirmeye hazır olduğunu da vurguladı.

Toplantının açış bölümünün ardından, iki ülke iş dünyasının katılımlarıyla "Türkiye'de İş ve Yatırım Fırsatları" ve "Gelecek için Türkiye-Kore İş Birliği" panelleri gerçekleştirildi.

T.C. TİCARET BAKAN YARDIMCISI GONCA YILMAZ BATUR'UN ZİYARETİ KAPSAMINDA KORE-TÜRKİYE İŞ DÜNYASI YUVARLAK MASA TOPLANTISI

T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Yılmaz'ın ziyareti kapsamında yapılan yuvarlak masa toplantısı, 11 Aralık 2019'da gerçekleştirildi.

GÜNEY KORE STA DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur başkanlığında, 11 Eylül 2019 tarihinde İstanbul'da, Türkiye'de yerleşik Güney Kore yatırımları temsilcilerinin katılımlarıyla Türkiye-Güney Kore STA Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda öne çıkan başlıklar: Türkiye'nin Güney Kore'ye 2017 yılında 584, 2018 yılında ise 929 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracat artışının sebebinin bir kereye mahsus olan tıbbi malzeme ihracatından kaynaklandığı belirtildi. Türkiye-Güney Kore STA (Serbest Ticaret Anlaşması) kapsamında verginin sıfırlanmadığı 129 ürün olduğu, bu ürünlerde vergilerin 2023 yılında sıfırlanacağı ifade edildi. Türkiye'nin Güney Kore'den tereftalik asit ve tuzları ithalatında önemli artış olduğu kaydedildi.

Can Dinçer-Arçelik Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı: Serbest Ticaret Anlaşması'yla Güney Kore'de farklı bir odak geliştirdik. Güney Kore, standartları yüksek bir ülke. Beko markamızla pazardaki yerimizi aldık. Kurutma makinesiyle pazara girme stratejisi uyguladık.

Haluk Kayabaşı-Kibar Holding CEO: Güney Kore ile yapılan STA'nın ilişkilerin bütününe olan faydasını değerlendirmek gerekiyor. Posco Assan olarak 200 milyon dolar civarında ithalat, 170 milyon dolar ihracat yapıyoruz. Koreli ortağımızla birlikte 5 fabrikamız var. Ford, Mercedes gibi markalara hizmet veriyoruz.

Mehmet Emin Bulak-Arçelik LG Genel Müdürü: LG markamızla Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerine ihracatımız 100 milyon dolar civarında. Kore'de teknoloji daha ileride ve yatırımlar daha fazla. Bu ülkelerden ve çalıştığımız firmalardan bilgi transferi konusunda destek almak önemli. Türkiye ile Güney Kore arasında imzalanan STA nedeniyle Türkiye'ye yönelik mal akışı daha fazla olacaktır.

İbrahim Erdemoğlu-Sasa Polyester Yönetim Kurulu Başkanı: Türkiye'de 750 milyon dolarlık yatırımımız var. Türkiye'nin tüm polyester, elyaf ihtiyacını karşılayacak durumdayız. Anti-damping olaylarının gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Adana Yumurtalık'ta yatırım yaptık. Polipropilen, polietilen gibi ham maddeleri de burada üreteceğiz. ,

Şenol Fitoz-Tosyalı TOYO Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü: Toyo firması 2017 yılından beri Türk-Japon ortaklığında çelik sektöründe faaliyet gösteriyor. Kore'denyassı sac ithalatı yapıyoruz.

SR YOON-CGV Grup Mars CEO: Türkiye'de sinema sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Türkiye'nin 38 şehrinde 106 sinemamız mevcut, başta sinema olmayan şehirler olmak üzere yenilerini de açmaya devam ediyoruz.

Raşit Çiloğlan-Vestel Stratejik Planlama ve Koordinasyon Müdürü: Koreli firmalarla iş birliği yaparak Avrupa ülkelerine ihracatı arttırmak mümkün.Timuçin Savaş Özgün-Petlas Antrepo ve Şube Müdürü: Güney Kore'den az miktarda ithalatımız oldu, ihracatımız olmadı. STA'nın ikili ticaret ilişkileri açısından faydalı olacağını düşünüyoruz.

Serkan Keleşer-Eti Maden Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı: 2018 yılında Etimaden, 2,4 milyon ton bor ihraç etti. Bu vesileyle dünyadaki pazar payımız yüzde 59'a ulaştı. Bilinenin aksine bor, dünyada kullanım açısından stratejik bir maden değil; cam, tarım ve seramik gibi birçok sektörde kullanılabiliyor. Güney Kore'nin yıllık kullanımı 100 bin ton, bunun da yarısını ABD karşılıyor.

Youngjae RYU-CS Wind Türkiye Direktörü: Rüzgar türbinleri üretimi yapıyoruz, 2018 yılı Haziran ayında Türkiye'de kurulduk. YAKA Projesi'ne Siemens ile birlikte proje geliştirdik. Ekonomik kriz nedeniyle bizim için zorlu bir süreç oldu. Ana maddemiz çelik plakalar. Çelik plakaları Türkiye'de Erdemir'den tedarik ediyoruz. Rakip firması olmadığı için kalitede bazı sorunlar yaşıyoruz. O nedenle Avrupa'ya yapacağımız ihracatlar için Koreli Posco'dan ürün almak durumundayız.

OKTA ORGANİZASYONU İLE KİMYA SEKTÖRÜNE YÖNELİK TOPLANTI

OKTA organizasyonu ile Kore ve Türkiye arasındaki iş birlikleri fırsatları, ikili ticari ilişkiler ve petrokimya, plastik sektöründeki karşılıklı yatırım fırsatları değerlendirildi. Toplantı, 9 Kasım 2018 tarihinde İstanbul'da düzenlendi.

KORE MILLÎ GÜNÜ RESEPSİYONUNA KATILIM

İş Konseyi, 5 Ekim 2018 tarihinde Kore Millî Günü Resepsiyonu'na katılım sağladı. Söz konusu resepsiyon, İstanbul'da yapıldı.

CENTER FOR ASIA LEADERSHIP İLE TOPLANTI

Söz konusu toplantı, İstanbul'da 7 Haziran 2018'de düzenlendi.

T.C. CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN KORE ZİYARETİ ÇERÇEVESİNDE İŞ ADAMLARI HEYETİ PROGRAMI VE TÜRKİYE - KORE İŞ FORUMU

T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kore ziyareti çerçevesinde heyet programı ve Türkiye-Kore İş Forumu gerçekleştirildi. Söz konusu etkinlikler, 1-3 Mayıs 2018 tarihleri arasında Seul'de yapıldı.

T.C. CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN ÖZBEKİSTAN VE KORE'YE RESMÎ ZİYARETLERİ KAPSAMINDA İŞ FORUMLARI

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Özbekistan ve Kore'ye resmî ziyaretleri kapsamında iş forumları düzenlendi. 29 Nisan-3 Mayıs 2018 tarihleri arasındaki forumlar, Taşkent ve Seul'de gerçekleştirildi.

YENİ ATANAN T.C. SEUL BÜYÜKELÇİSİ SN. ERSİN ERÇİN İLE TANIŞMA TOPLANTISI, İSTANBUL

T.C. Seul Büyükelçiliği görevine atanan Sayın Ersin Erçin ile Kore'de hali hazırda iş yapan ve iş yapmayı planlayan firmaları bir araya getirmek amacıyla, 6 Kasım 2017 Pazartesi günü 10.30-12.30 saatleri arasında River Plaza'da bir tanışma toplantısı düzenlenecektir. 

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 3 Kasım 2017 Cuma günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/508/9655 adresinde yer alan katılım formunu doldurmaları rica olunur. 

Program

10:30-10:45 Açılış Hitapları

Sn. Tamer Saka, Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı
Sn. Ersin Erçin, Büyükelçi

10:45-11:15 Firmaların Tanıtımları

11:15-12:30 Soru&Cevap

TÜRKİYE-KORE İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI, SEUL

"The 18th World Knowledge Forum" vesilesi ile DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi, KCCI (Korea Chamber of Commerce and Industry) ve KOTRA (Korea Trade-Investment Promotion Agency) işbirliğinde, 18 Ekim 2017 tarihinde Seul'de "Türkiye-Kore İş Konseyi Ortak Toplantısı" düzenlenecektir. 

İki ülke arasındaki yatırım ve işbirliği fırsatlarının  sektörel bazda değerlendirileceği söz konusu toplantıya Kore'nin önde gelen firmalarının katılım sağlamaları beklenmektedir. 

Program detayları katılımcılara bilahare iletilecektir. Türk vatandaşları Kore Cumhuriyeti'ne yapacakları ziyaretlerde üç aya kadar vizeden muaftır.

Bu bilgiler ışığında anılan etkinliğe katılmak isteyen üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/462/9204 linkinde yer alan online kayıt formunu doldurmaları gerekmektedir. Programa ilişkin detaylı bilgi için DEİK (Ecem Mirzaloğlu, Telefon: 0212 339 50 18 , E-mail: emirzaloglu@deik.org.tr ) ile iletişime geçebilirsiniz.

Kore’de İş ve Yatırım Fırsatları Bilgilendirme Semineri, 17 Mayıs 2016, River Plaza

DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi ev sahipliğinde, Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve DEİK işbirliğinde 17 Mayıs 2016 Salı günü, 14:00-16:00 saatleri arasında River Plaza’da ‘’Kore’de İş ve Yatırım Fırsatları Bilgilendirme Semineri’’ düzenlenecektir.

Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sn. CHA Young-Cheol’ün sunum yapacağı söz konusu toplantıya Türk ve Koreli işadamları katılım sağlayacaktır. Toplantı dili İngilizcedir.

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, 13 Mayıs 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/201/6629 linkinde yer alan online kayıt formunu doldurmaları rica olunur.

Taslak Program

14:00-14:30 Açılışı Resepsiyonu 
14:30-14:35 DEİK Tanıtım Filmi
14:35-14:40 Açılış Konuşmaları                 
                    Sn. Tamer Saka, DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı
14:40-15:10 Sunumlar                  
                    Sn. CHA Young-cheol, Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu
                    Sn. Tamer Saka, DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı
15:10-15:30 Firmaların Tanıtımı
15:30-16:00 Networking

Diğer İş Konseyleri