TÜRKİYE - MOĞOLİSTAN İŞ KONSEYİ

MOĞOLİSTAN ULUSAL TSO İŞ BİRLİĞİNDE MOĞOL VE TÜRK FİRMALARI ARASINDA İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ

Moğolistan Parlamento Başkanı Sayın Zandanshatar Gombojav'ın ülkemize yapacağı resmi ziyaret vesilesiyle, Moğolistan'dan gelecek iş insanları heyeti ile DEİK/Türkiye-Moğolistan İş Konseyi ve Moğolistan Ulusal Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde İkili İş Görüşmelerinin düzenlenmesi öngörülmektedir.

Bu bağlamda, 17 Ekim 2022, Pazartesi günü 11.00-12.30 saatleri arasında DEİK merkez ofisinde "Moğolistan Ulusal TSO ile İş Birliğinde Moğol ve Türk Firmaları Arasında İkili İş Görüşmeleri''ningerçekleştirilmesi planlanmakta olup, anılan etkinliğe isimleri ekte yer alan ilgili sektörleri temsil edecek konuk  heyet üyelerinin katılımı beklenmektedir.

Söz konusu ikili görüşmelere katılmayı arzu eden üyelerimizin bağlantıda yer alan kayıt formunu en geç 14 Ekim 2022, Cuma günü saat 15.00'e kadar doldurmaları önemle rica olunur.

Detaylı bilgi için: Tuğba Bal Bahar, DEİK/Türkiye-Avrasya İş Konseyleri Koordinatörü (tbal@deik.org.tr, tel: 0531 892 36 72)

Taslak Program

10.30 – 11.00  Kayıt

11.00 – 11.10  Açış konuşmaları       

11.10 – 12.30  İkili İş Görüşmeleri

TÜRKİYE-MOĞOLİSTAN INTERCONNECTED BUSINESS

MOĞOLİSTAN TURİZM SEKTÖRÜ TANITIM TOPLANTISI, İSTANBUL

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Moğolistan İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Moğolistan'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Moğolistan'dan gelen heyetler ile tanıtım toplantıları organizasyonu çalışmalarına devam etmektedir.

Bu kez, Moğolistan Çevre ve Turizm Bakanı Sayın Tserenbat Namsrai'ın Türkiye ziyareti çerçevesinde 6 Aralık 2019, Cuma günü 14:00-17:00 saatleri arasında DEİK ofisinde (adres: River Plaza, Büyükdere Caddesi, Bahar Sk. No: 13/9 D:10, 34394 Şişli, İstanbul) "Moğolistan Turizm Sektörü Tanıtım Toplantısı"nın gerçekleştirilmesi planlanmakta olup, anılan toplantıya Sayın Bakan Namsrai'ın ve Moğolistan Ankara Büyükelçisi Sayın Bold Ravdan'ın yanı sıra ekte yer alan heyet üyelerinin katılımı beklenmektedir.

Toplantı çerçevesinde Moğolistan'dan gelen heyet üyelerinin faaliyetleri hakkında bilgi vermeleri, anılan sektörle ilgili Türkiye iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş ve yatırım olanaklarını anlatmaları ve karşılıklı olarak soruların  cevaplanması planlanmaktadır.

Moğolistan yatırım ortamı sunumuna http://nda.gov.mn/backend/f/2019.pdf adresli internet bağlantısından ulaşılabilmektedir.

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1107/13971 internet adresinde bulunan online kayıt formunu en geç 5 Aralık 2019, Perşembe günü saat 18:00'e kadar doldurmaları gerekmektedir.

Ayrıca, taslak programda belirtilen resepsiyona tüm katılımcılar davetli olup, katılım durumlarıyla ilgili Moğolistan Ankara Büyükelçiliğine(e-posta: ankara4@mfa.gov.mn; tel.: +90 505 0908098) bilgi vermeleri önem arz etmektedir.

MOĞOL-TÜRK İŞ BİRLİĞİ KONFERANSINA KATILIM VE MUHATAP KURULUŞLARLA TEMASLAR PROGRAMI

Türkiye ile Moğolistan arasında diplomatik ilişkiler kurulmasının ellinci yıldönümü vesilesiyle Moğolistan Ulusal Yönetim Akademisi (National Academy of Governance) ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) organizasyonunda Moğolistan'ın başkenti Ulanbator'a 4-9 Kasım 2019 tarihleri arasında heyet ziyareti gerçekleştirildi. Heyet ziyareti kapsamında 6 Kasım 2019'da Ulusal Yönetim Akademisi ev sahipliğinde Moğolistan-Türkiye İş Birliği Konferansı yapıldı. Konferans kapsamında Türkiye ve Moğolistan'dan uzman akademisyenlerin yanı sıra ilgili kurum/kuruluş temsilcileri tarafından ikili ilişkilerde geride bırakılan yarım asırlık tecrübeden faydalanarak gelecekte neler yapılabileceğine ilişkin sunum ve konuşmalar yapıldı. İş Konseyi Başkanı Cengiz Gül, konferans kapsamında ülkelerimiz arasındaki ikili ticari ilişkileri ve İş Konseyi faaliyetlerini ele aldığı sunumunu gerçekleştirdi.

MOĞOLİSTAN MADENCİLİK SEKTÖRÜ TANITIM TOPLANTISI, İSTANBUL

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Moğolistan İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Moğolistan'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Moğolistan'dan gelen heyetler ile tanıtım toplantıları organizasyonu çalışmalarına devam etmektedir.

Bu bağlamda, Moğolistan'da madencilik sektöründe faaliyetlerini sürdüren Erdenes Mongol LLC firması Yönetim Kurulu Başkanı Gungaa Bayasgalan, CEO Purev Gankhuu ve Moğolistan Ankara Büyükelçisi Bold Ravdan'ın yanı sıra sektör temsilcilerinin katılımlarıyla 1 Şubat 2019 Cuma günü 10:00-12:00 saatleri arasında River Plaza'da "Moğolistan Madencilik Sektörü Tanıtım Toplantısı" gerçekleştirilecektir.

Toplantıda Moğolistan'dan gelen heyet üyelerinin faaliyetleri hakkında bilgi vermeleri, anılan sektörle ilgili Türkiye iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş ve yatırım olanaklarını anlatmaları ve karşılıklı olarak soruların  cevaplanması planlanmaktadır.

Moğolistan ekonomisi sunumuna https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-18199 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/847/12230 adresli bağlantıda  bulunan  online  kayıt formunu en geç 31 Ocak 2019 Perşembe günü saat 12:00'ye kadar doldurmaları gerekmektedir. Moğolistan'dan toplantıya iştirak edecek heyet üyelerinin ayrıntılı listesi karşı taraftan alınarak kayıt olan tüm katılımcılarımızla bilahare paylaşılacaktır.

DÖNEMIN T.C. BAŞBAKANI BİNALİ YILDIRIM'IN MOĞOLİSTAN RESMÎ ZİYARETİ KAPSAMINDA YUVARLAK MASA TOPLANTISI

Dönemin T.C. Başbakanı Binali Yıldırım'ın resmî ziyareti kapsamında yapılan yuvarlak masa toplantısı, Ulanbator'da 6-8 Nisan 2018 tarihinde düzenlendi. Söz konusu yuvarlak masa toplantısına farklı sektörlerde faaliyet gösteren iş dünyası temsilcilerimiz iştirak etti.

MOĞOLİSTAN MECLİS BAŞKANI İLE TOPLANTI VE ÇALIŞMA YEMEĞİ

Türkiye-Moğolistan İş Konseyi ev sahipliğinde 8 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya; Moğolistan Meclis Başkanı Enkhbold Miyegombo, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Chinzorig Sodnom, Moğolistan Ankara Büyükelçisi Bold Ravdan, Moğolistan-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ayursaikhan Tumurbaatar, Moğolistan İstanbul Başkonsolosu Munkh-Ochir Enebish, diğer resmî yetkililer, DEİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye-Moğolistan İş Konseyi Başkanı Cengiz Gül ve 18 özel sektör temsilcisi iştirak etti. Cengiz Gül, yaptığı açılış konuşmasında iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik iş birliğinin gelişimine değinerek 2001 yılında kurulan Türkiye-Moğolistan İş Konseyinin oynadığı rolün altını çizdi. Konuşmasında ikili ticaret rakamlarına dair bilgiler de aktaran Gül, iki ülke arasında toplam ticaret hacminin 26 milyon dolar seviyesinde olduğunu ve 20-21 Mart 2018 tarihleri arasında Ulanbator'da gerçekleştirilecek Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı'nı takiben ikili ticaret hacminin 50 milyon dolar seviyesine çıkarmayı arzuladıklarını kaydetti. Nail Olpak, Moğolistan Hükümeti'nin coğrafi komşuları Rusya ve Çin'den sonra Türkiye'yi üçüncü komşuları olarak belirtmelerinin iki ülke arasındaki karşılıklı güçlü ilişkiye örnek teşkil etmekte olduğunu söyledi. Olpak, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerde ellinci yıla girerken hâlihazırda imzalanmış 100'ün üzerinde anlaşma ile sıkı ekonomik bağlarımızın bulunduğunu aktardı.

Türkiye – Moğolistan Ekonomik ve Ticaret Karma Komisyonu Çerçevesinde Özel Sektör Moğolistan Seyahati,10-11 Mayıs 2016

10 – 11 Mayıs 2016 tarihlerinde Moğolistan’ın başkenti Ulan Bator’da T. C. Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in Eşbaşkanlığında gerçekleştirilecek olan Türkiye – Moğolistan Ekonomik ve Ticaret Karma Komisyonu (KEK) VIII. Dönem Toplantısı ile eş zamanlı olarak Türkiye – Moğolistan İş Konseyi tarafından toplantı ve çeşitli tesis ziyaretleri düzenlenecektir. 

Anılan etkinliğe KEK Eşbaşkanı Sayın Tuğrul Türkeş’in, Moğolistan’ın üst düzey devlet ve hükümet yetkilileri, yerel kamu kurumlarının yöneticileri, özel sektör kuruluşlarının temsilcileri ve işadamları katılacaktır. 

Toplantıda hükümet yetkilileri ve iş dünyası kuruluşları temsilcilerinin karşılıklı işbirliği olanaklarına ilişkin sunumlar yapması ve iki ülke işadamları arasında iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.   

Bu bilgiler ışığında anılan ziyarete katılımı arzu eden üyelerimizin, 2 Mayıs 2016 Pazartesi günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/186/6677 bağlantısındaki katılım formunu eksiksiz olarak doldurmaları, ayrıca İstanbul-Ulan Bator-İstanbul uçak biletleri, Ulan Bator’da 5 yıldızlı otelde 2 gece konaklama, 2 gün boyunca öğle ve akşam yemekleri, şehiriçi transferler, tercüme, rehber hizmetleri vb. organizasyonel masraflar dahil olmak üzere 1.500 USD tutarındaki avans ücretinin ödendiğine dair banka dekontunu ve pasaportunun fotoğraflı kısmının taranmış halini DEİK’e (H. Çağla Mazlum; Tel. 0212.3395010; e-posta: cmazlum@deik.org.tr) iletmelerini rica ederim.  

Uçuş programı nedeniyle heyet sayısı sınırlı olup, müracaatlar başvuru sırasına göre değerlendirilecektir. Moğolistan T.C. vatandaşlarına vize uygulamamaktadır.

Diğer İş Konseyleri