TÜRKİYE - MOLDOVA İŞ KONSEYİ

TÜRKİYE-MOLDOVA INTERCONNECTED BUSINESS

DEİK HEYETİNİN “INVEST GAGAUZİA-2019” 5.ULUSLARARASI YATIRIM FORUMUNA KATILIMI, 8-9 KASIM 2019, MOLDOVA / KİŞİNEV-KOMRAT

Moldova Cumhuriyeti Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi Başkanı Sayın İrina Vlah himayesinde her yıl gerçekleştirilen "Invest Gagauzia" Uluslararası Yatırım Forumlarından beşincisinin 8-9 Kasım 2019 tarihlerinde Komrat'ta düzenlenmesi öngörülmektedir. 

Gagavuz Yeri özelinde ve Moldova genelinde yenilikçi projelerin uygulanmasına ve desteklenmesine önemli ölçüde katkı sağlayan, her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden özel sektör temsilcilerini ağırlayan söz konusu etkinliğe Türkiye-Moldova İş Konseyi olarak katılım sağlanması planlanmaktadır.

Bu bağlamda, ekte sunulam taslak program çerçevesinde organize edilmesi düşünülen "Invest Gagauzia-2019" Uluslararası Yatırım Forumu'na katılacak DEİK heyetinde yer almayı arzu eden üyelerimizin 5 Kasım 2019, Salı günü saat 18.00'e kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1081/13821 adresli internet bağlantısındaki katılım formunu eksiksiz olarak doldurmaları, ayrıca Kişinev'de 2 gece konaklama, Moldova içi transferler (taslak programda belirtilen uçuş seferlerini kullanacak katılımcılar için havalimanı-otel-havalimanı transferi organize edilecektir), yemek vb. organizasyonel giderlerin dahil olduğu katılım bedelini (DEİK Üyesi firma temsilcileri için kişi başı 2000 TL, DEİK Üyesi olmayan firma temsilcileri için kişi başı 2500 TL) kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir. Katılımcıların uçak biletlerini münferiden temin etmeleri beklenmektedir. 

Katılımcıların belirtilen adres üzerinden kayıt işlemlerini tamamlamalarını takiben DEİK Avrasya Bölge Direktörlüğü tarafından Forum'a kayıtları gerçekleştirilecek olup, DEİK kayıt sistemine girilen bilgilerin doğruluğundan emin olmanız rica olunur.

Moldova'ya pasaport veya nüfus cüzdanlarıyla giriş yapan T.C. vatandaşları, 90 gün süreyle vizeden muaftır.

İSO EV SAHİPLİĞİNDE MOLDOVA ÜLKE GÜNÜ SEMİNERİNDE SUNUM

Moldova Ülke Günü Semineri; 24 Ekim 2019'da İstanbul Sanayi Odası (İSO) ev sahipliğinde Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Igor Bolboceanu, Moldova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sergiu Harea, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Vehbi Canpolat ve Türkiye-Moldova İş Konseyi Başkanı Sinan Bora'nın katılımları ile gerçekleştirildi. İş Konseyi Başkanı Sinan Bora, seminerde yapmış olduğu sunumda İş Konseyinin faaliyetleri hakkında bilgi verirken Moldova'daki yatırımları ve ticaretine ilişkin ise tecrübe paylaşımında bulundu. Söz konusu seminer çerçevesinde katılımcılara Moldova'nın ekonomik durumu, dış ticareti, pazar yapısı, yatırım ve iş fırsatları, iş kültüründe dikkat edilmesi gereken konular ve Türk firmalarının bu ülkedeki deneyimleri hakkında bilgi verildi.

MOLDOVA CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ İLE TOPLANTI

Toplantı, 15 Mart 2019'da İstanbul'da düzenlendi.

MOLDOVA / GAGAVUZYA YATIRIM FORUMU, İSTANBUL

Moldova Gagavuzya Yatırım Toplantısı

20 Aralık 2018, River Plaza, İstanbul

Moldova Cumhuriyeti'ne bağlı Gagavuzya (Gagauz Yeri) Özerk Bölgesi Yatırım Toplantısı 20 Aralık 2018, Cuma günü saat 14:00'da Türkiye – Moldova İş Konseyi Başkan Yardımcısı Müge Yılmaz Tahtacı ve Gagauz Yeri Başkanı Dış Ekonomik İlişkiler Danışmanı Dmitry Kroitor'un açış konuşmaları ile başladı.

DEİK ve Türkiye – Moldova İş Konseyi  hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Müge Yılmaz Tahtacı, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve derinleştirilmesi amacıyla her türlü bilgilendirme, yeni işbirliği fırsatlarından her iki tarafı haberdar etme fonksiyonunu üstlenerek, bu çerçevede iş forumları, seminerler, yuvarlak masa toplantıları, tanıtımlar, ikili iş görüşmeleri başta olmak üzere çeşitli etkinlikler düzenlemekte olduklarını ifade etti.

Gagavuzya Özerk Bölgesi Başkanı Dış Ekonomik İlişkiler Danışmanı Dmitry Kroitor ise yaptığı sunumla Gagauz Yeri ekonomisine ilişkin detaylı bilgiler verdi. Moldova Cumhuriyeti'nin Aralık 2018 tarihi itibariyle 43 Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzaladığını ve bunların tamamının Gagavuzya Özerk Bölgesi'ni de kapsadığını belirten Kroitor, Avrupa Birliği ile imzalanan Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması'nın (Deep and Comprehensive Free Trade Agreement – DCFTA) Gagavuzya'daki yabancı yatırımcılar için 550 milyon tüketiceye erişme imkanı yarattığının altını çizdi. Buna ek olarak Kroitor, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ile imzalanan STA sayesinde de Gagavuzya'nın yabancı yatırımcılar için 250 milyon tüketiciden oluşan bir pazara gümrük vergileri olmadan erişim sağladığını belirtti. Türkiyeli yatırımcılar ile Gagavuzya arasında kazan-kazan ilişkisi kurmaya çalıştıklarını belirten Kroitor, bir yandan yatırımcılarımızın düşük maliyetle yeni ve büyük pazarlara açılabildiğine bir yandan da Gagauz Yerihalkına istihdam yaratılması suretiyle iki taraf için de kazan-kazan ilişkisinin kolaylığına dikkat çekti. Ülkelerindeki 4,5 milyonluk nüfusun yaklaşık 1,5 milyonunun ülke sınırları dışında çalıştığının altını çizen Kroitor, yabancı yatırımlar yoluyla Gagavuz bölgesinde artacak istihdam olanakları ile yurttaşlarının ülke dışına gitmelerini önlemeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Sunumunun devamında Gagavuzya Özerk Bölgesi'nde iş yapma olanaklarına pozitif katkı sunan ulusal reformlara değinen Kroitor, vergi ve sosyal güvenlik ödemelerinde azalmaya gittiklerini; inşaat izni alınması prosedürlerinde kolaylaştırma sağladıklarını; ithal malların gümrük vergisinde yeni düzenlemeler yaptıklarını; yabancı çalışanlar için oturma ve çalışma izinlerinin alınmasını kolaylaştırdıklarını söyledi.

20'den fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirilen, hediye takdimi sonrasında birebir görüşmeler ve aile fotoğrafı ile sonlandırılan toplantıda yapılan sunuma http://www.deik.org.tr/contents-fileaction-18164 adresli internet bağlantısından ulaşılabilmektedir.

 

ETKİNLİK DUYURUSU

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Moldova İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Moldova'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Moldova'nın çeşitli bölgelerinden gelen heyetler ile tanıtım toplantıları ve ikili görüşmeler organizasyonu çalışmaları yürütmektedir.

Bu kapsamda, Türkiye – Moldova İş Konseyi ve Moldova Cumhuriyeti Gagavuzya Özerk Bölgesi Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü iş birliğinde 20 Aralık 2018 Perşembe günü 10:30-13:00 saatleri arasında River Plaza'da "Gagavuzya Yatırım Forumu" düzenlenecektir

Gagavuzya ekonomisinde tarım ve tarıma dayalı sanayinin ağırlığı fazla olup, sektörde ileri teknolojilerin kullanımı, depolama/muhafaza tesisleri kurulumu, pazarlama ve diğer birçok alanda önemli iş birliği imkanları mevcuttur. Uluslararası kuruluşların sağladığı fonlarla finanse edilecek altyapı yenileme çalışmalarında Türk müteahhitlik ve teknik müşavirlik firmalarının önemli rol üstlenebileceği değerlendirilmektedir. Gagavuz halkının ana dili olan Gagavuz Türkçesi sayesinde önemli bir avantaj elde eden Türk firmalarının ayrıca ucuz ve yetişmiş işgücü, bölgenin AB pazarlarına yakınlığı, liberal yatırım mevzuatı ve Türkiye ile Moldova arasında yürürlükte olan Serbest Ticaret Anlaşması (STA)'nın sunduğu kolaylıklardan da yararlanma olanağı bulunmaktadır.

Heyet listesi ekte yer alan toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/821/11997 adresli internet bağlantısında  bulunan  online  kayıt formunu en geç 19 Aralık 2018 Çarşamba günü saat 12:00'ye kadar doldurmaları gerekmektedir. 

Taslak Program

10:30-11:00               Kayıt
11:00-11:30               Açış konuşmaları
11:30-13:00               Sunumlar

 

MOLDOVA/GAGAVUZYA YATIRIM TOPLANTISI

Moldova Cumhuriyeti'ne bağlı Gagavuzya Özerk Bölgesi Yatırım Toplantısı, 20 Aralık 2018 tarihinde Türkiye-Moldova İş Konseyi Başkan Yardımcısı Müge Yılmaz Tahtacı ve Gagavuz Yeri Başkanı Dış Ekonomik İlişkiler Danışmanı Dmitry Kroitor'un açılış konuşmaları ile başladı. DEİK ve Türkiye-Moldova İş Konseyi hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Müge Yılmaz Tahtacı, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve derinleştirilmesi amacıyla her türlü bilgilendirme, yeni iş birliği fırsatlarından her iki tarafı haberdar etme fonksiyonunu üstlenerek bu çerçevede iş forumları, seminerler, yuvarlak masa toplantıları, tanıtımlar, ikili iş görüşmeleri başta olmak üzere çeşitli etkinlikler düzenlemekte olduklarını ifade etti. Dmitry Kroitor ise yaptığı sunumla Gagauz Yeri ekonomisine ilişkin detaylı bilgiler verdi. Moldova Cumhuriyeti'nin Aralık 2018 tarihi itibarıyla 43 Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzaladığını ve bunların tamamının Gagavuzya Özerk Bölgesi'ni de kapsadığını belirten Kroitor, Avrupa Birliği ile imzalanan Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması'nın Gagavuzya'daki yabancı yatırımcılar için 550 milyon tüketiciye erişme imkânı yarattığının altını çizdi. Türkiyeli yatırımcılar ile Gagavuzya arasında kazan-kazan ilişkisi kurmaya çalıştıklarını aktaran Kroitor, bir yandan yatırımcılarımızın düşük maliyetle yeni ve büyük pazarlara açılabildiğine, bir yandan da Gagavuz Yeri halkına istihdam yaratılması suretiyle iki taraf için de kazan-kazan ilişkisinin kolaylığına dikkat çekti. Kroitor, ülkelerindeki 4,5 milyonluk nüfusun yaklaşık 1,5 milyonunun ülke sınırları dışında çalıştığının altını çizerek yabancı yatırımlar yoluyla Gagavuz bölgesinde artacak istihdam olanakları ile yurttaşlarının ülke dışına gitmelerini önlemeyi hedeflediklerini kaydetti.

MOLDOVA/GAGAVUZYA YATIRIM FORUMU KAPSAMINDA TESİS ZIYARETLERİ

Moldova/Gagavuzya Yatırım Forumu kapsamında, 19-20 Aralık 2018 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan heyet üyeleriyle birlikte Gebze'de Anadolu Isuzu ve Schneider Electric Fabrikaları ziyaret edildi. Bahse konu heyet üyelerine tesisler hakkında detaylı sunum yapılmasını takiben tesis faaliyetleri yerinde incelendi.

Diğer İş Konseyleri