TÜRKİYE - UKRAYNA İŞ KONSEYİ

UKRAYNA TARIM POLİTİKALARI VE GIDA BAKANI İLE TOPLANTI, İSTANBUL

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) iş birliğinde, Ukrayna Tarım Politikaları ve Gıda Bakanı Sayın Mykola Solsky'nin katılımıyla, 29 Temmuz 2022 tarihinde, 15.00-17.00 saatleri arasında TİM konferans salonunda (Adres: Dış Ticaret Kompleksi, Yenibosna Merkez Mahallesi, Sanayi Caddesi No: 3, Bahçelievler-İstanbul) Ukrayna ile Türkiye arasında tahıl ticareti alanında iş birliği olanaklarının görüşüleceği bir toplantı düzenlenecektir.

Anılan toplantıya bu sektörde aktif olarak çalışan üyelerimizin katılımında fayda görülmektedir.

Bahse konu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin ekteki başvuru formunu doldurarak, 28 Temmuz, Perşembe günü saat 16:00'ya kadar sektor@tim.org.tr e-posta adresine iletmeleri gerekmektedir.

Detaylı bilgi için:

Elnur Osmanov, DEİK/Türkiye-Avrasya İş Konseyleri Koordinatörü

Tel.: 0212 339 50 67, e-posta: eosmanov@deik.org.tr

UKRAYNA BAŞBAKANI SHMYHAL: “UKRAYNA, TÜRKİYE İLE BİRLİKTE BÜYÜMEK İSTİYOR”

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ev sahipliğinde düzenlenen Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal ile Yuvarlak Masa Toplantısı, Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstriler Bakanı Oleg Uruskyi, Ukrayna Altyapı Bakanı Vladislav Kryklii, DEİK Başkanı Nail Olpak, Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, DEİK/Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Ruşen Çetin ve iki ülke iş dünyası temsilcilerinin hibrit katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirildi.

Başbakan Shmyhal: "Ukrayna ile Türkiye'nin altyapı, enerji ve inşaat gibi alanlarda pek çok ortak projeye imza atabileceğini düşünüyoruz"

Türk iş dünyası ile altyapı, inşaat ve enerji alanlarında ortak projelere imza atmak istediklerini belirten Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, "Türkiye'ye ilk resmi ziyaretim ile birlikte iş birliğimizin daha da artacağına inanıyorum. DEİK'e de iki ülke iş dünyamızı bir araya getirdiği için teşekkürlerimi sunuyorum. Türkiye, Ukrayna için sadece bir iş ortağı değil, aynı zamanda çok önemli bir stratejik ortaklığımız bulunuyor. En üst düzeyde bir araya geliyoruz, yoğun bir diyalog içindeyiz. Politik ilişkilerimizin yanında ekonomik ve ticari iş birliğimizi de sürekli artırıyoruz. Ukrayna, Türkiye ile büyümek istiyor. Pandemiye rağmen, Ukrayna ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi ve ekonomilerimiz gelişmeye devam ediyor. Türk iş dünyası biliyor ki; Ukrayna, son birkaç ay içinde attığı dijital devlet yönetimi, ekonomi ve sağlık reformlarıyla öne çıkıyor. Türkiye'nin kamu-özel sektör tecrübesinden istifade edeceğimize inanıyorum. Bu açıdan Ukrayna ile Türkiye'nin altyapı, enerji ve inşaat gibi alanlarda pek çok ortak projeye imza atabileceğini düşünüyoruz. Bu alanlardaki iş birliğimizi artıracak, devlet garantili kamu-özel sektör projelerinin kolaylaştıracak tüm enstrümanları kullanıyoruz. İkili ticaretimiz açısından tarım, enerji ve IT alanlarının potansiyelini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Ayrıca turizm alanında da ortak projeleri geliştirmemiz için en uygun zamandayız. Eminim ki, ortak gelişimimizi sürdüreceğiz. Bu yolda en önemli adımlardan biri de Serbest Ticaret Anlaşması imzalamamız olacak. Ticaretimizin önündeki sorunları ve teknik bariyerleri ortadan kaldırmak adına tüm problemleri ele alarak ilişkilerimizi geliştirmeye devam edeceğiz." dedi.

Vladislav Kryklii: "Ukrayna'da yaklaşık 2 milyar dolarlık 6 yeni otoyol projesinde Türk iş dünyası ile çalışmak istiyoruz"

Ukrayna'nın Türk iş dünyası ve özel sektörü için pek çok yeni fırsat sunduğuna değinen Ukrayna Altyapı Bakanı Vladislav Kryklii, "Ukrayna Devlet Emlak Fonu tarafından finanse edilen ve halihazırda devam eden 3 büyük özelleştirme projemiz bulunuyor. Bilhorod-Dnistrovsky, Skadovsk ve Ust-Dunaisk deniz limanlarıyla ilgili özelleştirme çalışmalarımızı ise tamamladık. Ayrıca ilerleyen zamanda Berdyansk, Mariupol, Izmail ve Reni deniz limanlarında da özelleştirmeye gideceğiz. Ayrıca, Chornomorsk deniz limanında konteyner terminali ve Odesa deniz limanında ise yolcu terminali inşaatıyla ilgili yeni projelerimiz bulunuyor. Bugün burada bulunan Türk iş dünyası temsilcilerinin yatırım yapmak isteyeceği pek çok farklı alanda proje olduğuna inanıyorum. Türk iş insanları için Ukrayna'daki altyapı ve yatırım projeleri için de bir atlas hazırladık. Örneğin; otoyol ve tren istasyonları gibi önemli yatırım imkanları bulunuyor. Özel sektör temsilcileri için uluslararası finans ve kredi kuruluşlarının finansman desteğiyle Khmelnytskyi, Dnipro, Kharkiv, Vinnıtsya, Mıkolayiv, Kıyiv şehirlerinde 7 tren istasyonu inşaatıyla ilgili projelerimiz söz konusu. Bu tren istasyonlarının yenilenmesi yerine, sıfırdan inşa edilsin istiyoruz. Bu tren istasyonları ile bölgede hem ticari hem kültürel açıdan cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz. Ukrayna'nın çeşitli bölgeleri arasında yapılacak yeni otoyollar için değeri 2 milyar doları bulan 6 büyük projemiz bulunuyor. Havacılık sektöründe de fizibilite çalışmalarına başladığımız yeni havalimanı projelerimiz var. Çernivtsi ve Kherson havalimanlarını örnek olarak verebiliriz. Özellikle bu iki havalimanı için Türk iş dünyasının bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz." dedi.

 

Nail Olpak: "Türkiye'nin kamu-özel sektör iş birliği tecrübesi Ukrayna'ya fayda sağlayacak"

Türkiye'nin, kamu-özel sektör iş birliği ile gerçekleştirdiği projelerdeki tecrübesinin Ukrayna'daki altyapı projeleri için faydalı olacağını vurgulayan DEİK Başkanı Nail Olpak, "20 Kasım'da dijital bir toplantı gerçekleştirmiştik ve bugün de hibrit olarak bir aradayız. Covid-19 süreci günlük hayatımız gibi iş yaşamımızda da bazı kavramların değişmesine sebep oldu. Dijital teknolojiler ile yapay zeka artık hayatımızda daha fazla yer alıyor. Öte yandan globalleşmeye odaklandığımız bir dönemden glokalleşmeyi konuştuğumuz yeni bir dönemin içindeyiz. Covid-19 pandemisi ile birlikte ölçek ekonomisinin de tek başına yeterli olmadığını bir kez daha kavradık. Ve elbette küresel ticarette ulaşılabilirlik diye yeni bir kavram ortaya çıktı. İş dünyası olarak tedarik zincirini kavramının önemini hep vurgulardık ama tedarik zincirinin bu kadar önemli olduğunu zannederim pandemi bize çok net bir şekilde ifade etti. Ve en önemlisi de "güven" kelimesi. Dönemin kazananları, tedarik zincirini kopartmadan ayakta kalanlar ve muhataplarına güven duygusunu çok daha iyi verebilenler olacaktır diye düşünüyorum. Güven ve tedarik zinciri kavramları, önümüzdeki dönemde hayatımızda çok daha önemli bir rol oynayacak. Türkiye ile Ukrayna arasında ikili ticaretin artırılması hedeflerimizin yanı sıra özellikle altyapı ve müteahhitlik alanında da önümüzde çok önemli projeler var. Bu noktada, Türkiye'nin kamu-özel sektör alanındaki iş yapma tecrübesinin Ukrayna ile gerçekleştireceğimiz ortak projeler açısından son derece faydalı olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Hibrit olarak gerçekleşen toplantıya, Altınbaş Holding, Arnova Construction, Atlas Maden Ürünleri Otomotiv İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti., Cemtech Global Mühendislik A.Ş., Chart-It Asia Pte Ltd. Türkiye İrtibat Bürosu, Chynar İç ve Dış Tic. A.Ş., Çağ Lojistik A.Ş., ÇEKA Grup, Tureks A.Ş., Vi-Za Star Turizm Denizcilik Tic. ve San. Ltd. Şti., Derin Denizcilik Gemi Taşımacılık San. ve Tic. A.Ş., Doğuş İnşaat ve Ticaret A.Ş., Ford Otosan, GAP İnşaat Yatırım ve Dış Tic. A.Ş., Gökova Denizcilik Yatırım ve Ticaret A.Ş., Gülsan Holding, Helmann, Construction, Humartaş Enerji Taahhüt A.Ş., Kolin Holding, Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Tic. A.Ş., KÖKER Mühendislik İnşaat Ltd. Şti., Limak Holding, Makyol İnşaat Sanayi ve Tic A.Ş., Nazalı Tax and Legal, Ndustrio, Onur Taahhüt Taşımacılık İnşaat A.Ş., Özaltın Holding, Sıla Danışmanlık Bil. Sağlık İnş. San. Tic. A.Ş., Superlit Boru Sanayi A.Ş., Taşyapı İnşaat Taahhüt, Türkiye - Ukrayna İşadamları Derneği, Üniversal Kazan, Yağmurcan İnşaat Turizm Tic. San. Ltd. Şti. ve Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayii A.Ş. firmalarının temsilcileri katıldı.

 

 

DEİK INTERCONNECTED BUSINESS SERIES: TÜRKİYE – UKRAYNA

UKRAYNA GIDA SEKTÖRÜ FİRMALARI İLE TOPLANTI VE İŞ GÖRÜŞMELERİ, İSTANBUL

12 Şubat 2020 tarihinde 10:00 – 12:00 saatleri arasında DEİK Ofisi'nde (Adres: River Plaza, Büyükdere Caddesi, Bahar Sokak No:13, Kat 9, Levent – İstanbul) Ukrayna'nın önde gelen gıda sektörü firmalarından oluşan bir heyetle iş toplantısı düzenlenecektir.  

Bilgilendirme sunumları ve firmalar arasında ikili görüşmelerin yapılacağı toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin, 7 Şubat 2020 saat 18:00'e kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1144/14300 internet bağlantısında yer alan formu eksiksiz doldurarak, kayıt yaptırmaları rica olunur

 

EK: Ukrayna Firma Bilgileri (11 sayfa)

TÜRKİYE – UKRAYNA İŞ KONSEYİ KİEV ZİYARETİ VE “TÜRKİYE – UKRAYNA: SINIRLARI AŞAN İŞBİRLİĞİ” FORUMU, KİEV

20 Aralık 2019 tarihinde Kiev'de Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası binasında (Adres:Velyka Zhytomyrska Str. 33)  "Türkiye – Ukrayna: Sınırları Aşan İşbirliği" başlıklı İş Forumu düzenlenecek olup, bu vesileyle 19 – 21 Aralık 2019 tarihlerinde Türkiye – Ukrayna İş Konseyi tarafından Kiev'e bir heyet ziyareti yapılması planlanmaktadır.   

İş Konseyi karşı ülke kuruluşı olan Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde gerçekleştirilecek olan etkinliğe T.C. Kiev Büyükelçisi Sayın Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Gennadiy Chyzhykov, Ukrayna Ekonomik Kalkınma, Ticaret ve Tarım Bakanlığı, Ukrayna Yatırımların Teşviki Ofisi "UkraineInvest", Ukrayna Devlet Varlık Fonu  ve diğer resmi kurum yetkililerin yanı sıra, Türkiye ve Ukrayna özel sektör temsilcilerinin katılımı öngörülmektedir.

Ülkelerimiz arasındaki ticari ve ekonomik işbirliğinde yeni imkanlar ve potansiyel gelişme alanları, Serbest Ticaret Anlaşması (STA) süreci, Ukrayna'da özelleştirme ve toprak reformu, tarım, enerji ve altyapı başta olmakla, stratejik sektörlerde işbirliği fırsatları ve diğer konuların masaya yatırılacağı toplantı sırasında Türk ve Ukrayna firma ve kurum temsilcileri karşılıklı görüşme olanağı bulacaklardır.

Konu başlıkları ve konuşmacıların yer aldığı ayrıntılı forum programı ile ilgli çalışmalar devam etmekte olup, güncel program katılımcılarımıza bilahare iletilecek ve DEİK internet sitesinde yayınlanacaktır.

Bu çerçevede, DEİK Türkiye – Ukrayna İş Konseyi tarafından düzenlenecek olan Kiev heyet ziyaretinde yer almak isteyen üyelerimizin, 12 Aralık 2019 Perşembe günü saat 12:00'ye kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1104/13996internet bağlantısında yer alan formu eksiksiz doldurarak, kayıt yaptırmaları ve katılım ücretini (DEİK üyesi firmalar için 4.700 TL, üye olmayan firmalar için 5.900 TL) kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir.

Söz konusu ücrete İstanbul – Kiev – İstanbul uçak bileti, Kiev'de iki gecelik konaklama, şehir içi ulaşım ve diğer masraf kalemleri dahildir.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI SAYIN VOLODYMYR ZELENSKYY’NİN KATILIMI İLE TÜRKİYE – UKRAYNA İŞ FORUMU

Ukrayna Cumhurbaşkanı Sayın Volodymyr Zelenskyy'nin 7 – 8 Ağustos 2019 tarihlerinde ülkemize yapacağı resmi ziyaret çerçevesinde T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'ın teşrifleriyle, 8 Ağustos 2019 tarihinde Conrad İstanbul Bosphorus Otel'de Türkiye – Ukrayna İş Forumu düzenlenecektir.

Konuk Cumhurbaşkanı'nın yanı sıra, Ukrayna ve Türkiye'den üst düzey hükümet yetkilileri ve özel sektör temsilcilerinin iştirak etmesi öngörülen söz konusu etkinlik çerçevesinde Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası üyesi firmalar ve Türkiye iş insanları arasında ikili iş görüşmelerin organize edilmesi planlanmaktadır.

İş forumuna ilişkin ayrıntılı program ve Ukrayna özel sektör heyet listesi ekte yer almaktadır.

Bahse konu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin 6 Ağustos 2019, Salı günü saat 18:00'e kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/987/13338 internet bağlantısında yer alan formu eksiksiz doldurarak, kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

UKRAYNA CUMHURBAŞKANI VOLODYMYR ZELENSKYY'NİN TÜRKİYE ZİYARETİ ÇERÇEVESİNDE TÜRKİYE-UKRAYNA İŞ FORUMU

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy'nin Türkiye ziyareti çerçevesinde yapılan iş forumu, 8 Ağustos 2019'da İstanbul'da gerçekleştirildi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, DEİK Başkanı Nail Olpak, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gennadiy Çijikov ve Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci ile iki ülkeden 250 iş insanı katılımlarıyla 8 Ağustos 2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Forumda, DEİK ile Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

TÜRKİYE-UKRAYNA İŞ KONSEYİ ORTAK YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI / TÜRKİYE-UKRAYNA TİCARİ VE EKONOMİK İŞ BİRLİĞİ YUVARLAK MASA TOPLANTISI

DEİK Türkiye-Ukrayna İş Konseyi ve Konseyin Ukrayna tarafı kuruluşu olan Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde 22 Şubat 2019 tarihinde Kiev'de Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Ortak Yürütme Kurulu Toplantısı / Türkiye-Ukrayna Ticari ve Ekonomik İşbirliği Yuvarlak Masa Toplantısı başlıklı etkinlik düzenlendi. Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası binasında yapılan toplantıya T.C. Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ticaret Müşaviri Haydar Koçak, Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, Başkan Yardımcısı İsmail Ziya Uzel, Yürütme Kurulu üyeleri Adnan Anaçalı ve Mehmet Vahit Saçaklıoğlu, Türkiye-Ukrayna Sanayiciler ve İşadamları Birliği (TÜSİB) Başkanı Mete Karaer, Turkcell'in Ukrayna'daki iştiraki olan Lifecell Genel Müdürü İsmet Yazıcı, İş Konseyi Koordinatörü Elnur Osmanov, Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mihail Titarçuk, Ukrayna Altyapı Bakan Yardımcısı Viktor Dovgan, Ukrayna Bölgesel Kalkınma, İnşaat ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Taras Tokarski, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gennadiy Çijikov, Başkan Yardımcısı Valeri Korol, Ukrayna kamu kurumlarının üst düzey yetkilileri, Türk ve Ukrayna firmalarıın temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

TÜRKİYE – UKRAYNA TİCARİ VE EKONOMİK İŞBİRLİĞİ YUVARLAK MASA TOPLANTISI, KİEV

22 Şubat 2019 tarihinde Kiev'de Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası binasında (Adres:Velyka Zhytomyrska Str. 33)  Türkiye – Ukrayna Ticari ve Ekonomik İşbirliği Yuvarlak Masa Toplantısı düzenlenecektir.

Türkiye – Ukrayna İş Konseyi ve Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğinde yapılacak toplantıya T.C. Kiev Büyükelçisi Sayın Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Sayın Stepan Kubiv, Ukrayna Tarım Politikaları ve Gıda Bakan Vekili Sayın Olga Trofimtseva, Altyapı Bakan Yardımcısı Sayın Viktor Dovgan, Bölgesel Kalkınma, İnşaat ve Bayındırlık Bakan Yardımcısı Sayın Taras Tokarski, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Gennadiy Chyzhykov ve diğer yetkililerin yanı sıra, Türkiye ve Ukrayna özel sektör temsilcilerinin katılımı öngörülmektedir.

Türkiye – Ukrayna ticari ve ekonomik işbirliğinde yeni perspektifler ve potansiyel gelişme alanları, imzalanacak Serbest Ticaret Anlaşması'nın sağlayacağı avantajlar, tarım, bölgeler arası işbirliği, enerji ve altyapı projeleri ve diğer sektörlerde mevcut olan işbirliği fırsatları ve diğer konuların masaya yatırılacağı toplantı sırasında firmalarımız Ukraynalı yetkililerle görüşme ve projelerini tanıtarak, sorunlarını dile getirme olanağı bulacaklardır.

Bahse konu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin 20 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 18:00'ye kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/860/12340 internet bağlantısında yer alan formu eksiksiz doldurarak, kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Uçuş, konaklama ve Kiev'de şehir içi ulaşım organizasyonu katılımcılar tarafından münferit olarak yapılacaktır.

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANI DR. BEKiR PAKDEMİRLİ'NİN UKRAYNA ZİYARETİ ÇERÇEVESİNDE TÜRKİYE-UKRAYNA TARIM İŞ FORUMU

T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli'nin Ukrayna ziyareti ve Türkiye-Ukrayna Tarım Çalışma Grubu Toplantısı vesilesiyle 3-4 Aralık 2018 tarihlerinde Kiev'e tarım heyeti ziyareti düzenlendi. Türkiye-Ukrayna İş Konseyi ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliğinde yapılan ziyarete Türkiye'den 19 şirket ve kurumu temsil eden 22 kişilik özel sektör heyeti, Ukrayna'da faaliyet gösteren Türk firmalarının temsilcileri, DEİK ve Bakanlık yetkilileri katılım sağladı. Programın ilk günü olan 3 Aralık 2018 tarihinde T.C. Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Türk heyetini Büyükelçilik konutunda ağırladı. Bakanın da iştirak ettiği toplantıda Türkiye'de tarım sektörünün gelişimi ve mevcut sorunlar, Ukrayna ile tarım alanında iş birliği olanakları masaya yatırıldı. Ukrayna'da tarımsal üretim yapan Türk girişimci Ali Bulut da konuyla ilgili ayrıntılı bir sunum yaptı.

TÜRKİYE-UKRAYNA İŞ FORUMU

Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Stepan Kubiv'in 25-26 Eylül 2018 tarihlerinde yaptığı İstanbul çalışma ziyareti kapsamında 26 Eylül 2018'de İstanbul'da Türkiye-Ukrayna İş Forumu düzenlendi. İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, diplomatic ilişkilerimizin 100'üncü yılını kutladığımız Ukrayna'nın Karadeniz havzasında söz sahibi ülkelerden birisi olduğunu ve Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin bütün alanlarda sorun olmadan geliştiğini kaydetti.

TÜRKİYE-UKRAYNA İŞ KONSEYİ YÜRÜTME KURULU ÜYELERİ İLE UKRAYNA BAŞBAKAN BİRİNCİ YARDIMCISI VE EKONOMİK KALKINMA VE TİCARET BAKANI ARASINDA GÖRÜŞME

Çalışma ziyareti için 25-26 Eylül 2018 tarihlerinde İstanbul'da bulunan Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Sayın Stepan Kubiv 25 Eylül 2018, Salı günü DEİK'i ziyaret etti. Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gennadiy Chyzhykov, Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri ve diplomatik misyon temsilcilerinin de yer aldığı Ukrayna heyeti ile yapılan toplantıya DEİK Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye-Avrasya İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tuncay Özilhan, Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, Başkan Yardımcısı İsmail Ziya Uzel, Yürütme Kurulu üyeleri Onur Çetinceviz, Hasan Bayraktar, Mehmet Vahit Saçaklıoğlu, Tolunay Yıldız ve Nejat Gömdeniz, Yürütme Kurulu'nda temsil edilen firmaların yetkilileri ve İş Konseyi üyeleri iştirak ettiler.

TÜRKİYE-UKRAYNA TİCARİ VE EKONOMİK İŞ BİRLİĞİ YUVARLAK MASA TOPLANTISI

TEİK Ukrayna Tarafı Eşbaşkanı, Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma ile Ticaret Bakanı Stepan Kubiv, TEİK Türk Tarafı Eşbaşkanı ve T.C. Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli'nin katılımları ile Türk şirket ve kurumlarının üst düzey temsilcilerinin davet edildiği Türkiye-Ukrayna Ekonomik İşbirliği Yuvarlak Masa Toplantısı, 12 Nisan 2018 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi. Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin her alanda önemli gelişme gösterdiğini ve stratejik iş birliği seviyesine çıktığını ifade eden Canikli; siyasi anlamda ihtilaf teşkil edecek herhangi bir sorunun bulunmamasının, karşılıklı ticari ve ekonomik iş birliğinin gelişimine önemli ivme kazandırdığını söyledi

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI VE UKRAYNA MERKEZ BANKASI ARASINDA ÇALIŞMA TOPLANTISI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Ukrayna Ulusal Bankası arasında teknik iş birliği ve karşılıklı ticarette ulusal para birimlerinin kullanımı olanaklarının görüşüldüğü Çalışma Grubu Toplantılarının birincisi, 4 Nisan 2018 tarihinde TCMB İdare Merkezi Binası'nda düzenlendi. Toplantıya TCMB İletişim ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Hakan Atasoy, İkili İlişkiler ve Teknik İşbirliği Müdürü Ferhat Çamlıca, Ukrayna Ulusal Bankası Avrupa Entegrasyonu ve Uluslararası Programlar Bölüm Başkanı Volodymyr Kuchyn ve her iki kurumdan uzman ve yöneticiler katıldı.

LVİV ÇALIŞMA ZİYARETİ

DEİK Türkiye – Ukrayna İş Konseyi tarafından, 26 – 29 Nisan 2017 tarihlerinde Ukrayna'nın Lviv şehrine heyet ziyareti düzenlenmesi planlanmaktadır.  

Ziyaret kapsamında Lviv yönetimi, ekonomik hayatta önemli yer tutan Sivil Toplum Kuruluşları ve bölgede faaliyet gösteren yabancı sermayeli şirketlerin yöneticileri ile görüşmeler yapılacaktır.  

Ayrıca, 28 Nisan 2017 tarihinde T.C. Kiev Büyükelçiliği, Lviv Valiliği, Türkiye–Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) ve Türkiye–Ukrayna İş Konseyi işbirliğinde Türkiye–Ukrayna İş Forumu düzenlenecektir. Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı ve Başbakan Birinci Yardımcısı Sayın Stepan Kubiv'in katılımı öngörülen İş Forumu'na Türk ve Ukrayna firmalarının yanı sıra, üçüncü ülke sermayeli firmalar, Ukrayna–Avrupa İşadamları Derneği, Ukrayna–Danimarka İşadamları Derneğive benzeri kurumların yönetici ve üyeleri iştirak edecektir. Forum sırasında firmalarımız söz konusu kurumların yetkilileri, Lviv bölgesi yöneticileri, Ukrayna ve diğer ülke firmalarının temsilcileri ile görüşme imkanı bulacaklardır. 

Bahse konu ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/380/8677 internet bağlantısında yer alan formu eksiksiz doldurarak, 21 Nisan 2017, Cuma günü mesai sonuna kadar kayıt yaptırmaları gerekmektedir:

Taslak ziyaret programı ekte sunulmaktadır. İstanbul– Lviv–İstanbul uçak biletleri katılımcılar tarafından temin edilecek, bilet rezervasyonu ve takibi münferit olarak yapılacaktır. Lviv'e çok sayıda uçuş seçeneği mevcut olup, taslak programda önerilen tarihler dışında, diğer tarihler ve farklı havayolu şirketleri ile de gidiş – dönüş mümkündür.  

Yeterli talep olması halinde otel rezervasyonu konusunda destek sağlanacaktır. 

Kayıtların mümkün kadar erken yapılması etkin bir program hazırlanması açısından büyük önem taşımaktadır.

Lviv şehri ve yatırım imkanları konusunda ayrıntılı bilgi için: http://investinlviv.com/why-lviv

TÜRKİYE – UKRAYNA İŞ FORUMU, 15 MART 2017, İSTANBUL

Ukrayna Başbakanı Sayın Volodymyr Groysman'ın 14 – 15 Mart 2017 tarihlerinde yapacağı Türkiye ziyareti çerçevesinde, 15 Mart 2017 tarihinde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde İstanbul Conrad Bosphorus Otel'de (Adres: Saray Caddesi No:5, Beşiktaş / İstanbul) Türkiye – Ukrayna İş Forumu düzenlenecektir. 

Sayın V. Groysman'ın yanı sıra, T.C. Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek, Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı ve Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı  Sayın Stepan Kubiv, Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Bölgesel Kalkınma, İnşaat ve Bayındırlık Bakanı Sayın Gennadiy Zubko, Ukrayna Gıda ve Tarım Politikaları Bakanı Sayın Taras Kutovyi, Ukrayna Bilim ve Eğitim Bakanı Sayın Lilia Hrynevych, diğer üst düzey hükümet üyeleri ve özel sektör temsilcilerinin katılacakları toplantıda Ukrayna ekonomisindeki son gelişmeler, ülkedeki yatırım ortamı ve Türkiye – Ukrayna ticari ve ekonomik ilişkileri konulu sunumlar yapılacak, iki ülke özel sektör temsilcileri arasında iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir. 

Bahse konu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin 14 Mart 2017, Salı günü saat 12:00'ye kadar aşağıdaki internet bağlantısında yer alan formu eksiksiz doldurarak, kayıt yaptırmaları gerekmektedir:

http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/355/8458

İş forumu taslak programı ve Ukrayna özel sektör heyet listesi ekte sunulmaktadır.

Diğer İş Konseyleri