TÜRKİYE - BOSNA HERSEK İŞ KONSEYİ

BOSNA HERSEK YATIRIM VE TİCARET FIRSATLARI TOPLANTISI, 24 EKİM 2019, BURSA

"Bosna Hersek Yatırım ve Ticaret Fırsatları" konulu bilgilendirme toplantısı; Türkiye-Bosna Hersek İş Konseyi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı (BİGMEV) ve Bosna Hersek Yabancı Yatırımları Destekleme Ajansı (FIPA) iş birliğinde düzenlendi.

Toplantıya; Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Ekonomi Danışmanı Adis Alagiç, FIPA Başkanı Gordan Miliniç, Türkiye Bosna-Hersek İş Konseyi Başkanı Muzaffer Çilek, BTSO Meclis Başkan Yardımcısı ve Dış Ticaret Konseyi Başkanı Murat Bayizit ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Doğu Marmara Bölge Başkanı ve TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevgi Saygın katılım sağladı. Söz konusu toplantı, 24 Ekim 2019'da BTSO Merkezi'nde gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşması, Murat Bayizit tarafından yapıldı. Konuşmasına Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki tarihsel ve kültürel bağlara değinerek başlayan Bayizit, toplantıda Bosna Hersek ile ilgili detaylı ve önemli bilgiler verileceğini söyledi. Bayizit; Bosna Hersek'in iş insanları için gümrüksüz ticaret yapılabilen, kültürel olarak Türkiye'ye yakın, Avrupa'ya açılan kapı, güvenli ve lojistik olanaklara sahip bir ülke olması gibi çeşitli avantajlara sahip olduğunu da kaydetti.

Türkiye-Bosna Hersek İş Konseyi Başkanı Muzaffer Çilek; kendisinin de Bosna Hersek'te 10 yıldır enerji, turizm, inşaat ve organik tarım gibi birçok alanda yatırımları olduğunu belirterek Türk iş insanlarına ülkedeki iş ve yatırım süreçlerinde desteğe hazır olduğunu vurguladı. Çilek, Türk iş insanlarını Bosna Hersek'te yatırım yapmaya davet etti.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Ekonomi Danışmanı Adis Alagic ise Bosna Hersek‘in stratejik konumu, çok kültürlü yapısı, tarihi, kültürü, eğitim düzeyi, sanayisi ve doğal kaynakları ile yatırımcılar için büyük avantajlar barındırdığının altını çizdi. Alagiç, bölgesel iş birliğinin geliştirilmesi ve bölge ülkelerini birbirine bağlayan bir merkez olması açısından Bosna Hersek'in gereken tüm şartları sağladığını aktardı. Alagiç, Bosna Hersek'in istihdam, gayri safi millî hasıla, ihracat ve yabancı yatırım rakamları bakımından da başarılı bir performans gösterdiğini, ülkedeki gelir vergisi, iş yapma maliyetleri ve elektrik enerjisi fiyatlarının ise bölgeye göre düşük olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından katılımcılara, Bosna Hersek tanıtım videosu izletildi. Akabinde FIPA temsilcisi tarafından ülkedeki yatırım fırsatlarına dair sunum ve soru-cevap oturumu gerçekleştirildi. 70 firma temsilcisinin katılım gösterdiği toplantıda, katılımcılar tarafından sorulan sorularda ağırlığı tarım/organik tarım, enerji ve atık su arıtma gibi konular oluşturdu.

BOSNA HERSEK-SIRBISTAN ORTAK TICARET OFİSİ'NİN AÇILIŞI VE KARŞI KANAT İLE TOPLANTI, 13 NİSAN 2018, İSTANBUL

İş Konseyinin katılım sağladığı açılış ve toplantı organizasyonu, 13 Nisan 2018'de İstanbul'da gerçekleştirildi.

Türkiye - Sırbistan - Bosna Hersek Üçlü İş Forumu

T.C. Ekonomi Bakanlığı, Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanlığı ve Sırbistan Ticaret, Telekom ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda, Bosna Hersek Dış Ticaret Odası organizasyonunda ve Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası ve DEIK işbirliğinde, 20 Ekim 2015 Salı günü, Saraybosna’da, Türkiye-Bosna Hersek-Sırbistan Üçlü İş Forumu düzenlendi. Toplantıya T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bosna Hersek Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Sarovic, Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Ticaret-Telekom ve Turizm Bakanı Rasim Ljajic katıldı.

Saraybosna Yatırım Forumu, 14-15 Mayıs

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından iletilen yazıda, Bosnia Bank International (BBI) ve İslam Kalkınma Bankası organizatörlüğünde, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı işbirliğinde, 14-15 Mayıs 2014 tarihlerinde Saraybosna’da V. Saraybosna Yatırım Forumu gerçekleştirileceği bildirilmekte ve Balkan ülkeleri arasındaki ikili ilişkileri geliştirmek, yatırım ve ticari ilişkileri arttırmak amacıyla düzenlenen Konferans’ın her sene bölgenin önde gelen hükümet temsilcilerini özel sektör temsilcilerini bir araya getirdiği ifade edilmektedir.

TOBB tarafından son üç senedir Platin ve Altın Sponsor olarak destek verilen ve bu sene de Altın Sponsor olarak destek verilmesi öngörülen bahse konu forum kapsamında, özel sektör temsilcilerinin muhataplarıyla bir araya gelebilmeleri amacıyla “İkili İş Görüşmeleri” gerçekleştirilecek olup Konferans kapsamında yer alacak 150’ye yakın proje, detaylı bilgi ve başvuru formuna, Konferans’ın resmi internet sitesinden (http://www.sarajevobusinessforum.com/) ulaşılabilmektedir.

Söz konusu Foruma katılmak isteyen üyelerimizin TOBB’a (Damla Çağlar, Tel: 0312 218 2226, damla.caglar@tobb.org.tr) başvurmaları gerekmektedir.    

Diğer İş Konseyleri