TÜRKİYE - KOSOVA İŞ KONSEYİ

İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE KOSOVA ÜLKE SUNUMU, 4 ARALIK 2019, İSTANBUL

Türkiye-Kosova İş Konseyi Başkanı Merve Özer Yılmaz, 4 Aralık 2019 tarihinde İstanbul Medipol Üniversitesinde 4'üncü sınıf öğrencilerine "Business Diplomacy" dersi kapsamında Kosova ülke sunumu gerçekleştirdi.

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİNDE BOSNA-HERSEK VE KOSOVA ÜLKE SUNUMLARI, 1 KASIM 2019, İSTANBUL

Türkiye-Kosova İş Konseyi Başkanı Merve Özer Yılmaz tarafından Özyeğin Üniversitesinde 4'üncü sınıf öğrencilerine sunum yapıldı. 1 Kasım 2019 tarihinde "Ülke Analizleri" dersinde gerçekleşen sunum kapsamında Bosna-Hersek ve Kosova ülkeleri tanıtıldı.

TÜRKİYE-KOSOVA İŞ KONSEYİ PRİŞTİNE TEMASLARI, 10 TEMMUZ 2019

Türkiye-Kosova İş Konseyi, iki ülke arasındaki mevcut ilişkilerin geliştirilmesi ve potansiyel iş birliklerinin görüşülmesi amacıyla gerçekleştirilen Priştine temasları kapsamında, 10 Temmuz 2019 tarihinde DEİK Başkanı Nail Olpak başkanlığında ve DTİK temsilcileri ile müşterek olarak Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanı Endrit Shala ile görüşüldü. Daha sonra İş Konseyi olarak DTİK Balkanlar Girişimci Toplantısı'na katılım sağlandı. 11 Temmuz'da ise Kosova Maliye Bakanı Bedri Hamza, T.C. Priştine Büyükelçiliği, Kosova Yatırım ve Kurumsal Destek Ajansı (KIESA) ve Kosova-Türkiye Ticaret Odası (KTTO)'na ziyaretler gerçekleştirildi.

KOSOVALI TEKSTİL HEYETİ BURSA TEMASLARI, 9-10 MAYIS 2019, BURSA

Kosova Yatırım ve Girişim Destek Ajansı (KIESA), Kosova Giyim Pazarlama Derneği (KAMA), USAID Empower Kosova yetkilileri ve Kosovalı tekstil sektörü temsilcilerinden oluşan heyet ile birlikte 9-10 Mayıs 2019 tarihlerinde Bursa temasları gerçekleştirildi.

9 Mayıs'ta Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda Kosovalı tekstil heyetine UTİB tanıtımı yapıldı. Söz konusu toplantıya Türkiye-Kosova İş Konseyi Başkanı Merve Özer Yılmaz ve UTİB Yöne- tim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, UTİB yetkilileri, Kosovalı tekstil heyeti ve Türk firma temsilcileri katıldı. Toplantıda yapılan sunum kapsamında tekstil sektörünün Türkiye'nin ihracatındaki yeri, Bursa'nın sektördeki öncü rolü ve UTİB'in çalışmaları anlatıldı.

Toplantının ardından Türk ve Kosovalı firmalar arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. Oldukça verimli geçtiği gözlenen ikili iş görüşmeleri sonrasında Bursa Organize Sanayi Bölgesi'nde (BOSB) bulunan BZ Jakar ve Nilba Tekstil firmalarına ziyaretler gerçekleştirildi. Firmalardaki kısa süreli toplantıların ardından üretim süreçleri katılımcılara tanıtıldı.

KOSOVALI TEKSTİL HEYETİ İLE TOPLANTI VE İKİLİ GÖRÜŞMELER, 8 MAYIS 2019, İSTANBUL

Kosova Yatırım ve Girişim Destek Ajansı (KİESA), Kosova Giyim Pazarlama Derneği (KAMA), USAID Empower Kosova yetkilileri ve Kosovalı tekstil sektörü temsilcilerinden oluşan heyetin Türkiye temasları kapsamında 8 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul'da tanışma toplantısı ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ve İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) iş birliğiyle düzenlenen toplantının açılış konuşmasında Türkiye-Kosova İş Konseyi Başkanı Merve Özer Yılmaz, Kosova'nın Türkiye için tarihsel, kültürel ve ekonomik önemine değindi ve Türkiye ve Kosova arasındaki genel ve tesktil sektörü özelinde ticari ilişkilerden bahsetti.

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİNDE BOSNA-HERSEK VE KOSOVA ÜLKE SUNUMLARI, 27 ŞUBAT 2019, İSTANBUL

Türkiye-Kosova İş Konseyi Başkanı Merve Özer Yılmaz, 27 Şubat 2019 tarihinde Özyeğin Üniversitesinde 3'üncü sınıf öğrencilerine "Ülke Analizleri" dersi kapsamında Bosna-Hersek ve Kosova ülke sunumları gerçekleştirdi. Ülkeler hakkında genel bilgiler ve önde gelen tarihsel olaylar hakkında bilgi verildikten sonra ülke ekonomileri- ne kısa birer bakış gerçekleştirildi. Söz konusu ülkelerdeki Türk yatırımları öğrencilerle paylaşıldı ve son olarak İş Konseyleri katılımcılara tanıtıldı.

Türkiye-Kosova İş ve Yatırım Forumu, 18 Ekim 2016, İstanbul

DEİK/Türkiye-Kosova İş Konseyi tarafından, Kosova Yatırım ve İşletmeleri Destekleme Ajansı (KIESA)’nın işbirliği ve Kosova Türkiye Ticaret Odası (KTTO)’nın destekleriyle 18 Ekim 2016 tarihinde, Intercontinental İstanbul Hotel’de Türkiye-Kosova İş ve Yatırım Forumu düzenlenecektir. Söz konusu forumu, Kosova Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanı Sn. Hykmete Bajrami’nin ve T.C. Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekci’nin onurlandırmaları öngörülmektedir.  

Avrupa’nın en genç ülkesi olan Kosova, 2008’de bağımsızlığını kazanmasından bu yana, istikrarlı bir büyüme ve uluslararası sistemle bütünleşme önemli gelişmeler kaydetmektedir. Balkanların merkezinde konumlanması itibariyle önemli bir ticaret ağına sahip olan Kosova ile Avrupa Birliği arasında yürürlüğe giren İstikrar ve Ortaklık Anlaşması, diğer pazarlara erişim açısından yatırımcılar için ticari fırsatlar yaratmaktadır. Mevcutta önemli Türk yatırımlarına ev sahipliği yapan Kosova ile ülkemiz arasında ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi için başta tarım, gıda, tekstil, yenilenebilir enerji, turizm, madencilik ve bilişim teknolojileri sektörleri başta olmak üzere pek çok alanda önemli fırsatlar söz konusudur. Forumda ayrıca tarım, tekstil ve turizm sektörlerindeki yatırım projelerine değinilecektir. 

Anılan forumun, ikili firma görüşmelerinin (B2B) yanı sıra hükümet iş görüşmelerini (G2B) de içermesi söz konusu olup, Kosova ile iş yapan, iş yapmayı planlayan ve bilgi edinmek isteyen tüm üyelerimizin katılımını diler, foruma katılmayı arzu eden firma temsilcilerinin 13 Ekim 2016 Perşembe günü mesai bitimine kadar aşağıdaki bağlantıda yer alan başvuru formunu doldurup, katılım ücretini yatırarak başvurularını tamamlamaları rica olunur. Detaylar başvuru formunda yer almaktadır.

Başvuru Formu: http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/250/7266


Taslak Program
09:00-09:30 Kayıt

09:30-10:30 Açılış Oturumu        

10:50-11:50 Sunumlar: yatırım projeleri ve finansal destekler  

12:00-14:30 Çalışma Öğle Yemeği 

  • Hükümet İş Görüşmeleri (G2B)
  • İkili Firma Görüşmeleri (B2B)

Diğer İş Konseyleri