TÜRKİYE - FİLİSTİN İŞ KONSEYİ

INTERCONNECTED BUSINESS SERIES: TÜRKİYE-FİLİSTİN

Türkiye-Filistin İş Konseyi tarafından, Karşı Kanat Kuruluşu Filistinli İşadamları Derneği (PBA) ile iş birliğiyle 30 Mart 2021Salı günü saat 12.00-13.30 (TSİ) arasında "Interconnected Business Series: Türkiye-Filistin" toplantısı çevrim içi olarak gerçekleştirilecektir.

Söz konusu toplantıya, tarım, gıda, ahşap, mobilya, plastik, paketleme ve kâğıt, kozmetik, yapı malzemeleri, endüstriyel yağlar, makine ve ekipmanları, hizmet, ilaç ve bilgi teknolojileri sektörlerinde faaliyet gösteren Filistinli firma temsilcileri katılım gösterecek olup, Filistinli firma listesi ekte sunulmaktadır.

Bu minvalde, bahse konu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin https://zoom.us/meeting/register/tJItf-CtqTMvEtxMVdQGCWIeQq7eOHhxytwTbağlantı adresi üzerinden kayıt formunu en geç 29 Mart 2021 Pazartesi günü mesai bitimine kadar doldurmaları rica olunur.

FİLİSTİN HEYETİNİN İSTANBUL ANADOLU YAKASI OSB ZİYARETİ

Türkiye- Filistin İş Konseyi ve İş Konseyi karşı kanat kuruluşu Filistin İş Dernekleri Federasyonu çatısı altında 13 Kasım 2019'da İstanbul'a gelen Filistin heyeti ile İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB) ziyaret gerçekleştirildi. İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi (İAYOSB) DEİK Temsilciliği ile birlikte düzenlenen organizasyonda, farklı sektörlerde 3 firma ziyaret edilerek ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

TÜRKİYE-FİLİSTİN İŞ KONSEYİ 17. ORTAK TOPLANTISI

Türkiye ile Filistin arasındaki ticaret hacminin artırılması amacıyla Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye-Filistin İş Konseyi 17.Ortak Toplantısı 12 Kasım 2019'da İstanbul'da gerçekleştirildi. Forumda, iki ülke arasındaki ilişkiler ve iş birliği fırsatları ele alındı. Türkiye-Filistin İş Konseyi 17. Ortak Toplantısı, Filistin Devleti Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, Türkiye-Filistin İş Konseyi Başkanı Cemalettin Kerim ve Filistin-Türkiye İş Konseyi Başkanı Mohammad Alamour ile yaklaşık 150 iş dünyası temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan Filistin Devleti Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, Türkiye ile Filistin arasındaki ilişkinin derin ve özel olduğunu, köklü bir tarihe dayalı, sevgi ve saygı içeren ve gelecekle ilgili beklentileri olan bir ilişki olduğunu vurguladı. İki ülke arasındaki sanayi, ticaret ve diğer ilişkileri kurumsallaştırmak için çalışmalara devam ettiklerini belirten Mustafa, "Var olan çalışmalarımız çok güçlü devam etmekte. İş birliğini geliştirmek için olan anlaşmalar gerçekten umut vadediyor. Tabi ki rakamlardan bahsetmek burada çok zor oluyor. İki ülke arasında bu çok önemli ve özel ilişki var. Türkiye ile Filistin arasındaki ilişki kan bağı olan bir ilişki. Bu toplantı vesilesiyle ekonomik, ticari ve yatırım ilişkilerimizin gelecekte daha çok güçleneceğini umuyorum" açıklamasını yaptı.

TÜRKİYE İLE FİLİSTİN TİCARET HACMİ HEDEFİ 2 MİLYAR DOLAR

Türkiye ile Filistin arasındaki ticaret hacminin artırılması amacıyla Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye-Filistin İş Konseyi 17.Ortak Toplantısı, yaklaşık 150 iş insanının katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantıda, iki ülke arasındaki ilişkiler ve iş birliği fırsatları ele alındı. Türkiye-Filistin İş Konseyi 17. Ortak Toplantısı, Filistin Devleti Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, DEİK/Türkiye-Filistin İş Konseyi Başkanı Cemalettin Kerim ve Filistin–Türkiye İş Konseyi Başkanı Mohammad Alamour ve iş dünyası temsilcisininkatılımıyla 12 Kasım'da İstanbul'da gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan Filistin Devleti Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, Türkiye ile Filistin arasındaki ilişkinin derin ve özel olduğunu, köklü bir tarihe dayalı, sevgi ve saygı içeren ve gelecekle ilgili beklentileri olan bir ilişki olduğunu vurguladı. İki ülke arasındaki sanayi ve ticaret hem diğer ilişkileri kurumsallaştırmak için çalışmalara devam ettiklerini belirten Mustafa, "Var olan çalışmalarımız çok güçlü devam etmekte. İş birliğini geliştirmek için olan anlaşmalar gerçekten umut vadediyor. Tabi ki rakamlardan bahsetmek burada çok zor oluyor. İki ülke arasında bu çok önemli ve özel ilişki var. Türkiye ile Filistin arasındaki ilişki kan bağı olan bir ilişki. Bu toplantı vesilesiyle ekonomik, ticari ve yatırım ilişkilerimizin gelecekte daha çok güçleneceğini umuyorum" açıklamasını yaptı.

"Filistin'de fabrika yatırımlarının artırılmasını hedefliyoruz"

DEİK ve Türkiye-Filistin İş Konseyi hakkında bilgi verenDEİK/Türkiye-Filistin İş Konseyi Başkanı Cemalettin Kerim, DEİK/Türkiye-Filistin İş Konseyi'nin Türkiye ile Filistin arasındaki ticaret hacmini yükseltmek amacıyla faaliyetlerini sürdürdüklerini söyledi. 2018 yılı Kasım ayından bugüne kadar 4 etkinlik gerçekleştirdiklerini açıklayan Kerim, "Kasım ayında 2 defa Filistinli iş insanları heyetini ağırladık. 2019 yılı Nisan ayında Türk iş insanları heyetimizi Filistin'e götürdük. Şimdi bugünkü toplantıyı İstanbul'da gerçekleştiriyoruz. T.C. Kudüs Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliğinden aldığımız bilgiye göre, 2018 yılında Filistin'e toplam ihracatımız 657 milyon dolar, ithalatımız ise 7 milyon 760 bin dolar olarak gerçekleşti. 2014 yılı ile mukayese ettiğimiz zaman yüzde yüz hem ithalat hem ihracat artmış durumda. Ticaretimiz yüzde yüz artmış. Türkiye ile Filistin arasındaki ticaret hacmi hedefimiz 2 milyar dolar ve şu an 1 milyar dolara yaklaştık. Biz direkt Filistin ile çalışalım istiyoruz. İnşallah bu çalışmalarımız devam edecek. DEİK olarak ana hedefimiz, Filistin'de fabrika yatırımlarının artırılması. Filistin'de enerji ve plastik fabrikalarının yatırımlarını çoğaltmayı umuyoruz" diye konuştu.

"Filistin'e direkt olarak çalışmaya başlayalım"

Filistin–Türkiye İş Konseyi BaşkanıMohammad Alamour, her zaman Türkiye ile iş birliğine önem verdiklerini söyledi. Filistin dışındaki genel görüşün, Filistin içerisinde yapılan herhangi bir yatırımın çok tehlikeli olduğu kanaatini belirten Alamour, "Filistin'de olan bir yatırım aslında çok güçlüdür, çok yatırım fırsatları var. Filistin toprağı çok bereketli bir toprak ve gelecek vadediyor,  maddi dönüşü de diğer ülkelere göre daha fazla. Bir ilaç fabrikasının 50'inci kuruluş yıl dönümünü kutladık. Büyük başarı hikâyesi ve aynı zamanda bizim çalışmalarımızın bir şahidi aslında. Filistin'de bir özel sanayi bölge yapılmasıyla ilgili prosedürleri başlattık. Yeni bir sanayi bölge yapılışıyla ilgili yeni adımlar atılıyor. Hükümet ve özel sektör, hem Filistin hem de Türkiye bu özel bölge için çok büyük performans gösteriyor. Bu bölge bir model oluşturacak. Filistin'de yapılacak olan bütün yatırımların sanayi ve tarım gibi sektörler iki ülke için önemli olacak. Ticaret hacmini artırmak için bu büyük bir fırsat doğuruyor. Bu size açık olan bir davet, gelin faydalanın, bu Filistin halkı ve Türk halkı için ortak bir fayda sağlayacaktır. Sizi Filistin ile direkt olarak çalışmaya davet ediyorum" dedi.

Toplantı, açılış konuşmalarının ardından ikili iş görüşmeleri ile sona erdi.

TÜRKİYE-FİLİSTİN İŞ KONSEYİNİN FİLİSTİN ZİYARETİ

Türkiye-Filistin İş Konseyi Başkanı Cemalettin Kerim başkanlığında, Türkiye-Filistin İş Konseyi tarafından 13- 16 Nisan 2019 tarihlerinde Filistin'e ziyaret düzenlendi. Ziyarete lojistik, gayrimenkul yatırım, eğitim, gıda, tarım, bilgi teknolojileri, inşaat, tekstil, turizm ve enerji sektörlerinden iş insanları iştirak etti. Ziyaret kapsamında Filistin'in Kudüs, Ramallah ve Nablus şehirlerinde toplantılar ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

TÜRKİYE FİLİSTİN İŞ KONSEYİ İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ

Türkiye-Filistin İş Konseyi İkili İş Görüşmeleri

Türkiye-Filistin İş Konseyi İkili İş Görüşmeleri etkinliği, Filistin Büyükelçiliği ile birlikte 30 Kasım 2018 tarihinde River Plaza, İstanbul'da gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye-Filistin İş Konseyi Başkanı Cemalettin Kerim, kısaca DEİK'i tanıtarak, Türk özel sektörünün dış ekonomik ilişkilerini yürütmek ve yönlendirmek amacıyla 1986 yılında kurulmuş bir kurum olduğunu ve faaliyetlerin kuruluştan bu yana, İş Konseyleri vasıtasıyla yürütüldüğünü, 138'i ülke bazlı olmak üzere toplam 145 İş Konseyinin bulunduğunu ve Türkiye-Filistin İş Konseyinin de bunlardan biri olduğunu,  iki ülke ülke arasında iş ve yatırım imkânlarını geliştirmeye çalıştığını belirtti.

Bugüne kadar yapılan toplantılarda iki taraf arasında başta inşaat, altyapı, inşaat malzemeleri, gıda ve ilaç sektörleri başta olmak üzere ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmalar yapıldığını dile getiren Başkan Kerim, İş Konseyinin Filistin'e yatırım yapmayı planlayan Türk firmalarını Filistinli resmi makamlar ve Karşı Kanat işbirliğiyle destekleyeceğini ifade etti.

Toplantıya "Helal Expo" etkinliğine katılım gösteren Filistin'in önde gelen firmaları katılım gösterdi. Açılış konuşmaların ardından her iki ülke iş insanları arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. 

FİLİSTİN İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI VE İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ

Filistin İş Konseyi Ortak Toplantısı ve İkili İş Görüşmeleri, karşı kanat kuruluşu olan Filistin İşadamları Derneği üyelerinin katılımlarıyla 20 Kasım 2018'de İstanbul'da gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Filistin İş Konseyi Başkanı Cemalettin Kerim, bugüne kadar yapılan toplantılarda iki taraf arasında başta inşaat, altyapı, inşaat malzemeleri, gıda ve ilaç sektörlerindeki ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmalar yapıldığını dile getirdi. Kerim, İş Konseyinin Filistin'e yatırım yapmayı planlayan Türk firmalarını Filistinli resmî makamlar ve karşı kanat iş birliğiyle destekleyeceğini de ifade etti. Programda söz alan Filistin-Türkiye İş Konseyi Başkan Yardımcısı Mohammad Al Amour; Filistin özel sektörünün bir temsilcisi olarak, Türk firmalarını Filistin'de yatırım yapmaya davet etti. Etkinliğin devamında; Filistin Devleti Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, yapılan anlaşmalara göre Türkiye ve Filistin hükümetlerinin yapılacak yatırımları koruma sözü verdiğini, söz konusu anlaşmalarla tüm ihracatçılara kapıların sonuna kadar açıldığını belirtti. Konuşmaların ardından, her iki ülke iş insanları arasında ikili iş görüşmeleri de gerçekleştirildi.

TÜRKİYE-FİLİSTİN EKONOMİK İŞ BİRLİĞİ KONSEYİ BİRİNCİ DÖNEM TOPLANTISI

Türkiye-Filistin Ekonomik İşbirliği Konseyi Birinci Dönem Toplantısı, 4 Eylül 2018'de Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Filistin Ulusal Ekonomi Bakanı Abeer Odeh eş başkanlıklarında T.C. Ticaret Bakanlığında yapıldı. Filistin İş Konseyi Başkanı Cemalettin Kerim'in katıldığı toplantının ardından T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye ve Filistin arasında ikili ekonomik ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alındığı bir mekanizmanın bulunmadığını hatırlatarak, söz konusu toplantının ekonomik ve ticari alandaki büyük bir boşluğu doldurduğunu belirtti. Görüşmelerin iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin gelişmesine önemli katkı sağlayacağını vurgulayan Pekcan, "Bölgemiz için barıştan sonraki en önemli adım, hızla artan genç,dinamik nüfusunuza gelişmiş ve güçlü bir ekonomik hayat sunabilmektir." dedi.

TÜRKIYE-FİLİSTİN İŞ KONSEYİ 14. ORTAK TOPLANTISI, İSTANBUL

DEİK Türkiye - Filistin İş Konseyi tarafından 2 Kasım 2017 tarihinde River Plaza'da Filistinli işadamlarının katılımlarıyla, Türkiye – Filistin İş Konseyi 14.Ortak Toplantısı gerçekleştirilecektir.

Söz konusu toplantıya Filistin tarafından, İnşaat malzemeleri, inşaat ve taahüt, gayrimenkul, tıbbi ilaçlar, medikal, kozmetik, tekstil, bilgi teknolojileri, enerji, tarım, tekstil ve iç giyim, ev eşyaları ve gıda sektöründe firmalar katılacak olup, Filistinli heyet listesi ekte sunulmuştur.

Bahsedilen toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/503/9654 adresinden en geç 31 Ekim 2017, Salı günü mesai bitimine kadar kayıt gerçekleştirmeleri rica olunur.

Toplantımız ücretsizdir.

TÜRKİYE-FİLİSTİN İŞ KONSEYİ’NİN FİLİSTİN TEMASLARI İLE İKİLİ GÖRÜŞMELER

DEİK Türkiye - Filistin İş Konseyi tarafından 13- 16 Mayıs 2017 tarihleri arasında, Kudüs, Ramallah, El-Halil ve Nablus şehirlerinde toplantılar ve firmalar ile ikili görüşmeler düzenlenecektir.

Bahsekonu ziyaret vesilesiyle; Filistin hükümeti ile görüşmeler gerçekleştirilmesi ve El-Halil sanayi bölgesi ile bölgedeki Türk yatırımlarının ziyaret edilmesi planlanmaktadır.

DEİK ile Türk Hava Yolları'nın gerçekleştirmiş olduğu protokol kapsamında, sınırlı sayıda katılım ile gerçekleştirilecek heyetlerin uçuş masraflarının THY tarafından karşılanmasına karar verilmiştir. (Protokol kapsamında katılımcılardan uçuş bedeli için 172 ABD Doları olan havaalanı vergisi talep edilecektir)

Bu çerçevede, söz konusu ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu /374/8633 adresinden kayıt yaptırmaları ve en geç 14 Nisan  2017, Cuma günü mesai bitimine kadar 250 ABD Doları avans ödemeleri rica olunur. 

Otel ve transfer ücretlerinin dahil olduğu paket fiyatı ile program detayları katılmayı arzu eden firmalarımıza bilahare bildirilecektir.

Konuyu bilgilerinize sunarız,


Not: Ziyarete katılım sınırlı sayıda tutulacağından 15 kişilik kontenjan bulunmaktadır.

İletişim: Buğra Karahan | bkarahan@deik.org.tr | 212 339 5043

Türkiye-Filistin İş ve Yatırım Forumu, 8 Kasım 2016, İstanbul Grand Cevahir Hotel and Convention Center

Türkiye – Filistin İş Konseyi tarafından, MÜSİAD ve PBF işbirliği ile Filistin İş Dernekleri Federasyonu, Filistin Odalar Birliği ve Kudüsli İş Adamı ve Filistin Eski Ekonomi Bakanı Sn. Mazen Sinokrot tarafından belirlenen seçkin iş adamlarının katılımı ile gerçekleşecek olan Türkiye – Filistin İş ve Yatırım Forumu, 8 Kasım 2016, Salı günü Grand Cevahir Hotel and Convention Center'da düzenlenecektir.

Söz konusu Forum'a Filistin tarafından, ekte listesi sunulan; ağırlıklı olarak gıda, tekstil, inşaat malzemeleri, yenilenebilir enerji, mobilya, kimyasal ve ilaç sektörlerinde faaliyet gösteren 90 firma temsilcisi katılacaktır.

Anılan Forum'a katılmak isteyen üyelerimizin en geç 4 Kasım 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/268/7669 adresinden kayıt yaptırmaları, ekte yer alan ikili görüşme formunu doldurmaları ve katılım ücretlerini yatırmaları rica olunur.

Forum programı bilahare kayıt yaptıran firmalarımıza gönderilecektir.

Not: Banka ve ödeme bilgileri katılım formunda yer almaktadır.

İlgili Kişi: Buğra Karahan | 212 339 5043 | bkarahan@deik.org.tr

“Türkiye-Filistin İş Forumu”, 22-23 Mayıs 2016

DEİK Türkiye - Filistin İş Konseyi tarafından 16 Mart 2015 tarihinde Filistin Eski Ticaret Bakanı ve Sinokrot Global Group Yönetim Kurulu Başkanı Mazen Sinokrot, Filistin İş Dernekleri Federasyonu (PFBA) Yönetimi ve Temsilcileri ile DEİK Genel Merkezinde gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında, özel sektör ve İş Konseyi’nin girişimleri ile Türkiye ile Filistin arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik kararlar alınmıştır. 17 Mart 2016 tarihinde TİM Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen Türkiye-Filistin İş Forumu’nda ise,Türk iş adamları ile Filistinli yetkililer bir araya gelmiştir.

Söz konusu toplantılarda alınan kararlar neticesinde, Filistin iş dünyası ile bir araya gelmek, yatırım imkanlarını değerlendirmek, ticaret ve sanayi bölgelerini ziyaret etmek amacı ile Filistin’e bir ziyaret düzenlenecek; Ramallah, El Halil, Kudüs ve Nablus şehirlerinde iş adamları ile gerçekleştirilecek ikili görüşmeleri kapsayan Türkiye-Filistin İş Forumu yapılacaktır.

Bu çerçevede, söz konusu ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/ 190/6691 adresinden kayıt yaptırmaları ve en geç 29 Nisan 2016, Cuma günü mesai bitimine kadar 500 EURO avans ödemeleri rica olunur.

Program detayları bilahare teyit veren firmalarımıza iletilecektir.

Diğer İş Konseyleri