TÜRKİYE - GANA İŞ KONSEYİ

TÜRKİYE-GANA İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISI VE İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ

DEİK/Türkiye-Gana İş Konseyi ev sahipliğinde, Ghana CalBank tarafından düzenlenen iş insanları heyetinin ülkemizi ziyareti vesilesiyle, 9 Kasım 2023, Perşembe günü 14:00-17:30 saatleri arasında Türkiye-Gana İş Birliği Toplantısı ve İkili İş Görüşmeleri'nin, DEİK Merkezinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Bahse konu toplantıya isimleri ekte yer alan ilgili sektörleri temsil edecek konuk heyet üyelerinin katılımı beklenmekte olup, etkinliğe katılmayı arzu eden üyelerimizin en geç 7 Kasım 2023, Salı günü saat 15:00'a kadar bağlantıda yer alan katılım formunu eksiksiz doldurmaları rica olunur.

Önemli Not:

 • Toplantıya katılım kontenjanla sınırlı olup, erken kayıt yaptıran ve ilgili sektör uzmanlığı bulunan firmalara öncelik verilecektir.
 • Toplantı dili Türkçe-İngilizce olup ardıl tercüme hizmeti verilecektir.
 • İkili İş Görüşmeleri dili İngilizcedir.
 • Etkinlik ücretli olup, katılım bedeli DEİK üyeleri için 250 TL, diğer katılımcılar için 500 TL olarak belirlenmiştir.

Taslak Program

14:00- 14:30          Kayıt

14:30- 15:30          İki Ülke Ticari İlişkilerin Değerlendirilmesi ve İş Birliği Toplantısı

15:30- 17:30          İkili İş Görüşmeleri

 

Detaylı Bilgi: Tuğba Bal Bahar; E-posta: tbal@deik.org.tr; Tel: (0212) 339 50 00 / 50 55

TÜRKİYE-GANA İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ, 10 EKİM 2019, İSTANBUL

DEİK/Türkiye-Gana İş Konseyi tarafından,  10 Ekim 2019 Perşembe günü River Plaza'da Türkiye-Gana İkili İş Görüşmeleri'nin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

İnşaat ve yapı malzemeleri, kumaş ve dikiş malzemeleri gibi alanlarda faaliyet gösteren firmalardan oluşan Ganalı heyetin katılımı ile gerçekleştirilecek forumda, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerinin değerlendirilmesi ve ikili iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Bu minvalde, bahse konu etkinliğe katılmak isteyen üyelerimizin 8 Ekim 2019 Salı günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1029/13568 bağlantısında yer alan katılım formunu eksiksiz doldurmaları ve DEİK'e (İlkimeylül Biçer, tel: 0212 339 5070, e-posta: africa@deik.org.tr) teyit vermeleri rica olunur.

 • Toplantı Yeri: River Plaza
 • Toplantı dili İngilizcedir.
 • Etkinlik ücretli olup, katılım bedeli DEİK üyeleri için 200 TL, diğer katılımcılar için 250 TL olarak belirlenmiştir.

Taslak Program

 • 14:00 – 16:00 İkili İş Görüşmeleri 
TÜRKİYE-GANA IŞ FORUMU, 18 HAZİRAN 2019, İSTANBUL

Türkiye-Gana İş Konseyi organizasyonu kapsamında 18 Haziran 2019 tarihinde, Türkiye-Gana ikili ekonomik ve ticari ilişkilerinin değerlendirilmesi ve ikili iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesi amacıyla Türkiye-Gana İş Forumu gerçekleştirildi. Türkiye-Afrika İş Konseyleri ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye-Gana İş Forumu ve ikili iş görüşmelerine, Gana Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Abubakar Sadıq Abdulai ve Türkiye-Gana İş Konseyi Başkanı Turan Koçyiğit katılım gösterdi.

 

Forum çerçevesinde; inşaat, mobilya, gıda, enerji, ilaç, kozmetik ve tekstil sektörlerinde Türkiye ve Gana arasında geliştirilebilecek projeler ve yatırımlar istişare edildi.

GANA SANAYİ BİRLİĞİ (AGI) BAŞKANI İLE TOPLANTI 09 MAYIS 2019, İSTANBUL

GANA SANAYİ BİRLİĞİ (AGI) BAŞKANI İLE TOPLANTI 09 MAYIS 2019, İSTANBUL

Türkiye-Gana İş Konseyi, Gana Sanayi Birliği (AGI) Başkanı ile 09 Mayıs 2019 tarihinde DEİK Ofisi'nde toplantı gerçekleştirildi. Anılan toplantı kapsamında iki ülke arasındaki ticari ilişkiler değerlendirildi.

DEİK/Türkiye-Gana İş Konseyi Başkanı Turan Koçyiğit, Gana ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilere ilişkin bilgi paylaştı. DEİK yapısı ve İş Konseyi hakkında bilgi veren Koçyiğit, iki ülke arasındaki ilişkilerin arttırılması için ziyaretlerin önemine değindi.

Gana Sanayi Birliği Başkanı Dr. Yaw Adu Gyamfi ise, İstanbul'da bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtti ve Türkiye ve Gana arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin arttırılması gerektiğini vurguladı.

Toplantıya katılım gösteren İş Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri firmalarını tanıttı ve Gana'da yapılan faaliyetleri aktardı. Toplantıya DEİK Sağlık İş Konseyi katılarak, konsey hakkında bilgi paylaştı.

Önümüzdeki dönem etkinlikleri kapsamında, Gana'da sağlık konusunda bir ziyaret yapılmasının önemine değinildi. Söz konusu toplantı çerçevesinde iki kurum arasında mutabakat zaptı imzalandı.

GANA YATIRIM KONFERANSI, 3 MAYIS 2019, AKRA

Türkiye-Gana İş Konseyi katılımı ile 3 Mayıs 2019 tarihinde Gana Yatırım Konferansı gerçekleştirildi. Akra'da gerçekleştirilen konferansa, Türkiye-Gana İş Konseyi Başkanı Turan Koçyiğit katılım gösterdi. Konferans kapsamında, Turan Koçyiğit kurumsal ziyaretler gerçekleştirdi. Karşı Kanat Kuruluşu Gana Ticaret ve Sanayi Odası, T.C. Akra Büyükelçisi ve yeni açılan Türkiye-Gana Ticaret Odası ile görüşmeler organize edildi.

GANA ÖZEL SEKTÖR HEYET PROGRAMI, 25-29 KASIM 2018, AKRA

DEİK/Türkiye-Gana İş Konseyi tarafından 25-29 Kasım 2018 tarihleri arasında Gana'nın başkenti Akraya heyet ziyareti düzenlendi. Söz konusu heyet ziyaretine Türkiye-Gana İş Konseyi Başkanı Turan Koçyiğit, İş Konseyi Başkan Yardımcıları Abdulkadir Turan, Ersel Topaloğlu ve İş Konseyi yürütme kurulu üyelerinden 30 firma temsilcisi katılmış olup, Gana tarafından ise 100'den fazla iş insanı katılım göstermiştir.

Bahse konu ziyaret kapsamında, DEİK ev sahipliğinde, 26 Kasım 2018 tarihinde T.C. Akra Büyükelçisi Nesrin Beyazıt, T.C. Akra Ticaret Müşaviri Buğra Karamış, Gana Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanı Nana Dr. Appiagyei ve AGİ Baskanı Yaw Adu Gyamfi'nin iştirak ettiği kısıtlı katılımlı çalışma kahvaltısı düzenlendi.

Söz konusu çalışma Kahvaltısının ardından Gana Ticaret ve Sanayi Bakanı Alan Kyeramaten, T.C. Akra Büyükelçisi Penmbe Nesrin Bayazit, Gana Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nana Dr. Appiageyi Dankawoso, Gana Ticaret Birliği Başkanı Joseph Obeng'in ve Gana Endüstrileri Derneği Başkanı Yaw Adu Gyamfi ve Türkiye-Gana İş Konseyi Başkanı Turan Koçyiğit'in açılış hitaplarıyla Türkiye-Gana İş Forumu gerçekleştirildi. Anılan forumda aşağıdaki hususlar ön plana çıktı:

 · Türkiye'nin bu yıl Gana ile 60 yıl süren diplomatik ilişkilerini kutlanmakta olup, iki ülke arasında ilişkileri geliştirmek yönünde siyasi irade mevcuttur.

 • İşleyen bir piyasa ekonomisine sahip olan Gana'da tarım ekonominin temel sektörü durumundadır.
 • Gana, Türkiye'den çimento, işlenmiş gıda ürünleri, elektrik kabloları ve telleri, demir-çelik ürünleri ve kimyasal gübreleri ithal ederek altın ve  kakao ihracatını yapmaktadır.  
 • Ağaç sektörü Gana'da çok gelişmiş olmakla birlikte Gana artık hammadde olarak kereste ihracatına izin vermemekte olup, yatırım beklemektedir.
 • Sahra-altı Afrika'daki en büyük üçüncü ticaret ortağı Gana'nın, Türkiye'ye olan ihracatı 2017 yılında 128 milyon dolara, Türkiye'den yaptığı ithalat ise 224 milyon dolar'a ulaştı.
 • Tarım, tarıma dayalı sanayi, tekstil, hazır giyim, müteahhitlik, turizm, otelcilik, petrol, kimyasallar, enerji, ulaştırma iki ülke arasında potansiyel işbirliği alanlarıdır.
 • Gana Hükümeti, dört temeli ekonomik dönüşüm planını açıklamış olup, esnek bir makroekonomik ortam, tarım modernizasyonu, endüstriyel dönüşüm ve altyapı geliştirme projeleri üzerinde Gana'yı yatırım için cazip bir ortam sağlanmasını hedeflemektedir.
 • Gana Hükümeti, sanayi bölgeleri, petrokimya, entegre alüminyum ve boksit sanayi ve ilaç tesisleri dahil olmak üzere sanayileşmenin merkezileştirilmesine odaklanılmasını istemektedir. Gana, Türk yatırımcılar için Batı Afrika pazarına stratejik giriş noktası sunduğu ifade edilmektedir.
 • Türkiye ve Gana, enerji başta olmak üzere potansiyel işbirliği alanlarında ortak yatırımı teşvik etmelidir.
 • Gana Hükümeti, Ashanti Bölgesi'ndeki Asokwa'daki projesi kapsamında bir Türk şirketi, otobüs montaj tesisi kurma sürecini başlattığını bir başka Türk şirketi Tema'da çimento fabrikası kurmak için girişimde bulunduğunu belirtti.

Anılan forumun akabininde Türk ve Ganalı firmalar arasında tarım, gıda, inşaat, müteahhitlik, inşaat malzemeleri, otomotiv, tekstil, mobilya, medikal ürünler, beyaz eşya, elektrikli ve elektronik ürünler, enerji, ulaştırma, lojistik ve kimyasal maddeler ana başlıklarında ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

 Resmi Ziyaretler;

İki ülke arasındaki ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirmesine yönelik ticari heyet programı kapsamında; 27 Kasım 2018 tarihinde Gana Yatırım Ajansı (GIPC), Kuzey Kalkınma Kurumu (NDA), Sanayiciler Derneği (GITA) ve Gana Ulusal Petrol Şirketi (GNPC), Gana Endüstrileri Derneği (AGİ) ve Elektrik İdaresi yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirildi.Heyet Ziyareti kapsamında 28 Kasım 2018 tarihinde Kumasi Kralına ziyaret ve ikili iş görüşmeleri ile son buldu.

Etkinlik Duyurusu

Kurulumuz organizasyonu ve Türk Hava Yolları (THY) iş birliğinde 25-27 Kasım 2018 tarihleri arasında Gana'ya yönelik bir ticari heyet programı düzenlenecek olup, başkent Akra'yı ziyaret kapsamında Türkiye-Gana İş ve Yatırım Forumu, ikili iş görüşmeleri ve ilgili kurum-kuruluşlar ile toplantıların gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

2016 yılı itibarıyla GSYİH'sı 42,8 milyar ABD Dolarına yükseldiği tahmin edilen Gana'nın yıllık ihracatı 21 milyar ABD Doları, ithalatı ise 26,9 milyar ABD Doları olarak öngörülmektedir. Bu ihracatta en büyük payı ham petrol ve petrol yağları, kakao ve ürünleri ile altın oluşturmaktadır. Gana'da tarım sektörü (kakao başta olmak üzere ormancılık ürünleri, sebzeler, deniz ürünleri ve ananas) ekonominin temel sektörü olup, tarımın GSYİH'ya katkısı %35 civarındadır. Hizmetler sektörü (bankacılık başta olmak üzere turizm, perakendecilik, restoran ve otel işletmeciliği) GSYİH'dan %30 civarında pay almakta, sanayinin GSYİH'ya katkısı %25, sanayi sektörü içinde değerlendirilen madencilik ve petrol sektörünün ise %10 düzeyindedir.

Sanayi sektörleri içerisinde de gıda işleme sanayi, içecekler, tütün sanayi, tekstil, hazır giyim, ayakkabı, kereste, kimya ve kozmetik sanayi ile alüminyum sanayi ve çelik sanayi ülkede başlıca kurulu sanayiler olup, en önemli yeri tutmaktadırlar.

Türkiye'nin ihracatında önem taşıyan başlıca ürünler buğday unu, izole tel ve kablolar, petrol yağları, dondurulmuş balıklar, çimento, makarna ve kireçtir. İthalatta ise en önemli ürünler kakao ve kakao ürünleri ile altındır. Bu iki ürün Gana'dan olan ithalatımızın %95'inden fazlasını oluşturmaktadır.

Bu çerçevede; azami 20 firma temsilcisinden oluşacak heyet programına katılmayı arzu eden üyelerimizin en geç 8 Kasım Nisan 2018 Perşembe günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/778/11727bağlantısında yer alan katılım formunu doldurarak,  ödeme dekontunu DEİK'e (İlkimeylül Biçer, E-Posta: africa@deik.org.tr, Tel: 0212 339 50 70) iletmeleri rica olunur.

TÜRKİYE-GANA İŞ FORUMU VE NETWORKİNG TOPLANTISI, 8 EYLÜL 2018, ANTALYA

Türkiye-Gana İş Konseyi katılımı ile 8 Eylül 2018 tarihinde Türkiye-Gana İş Forumu ve Networking Toplantısı gerçekleştirildi. Antalya'da gerçekleştirilen toplantı, Türkiye-Gana İş Konseyi ve MÜSİAD Uluslararası İlişkiler&Dış Ticaret Komisyonu iş birliğinde düzenlendi. İnşaat ve yapı malzemeleri alanlarında faaliyet gösteren firmalardan oluşan Ganalı heyetin katılımı ile organize edilen forumda, ikili ekonomik ve ticari ilişkileri değerlendirildi ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

TÜRKİYE-GANA İŞ FORUMU, 1 AĞUSTOS 2018, İSTANBUL

DEİK/Türkiye-Gana İş Konseyi tarafından 01 Ağustos 2018 Çarşamba günü İstanbul'da Türkiye-Gana İş Forumu'nun gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Mobilya, gıda, elektrik, inşaat, maden ve tekstil  alanlarında faaliyet gösteren firmalardan oluşan Ganalı heyetin katılımı ile gerçekleştirilecek forumda, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerinin değerlendirilmesi ve ikili iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Heyet listesi ekte yer alan iş forumuna katılmayı arzu eden üyelerimizin, 31 Temmuz 2018 Pazartesi günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/690/11195 bağlantısında yer alan katılım formunu doldurmaları rica olunur.

İletişim: İlkimeylül Biçer,Tel: 0212 339 5070, E-Posta: africa@deik.org.tr

Toplantı Yeri:River Plaza,Esentepe Mahallesi, Büyükdere Caddesi, Bahar Sk. No:13, 34394 Şişli

Ek1: Heyet Listesi

Ek2: Gana Ülke Bülteni

Taslak Program

10.00 - 10.30   Kayıt

10.30 - 11.00   Açış Konuşmaları

 • Sn. Turan Koçyiğit, DEİK/Türkiye-Gana İş Konseyi Başkanı
 • Sn. Salma Frances Mancell-Egala, Gana Ankara Büyükelçisi (tm)

11.00 - 13.00   İkili İş Görüşmeleri

 

GANA İLE YATIRIM İLİŞKİLERİNE DAİR DEĞERLENDİRME ANKETİ

DEİK/Türkiye-Gana İş Konseyi Yürütme Kurulu tarafından, Kasım ayı içerisinde Gana'ya ziyaret gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. İş Konseyi'nin gelecek dönem faaliyetlerine ışık tutması amacıyla; Türk firmaların Gana ile ticari faaliyetlerinde karşılaştıkları sorunlara ilişkin bir anket çalışması gerçekleştirilmektedir.

Bu çerçevede, https://portal.deik.org.tr/Anket/622 bağlantısında yer alan anketin 18 Ekim 2018 Perşembe günü mesai bitimine kadar doldurulması rica olunur.

GANA SANAYİ BİRLİĞİ (AGI) BAŞKANI İLE TOPLANTI, 8 MAYIS 2018, İSTANBUL

Türkiye-Gana İş Konseyi organizasyonu kapsamında 8 Mayıs 2018 tarihinde Gana Sanayi Birliği (AGI) Başkanı ile toplantı gerçekleştirildi. Toplantı doğrultusunda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler değerlendirildi. Türkiye-Gana İş Konseyi Başkanı Turan Koçyiğit; yapmış olduğu açılış konuşmasında Gana ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilere dair bilgilendirmede bulundu.

GANA PARLAMENTOSU GANA-TÜRKİYE PARLAMENTOLAR ARASI DOSTLUK GRUBU İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ, 8 ŞUBAT 2018

Türkiye-Gana İş Konseyi organizasyonu kapsamında 8 Şubat 2018 tarihinde Gana Parlamentosu Gana-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu ile çalışma yemeği gerçekleştirildi. Gana-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Sualihu Dandaawa Alhassan ve beraberindeki heyet ile AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan ve Türkiye-Gana İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerinin katılımı doğrultusunda gerçekleştirilen çalışma yemeğinde; Türkiye-Gana arasındaki ikili ticaretin gelişmesi ve yatırımların artışı için gerekli çalışmaların yapılması gerektiği vurgulandı. Gana'daki mevcut ekonomik ve siyasi duruma ilişkin bilgilendirmelerin de yapıldığı çalışma yemeğinde; ülkede yatırım açısından pek çok fırsatların bulunduğu bildirildi.

Diğer İş Konseyleri