TÜRKİYE - NİJER İŞ KONSEYİ

NİJER İŞ HEYETİ, 17-21 HAZİRAN 2019, NİJER

Türkiye-Nijer İş Konseyi organizasyonu kapsamında 17-21 Haziran 2019 tarihleri arasında iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin artırılması amacıyla Nijer İş Heyeti etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında, Nijer-Türkiye İş Forumu, Türkiye-Nijer İş Konseyi ortak toplantısı, ikili iş görüşmeleri, Bakanlık ve çeşitli kurum ziyaretleri gerçekleştirildi.

Türkiye-Nijer İş Konseyi, Nijer Ticaret ve Sanayi Odası (CCIAN) organizasyonu ve T.C. Niamey Büyükelçiliğinin destekleri ile 18 Haziran tarihinde düzenlenen Nijer-Türkiye İş Forumu kapsamında CCIAN Başkanı M. Moussa Sidi; İş Konseyinin iki ülke arasındaki ticari iş birliğine önemli katkılarda bulunduğunu dile getirdi. Konsey Başkanı Murat Efendi Ataer ise Afrika İş Konseyleri ve Türkiye-Nijer İş Konseyi faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Zengin doğal kaynakları ve genç nüfusu ile Nijer'in ekonomik büyümesinin artarak devam edeceği inancında olduğunu belirten Ataer; Türk müteahhitlerinin Nijer'de gerçekleştirdiği projelerin artarak devam edeceğini vurguladı.

Büyükelçi Mustafa Türker Arı, Nijer'in yatırımcıya sunduğu olumlu iş ortamı ile Türk yatırımcıların birçok alanda yatırım yapabileceğini dile getirdi.

TİCARET BAKANLIĞI TARIM PROJESİ ÇALIŞTAYI, 30 MAYIS 2019, ANKARA

Türkiye-Nijer İş Konseyi katılımıyla 30 Mayıs 2019 tarihinde Ticaret Bakanlığı Tarım Projesi Çalıştayı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Halil Avşar Ata başkanlığında gerçekleştirilen çalıştaya; T.C. Ticaret Bakanlığı, T.C.  Dışişleri Bakanlığı, önemli kamu kuruluşları ve özel sektör temsilcileri katılım sağladı. Çalıştayda, Nijer ve Türkiye arasında var olan ekonomik ve ticari ilişkilerin tarım alanında geliştirilmesi kapsamında ülkenin Türk iş insanlarına sunduğu iş ve yatırım olanakları değerlendirildi.

NİJER BAŞBAKANI İLE ÇALIŞMA TOPLANTISI, 23 OCAK 2018, ANKARA

Türkiye-Nijer İş Konseyi organizasyonu kapsamında 23 Ocak 2018 tarihinde Nijer Başbakanı Brigi Rafini ile çalışma toplantısı gerçekleştirildi. Nijer'deki iş ve yatırım imkânlarının masaya yatırıldığı toplantıya; Nijer Ulaştırma Bakanı Mahamadou Karidjo, Nijer İlköğretim, Okuma Yazma, Ulusal Dillerin Teşviki Ve Yurttaşlık Eğitim Bakanı Dr. Daouda Mamadou Marthe, Nijer İmar Bakanı Kadi Abdoulaye, Nijer Sağlık Bakanı Idi Illiassou Mainassara, Nijer Mesleki ve Teknik Eğitim Bakanı Tidjani Idrissa Abdoulkadri ve Nijer Sanayi, Esnaf ve Ticaret Odası (CCIAN) Başkanı ile Türkiye-Nijer İş Konseyi Başkanı Murat Efendi Ataer'in yanı sıra 60'dan fazla Türk ve Nijerli iş insanı katılım gösterdi. 

Konsey Başkanı Murat Efendi Ataer gerçekleştirdiği konuşmada DEİK ile ilgili bilgilendirmede bulunarak; Türkiye-Nijer arasındaki yatırım hacimlerinin artırılmasına yönelik muhatap kuruluş olan Nijer Sanayi, Esnaf ve Ticaret Odası (CCIAN) ile birlikte başarılı çalışmaların hayata geçirildiğini ve bu çalışmaların devam edeceğini ifade etti. Sözü devralan Büyükelçi Demirer; ziyaretin ikili ilişkilerin geliştirilmesine vesile olduğunu ve dünyanın çeşitli bölgelerinde zor şartlar altında çalışan Türk iş insanlarının yetkinliklerini ispat ettiğini dile getirdi. Nijer Başbakanı Rafini ise Nijer'in Türkiye ile olan ilişkilerine büyük önem atfettiğini ve iki ülke arasındaki ilişkinin köklü olduğunu vurguladı. Nijer'deki güvenlik hususunda da açıklamalarda bulunan Rafini; ülkeye yapılan yatırımların tamamen güven altına alınacağı garantisini vererek, Nijer'in Türk iş insanlarının ikinci ülkesi olduğunu dile getirdi.

Diğer İş Konseyleri