TÜRKİYE - SENEGAL İŞ KONSEYİ

SENEGAL BELEDİYE BAŞKANLARI HEYETİ İLE TOPLANTI, İSTANBUL

Senegal ve Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini ve muhtemel iş imkanlarını değerlendirmek üzere Senegal'den gelen Meclis Başkanı yardımcısı ve Belediye Başkanları heyeti ile 10 Aralık 2019, 14:00-15:30 saatleri arasında Wyndham Grand İstanbul Levent Otel'de bir toplantı gerçekleştirilecektir.

Anılan toplantıda, kazan kazan prensibi doğrultusunda iki ülke arasında işbirliğine elverişli iş kolları ve yatırım imkânlarının değerlendirilmesi planlanmaktadır.

Bu çerçevede; söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin 9 Aralık 2019 Pazartesi günü mesai bitimine kadar  https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1111/14021 bağlantısında yer alan katılım formunu doldurarak DEİK'e (Saadet Demir, e-posta: africa@deik.org.tr, tel: 0212 339 50 61) iletmeleri rica olunur.

SENEGAL ÖZEL SEKTÖR HEYET PROGRAMI, 11 KASIM 2019, DAKAR

Türkiye-Senegal İş Konseyi organizasyonu kapsamında 11 Kasım 2019 tarihinde Senegal Özel Sektör Heyet Programı gerçekleştirildi. Pazar potansiyelinin ve projelerin tespiti, ticari ilişkilerin çeşitlendirilmesi, yeni iş ve yatırım imkânlarının oluşturulması amacıyla gerçekleştirilen programda, Turizm ve Hava Taşımacılığı Bakanlığı Müsteşarı, T.C. Dakar Büyükelçisi, Ticaret ve KOBİ Bakanı Aminata Assome Diatta, Senegal Ulusal İşverenler Konfederasyonu, Dakar Ticaret Odası Başkanı Daouda Thiam, Senegal Yatırım Ajansı yetkilileri ve Senegal Yatırımcılar Kulübü ile görüşmeler organize edildi. Görüşmelerde; mevcut yatırımlar, yeni iş birlikleri, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler ile potansiyel yatırım fırsatları, Senegal'deki gelişmiş sektörler ve bu sektörlerdeki potansiyel değerlendirildi.

SENEGAL DANIŞMA GRUBU TOPLANTISI VE ÖZEL FORUMU, 17-18 ARALIK 2018, DAKAR

Türkiye-Senegal İş Konseyi katılımıyla 17-18 Aralık 2018 tarihlerinde Senegal Danışma Grubu Toplantısı ve Özel Forumu etkinliği gerçekleştirildi. Senegal Ekonomi, Maliye ve Planlama Bakanlığı tarafından Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğiyle organize edilen toplantıya; pek çok Senegal bakanı katılım sağladı. Danışma grubu toplantısı kapsamında; Senegal Kalkınma Planı'nın (PSE) ikinci safhası (2019-2023) için finansman görüşmeleri yapıldı. PSE'nin ikinci safhasında tarım, altyapı, enerji, dijital ekonomi, turizm ve maliye sektörlerine odaklanılacağı belirtildi. 2014 yılından bu yana uygulanan PSE'nin ilk safhasındaki başarılarından memnun olan ve aralarında Fransa, Dünya Bankası, Afrika Kalkınma Bankası ile Avrupa Birliği'nin (AB) yer aldığı kalkınma ortakları; planın ikinci safhası için Senegal'e 14 milyar dolar finansman sağlama sözü verdi.

Senegal Cumhurbaşkanı Sall, PSE'in ikinci safhasının uygulanması kapsamında, 2022 yılında Senegal kıyılarındaki büyük petrol ve doğal gaz keşiflerinin üretime girmesiyle birlikte önemli değişiklikler yaşanacağını ifade etti. Etkinliğinin ikinci gününde ise Cumhurbaşkanı Sall'in açılışını yaptığı Özel Sektör Yatırım Forumu düzenlendi. Foruma Senegal'e yatırım ilgisi olan 850 iş dünyası temsilcisi ve uluslararası finans kuruluşu temsilcisi ile ilgili kurum-kuruluşlar ve STK başkanları katılım sağladı. Forum kapsamında düzenlenen dört ana sektörel panelde, ilgili bakanlar ve kuruluşlar tarafından yatırım projeleri hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

SENEGAL CUMHURBAŞKANI DANIŞMANI, BAKAN GNOUNKA DİOUF VE HEYETİ İLE TOPLANTI, 13 ARALIK 2018, ANKARA

Türkiye-Senegal İş Konseyi organizasyonu kapsamında 13 Aralık 2018 tarihinde Bakan Gnounka Diouf ve heyeti ile toplantı gerçekleştirildi. İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin artırılması amacıyla gerçekleştirilen toplantıya; Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Senegal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Moustapha Mbacke ve Türkiye-Senegal İş Konseyi Başkanı İhsan Şahin ile Türk iş insanları katılım sağladı. Gerçekleştirilen toplantıda Uluslararası Afrika Yükselme Konferansı hakkında bilgilendirmede bulunan Bakan Diouf; Afrika'da büyük bir değişmenin olduğunu ve düzenin oturmaya başladığını ifade etti.

SENEGAL TİCARET BAKANI ALİOUNE SARR İLE GÖRÜŞME, 28 KASIM 2018, İSTANBUL

Senegal Ticaret ve Sanayi Bakanı Alioune SARR ile gerçekleştirilen toplantıya , Senegal Ankara Büyükelçisi Mustafa MBACKE, Senegal  Ankara Ticaret Müşaviri Cheikh DIALLO, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Nail OLPAK, DEİK Genel  Sekreter Yardımcısı Ayşegül Gök Arıcan ve Limak, Yapı Merkezi, Doğanlar Holding, Ekosinerji gibi firmaların temsilcilerinin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen toplantıda Sayın Bakan SARR, Türklerin Senegalde gerçekleştirmiş oldukları projelerdeki başarıyı dile getirdi. Bu ekonomik ve Ticari ilişkilerin daha da çeşitlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Senegal'de özellikle Lojistik alanıında önemli yatırımlara ihtiyaç duyulduğu ifade edildi. Ayrıca Senegal'oluşturulacak bir lojistik ağı ile diğer Afrika ülkeleri, özellikle Batı Afrika ülkelerine mal ve hizmet taşınabileceğini dile getirdi.

Senegal'de birçok önemli yapının Türk mütahitleri tarafından hayata geçirildiği ve Türklerin yatırımlarını çeşitlendirmesi gerektiği ifade edildi. Ayrıca temel tükatim ürünlerinin kıtaya ihracatının önemli miktarlarda olduğu ve kıta içinde üretilip yine kıta içinde tüketilecek ürünler için yatırımların yapılması gerektiği ifade edildi.

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak, Senegal'de Türk iş insanlarınca gerçekleştirilen işlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca sağlık alanında da işbirliğine açık olunduğu ifade edildi.

Katılımcı firmalar Senegal'de yürütmekte oldukları projeler hakkında bilgilendirmede bulundu.

SENEGAL-TÜRKİYE İŞ FORUMU, 1 MART 2018, DAKAR

Türkiye-Senegal İş Konseyi organizasyonu kapsamında 27 Şubat-2 Mart 2018 tarihleri arasında T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cezayir, Moritanya ve Senegal'e düzenlediği resmî ziyaretler vesilesiyle iş forumları gerçekleştirildi. Bu kapsamda DEİK organizasyonu ile oluşturulan Türk iş dünyası heyetine toplam 80 firma katılım sağladı. Ziyaretler vesilesiyle, Türk iş insanı bölgedeki fırsatları keşfederken, Afrika'daki yatırım ortamını ve potansiyelini inceleme fırsatı buldu. Ziyaretlerin son durağı Senegal'de, 1 Mart tarihinde Senegal-Türkiye İş Forumu gerçekleştirildi. T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde gerçekleştirilen Senegal ziyaretine; Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Dönemin T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Senegal Cumhuriyeti Ticaret, Tüketim Yerel Ürünleri Teşvik ve KOBİ'ler Bakanı Alioune Sarr, DEİK Başkanı Nail Olpak, Dakar Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası (CCIAD) Başkanı Daouda Thiam, Türkiye-Senegal İş Konseyi Başkanı İhsan Şahin ve Senegal-Türkiye İş Konseyi Başkanı Ahmet Amar katılım sağladı.

Senegal ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Senegal ile ilişkileri çeşitlendirmek ve geliştirmek için çok fazla çaba harcanması gerektiğini belirtti. İki ülke arasındaki ticaretin potansiyelin altında olduğuna dikkat çeken Erdoğan, Türkiye'nin de Senegalli üreticiler için önemli bir pazar olabileceğine değindi. Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ise konuşmasında, iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların ekonomik ilişkileri güçlendireceğini ifade etti. Senegal'in tarım alanında kendi kendine yetmesi için Türkiye ile daha fazla iş birliğine ihtiyaç duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Sall; Türk iş insanlarının tecrübelerini paylaşması ve iş birliği imkânlarının artması temennisinde bulundu. Programda Senagal özel sektörünün desteğini kazanan "Yükselen Senegal" projesine de dikkat çekildi. DEİK Başkanı Nail Olpak, Senegal'in de Türkiye gibi genç nüfusa sahip olduğunu ve dinamik bir büyüme sağladığını belirterek; Yükselen Senegal projesinin heyecan verici olduğuna değindi. Forum çerçevesinde, Türkiye ile Senegal hükümetleri arasında demir yolu, turizm, enerji ve madencilik alanlarına ilişkin iyi niyet ve iş birliği anlaşmaları imzalandı.

T.C. EKONOMI BAKANI SAYIN NİHAT ZEYBEKCİ’NİN SENEGAL ZİYARETİ KAPSAMINDA SENEGAL-TÜRKİYE İŞ FORUMU, DAKAR

T.C. Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekci'nin, 16-31 Aralık 2017 tarihleri arasında Dakar'da düzenlenecek olan 26. FIDAK Uluslararası Fuarı kapsamındaki Türk Günü etkinliğine katılımı öngörülmektedir. Bahsekonu ziyaret vesilesiyle, DEİK/Türkiye-Senegal İş Konseyi organizasyonunda 20-21 Aralık 2017 tarihleri arasında Dakar'da Senegal-Türkiye İş Forumu veikili iş görüşmeleri gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Coğrafi konum bakımından Batı Afrika'ya giriş kapısı olan Senegal 15.4 milyonluk nüfusa, 12,1 milyar ABD Dolarlık GSYİH'ye ve %6,7'lik büyüme oranına sahip olup; 300 milyondan fazla tüketici pazarına erişim imkanı sağlamaktadır. Sağlık, eğitim, taşımacılık, enerji, su arıtma ve dağıtım, altyapı, inşaat ve altyapı sektörlerinde işbirlikleri fırsatlarının yanı sıra tarım, ambalaj, tekstil, ayakkabı, otomotiv yedek parçası, beyaz eşya alanlarında ticari potansiyel yüksektir. 

Birleşmiş Milletler (BM) 2015 yılı Dünya Yatırım Raporu'na göre 2014 yılı itibari ile Senegal'e Doğrudan Yabancı Yatırım (DYY) girişi 2014 yılına kıyasla %10 artışla 338 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. DYY stoğu, 2000 yılına kıyasla 8,1 kat artarak 2015 yılında 2,7 milyar ABD Doları seviyesine ulaşmıştır. Yeni enerji santralleri inşaatı ve yolların iyileştirilmesi gibi altyapı faaliyetlerinin yanı sıra; tarımsal dönüşüm, Dakar'da yeni havaalanı ve liman inşası, Diamniadio Özel Ekonomik Bölgesi gibi projeler yabancı sermaye ile yürütülmektedir.

Bahsekonu ziyaret kapsamında; katılımcılarımızın konaklama, transfer vb. giderlerinin karşılanmasını teminen DEİK Paket Program bedeli 1.300 Avro (Uçak biletleri hariç), sadece İş Forumu ve ikili görüşmelere katılmayı arzu eden katılımcılar için Yerinden Katılım ücreti ise 200 Avro olarak belirlenmiştir. Ziyarete ilişkin lojistik detaylar bilahare iletilecek olup; anılan ziyarete katılacak iş insanlarımızın Senegal vizelerinin, geçerlilik süresi devam eden pasaportta olması önem arz etmektedir (Vizeye ilişkin bilgiler ekte yer almaktadır). Senegal'e ziyaret için ayrıca sarıhumma aşısı gerekmekte olup, aşı kartlarının pasaport ile birlikte taşınması zaruridir. Sarıhumma aşısı ücretsiz olarak Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'ne (www.seyahatsagligi.gov.tr) bağlı seyahat sağlığı merkezlerinde yapılmaktadır.

Bu bilgiler ışığında, anılan ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin, 11 Aralık 2017, Pazartesi günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/539/9893 bağlantısında yer alan online başvuru formunu doldurmaları ve paketbedeli ödemesine ilişkin dekontu DEİK'e (Saadet Gülmez, E-Posta: africa@deik.org.tr, Tel: 0212 339 5061) iletmeleri önemle rica olunur.

Senegal Vizesi:

Katılımcılarımızın Senegal vize başvurularını Panama Tur üzerinden gerçekleştirmeleri önerilmektedir.

  • Pasaport:Senegal vizesi işlem başvurusunda kullanılacak pasaportun geçerlilik süresi, seyahat dönüş tarihinden sonra en az 6 ay daha olmalıdır. Ayrıca, pasaportun okunaklı bir fotokopisi (2. ve 3. sayfalar, pasaportun geçerlilik tarihlerini gösteren sayfaların fotokopisi) sunulması mecburidir.
  • Vize Başvuru Formu:Usulüne uygun şekilde doldurulmuş iki nüsha  başvuru formu (ilgili tarafından tarih ve imza atılmalıdır).
  • Biometrik Fotoğraf:2 adet biometrik fotoğraf. (Beyaz zeminde çekilmiş, rötuşsuz, 4cm x 5,5 cm ölçülerinde ve güncel)
  • Vize Destek Yazısı: DEİK tarafından hazırlanacaktır. (Otel/uçak rezervasyon bilgi ve belgelerine ihtiyaç  bulunmamaktadır.)
  • Ücret: Panama Tur temsilcilerinden Senegal vize ücretlerine ilişkin bilgiye ulaşabilirsiniz.
  • Uluslararası Aşı Kartı

Panama Tur İletişim:

Mustafa Dönertaş

Vize  Departman Müdürü 

GSM: 90 505 666 3193 

E- mail: mustafa@panamatur.com.tr

Uğur Mert 

Genel  Müdür

Tel: 90 312 419 09 22 

Gsm: 90 544 332 21 55

Katılım Koşulları:

1.    Başvuru formunun doldurulurken web tarayıcısı olarak Google Chrome kullanılması önemle rica olunur.

2.    DEİK Paket Fiyatı 1.300 Avro(Uçak biletleri hariç), Yerinden Katılım ücreti ise 200 Avro'dur. Paket programa dahil hizmetler: Konaklama, transferler, çalışma yemekleri, tercümanlık hizmetleri ve iş forumuna katılım. 

3.    Ödeme seçenekleri, formu doldurduktan sonra ekrana gelecektir. Ödeme hesaba havale veya online olarak kredi kartı ile yapılabilmektedir. Banka Bilgisi:
Banka Adı: TÜRKİYE İŞ BANKASI GALATASARAY- BEYOĞLU ŞUBESİ (1011) 
Hesap Adı: DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER  KURULU / AFRİKA
Swift: ISBKTRISXXX
IBAN: TR10 0006 4000 0021 0113 3146 42 (AVRO)

4.    Ödemeler için son tarih: 11 Aralık 2017, Pazartesi

5.    Ödeme esnasında bilgiler eksiksiz girildiği takdirde, makbuzunuz tarafınıza gönderilecektir.

6.    Havale yoluyla ödeme yapıldığı takdirde, ödeme dekontlarının DEİK'e (africa@deik.org.tr) iletilmesi rica olunur. (Kredi kartı ile ödeme yapıldığında bu işleme gerek yoktur)

Katılımcıların,  11 Aralık 2017 tarihine kadar başvurularını iptal etmeleri durumunda, ön avans ödemelerinin iadesi mümkün olacaktır.

Diğer İş Konseyleri