TÜRKİYE - SEYŞELLER İŞ KONSEYİ

SEYŞELLER TİCARET HEYETİ PROGRAMI, 10 NİSAN 2019, SEYŞELLER

Türkiye-Seyşeller İş Konseyi organizasyonu kapsamında 10 Nisan 2019 tarihinde Seyşeller Ticaret Heyeti Programı gerçekleştirildi. Pazar potansiyelinin ve projelerin tespiti, ticari ilişkilerin çeşitlendirilmesi, yeni iş ve yatırım imkânlarının oluşturulması amacıyla organize edilen programda; Seyşeller-Türkiye İş Forumu, ikili iş görüşmeleri ve kurum ziyaretleri gerçekleştirildi.

SEYŞELLER TİCARET HEYETİ PROGRAMI

Kurulumuz organizasyonu ve Türk Hava Yolları (THY) iş birliğinde 10 – 13 Nisan 2019 tarihleri arasında Seyşeller'e yönelik bir ticari heyet programı düzenlenecek olup; başkent Victoria'ya ziyaret kapsamında Türkiye-Seyşeller İş Forumu, ikili iş görüşmeleri, proje sunumları ve ilgili kurum-kuruluşlar ile toplantılar gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Seyşeller Cumhuriyeti, Hint Okyanusunda yer alan 115'in üzerinde adadan oluşan bir ada ülkesidir. Ülke ekonomisi turizm ve tarım sektörlerine dayanmakta olup turizm sektörü ülkede istihdamın yüzde 30'unu, toplam gelirlerin yüzde 70'ini oluşturmaktadır. Ülkenin önemli ihracat ürünleri arasında ton balığı, petrol ve çeşitli yedek parça ürünleri yer almaktadır. Ülkede yat turizmi önemli ölçüde gelişmiş olup; 2016 yılında 578 milyon dolar tutarında, 2017 yılında ise 128 milyon dolar tutarında yat ve deniz araçları ithal edilmiştir. Hükümet, ülke ekonomisinin sadece turizm sektörüne bağlı kalmaması amacıyla tarım, balıkçılık ve imalat sektörlerini desteklemekte ve ülkeye yabancı sermaye çekmeye çalışmaktadır. 

Seyşeller, 455 kilometrekarelik yüzölçümü ve 95 bin nüfusu ile Afrika kıtasının doğusunda yer almakta olup, IMF verilerine göre 2019 yılında ülke ekonomisinin %3,6 oranında büyümesi beklenmektedir. 2017 yılı itibariyle ülkenin GSYH'sı 1,5 milyar dolar, kişi başına düşen milli geliri ise 15.600 ABD Dolarıdır. Ülkenin 2017 yılı toplam ihracatı 568,4 milyon dolar olup, ihracat yaptığı ülkelerin başında Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa ve Birleşik Krallık gelmektedir. 2017 yılı toplam ithalatı ise 1 milyar dolar düzeyinde olup ithalat yaptığı ülkelerin başında Birleşik Arap Emirlikleri, İspanya ve Fransa yer almaktadır.

Bu çerçevede; bahse konu heyet programına sağlık, turizm ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren üyelerimizin katılımında fayda görülmekte olup; kısıtlı katılımla düzenlenecek ziyarete katılmayı arzu eden üyelerimizin 18 Mart 2019 Pazartesi günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/874/12415 bağlantısında yer alan katılım formunu doldurarak,  ödeme dekontunu DEİK'e (Talha Usluoğlu, E-Posta: africa@deik.org.tr, Tel: 0212 339 50 46) iletmeleri rica olunur.

TÜRKİYE-SEYŞELLER IŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI, 7-13 MAYIS 2018, SEYŞELLER

Türkiye-Seyşeller İş Konseyi organizasyonu kapsamında 7-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında, iki ülke arasındaki farkındalığı artırmak için yapılabilecek çalışmalar, iş birliği alanları ve ülkenin ihtiyaçları konularının belirlenmesi amacıyla Türkiye-Seyşeller İş Konseyi ortak toplantısı ve iş konseyinin kurumsal ziyaretleri gerçekleştirildi. Seyşeller'e akredite olan T.C. Nairobi Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu'nun Seyşeller'e gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle düzenlenen iş konseyi ortak toplantısı ve görüşmelere; SCCI Genel Sekreteri Jouana Pillay, Seyşeller Yatırım Kurulu (SIB) CEO'su Cindy Vidot, Airtel Genel Müdürü Amadou Mahamat Dina, önceki dönem Turizm Bakanı Alain St. Ange, önceki dönem Doğal Kaynaklar Bakanı Peter Andrew Guy Sinon katılım sağladı. Toplantılarda Seyşeller'in liberal ekonomisi, güvenli ortamı, istikrarı ve huzuruyla yatırımcılar için büyük fırsatlar barındırdığını belirten yetkililer; ülkede özellikle turizm yatırımları, inşaat, balıkçılık, deniz ürünleri, petrol arama işlemleri, enerji, teknoloji, tekstil ve tarımsal ürün işleme gibi konularda Türk iş dünyası için önemli ticaret ve yatırım fırsatlarının olduğunu dile getirdi. Görüşmelerde İş Konseyi Başkanı Av. Süleyman Boşca, DEİK ve Türkiye-Afrika İş Konseylerinin yapısı ve faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulunarak; Afrika ülkeleri ile tüm alanlarda ilişkileri güçlendirmenin stratejik hedefleri olduğunu belirtti ve Afrika kıtası ile eşit ortaklığa dayalı yeni bir iş birliği modeli tesis etmek istediğini, Seyşeller'in bu bağlamda Afrika'ya açılım için iyi bir ortak olduğunu dile getirdi.

Diğer İş Konseyleri