TÜRKİYE - RUSYA İŞ KONSEYİ

RUSYA ÜLKE BİLGİ NOTU, OCAK 2024
RUSYA ÜLKE BİLGİ NOTU, KASIM 2022
RUSYA ÜLKE BİLGİ NOTU, EYLÜL 2022
RUSYA ÜLKE BİLGİ NOTU, TEMMUZ 2022
RUSYA ÜLKE BİLGİ NOTU, HAZİRAN 2022
SONUÇ RAPORU: TÜRKİYE-RUSYA İŞ KONSEYİ 21.ORTAK TOPLANTISI VE İŞ FORUMU
RUSYA BİLGİ NOTU, TEMMUZ 2021
INNOPROM ULUSLARARASI SANAYİ FUARI VE TÜRKİYE-RUSYA İŞ FORUMU SONUÇ RAPORU, 8 TEMMUZ 2019, YEKATERİNBURG

INNOPROM-2019 Uluslararası Sanayi Fuarı çerçevesinde 8 Temmuz 2019 tarihinde Yekaterinburg şehrinde Türkiye – Rusya İş Konseyi organizasyonunda düzenlenen Türkiye-Rusya İş Forumuna lişkin sonuç raporu ekte yer almaktadır

CENGİZ GÜL: “HEDEFİMİZ TÜRKİYE-RUSYA ARASINDAKİ TİCARET HACMİNİ, GELECEK DÖNEMDE 100 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAK”

CENGİZ GÜL: "HEDEFİMİZ TÜRKİYE-RUSYA ARASINDAKİ TİCARET HACMİNİ, GELECEK DÖNEMDE 100 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAK"

Rusya'nın Yekaterinburg şehrinde 8-11 Temmuz 2019 tarihleri arasında düzenlenecek X. INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarı'nın Tanıtım Toplantısı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu(DEİK) ev sahipliğinde, Türkiye-Rusya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Cengiz Gül, Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Aydar Gaşigullin, fuarın operatörlüğünü üstlenen Formika Şirketler Grubu yetkilisi Anton Atroşkin, milli katılım organizasyonunu gerçekleştirecek Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Özkan Aydın'ın katılımıyla 7 Şubat 2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Türkiye ve Rusya'nın ilgili bakanlık ve kurum temsilcilerinin katılımıyla 20-22 Aralık 2018 tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirilen Sanayi Çalışma Grubu Toplantısı sırasında, 8-11 Temmuz 2019 tarihleri arasında Yekaterinburg şehrinde düzenlenecek olan X. INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarı'na Türkiye'nin milli katılım organizasyonunun düzenlenmesi konusunda mutabık kalınmıştı. Fuarla eşzamanlı olarak T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle Türkiye- Rusya İş Forumu düzenlenmesi de planlanıyor.

DEİK/Türkiye-Rusya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Cengiz Gül,Rusya Federasyonu ile 2012 yılında yakalanan 33 milyar dolar üstündeki rekor ikili ticaret hacminin, aradan geçen yıllar içerisinde önemli düşüş yaşadığını söyledi. Son dönemde ikili siyasi ilişkilerde yaşanan olumlu gelişmelerin ticari faaliyetlere de yansıdığını belirten Gül, 2017 yılı ikili ticaret rakamlarına göre Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı 2,7 milyar dolar, Türkiye'nin Rusya'dan ithalatı ise yaklaşık 19,5 milyar dolar seviyesinde olduğunu vurguladı. Gül, "2018 yılı sonu ikili ticaret rakamlarına göre Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı 3,4 milyar dolar, ithalatımız ise 21,9 milyar dolar seviyesinde olup toplam ticaret hacmi yaklaşık 25,5 milyar dolar seviyesine ulaştı. Hedefimiz, Türkiye-Rusya arasındaki ticaret hacmini, gelecek dönemde 100 milyar dolara çıkarmak" dedi. 8-11 Temmuz 2019 tarihleri arasında Rusya Federasyonu Yekaterinburg şehrinde düzenlenecek olan X. INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarı'nın Türk iş dünyası temsilcilerine tanıtılmasının amaçlandığını belirten Gül, "Biz bu tür çalışmalara daha çok önem vermeliyiz. Ticaret hacmimiz henüz yeterli seviyede değil. DEİK olarak gelecek 6 ay içinde Rus pazarını tanıtmaya yönelik iş forumu, seminerler gibi birçok program gerçekleştireceğiz" dedi.

Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Aydar Gaşigullin, 2019 yılında çok önemli gelişmeler beklediğini söyledi. X. INNOPROM fuarı için Türkiye ve Rusya liderlerinin karar aldığını belirten Gaşigullin, Türkiye'nin bu yıl fuarda partner ülke olacağını belirtti. X. INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarı'nın tanıtımının DEİK'te yapılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Gaşigullin, DEİK'in çok önemli bir konuma sahip olduğunu ifade etti. Rusya'nın, ticari, kültürel ve beşeri alanlarda aktif olunan 2018 yılını 25 milyar dolar ticaret hacmi ile kapattığını belirten Gaşigullin, 2019 yılının daha da aktif geçmesini istediklerini söyledi. Türkiye'nin, Rusya'nın birkaç federal bölgesinde diplomatik ve ticaret temsilciliğinin bulunduğunu belirten Gaşigullin, yanı sıra X. INNOPROM Uluslararası Sanayi Fuarı'nın düzenlendiği Yekaterinburg bölgesinde Türkiye'nin fahri konsolosluğunun olduğunu hatırlattı.

"2 binden fazla Türk şirketinin Rusya'da 10 milyar dolardan fazla yatırımı var"

Gaşigullin, "Fahri konsolosluğun sadece bu bölgede olması Türkler için önemli olduğunu gösteriyor. Burada Türkiye'yi turizm açısından temsil etmesi için olanak var. Türkiye'den Yekaterinburg bölgesine direkt uçuş seferi bulunuyor. 8-11 Temmuz'da düzenlenecek fuar tarihleri de Türkiye'den uçuş seferlerine göre planlandı. Ayrıca, pek çok yatırımcı İstanbul'dan aktarma yaparak fuara gelecektir. Türkiye'nin fuara katılımının yeni bir ivme kazandıracağına inanıyoruz. Pek çok bölgeden katılım var; ama Türkiye'nin katılımı sevindirici olacak. Fuarda aynı zamanda Türkiye-Rusya İş Forumu'nun düzenlenmesi de planlanıyor. Rusya'da 2 binden fazla Türk şirketi 10 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Fuarda eski temaslara ek olarak, yeni temaslar sağlanabilir" dedi. Gaşigullin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalanan kararnameyle, uluslararası kara taşımacılığı yapan sürücüler ve hizmet pasaportu sahiplerine, Türkiye'nin Rusya'daki diplomatik temsilciliklerinde çalışanlara yönelik vize uygulamasına son verildiğini söyledi.

"INNOPROM, Rusya pazarına girmede büyük bir anahtardır"

Fuarın operatörlüğünü üstlenen Formika Şirketler Grubu temsilcisi Anton Atroşkin, fuarla ilgili kapsamlı sunum yaparak,fuara siyasi düzeyde de büyük bir katılım olduğunu belirtti ve ayrıca 600'den fazla şirketin fuara katılacağını, katılımcıların 3'te 2'sinin yabancı şirketler olduğunu söyledi. 107 farklı ülkeden yabancı firma temsilcilerinin de fuara geleceğini ifade eden Atroşkin, "Ayrıca standı olmayıp alıcı olarak gelecek şirketler de var. Fuar 55 bin metrekarelik büyük bir alanda gerçekleşecek. Networking buluşmalarının dışında da pek çok kültürel ve sosyal etkinlik gerçekleşecek. Türk iş insanlarının fuarlara ciddi bir katılım gösterdiğini biliyoruz" dedi. INNOPROM 2019 Fuarında ‘Enerji teknolojileri', ‘Eklemeli üretim teknolojileri', ‘Endüstriyel otomasyon ve IoT', ‘Metal İşlemesi, Makine Yapımı ve Makine Yapımı Endüstrisi için parça üretimi' konularının ele alınacağını belirten Atroşkin, "Bu alanlarda faaliyet gösteren büyük Türk şirketlerinin olduğunu biliyoruz. Bu şirketleri, sizin de yardımınızla fuara çekebileceğiz. Bu yıl Türkiye'nin fuara ortak olması çok önemli. Pek çok Rus şirketi, Türklerle çalışıyor. Bu temasları daha da yoğunlaştırmalıyız. İmalat ve sanayi alanında da ilişkilerimizi daha da geliştirmeliyiz. INNOPROM'a ortak olan ülkeler, bir sonraki yıllardaki fuarlara da katıldılar, fuardan birçok ticari çıkar elde ettiler. INNOPROM, Rusya pazarına girmede büyük bir anahtardır" dedi.

Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri Özkan Aydın, Orta Anadolu İhracatçı Birliği'nin 8 farklı alandaki ihracatçı birliğinden oluştuğunu aktardı. Fuara milli katılım organizasyonu görevinin T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından Makine ve Aksamları İhracatçı Birliği'ne verildiğini belirten Aydın, "Biz bu görevi elimizden geldiğince Sayın Bakanımızın da önderliğinde, Türkiye'nin katılımını en iyi şekilde yapma görevini üstlendik. Bu konuda çalışmalarımız da sürüyor. Tabii ki bu bir sanayi fuarı. Sadece bir makine fuarı değil, onun için biz bu konuda diğer ihracatçı birlikleri ile de temas halindeyiz. Yani savunma sanayi, otomotiv, gemi- yat sanayi, elektrik ve elektrikli cihazlar, demir-çelik ihracatçıları birliği gibi birlikler ile görüşüyoruz. Biz bu görevi sadece bir makine ihracatı veya makine fuarı olarak görmüyoruz. Burada zaman gibi bazı zorluklar var. Zaman sorununu da Rus dostlarımızın da yardımlarıyla üstesinden gelip hem fuara hem de İş Forumu'na en etkin şekilde katılmayı hedefliyoruz" dedi.

Toplantı, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Türkiye - Rusya Infografikleri
Rusya Federasyonu’ndan İşbirliği Teklifleri

Rusya Federasyonu’nun Türkiye’deki Ticaret Mümessilliği aracılığıyla Kurulumuza iletilen işbirliği teklifleri, bölge ve sektörel tanıtım bilgileri aşağıda sunulmaktadır:

-Hava fotoğrafçılığı ve video çekiminde kullanılan sabit kanatlı ve döner kanatlı insansız  uçak tipleri üreten FİNCO LLC firmasının tanıtım yazısı ve sunumuna https://www.deik.org.tr/ Contents/FileAction/5862 ve https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5863 adresli bağlantılardan ulaşılabilmektedir.

-Novorossiysk’te yerleşik kapıdan kapıya konteyner taşımacılığı, gümrük hizmetleri, Rusya içi nakliye ve depolama hizmetleri vermekte olan NOVOTRANS YUG firmasının tanıtım sunumuna https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5864 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-Krasnoyarsk bölgesinde yerleşik, “WEDGE-LOCK®” marka adı ile madencilik alanında kullanılmak üzere sıkıştırma teknolojisi geliştiren 53 Ltd. firmasının tanıtım yazısına https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5865 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-TROİTSK kağıt fabrikasının web sitesine http://tbf.ru/eng/ adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-Alman “NRGroup” iştirakı olan, merkezi elektrik sistemleri üreten BIOTEC firmasının tanıtım yazısı ve sunumuna https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5866 ve https://www.deik.org.tr/Contents/ FileAction/5867 adresli bağlantılardan ulaşılabilmektedir.

-Organik gübre üretimi alanında faaliyet gösteren TORFPROM firmasının işbirliği ve tanıtım bilgisine https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5868, https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5869 ve https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5870 adresli bağlantılardan ulaşılabilmektedir.

-Çeboksarı şehrinde yerleşik dozer ve ekskavatörler için yürüyen aksam parçaları üretimi yapan CHAZ fabrikasının tanıtım yazısı ve ürün kataloğuna https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5871 ve https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5872 adresli bağlantılardan ulaşılmaktadır.

-Volgograd’da faaliyet gösteren YUGZHELDORMASH fabrikasının tanıtım yazısı ve sunumuna https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5873 ve https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5874 adresli bağlantılardan ulaşılabilmektedir.

-Yeni teknolojiler kullanılarak kendi markaları ile içme suyu üreten Astrahan şehrinde yerleşik NANOAQUA firmasının işbirliği teklifini içeren yazısına https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5875 adresli bağlantıdan, tanıtım sunumuna ise https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5877  bağlantısından ulaşılabilmektedir.

-Leningrad Bölgesinde mevcut iş ve yatırım ortamı sunumuna https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5880 , anılan bölgede bulunan Kola Sanayi Parkının tanıtımına ise https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5881 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-Tula bölgesinde yerleşik olup, inşaat malzemeleri alanında faaliyet gösteren ve kendi patentlerini geliştiren ARMASTEK firmasının genel tanıtımına https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5882, ayrıca ürün tanıtımına https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/5883 adresli bağlantılardan ulaşılabilmektedir.

-Alüminyum doğrama profil üretimi yapan ALTEK firmasının tanıtımına https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/6357 adresli bağlantıdan ulaşılmakta olup, ayrıntılı bilgi için firmanın http://altek.su/index.php/en/ adresli web sayfası ziyaret edilebilir.

-Tyumen bölgesinde yerleşik Yalutorovskiy et fabrikasının tanıtımına https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/6358 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-Endüstriyel liyosel elyaf ve filament iplik üretimi yapan ELBRUS firmasının tanıtım ve işbirliği yazısınahttps://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/6359 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-“Sinara Transport Machines” firmasının tanıtım dosyasına https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/6360 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-Çelik demir alanında üretim yapan Nijniy Tagil şehrinde yerleşik FERROSPLAV firmasının tanıtımına https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/6361 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-Türkiye’ye tıp malzemeleri satmak isteyen KANONFARMA firmasına http://www.canonpharma.ru /en/ adresli web sayfasından ulaşılabilmektedir.

-Veterinerlik ilaç ve sarf malzemeleri üretimi ile iştigal eden BELFARMAKOM firmasının tanıtım dosyasına https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/6362 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-Kozmetik malzemeleri üreticisi TEANA firmasının bilgilerine http://www.teana-team.ru/eng/ adresli web sayfasından ulaşılabilmektedir.

Yukarıda bahsedilen firma ve kurumlarla işbirliği yapmak isteyen üyelerimizin doğrudan bağlantı kurmaları veya RF Ticaret Mümessilliğine (Ankara ofis: tel. 0312- 425 20 90, 425 46 90, e-posta: trade.ankara@yandex.ru / İstanbul ofis: tel. 0212-244 35 87 / e-posta: rustradeist@yandex.ru ) başvurmaları gerekmektedir.

Ayrıca, münferit şekilde Kurulumuza iletilen işbirliği teklifleri aşağıda sunulmaktadır:

-SOYUZSNAB şirketler grubu, süt ve süt ürünleri alanında faaliyet gösteren Türk firmaları ile işbirliği kurmak istemektedir. Ayrıntılı bilgi için http://www.ssnab.ru/ web sayfası ziyaret edilebilir veya aşağıdaki irtibatlardan firma yetkilisine ulaşılabilmektedir:

Natalya Polyakova, Pazarlama ve Reklam Departmanı Müdürü
Tel.: +7 (495) 937-87-73, dah.7168
e-posta: polyakova.na@ssnab.ru

-Tataristan’da Alabuga Özel Ekonomik Bölgesinde faaliyet gösteren POLİMATİZ firması, geniş yelpazede inşaat malzemeleri üretmektedir. Firmanın Türkçe tanıtım sunumuna https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/6363 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-Tataristan’da yerleşik ÇELNI Sanayi Parkı’nın Türkçe sunumuna https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/6364 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

-Moskova’da bulunan LIDINGS hukuk danışmanlık firmasının Türkçe tanıtım dosyasına https://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/6365 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

Türkiye-Rusya İş Forumu Sonuç Raporu, Antalya, 22 Nisan 2015

T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma Bakanı Sayın Aleksey Ulyukayev’in katılımlarıyla 22 Nisan 2015 tarihinde Antalya’da gerçekleştirilen Türkiye – Rusya İş Forumu’na ilişkin sonuç raporu ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

Türkiye-Rusya İş Forumu Sonuç Raporu, 22 Nisan 2015
Türkiye-Rusya İş Konseyi XVII. Ortak Toplantısı Sonuç Raporu, 30 Mart 2015
Türkiye-Tataristan İş Forumu Sonuç Raporu, 27-28 Mart 2015

Diğer İş Konseyleri