TÜRKİYE - IRAK İŞ KONSEYİ

TÜRKİYE-IRAK İŞ, YATIRIM & MÜTEAHHİTLIK FORUMU, İSTANBUL

T.C. Ticaret Bakanlığı ev sahipliğinde, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ile Irak Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FCCI) iş birliğinde, Kurulumuz organizasyonunda; T.C. Ticaret Bakanı Sn. Mehmet Muş ve Irak Ticaret Bakanı Sayın Dr. Alaa Ahmed Hassan Obaid'in teşrifleriyle "Türkiye-Irak İş, Yatırım ve Müteahhitlik Forumu" 19 Kasım 2021 tarihinde İstanbul Wyndham Grand Levent Otel'de gerçekleştirilecektir. 

Irak Cumhuriyeti ve IKBY kamu yetkilileri ile özel sektör temsilcilerinin yer alacağı İş Forumu'nda proje sunumları, paneller ve ikili iş görüşmelerinin yanı sıra ilgili Iraklı kurumların yetkilileriyle G2B görüşmeleri gerçekleştirme imkanı olacaktır.

Bahse konu İş Forumu'na; Gıda & Gıda İşleme, Tarım, Üretim Makinaları, Sağlık, İnşaat, Altyapı, Yapı Malzemeleri, Savunma Sanayi, Lojistik, Finans ve Bankacılık, Mobilyacılık, Enerji, Havayolu Taşımacılığı, Medikal, İlaç, Giyim & Tekstil ve Petrol & Akaryakıt sektörlerinden Türk ve Iraklı firmaların katılım sağlaması öngörülmektedir.

Söz konusu İş Forumu'na katılım sağlamak isteyen üyelerimizin, bağlantıda yer alan katılım formunu en geç 16 Kasım 2021 Salı günü saat 17.00'ye kadar eksiksiz doldurarak kayıt olmaları önemle rica olunur.

Detaylı bilgi için:

Abdullah Esin, DEİK/Türkiye-Ortadoğu ve Körfez İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı

E: odokorfezbolgesi@deik. org.tr | T: 0212 339 50 21

 

BAKAN MUŞ: “TÜRK FİRMALARI IRAK’TA HER PROJEDE YER ALMAYA HAZIR”

T.C. Ticaret Bakanlığı ev sahipliğinde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonunda, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ile Irak Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FICC) iş birliğinde düzenlenen Türkiye–Irak İş, Yatırım & Müteahhitlik Forumu 19 Kasım 2021 tarihinde İstanbul'da gerçekleşti.

İki ülke iş dünyasını buluşturan foruma T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Irak Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Dr. Alaa Ahmed Hassan Obaid, Irak Ulaştırma Bakan Yardımcısı Talib Abdullah Baish, IKBY Bakanlar Kurulu Divan Başkanı Umid Sabah Othman, T.C. Irak Büyükelçisi Ali Rıza Güney, DEİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, Irak Ticaret Odaları Federasyonu (FICC) Başkanı Abdulrezzaq Al-Zuhairi, Iraklı ve Arap Müteahhitler Derneği Başkanı Ali Fakhir Al Sinafey, IKBY Müteahhitler Birliği Başkanı Serow Dizayi, DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Emin Taha, Irak-Türkiye İş Konseyi Başkanı Cafer Resul Al-Hamdany ile yaklaşık 350 iş insanı katıldı. 

T.C. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türk müteahhitlik firmalarının gerek tecrübeleri, gerekse ulaştıkları ileri teknoloji ve beceri seviyesiyle önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek her türlü projede yer almaya hazır olduğunu belirterek, "Irak, geçen yıl itibarıyla Türkiye'nin dünyaya ihracatında 4. sırada yer aldı. Ülkemiz ise Irak'ın dünyaya ihracatında 3. sırada. 2020'de yaklaşık 11 bin 500 firmamız Irak'a ihracat gerçekleştirdi. Irak'a ihracatımızda zengin bir ürün çeşitliliği mevcut olup, hemen her sektörümüzün Irak ile iş yaptığını memnuniyetle vurgulamak isterim. Irak'ın yeniden inşası kapsamında 2019'da iki ülkeden güçlü bir katılımla gerçekleştirilen iş forumunun ardından, bugün de müteahhitlik sektörünün en seçkin temsilcileri ile geniş ve güçlü bir katılımla İstanbul'dayız. Türk müteahhitlik sektörü çok önemli bir yere sahip. Türk firmalarınca Irak'ta bugüne kadar 31 milyar dolar değerinde 1.034 proje üstlenildi. Bu rakam, Türk firmalarının dünyada üstlendikleri toplam proje bedelinin yaklaşık yüzde 7'sine tekabül etmekte ve Irak'ı, Türk firmaları tarafından dünyada en fazla proje üstlenilen 3. ülke konumuna getirmektedir. Son yıllarda yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler nedeniyle üstlenilen yeni projelerde bir azalma yaşanmış olsa da Irak'ta ticari anlamda umut verici yeni bir döneme girdiğimizi söylemek mümkün. Bu kapsamda firmalarımız son dönemde Irak'ın önemli altyapı ve üstyapı projelerini üstlenmeye başladılar. Türk müteahhitlik firmaları gerek tecrübeleri, gerekse ulaştıkları ileri teknoloji ve beceri seviyesiyle önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek her türlü projede yer almaya hazır. Müteahhitlik ve inşaatın yanı sıra iş insanlarımız enerji, sağlık, ilaç, gıda, tarım, giyim-tekstil, makine ve ekipmanları sektörlerine de ilgi duymakta olup, bu alanlarda da iş birliğine hazırız." diye konuştu.

Bakan Muş: "Demir yolu ve boru hattının Türk firmalarınca yapılmasını arzu ediyoruz"

Bakan Muş, iki ülke arasında gerçekleştirilmesini önemli gördükleri projelere değinerek. "Özellikle iki ülkeyi birbirine bağlayacak ve aynı zamanda Irak'ın Asya ve Avrupa arasında bir ticaret merkezi haline gelebilmesini sağlayacak olan demir yolu projesine büyük önem veriyoruz. Bu proje aynı zamanda ülkemizin de Irak üzerinden Körfez ülkelerine erişimini kolaylaştıracaktır. Bu projenin Türk firmaları tarafından yapılmasını arzu ediyoruz. Oluşturulacak yeni boru hattı projelerinde Türk firmalarının işi üstlenmeleri halinde çok başarılı işlere imza atılacağından eminiz. Ayrıca, Musul'da Organize Sanayi Bölgeleri inşa edilmesinin, Musul halkının refahına büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Muş, Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması'nı en kısa sürede imzalamak istediklerini, bu vesileyle Irak'ın hak ettiği yatırımları çekeceğine inandıklarını kaydederek, geçen yıl aralık ayında imzalanan Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması'nın en kısa sürede yürürlüğe girmesini arzu ettiklerini vurguladı.

Bakan Obaid:" 5 yıla kadar müteahhitlere çok girişli çıkışlı vizeler verilmesi konusunda anlaştık"

Irak Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Dr. Alaa Ahmed Hassan Obaid ise, "Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile sabah bir araya geldik. Özellikle iş insanlarımız için vize kolaylığı getirilmesi konusunda anlaşmaya vardık. 5 yıla kadar müteahhitlere çok girişli çıkışlı vizeler verilmesi konusunda hemfikiriz. Önümüzdeki dönemde bunu yaygınlaştıracağız ve diğer kesimlere de bunu yayacağız. Irak'ta DAEŞ bazı bölgeleri ele geçirdi, sonrasında bu bölgeler teröristlerden temizlendi. Şimdi bu bölgelerin, imar ve kalkınması meselesi var. Bugünkü toplantımızda inşallah yeni ortaklıklar için imza atacağız ve katma değeri yüksek anlaşmalar yapacağız. İki ülke arasında her ay 1 ila 1,5 milyar dolarlık ticaret hacmi söz konusu. Bu daha da gelişebilir. Aynı coğrafyanın insanlarıyız, Türkiye'nin ekonomik alandaki deneyimi ve tecrübesi bizim için örnektir. Ekonomiler etkilendi, mutlaka ekonomik bölgesel kümeler olması lazım. Bu aynı zamanda bölgenin ekonomik, siyasi ve sosyal yönden istikrarı için büyük etken teşkil edecektir. Dünyada kaynak temin edilmesinde sıkıntılar çekilmektedir. Ülkeler ve özel sektörler arasında çalışmaların yapılması lazım. Artık yeşil yatırım ve akıllı yatırımdan söz ediliyor. Bu alanda fiyatların istikrarı da çok önemli. Bu forumda, gelecekte önemli projeler üzerinde de durmamız lazım. Temiz enerji gibi yeni sanayi alanları var. Irak hükümeti ticaretin desteklenmesi alanında bir dizi kararlar aldı. Türkiye ile bu konuda çalışacağız, güzel yansımaları olacaktır" şeklinde konuştu.

Baish: "Demir yolu ve liman projelerimizle ile lojistik hizmetlerini genişleteceğiz"

Irak Cumhuriyeti Ulaştırma Bakan Yardımcısı Talib Abdullah Baishise Irak'ta yatırım vadeden çok büyük imkanların bulunduğunu belirterek, "Bilhassa demir yolu sektöründe 12 projemiz bulunuyor. Ticaret alanında yatırımlar birkaç eksen üzerinde yapılıyor. Projelerimizden 6'sı netleşti, bunun altyapısını yapmak için de şu an hazırlık safhasındayız. Ayrıca limanlarda yatırım yapmak için büyük bir projemiz söz konusu. Bu liman projesinin etki sahası, üç ana sanayi bölgemizi kapsıyor. Şu anki limanların ve lojistik hizmetlerinin genişletilmesi doğrultusunda çalışıyoruz. Habur bölgesine kadar uzanacak bir demir yolu projemiz ise masada. Forum ile Sayın Bakanlarımızın desteğini de alarak, iki ülke iş dünyamız arasındaki ekonomik, ticari ve yatırım ilişkilerinin eşik atlayacağına inanıyorum. Yatırım fırsatları bizim aramızda daha iyi bir iş birliğine ortam sağlayacaktır. Bir araya gelirken tüm dürüstlüğümüzle buna devam etmek istiyoruz." diye konuştu.

Othman: "Kusursuz bir ekonomik dönüşüm yapmak istiyoruz"

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Bakanlar Kurulu Divan Başkanı Umed Sabah Othman, Türkiye'de bulunmaktan onur duyduklarını belirterek, "Bu önemli forumda, müşterek hizmet sunmak, ticari ilişkileri daha iyi yerlere taşımak için bir aradayız. IKBY olarak çalışmalarımızı anayasaya bağlı olarak yürütüyor ve kusursuz bir ekonomik dönüşüm yapmak istiyoruz. Devletimiz ve ticari ilişkilerimizle bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Bireysel girişimlerden uzak, sadece ortaklaşa çalışarak hedeflerimize ulaşabiliriz. Böylece tüm diğer sektördeki katılımcılarla bütünleşelim ve çalışalım istiyoruz. Irak Merkezi Hükümeti ile IKBY olarak aramızda sorun olmasını istemiyoruz, ticaretimizi geliştirmek istiyoruz. IKBY'de ihracata dayalı çok büyük bir kalkınma var. Bizim yeşil yatırımla ilgili çalışmalarımız olacak. Tüm dünya şu anda bu alanda çalışıyor. Bunun üzerine odaklanacağız. Türk tarafı olarak sizlerin yeşil yatırımlarınızı bekliyoruz. Uluslararası nakliyat konusunu birlikte geliştirebiliriz. IKBY olarak, bankacılık sektörünü de ticari sektörü geliştirirken geliştirmemiz lazım." dedi.

Olpak: "Irak'ta rekabet şartları içinde pozitif ayrımcılık talep ediyoruz"

Türkiye ile Irak arasında 17 milyar dolar seviyesinde bir ticaret hacmi bulunduğuna ve Irak'ın ithalatındandan Türkiye'nin aldığı payın yüzde 20'den yüzde 27'ye yükseldiğine dikkat çeken DEİK Başkanı Nail Olpak, "Son dönemde Irak'a ihracatımızda altın-mücevher, plastik ve mobilya sektörleri öne çıktı. Ancak sadece bu sektörlere değil, başta imalat sanayi olmak üzere diğer sektörlere de odaklanmamız gerekiyor. Ülkelerimiz arasındaki mevcut ekonomik iş birliklerimizi geliştirmenin önünü açacak bazı tespit ve önerilerimizi de Türkiye-Irak İş, Yatırım ve Müteahhitlik Forumumuz kapsamında paylaştık. İş insanlarımızın ilettiği üzere şu anda Irak vizesi alma sürecinin kısaltılması çok önemli. Irak'ta iş yapan firmalarımızın personellerinin çalışma vizesi süreçlerinin kolay ve düşük maliyetli olmasını da önemsiyoruz. Transit geçiş izni konusu ise bir başka öncelikli alan. Geniş ve her geçen gün genişleyen demiryolu bağlantısı bulunan Türkiye'nin ağına Irak'ın bağlantısını sağlaması da önemli. Gıda, tarım, makine ekipman, savunma, lojistik, finans ve bankacılık, mobilya, enerji, sağlık ve medikal alan, giyim ve tekstil, enerji sektörlerinde daha fazla iş birliği yapılması için, daha kolaylaştırıcı adımların atılması gerekiyor. Özellikle Türk müteahhit ve müşavirlik firmalarımızın, Irak'ın altyapı, hastane, okul, kamu binaları projelerinde daha fazla yer almaları için rekabet şartları içinde pozitif ayrımcılık talep ediyoruz." diye konuştu.

Yerli sanayi hamlesiyle fabrika ve tesis kurma konusunda ciddi hedefleri olan Irak'ta Türk firmaların sahip olduğu know-how'ı uygulamalı olarak paylaşmaları önerisinde bulunan Olpak, "Bilgi ve networkun özellikle günümüz dünyasında ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. DEİK olarak tüm dünyaya yayılmış 148 iş konseyimize ait tüm networkumüzü, dostlarımızla birlikte kullanmaya zaman hazırız." dedi.

Eren: "Irak'tan gelecek her türlü talep ve iş birliği önerilerine açığız"

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Türk müteahhitlerin 1975'ten bu yana iş birliği içinde oldukları Irak'ta bugüne kadar 1.034 proje üstlendiğini belirterek, "Bugün, yeniden imar ve ekonomik kalkınma sürecinde bulunan komşumuz Irak ile mevcut iş birliğimizi geliştirmek; ülkenin bu yöndeki çalışmalarına katkıda bulunmak için son derece istekliyiz. Hedeflediğimiz iş birliğinin temelinde dostluk ve komşuluk sorumluluğumuz da olduğunun bilinmesini isterim." diye konuştu. Irak ekonomisinin kalkınmasına sağlayabilecekleri azami katkı için tüm imkanları araştırdıklarına değinen Eren, "Irak'ın ihtiyacı olan altyapı ve üstyapı projelerinin finansmanına yönelik farklı modeller üzerinde çalışılıyor. Daha önce olduğu gibi bugün de, TMB olarak her an sizlerle doğrudan temas kurmaya ve iş birliği önerilerine, talepleri değerlendirmeye açığız. Bölgemiz için büyük önem taşıyan Irak'a, kalkınma sürecinde 'yakın iş birliği ortağımız' gözüyle baktığımızı vurgulamak istiyorum." ifadesini kullandı.

Al-Zuhari: "İki ülke tarım ve enerji konusunda iş birliği yapmalı"

Irak Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Başkanı Abdulrezzaq Al-Zuhari ise Türkiye ile Irak'ın iş birliği yaparak üretim ve ihracat gibi konulara yönelmesi gerektiğini belirterek, "Karşılıklı kazanmak ve fayda sağlamak için iş birliğine çağırıyoruz. İş birliği gerek petrol gerek maden gerekse zirai alanlarda Irak ekonomisine katkı sağlayacaktır." dedi. İki ülke arasındaki ticaretin de artarak devam ettirilmesi gerektiğini dile getiren Al-Zuhari, gıda ve tarım üretimi konusuna yoğunlaşmak istediklerini anlattı. Al-Zuhari, Türkiye ile Irak arasında yapılacak iş birliği sayesinde Körfez ülkelerine kara ve demir yoluyla çok hızlı ihracat yapılabileceğini, bu konuda da iş birliği yapmak istediklerini söyledi.

Irak'tan Türk özel sektörüne iş birliği çağrısı

DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Emin Taha, İş Konseyinin kurulduğu 2001'den bu yana iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri güçlendirmek, ticaret hacmini artırmak ve Türk özel sektörüne yeni iş fırsatları sağlamak üzere tüm gücüyle çalıştığını söyleyerek, "Irak'ta bulunan Büyükelçiliğimiz, Konsolosluklarımız ve Ticaret Müşavirliğimiz ile koordinasyon halinde hareket ederek Türk firmalarımıza yeni iş fırsatları açmaya çalışıyor ve yaşadıkları sorunlara çözüm bulunması konusunda gayret gösteriyoruz. Iraklı makamlar ile de iletişimimizi güçlü tutuyor ve ülkelerimiz arasındaki yakın ilişkiden istifade ederek her iki ülkenin de faydasına olacak ticari çalışmalar yürütüyoruz." dedi.

Kamu yetkililerinin katıldığı G2B görüşmelere ve özel sektör temsilcilerinin bir araya geldiği B2B toplantılara ev sahipliği yapan Türkiye-Irak İş, Yatırım ve Müteahhitlik Forumu, Acarsan Holding'in ana sponsorluğu ile Lalav Group'un platin sponsorluğunda gerçekleştirildi.

Forum kapsamında, iki ülke iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla "Irak'ta Öncelikli Yatırım Projeleri" ve "Türkiye-Irak Ticaret Ortaklığı" başlıklarında iki panel düzenlendi.

TÜRKİYE VE IRAK İŞ DÜNYASI ANKARA’DA BİR ARAYA GELDİ

Başbakan Kazımi: "Türk Firmalarına Irak'ta Fırsat Ortamı Sunacağız"

Irak Başbakanı Mustafa El-Kazımi'nin Türkiye'ye resmi ziyareti kapsamında, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ev sahipliğinde düzenlenen ‘Irak Cumhuriyeti Başbakanı Mustafa El-Kazımi'nin Türk İş İnsanları ve Yatırımcıları ile Toplantısı', T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Emin Taha ve iki ülke iş dünyası temsilcilerinin katılımlarıyla hibrit olarak 17 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirildi.

Irak Başbakanı Mustafa El-Kazımi, Irak'ta yatırım açısından bakıldığında pek çok bakir alanın olduğunu, tecrübe sahibi Türk firmalarının bu fırsatı değerlendirmesini istediklerini söyledi. Kazımi, hali hazırda Irak'ta ciddi deneyimleri olan Türk özel sektörüne, her ne kadar zorlayıcı etkenler olsa da, Irak'ın kapılarının ardına kadar açık olduğunu söyledi. Irak Hükümeti olarak yeni beyaz bir sayfa açmak üzere karar aldıklarını söyleyen Kazımi, idari ve yapısal sorunların pek çok yatırımcıyı zor duruma soktuğunu bildiklerini, bununla beraber bu sorunların çözümüne ilişkin kollarını sıvadıklarını ifade etti. Kazımi, petrole dayalı ekonomiden sektörel çeşitlendirmeye doğru gitmek istediklerini, bunu gerçekleştirmek üzere Türk firmalarına bütün fırsat ortamlarını açacaklarını ekledi. Türkiye'nin yalnızca ekonomi ve ticaret alanında bir ortak olmadığını belirten Kazımi, Türkiye'nin Irak için dost ve kardeş bir ülke olduğunu, hep beraber iş birliği ile sorunların üstesinden gelinebileceğini söyledi. Irak'ın yeniden imarı için yapılacak yatırımlarda uzaktaki diğer ülkeleri değil komşu ülke Türkiye'nin yer almasını arzu ettiklerini dile getiren Kazımi, sorunların çözümünde ortak komiteler kurulabileceğini ifade etti.

Turagay: "Sektörel çeşitliliği hedefleyen Irak için Türk özel sektörü hazır"

T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Kasım ayı itibari ile iki ülke arasındaki ticaret hacminin 18,1 milyar dolara dayandığını ve daha önce 20 milyar dolar olarak koyulmuş olan hedefinde üstüne çıkacaklarını inandığını söyledi. Irak ile olan dostane ilişkilerin yanı sıra ekonomi ve ticaret faaliyetlerinin de olduğu söyleyen Turagay, Türk müteahhitlerinin şimdiye kadar Irak'ta gerçekleştirdiği iş hacminin 27 milyar dolar olduğunu ve 1000'in üzerinde projeye imza attıklarını söyledi. Petrole dayalı ekonomiden sektörel çeşitliliği hedefleyen Irak için Türk özel sektörünün hazır olduğunu söyleyen Bakan Yardımcısı, bu iş birliklerinin arttırılabilmesi için sorunların en kısa sürede çözüme kavuşturulmasının önemli olduğunu söyledi.  Turagay, ilk atılacak adımların arasında Habur sınır kapısının yanında ikinci bir kapının açılması ve tren yollarının yeniden yapılandırılarak Türkiye'den Bağdat'a olan eski hattın tekrar açılması hususlarının dikkate alınabileceğini ekledi. Bugün imzalanan 'Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması' ile iki ülke iş insanlarının önündeki engelleri ortadan kalktığını vurgulayan Turagay, diğer önemli anlaşmaların imzalanmasıyla da birçok stratejik proje hayata geçirebileceğini söyledi.

Olpak: "Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması ile hız kazanabiliriz"

DEİK Başkanı Nail Olpak, özellikle son dönemde Irak hükümetinin sanayi üretiminde yerlileşme hedefi olduğunu bildiklerini ve bu kapsamda Türk sanayi kuruluşlarının özellikle enerji, tekstil ve gıda sektörlerindeki deneyimlerini Iraklı ortakları ile paylaşmaya hazır olduğunu ifade etti. Olpak, bu iş birliklerinin Irak'ın kalkınması adına önemli ölçüde katma değer sağlayacağına inandığını söyledi. Olpak, Türkiye ve Irak arasında uzun süredir gündemde olan "Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması"nın imzalanması halinde iki ülke arasındaki yatırım ilişkileri hız kazanacağını, bu konuyu bu toplantıda bir kez daha gündeme getirilmesinin önemli olduğunu ifade etti. Olpak, Irak kamu ihale şartnamelerinde genellikle AB menşeli ürün kullanma zorunluluğu getirildiğini, bu durumun AB standartlarında üretim yapan Türk firmalarının Irak pazarında rekabetçi olmalarını engellediğini söyledi. DEİK Başkanı Nail Olpak, sorunun çözümü hususunda Iraklı yetkililerin atacağı adımların yüksek öneme haiz olduğunu söyledi.

DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Emin Tahaise, tek sınır kapısının yanı sıra ikinci bir sınır kapısının açılmasının önemli olduğunu, 2012'ye kadar Türk tırlarının Bağdat'a kadar hareket edebildiğini; ancak şu aşamada bu duruma kısıtlama getirildiğini söyledi. Bu sorunun çözümünün her iki ülke faydasına olacağını belirten Taha, vize hususunda yaşanan sorunların da giderilmesinin iş yapma ortamını kolaylaştıracağını ifade etti. Irak iç piyasasını korumak maksadıyla bazı Türk ürünlerinin ithalatına yasak getirilmesinin Irak'ın lehine olmadığını söyleyen Taha, Türk firmalarının Irak'ta iş ve yatırım yapmak için istekli olduğunu; ancak bu sorunların çözüme kavuşmasıyla birlikte Irak'ın kalkınmasının hızlanabileceğini ifade etti.

TÜRKİYE-IRAK İŞ FORUMU VE İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ

Yaklaşık 500 kadar Türk ve Iraklı iş insanının katılımıyla 20 Haziran 2019'da gerçekleştirilen Türkiye-Irak İş Forumu'nda ilk sözü alan Irak Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Muhammed Hashim Al Ani, Türk şirketlerinin özellikle sanayi, tarım, altyapı ve inşaat sektörlerinde gelişmiş ülkelerden biri olduğunu belirtti. Bu çerçevede, Türk şirketlerini Irak'ta çeşitli alanlarda yatırım yapmaya çağıran Al Ani, Irak-Türkiye İş Forumu'nun ikili ekonomik ilişkileri derinleştirmek ve çeşitli alanlarda iş birliğini geliştirmek açısından önemli bir aşama olduğunu kaydetti. Programın devamında T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, iki ülke Cumhurbaşkanları tarafından koyulan 20 milyar dolarlık ticaret hedefi kapsamında Bakanlık olarak her türlü desteği sağlayacaklarını ifade etti. 2018 yılında, Irak'ın ülkemizin dünyaya ihracatında 8,3 milyar dolar ile 4'üncü sırada yer aldığını belirten Bakan Pekcan, Irak'ın en çok ithalat yaptığı ülkenin de Türkiye olduğunu anımsattı. Bakan, diğer ülke iş adamlarının Irak'a gelmeye cesaret edemediği dönemlerde dahi, Türk iş insanlarının buraya gelerek korkusuzca Irak'ın ekonomisine katkı sağladığının da altını çizdi. Bakan Pekcan, DEİK-TİM tarafından düzenlenen bu forumun kısa vadede 20 milyar dolar ikili ticaret hacmine ulaşılması hedefine büyük katkı sağlayacağına inandığını da belirtti.

TÜRKİYE-IRAK İŞ FORUMU

T.C. Ticaret Bakanlığı başkanlığında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ortak organizasyonunda DEİK üyelerinin yanı sıra pek çok ihracatçı firma temsilcisinin de katılımıyla Bağdat'ta Türkiye-Irak İş Forumu düzenlendi. 19-20 Haziran 2019'da gerçekleştirilen program kapsamında T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Türk katılımcılar ile istişare toplantısı gerçekleştirdi. İş Forumunun sonrasında ise firmalar arası ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

IRAK'IN YENİDEN İMARI KONFERANSI

T.C. Ticaret Bakanlığı başkanlığında ve Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) organizasyonunda 25 Nisan 2019'da Bağdat'a bir müteahhitlik heyeti ziyareti gerçekleştirildi. Söz konusu ziyarete, DEİK Genel Sekreterliğini temsilen Orta Doğu ve Körfez Bölgesi Direktörü Suzan Cailliau iştirak etti.

IRAK'TAKİ GÜNCEL EKONOMİK GELİŞMELERE İLİŞKİN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI,İSTANBUL

Türkiye-Irak İş Konseyi olarak 19 Nisan 2019 saat 10.30'da İstanbul Wyndham Grand Hotel'de Bağdat Ticaret Müşaviri Sayın Ferdi Yayla ve T.C. Ticaret Bakanlığı yetkililerinin katılımı ile ‘Irak'taki Güncel Ekonomik Gelişmeler ve İşbirliği İmkanlarına İlişkin Değerlendirme Toplantısı' düzenlenecektir.

2018 ihracat verilerine bakıldığında Almanya, İngiltere ve İtalya'nın ardından dördüncü sırada yer alan Irak, 8 milyar 350 milyon dolar ile Türkiye'nin toplam ihracatındaki yeri %5'tir. Ülkedeki enerji ihtiyacı dikkate alındığında, enerji santralleri, yollar, hastaneler, havalimanları, demiryolları, rafinerilerin inşası başta olmak üzere birçok projenin önümüzdeki dönem hayata geçmesi beklenmektedir. Buna ek olarak gıda, ev tekstili, banyo mobilyaları vb. perakende alanlarında çalışan firmalarımız için fırsatlar olduğu tespit edilmiştir.

Bu minvalde, anılan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin en geç 18 Nisan 2019 Perşembe günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/898/12676 bağlantı adresinden kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

IRAK CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞME

Irak Cumhurbaşkanı Berham Saleh'in 3 Ocak 2019'da Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle Külliye'de heyetler arası görüşmeler gerçekleştirildi. Bu kapsamda, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın Irak Ticaret Bakanı Muhammed Hashim Abdulmecid Jasim ile yaptığı görüşmede Irak'a giren Türk mallarının çifte vergilendirilmesi konusu gündeme geldi. Diğer yandan yetkililer, ikinci sınır kapısı olarak öngörülen Ovaköy Sınır Kapısı'nın açılması için de çalışmaların hızlandırılacağını belirtti. Iraklı Bakan, Irak'ın yeniden imar sürecinde Türk firmaları ile çalışmak istediklerini ifade etti. Bunun üzerine Ruhsar Pekcan, yakın tarihte müteahhitlik firmalarımızdan oluşan bir heyetin Bağdat'a ziyaret düzenleyebileceğini ve bu kapsamda bir forum gerçekleştirilebileceğini belirtti.

IRAK'IN YENİDEN İMARI VE KALKINMASI KONULU FORUM

Irak Başbakanı Haidar Ebadi ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un katılımlarıyla 12-14 Şubat 2018'de Kuveyt Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde "Irak'ın Yeniden İmarı Kuveyt Uluslararası Konferansı" gerçekleştirildi. Türkiye'den 40 özel sektör temsilcisinin katıldığı konferansa; DEİK'i temsilen Bölge Koordinatörü Suzan Cailliau katıldı. Konferansın ilk gününde, birçok uluslararası sivil toplum kuruluşu Irak'a toplamda 337 milyon ABD Doları tutarında insani yardım taahhüdünde bulundu.

Türkiye-Irak Vize Uygulamaları İle İlgill Bilgi Ve Görüş Paylaşımı Toplantısı

Bilindiği üzere Türkiye'nin Irak vatandaşlarına uygulamaya başladığı yeni vize prosedürleri 6 Şubat 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Türkiye-Irak İş Konseyi olarak söz konusu uygulamaya kolaylıklar getirilmesi için resmi yetkililer ile birtakım görüşmeler yapılmıştır.

Bu çerçevede, İş Konseyi'nin konu ile ilgili çözüm önerilerine dair firmalar ile görüş alışverişinde bulunmak üzere 9 Mart 2016 tarihinde 15.00-17.00 saatleri arasında Istanbul Ceylan InterContinental Otel’de bir toplantı düzenlenecektir.

Anılan Toplantıya Katılmak istemeniz halinde 7 Mart 2016 tarihine kadar http://portal.deik.org.tr/ KatilimFormu/154/6454 bağlantısından kayıt yaptırabilirsiniz.

Irak’ta Yatırım Olanakları Konferansı, 10 Nisan 2015, İstanbul

Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’nin iştirakleriyle, DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi ev sahipliğinde 10 Nisan 2015, Cuma günü İstanbul Ceylan InterContinental Oteli’nde “Irak’ta Yatırım Olanakları Konferansı”nın düzenlenecektir.

Irak Sanayi ve Madenler Bakanı, İletişim Bakanı, Belediyeler ve Altyapı Bakanı, İmar ve İskan Bakan Yardımcısı, Irak Başbakanlığı Ekonomik İşlerden Sorumlu Bakanlar Kurulu Genel Sekreter Yardımcısı, Irak Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı, Trade Bank of Iraq Başkanı, Irak Özel Bankalar Federayonu Başkanı, Irak Ulusal Yatırım Komisyonu Başkan Yardımcısı’nın katılacağı “Irak’ta Yatırım Olanakları Konferansı” çerçevesinde; bankacılık, sanayi, iletişim ve imar ve iskan sektörlerinde ülkedeki işbirliği ve yatırım imkânlarına ilişkin üst düzey Bakan ve Bürokratların katılımlarıyla paneller gerçekleşecektir.

Ekli program çerçevesinde gerçekleştirilmesi öngörülen “Irak’ta Yatırım Olanakları Konferansı”na katılmak isteyen şirket ve kurum temsilcilerinin http://kayit.deik.org.tr/KatilimFormu/55/29 linki aracılığıyla 8 Nisan 2015 tarihine kadar online kayıt yaptırmaları ve katılım ücretini online kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir. Katılım ücreti DEİK üyesi şirket temsilcileri için 200 Euro, diğer şirket ve kurum temsilcileri için 300 Euro’dur.

Türkiye-Irak Çalışma Toplantısı

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Irak Başbakanı Haydar El Abadi, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Çevre ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımlarıyla  DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın ev sahipliğinde Türkiye-Irak Çalışma Toplantısını, 25 Aralık 2014 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Türkiye-Irak Çalışma Toplantısı'na ait detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

Irak’ın Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Nadim Hassan Al-Obaidi

Irak’ın Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Nadim Hassan Al-Obaidi ile 19 Haziran 2014 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen görüşmede,  Irak’taki son gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Erbilli İşkadınları ile Çalışma Yemeği

İstanbul’da çeşitli temaslarda bulunan Erbilli İş Kadınları onuruna 26 Nisan 2014 tarihinde, Türkiye-Irak İş Konseyi tarafından bir çalışma yemeği gerçekleştirildi.

Farda Jamil Pasha'nın Erbil’den gelen iş kadınları heyetine başkanlık ettiği etkinlikte; Irak’ta kadının iş hayatına atılması yönünde Türkiye’yi örnek aldıklarını, Erbil’de kadınlara yönelik eğitim programları alanında eksiklikler olduğunu bu nedenle Türkiye ile bu alanda işbirliği yapmak istediklerini ifade etti.
 

Diğer İş Konseyleri