TÜRKİYE - IRAK İŞ KONSEYİ

TÜRKİYE-IRAK İŞ FORUMU VE İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ

Yaklaşık 500 kadar Türk ve Iraklı iş insanının katılımıyla 20 Haziran 2019'da gerçekleştirilen Türkiye-Irak İş Forumu'nda ilk sözü alan Irak Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Muhammed Hashim Al Ani, Türk şirketlerinin özellikle sanayi, tarım, altyapı ve inşaat sektörlerinde gelişmiş ülkelerden biri olduğunu belirtti. Bu çerçevede, Türk şirketlerini Irak'ta çeşitli alanlarda yatırım yapmaya çağıran Al Ani, Irak-Türkiye İş Forumu'nun ikili ekonomik ilişkileri derinleştirmek ve çeşitli alanlarda iş birliğini geliştirmek açısından önemli bir aşama olduğunu kaydetti. Programın devamında T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, iki ülke Cumhurbaşkanları tarafından koyulan 20 milyar dolarlık ticaret hedefi kapsamında Bakanlık olarak her türlü desteği sağlayacaklarını ifade etti. 2018 yılında, Irak'ın ülkemizin dünyaya ihracatında 8,3 milyar dolar ile 4'üncü sırada yer aldığını belirten Bakan Pekcan, Irak'ın en çok ithalat yaptığı ülkenin de Türkiye olduğunu anımsattı. Bakan, diğer ülke iş adamlarının Irak'a gelmeye cesaret edemediği dönemlerde dahi, Türk iş insanlarının buraya gelerek korkusuzca Irak'ın ekonomisine katkı sağladığının da altını çizdi. Bakan Pekcan, DEİK-TİM tarafından düzenlenen bu forumun kısa vadede 20 milyar dolar ikili ticaret hacmine ulaşılması hedefine büyük katkı sağlayacağına inandığını da belirtti.

TÜRKİYE-IRAK İŞ FORUMU

T.C. Ticaret Bakanlığı başkanlığında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ortak organizasyonunda DEİK üyelerinin yanı sıra pek çok ihracatçı firma temsilcisinin de katılımıyla Bağdat'ta Türkiye-Irak İş Forumu düzenlendi. 19-20 Haziran 2019'da gerçekleştirilen program kapsamında T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Türk katılımcılar ile istişare toplantısı gerçekleştirdi. İş Forumunun sonrasında ise firmalar arası ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

IRAK'IN YENİDEN İMARI KONFERANSI

T.C. Ticaret Bakanlığı başkanlığında ve Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) organizasyonunda 25 Nisan 2019'da Bağdat'a bir müteahhitlik heyeti ziyareti gerçekleştirildi. Söz konusu ziyarete, DEİK Genel Sekreterliğini temsilen Orta Doğu ve Körfez Bölgesi Direktörü Suzan Cailliau iştirak etti.

IRAK'TAKİ GÜNCEL EKONOMİK GELİŞMELERE İLİŞKİN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI,İSTANBUL

Türkiye-Irak İş Konseyi olarak 19 Nisan 2019 saat 10.30'da İstanbul Wyndham Grand Hotel'de Bağdat Ticaret Müşaviri Sayın Ferdi Yayla ve T.C. Ticaret Bakanlığı yetkililerinin katılımı ile ‘Irak'taki Güncel Ekonomik Gelişmeler ve İşbirliği İmkanlarına İlişkin Değerlendirme Toplantısı' düzenlenecektir.

2018 ihracat verilerine bakıldığında Almanya, İngiltere ve İtalya'nın ardından dördüncü sırada yer alan Irak, 8 milyar 350 milyon dolar ile Türkiye'nin toplam ihracatındaki yeri %5'tir. Ülkedeki enerji ihtiyacı dikkate alındığında, enerji santralleri, yollar, hastaneler, havalimanları, demiryolları, rafinerilerin inşası başta olmak üzere birçok projenin önümüzdeki dönem hayata geçmesi beklenmektedir. Buna ek olarak gıda, ev tekstili, banyo mobilyaları vb. perakende alanlarında çalışan firmalarımız için fırsatlar olduğu tespit edilmiştir.

Bu minvalde, anılan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin en geç 18 Nisan 2019 Perşembe günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/898/12676 bağlantı adresinden kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

IRAK CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞME

Irak Cumhurbaşkanı Berham Saleh'in 3 Ocak 2019'da Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret vesilesiyle Külliye'de heyetler arası görüşmeler gerçekleştirildi. Bu kapsamda, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın Irak Ticaret Bakanı Muhammed Hashim Abdulmecid Jasim ile yaptığı görüşmede Irak'a giren Türk mallarının çifte vergilendirilmesi konusu gündeme geldi. Diğer yandan yetkililer, ikinci sınır kapısı olarak öngörülen Ovaköy Sınır Kapısı'nın açılması için de çalışmaların hızlandırılacağını belirtti. Iraklı Bakan, Irak'ın yeniden imar sürecinde Türk firmaları ile çalışmak istediklerini ifade etti. Bunun üzerine Ruhsar Pekcan, yakın tarihte müteahhitlik firmalarımızdan oluşan bir heyetin Bağdat'a ziyaret düzenleyebileceğini ve bu kapsamda bir forum gerçekleştirilebileceğini belirtti.

IRAK'IN YENİDEN İMARI VE KALKINMASI KONULU FORUM

Irak Başbakanı Haidar Ebadi ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un katılımlarıyla 12-14 Şubat 2018'de Kuveyt Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde "Irak'ın Yeniden İmarı Kuveyt Uluslararası Konferansı" gerçekleştirildi. Türkiye'den 40 özel sektör temsilcisinin katıldığı konferansa; DEİK'i temsilen Bölge Koordinatörü Suzan Cailliau katıldı. Konferansın ilk gününde, birçok uluslararası sivil toplum kuruluşu Irak'a toplamda 337 milyon ABD Doları tutarında insani yardım taahhüdünde bulundu.

Türkiye-Irak Vize Uygulamaları İle İlgill Bilgi Ve Görüş Paylaşımı Toplantısı

Bilindiği üzere Türkiye'nin Irak vatandaşlarına uygulamaya başladığı yeni vize prosedürleri 6 Şubat 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Türkiye-Irak İş Konseyi olarak söz konusu uygulamaya kolaylıklar getirilmesi için resmi yetkililer ile birtakım görüşmeler yapılmıştır.

Bu çerçevede, İş Konseyi'nin konu ile ilgili çözüm önerilerine dair firmalar ile görüş alışverişinde bulunmak üzere 9 Mart 2016 tarihinde 15.00-17.00 saatleri arasında Istanbul Ceylan InterContinental Otel’de bir toplantı düzenlenecektir.

Anılan Toplantıya Katılmak istemeniz halinde 7 Mart 2016 tarihine kadar http://portal.deik.org.tr/ KatilimFormu/154/6454 bağlantısından kayıt yaptırabilirsiniz.

Irak’ta Yatırım Olanakları Konferansı, 10 Nisan 2015, İstanbul

Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci’nin iştirakleriyle, DEİK/Türkiye-Irak İş Konseyi ev sahipliğinde 10 Nisan 2015, Cuma günü İstanbul Ceylan InterContinental Oteli’nde “Irak’ta Yatırım Olanakları Konferansı”nın düzenlenecektir.

Irak Sanayi ve Madenler Bakanı, İletişim Bakanı, Belediyeler ve Altyapı Bakanı, İmar ve İskan Bakan Yardımcısı, Irak Başbakanlığı Ekonomik İşlerden Sorumlu Bakanlar Kurulu Genel Sekreter Yardımcısı, Irak Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı, Trade Bank of Iraq Başkanı, Irak Özel Bankalar Federayonu Başkanı, Irak Ulusal Yatırım Komisyonu Başkan Yardımcısı’nın katılacağı “Irak’ta Yatırım Olanakları Konferansı” çerçevesinde; bankacılık, sanayi, iletişim ve imar ve iskan sektörlerinde ülkedeki işbirliği ve yatırım imkânlarına ilişkin üst düzey Bakan ve Bürokratların katılımlarıyla paneller gerçekleşecektir.

Ekli program çerçevesinde gerçekleştirilmesi öngörülen “Irak’ta Yatırım Olanakları Konferansı”na katılmak isteyen şirket ve kurum temsilcilerinin http://kayit.deik.org.tr/KatilimFormu/55/29 linki aracılığıyla 8 Nisan 2015 tarihine kadar online kayıt yaptırmaları ve katılım ücretini online kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir. Katılım ücreti DEİK üyesi şirket temsilcileri için 200 Euro, diğer şirket ve kurum temsilcileri için 300 Euro’dur.

Türkiye-Irak Çalışma Toplantısı

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Irak Başbakanı Haydar El Abadi, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Çevre ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımlarıyla  DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın ev sahipliğinde Türkiye-Irak Çalışma Toplantısını, 25 Aralık 2014 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Türkiye-Irak Çalışma Toplantısı'na ait detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız.

Irak’ın Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Nadim Hassan Al-Obaidi

Irak’ın Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Nadim Hassan Al-Obaidi ile 19 Haziran 2014 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen görüşmede,  Irak’taki son gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

Erbilli İşkadınları ile Çalışma Yemeği

İstanbul’da çeşitli temaslarda bulunan Erbilli İş Kadınları onuruna 26 Nisan 2014 tarihinde, Türkiye-Irak İş Konseyi tarafından bir çalışma yemeği gerçekleştirildi.

Farda Jamil Pasha'nın Erbil’den gelen iş kadınları heyetine başkanlık ettiği etkinlikte; Irak’ta kadının iş hayatına atılması yönünde Türkiye’yi örnek aldıklarını, Erbil’de kadınlara yönelik eğitim programları alanında eksiklikler olduğunu bu nedenle Türkiye ile bu alanda işbirliği yapmak istediklerini ifade etti.
 

Diğer İş Konseyleri