TÜRKİYE - TAYVAN İŞ KONSEYİ

TÜRKİYE-TAYVAN İŞ KONSEYİ 10. ORTAK TOPLANTISI

TÜRKİYE-TAYVAN INTERCONNECTED BUSINESS SERIES

TÜRKİYE-TAYVAN İŞ KONSEYİ TAİPEİ HEYET ZİYARETİ, 1-5 EKİM 2019, TAİPEİ

DEİK/Türkiye-Tayvan İş Konseyi tarafından, 1-5 Ekim 2019 tarihleri arasında Taipei'e heyet ziyareti düzenlenecektir. Ziyaret kapsamında 2 Ekim 2019 tarihinde İş Konseyi Karşı Kanat Kuruluşu CIECA (Chinese International Economic Cooperation Association) iş birliği ile Türkiye-Tayvan İş Konseyi Ortak Toplantısı ve aynı tarihte Türkiye'nin ihracat potansiyeli ve yatırım ortamının tanıtılmasına yönelik"Turkey: The Bridge Between Asia and Europe" seminerinin düzenlenmesi öngörülmektedir.

2018 yılı itibariyle yaklaşık 286 milyar dolarlık ithalat potansiyeline sahip olan ve yüksek kişi başına düşen milli geliri ile Tayvan'ın 1.9 milyar dolar olarak gerçekleşen Türkiye ile olan ticaret hacminde, Türkiye'nin ihracatında hammaddelerin öne çıktığı, buna karşın Tayvan'dan ithal edilen ürünler içerisinde elektrikli ve elektronik cihazların öne çıktığı görülmektedir. Tayvan'ın başta makine sanayii olmak üzere, bilgi teknolojileri, gıda, demir- çelik, yapı malzemeleri, otomotiv parçaları ve yazılım endüstrisinden gelecek firmaların katılım sağlayacağı söz konusu toplantıda iki ülke arasındaki işbirliği ve yatırım fırsatları değerlendirilerek ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

Bahse konu heyet ziyaretine başta turizm, otomotiv, gıda, gıda işlemesi sektörleri olmak üzere Tayvan'a ihracat yapan ya da ihracat yapmayı düşünen firmaların katılımlarında büyük fayda görülmektedir. Bu çerçevede anılan heyet ziyaretine katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 11 Eylül 2019 Çarşamba günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/981/12985 linkinde yer alan online katılım formunu eksiksiz doldurmaları ve DEİK üyesi firmalar için 10.000 TL, DEİK üyesi olmayan firmalar için 11.000 TL olan Paket Program Bedelini (Paket Program: İstanbul-Taipei, Taipei-İstanbul uçak biletleri; Taipei-Kaohsiung, Kaohsiung-Taipei hızlı tren biletleri; Taipei'de 4 gece konaklama; sosyal program; transferler ve toplantılara katılım bedelidir.) aşağıda belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir.

HESAP ADI

T.İŞ BANKASI      GALATASARAY - BEYOĞLU ŞB. (1011 )
SWİFT : ISBKTRISXXX

DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU / ASYA PASİFİK

TR68 0006 4000 0011 0111 7015 60

TL

 

Önemli Not 1:Programın dili İngilizcedir.

Önemli Not 2:Umuma Mahsus Pasaport hamillerine sınırda vize uygulaması vardır. Söz konusu vize başvuruları https://visawebapp.boca.gov.tw/linkinden gerçekleştirilmektedir.

 

TAYVAN FİRMALARI İLE İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ

Türkiye-Tayvan ticaretini artırmak ve yeni iş birlikleri sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlik, 20 Haziran 2019'da İstanbul'da gerçekleştirildi.

NEW TAIPEI CITY BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI MR. CHEN CHWEN-JING İLE PROTOKOL YEMEĞİ

New Taipei City Sanayi Derneği (New Taipei City Industrial Association) ve Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi (TAITRA) tarafından düzenlenen protokol yemeği, 20 Haziran 2019 tarihinde Tayvan heyeti ve ilgili Türk iş insanlarının katılımı ile gerçekleşti. Networking fırsatlarının sunulduğu yemekte, Türkiye-Tayvan İş Konseyi faaliyetleri, heyet ziyaret detayları ve ikili iş birliği alanları gibi konular görüşüldü. Etkinlik kapsamında, Tayvan ile Türkiye arasındaki iş ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ve gelecekteki iş birlikleri adına İkili Mutabakat Anlaşması-MOU da imzaladı.

TAIPEI EKONOMİ VE KÜLTÜR MİSYONU İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ

Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu ile gerçekleştirilen toplantının ardından bir çalışma yemeği düzenlendi. 25 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen etkinlikte, 9'uncu İş Konseyi Ortak Toplantısı'na ilişkin bilgi alışverişinde bulunularak etkinliğin koordinasyonu ile ilgili çalışmalar yapıldı.

TAYVAN TAIPEI EKONOMİ VE KÜLTÜR MİSYONU İLE TOPLANTI

Tayvan Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu ile yapılan toplantı, 14 Şubat 2019 tarihinde İstanbul 'da gerçekleştirildi.

TÜRKİYE - TAYVAN YENİLENEBİLİR ENERJİ VE AKILLI ŞEHİRLER FORUMU

Türk ve Tayvan iş insanlarının son teknolojiler ve yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bilgilendirildiği forum, 17 Ekim 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

TAYVAN HEYETİ AKIM METAL SANAYİ FABRİKA ZİYARETİ

Tayvan İş Heyeti ile Türk makine teknolojilerini tanıtmak ve ikili iş birliklerini arttırmak amacıyla 5 Ekim 2018'de Akım Metal Sanayiye ziyaret düzenlendi.

8. TÜRKİYE - TAYVAN İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI

Türkiye-Tayvan İş Konseyi, İş Konseyi Karşı Kanat Kuruluşu CIECA ile makine teknolojileri kapsamında 8'inci ortak toplantısını düzenledi. Toplantıda, Türkiye ve Tayvan arasındaki ekonomi, ticaret ve yatırım ilişkileri değerlendirildi.

8. TÜRKİYE-TAYVAN İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI, İSTANBUL

DEİK/Türkiye-Tayvan İş Konseyi, ve Chinese International Economic Cooperation Association (CIECA) iş birliğinde 4 Ekim 2018 Perşembe günü 10:30-14:30 saatleri arasında TÜYAP Palas Hotel'de 8.Türkiye-Tayvan İş Konseyi Ortak Toplantısı düzenlenecektir.

2017 yılı itibariyle yaklaşık 259 milyar Amerikan Dolarlık ithalat potansiyeline sahip olan ve yüksek kişi başına düşen milli geliri ile Tayvan'ın 2,1 milyar ABD Doları olarak gerçekleşen Türkiye ile olan ticaret hacminde, Türkiye'nin ihracatında hammaddelerin öne çıktığı, buna karşın Tayvan'dan ithal edilen ürünler içerisinde elektrikli ve elektronik cihazların öne çıktığı görülmektedir. Tayvan'ın başta makine sanayii olmak üzere, bilgi teknolojileri, gıda, demir- çelik, yapı malzemeleri, otomotiv parçaları ve yazılım endüstrisinden gelecek firmaların katılım sağlayacağı söz konusu toplantıda iki ülke arasındaki işbirliği ve yatırım fırsatları değerlendirilerek ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

Bahse konu toplantıya başta makine sanayii başta olmak üzere Tayvan ile iş yapan ve yapmak isteyen firmaların katılımlarında büyük fayda görülmektedir. Bu çerçevede anılan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 3 Ekim Çarşamba günü 12:00'ye kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/733/11261 linkinde yer alan online katılım formunu doldurmaları ve detaylı bilgi için DEİK (Asya Pasifik Bölgesi Direktörlüğü, asyapasifik@deik.org.tr, 0212 339 50 35)  ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Önemli Not:Programın dili İngilizcedir. 

TAYVAN DIŞ TİCARET GELİŞTİRME KONSEYİ (TAITRA) İLE TOPLANTI

Tayvan Dış Ticaret Geliştirme Konseyi TAITRA ve Türkiye- Tayvan İş Konseyi arasında yapılan toplantı, 12 Eylül 2018'de İstanbul'da gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıda, Türkiye ve Tayvan'ın karşılıklı iş ve yatırım fırsatları değerlendirilerek 8'inci Türkiye-Tayvan İş Konseyi Ortak Toplantısı'na ilişkin bilgilendirme yapıldı. Ek olarak, Türkiye- Tayvan İş Konseyi ve TAITRA arasında yapılabilecek iş birlikleri de değerlendirildi.

 

TÜRKİYE TAYVAN İŞ KONSEYİ BAŞKANI'NIN KARŞI KANAT KURULUŞU ZİYARETİ

Türkiye - Tayvan İş Konseyi Başkanı Oğuz Karayeğen'in, Karşı Kanat Kuruluşu CIECA'yı ziyareti vesilesiyle gerçkeleşen buluşma, 24 Mayıs 2018 tarihinde CIECA Binası Taipei'de yapıldı.

TÜRKİYE- TAYVAN İŞ KONSEYİ BAŞKANI'NIN TAIPEI TÜRK TİCARET OFİSİ TEMSİLCİSİ İLE TOPLANTI

Türkiye - Tayvan İş Konseyi Başkanı Oğuz Karayeğen'in İş Konseyi Karşı Kanat Kuruluşu CIECA'yı ziyareti vesilesiyle yapılan toplantı, 24 Mayıs 2018 tarihinde Taipei Türk Ticaret Ofisinde gerçekleştirildi

21. DÜNYA BİLGİ TEKNOLOJİLERİ KONGRESİ KAPSAMINDA 7. TÜRKİYE- TAYVAN İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI, 10-14 EYLÜL 2017,TAİPEİ

10-14 Eylül 2017tarihleri arasında Taipei'de düzenlenecek 21st World Congress on Information Technology (21. Dünya Bilgi Teknolojileri Kongresi) kapsamında Tayvan'ın başkenti Taipei'de  "7. Türkiye- Tayvan İş Konseyi Ortak Toplantısı ve İkili İş Görüşmeleri" düzenlenecektir. 

2016 yılı itibarıyla 1,7 milyar ABD Doları olarak gerçekleşen Türkiye ile Tayvan'ın ticaret hacminde, Türkiye'nin ihracatında hammaddelerin öne çıktığı, buna karşın Tayvan'dan ithal edilen ürünler içerisinde elektrikli ve elektronik cihazların öne çıktığı görülmektedir.  Bu kapsamda söz konusu ticaret heyetine başta elektrik/ elektronik, gıda (başta işlenmiş gıda ve unlu mamuller) sektörleri olmak üzere inşaat, madencilik ve doğal taşlar, enerji, bilgi ve iletişim teknolojileri sektörlerinden firmaların katılımında büyük fayda görülmektedir.  

21. Dünya Bilgi Teknolojileri Kongresi ile ilgili bilgiler ekte yer almakta olup, söz konusu kongreye katılım ücretlerinde DEİK katılımcılarına indirim sağlanacaktır. 

Anılan ziyarete ilişkin detaylar ve program katılımcılara bilahare iletilecek olup, bu bilgiler ışığında söz konusu ziyarete katılmak ve detaylı bilgi edinmek isteyen üyelerimizin DEİK (Tülin Avcı, Tel: 0212 339 50 37, E-posta: tavci@deik.org.tr) ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. 

Not:Umuma Mahsus Pasaport hamillerine sınırda vize uygulaması vardır. 30 güne kadar ikamet süreli tek girişli vizelerini sınırda almak isteyen umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının Taipei'deki Taoyuan Uluslararası Havaalanından giriş yapmaları ve dönüş bileti ibraz etmeleri, vize müracaat formu doldurmaları, iki adet vesikalık fotoğraf ibraz etmeleri ve 24 ABD Doları işlem harcı ödemeleri gerekmektedir.

Türkiye - Tayvan İş Konseyi VI. Ortak Toplantısı, 22 Nisan 2016, Marriott Hotel, Şişli

DEİK / Türkiye – Tayvan İş Konseyi ve Chinese International Economic Cooperation Association (CIECA) işbirliğinde 22 Nisan 2016 tarihinde İstanbul Marriott Hotel Şişli’de Türkiye – Tayvan İş Konseyi VI. Ortak Toplantısı düzenlenecektir. Söz konusu toplantıda, Tayvan’ın önde gelen firmaları ile bilgi ve iletişim teknolojileri, uluslararası nakliye, enerji, demir-çelik, elektrik ve elektronik, yazılım, IT, mühendislik, satın alma (tedarik), inşaat, otomotiv parçaları alanlarında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir. 

Toplantıya katılım bedeli DEİK üyesi firmalar için 100 TL olup, DEİK üyesi olmayan firmalar için 150 TL’dir. Bu çerçevede anılan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 13 Nisan 2016 Çarşamba günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/171/6274 linkinde yer alan online katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için DEİK (Tülin Avcı Tel: 212 339 50 37; E-mail: tavci@deik.org.tr) ile iletişime geçilmesi rica olunur.

Diğer İş Konseyleri