TÜRKİYE - ASYA PASİFİK İŞ KONSEYLERİ

TÜRKİYE-TAYVAN İŞ KONSEYİ 10. ORTAK TOPLANTISI

BANGLADEŞ–TÜRKİYE BİLGİ-İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ (ICT) İŞ BİRLİĞİ WEBİNARI

DEİK / Türkiye – Bangladeş İş Konseyi ve Bangladesh Hi-Tech Park Authority (BHTPA) iş birliğiyle "Bangladeş – Türkiye Bilgi-İletişim Teknolojileri (ICT) İş Birliği" etkinliği çevrim içi olarak 29 Mart 2022 Salı günü 11:00 – 14:30 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

Program çerçevesinde Bangladeş Bilgi İletişim Teknolojileri Devlet Bakanı Zunaid Ahmed Palak, T.C. Dakka Büyükelçisi Mustafa Osman Turan, Kıdemli ICT Müsteşarı N M Zeaul Alam, BHTPA Yönetici Direktörü Dr. Bikarna Kumar Ghosh, Keiretsu Melek Yatırımcılar Ağı ve Kitle Fonlama Derneği Başkanı Hulusi Berik, Altınbaş Üniversitesi Dekanı ve Teknopark Kurucu Müdürü Prof. Dr. Oğuz Bayat, Bangladeş Yazılım ve Bilgi Hizmetleri Birliği (BASIS), Bangladeş Call Center ve Outsourcing Birliği (BACCO), Bangladeş e-Ticaret Birliği (e-CAB) gibi kurumların kıdemli temsilcileri konuşmacı olarak yer alacaklardır.

Önde gelen Türk ve Bangladeş ICT firmalarının katılım sağlayacağı etkinlikte iki ülke arasında bilgi-iletişim teknolojileri hizmetleri, yatırım imkanları ve ortak teknoloji geliştirme fırsatları değerlendirilecektir.

2009 – 2019 arasında yıllık ortalama %7 büyüme kaydederek dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden bir tanesi haline gelen Bangladeş'in Vision2041 hedefleri çerçevesinde ulaşmak istediği orta ve üst gelir grubu ülke seviyesi için önem arz eden "Digital Bangladesh" yaklaşımı açısından teknoloji ve bilgi - iletişim teknolojileri büyük önem arz etmektedir. Bu hedefler kapsamında Bangladeş'in sunduğu hizmetlerde en üst seviyede teknolojiden faydalanma, vatandaşların günlük yaşamlarında teknolojinin kullanımının geliştirilmesi, eğitim, sağlık, istihdam, kalkınma, sanayi ve kamu hizmetleri gibi her alanda bilgi - iletişim teknolojilerinin kullanımının geliştirilmesi planlanmaktadır.

Türkiye ve Bangladeş arasındaki ikili ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla ICT alanında düzenlenecek söz konusu toplantıya katılım sağlamak isteyen üyelerimizin kayıt formunu doldurmaları önemle rica olunur.

Detaylı Bilgi: Aycan Damalı, Türkiye- Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatörü (adamali@deik.org.tr; tel: 0212 339 50 74)

BANGLADEŞ - TÜRKİYE BİLGİ İLETIŞİM TEKNOLOJİLERİ (ICT) İŞ BIRLİĞİ WEBINARI

RENEWABLE ENERGY IN NEW ZEALAND AND TURKEY: CHALLENGES, OPPORTUNITIES AND BEST PRACTICES

TURKEY-JAPAN PARTNERSHIP: COOPERATION FOR THE REESTABLISHMENT OF A FREE & OPEN INTERNATIONAL ECONOMIC ORDER

TÜRKİYE-VİETNAM SEKTÖREL İŞ BİRLİĞİ SEMİNERİ: DERİ ÜRÜNLERİ VE MALZEMELERİ - AYAKKABI

DOING BUSINESS IN JAPAN: UNDERSTANDING LEGAL ENVIRONMENT

TÜRKİYE-TAYVAN INTERCONNECTED BUSINESS SERIES

CELEBRATION OF BANGLA NEW YEAR: FOSTERING BANGLADESH-TURKEY FRIENDSHIP

TÜRKİYE-PAKİSTAN INTERCONNECTED BUSINESS

ÇİN HALK CUMHURIYETİ E-TICARET PAZAR ARAŞTIRMASI SUNUMU

TARIM TİCARETİNİN GELECEĞİ VE GIDA GÜVENLİĞİ: TÜRKİYE VE YENİ ZELANDA

BANGLADEŞTE İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI SEMİNERİ VE SAKARYA İŞ DÜNYASI BULUŞMASI

HONG KONG ÖZEL İDARİ BÖLGESİ BAŞ YÖNETİCİSİ CARRİE LAM İLE GÖRÜŞME

Hong Kong Ekonomi ve Ticaret İşleri Avrupa Birliği nezdindeki Özel Temsilciliği HKETO Brüksel ve Berlin Ofisleri tarafından, Türkiye'den DEİK ve Avrupa Birliği ülkelerinden iş dünyasını temsil eden kurumların destekleriyle, 5 Şubat 2021 Cuma günü Türkiye saati ile 12.00-13.00 arasında, Hong Kong'un Avrupa iş çevrelerine sunduğu iş fırsatlarına yönelik Hong Kong Özel İdari Bölgesi Baş Yöneticisi Sayın Carrie Lam ile doğrudan diyalog temalı online bir toplantı düzenlenecektir.

Avrupa Politika Merkezi Başkanı ve Baş Ekonomisti Dr. Fabian Zuleeg'in moderatörlüğünde gerçekleşecek toplantıda, Hong Kong Özel İdari Bölgesi Ticaret ve Ekonomik Kalkınma Sekreteri Sayın Edward Yau, Çevre Sekreteri Sayın Wong Kam-sing ve Maliye ve Hazine Sekreteri Sayın Christopher Hui Hong Kong ekonomisi, geleceğe yönelik beklentiler gibi konularda bilgi vermek ve soruları yanıtlamak üzere etkinliğe katılacaktır.

Toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin link üzerinden kayıt yaptırmaları ve etkinlik kapsamında yanıtlanmasını istedikleri sorularını communication@hketoberlin.gov.hk adresine iletmeleri gerekmektedir. Toplantıyla ilgili detaylı bilgi ve tanıtım broşürü ekte yer almaktadır.

ÇİN LİN-GANG ÖZEL BÖLGESİ'NDE YATIRIM FIRSATLARI SEMİNERİ

TÜRKİYE-SRI LANKA INTERCONNECTED BUSINESS

TÜRKİYE-NEW ZEALAND INTERCONNECTED BUSINESS

TÜRKİYE-NEPAL INTERCONNECTED BUSINESS

TÜRKİYE-KORE İŞ VE YATIRIM TOPLANTISI

PEKCAN: "KORELİ FİRMALARDAN TÜRKİYE'YE DAHA FAZLA YATIRIM YAPMALARINI BEKLİYORUZ"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonu ile düzenlenen Türkiye-Kore İş ve Yatırım Toplantısı, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kore Cumhuriyeti Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanı Sung Yun-mo, DEİK Başkanı Nail Olpak, KCCI Başkanı Park Yongmaan, DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı Ali Kibar ve Kore-Türkiye İş Konseyi Başkanı-Hyundai Motors Başkanı Kong Young-woon'un katılımlarıyla 22 Eylül 2020 tarihinde gerçekleştirildi.

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, küresel ekonominin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zor bir dönemden geçtiğini belirterek, bu olumsuz koşullara rağmen Türkiye ekonomisinin dayanıklılığını ve dinamizmini gösterdiğini, ihracat kapasitesini ve performansını önemli düzeyde koruduğunu söyledi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl 6,7 milyar dolar olduğunu belirten Pekcan, Güney Kore ile ticaret hacmini artırmak istediklerini; ancak ikili ticarette Türkiye aleyhine ciddi bir ticaret açığının söz konusu olduğunu söyledi.

Güney Kore ile Serbest Ticaret Anlaşmasının (STA) 2013'te, Hizmet Ticareti ve Yatırım Anlaşmalarının ise 2018'de devreye girdiğini anımsatan Pekcan, "Bu anlaşmaları biz çok değerli buluyoruz. STA devreye girdiğinde Türkiye'nin ticaret ve yatırım ilişkileri açısından şu anki durumdan çok farklı beklentileri vardı. Kore 2019'da ithalatta Türkiye'nin 9'uncu büyük ortağı ancak ihracat yaptığımız ülkeler arasında 43'üncü sırada. STA'mız olmasına rağmen, Türkiye'nin toplam dış ticaret açığındaki en yüksek paya sahip ülkelerden biri. Türkiye'nin Kore ile olan dış ticaret açığı sürdürülebilir değil. Şu anki uluslararası ortamda STA'lar ve tercihli ticaret anlaşmaları sorgulanıyor ve ülkeler kendi yerli sanayilerini koruma gerekçesiyle farklı tedbirlere başvuruyor. Böyle bir ortamda inanıyoruz ki Kore ile dış ticaret açığı sürdürülebilir değil. Her iki ülkenin ticari ilişkilerini karşılıklı olarak kazan-kazan ilkesiyle, dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde geliştirebilmelerini sağlamak için Kore'den somut adımlar bekliyoruz. Koreli firmalardan Türkiye'ye daha fazla yatırım ve Türkiye'den daha fazla alım yapmalarını bekliyoruz" dedi.

Güney Kore'den sadece ticaret değil, yatırım olarak da yüksek beklentilerinin olduğunu; ancak bunların henüz karşılanmadığını belirten Pekcan, STA'dan önce bu ülkeden Türkiye'ye toplam yatırımın 2012 yılına kadar 437 milyon dolar civarında olduğunu, STA'dan sonra ise 2013-2019 yıllarında toplam yatırım akışının aynı düzeyde kaldığını dile getirdi. Bakan Pekcan, ikili ekonomik ilişkileri derinleştirmek istediklerini ifade etti. Türkiye'nin salgın sürecine rağmen dinamizmini koruduğuna ve küresel olarak en cazip yatırım destinasyonlarından biri olmaya devam ettiğine dikkati çeken Pekcan, yenilikçi, teknoloji odaklı, Ar-Ge yoğun ve katma değeri yüksek ürün ve hizmetle ilgili yatırımları teşvik ettiklerini söyledi.

Türkiye'nin teknolojik dönüşüm sürecini destekleyebilecek Kore yatırımlarıyla özellikle ilgilendiklerini vurgulayan Pekcan, "Türkiye'de yakın zamanda yüksek teknoloji yatırımları çekmek için yeni teşviklerle donatılmış 'İhtisas Serbest Bölge' modelini başlattık. İlk ihtisas serbest bölge, hâlihazırda İstanbul'da belirlendi ve yeni yatırımcıları bekliyor" dedi.

Türk şirketlerinin Güney Kore şirketleriyle üçüncü ülkelerde iş birliğine ve ortak yatırımlara açık ve istekli olduğunu vurgulayan Pekcan, bunun özellikle yurt dışı müteahhitlik sektörleri ve inşaat projelerinde olduğu gibi diğer sektörlerde de yapılabileceğini anlattı.  Pekcan, ulusal para birimlerini kullanarak ticarete önem verdiklerine dikkati çekerek, "Firmalarımızı ikili ticarette mümkün olduğunca ulusal para birimlerini kullanmaya teşvik etmeliyiz" dedi.

Sung Yun-mo: "Pandemi, ticaretimizde yeni fırsatlar oluşturacak"

Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanı Sung Yun-mo ise, "Her ne kadar Covid-19 sebebiyle en kötü ekonomik krizle karşı karşıya olsak bile ülkelerimizin aktiviteleri engelleri aşmaya yetecek. Türkiye, böyle krizleri aşma konusunda ustadır" dedi. İki ülke arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını ifade eden Yun-mo, Kore Savaşı'yla ilişkilerin sağlamlaştığını ve kardeş iki ülke olunduğunu söyledi. Ülkeler arası devam eden duygusal bağın ekonomik iş birliğini zenginleştirdiğini aktaran Yun-mo, "Türkiye-Kore Serbest Ticaret Anlaşması (STA) 2013'te başarıyla devreye girdi, böylelikle ekonomik iş birliğimizin temelleri atıldı. Ülkelerimiz gittikçe daha da yakınlaştı. Şu an Türkiye'de 300'den fazla Koreli şirket, ülkenin ekonomik büyümesine ve istihdamına katkıda bulunuyor" dedi.

Kore'nin temmuz ayında hem yeşil hem dijital olarak tanımladığı anlaşmasını duyurduğunu belirten Sung Yun-mo, bu anlaşmayla birlikte yatırımı ve istihdamı artırmayı hedeflediklerini aktardı. Yun-mo, "Türkiye de geçen yıl açıkladığı 5 Yıllık Kalkınma Planı'nda yeşil ekonomiye verdiği önemi gösterdi. Biz de ekonomik iş birliğimizi Kovid-19'a rağmen yeşil ve dijital endüstriye odaklamalıyız. Böylece Kovid-19 sonrası döneme hazır olduğumuzu göstermeliyiz. İş birliğimizi geleneksel imalattan yeşil ve dijital endüstrilere doğru evriltmeliyiz" dedi.

İş birliğinin sürdürülebilir kalkınma için yeşil ekonomi alanında genişletilmesi gerektiğini belirten Yun-mo, "Yeşil hareketlilik bu noktada dikkati çekiyor. Türkiye'de elektrikli taşıt endüstrilerini teşvik etmek gerekiyor. Çünkü Türkiye, elektrikli taşıtları 2023'e kadar toplu imalata sokmak istiyor. Yetkinlik ve teknolojimize dayanarak iş birliğimizle bunu kuvvetlendirebiliriz. İş birliğimizi çeşitlendirdiğimizde karşılıklı fayda sağlayacağız. Kabul edelim ki Kovid-19 ekonomik bir şoku beraberinde getirdi. Her ne kadar Kovid-19 sebebiyle en kötü ekonomik krizle karşı karşıya olsak bile, ben eminim, ülkelerimizin aktiviteleri gelecek engelleri aşmaya yetecek. Türkiye, böyle krizleri aşma konusunda ustadır. İki ülkedeki iş insanlarının gelecekteki her türlü değişikliğe hızlıca adapte olacağını düşünüyorum. Hatta pandemi, ticaretimizde yeni fırsatlar oluşturacak" dedi.

Olpak: "İkili ticaret hacmimiz çok daha dengeli hale gelebilir"

Açılış oturumunda konuşan DEİK Başkanı Nail Olpak, yatırımların çeşitlendirilmesi ve verimli iş birliğinin sağlanması gerektiğini söyledi. Mevcut ilişkilerin daha da ileriye taşınmasının önemini vurgulayan Olpak, "İkili ticaret hacmimiz çok daha istenilen seviyeye çıkabilir, çok daha dengeli hale gelebilir. Biz de bunun farkındayız. Bu konu, iş çevrelerinin sorumluluğu ve görevidir. Bu amaç için çalışması gereken de iş çevreleri ve iş dünyasının temsilcileridir. Son 8 yılda, Türkiye-Kore ikili ilişkilerimiz stratejik bir ortaklığa dönüşmüş durumda. Bu her iki ülke yatırımcıları ve iş insanlarının düzenli olarak katıldığı etkinliklerin sonucu. Pandemiyle birlikte her zamankinden daha fazla iş birliği ve dayanışmaya ihtiyacımız var. (7 yıl önce imzalanan STA'ya ilişkin) Bundan Türkiye'deki iş çevrelerinin daha dengeli ve avantajlı olarak, karşılıklı daha fazla faydalanma isteği olduğunu vurgulamak istiyorum. Umut ederim, bu amacı gerçekleştirebiliriz" dedi. 

Glokalleşme ve erişilebilirliğin çokça konuşulduğu bir süreç içinde olunduğuna işaret eden Olpak, "Pandemi, yakınlık ya da mesafeden ziyade erişebilirliğin daha önemli olduğunu gösterdi. Hepimiz anladık ki pazarın ve tedarik zincirinin çeşitlendirilmesi büyük önem arz ediyor. Türkiye ve Kore, üretimlerini pandemide sürdürmeyi başarabilmiş iki ülke. Türkiye'deki şirketlerin Kore'deki tedarik zincirine daha fazla katkıda bulunmasını arzu ediyoruz" dedi. 

Park Yongmaan: "Pandemi engelini fırsata çevirmeliyiz"

Kore Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (KCCI) Başkanı Park Yongmaan, Kore iş delegasyonunun mart ayındaki Türkiye ziyaretinin pandemiden dolayı ertelendiğini hatırlatarak, internet aracılığıyla da olsa bir araya gelmenin memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Kovid-19'a rağmen ikili ilişkilerin daha da kuvvetlendiğine işaret eden Yongmaan, "Devlet başkanlarımız, pandemide anlamlı bir diyalog kurdu, pandemiyle beraber mücadele edip daha ileri iş birliği için bir yol çizmeye karar verdi. İş dünyası temsilcileri olarak pandemi engelini fırsata çevirmeliyiz. İş birliği alanlarımızı çeşitlendirmeliyiz. İş birliğimizi dijital ve sağlık teknolojisine odaklamalıyız." diye konuştu.

Kibar: "Hedefimiz, konsorsiyumların sayısının artırılması"

DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı Ali Kibar ise, Türk ve Koreli şirketlerin konsorsiyum ile birçok mega projeye imza attığını belirterek, hedeflerinin, 3. ülkeleri kapsayacak şekilde bu konsorsiyumların sayısının artırılması olduğunu söyledi. Hizmet ticareti ve yatırım anlaşmalarının 2018'de devreye girdiğini anımsatan Kibar, bu çalışmanın, gelecek yıllarda doğrudan yatırımları teşvik edeceğini belirtti. Pandemi döneminde Türkiye'nin üretimini askıya almamasının önemine değinen Kibar, Türkiye'nin lojistik konumundan dolayı Koreli şirketlere büyük avantaj sağladığını kaydetti. Kibar, Türkiye'deki iş çevrelerinin, STA'nın yararlarını daha sürdürülebilir ve avantajlı bir şekilde hayata geçirmeye hazır olduğunu da vurguladı.

Toplantının açış bölümünün ardından, iki ülke iş dünyasının katılımlarıyla "Türkiye'de İş ve Yatırım Fırsatları" ve "Gelecek için Türkiye-Kore İş Birliği" panelleri gerçekleştirildi.

TÜRKİYE-ÇİN/HUBEI EYALETİ INTERCONNECTED BUSINESS SERIES

NORMALE DÖNÜŞ: COVİD-19'UN TÜRKİYE VE JAPONYA EKONOMİLERİNE ETKİSİ

TÜRKİYE-INDIA INTERCONNECTED BUSINESS

STRENGTHENING TURKEY-AUSTRALIA PARTNERSHIP AFTER COVID-19 CRISIS

DEİK/TÜRKİYE-HİNDİSTAN İŞ KONSEYİ, NBD EMİRATES BANKASI İLE İYİ NİYET ANLAŞMASI İMZALADI

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)Türkiye-Hindistan İş Konseyi ile NBD Emirates Bankası arasında iyi niyet anlaşması imzalandı. Böylece, Türkiye'de 15 yerli kamu ve özel bankasıyla ilişkileri bulunan ve Hindistan'da 2017 yılından beri ticari bankacılık faaliyetleri yürüten NBD Emirates Bankasıyla iş birliğinin güçlendirilmesi için önemli bir adım atıldı.

DEİK/Türkiye-Hindistan İş Konseyi Başkanı Tevfik Dönmez ve NBD Emirates Hindistan CEO'su Sharad Agarwal'ın katılımlarıyla video konferans aracılığıyla düzenlenen toplantıda, iyi niyet anlaşmasının imzaları da dijital olarak gerçekleştirildi. DEİK/Türkiye-Hindistan İş Konseyi Başkanı Tevfik Dönmez, "Türk firmalarına birçok banka işlemlerinde kolaylık sağlama noktasında iyi niyet göstergesi olan bu anlaşmayla birlikte, düşük masraflı teminat mektuplarından hızlı para transferlerine ve DEİK üyelerinin NBD Emirates bankasının sağladığı kurumsal hizmetlere ilişkin dağıtım listesine eklenmesine kadar çok sayıda önemli adımların atılması gerekliliğini DEİK/Türkiye-Hindistan İş Konseyi olarak NBD Emirates Bankasına ilettik" dedi. Dönmez, imzalanan iyi niyet anlaşmaları sayesinde Türkiye ve Hindistan arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerinin kolaylaştırılması ve geliştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Ticareti kolaylaştıracak öneriler sunuldu

DEİK/Türkiye-Hindistan İş Konseyi ile Emirates NBD Mumbai Ofisi anlaşma kapsamında iki ülke arasında ticareti kolaylaştıracak öneriler bulunuyor. Öneriler arasında; DEİK üye firmalara verilecek hizmet ve servislerin listesinin olduğu broşür veya tanıtım föyünün bankada yer alması,  Hindistan ile ticaret yapmak isteyen firmalar için katılım bankacılığı da dahil NBD'nin gerek Türkiye üzerinden gerekse Hindistan/Dubai üzerinden çalışabilecekleri, görüş alabilecekleri, operasyonda görevli ilgili kişilerin bilgilerinin sağlanması ile ticari aktivitelerin hız kazanması, NBD Emirates Bankası'nın Hindistan bankacılık kanun ve regülasyonlarında yapılan değişikliklerin müşterilerine aktarılırken, DEİK'e de bilgi gönderimi yapmaları ile ülkedeki bankacılık anlamındaki güncel gelişmelerin İş Konseyi üyelerinin de takibini kolaylaştırması ve düşük masraflı teminat mektubu sunulması yer alıyor.

Düşük masraflı teminat mektubu beklentisi var

Dönmez, "Özellikle Türk ve Hint bankaları arasındaki sorunlar, ikili ticareti olumsuz etkiliyor. Hint bankalarıyla ilgili temel sorun ise, Hint bankalarının Türk bankalarıyla olan muhabir ağlarını kullanmaması ve dolayısıyla direkt çalışılamamasından kaynaklanıyor. Hindistan'da iş yapmak isteyen Türk şirketleri banka teminatına ihtiyaç duyduğunda, her iki ülke bankalarının çalıştığı üçüncü başka bir ülke bankasının araya girmesi maliyetleri oldukça arttırıyor. Bu konuda, NBD Emirates Bankası tarafından yapılabilecek bir çalışmanın da DEİK üye firmalarına çok büyük avantaj sağlayacaktır" dedi.

TÜRKİYE-VİETNAM INTERCONNECTED BUSINESS

ASYA PASİFİK BÖLGESİNDE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ: SEKTÖREL RİSKLER VE DEĞİŞİMLER WEBİNARI

TÜRKİYE - THAILAND INTERCONNECTED BUSINESS

BACK TO BUSINESS: WHAT NEW ZEALAND OFFERS FOR POST-COVID WORLD?

NEPAL'DE İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI SEMİNERİ

“HİNDİSTAN’DA İŞ YAPABİLME, MARKALAŞMA VE TİCARİ FIRSATLAR” SOHBET TOPLANTISI

T.C. Ticaret Bakanlığımız tarafından Kurulumuza iletilen yazıda, dünyanın dört bir yanında ihracatımızın geliştirilmesi için çalışmakta olan Ticaret Müşavir ve Ataşelerimizle Türk iş dünyasını bir araya getirmek üzere Bakanlığımız tarafından "Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbetler" adıyla elektronik toplantılar serisinin düzenleneceği bildirilmektedir.

Bu çerçevede, ilk olarak Hindistan'da görev yapmakta olan Bakanlığımız temsilcileri ile Hindistan'da yerleşik 3 iş insanımızın konuşmacı olarak katılacağı "Hindistan'da İş Yapabilme, Markalaşma ve Ticari Fırsatlar" sohbet toplantısı 5 Haziran 2020 Cuma günü 10.00-11.30 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.

HONG KONG İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI SEMİNERİ

WEBINAR: ÇİN'İN COVİD-19 TECRÜBESİ: İŞ DÜNYASI AÇISINDAN SON DURUM VE GÜNCEL GELİŞMELER

DEİK olarak küresel çapta yaşanan zorlu süreçte çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmekte ve Covid-19 salgınına yönelik olarak alınan tedbirler çerçevesinde çalışmalarımızı sanal ortamda sürdürmekteyiz. Bu kapsamda, DEİK/Türkiye-Çin İş Konseyi ev sahipliğinde, 22 Nisan 2020 tarihinde TSİ 15.00'te "Çin'in Covid-19 Tecrübesi: İş Dünyası Açısından Son Durum ve Güncel Gelişmeler" başlıklı bir online seminer düzenlenecektir. DEİK Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi/ Asya Pasifik Bölgesi Koordinatör Başkanı T. Murat Kolbaşı, DEİK/Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı Korhan Kurdoğlu, Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Ticaret Ataşesi Huang Songfeng ve Atlı Global Kurucu Direktörü ve Akademisyen Dr. Altay Atlı'nın konuşmacı olarak yer alacağı seminerde Türk iş dünyasının Çin'de yaşadığı sorunlar, Çin'in bu süreçte aldığı ekonomik önlemler, Çin'in toparlanma sürecine geçişinin değerlendirilmesi ve Çin'in bu süreç sırasında izlediği yol ve salgın sonrasının analizinin yapılması hedeflenmektedir.


ÖNEMLİ NOT: Kayıt sonrası gönderilecek link size özeldir. Teknik sebepler dolayısıyla lütfen kayıt linkini başkasıyla paylaşmayınız. Her dinleyicinin ayrı olarak kayıt yaptırması gerekmektedir.
Sorularınızı ( sormak istediğiniz panelisti belirterek) kayıt esnasında seminerden önce iletmeniz süre dolayısıyla önemle rica olunur.,

Kayıt için: https://zoom.us/webinar/register/WN_S90BDylsRK-g6EC8CdjGEA

 

T.C. CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN PAKİSTAN’A RESMİ ZİYARETİ KAPSAMINDA “PAKİSTAN-TÜRKİYE İŞ VE YATIRIM FORUMU”, İSLAMABAD
T.C. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 13-14 Şubat 2020 tarihlerinde Pakistan'a gerçekleştireceği resmi ziyareti kapsamında, 13 Şubat 2020 tarihinde Serena Hotel Islamabad'da "Pakistan-Türkiye İş ve Yatırım Forumu" düzenleneceği iletilmişti. İlgili İş ve Yatırım Forumu'nun 14 Şubat Cuma günü gerçekleştirileceği iletilmiş olup, program ve detaylar bilgilerinize sunulmaktadır.
 
Ziyaret kapsamında katılımcılarımızın otel ve uçuş rezervasyonlarının kendileri tarafından organize edilmesi gerekmekte olup, transfer detaylarına ilişkin not ekte paylaşılmıştır. Pakistan'a ziyaret gerçekleştirecek olan Türk vatandaşları vizeye tabidir. Vize alım işlemlerinin katılımcılar tarafından yürütülmesi gerekmektedir. Vize formu ve gerekli evrakların yer aldığı doküman ekte bilgilerinize sunulmuştur. 
 
Bu çerçevede; anılan ziyarete katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1152/14375  bağlantısında yer alan kayıt formunu 12 Şubat 2020 Çarşamba günü saat 12.00'ye kadar doldurmaları, katılım ücretini tamamlamaları rica olunur.
T.C. TİCARET BAKAN YARDIMCISI GONCA YILMAZ BATUR'UN ZİYARETİ KAPSAMINDA KORE-TÜRKİYE İŞ DÜNYASI YUVARLAK MASA TOPLANTISI

T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Yılmaz'ın ziyareti kapsamında yapılan yuvarlak masa toplantısı, 11 Aralık 2019'da gerçekleştirildi.

TÜRKİYE - SİNGAPUR SERBEST TİCARET ANLAŞMASI BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

Türkiye ve Singapur arasında imzalanan STA'yı Türk iş dünyasına tanıtmak ve anlaşmanın sağladığı fırsatlardan haberdar olunmasını sağlamak amacıyla düzenlenen STA Bilgilendirme Semineri, 9 Aralık 2019'da DEİK Genel Merkezi'nde gerçekleştirildi.

“ASYA KALKINMA BANKASI (ADB) İŞ FIRSATLARI SEMİNERİ”, 27 KASIM 2019, ISTANBUL

DEİK tarafından, Asya Kalkınma Bankası ve T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı iş birliğinde"Asya Kalkınma Bankası İş Fırsatları Semineri", 27 Kasım 2019 tarihinde saat 09.30-17.00 arasındaDEİK (River Plaza)'te düzenlenecektir.

Dünyanın önde gelen kalkınma bankalarından biri olan Asya Kalkınma Bankası (ADB), Asya Pasifik bölge ülkelerinin altyapı, enerji, sağlık, eğitim, kentleşme ve tarım gibi birçok sektöre yönelik projelere finansman fırsatları sağlamaktadır. Türkiye ise, 1991 yılında yılında "Donör ülke" statüsü ile ADB üyesi olmuş veTürk firmaları ADB tarafından finanse edilen projelerde açılan ihalelere teklif verme hakkına sahip olmuştur.

Bahse konu "Asya Kalkınma Bankası İş Fırsatları Semineri" kapsamında ADB'nin yapısı ve faaliyetleri Türk iş dünyasına tanıtılarak banka tarafından finanse edilen projelere katılım koşulları ve süreçler hakkında bilgilendirme yapılacaktır. İhale süreçlerinde nasıl yer alınacağı, başarılı ihale dokümanlarının nasıl hazırlanması gerektiği ve gelecek dönemde banka tarafından gerçekleştirilecek proje ve ihalelerin bilgileri söz konusu seminer kapsamında aktarılacaktır. 

Tüm gün sürecek seminerin ilk bölümünde, ADB'ye ilişkin gerçekleştirilecek genel sunumun ardından, ADB destekli projelere ilişkin ihale süreci, değerlendirme kıstaslarıyla birlikte ürün ve hizmet tedariği alanlarında bilgilendirmeler yapılacaktır. İkinci bölümde ise, iklim değişikliği kapsamında ADB'nin yenilenebilir enerji projelerindeki fırsatları ve ADB'nin ilgili sektörlerde düzenlediği faaliyetler anlatılacaktır. Programın ikinci bölümünden sonra, firma temsilcileri ile ADB yetkilileri arasındaki ikili görüşmeler gerçekleştirilecektir.

Ekte taslak programı yer alan seminerin dili İngilizce olup katılmak isteyen üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1088/13752 bağlantısındaki katılım formunu doldurmaları ve ayrıntılı bilgi için DEİK (Temmuz Yiğit Bezmez, Tel: 0212 339 5035,   e-mail: tbezmez@deik.org.tr) ile iletişime geçilmesi rica olunur.

 

INTERNATIONAL ENTERPRISE SINGAPORE İLE GÖRÜŞME

IE Singapore Bölge Direktörü Elena Lee ve Türkiye-Singapur İş Konseyi Başkanı Süha Güçsav'ın katılımıyla 4 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilen görüşmede, düzenlenmesi planlanan STA Semineri'nin detayları konuşuldu.

25. TÜRKİYE - JAPONYA İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI, TOKYO

DEİK/Türkiye-Japonya İş Konseyi ve İş Konseyi Karşı Kanat Kuruluşu KEIDANREN (Japonya İş Federasyonu) iş birliğinde 1 Kasım 2019 tarihinde KEIDANREN ev sahipliğinde Tokyo'da ‘'25. Türkiye-Japonya İş Konseyi Ortak Toplantısı'' düzenlenecektir.

5 triyon dolar büyüklüğündeki ekonomisi ve 1,5 trilyon dolara sahip dış ticaret hacmiyle dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olan Japonya, otomotiv ve yan sanayi, imalat sanayi, gıda ve altyapı sektörlerine özel ilgi göstermektedir.

Yaklaşık 200 Japonya sermayeli firmaya ev sahipliği yapan ülkemize, 2000 ile 2019'un ilk 4 ayı arasındaki dönemde Japonya'dan yaklaşık 3,3 milyar dolar büyüklüğünde doğrudan yatırım gerçekleşmiştir. Japonya Başbakanı Shinzo Abe, iki ülke temsilcileri ve üst düzey iş insanları geçtiğimiz ay Yokohama'da gerçekleştirilen Uluslararası Afrika Konferansı'nda (TICAD7) bir araya gelmiş, Afrika kıtasında iş birliği geliştirme hedeflerinde mutabık kalmıştır. 

Taslak programı ekte yer alan söz konusu toplantıya enerji, elektronik, makine, altyapı ve inşaat sektörleri başta olmak üzere Japonya'dan üst düzey iş insanları katılım sağlayacaktır.

Bu bilgiler ışığında anılan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin 20 Ekim günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1027/12644 linkinde yer alan katılım formunu doldurmaları rica olunur.

AVRASYA KITASINA ODAKLANMAK: KARŞILIKLI YARAR VE ORTAK KAZANCA DAYALI ÇİN - TÜRKİYE BEŞERİ VE KÜLTÜREL TEMASLARI

Avrasya Kıtasına Odaklanmak adlı seminer, 18 Ekim 2019'da İstanbul'da düzenlendi.

KUŞAK VE YOL GİRİŞİMİ LANSMANI

Kuşak ve Yol Girişimi'ne ilişkin lansman 17 Ekim 2019'da İstanbul'da gerçekleştirildi.

KAMBOÇYA TİCARET BAKANI İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ

Kamboçya Ticaret Bakanı'nın katılım gösterdiği yemek, 17 Ekim 2019'da Ankara'da düzenlendi.

YENİ ATANAN SRI LANKA BÜYÜKELÇİSİ İLE TANIŞMA TOPLANTISI VE ÇALIŞMA YEMEĞİ

Göreve yeni başlayan Sri Lanka Büyükelçisi ile Sri Lanka İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyelerinin tanışması amacıyla düzenlenen toplantı ve çalışma yemeği 10 Ekim 2019 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi.

TAYLAND TİCARET BAKANI'NIN OLASI TÜRKİYE ZİYARETİYLE İLGİLİ TOPLANTI

Tayland Ticaret Müşaviriyle, Tayland Ticaret Bakanı'nın muhtemel Türkiye Ziyaretiyle ilgili detaylar ın görüşüldüğü toplantı, 9 Ekim 2019'da İstanbul'da gerçekleştirildi.

NEPAL ENERJİ VE SU KAYNAKLARI BAKANI BARSHAMAN PUN ANANTA İLE YUVARLAK MASA TOPLANTISI

Söz konusu toplantı, 7 Ekim 2019 tarihinde İstanbul'da düzenlendi.

ÇİN SİBER UZAY DAİRESİ TEMSİLCİLERİ VE ÇİNLİ TEKNOLOJİ & E-TİCARET FİRMALARI İLE TOPLANTI

Çin Siber Uzay Dairesi temsilcileri ve teknoloji ile e- ticaret firmalarıyla gerçekleştirilen toplantı, 7 Ekim 2019'da İstanbul'da düzenlendi.

TÜRKİYE-TAYVAN İŞ KONSEYİ TAİPEİ HEYET ZİYARETİ, 1-5 EKİM 2019, TAİPEİ

DEİK/Türkiye-Tayvan İş Konseyi tarafından, 1-5 Ekim 2019 tarihleri arasında Taipei'e heyet ziyareti düzenlenecektir. Ziyaret kapsamında 2 Ekim 2019 tarihinde İş Konseyi Karşı Kanat Kuruluşu CIECA (Chinese International Economic Cooperation Association) iş birliği ile Türkiye-Tayvan İş Konseyi Ortak Toplantısı ve aynı tarihte Türkiye'nin ihracat potansiyeli ve yatırım ortamının tanıtılmasına yönelik"Turkey: The Bridge Between Asia and Europe" seminerinin düzenlenmesi öngörülmektedir.

2018 yılı itibariyle yaklaşık 286 milyar dolarlık ithalat potansiyeline sahip olan ve yüksek kişi başına düşen milli geliri ile Tayvan'ın 1.9 milyar dolar olarak gerçekleşen Türkiye ile olan ticaret hacminde, Türkiye'nin ihracatında hammaddelerin öne çıktığı, buna karşın Tayvan'dan ithal edilen ürünler içerisinde elektrikli ve elektronik cihazların öne çıktığı görülmektedir. Tayvan'ın başta makine sanayii olmak üzere, bilgi teknolojileri, gıda, demir- çelik, yapı malzemeleri, otomotiv parçaları ve yazılım endüstrisinden gelecek firmaların katılım sağlayacağı söz konusu toplantıda iki ülke arasındaki işbirliği ve yatırım fırsatları değerlendirilerek ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

Bahse konu heyet ziyaretine başta turizm, otomotiv, gıda, gıda işlemesi sektörleri olmak üzere Tayvan'a ihracat yapan ya da ihracat yapmayı düşünen firmaların katılımlarında büyük fayda görülmektedir. Bu çerçevede anılan heyet ziyaretine katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 11 Eylül 2019 Çarşamba günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/981/12985 linkinde yer alan online katılım formunu eksiksiz doldurmaları ve DEİK üyesi firmalar için 10.000 TL, DEİK üyesi olmayan firmalar için 11.000 TL olan Paket Program Bedelini (Paket Program: İstanbul-Taipei, Taipei-İstanbul uçak biletleri; Taipei-Kaohsiung, Kaohsiung-Taipei hızlı tren biletleri; Taipei'de 4 gece konaklama; sosyal program; transferler ve toplantılara katılım bedelidir.) aşağıda belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir.

HESAP ADI

T.İŞ BANKASI      GALATASARAY - BEYOĞLU ŞB. (1011 )
SWİFT : ISBKTRISXXX

DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU / ASYA PASİFİK

TR68 0006 4000 0011 0111 7015 60

TL

 

Önemli Not 1:Programın dili İngilizcedir.

Önemli Not 2:Umuma Mahsus Pasaport hamillerine sınırda vize uygulaması vardır. Söz konusu vize başvuruları https://visawebapp.boca.gov.tw/linkinden gerçekleştirilmektedir.

 

ÇİN HALK CUMHURİYETİ'NİN KURULUŞUNUN 70.YILDÖNÜMÜ MÜNASEBETİYLE ÇİN MİLLÎ GÜNÜ RESEPSİYONU

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yılı şerefine düzenlenen resepsiyona, diplomatik misyon temsilcileri, Türkiye'de yerleşik bulunan Çinli yatırımcılar ve Çin ile ticaret ilişkisi içinde bulunan iş dünyası üyeleri katılım gerçekleştirdi.

YENİ ZELANDA RESEPSİYONU

Yeni Zelanda Hükümeti onuruna düzenlenen resepsiyon, 23 Eylül 2019'da İstanbul'da gerçekleştirildi.

TÜRKİYE - TAYLAND EKONOMİK İŞ BİRLİĞİ SEMİNERİ

Türkiye ve Tayland arasındaki ticareti arttırmak ve yeni iş ortaklıkları kurmak amacıyla Tayland-Türkiye Ekonomik İş Birliği Semineri 19 Eylül 2019'da İstanbul'da düzenlendi.

TAYLAND -TÜRKİYE EKONOMİK İŞ BİRLİĞİ RESEPSİYON

19 Eylül 2019'da gerçekleşen Tayland-Türkiye Ekonomik İş Birliği Semineri'ni takiben Türkiye-Tayland İş Konseyi Başkanı Hakan Bulgurlu ev sahipliğinde Koç Müzesi'nde bir resepsiyon verildi. Tayland Krallığı Ankara Büyükelçiliği ve Türkiye-Tayland İş Konseyi iş birliğinde gerçekleştirilen açılış konuşmalarının ardından iki ülke arasında son dönemde yaşanan gelişmeler, Tayland'daki yatırım fırsatları ve iş insanlarının tecrübeleri başlıklı oturumlar düzenlendi.

TÜRKİYE - TAYLAND EKONOMİK İŞ BİRLİĞİ POTANSİYELİ SEMİNERİ,İSTANBUL
Tayland Krallığı Ankara Büyükelçiliği ve Türkiye-Tayland İş Konseyi iş birliğinde 19 Eylül 2019 Perşembe günü 08:30-16:00 saatleri arasında Mövenpick Hotel İstanbul'da Türkiye-Tayland Ekonomik İş Birliği Potansiyeli Semineri düzenlenecektir.
 
Sanayi sektörü Tayland'ın ekonomik çıktısının yaklaşık olarak yarısını oluşturmaktadır. Tarım sektörü ekonominin sadece %12'sini oluşturmasına rağmen ülkedeki işgücünün yaklaşık olarak yarısını istihdam etmektedir. Ürün ihracatı 1990'larda gerçekleştirilen yatırımlarla emek-yoğun tekstil sektöründen bilgisayar aksesuarları ve otomobil parçaları gibi teknoloji-yoğun ürünlere doğru kaymıştır. Tayland, aynı zamanda Dünya'nın en büyük pirinç ihracatçısıdır. Turizm gelirleri de ülke ekonomisinde oldukça önemli bir yer (ülke GSYİH'sinin %6,6'i) tutmaktadır.
 
Tayland'ın başlıca ihracat kalemleri makine, elektrikli ve elektronik teçhizat, taşıt (raylı sistem hariç), kauçuk, mineral yakıtlar iken başlıca ithalat kalemleri demir ve çelik ürünleri, inşaat malzemeleri ve motorlu araçlar, altın ve petrol yağlarıdır. 
 
Bu bilgiler ışığında ekte taslak programı yer alan seminere katılmak isteyen üyelerimizin 16 Eylül Pazartesi günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1001/13179 linkinde yer alan katılım formunu doldurmaları gerekmektedir. 
 
Ek: Program
 
Önemli Not: Etkinlik dili İngilizcedir. İngilizce-Türkçe simültane çeviri olacaktır.
 
YENİ ZELANDA TİCARET OFİSİ İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ

Yeni Zelanda Ticaret Ofisi ile düzenlenen Çalışma Yemeği, 18 Eylül 2019'da İstanbul'da gerçekleşti.

TÜRKİYE-ÇİN ELEKTRONİK TİCARET VE BİLİŞİM TOPLANTISI

17 Eylül 2019'da gerçekleştirilen Elektronik Ticaret ve Bilişim Toplantısı, İstanbul'da düzenlendi.

16 - 19 EYLÜL 2019 SRI LANKA ZİYARETİ

Türkiye Colombo Büyükelçimiz, Tunca Özçuhadar ile beraber Sri Lanka Investment and Business Conclave 2019 zirvesine katılım gösterilmiştir. Dr. Hans wijasuriya, Chairman of The Ceylon Chamber of Commerce, Dhara Wijayatilake CEO of The Ceylon Chamber of Commerce ve Tunca Özçuhadar Türkiye Colombo Büyükelçimizinde katıldığı Türkiye ve Sri Lanka arasındaki ekonomik ve kültürel konuların değerlendirıldiği bır toplantı yapıldı. Bu toplantıda; Sri Lankaya ve Türkiye ye yatırım imkanları görüşüldü, karşılıklı tıcaretı heyet ziyaretleri için planlamalar yapıldı. Colombo da yapılan Colombo Port City ile ilgili kısa vadede fırsatlar değerlendirildi ve uzun vadede yatırım imkanları görüşüldü.

ENDONEZYA SANAYİ VE TİCARET ODASI (KADIN) İLE TÜRKİYE - ENDONEZYA İŞ FORUMU, İSTANBUL

Endonezya Sanayi ve Ticaret Odası (KADIN) ve DEİK/Türkiye-Endonezya İş Konseyi iş birliği ile 13 Eylül 2019 Cuma günü 09.30-16.00 saatleri arasında Mövenpick Hotel'de (İstanbul) Türkiye – Endonezya İş Forumu düzenlenecektir. 

2018 GSYİH büyüme oranı %5.17 ve 1,1 trilyon ABD Doları GSYİH ile Asya'nın en hızlı gelişen ülkeleri arasında yer alan Endonezya, Hint ve Pasifik Okyanusları arasındaki stratejik konumu ve Doğu-Batı ticaret yollarına olan yakınlığı nedeni ile bölgede önemli ekonomiler arasında yerini almaktadır. Türkiye'nin Endonezya'dan ithalatında başlıca kalemler suni ve estetik elyaf, kauçuk ve ürünleri, tekstil malzemeleri, kağıt ve karton ürünleri; Türkiye'nin Endonezya'ya ihracatında başlıca kalemler ise inorganik kimyasallar, makine, mekanik aletler, kazanlar ve bu ürünleri parçaları, tütün ve pamuk yer almaktadır.

Ekli dosyalarda Taslak Programı ve Katılımcı listesi yer alan ve Endonezya'da iş ve yatırım fırsatlarının tanıtılacağı söz konusu foruma, Endonezya ile başta tekstil kimyasalları, kauçuk, gıda, baharat, kağıt ve ilgili sektörlerde iş ve yatırım yapan veya yapmak isteyen üyelerimizin katılımlarında büyük fayda görülmektedir.

Bu bilgiler ışığında anılan foruma katılmak isteyen üyelerimizin, 11 Eylül 2019 Çarşamba günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1002/13416  linkinde yer alan katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.

Önemli Not: Programda Türkçe ve Bahasa (Endonezya Dili) tercüme olacaktır.

GÜNEY KORE STA DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur başkanlığında, 11 Eylül 2019 tarihinde İstanbul'da, Türkiye'de yerleşik Güney Kore yatırımları temsilcilerinin katılımlarıyla Türkiye-Güney Kore STA Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda öne çıkan başlıklar: Türkiye'nin Güney Kore'ye 2017 yılında 584, 2018 yılında ise 929 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracat artışının sebebinin bir kereye mahsus olan tıbbi malzeme ihracatından kaynaklandığı belirtildi. Türkiye-Güney Kore STA (Serbest Ticaret Anlaşması) kapsamında verginin sıfırlanmadığı 129 ürün olduğu, bu ürünlerde vergilerin 2023 yılında sıfırlanacağı ifade edildi. Türkiye'nin Güney Kore'den tereftalik asit ve tuzları ithalatında önemli artış olduğu kaydedildi.

Can Dinçer-Arçelik Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı: Serbest Ticaret Anlaşması'yla Güney Kore'de farklı bir odak geliştirdik. Güney Kore, standartları yüksek bir ülke. Beko markamızla pazardaki yerimizi aldık. Kurutma makinesiyle pazara girme stratejisi uyguladık.

Haluk Kayabaşı-Kibar Holding CEO: Güney Kore ile yapılan STA'nın ilişkilerin bütününe olan faydasını değerlendirmek gerekiyor. Posco Assan olarak 200 milyon dolar civarında ithalat, 170 milyon dolar ihracat yapıyoruz. Koreli ortağımızla birlikte 5 fabrikamız var. Ford, Mercedes gibi markalara hizmet veriyoruz.

Mehmet Emin Bulak-Arçelik LG Genel Müdürü: LG markamızla Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerine ihracatımız 100 milyon dolar civarında. Kore'de teknoloji daha ileride ve yatırımlar daha fazla. Bu ülkelerden ve çalıştığımız firmalardan bilgi transferi konusunda destek almak önemli. Türkiye ile Güney Kore arasında imzalanan STA nedeniyle Türkiye'ye yönelik mal akışı daha fazla olacaktır.

İbrahim Erdemoğlu-Sasa Polyester Yönetim Kurulu Başkanı: Türkiye'de 750 milyon dolarlık yatırımımız var. Türkiye'nin tüm polyester, elyaf ihtiyacını karşılayacak durumdayız. Anti-damping olaylarının gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Adana Yumurtalık'ta yatırım yaptık. Polipropilen, polietilen gibi ham maddeleri de burada üreteceğiz. ,

Şenol Fitoz-Tosyalı TOYO Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü: Toyo firması 2017 yılından beri Türk-Japon ortaklığında çelik sektöründe faaliyet gösteriyor. Kore'denyassı sac ithalatı yapıyoruz.

SR YOON-CGV Grup Mars CEO: Türkiye'de sinema sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Türkiye'nin 38 şehrinde 106 sinemamız mevcut, başta sinema olmayan şehirler olmak üzere yenilerini de açmaya devam ediyoruz.

Raşit Çiloğlan-Vestel Stratejik Planlama ve Koordinasyon Müdürü: Koreli firmalarla iş birliği yaparak Avrupa ülkelerine ihracatı arttırmak mümkün.Timuçin Savaş Özgün-Petlas Antrepo ve Şube Müdürü: Güney Kore'den az miktarda ithalatımız oldu, ihracatımız olmadı. STA'nın ikili ticaret ilişkileri açısından faydalı olacağını düşünüyoruz.

Serkan Keleşer-Eti Maden Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı: 2018 yılında Etimaden, 2,4 milyon ton bor ihraç etti. Bu vesileyle dünyadaki pazar payımız yüzde 59'a ulaştı. Bilinenin aksine bor, dünyada kullanım açısından stratejik bir maden değil; cam, tarım ve seramik gibi birçok sektörde kullanılabiliyor. Güney Kore'nin yıllık kullanımı 100 bin ton, bunun da yarısını ABD karşılıyor.

Youngjae RYU-CS Wind Türkiye Direktörü: Rüzgar türbinleri üretimi yapıyoruz, 2018 yılı Haziran ayında Türkiye'de kurulduk. YAKA Projesi'ne Siemens ile birlikte proje geliştirdik. Ekonomik kriz nedeniyle bizim için zorlu bir süreç oldu. Ana maddemiz çelik plakalar. Çelik plakaları Türkiye'de Erdemir'den tedarik ediyoruz. Rakip firması olmadığı için kalitede bazı sorunlar yaşıyoruz. O nedenle Avrupa'ya yapacağımız ihracatlar için Koreli Posco'dan ürün almak durumundayız.

İZMİR ENTERNASYONAL FUARI KAPSAMINDA TÜRKİYE-ÇİN İŞ FORUMU

İzmir'de gerçekleştirilen Enternasyonal Fuar kapsamında, 6 Eylül 2019 tarihinde Türkiye- Çin İş Forumu düzenlendi.

SRI LANKA BÜYÜKELÇİSİ İLE TOPLANTI

3 Eylül 2019 tarihinde Sri Lanka Büyükelçisi ile gerçekeleştirilen toplantıda, Türkiye ve Sri Lanka'nın ticari ilişkilerinin nasıl güçlendirilebileceği ve Sri Lanka İş Konseyi'nin etkinlikleri değerlendirildi.

TÜRKİYE - TAYLAND STA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Türkiye - Tayland STA Bilgilendirme Toplantısı 31 Temmuz 2019 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

HİNDİSTAN - NEPAL LOJİSTİK ZİRVESİ'NE KATILIM

Konsey, 28 Temmuz 2019'da Katmandu'da lojistik zirvesine katılım sağladı.

MALEZYA BAŞBAKANI TUN DR. MAHATHIR MOHAMAD İLE CEO YUVARLAK MASA TOPLANTISI

Malezya Başbakanı Dr. Mahathir Mohamad ve Türk iş dünyasının önde gelen 50'den fazla firma ile CEO yuvarlak masa toplantısı düzenlenmiştir. İlgili toplantıya, Malezya Dışişleri Bakanı, Malezya Uluslararası Ticaret Bakanı, Malezya Savunma Bakanı ve ülkenin yatırım ajanslarının temsilcileri ile iki ülkeden yaklaşık 90 kişi katılmıştır.

ENDONEZYA CUMHURİYETİ TİCARET BAKANI ENGGARTIASTO LUKITA’NIN TÜRKİYE ZİYARETİ

Endonezya Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Enggartıasto Lukita ve beraberindeki iş dünyası heyetinin Türkiye ziyareti vesilesiyle Endonezya İş Forumu düzenlendi. 11 Temmuz 2019'da İstanbul'da gerçekleştirilen etkinliğe birçok önemli isim katıldı. Toplantıda söz alan konuşmacılar,  Türkiye-Endonezya arasındaki ticaretin arttırılması konusunda görüş bildirdi.  Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Endonezya Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Enggartiasto Lukita; her yurt dışı  seyahatinde Türkiye'ye gelmek istediğini ve Türkiye'nin kendisi için çok özel bir ülke olduğunu belirterek, Türkiye'nin çok zengin bir kültüre ve dünya çapında bir gastronomiye de sahip olduğunu söyledi. Bakan Lukita; önümüzdeki dönemde, Endonezya Devlet Başkanı'nın çizdiği perspektif sonucu ülkelerinin Türkiye ile ticaret hacminin çok daha genişleyeceğini belirtti. Endonezya'nın dünya ekonomisine daha fazla entegre olarak yatırım ve ihracat tabanını daha da güçlendirmeye odaklanacağını belirten Bakan, "Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmek, kesinlikle en baştaki önceliklerimizden biri." diyerek, her şeyden önce Endonezya ve Türkiye'nin kardeş iki ülke olduğunu vurguladı. Endonezya'nın dünya ekonomisinde öne çıkan, itibarı olan ve yavaş yavaş gelişen bir ekonomi olduğunu söyleyen Lukita, "Ekonomimiz son 20 yılda ortalama yüzde 5,2 civarında bir büyüme göstermiştir. 2025 yılı itibarıyla, Endonezya nüfusu 300  milyona ulaşacak ve kişi başına düşen gelir 15 bin dolara çıkacak. Endonezya nüfusunun yarısı da verimli çalışma yaşlarında olacak. Diğer bir sebep ise bizim jeo stratejik önemimiz. Türkiye, Ortadoğu'ya, Avrupa'ya ve Avrupa pazarlarına ulaşmak için önemli bir merkez. Endonezya ise tek başına önemli bir pazar olmasının yanı sıra 600 milyonluk Asya pazarına ulaşmak için önemli bir bölgesel merkez konumda yer alıyor" dedi. Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Herry Sudrajat; etkinlikteki konuşmasında, bu forumun sadece Endonezya'yı ve Endonezya'nın ürünlerini tanıtmak için değil, aynı zamanda Endonezya heyeti ve Türk iş insanları arasındaki ikili ticari ilişkileri de arttırmak için olduğunu vurguladı. Başkonsolos Surajat, konuşmasının devamında Endonezya ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin çok mütevazı kaldığını, iki ülke iş insanlarının da birbirlerini yeteri kadar iyi tanımadığını ve iki ülke arasında daha yakın bir ortaklık kurma gerekliliğini aktardı. DEİK Başkanı Nail Olpak ise Türkiye ve Endonezya'nın yüzlerce yıl öncesine dayanan dostluğunun, siyasi ilişkilerin ve ortak inanç değerlerinin yanı sıra, ekonomik alanda da güçlü bir bağı olduğunu belirtti. Başkan Olpak, coğrafi açıdan birbirimizden ne kadar uzak olsak da kalplerimizin yakınlığıyla, birbirini seven iki ülkeyiz diyerek 17 Ağustos Endonezya'nın Bağımsızlık Günü'nü de kutladı. Türkiye'nin Endonezya ile geçen yıl itibarıyla 270 milyon dolar ihracat; 1,3 milyar dolar da ithalat yaptığını söyleyen Olpak, karşılıklı ticaretin dengeli bir şekilde yukarı seviyelere taşınması gerektiğini, bu kapsamda karşı kanat kuruluşu ile birlikte ikili ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmek üzere tüm hızlarıyla çalışacaklarını dile getirdi. Nail Olpak, ayrıca Endonezya Başkanı Joko Widodo'nun gündeminde altyapı ve imalat yatırımlarını güçlendirmenin de bulunduğunu söyledi ve Endonezya İş Konseyinin de bu gündem doğrultusunda faaliyetlerine devam edeceğini bildirdi. Başkan Nail Olpak; Endonezya'da yatırımı olan Türk şirketlerin 3-5 gün veya 1 hafta için Endonezya'ya işçi göndermeleri durumunda çalışma vizesi almasının Türk şirketlerinin işini zorlaştırdığını ve yavaşlattığını dile getirerek Serbest Ticaret Anlaşması'nın da en kısa zamanda İmzalanmasının gerektiğini vurguladı. Ardından söz alan Endonezya İş Konseyi Başkan Yardımcısı Halil Tokel, iki ülke arasındaki ikili ticaret hacminin henüz yeterli seviyede olmadığını dile getirerek, İş Konseyi olarak B2B toplantılar, karşılıklı ziyaretler ve bu tarz forumlar düzenlemeye devam ederek Endonezya-Türkiye arasındaki ticaret hacmini arttırmak için çalışmaya devam edileceğini dile getirdi.

ENDONEZYA CUMHURİYETİ TİCARET BAKANI SAYIN ENGGARTİASTO LUKİTA’NIN TÜRKİYE'Yİ ZİYARETİ VESİLESİ İLE ENDONEZYA İŞ FORUMU, İSTANBUL

Endonezya Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Sayın Enggartiasto Lukita'nın katılımları ve Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve DEİK/Türkiye-Endonezya İş Konseyi iş birliği ile 11 Temmuz 2019 Perşembe günü 10.30-13.00 saatleri arasında Hilton Bosphorus Hotel'de Endonezya İş Forumu düzenlenecektir.  

2018 GSYİH büyüme oranı %5.17 ve 1.1 trilyon ABD Doları GSYİH ile Asya'nın en hızlı gelişen ülkeleri arasında yer alan Endonezya, Hint ve Pasifik Okyanusları arasındaki stratejik konumu ve Doğu-Batı ticaret yollarına olan yakınlığı nedeni ile bölgede önemli ekonomiler arasında yerini almaktadır. Türkiye'nin Endonezya'dan ithalatında başlıca kalemler suni ve estetik elyaf, kauçuk ve ürünleri, tekstil malzemeleri, kağıt ve karton ürünleri; Türkiye'nin Endonezya'ya ihracatında başlıca kalemler ise inorganik kimyasallar, makine, mekanik aletler, kazanlar ve bu ürünleri parçaları, tütün ve pamuk yer almaktadır. 

Ekli dosyada Taslak Programı yer alan ve Endonezya'da iş ve yatırım fırsatlarının tanıtılacağı söz konusu foruma, Endonezya ile tekstil kimyasalları, kauçuk, gıda, baharat, kağıt ve ilgili sektörlerde iş ve yatırım yapan veya yapmak isteyen üyelerimizin katılımlarında büyük fayda görülmektedir. 

Bu bilgiler ışığında anılan foruma katılmak isteyen üyelerimizin, ivedilikle  https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/972/13207 linkinde yer alan katılım formunu doldurmaları önemle rica olunur. 

Bilgilerinize saygılarımla sunarım, 

Önemli Not: Katılım kontenjan ile sınırlıdır. 

 

AUSTRADE GENEL MÜDÜRÜ İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ

Avustralya İş Konseyi tarafından Austrade Genel Müdürü ile Çalışma Yemeği düzenlendi. 5 Temmuz 2019'da Park Fora'da gerçekleştirilen organizasyonda Türkiye ve Avustralya ikili ticaret ve yatırım ilişkileri değerlendirildi. Öte yandan ikili iş birliklerinin güçlendirilmesine yönelik bilgi alışverişi yapıldı.

ENDONEZYA YATIRIM FORUMU, İSTANBUL
Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve DEİK/Türkiye-Endonezya İş Konseyi iş birliği ile 2 Temmuz 2019 Salı günü saat 09.00'da İstanbul Mövenpick Hotel'de Endonezya Yatırım Forumu düzenlenecektir.  
 
2018 GSYİH büyüme oranı %5.17 ve 1.1 trilyon dolar GSYİH ile Asya'nın en hızlı gelişen ülkeleri arasında yer alan Endonezya, Hint ve Pasifik Okyanusları arasındaki stratejik konumu ve Doğu-Batı ticaret yollarına olan yakınlığı nedeni ile bölgede önemli ekonomiler arasında yerini almaktadır. Türkiye'nin Endonezya'dan ithalatında başlıca kalemler suni ve estetik elyaf, kauçuk ve ürünleri, tekstil malzemeleri, kağıt ve karton ürünleri; Türkiye'nin Endonezya'ya ihracatında başlıca kalemler ise inorganik kimyasallar, makine, mekanik aletler, kazanlar ve bu ürünleri parçaları, tütün ve pamuk yer almaktadır. 
 
Ekli dosyada Taslak Programı yer alan ve Endonezya'da yatırım fırsatlarının ve projelerinin tanıtılacağı söz konusu foruma, Endonezya ile tekstil, turizm, servis sektörü, gıda ve ilgili sektörlerde yatırım yapan veya yapmak isteyen üyelerimizin katılımlarında büyük fayda görülmektedir. 
 
 
Bu bilgiler ışığında anılan foruma katılmak isteyen üyelerimizin, 27 Haziran 2019 Perşembe günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/958/12960 linkinde yer alan katılım formunu doldurmaları gerekmektedir. 
 
Önemli Not: Programda Türkçe ve Bahasa Endonezya Dili tercüme olacaktır.
TÜRKİYE - SİNGAPUR DİPLOMATİK İLİŞKİLERİ'NİN 50.YILI RESEPSİYONU

Türkiye ile Singapur arasındaki diplomatik ilişkilerin 50'nci yılı şerefine düzenlenen resepsiyon, çok sayıda Türk ve Singapurlu iş insanı ile Singapur İş Konseyi üyelerinin katılımı ile 27 Haziran 2019'da İstanbul'da gerçekleştirildi.

TAYVAN FİRMALARI İLE İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ

Türkiye-Tayvan ticaretini artırmak ve yeni iş birlikleri sağlamak amacıyla düzenlenen etkinlik, 20 Haziran 2019'da İstanbul'da gerçekleştirildi.

NEW TAIPEI CITY BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI MR. CHEN CHWEN-JING İLE PROTOKOL YEMEĞİ

New Taipei City Sanayi Derneği (New Taipei City Industrial Association) ve Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi (TAITRA) tarafından düzenlenen protokol yemeği, 20 Haziran 2019 tarihinde Tayvan heyeti ve ilgili Türk iş insanlarının katılımı ile gerçekleşti. Networking fırsatlarının sunulduğu yemekte, Türkiye-Tayvan İş Konseyi faaliyetleri, heyet ziyaret detayları ve ikili iş birliği alanları gibi konular görüşüldü. Etkinlik kapsamında, Tayvan ile Türkiye arasındaki iş ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ve gelecekteki iş birlikleri adına İkili Mutabakat Anlaşması-MOU da imzaladı.

MALEZYA'DA İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI SEMİNERİ,

DEİK, MÜSİAD ve MIDA iş birliği ile MÜSİAD Genel Merkez'de, 20 Haziran 2019 Perşembe günü 10.00-12.00 saatleri arasında Malezya'da İş ve Yatırım Fırsatları Semineri düzenlenecektir.

Bahse konu seminerde, Malezya ile Türkiye arasındaki ticari, yatırım ilişkileri ve ikili iş birliklerinin güçlendirilmesine yönelik bilgi alışverişinde bulunulması hedeflenmektedir. Türkiye'nin Malezya'ya ihracatını yaptığı ürünler başlıca  demir-çelik, değerli taşlar, demiryolu araç ve malzemeleri, elektrikli makineler, inorganik kimyasallar, halı, kireç ve çimentodan oluşmakta olup Malezya'dan ithalatını yaptığı ürünler başlıca hayvansal ve bitkisel yağlar, alimünyum, elektrikli makineler, kauçuk, tekstil ürünleri, organik kimyasallar ve plastikten oluşmaktadır. Başlıca bu alanlarda ve ilgili alanlarda ticaret ve yatırım yapmak isteyen üyelerimizin ilgili seminere katılımlarında büyük fayda görülmektedir. 

Bu bilgiler ışığında anılan seminere katılmak isteyen üyelerimizin 19 Haziran Çarşamba günü mesai bitimine kadar https://uys.musiad.org.tr/OS/ANKET/OA.aspx?AK=12fd94bb-33ca-405e-a809-51cffc2599d2 linkinde yer alan katılım formunu doldurmaları gerekmektedir. 

 

PROGRAM / Toplantı dili İngilizce olup, simültane çeviri yapılmayacaktır.

10.00 – 10.30 Kayıt ve İkram

10.30 – 11.30 Oturum

          Moderatör | Tevfik Dönmez (MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi)

          Konuşmacı | Mr. Arham Abdul Rahman- (Deputy CEO of MIDA)

          Konuşmacı | Ceyhun Süer (DEİK/Türkiye-Malezya İş Konseyi)

 

11.30 – 12.00 Soru Cevap

12.00 – 12.15 Hediye Takdimi ve Fotoğraf Çekimi

TÜRKİYE - FİLİPİNLER İŞ KONSEYİ'NİN MANİLA ZİYARETİ, FİLİPİNLER

Türkiye-Filipinler İş Konseyi tarafından, 17-20 Haziran 2019 tarihleri arasında Filipinler'in başkenti Manila'ya heyet ziyareti düzenlenecektir. Ziyaret kapsamında ülkenin önde gelen kamu/özel kurum temsilcileri ve üye iş insanları ile görüşmeler gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Üyelerimize önemli iş fırsatları sunan ve büyük bir pazar niteliğinde olan Filipinler'e yönelik yeni iş ve yatırım imkânlarının oluşturulması ve pazar payımızın artırılması amacıyla düzenlenecek olan söz konusu heyet ziyaretine özellikle altyapı ve inşaat, yapı malzemeleri, turizm, enerji, elektrik & elektronik, mobilya, beyaz eşya, tekstil, kozmetik, gıda sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların katılımlarında büyük fayda görülmektedir. 

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 30 güne kadar ikamet süreli Filipinler'e seyahatlerinde vizeden muaftır. Söz konusu etkinliğe katılım ücreti 7500 TL'dir. (Paket programa dâhil olan hizmetler: İstanbul-Manila ve Manila-İstanbul uçak biletleri, transferler, Manila'da 3 gece konaklama ve toplantılara katılım) Etkinliğin programı katılımcılara bilahare iletilecektir.

Bu çerçevede; anılan ziyarete katılmayı arzu eden üyelerimizin, 22 Mayıs Çarşamba günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/928/12885 linkinde yer alan online kayıt formunu doldurarak ödemeyi gerçekleştirmeleri gerekmektedir. 

 

HESAP ADI

T.İŞ BANKASI      GALATASARAY - BEYOĞLU ŞB. (1011 )
SWİFT : ISBKTRISXXX

 

DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU / ASYA PASİFİK

TR68 0006 4000 0011 0111 7015 60 TL

 

Not: Etkinlik dili İngilizcedir.

TÜRKİYE-FİLİPİNLER İŞ KONSEYİ MANİLA ZİYARETİ

Filipinler'in başkenti Manila'ya; Filipinler İş Konseyi tarafından bir heyet ziyareti düzenlendi. 17-20 Haziran 2019'da gerçekleştirilen ziyaret kapsamında, ülkenin önde gelen kamu/özel kurum temsilcileri ve üye iş insanları ile görüşmeler gerçekleştirildi.

AVUSTRALYA BÜYÜKELÇİLİĞİ RESEPSİYONU

Avustralya Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu tarafından 12 Haziran 2019'da Swissotel The Bosphorus'da bir resepsiyon düzenlendi. Gerçekleştirilen resepsiyonla Avustralya'da daha önce ikamet etmiş ya da ülke üniversitelerinde eğitim görmüş Türk vatandaşları bir araya getirilerek network ortamı sağlanmış oldu.

BANGLADEŞ ANKARA BÜYÜKELÇiSi M. ALLAMA SIDDIKI İLE TOPLANTI

Bangladeş Ankara Büyükelçisi M. Allama Siddiki ile 27 Mayıs 2019'da Bangladeş Ankara Büyükelçiliğinde bir araya gelindi.

HEDEF ÜLKE ÇİN: TÜRKİYE-ÇİN İŞ İNSANLARI BULUŞMASI

"Hedef Ülke Çin:Türkiye-Çin İş İnsanları Buluşması", ÇHC Ticaret Ataşesi Huang Songfeng, Tuncer Köklü ve Gansu Heyet Başkanı Wu Zhentu'nun açılış konuşmaları ile gerçekleştirildi. Konuşmacılar; Türkiye-Çin ilişkileri ve gelecek dönemdeki potansiyel iş birlikleri hakkında bilgilendirildi. Gansu Heyet Başkanı Wu Zhentu ve diğer delegeler Gansu'daki tarım, gıda ve teknoloji sektörlerindeki gelişmeleri aktardı.

ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ İLE BULUŞMA

M. Necati Abacıoğlu, 23 Mayıs 2019'da Türkiye-Asya Pasifik ilişkileri ve gelecek dönemde Asya'da gerçekleşmesi beklenen ekonomik gelişmeler üzerine Özyeğin Üniversitesi öğrencilerine bilgiler verdi. Öğrenciler, etkinlik vesilesiyle Abacıoğlu'nun deneyimlerini de dinleme şansı yakaladı.

HONG KONG TİCARET MÜŞAVİRİ İLE GÖRÜŞME

Hong Kong İş Konseyi, Hong Kong Ticaret Müşaviri ile 15 Mayıs 2019'da İstanbul'da bir görüşme gerçekleştirdi.

INVEST INDIA MÜDÜRÜ SRIVIDHTA SENT İLE TOPLANTI

Invest India Müdürü Srividhya Sent, Hindistan'da iş ve yatırım fırsatları üzerine 7 Mayıs 2019'da sunum gerçekleştirdi. İstanbul'da yapılan organizasyonda, ülkede uygulanan "Smart Cities, Make in India, Start Up India" gibi politikaların önemi vurgulandı ve yabancı yatırımların giderek kolaylaştığı belirtildi.

 

TÜRKİYE-ÇİN İŞ KONSEYİ BAŞKANI T. MURAT KOLBAŞI EV SAHİPLİĞİNDE ÇALIŞMA YEMEĞİ

T.C. Ticaret Bakanı Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, ÇHC İstanbul Başkonsolosu, İstanbul Vali Yardımcısı, ÇHC İstanbul Ticaret Müşaviri ve iş insanlarının katılımları ile düzenlenen Türkiye-Çin ilişkileri, 2'nci Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılım sağlanarak İş Konseyi gelecek dönem faaliyetlerine ilişkin değerlendirme yapıldı.

ENDONEZYA İŞ FORUMU

Endonezya Yatırım Forumu'ndaki konuşmacılar; Endonezya İstanbul Başkonsolosu Herry Bey, İş Konseyi Başkanı İlhan Erdal ve Luwu Timur bölgesinden temsilciler şeklinde sıralandı. 29 Nisan 2019'da gerçekleştirilen etkinlikte; İş Konseyi Başkanı İlhan Erdal, Türkiye-Endonezya arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerini değerlendirdi.

ENDONEZYA İŞ FORUMU, İSTANBUL

Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve DEİK/Türkiye-Endonezya İş Konseyi iş birliği ile 29 Nisan 2019 Pazartesi günü 09.00'da Mövenpick Hotel'de (İstanbul) Endonezya İş Forumu düzenlenecektir.  

2018 GSYİH büyüme oranı %5.17 ve 1,1 trilyon ABD Doları GSYİH ile Asya'nın en hızlı gelişen ülkeleri arasında yer alan Endonezya, Hint ve Pasifik Okyanusları arasındaki stratejik konumu ve Doğu-Batı ticaret yollarına olan yakınlığı nedeni ile bölgede önemli ekonomiler arasında yerini almaktadır. Türkiye'nin Endonezya'dan ithalatında başlıca kalemler suni ve estetik elyaf, kauçuk ve ürünleri, tekstil malzemeleri, kâğıt ve karton ürünleri; Türkiye'nin Endonezya'ya ihracatında başlıca kalemler ise inorganik kimyasallar, makine, mekanik aletler, kazanlar ve bu ürünleri parçaları, tütün ve pamuk yer almaktadır. 

Ekli dosyada Taslak Programı yer alan ve Endonezya'da iş ve yatırım fırsatlarının tanıtılacağı söz konusu foruma, Endonezya ile tekstil kimyasalları, kauçuk, gıda, baharat, kağıt ve ilgili sektörlerde iş ve yatırım yapan veya yapmak isteyen üyelerimizin katılımlarında büyük fayda görülmektedir. 

Bu bilgiler ışığında anılan foruma katılmak isteyen üyelerimizin, 25 Nisan 2019 Perşembe günü mesai bitimine kadar  https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/909/12784 linkinde yer alan katılım formunu doldurmaları gerekmektedir. 

Önemli Not: Programda Türkçe ve Bahasa Endonezya Dili tercüme olacaktır.
Önemli Not 2: Katılım kontenjan ile sınırlıdır. 

Ek-1 : Taslak Program

T.C. MILLÎ EĞİTİM BAKAN YARDIMCISI REHA DENEMEÇ İLE DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

T.C. Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç ile Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Ülke İş Konseyleri Değerlendirme Toplantısı 25 Nisan 2019 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıya, DEİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye-Gine İş Konseyi ve Türkiye-Güney Afrika İş Konseyini temsilen Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, Türkiye-Kenya İş Konseyi Başkanı Kemal Koloğlu, Türkiye-Finlandiya İş Konseyi Başkanı Halil Kulluk, Türkiye-Sri Lanka iş Konseyi Başkanı Beşir Uğur, Türkiye- Moritanya İş Konseyi Başkanını temsilen İş Konseyi Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Doğan ve T.C. Ticaret Bakanlığı Daire Başkanı Sinan Gültekin katılım gösterdi. Söz konusu toplantıda, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK yapısı ve iş konseyleri hakkında bilgi paylaşarak DEİK'in networking açısından önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

TÜRKİYE - PAKİSTAN EYLEM PLANI TOPLANTISI

Türkiye-Pakistan Eylem Planı Toplantısı, 17 Nisan 2019 tarihinde Ankara'da düzenlendi.

FİLİPİNLER ULUSLARARASI İNŞAAT ODASI HEYETİ İLE TOPLANTI, RİVER PLAZA, İSTANBUL

DEİK ve Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) iş birliği ile, 15 Nisan 2019 Pazartesi günü 14.00'te DEİK Ofisi'nde (River Plaza, İstanbul), Filipinler Uluslararası İnşaat Odası Heyeti(POCB) ile toplantı gerçekleştirilecektir. 

2018 GSYİH büyüme oranı %6.7 ve 332 milyon  dolar GSYİH ile Güney Doğu Asya'nın gelişen ülkeleri arasında yer alan Filipinler, Asya Pasifik'teki konumu nedeni ile uluslararası hava ve deniz taşımacılığının kesişme noktası sayılmaktadır. Filipinler'de inşaat ve müteahhitlik sektörünün son 6 yılda ülke ekonomisine ortalama %6 ve 2018 yılının 2'nci çeyreğinde %11.07'lik katkısı kaydedilmiştir.   

Bahse konu toplantıda, Filipinler ile Türkiye arasındaki ticari, ekonomik ilişkiler ve önümüzdeki dönemde gerçekleştirilmesi öngörülen projeler hakkında bilgi alışverişinde bulunulması, ekli dosyada Heyet Listesi yer alan firmalar ile ikili görüşmelerin (B2B) gerçekleştirilmesi ve toplantı sonrasında TMB ile POCB arasında bir Mutabakat Zaptı imzalanması öngörülmektedir. Filipinler'de inşaat, müteahhitlik ve ilgili sektörlerde iş ve yatırım yapan veya yapmak isteyen üyelerimizin söz konusu toplantıya katılımlarında büyük fayda görülmektedir. 

Bu bilgiler ışığında anılan toplantıya katılmak  isteyen üyelerimizin, katılım teyitlerini ve iletişim bilgilerini (ad-soyad, firma, unvan, e-posta) en geç 12 Nisan 2019 Cuma günü saat mesai bitimine kadar DEİK'e (Tel: 0212 339 50 35-18-37, e-posta: asyapasifikbolgesi@deik.org.tr) iletmeleri rica olunur. 

FİLİPİN ULUSLARARASI İNŞAAT ODASI HEYETİ İLE TOPLANTI

Filipinler İş Konseyi, 15 Nisan 2019'da Filipin Uluslararası İnşaat Odası Heyeti ile İstanbul'da toplantı gerçekleştirdi.

DEİK ve HASİAD İŞ BİRLİĞİ İLE BANGLADEŞ ÜLKE BİLGİLENDİRME SEMİNERİ, İSTANBUL

DEİK ve Hadımköy-Arnavutköy Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD) iş birliği ve Bangladeş Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sayın M. Allama Siddiki'nin katılımları ile, 12 Nisan 2019 tarihinde 10.00-12.00 saatleri arasında Bangladeş Ülke Bilgilendirme Semineri düzenlenecektir. 

Özellikle tekstil, hazır giyim, altyapı ve müteahhitlik, enerji, yenilenebilir enerji, altyapı geliştirme, tarım ve gıda, gayrimenkul, sağlık ve turizm sektörlerinde büyük fırsatlar sunan Bangladeş 2017-2018 yılında %7.86'lık büyüme oranı ile dünyadaki en hızlı büyüme oranlarından birini gerçekleştirerek dünyanın 43'üncü en büyük ekonomisi olarak gösterilmektedir. Bahse konu seminere anılan sektörlerde Bangladeş ile iş yapan veya yapmak isteyen üyelerimizin katılımında büyük fayda görülmektedir.

Ekli dosyada taslak programı yer alan söz konusu seminere katılmak isteyen üyelerimizin, 11 Nisan 2019 Perşembe günü mesai bitimine kadar Sevgi Gölbaş (Tel: 0212 771 26 26; E-posta: info@hasiad.com.tr) ile iletişime geçmeleri rica olunur.

DEİK VE HASİAD İŞ BIRLİĞİ İLE BANGLADEŞ ÜLKE BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

Dış İlişkiler Ekonomik Kurulu ve Hadımköy Arnavutköy Sanayi ve İş Adamları Derneği (HASİAD) iş birliği ile 12 Nisan 2019'da Bangladeş Ülke Bilgilendirme Semineri düzenlendi. Seminere Bangladeş Ankara Büyükelçisi M. Allama Siddiki de katılım sağladı.

BANGLADEŞ BÜYÜKELÇİSİ M. ALLAMA SIDDIKI İLE ARNAVUTKÖY FABRİKA ZİYARETLERİ

Bangladeş Büyükelçisi M. Allama Siddiki ile Arnavutköy fabrika ziyaretleri gerçekleştirildi. 12 Nisan 2019'da yapılan ziyarette, M. Allama Siddiki'ye Arnavutköy'de yer alan kalıp, makine ve tekstil fabrikalarının çalışmalarına ilişkin bilgilendirme yapıldı.

FİLİPİNLER TİCARET VE SANAYİ BAKAN YARDIMCISI SAYIN DR. CEFERİNO S. RODOLFO İLE ÇALIŞMA TOPLANTISI, İSTANBUL

DEİK/Türkiye-Filipinler İş Konseyi ev sahipliğinde, 4 Nisan 2019 Perşembe günü 16.00-17.30 saatleri arasında DEİK Ofisi'nde (River Plaza, İstanbul), Filipinler Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Ceferine S. Rodolfo ile Çalışma Toplantısı gerçekleştirilecektir. 

2018 GSYİH büyüme oranı %6.7 ve 332 milyon dolar GSYİH ile Güney Doğu Asya'nın gelişen ülkeleri arasında yer alan Filipinler, Asya Pasifik'teki konumu nedeni ile uluslararası hava ve deniz taşımacılığının kesişme noktası sayılmaktadır. Türkiye'nin Filipinler'den ithal ettiği başlıca ürünler arasında elektrik ve elektronik ekipmanlar; makine; meyve, çerez, narenciye kabuğu; kauçuk ve ürünleri; Filipinler'e ihrac ettiği başlıca ürünler arasında ise demir-çelik, öğütücü ürünler, arpa, nişasta, ve beyaz un; cevher, cüruf; mandıra ürünleri, hayvansal gıda ve eczacılığa ait ürünler yer almaktadır. Filipinler'de iş ve yatırım yapan veya yapmak isteyen üyelerimizin söz konusu toplantıya katılımlarında büyük fayda görülmektedir. 

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, katılım teyitlerini en geç 3 Nisan  2019 Çarşamba günü mesai bitimine kadar DEİK'e (Tel: 0212 339 50 35-18 e-posta:  asyapasifikbolgesi@deik.org.tr ) iletmeleri rica olunur. 

Önemli Not: Toplantının dili İngilizcedir.

FİLİPİNLER TİCARET VE SANAYİ BAKAN YARDIMCISI DR. CEFERINE S. RODOLFO İLE TOPLANTI

Filipinler İş Konseyi, İstanbul'a gelen Filipinler Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Dr. Ceferine S. Rodolfo ile 4 Nisan 2019'da toplantı düzenledi.

BANGLADEŞ HALK CUMHURİYETİ BAĞIMSIZLIK GÜNÜ RESEPSİYONU

Bangladeş Ankara Büyükelçiliğinin daveti üzerine, Türkiye- Bangladeş İş Konseyi Başkanı ve Üyeleri tarafından Bangladeş Halk Cumhuriyeti Bağımsızlık Günü Resepsiyonu'na katılım sağlandı. Resepsiyon, 26 Mart 2019'da Ankara'da gerçekleştirildi.

TAIPEI EKONOMİ VE KÜLTÜR MİSYONU İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ

Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu ile gerçekleştirilen toplantının ardından bir çalışma yemeği düzenlendi. 25 Mart 2019 tarihinde gerçekleşen etkinlikte, 9'uncu İş Konseyi Ortak Toplantısı'na ilişkin bilgi alışverişinde bulunularak etkinliğin koordinasyonu ile ilgili çalışmalar yapıldı.

AVUSTRALYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU VE AUSTRADE İLE TOPLANTI

Avustralya İstanbul Başkonsolosu Jeffie Kaine ve Viktorya Hükümeti'nin Dubai'deki Yetkilisi Gerard Seeber ile tanışma toplantısı düzenlendi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Genel Merkezinde gerçekleştirilen toplantı, 11 Mart 2019'da yapıldı.

HONG KONG'DA İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI SEMİNERİ, İSTANBUL

DEİK/Türkiye-Hong Kong İş Konseyi ve Invest Hong Kong iş birliğinde 7 Mart 2019 Perşembe günü 15:00-17:00 saatleri arasında River Plaza'da Hong Kong'da İş ve Yatırım Fırsatları Semineri düzenlenecektir.

Özellikle örülmemiş giyim eşyaları, makineler, elektrikli makineler, kıymetli veya yarı kıymetli metaller ve hizmet sektörlerinde büyük fırsatlar sunan Hong Kong ile Türkiye'nin ticaret hacmi 2009 yılında 330 milyon dolar iken 2018 yılında 929 milyon dolar seviyesine ulaşmıştır. Bu süreçte Türkiye'nin Hong Kong'dan ithalatı ılımlı seyrederken Türkiye'nin Hong Kong'a ihracatı önemli ölçüde artış göstermiştir. 

DEİK/Türkiye-Hong Kong İş Konseyi Başkanı M. Necati Abacıoğlu ve Invest Hong Kong Türkiye Başdanışmanı Neşe Seçer'in konuşmaları ve Invest Hong Kong Genel Müdürü Stephen Phillips'in bilgilendirici sunumu ile gerçekleşecek olan seminere Hong Kong'da iş ve yatırım yapan veya yapmak isteyen üyelerimizin katılımında büyük fayda görülmektedir. 

Bu bilgiler ışığında anılan etkinliğe katılmak isteyen üyelerimizin, 6 Mart 2019 Çarşamba günü 18:00'e kadar;

DEİK Asya Pasifik Bölge Direktörlüğü Tel: 212 339 50 35-37-18,

E-mail: asyapasifikbolgesi@deik.org.tr ile iletişime geçmeleri rica olunur.

HONG KONG'DA İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI SEMİNERİ

Invest Hong Kong Genel Müdürü Stephen Phillips; İstanbul ziyareti vesilesiyle 7 Mart 2019'da DEİK üyelerine bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda; Hong Kong'daki iş ve yatırım fırsatları anlatıldı.

HİNDİSTAN ÜLKE TANITIM GÜNÜ

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve Hindistan İş Konseyi iş birliği ile 28 Şubat 2019'da gerçekleştirilen Hindistan Ülke Tanıtım Günü etkinliğinde, Türkiye-Hindistan ticari ilişkileri değerlendirmesinin yanı sıra katılımcılara ikili ilişkilerde ticaret ve yatırım fırsatları da aktarıldı.

TAYVAN TAIPEI EKONOMİ VE KÜLTÜR MİSYONU İLE TOPLANTI

Tayvan Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu ile yapılan toplantı, 14 Şubat 2019 tarihinde İstanbul 'da gerçekleştirildi.

BANGLADEŞ HALK CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSLUĞU KONSOLOSU BIDOSH CHANDRA BARMAN İLE TANIŞMA TOPLANTISI

Bangladeş İş Konseyi tarafından 29 Ocak 2019'da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Genel Merkezinde, Bangladeş Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Konsolosu Bidosh Chandra Barman ağırlandı.

TÜRKİYE VE BANGLADEŞ ARASINDA TİCARET VE YATIRIM İLIŞKİLERİ: GELECEKTEKİ BEKLENTİLER SEMİNERİ'NE KATILIM

İstanbul'da gerçekleştirilen Türkiye ve Bangladeş Arasında Ticaret ve Yatırım İlişkileri: Gelecekteki Beklentiler Semineri, 24 Ocak 2019'da düzenlendi.

T.C. MANİLA BÜYÜKELÇİSİ SAYIN ARTEMİZ SÜMER İLE TANIŞMA TOPLANTISI, İSTANBUL

T.C. Manila Büyükelçiliği görevine atanan Sayın Artemiz Sümer ile Filipinler ile hali hazırda iş yapan ve iş yapmayı planlayan  firmaları bir araya getirmek amacıyla 22 Ocak 2019 Salı günü 14:30-16:00 saatleri arasında DEİK Ofisi'nde (River Plaza, İstanbul) tanışma toplantısı düzenlenecektir.

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, katılım teyitlerini en geç 21 Ocak  2019 Pazartesi günü mesai bitimine kadar DEİK'e (Tel: 0212 339 50 18-35 e-posta:  asyapasifikbolgesi@deik.org.tr) iletmeleri rica olunur. 

FİLİPİNLER İŞ KONSEYİ ÇALIŞMA YEMEĞİ

Filipinler İş Konseyi, hedeflerini ve gerçekleştirdiği çalışmaları masaya yatırmak üzere 22 Ocak 2019'da bir çalışma yemeği etkinliği düzenledi.

T.C. MANİLA BÜYÜKELÇİSİ ARTEMİZ SÜMER İLE TANIŞMA TOPLANTISI

Filipinler İş Konseyi, ataması yeni gerçekleştirilen T.C. Manila Büyükelçisi Artemiz Sümer ile tanışma toplantısı düzenledi. 22 Ocak 2019'da yapılan toplantıda yeni Büyükelçiye hayırlı olsun dileklerinde bulunuldu. Büyükelçi, ziyaretten memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

CAKARTA HEYET ZİYARETİ

Endonezya İş Konseyi Üyeleri; 19-23 Ocak 2019'da Cakarta'da heyet toplantıları gerçekleştirdi. İş dünyası temsilcileri; gerçekleştirilen ziyaretlerde, Türkiye-Endonezya arasındaki karşılıklı ticaretin ve yatırımların arttırılması konusunda görüş alışverişinde bulundu.

MALEZYA YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ ZİYARETİ

Heyet üyeleri Malezya'da Türkiye'nin yumuşak gücü olarak faaliyetlerini sürdüren, iki ülke arasındaki çok boyutlu ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla; eğitim değişim programları, kültürel faaliyetler ve Türkçe dil eğitimi üzerine çalışmalarıyla ön plana çıkan Yunus Emre Enstitüsü'nü ziyaret ettiler. Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Ömer Altun tarafından enstitü faaliyetleri ile ilgili heyetimiz bilgilendirildi.

TAN SRI VINCENT TAN İLE TOPLANTI

Malezya'nın önemli iş adamlarından Tan Sri Vincent Tan ile yapılan toplantıda, Tan Sri Vincent Tan'ın Tzu-Chi Vakfı ile Türkiye'de gerçekleştirmiş olduğu ve Suriyeli mültecilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi için destek verdiği sosyal sorumluluk projeleri ile ilgili İş Konseyi üyeleri bilgilendirildi. "Sınır tanımayan sevgi" anlayışı ile sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirdiklerini belirten Tan Sri Vincent Tan ve Tzu-Chi Vakfı temsilcileri, Türkiye'nin insani yardım konusundaki çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve bu konuda Türkiye'yi desteklediklerini belirttiler.

T.C. KUALA LUMPUR TİCARET MÜŞAVİRİ ELİF HALİLOĞLU GÜNGÜNEŞ İLE TOPLANTI

Türkiye-Malezya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, T.C.Kuala Lumpur Ticaret Müşaviri Elif Haliloğlu Güngüneş'i ziyaret etti. Söz konusu ziyarette İş Konseyi Üyeleri, Malezya-Türkiye İş Adamları Derneği ve MÜSİAD Malezyatemsilcileri ile bir araya geldi. Ticaret Müşaviri Elif HaliloğluGüngüneş, Malezya'nın siyasi, ekonomik ve kültürel özellikleriile ilgili bilgilerini heyete aktararak, Türkiye ve Malezyaarasında ticari ilişkilerin arttırılmasında çokça fırsatların olduğunu ve özellikle ASEAN ülkeleri ile ticari ilişkilerde Malezya'nın stratejik bir merkez olduğunu dile getirdi.

T.C. KUALA LUMPUR BÜYÜKELÇİSİ MERVE SAFA KAVAKÇI İLE TOPLANTI

Türkiye-Malezya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, T.C. Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Safa Kavakcı'yı ziyaret ettiler. İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri faaliyet alanları, Malezya'da süren çalışmalar ile birlikte gelecekte gerçekleştirmeyi planladıkları projelerle ilgili Büyükelçi Kavakcı'yı bilgilendirdiler.

BANGLADEŞ BAŞKONSOLOSU İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ

Türkiye-Bangladeş İş Konseyi Başkanı Laura Gök ile Bangladeş İstanbul Başkonsolosu Mr. Mohammad Monirul Islam, 2 Ocak 2019'da İstanbul'da bir araya geldi.

YENİ ATANAN T.C. KANBERRA BÜYÜKELÇİSİ İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ

Yeni Atanan T.C. Kanberra Büyükelçisi Korhan Karakoç ile 8 Ocak 2019'da çalışma yemeği düzenlendi. Yemeğe, Avustralya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri katılım sağladı.

T.C. TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN’IN HİNDİSTAN ZİYARETİ, HİNDİSTAN-TÜRKİYE İŞ FORUMU

Hindistan-Türkiye İş Forumu, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın Hindistan ziyareti kapsamında DEİK ve FICCI (Federation of Indian Chambers of Commerce & Industry) iş birliğinde gerçekleştirildi. 18 Aralık 2018'de Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de yapılan toplantıya; T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Suresh Prabhu, DEİK Başkanı Nail Olpak, FICCI Başkanı Sandip Somany ve 150'ye yakın iş insanı katılım sağladı. T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, etkinlikte 2017 yılında 7 milyar dolar olan ikili ticaret hacminin bu yıl 8 milyar dolara ulaştığını, ancak Hindistan'ın lehine bir denge olduğunu vurguladı. İki Bakan arasında gerçekleştirilen özel görüşmede tüm sıkıntıların dile getirildiğini belirten Pekcan, teminat mektuplarının kabul edilmediğini ve bankacılık sektörü ile bir heyet gelirse, sorunun çözülebileceğini ifade etti. Bakan, yatırımların teşviki ve yerel paralarla ticarete ilişkin heyetlerin bir araya gelebileceğini de sözlerine ekleyerek, inşaat sektörüne yılda 250 milyar dolar para harcayan Hindistan'da büyük fırsatlar olduğunu ve Türk firmalarının bunu iyi değerlendirmesi gerektiğini belirtti. Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Suresh Prabhu; yaptığı konuşmada, T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile uzun ve verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini; özellikle bankacılık, karşılıklı yatırımlar ve tarım ürünleri konularının gündeme alındığını belirtti. Toplantıda bilgi paylaşımında bulunan DEİK Başkanı Nail Olpak da bu yıl T.C. Ticaret Bakanlığı'nın belirlemiş olduğu dört hedef ülkeden birinin Hindistan olduğunu belirtti. Başkan Olpak, Hindistan'ın gelişen ekonomisi ve muhteşem kültürü sayesinde Türkiye açısından çok doğru bir karar olduğunun da altını çizdi. Türkiye ve Hindistan ekonomilerinin, birlikte çalışarak büyümeye ve yeni nesiller için istihdam alanları oluşturmaya devam edeceğine inandığını dile getiren Olpak, her iki ülkenin ekonomik altyapısı, yetişmiş insan kaynağı, sahip olduğu iç pazar, ihracat imkânları, büyüyen ve çeşitlenen üretim sektörlerinin buna müsait olduğunu vurguladı. Etkinlikte konuşma gerçekleştiren FICCI Başkanı Sandip Somany, iki ülkenin yakın olduğunu ve devletlerde yapılacak çok iş bulunduğunu ifade ederek Türkiye'nin Hindistan için çok önemli bir partner olduğunun altını çizdi. Düğün turizminde çoğunlukla Singapur, Tayland, Dubai'nin tercih edildiğini; ancak Hint düğünleri için Türkiye'nin de yılın büyük bölümünde fırsatlar sunduğunu belirten Somany, FICCI'nin bu konuda tanıtım yapmaktan memnun olacağını dile getirdi. Başkan Somany, Türkiye'nin lokasyonununa da dikkat çekerek Afrika başta olmak üzere rekabet yerine iş birliği yapılması gerektiğini vurguladı.

T.C. TİCARET BAKANI SAYIN RUHSAR PEKCAN’IN HİNDİSTAN RESMİ ZİYARETİ VESİLESİYLE HİNDİSTAN’A ÖZEL SEKTÖR HEYET ZİYARETİ, YENİ DELHİ

T.C. TİCARET BAKANI SAYIN RUHSAR PEKCAN'IN HİNDİSTAN  RESMİ ZİYARETİ VESİLESİYLE HİNDİSTAN'A ÖZEL SEKTÖR HEYET ZİYARETİ

YENİ DELHİ

18 ARALIK 2018

T.C. Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan'ın 18 Aralık 2018 tarihinde yapacağı Hindistan resmi ziyareti kapsamında DEİK/Türkiye-Hindistan İş Konseyi ve FICCI (Federation of Indian Chambers of Commerce & Industry) işbirliğinde Yeni Delhi'de Hindistan-Türkiye İş Forumu düzenlenecektir.

Yaklaşık % 7.5 büyüme oranı ve 2.6 trilyon dolar olan gayri safi yurtçi hasılası ile Hindistan,  Türkiye'nin ticaret partnerleri arasında büyük ekonomik potansiyel taşıyan bir ülke konumundadır. İki ülke liderlerinin belirttiği üzere, 2020 yılında ticari hacmin 10 milyar dolara ulaşması hedeflenmektedir. Gıda (yaş meyve, sebze, zeytinyağı), makine ve aksamları, doğal taş, kimya ürünleri, inşaat ve altyapı alanlarında faaliyet gösteren firmalarımızın söz konusu heyete katılımı büyük önem arz etmektedir.

Hindistan'a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. (Vize başvuru formuna http://indianvisaonline.gov.in/visa/ linkinden ulaşılabilmektedir.) 

Bu bilgiler ışığında, söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/815/11888 linkinde yer alan kayıt formunu doldurarak, toplantıya katılım bedeli olan 500 Türk Lirası'nı en geç 13 Aralık 2018 Perşembe günü mesai bitimine kadar aşağıda iletilen hesap numarasına yatırmaları rica olunur. 

 

HESAP ADI

T.İŞ BANKASI  GALATASARAY - BEYOĞLU ŞB. (1011 )
SWİFT : ISBKTRISXXX

DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU / ASYA PASİFİK

TR68 0006 4000 0011 0111 7015 60 (TL)

 

CCPIT HEBEI İLE TOPLANTI

Demir-çelik ve ilaç sektörlerinde çalışan iş insanlarından oluşan heyet ile gelecekteki iş birliklerini değerlendirmek ve ikili ilişkilerdeki potansiyeli tanıtmak amacıyla düzenlenen toplantı, 14 Aralık 2018'de gerçekleştirildi.

ZHEJIANG EYALETİ YUEQING ŞEHRİ HEYETİ İLE TOPLANTI

Zhejiang Eyaleti Yueqing Şehri Heyeti ile ikili ilişkileri ve yatırım fırsatlarını değerlendirmek amacıyla yapılan toplantı, 29 Kasım 2018'de gerçekleştirildi.

ENDONEZYA CEO HEYETİ İLE TOPLANTI

Endonezya İş Konseyi Karşı Kanat Kuruluşu Endonezya Sanayi ve Ticaret Odası (KADIN), Daimi Ortaklık Komitesi Kadın Destekleme Bölümü Başkan Yardımcısı Ms. Nana önderliğindeki iş heyeti ile İstanbul'u ziyaret etti. 24 Kasım 2018'de gerçekleştirilen etkinlikte; savunma sanayi, enerji, tarım, altyapı-inşaat gibi sektörlerdeki ikili iş birliklerinin önemi vurgulanarak ticari hacmi arttırmaya yönelik temenniler dile getirildi.

ENDONEZYA CEO HEYETİ İLE TOPLANTI

DEİK/ Türkiye-Endonezya İş Konseyi Karşı Kanat Kuruluşu KADIN'den Daimi Ortaklık Komitesi Kadın Destekleme Bölümü Başkan Yardımcısı Ms. Nana önderliğinde Endonezya'dan gelen iş heyeti ile gerçekleşem toplantıda, Endonezya Ankara Büyükelçisi Sayın Wardana, İş Konseyi Başkanı İlhan Erdal ve İş Konseyi Karşı Kanat Kuruluşu KADIN'den Daimi Ortaklık Komitesi Kadın Destekleme Bölümü Başkan Yardımcısı Nana Hanım konuşma gerçekleştirmiştir.

Söz konusu etkinlikte savunma sanayi, enerji, tarım, altyapı-inşaat gibi sektörlerdeki ikili iş birliklerinin önemi vurgulanmış, ticari hacmi artırmaya yönelik temenniler dile getirilmiştir. Toplantı sonunda, Endonezya Komitesi'nin belirlediği Türk ve Endonezyalı şirketlere KADIN tarafından ödül verilmiştir. 

 
TÜRKİYE-BANGLADEŞ İŞ KONSEYİ 1. ORTAK TOPLANTISI, İSTANBUL

Bangladeş Sanayi ve Ticaret Odaları Federasyonu (FBCCI) tarafından gelecek iş insanları heyetinin katılımıyla DEİK/Türkiye-Bangladeş İş Konseyi ev sahipliğinde 22 Kasım 2018 Perşembe günü River Plaza 1. Kat Toplantı Odası'nda 17.00-19.00 saatleri arasında Türkiye-Bangladeş İş Konseyi 1. Ortak Toplantısı düzenlenecektir.

Özellikle tekstil, hazır giyim, altyapı ve müteahhitlik, enerji, yenilenebilir enerji, altyapı geliştirme, tarım ve gıda, gayrimenkul ve turizm sektörlerinde büyük fırsatlar sunan Bangladeş, 2017-2018 yılında %7.86'lık büyüme oranı ile dünyadaki en hızlı büyüme oranlarından birini gerçekleştirerek dünyanın 43. en büyük ekonomisi olarak gösterilmektedir. 

Başta turizm, sağlık turizmi, enerji, tarım ve gıda sektörlerinden olmak üzere ekli dosyadaki heyet listesinin katılımıyla gerçekleşecek söz konusu etkinliğe Bangladeş ile iş yapan veya yapmak isteyen üyelerimizin katılımında büyük fayda görülmektedir.Bu çerçevede anılan seminere katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 21 Kasım Çarşamba günü 14:00'e kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/790/11791  linkinde yer alan online katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.

Ekli dosyada taslak program ve heyet listesi'nin yer aldığı söz konusu etkinliğe katılmak ve detaylı bilgi almak isteyen üyelerimizin 21 Kasım 2018 Çarşamba günü 14:00'e kadar DEİK Asya Pasifik Bölge Direktörlüğü (Tel: 212 339 50 35-37-38; E-mail: asyapasifikbolgesi@deik.org.tr) ile iletişime geçmeleri rica olunur.

Önemli Not: Toplantı dili İngilizcedir.

OKTA ORGANİZASYONU İLE KİMYA SEKTÖRÜNE YÖNELİK TOPLANTI

OKTA organizasyonu ile Kore ve Türkiye arasındaki iş birlikleri fırsatları, ikili ticari ilişkiler ve petrokimya, plastik sektöründeki karşılıklı yatırım fırsatları değerlendirildi. Toplantı, 9 Kasım 2018 tarihinde İstanbul'da düzenlendi.

TÜRK VE ÇİNLİ İŞ İNSANLARI İSTANBUL-ŞANHAY HATTINDA GÜÇLÜ EKONOMİK İŞ BİRLİĞİ İÇİN TOPLANDI

TÜRK VE ÇİNLİ İŞ İNSANLARI İSTANBUL-ŞANHAY HATTINDA GÜÇLÜ EKONOMİK İŞ BİRLİĞİ İÇİN TOPLANDI 

ÇİN ÖNÜMÜZDEKİ 5 YILDA 8 TRİLYON DOLARLIK İTHALAT YAPACAK

Ortak Gelecek İçin Hilal ve Ejder İşbirliğinde ‘Yeni Dönem, Ortak Gelecek' temasıyla 5-10 Kasım 2018 tarihleri arasında ilk kez düzenlenen "Çin Uluslararası İthalat Fuarı" kapsamında toplam ciroları yaklaşık 1 trilyon ABD Doları olan 35 Çinli şirketin temsilcileri, DEİK organizasyonuyla Şanhay'da T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur ile bir araya geldi.

DEİK/Türkiye-Çin İş Konseyi tarafından düzenlenen Çin-Türkiye CEO Yuvarlak Masa Toplantısı T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, T.C. Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı Murat Kolbaşı, DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kibar, T.C. Şanhay Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı ve 35 Çinli şirketin 54 temsilcisinin katılımları ile Şanhay'da gerçekleştirildi.

Toplantıda Çinli yatırımcılara hitap eden T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in "Çin Uluslararası İthalat Fuarı" açılışında Çin'in önümüzdeki 5 yılda 8 trilyon dolarlık ithalat yapacağını bir kez daha vurguladığını ve Türk şirketlerinin de bu potansiyeli değerlendirmek için hazır olduğunu belirtti. Batur, iki ülke arasında dengesiz ticaret hacminin, adil bir şekilde dengeli olarak artmasına ek olarak  asıl amacın 2017 yılında 124 milyar dolar yatırım yapan Çin'den Türkiye'ye daha fazla yatırım çekmek olması gerektiğini söyledi.

Çin Devlet Başkanı Cinping'in fuar açılışında Çinli şirketleri Kuşak ve Yol Girişimi üzerindeki ülkelere yatırım yapmaya davet ettiğini belirten Batur, Türkiye'de yatırım yapmak isteyen Çinli şirketlerin projelerine destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

Çin dış yatırımından yüzde 10 pay almayı hedefliyoruz

AB ile Gümrük Birliği anlaşması olan Türkiye'nin Kuşak ve Yol Girişimi üzerindeki konumu ile Çin şirketleri için en uygun yatırım ortamını sunduğunu ifade eden Batur, bugüne kadar Türkiye'ye 920 milyon dolar yatırım yapan Çin'in toplam dış yatırımından % 10'dan fazla  pay almayı hedeflediklerini vurguladı.

Çin-Türkiye ilişkilerinde altın yıl 2018

T.C. Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, 2018 yılının Çin'de Türkiye Turizm yılı ilan edilmesi ve artan karşılıklı ziyaretler ile 1971 yılında başlayan diplomatik ilişkilerin altın yılı olduğunu söyledi.  T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in son 3 yılda 5 defa görüşmesine ilaveten 2018 yılında Türkiye'den 11 bakanın Çin'i, 3 Çinli bakan ve 3 bakan yardımcısının Türkiye'yi ziyaret ettiğini belirten Önen, TBMM Başkanı Binali Yıldırım'ın 2018 yılı sonuna kadar Çin'i ziyaret etmesinin beklendiğini ifade etti.

Çinli yatırımcılara Çince sunum

Toplantıda ayrıca T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Proje Direktörü Ahmet Sami Yavuz, Türkiye'deki yatırım ortamı ve fırsatları hakkında Çince bir sunum yaptı.              

Çinli Yatırımcının Türkiye'ye Güveni Tam

Çinli yatırımcıların Türkiye'de son haftalardaki dengelenmeden oldukça memnun oldukları, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan Gümrük Birliği Anlaşması, Kuşak ve Yol Girişimi üzerindeki stratejik konumu, insan kaynağı ve kurulu imalat sanayii gücünün Türkiye'ye olan ilgiyi arttırdığı gözlemlendi.

Dünyanın en büyük 500 firmasının 200 tanesi Çin Fuarında

Toplantı sonrasında değerlendirme yapan DEİK/Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı Murat Kolbaşı, 1'inci Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın önemine işaret ederek, "Bu fuarı uzun süredir heyecanla bekliyoruz. Fuara, 130 ülkeden 3 binden fazla firmanın katılımı var. 12 ülke stratejik önemli ülke seçilmiş durumda; Endonezya, Vietnam, Pakistan, Güney Afrika, Mısır, Rusya, İngiltere, Macaristan, Almanya, Kanada, Brezilya ve Meksika. Dünyanın en büyük 500 firmasının 200 tanesinin de standı var" dedi.

Fuarda hizmet, otomotiv, yüksek teknoloji, elektrikli ev aletleri ve beyaz eşya, oyun teknolojileri, medikal, gıda gibi sektörlerin var olduğunu belirten Kolbaşı, düzenlenen fuarın, sadece dev Çin pazarı değil, bütün Asya Pasifik pazarına açılma yolunda dev bir kapı olduğunu, Çin'in 33 eyaletinin fuara heyet göndereceğini ve alım gerçekleştireceğini söyledi.

DEİK Genel Sekreteri Caner Çolak değerlendirmesinde, "Uluslararası İthalat Fuarı'nı, ülkemizin Çin'le arasındaki dış ticaret açığını dengelemek adına çok büyük bir fırsat olarak görüyor ve önemsiyoruz. Çin ve Türkiye tarihte iki eski komşu, farklılıklarındaki benzerliklerle beslenen iki ülkenin vatandaşları olarak bu fuarı, ilişkimizi bir küresel ortaklığa dönüştürmek için fırsat olarak görüyoruz" dedi.

Türkiye-Çin ilişkilerinin tekrar ısınmaya başladığı 2003 yılından beri, iki ülke arasındaki ticaret hacmi 28 milyar ABD dolarına ulaştığını belirten Çolak sözlerine şöyle devam etti: "Çin 2017'de 23.3 milyar ABD doları ile Türkiye'nin en çok ithalat yaptığı ülke oldu ve böylece Çin, Türkiye'nin  Uzakdoğu'daki en büyük ticaret ortağı haline geldi. Bizler bu yaklaşımla karşılıklı ticaretimizi Türkiye lehine dengelemeyi de göz ardı etmeden, yeni dönemde ortak bir gelecek inşa edebilir, Çin'in "İki Yüzyıllık Hedefleri" ve Türkiye'nin 2023 Hedefleri'ni gerçekleştirmek için birlikte çalışabilir, birlikte mücadele edebiliriz. DEİK olarak bu ve benzeri toplantılar vesilesiyle ülkelerimiz arasındaki ilişkiyi canlı ve sürdürülebilir kıldığımıza inanıyorum. Ticaret Bakanlığımızın koordinasyonuyla fuarda düzenlediğimiz bu toplantı kapsamında iki ülkenin iş insanları; ülkelerimiz arasında yerel para birimiyle ticaret ve yatırım yapılması, Büyükelçiliğimizin yoğun çalışmaları sayesinde daha yoğun turizm faaliyetleri ve tüm coğrafya için çok büyük fırsatlar barındıran Tek Kuşak Tek Yol Projesi'nde birlikte çalışma imkanlarını değerlendirme fırsatı buldular."

CEO YUVARLAK MASA TOPLANTISI

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın Şanghay ziyareti vesilesiyle gerçekleştirilen CEO Yuvarlak Masa Toplantısı, 6 Kasım 2018'de düzenlendi.

ÇİN HALK CUMHURİYETİ GUIZHOU YATIRIM VE TARIM TEŞVİK KONFERANSI

Hemisphere ve DEİK iş birliğiyle gerçekleştirilen teşvik konferansı 2 Kasım 2018'de İstanbul'da düzenlendi.

TÜRKİYE- ÇİN EKONOMİ FORUMU

Okan Üniversitesinde gerçekleştirilen etkinlik, 30 Ekim 2018'de İstanbul'da yapıldı.

PAKİSTAN CUMHURBAŞKANI DR. ARİF ALVI İLE TOPLANTI

Dr. Arif Alvi ile 30 Ekim 2018'de İstanbul'da gerçekleştirilen toplantıda Türkiye-Pakistan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, firmaların Pakistan'da yaptıkları yatırımları ve Pakistan'da iş yaparken yaşadıkları sıkıntıları aktardı.

PAKİSTAN CUMHURBAŞKANI DR. ARİF ALVI İLE TOPLANTI

Dr. Arif Alvi ile 30 Ekim 2018'de İstanbul'da gerçekleştirilen toplantıda Türkiye-Pakistan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, firmaların Pakistan'da yaptıkları yatırımları ve Pakistan'da iş yaparken yaşadıkları sıkıntıları aktardı.

BEIJING HAIDIAN CHAMBER OF COMMERCE İŞ HEYETİ İLE TOPLANTI

Beijing Haidian Ticaret Odası İş İnsanları Heyeti ile 24 Ekim 2018'de, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Genel Merkezinde bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, Ticaret Odası temsilcilerine Türkiye-Çin İş Konseyi tanıtıldı. Ayrıca iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerinin güçlendirilmesine dair fikir teatisinde bulunuldu.

KICKOFF TOPLANTISI: TÜRKIYE'NIN KUŞAK VE YOL GIRIŞIMINDE (BELT AND ROAD İNITIATIVE, BRI)

Kuşak ve Yol Raporu başlangıç toplantısı, 23 Ekim 2018'de Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Genel Merkezinde gerçekleştirildi.

DEİK İŞ BİRLİĞİ VE T.C. HANOİ BÜYÜKELÇİLİĞİ EV SAHİPLİĞİNDE VİETNAM TÜRK HAFTASI

DEİK İŞ BİRLİĞİ VE T.C. HANOİ BÜYÜKELÇİLİĞİ EV SAHİPLİĞİNDE VİETNAM TÜRK HAFTASI, 23-29 EKİM 2018

Türkiye ve Vietnam arasındaki diplomatik ilişkilerin başlangıcının 40.yılı onuruna, DEİK/Türk-Vietnam İş Konseyi, T.C. Hanoi Büyükelçiliği himayesinde Vietnam'da bir dizi etkinlik düzenlendi.

Bu etkinlikler kapsamında Hanoi'nin kalbindeki ikonik Sofitel Legend Metropol Hotel'de bir hafta boyunca yoğun ilgi gören Türk Lezzet Festivali, 23 Ekim'de Vietnam'ın kültür, sanat, moda, medya ve diplomatik camiadan seçkin davetlilerin katılımıyla gerçekleşti. Türk şeflerimiz Hüseyin Kocabey ve Ali Edebali hafta boyunca Vietnam medyasının yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Etkinlik kapsamında 25 Ekim'de Ulusal Kongre Merkezi ‘nde düzenlenen Vietnam Uluslararası Moda Haftası'nda başarılı ve genç Türk tasarımcısı Mert Erkan'ın 2019 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu izleyenleri büyüledi ve "LoveLand" adını verdiği İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonu ile Vietnam Moda Haftası'na damgasını vurdu. Türk modeller Gizem Barlak ve Doğa Bursalı defilede podyuma çıkarak göz kamaştırdılar.

Asya Pasifik'te bugüne dek yapılan en kapsamlı Türkiye tanıtımlarından birine vesile olan bu etkinliğin, ilerleyen günlerde iki ülke arasındaki turizm ve ticari ilişkilere katkı sağlayacağına inanmaktayız.

KAMBOÇYA BAŞBAKANI'NIN TÜRKİYE ZİYARETİ VE İKİLİ GÖRÜŞMELER

Kamboçya Başbakanı'nın Türkiye ziyareti kapsamında ikili görüşmeler yapıldı. Organizasyon, 20 Ekim 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

BRICA İSTANBUL SUMMIT'E KATILIM

TÜSİAD ve BRICA tarafından organize edilen Brica İstanbul Summit'e katılım sağlandı. Etkinlik İstanbul'da 18 Ekim 2018'de düzenlendi.

HONG KONG TİCARET GELİŞTİRME KONSEYİ AVRUPA BÖLGE DİREKTÖRÜ WILLIAM CHUI İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ

Hindistan İş Konseyi, 17 Ekim 2018'de Hong Kong Ticaret Geliştirme Konseyi Avrupa Bölge Direktörü William Chui ile çalışma yemeğine etkinliği düzenledi. İstanbul'da gerçekleştirilen programda iki ülke arasındaki yatırım olanakları konuşuldu.

TÜRKİYE - TAYVAN YENİLENEBİLİR ENERJİ VE AKILLI ŞEHİRLER FORUMU

Türk ve Tayvan iş insanlarının son teknolojiler ve yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bilgilendirildiği forum, 17 Ekim 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

ALL-CHINA FEDERATION OF INDUSTRY AND COMMERCE İŞ HEYETİ İLE TOPLANTI

All-China Federation of Industry And Commerce İş Heyeti ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Genel Merkezinde bir toplantı gerçekleştirildi. 12 Ekim 2018'de yapılan toplantıda, All-China Federation of Industry and Commerce İş Heyeti ile Türkiye-Çin İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri arasında iş birliği ve yatırım fırsatları değerlendirildi.

ADANA SANAYİ ODASI-DEİK İŞ BİRLİĞİ'NDE ÇİN ÜLKE TANITIM GÜNÜ

Adana Sanayi Odası ile gerçekleştirilen iş birliği ile 10 Ekim 2018'de, Adana Ticaret Odası'nda Çin Ülke Tanıtım Günü etkinliği düzenlendi.

DEİK-ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ ÇİN SUNUMU

Türkiye-Çin İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi M. Necati Abacıoğlu, 9 Ekim 2018'de Özyeğin Üniversitesinde bir sunum gerçekleştirdi. M. Necati Abacıoğlu, Özyeğin Üniversitesi "IBUS201 Country Analysis" dersleri kapsamında; Türkiye ve Çin ilişkileri, Kuşak ve Yol Girişimi ve Çin'deki iş deneyimlerini öğrencilere aktardı.

TÜRKİYE - VİETNAM İŞ VE YATIRIM FORUMU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından organize edilen Türkiye-Vietnam İş ve Yatırım Forumu, 8 Ekim 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Vietnam'daki iş imkanlarının yanı sıra Türkiye'deki yatırım ortamının da değerlendirildiği iş forumunda firmalar arası iş birliği anlaşması imzalandı.

"Sizin başarınız, bizim başarımızdır"

Vietnam Ulusal Meclis Başkanı Nguyen Thi Kim Ngan,Türkiye ve Vietnam'ın ikili ilişkiler açısından güçlü bir büyüme gerçekleştirdiğini ifade ederek, Türkiye'nin Asya, Avrupa ve Amerika arasında bir köprü görevinde olduğunu dile getirdi. Vietnam'ın orta gelirli bir ülke olma yolunda ilerlediğini belirten Ngan, "Vietnam, Asya pazarında önemli bir rol oynamakta. Vietnam, son dönemde stratejik bir üretim üssü olmaya başladı. Harika bir siyasi istikrar ortamına sahibiz. Dış dünyaya entegrasyon süreci de iyi bir şekilde ilerlemekte. Ülkemiz, uluslararası yatırımcılar için daha cazip hale gelecek" dedi. Türkiye'nin, Vietnam'a yatırım yapan ülkeler arasında 26'ıncı sırada yer aldığını vurgulayan Ngan, "Bizim mottomuz, "Sizin başarınız, bizim başarımızdır". Vietnam'ın kapısı Türk şirketlerine her zaman sonuna kadar açık." dedi.

İnşaat ve müteahhitlik alanlarında çok fırsat var

DEİK Başkanı Nail Olpak ise küresel ticaret savaşlarının çokça konuşulduğu günümüzde, Türkiye ve Vietnam ekonomilerinin, birlikte iş birliği yaparak büyümeye ve yeni nesiller için istihdam alanları oluşturmaya devam edeceğini söyledi. Her iki ülkenin ekonomik altyapısı, yetişmiş insan kaynağı, sahip oldukları iç pazar ve ihracat imkanları ile büyüyen ve çeşitlenen üretim sektörleri sayesinde Türk iş çevrelerinin Vietnam'daki halihazırda 700 milyon dolar seviyesinde olan yatırımlarını bir adım daha öteye götürme ve artırma fırsatını iyi değerlendirecekleri kaydetti.

İkili ticaret hacmi hedefi 4 milyar dolar

Türkiye ve Vietnam'ın önemli bir büyüme oranı yakaladığına dikkat çeken Vietnam Sanayi ve Ticaret Bakanı Yardımcısı Dan Hoang An, "Vietnam 2017 yılında yüzde 7'lik bir büyüme ile 416.7 milyar dolar ticaret hacmine ulaştı. Türk yatırımcılar, Asya pazarlarına Vietnam üzerinden ulaşabilirler. Asya pazarının 600 milyonluk tüketici potansiyeli var. Her iki ülke enerji, imalat sektörü gibi farklı alanlarda iş birliği yapabilir. Bu alanlardaki iş birliklerinin ve yatırımların teşvik edilmesi ve fırsatların değerlendirilmesi çok önemli. Ayrıca işletmelerin pazarla ilgili olarak düzenlenen fuarlara, sergilere ve forumlara katılmaları ticari iş birliklerin geliştirilmesi ve ikili ticaret hacmimizin 4 milyar dolara çıkarılmasında faydalı olacaktır" dedi.

İş ortaklıkları kurulabilir

"Vietnam'da İş İmkanları ve Türk Endüstri Parkı" adlı sunumunu gerçekleştiren Türkiye-Vietnam İş Konseyi Başkanı Ali Tezölmez ise iki ülke firmalarının düzenlenen forumlara katılarak, iş ortaklıkları kurabileceklerini söyledi. Ülkedeki yatırım fırsatlarının değerlendirilmesi için firmaların kendi tanıtımlarını yapmalarında fayda gördüklerini kaydeden Tezölmez, Vietnam'ın ABD ve Asya'ya giriş kapısı olduğunu belirterek, "Türkiye ve Vietnam çok büyük iş birliği potansiyeline sahipler" dedi.

TAYVAN HEYETİ AKIM METAL SANAYİ FABRİKA ZİYARETİ

Tayvan İş Heyeti ile Türk makine teknolojilerini tanıtmak ve ikili iş birliklerini arttırmak amacıyla 5 Ekim 2018'de Akım Metal Sanayiye ziyaret düzenlendi.

KORE MILLÎ GÜNÜ RESEPSİYONUNA KATILIM

İş Konseyi, 5 Ekim 2018 tarihinde Kore Millî Günü Resepsiyonu'na katılım sağladı. Söz konusu resepsiyon, İstanbul'da yapıldı.

GANSU EYALETİ İŞ HEYETİ İLE TOPLANTI

CCPIT Gansu Alt Komisyonu İş Heyeti ile 5 Ekim 2018'de bir toplantı gerçekleştirildi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Genel Merkezinde yapılan toplantıda; Türkiye ve Çin arasındaki kültürel, siyasi ve ekonomik ilişkiler değerlendirildi. Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında yapılabilecek iş birlikleri, Gansu'nun ekonomik profili gibi konularla ilgili de görüşüldü

8. TÜRKİYE - TAYVAN İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI

Türkiye-Tayvan İş Konseyi, İş Konseyi Karşı Kanat Kuruluşu CIECA ile makine teknolojileri kapsamında 8'inci ortak toplantısını düzenledi. Toplantıda, Türkiye ve Tayvan arasındaki ekonomi, ticaret ve yatırım ilişkileri değerlendirildi.

8. TÜRKİYE-TAYVAN İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI, İSTANBUL

DEİK/Türkiye-Tayvan İş Konseyi, ve Chinese International Economic Cooperation Association (CIECA) iş birliğinde 4 Ekim 2018 Perşembe günü 10:30-14:30 saatleri arasında TÜYAP Palas Hotel'de 8.Türkiye-Tayvan İş Konseyi Ortak Toplantısı düzenlenecektir.

2017 yılı itibariyle yaklaşık 259 milyar Amerikan Dolarlık ithalat potansiyeline sahip olan ve yüksek kişi başına düşen milli geliri ile Tayvan'ın 2,1 milyar ABD Doları olarak gerçekleşen Türkiye ile olan ticaret hacminde, Türkiye'nin ihracatında hammaddelerin öne çıktığı, buna karşın Tayvan'dan ithal edilen ürünler içerisinde elektrikli ve elektronik cihazların öne çıktığı görülmektedir. Tayvan'ın başta makine sanayii olmak üzere, bilgi teknolojileri, gıda, demir- çelik, yapı malzemeleri, otomotiv parçaları ve yazılım endüstrisinden gelecek firmaların katılım sağlayacağı söz konusu toplantıda iki ülke arasındaki işbirliği ve yatırım fırsatları değerlendirilerek ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

Bahse konu toplantıya başta makine sanayii başta olmak üzere Tayvan ile iş yapan ve yapmak isteyen firmaların katılımlarında büyük fayda görülmektedir. Bu çerçevede anılan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 3 Ekim Çarşamba günü 12:00'ye kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/733/11261 linkinde yer alan online katılım formunu doldurmaları ve detaylı bilgi için DEİK (Asya Pasifik Bölgesi Direktörlüğü, asyapasifik@deik.org.tr, 0212 339 50 35)  ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Önemli Not:Programın dili İngilizcedir. 

KAMBOÇYA HEYETİ İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ

İş Konseyinin katılım sağladığı yemek, 3 Ekim 2018'de İstanbul'da düzenlendi.

TAYLAND KÜLTÜR FESTİVALİ AÇILIŞ TÖRENİ

Tayland Kültür Festivali açılış töreni, 28 Eylül 2018 tarihinde İstanbul'da yapıldı.

2. ULUSLARARASI EKONOMİ GELİŞME ZİRVESİ: TÜRKİYE-ÇİN İŞ BİRLİĞİ KONFERANSI

Belt and Road Danışmanlık, Senstone Capital ve DEİK iş birliği ile 26 Eylül 2018'de, "2. Uluslararası Ekonomi Gelişme Zirvesi: Türkiye-Çin İşbirliği Konferansı" düzenlendi. İstanbul'da gerçekleştirilen konferansta; Türkiye ve Çin arasındaki iş birlikleri; "sağlık turizmi", "hizmet sektörü" ile "film ve dizi ortak çalışmalar" konu başlıkları altında değerlendirildi.

24. TÜRKİYE - JAPONYA İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI, İSTANBUL

DEİK/Türkiye-Japonya İş Konseyi ve İş Konseyi Karşı Kanat Kuruluşu KEIDANREN (Japonya İş Federasyonu) iş birliğinde 19 Eylül 2018 tarihinde Four Seasons Bosphorus Hotel'de "24. Türkiye-Japonya İş Konseyi Ortak Toplantısı" düzenlenecektir.

ABD ve Çin Halk Cumhuriyeti'nden sonra dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olan Japonya; otomotiv ve yan sanayi, imalat sanayi, gıda ve altyapı sektörlerine özel ilgi göstermektedir. 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle ülkemizdeki Japonya sermayeli firma sayısı 200 civarındadır. 2002-2017 dönemi içerisinde ülkemizdeki Japon doğrudan sermaye yatırımlarının tutarı yaklaşık 2,2 milyar ABD Dolarıdır. Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) tarafından sağlanan krediler ile Haliç Köprüsü, Hasan Uğurlu Barajı ve HES, Altınkaya Barajı ve HES ile Marmaray gibi çok önemli projelere finansman sağlanmıştır.

Taslak programı ekte yer alan söz konusu toplantıya enerji, elektronik, makine, otomotiv ve lojistik sektörleri başta olmak üzere Japonya'dan üst düzey 70 iş insanı katılım sağlayacaktır.

Bu bilgiler ışığında anılan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin 7 Eylül 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar  https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/706/10510 linkinde yer alan katılım formunu doldurmaları rica olunur.

24. JAPONYA-TÜRKİYE İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI

Türkiye-Japonya İş Konseyi Ortak Toplantısı, Türkiye-Japonya İş Konseyi ve karşı kanat kuruluşu KEIDANREN iş birliğinde 19 Eylül 2018 tarihinde İstanbul'da düzenlendi. İkili ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacı ile yapılan toplantıda, Japonya'dan Türkiye'ye gelmesi hedeflenen yeni yatırım fırsatları ve 3'üncü ülkelerdeki iş birliği olanakları değerlendirildi. Toyota, Mitsubishi ve Daikin gibi Japon devi firmaların üst düzey yöneticilerinin katıldığı toplantıda, 500'e yakın Türk ve Japon iş insanı bir araya geldi.

Toplantıya T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, DEİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Murat Mercan, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, KEIDANREN Eşbaşkanı Kenichiro Yamanishi, KEIDANREN Eşbaşkanı Tamotsu Saito, Türkiye-Japonya İş Konseyi Başkanı Şerif Tosyalı ve iki ülkeden toplam 500'e yakın iş insanı katılım gösterdi. Toplantıda konuşan Bakan Mustafa Varank, bu toplantının iki ülke arasındaki ticari ilişkileri bir üst düzeye taşıması açısından fırsat olduğunu düşündüklerini belirtti. Bakan Varank, "Japon firmaları uzun bir süredir ülkemizde faaliyet gösteriyor. Üretime, ihracata ve istihdama katkı sağlıyor. Ülkemizde doğrudan yatırımcılarla ilgili liberal ve şeffaf bir mevzuat var." dedi. Türkiye'nin son 16 senede 200 milyarın üzerinde doğrudan yatırıma ev sahipliği yaptığını söyleyen Varank, "Bu süreçte Japonya, 2,7 milyar dolar ile Türkiye'ye sermaye ihraç eden ülkeler arasında 15'inci sırada yer aldı. Ben bu rakamın mevcut potansiyeli yansıtmadığını düşünüyorum. İnşallah daha çok çalışacağız ve bu rakamı arttıracağız." diyerek sözlerini tamamladı. Nail Olpak, 1890'lı yıllarda başlayan iki ülke arasındaki ilişkilerin, özellikle son yıllardaki yoğun diplomasi ve iş temaslarının da etkisiyle çok yol kat ettiğini kaydederek"Türkiye'de otomotiv ve yan sanayi, çelik endüstrisi, imalat sanayi, gıda ve altyapı sektörlerinde faaliyet gösteren Japonya sermayeli firma sayısı 200'ü aştı." diye konuştu. Olpak, şunları söyledi: "Bu toplantının, Japonya'nın Türkiye'deki yatırımlarını da arttırması ve karşılıklı ticaretimizin daha dengeli bir yere gelebilmesi için önemli bir fırsat olduğuna inanıyoruz. Türkiye, Japonya için 1,6 milyarlık bir pazara ulaşılabilen iyi bir köprü. Dış ticaret hacmi 4,7 milyar dolar olan ülkelerimiz arasında, Türkiye yaklaşık 3,8 milyar dolarlık bir açık veriyor. Bunun önümüzdeki yıl ülkelerimiz arasında imzalanmasını beklediğimiz STA ile biraz daha dengeleneceğine inanıyoruz. Bu perspektifle; karayolu taşıtları için aksam, otomobil yan sanayi ve aksesuarları, balık, makarna, çinko, sebze gibi alanlarda Türkiye için ek ihracat fırsatları oluşacağını öngörüyoruz." Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima, Japonya'nın özellikle imalat sektörü açısından Türkiye'de yatırımları bulunduğunu belirterek, Türkiye'nin istihdamına ve ihracatına katkıda bulunduğuna dikkat çekti. Türklerin becerileri ve çalışkanlığı ile Japon gücünün birleştiğini vurgulayan Büyükelçi Miyajima, şöyle devam etti: "Türkiye'nin bölgesel gücünü hissediyoruz. Japonya, dünyanın küresel bir gücüdür ve plan yaparak hareket eder. Şimdi dünyanın bütün ilgisi Japonya'da. Türkiye; ortalama yaşı 31 olan genç ve çalışkan iş gücüne sahip, sadakate önem veren, 2023 yılında 100'üncü yılını karşılayacak ve bugüne kadar birçok krizi aşarak gelmiş bir ülke." Türkiye'nin Asya açılımının esas olarak 1980'lerin başlarında, Japon şirketlerinin Türkiye'ye gelmesiyle başladığını hatırlatan Şerif Tosyalı, Türkiye'nin doğuya yaklaşırken ekseninin kaydığı ve batıdan uzaklaştığı endişelerinin kesinlikle doğru olmadığını vurguladı. Japonya referanslı bir örnek veren Tosyalı, "Ülkemizde yaklaşık 200 civarında Japon firması var ve çoğu burada üretim yapıyor ve firmalar sadece iç pazara değil, Gümrük Birliğinin de sağladığı avantajlardan yararlanarak Avrupa'ya ihracat yapıyor. Beraber çalışıp ürettik ve beraber kazandık. Bundan sonra da kazanmaya devam edeceğiz." dedi.

Türk ve Japon İş Dünyasından Afrika Atağı

Türkiye-Japonya Afrika'da İşbirliği Paneli; DEİK ev sahipliğinde Japonya İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki, Türkiye-Japonya İş Konseyi Başkanı Şerif Tosyalı, Türkiye- Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Volkan Kazova, JBIC (Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası) Orta Doğu ve Afrika Bölge Sorumlusu Masayuki Tanimoto'nun katılımları ile İstanbul'da gerçekleşti. Türkiye ve Japonya'nın Afrika'daki mevcut iş potansiyeli, fırsatlar, öne çıkan sektörler ve olası yeni iş ortaklıklarının ele alındığı toplantıda Türk ve Japon iş insanları bir arada buluştu. Türkiye ve Japonya'nın tarih boyunca hep dost olduğuna ve daima yaralarını birlikte saran iki ülke olduğuna değinen Şerif Tosyalı, "Günümüz ekonomisi küresel ticaret savaşlarına tanık olurken bu dönemde yine tarihî dostumuz Japonya ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizi geliştirmemiz tesadüf değil. Biz Fukuşima'dan Marmara depremine kadar her zaman birbirimize destek olduk ve en kötü anlarda bile yaralarımızı birlikte sardık. Türkiye- Japonya İş Konseyi olarak, Japonya ile olan ikili ekonomik ilişkilerimizi geliştirmeye odaklanırken Afrika'da da güçlü ortaklıklar kurmaya devam etmek için büyük bir motivasyon taşıyoruz.

Türkiye ve Japonya'nın şu anda Afrika'da önemli yatırımları bulunuyor. Türkiye'nin Afrika'daki toplam yatırım miktarı yaklaşık 6,5 milyar dolar iken, Japonya'nın da 10 milyar dolarlık yatırımı bulunuyor. Önümüzdeki dönemde Afrika'da ortak yatırımlara ve yeni iş birliklerine imza atacağımıza inanıyoruz." şeklinde konuştu. DEİK'in Afrika kıtasında 45 ülkede yer alan İş Konseyleri aracılığıyla 50 iş dünyası kuruluşu iş birliğinde ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesi adına kilit bir rol oynadığını ifade eden Volkan Kazova ise "Japonya 3,9 milyar dolarlık ticaret hacminin yanı sıra Türkiye'de faaliyet gösteren 200 Japon şirketiyle de Türkiye için çok önemli bir ticari ortak. Türkiye ile Japonya arasındaki bu güçlü ekonomik ve ticari ilişkilerin, Afrika özelinde yeni iş birliklerinin kapısının aralaması açısından büyük önem taşıyor. İnşaat, enerji, gıda, altyapı ve sağlık gibi alanlarda Afrika'daki iş birliğimizin güçlü bir sinerjiyle ivme kazanacağını öngörüyoruz. Türkiye'nin hâlihazırda Afrika'da her biri 50 milyon doların üzerinde olan pek çok inşaat ve altyapı projesi bulunuyor." dedi.

Panelin Türkiye ve Japonya'nın Afrika'daki geleceği açısından stratejik bir önemi sahip olduğuna değinen Masayuki Tanimoto, sözlerine şöyle devam etti: "Afrika özelindeki bu stratejik iş birliğimizin geçmişi de yaklaşık 2 yıl öncesine dayanıyor. Türkiye ile Afrika gibi bir coğrafyada ekonomik ve ticari açıdan karşılıklı kazanımlar getirecek bu iş birliği vizyonunu çok önemsiyoruz. Japonya olarak Avrupa ülkeleri ile de benzer iş birliklerimiz bulunuyor. Özellikle İngiltere ile Afrika bölgesinde çeşitli ortak projelerimiz mevcut. Bu sene de Japonya'da Türkiye yılı ilan edildi. Afrika'daki altyapı projelerini teşvik etmek için Türk inşaat firmaları ile birlikte çalışmamız gerekiyor."

HİNDİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ İLE TANIŞMA TOPLANTISI

Hindistan İş Konseyi, 12 Eylül 2018'de Hindistan Ankara Büyükelçisi ile tanışma toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Büyükelçi; iki ülkenin ticari ilişkilerinde hedeflerinin aynı olduğunu belirterek, Türkiye ve Hindistan arasındaki ticaret hacminin daha da büyümesi için ikili görüşme ve ziyaretlerin artması gerektiğini aktardı.

TAYVAN DIŞ TİCARET GELİŞTİRME KONSEYİ (TAITRA) İLE TOPLANTI

Tayvan Dış Ticaret Geliştirme Konseyi TAITRA ve Türkiye- Tayvan İş Konseyi arasında yapılan toplantı, 12 Eylül 2018'de İstanbul'da gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıda, Türkiye ve Tayvan'ın karşılıklı iş ve yatırım fırsatları değerlendirilerek 8'inci Türkiye-Tayvan İş Konseyi Ortak Toplantısı'na ilişkin bilgilendirme yapıldı. Ek olarak, Türkiye- Tayvan İş Konseyi ve TAITRA arasında yapılabilecek iş birlikleri de değerlendirildi.

 

ÇİN HUBEİ - TÜRKİYE YATIRIM VE TİCARET SEMİNERİ, İSTANBUL

DEİK/Türkiye–Çin İş Konseyi ve China Council for the Promotion of International Trade (CCPIT)

Hubei Alt Konseyi iş birliğinde 7 Eylül 2018 tarihinde İstanbul Shangri-La Hotel'de  Çin Hubei- Türkiye Yatırım ve Ticaret Semineri düzenlenecektir. 

Ekli dosyada taslak programı yer alan söz konusu seminerde, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Hubei Eyaleti'nden başta turizm, lojistik, inşaat, kimyevi ürünler, gıda, eczacılık, finans sektörlerinden gelen firmalar ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir. 

Bu çerçevede anılan seminere katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 5 Eylül Çarşamba günü 18:00'e kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/703/11185 linkinde yer alan online katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için DEİK (Asya Pasifik Bölge Direktörlüğü, Tel: 0212 339 50 35-38; E-mail: asyapasifikbolgesi@deik.org.tr) ile iletişime geçilmesi rica olunur.
 
Bilgilerinize saygılarımla sunarım,


Ek-1: Taslak program

Ek-2:Hubei Heyeti Katılımcı Listesi 

Önemli Not:Programda Türkçe ve Çince simultane tercüme olacaktır. 

HUBEI HEYETİ ARÇELİK ÇAYIROVA KAMPÜSÜ ZİYARETİ

CCPIT Hubei Heyeti için şirket tanıtımı ve ikili iş birliklerinin yaratılması adına, 7 Eylül 2018'de Arçelik Çayırova Kampüsü Ziyareti gerçekleştirildi.

ÇİN HUBEI - TÜRKİYE YATIRIM VE TİCARET SEMİNERİ

Çin Hubei-Türkiye Yatırım ve Ticaret Semineri, 7 Eylül 2018'de İstanbul'da gerçekleştirildi. Seminerde; Türkiye- Çin ilişkileri, Hubei Eyaleti'nin stratejik konumu, BRI kapsamında yapılan/yapılabilecek iş birlikleri ve yatırım fırsatları değerlendirildi.

HİNDİSTAN GUJARAT EYALETİ HEYETİ İLE İŞ FIRSATLARI SEMİNERİ, İSTANBUL

DEİK/Türkiye–Hindistan İş Konseyi ve Hindistan Sanayi ve Ticaret Odaları Federasyonu (FICCI) iş birliğinde 6 Eylül 2018 tarihinde Grand Hyatt Hotel'de Hindistan Gujarat Eyaleti Heyeti ile İş Fırsatları Semineri düzenlenecektir. 

Geçtiğimiz on yıllık dönemde ortalama % 7 büyüme kaydeden ve önümüzdeki yıllarda büyüme oranının % 6.5 olarak seyredeceği öngörülen Hindistan, başta altyapı-inşaat, turizm, bilgi teknolojileri ve enerji olmak üzere pek çok sektörde fırsatlar barındırmaktadır. Hindistan'ın kuzey batısında yer alan Gujarat Eyaleti, stratejik bir konumda yer almakta ve 60 milyonu aşkın nüfusu ile ülke içi ve uluslararası ticari iş birliklerinde güçlü bir rol oynamaktadır. 

Ekli dosyada Taslak Programı ve Heyet Listesi yer alan söz konusu seminerde Hindistan'ın Gujarat Eyaleti'nden başta turizm, inşaat ve altyapı, medya, sivil havacılık, bilgi teknolojileri, eczacılık, eğitim ve yatırım sektörlerinden gelen firmalar ile yatırım ve ticaret fırsatları değerlendirilecektir.  

Bu çerçevede anılan seminere katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 5 Eylül Çarşamba günü 18:00'e kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/713/11331 linkinde yer alan online katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için DEİK (Asya Pasifik Bölge Direktörlüğü,

Tel: 0212 339 50 35-38; 

E-mail: asyapasifik@deik.org.tr) ile iletişime geçilmesi rica olunur.
 
Bilgilerinize saygılarımla sunarım,

Önemli Not: Program dili İngilizcedir.

Ek-1: Taslak program
Ek-2: Hindistan Gujarat Heyeti Katılımcı Listesi

TÜRKİYE - TAYLAND KOBİ SEMİNERİ'NE KATILIM

Türkiye ve Tayland pazarındaki KOBİ'lerin bilgilendirilmesi ve iki ülkedeki yatırım alanları hakkında iş insanlarının fikir sahibi olabilmesi amacıyla düzenlenen Türkiye-Tayland KOBİ Semineri, 6 Eylül 2018'de Bangkok'da gerçekleşti.

HINDISTAN GUJARAT EYALETİ HEYETİ İLE İŞ FIRSATLARI SEMİNERİ

Hindistan'ın Gujarat Eyaleti'nden gelen iş heyeti ve Türk katılımcılardan oluşan bir grup, 6 Eylül 2018'de seminer düzenledi. Etkinlikte ikili iş birlikleri, yatırım fırsatları ve hedef sektörler gibi konular değerlendirilerek çeşitli iş görüşmeleri gerçekleştirildi.

ALMAN TÜRK TİCARET VE SANAYİ ODASI TARAFINDAN DÜZENLENEN YENİ İPEK YOLU KONFERANSI

Türkiye-Çin İş Konseyi, Alman Türk Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 16 Ağustos 2018'de gerçekleştirilen Yeni İpek Yolu Konferansı'na katıldı. Konferansta, Türkiye ve Çin ilişkilerine dair genel bir değerlendirme de yapıldı.

TÜRKİYE - SİNGAPUR İŞ KONSEYİ ÇALIŞMA TOPLANTISI

Türkiye - Singapur İş Konseyinin geçmiş ve gelecek dönem faaliyetlerini değerlendirmek ve 2018- 2019 dönemi hedeflerini belirlemek amacıyla düzenlediği toplantı, 14 Ağustos 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

T.C. PEKİN BÜYÜKELÇİSİ İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ

T.C. Pekin Büyükelçisi ile Çalışma Yemeği, 7 Ağustos 2018'de İstanbul'da gerçekleştirildi. Yemeğe, Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı ve Başkan Yardımcıları da katıldı.

TAYLAND KRALLIĞI ANKARA BÜYÜKELÇİSİ İLE ÇALIŞMA TOPLANTISI

Tayland Krallığı'nın Ankara Büyükelçisi ile gerçekleştirilen çalışma toplantısı Tayland İş Konseyi üyelerinin katılımı ile 30 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul'da yapıldı.

ÇIN HALK CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSU İLE TANIŞMA VE ÇALIŞMA TOPLANTISI

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu ile Tanışma ve Çalışma Toplantısı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Genel Merkezinde 27 Temmuz 2018'de yapıldı.

YENİ ZELANDA BÜYÜKELÇİSİ İLE GÖRÜŞME

Yeni Zelanda Büyükelçisi ile yapılan görüşme 17 Temmuz 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

BANGLADEŞ'TE İŞ VE YATIRIM FIRSATLARI SEMİNERİ

Bangladeş'te İş ve Yatırım Fırsatları Semineri, 10 Temmuz 2018'de Dış Ekonomik İlişkiler Genel Merkezinde düzenlendi.

T.C. PEKİN BÜYÜKELÇİSİ İLE TOPLANTI

T.C. Pekin Büyükelçisi ile Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Genel Merkezinde gerçekleştirilen toplantı, 3 Temmuz 2018'de yapıldı.

AVUSTRALYA BAŞKONSOLOSU JEFFIE KAINE İLE TOPLANTI

Avustralya Başkonsolosu Jeffie Kaine, 21 Haziran 2018'de Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Genel Merkezinde ağırlandı.

ÇIN HALK CUMHURİYETİ İSTANBUL BAŞKONSOLOSU İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu ile 19 Haziran 2018'de, İstanbul'da çalışma yemeği organize edildi.

ÇHC-GUANGDONG EYALETİ TANITIM TOPLANTISI

ÇHC-Guangdong Eyaleti Tanıtım Toplantısı, 18 Haziran 2018'de İstanbul'da yapıldı.

AUSTRALIAN TRADE AND INVESTMENT COMMISSION (AUSTRADE) İLE İFTAR YEMEĞİ

Australian Trade And Investment Commission'un (Austrade) ev sahipliğinde, 11 Haziran 2018'de düzenlenen iftar programına katılım sağlandı. İftar programı, İstanbul'da yapıldı.

CENTER FOR ASIA LEADERSHIP İLE TOPLANTI

Söz konusu toplantı, İstanbul'da 7 Haziran 2018'de düzenlendi.

YENİ ZELANDA STA KONFERANSI

Yeni Zelanda ile yapılması planlanan Serbest Ticaret Anlaşması (STA) için düzenlenen Konferans, T.C. Dışişleri Bakanlığı ev sahipliğinde Ankara'da düzenlendi.

TÜRKİYE TAYVAN İŞ KONSEYİ BAŞKANI'NIN KARŞI KANAT KURULUŞU ZİYARETİ

Türkiye - Tayvan İş Konseyi Başkanı Oğuz Karayeğen'in, Karşı Kanat Kuruluşu CIECA'yı ziyareti vesilesiyle gerçkeleşen buluşma, 24 Mayıs 2018 tarihinde CIECA Binası Taipei'de yapıldı.

TÜRKİYE- TAYVAN İŞ KONSEYİ BAŞKANI'NIN TAIPEI TÜRK TİCARET OFİSİ TEMSİLCİSİ İLE TOPLANTI

Türkiye - Tayvan İş Konseyi Başkanı Oğuz Karayeğen'in İş Konseyi Karşı Kanat Kuruluşu CIECA'yı ziyareti vesilesiyle yapılan toplantı, 24 Mayıs 2018 tarihinde Taipei Türk Ticaret Ofisinde gerçekleştirildi

TÜRKİYE NEPAL İŞ KONSEYİ'NİN KATMANDU ZİYARETİ

Türkiye Nepal İş Konseyi, Katmandu'ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Söz konusu ziyaret, 21-22 Mayıs 2018'de düzenlendi.

FİLİPİNLER BAŞKONSOLOSU İLE TOPLANTI

Filipinler İş Konseyi, Filipinler Başkonsolosu ile 21 Mayıs 2018'de bir toplantı gerçekleştirdi.

ÇIN HALK CUMHURİYETİ GANSU EYALETİ İLE TOPLANTI

Çin Halk Cumhuriyeti Gansu Eyaleti ile 11 Mayıs 2018'de Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Genel Merkezinde, bir toplantı gerçekleştirildi.

ENDONEZYA HEYETİ İLE TOPLANTI

Endonezya Dışişleri Bakanlığı Asya Pasifik ve Afrika Bölgeleri için Siyasi Analiz ve Kalkınma Merkezi Başkanı Arifi Saiman başkanlığındaki bir heyet, 9 Mayıs 2018'de DEİK'i ziyaret etti.

T.C. CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN KORE ZİYARETİ ÇERÇEVESİNDE İŞ ADAMLARI HEYETİ PROGRAMI VE TÜRKİYE - KORE İŞ FORUMU

T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kore ziyareti çerçevesinde heyet programı ve Türkiye-Kore İş Forumu gerçekleştirildi. Söz konusu etkinlikler, 1-3 Mayıs 2018 tarihleri arasında Seul'de yapıldı.

T.C. CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN ÖZBEKİSTAN VE KORE'YE RESMÎ ZİYARETLERİ KAPSAMINDA İŞ FORUMLARI

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Özbekistan ve Kore'ye resmî ziyaretleri kapsamında iş forumları düzenlendi. 29 Nisan-3 Mayıs 2018 tarihleri arasındaki forumlar, Taşkent ve Seul'de gerçekleştirildi.

HONG KONG TİCARET GELİŞTİRME KONSEYİ İLE TOPLANTI

Hindistan İş Konseyi, 25 Nisan 2018'de Hong Kong Ticaret Geliştirme Konseyi ile İstanbul'da toplantı gerçekleştirdi.

NEPAL İŞ HEYETİ İLE TOPLANTI

Nepal heyeti ile olan toplantı, 24 Nisan 2018'de İstanbul'da yapıldı.

YUNNAN EYALETİ HEYETİ İLE TOPLANTI

Yunnan Eyaleti Vali Yardımcısı ve beraberindeki heyet ile 12 Nisan 2018'de İstanbul'da bir toplantı yapıldı. Toplantıda; Türkiye ile Çin eyaletleri arasında gerçekleştirilebilecek İş birliği fırsatları değerlendirildi.

OBOR ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISI

OBOR Çalışma Grubu Toplantısı, 6 Nisan 2018'de İstanbul'da gerçekleştirildi.

T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI İLE GÖRÜŞME

İş Konseyinin katıldığı görüşme, 4 Nisan 2018 tarihinde Ankara'da yapıldı.

TÜRKİYE - FİLİPİNLER İŞ KONSEYİ MANİLA ZİYARETİ

DEİK/Türkiye-Filipinler İş Konseyi tarafından, Filipinler Ticaret ve Sanayi Bakanı Ramon Lopez'in ev sahipliğinde Filipinler'in başkenti Manila'ya 2 - 5 Nisan 2018 tarihleri arasında bir heyet ziyareti gerçekleştirilecektir. 

Üyelerimize önemli iş fırsatları sunan ve büyük bir pazar niteliğinde olan Filipinler'e yönelik yeni iş ve yatırım imkânlarının oluşturulması ve pazar payımızın artırılması amacıyla düzenlenecek olan söz konusu heyet ziyaretine özellikle turizm, inşaat ve yapı malzemeleri, enerji, elektrik & elektronik, mobilya, beyaz eşya, tekstil, tarım, kozmetik, gıda, dizi & film, hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların katılımlarında büyük fayda görülmektedir.

Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları 30 güne kadar ikamet süreli Filipinler'e seyahatlerinde vizeden muaftır. Söz konusu etkinliğe ilişkin paket program bedeli 1350 ABD Doları olup, paket programa dâhil olan hizmetler: İstanbul-Manila ve Manila-İstanbul uçak biletleri, transferler, Manila'da 3 gece konaklama ve toplantılara katılımdır. 

Bu çerçevede; kısıtlı katılımlı düzenlenecek ziyarete katılmayı arzu eden üyelerimizin, 16 Mart 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar DEİK (Ecem Mirzaloğlu, E-Posta: emirzaloglu@deik.org.tr, Tel: 0212 339 5018) ile iletişime geçmeleri rica olunur.

Not: Etkinlik dili İngilizcedir.

Önemli Uyarı: Programa katılım kaydınızın oluşturulması için ön avans program bedeli olan 500 ABD Doları'nın aşağıda belirtilen hesap numarasına yatırılması gerekmektedir.

Banka Bilgileri:

Hesap Adı: DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU / ASYA PASİFİK
Şube: T. İŞ BANKASI BEYOĞLU GALATASARAY (1011)
IBAN: TR60 0006 4000 0021 0113 3147 12

BANGLADEŞ PPP HEYETİ İLE TOPLANTI

Bangladeş PPP Heyeti ile 29 Mart 2018'de Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Genel Merkezinde bir toplantı düzenlendi.

BANGLADEŞ MILLÎ GÜNÜ RESEPSİYONU

Bangladeş Millî Günü Resepsiyonu, 26 Mart 2018'de Sultan Sarnıç'ta gerçekleştirildi. Resepsiyona, Türkiye- Bangladeş İş Konseyi Başkanı ve Yürütme Kurulu Üyelerinin yanı sıra Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı Tülin Avcı da katıldı.

GLOBAL GASTRO EKONOMİ ZİRVESİ

Global Gastro Ekonomi Zirvesi, 12 Mart 2018'de İstanbul'da gerçekleştirildi.

CONFEDERATION OF INDIAN INDUSTRY İLE ÇALIŞMA TOPLANTISI

Hindistan İş Konseyi, Confederation of Indian Industries (CII) ile 5 Mart 2018'de bir çalışma toplantısı düzenledi. İstanbul'da düzenlenen buluşmaya; dönemin Hindistan İş Konseyi Başkanı Elif Neşe Çelik, İş Konseyi Başkan Yardımcısı Erdem Çenesiz ile Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu Konsolos Vekili ve CII Güney-Orta Asya Sorumlusu Manish Mohan katılım sağladı. Bahse konu toplantıda Hindistan'ın Türk inşaat ve müteahhitlik firmalarına büyük fırsatlar sunduğuna değinilerek bu konuda gelecek dönemde bir seminer düzenlenebileceği değerlendirildi. Söz konusu toplantı, DEİK ile CII arasında imzalanan MOU ile sona erdi.

MOFCOM İLE TOPLANTI

MOFCOM ile 28 Şubat 2018'de İstanbul'da bir toplantı düzenlendi.

SİNGAPUR ANKARA BÜYÜKELÇİSİ İLE TOPLANTI

Singapur Ankara Büyükelçisi A. Selverajah'ın DEİK ziyareti kapsamında, 27 Şubat 2018 tarihinde bir toplantı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantıya, Türkiye-Singapur İş Konseyi Başkanı Süha Güçsav, İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri İ. Timur Şen, Can Ünalan, Hakan Eraydın ve Cem Baver Özalp, Dönemin Asya Pasifik Bölge Direktörü Volkan Yüzer, Koordinatör Ecem Mirzaloğlu ve Koordinatör Yardımcısı Tülin Avcı katılım sağladı. DEİK Genel Merkezi'nde gerçekleşen toplantıda, Singapur'un Türkiye'ye olan ilgisinin artmasından son derece memnun olduğunu dile getiren Güçsav, Asya Pasifik bölgesinde iş yapan çok sayıda Türk firmanın Singapur'u hub olarak kullandığını belirtti. Singapurlu iş insanlarının kısa dönemli değil uzun dönemli bir kâr sağlamak üzere Türkiye'ye geldiklerini vurgulayan Selverajah ise Türkiye ile ticarete önem verdiklerini dile getirdi.

ÇHC İSTANBUL TİCARET ATAŞESİ İLE ÇALIŞMA TOPLANTISI

ÇHC İstanbul Ticaret Ataşesi ile Çalışma Toplantısı, 23 Şubat 2018'de İstanbul'da gerçekleştirildi.

PAKİSTAN CUMHURBAŞKANI MEMNUN HÜSEYİN İLE TOPLANTI

Türkiye-Pakistan İş Konseyi, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin'i makamında ziyaret etti. Söz konusu toplantıya T.C. İslamabad Büyükelçisi İ.Mustafa Yurdakul, Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı Atilla D. Yerlikaya ve İş Konseyi Üyeleri katılım sağladı. Memnun Hüseyin, kardeş ülke olan Türkiye'den gelen heyeti karşılamaktan çok memnun olduğunu belirterek iki ülke arasındaki iş ortaklığının artırılmasının öneminin altını çizdi.

PENCAP BAŞBAKANI ŞAHBAZ ŞERİF İLE TOPLANTI

Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı Atilla D. Yerlikaya, 14 Şubat 2018'de Pencap Başbakanı Şahbaz Şerif'i ziyaret etti. Pakistan'da bir milyar doları aşan Türk yatırımlarından memnun olduğunu belirten Şerif, kapsamlı bir Serbest Ticaret Anlaşması'nı desteklediğini dile getirdi.

AVUSTRALYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSU İLE GÖRÜŞME

Avustralya İş Konseyi tarafından düzenlenen bir organizasyonla, 14 Şubat 2018'de Avustralya İstanbul Başkonsolosu ziyaret edildi.

BANGLADEŞ İŞ KONSEYİ DAKKA TEMASLARI

Bangladeş İş Konseyi 13 Şubat-17 Şubat 2018 tarihleri arasında Dakka'da birtakım temaslarda bulunuldu.

TÜRKİYE-PAKİSTAN İŞ KONSEYİ'NİN İSLAMABAD VE LAHOR TEMASLARI

Türkiye-Pakistan İş Konseyi tarafından Pakistan'ın İslamabad ve Lahor şehirlerine 13-15 Şubat 2018 tarihleri arasında bir heyet ziyareti düzenlendi. 13 Şubat 2018 tarihinde BOI (Pakistan Yatırım Kurulu), Maliye Bakanlığı Sekreteri Arif Ahmad Khan, T.C. İslamabad Büyükelçisi İhsan Mustafa Yurdakul ile toplantılar gerçekleştirildi. 14 Şubat 2018 tarihinde İş Konseyi Başkanı Atilla D. Yerlikaya, Pencap Başbakanı Şahbaz Şerif'i ziyaret etti. PBIT (Pencap Yatırım ve Ticaret Kurulu) ev sahipliğinde yaklaşık 60 Türk ve Pakistanlı iş insanının katılımlarıyla yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Toplantı kapsamında Pencap'taki yatırım ve iş fırsatlarına ilişkin detaylı bilgi verildi. Ardından Pencap Sağlık Bakanı Khawja Salman Rafique ile toplantı gerçekleştirildi.

BOI (PAKİSTAN YATIRIM KURULU) İLE TOPLANTI

BOI (Pakistan Yatırım Kurulu) ev sahipliğinde 13 Şubat 2018'de gerçekleştirilen toplantıya BOI Başkanı Naeem Y. Zamindar, Genel Müdür M.Saleem Ahmed Ranjha, Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı Atilla D. Yerlikaya ve İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri katılım sağladı. Toplantıda Türk katılımcılar kendilerini tanıtarak Pakistan'da hâlihazırda yapmış oldukları işlere ilişkin bilgi verdi.

MALİYE BAKANLIĞI SEKRETERİ ARIF AHMAD KHAN İLE TOPLANTI

Pakistan Maliye Bakanlığı Sekreteri Arif Ahmad Khan ile 13 Şubat 2018'de gerçekleştirilen toplantıda Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı Atilla D. Yerlikaya; Türkiye ile Pakistan arasında güçlü bir kardeşlik bağının olduğunu, ancak bu durumun ticarete tam olarak yansımadığını belirtti. Yerlikaya; geçtiğimiz beş yıl içerisinde olumlu bir gelişme gösteren Pakistan'da enflasyon oranının yüzde 12'den 4'e, cari açığın ise yüzde 9'dan yüzde 5'e gerilediğini dile getirdi.

TÜRKİYE- BANGLADEŞ İŞ KONSEYİ DAKKA TEMASLARI

TÜRKİYE- BANGLADEŞ İŞ KONSEYİ DAKKA TEMASLARI, 12-16 ŞUBAT 2018

DEİK/Türkiye- Bangladeş İş Konseyi, 12-16 Şubat 2018 tarihleri arasında Bangladeş'in başkenti Dakka'ya hayet ziyaretlerini gerçekleştirdi.  Ziyaret kapsamında, T.C. Dakka Büyükelçisi, Bangladeş Finans Bakanlığı Ekonomik İlişkiler Bölümü Yetkilileri, Dakka Ticaret Odası Başkanı, Bangladeş Sanayi ve Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı, Bangladeş Metropolitan Ticaret ve Sanayi Odası Yetkilileri  ve Bangledeş'in önde gelen iş insanları ile toplantı gerçekleştirildi. 

TAYLAND ÜLKE GÜNÜ VE TÜRKİYE İÇİN İŞ FIRSATLARI SEMİNERİ

Tayland Ülke Günü kapsamında düzenlenen Türkiye İçin İş Fırsatları Semineri, Türk ve Tayland iş insanlarının katılımı ile 8 Şubat 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

TÜRKİYE-FİLİPİNLER YUVARLAK MASA TOPLANTISI

Türkiye-Filipinler 1.Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısı kapsamında, DEİK/Türkiye-Filipinler İş Konseyi ev sahipliğinde, Filipinler Ticaret ve Sanayi Bakanı Sn.Ramon Lopez ve beraberindeki heyetin katılımlarıyla 7 Şubat 2018 Çarşamba günü İstanbul River Plaza'da "Türkiye-Filipinler Yuvarlak Masa Toplantısı" düzenlenecektir.

Elektrik-elektronik, inşaat, yapı malzemeleri, mimarlık ve gıda sektörlerinde faal firmalardan oluşan söz konusu heyet anılan etkinlik kapsamında Türk firmalarla ikili görüşmeleri gerçekleştirecektir. Bahsekonu görüşmelere, Filipinler ve Türkiye'de yeni yatırım ve iş birliği fırsatları yaratma potansiyeli bakımından, ilgili sektörlerde faaliyetlerini sürdüren firmaların katılımlarında büyük fayda görülmektedir.

Söz konusu etkinliğe katılmak ve detaylı bilgi almak isteyen üyelerimizin 5 Şubat 2018 Pazartesi günü mesai bitimine kadar DEİK (Ecem Mirzaloğlu Tel: 212 339 50 18; E-mail: emirzaloglu@deik.org.tr) ile iletişime geçmeleri rica olunur.

Not: Toplantı dili İngilizcedir.

TÜRKİYE-FİLİPİNLER CEO YUVARLAK MASA TOPLANTISI

Türkiye-Filipinler CEO Yuvarlak Masa Toplantısı, 7 Şubat 2018'de İstanbul'da düzenlendi.

THE 69TH REPUBLIC DAY OF INDIA

Asya Pasifik İş Konseyleri Sekretaryasının katılım sağladığı ''The 69Th Republic Day Of India'', 26 Ocak 2018'de İstanbul'da gerçekleştirildi.

ÇİN ÜLKE SOHBET TOPLANTISI, ADANA

Adana Ticaret Odası ve DEİK/Türkiye-Çin İş Konseyi işbirliğinde 28 Kasım 2017 Salı günü 09:30-12:30 saatleri arasında Adana Ticaret Odası Toplantı Salonu'nda "Çin Ülke Sohbet Toplantısı" düzenlenecektir.

Toplantı kapsamında DEİK Türkiye-Çin İş Konseyi tarafından üyelerimize Çin ekonomisi ve pazarı hakkında bilgiler verilecek olup; Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü tarafından iki ülke arasındaki ticari ilişkiler ve Çin'de Pazar geliştirme stratejileri ele alınacaktır.

Söz konusu etkinlik hakkında detaylı bilgi almak isteyen üyelerimizin Adana Ticaret Odası (Kemal Tan Tel: +90 (850) 346 01 01 ; E-mail: kemal.tan@adanato.org.tr) ile iletişime geçmeleri rica olunur.

VİETNAM İŞ HEYETİ İLE TOPLANTI VE İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ, İSTANBUL

DEİK/Türkiye-Vietnam İş Konseyi ve Vietnam Ticaret Müşavirliği işbirliğinde 17 Kasım 2017 Cuma günü 09:30-12:00 saatleri arasında İstanbul River Plaza'da Vietnam Ticaret ve Sanayi Bakanlığı nezdinde Türkiye ziyareti gerçekleştirecek Vietnam İş Heyeti ile bir çalışma toplantısı ve ikili iş görüşmeleri düzenlenecektir.

20 firmadan oluşan söz konusu heyet; kauçuk, lastik, tarım araçları, pirinç, baharat gibi tarımsal ürünler, çay kahve üretimi ve satışı, elektrikli araçlar ve gıda işleme makineleri sektörlerinde faaliyet gösteren ihracatçı ve ithalatçı Türk firmalarla B2B görüşmeleri gerçekleştirmek istemektedir. Bahsekonu görüşmelere, yeni yatırım ve iş birliği fırsatları yaratma potansiyeli bakımından, ilgili sektörlerde faaliyetlerini sürdüren firmaların katılımlarında büyük fayda görülmektedir. 

Söz konusu etkinliğe katılmak ve detaylı bilgi almak isteyen üyelerimizin 15 Kasım 2017 Çarşamba günü mesai bitimine kadar DEİK (Tülin Avcı Tel: 212 339 50 37; E-mail: tavci@deik.org.tr) ile iletişime geçmeleri rica olunur.

YENİ ATANAN T.C. SEUL BÜYÜKELÇİSİ SN. ERSİN ERÇİN İLE TANIŞMA TOPLANTISI, İSTANBUL

T.C. Seul Büyükelçiliği görevine atanan Sayın Ersin Erçin ile Kore'de hali hazırda iş yapan ve iş yapmayı planlayan firmaları bir araya getirmek amacıyla, 6 Kasım 2017 Pazartesi günü 10.30-12.30 saatleri arasında River Plaza'da bir tanışma toplantısı düzenlenecektir. 

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 3 Kasım 2017 Cuma günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/508/9655 adresinde yer alan katılım formunu doldurmaları rica olunur. 

Program

10:30-10:45 Açılış Hitapları

Sn. Tamer Saka, Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı
Sn. Ersin Erçin, Büyükelçi

10:45-11:15 Firmaların Tanıtımları

11:15-12:30 Soru&Cevap

TÜRKİYE-KORE İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI, SEUL

"The 18th World Knowledge Forum" vesilesi ile DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi, KCCI (Korea Chamber of Commerce and Industry) ve KOTRA (Korea Trade-Investment Promotion Agency) işbirliğinde, 18 Ekim 2017 tarihinde Seul'de "Türkiye-Kore İş Konseyi Ortak Toplantısı" düzenlenecektir. 

İki ülke arasındaki yatırım ve işbirliği fırsatlarının  sektörel bazda değerlendirileceği söz konusu toplantıya Kore'nin önde gelen firmalarının katılım sağlamaları beklenmektedir. 

Program detayları katılımcılara bilahare iletilecektir. Türk vatandaşları Kore Cumhuriyeti'ne yapacakları ziyaretlerde üç aya kadar vizeden muaftır.

Bu bilgiler ışığında anılan etkinliğe katılmak isteyen üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/462/9204 linkinde yer alan online kayıt formunu doldurmaları gerekmektedir. Programa ilişkin detaylı bilgi için DEİK (Ecem Mirzaloğlu, Telefon: 0212 339 50 18 , E-mail: emirzaloglu@deik.org.tr ) ile iletişime geçebilirsiniz.

21. DÜNYA BİLGİ TEKNOLOJİLERİ KONGRESİ KAPSAMINDA 7. TÜRKİYE- TAYVAN İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI, 10-14 EYLÜL 2017,TAİPEİ

10-14 Eylül 2017tarihleri arasında Taipei'de düzenlenecek 21st World Congress on Information Technology (21. Dünya Bilgi Teknolojileri Kongresi) kapsamında Tayvan'ın başkenti Taipei'de  "7. Türkiye- Tayvan İş Konseyi Ortak Toplantısı ve İkili İş Görüşmeleri" düzenlenecektir. 

2016 yılı itibarıyla 1,7 milyar ABD Doları olarak gerçekleşen Türkiye ile Tayvan'ın ticaret hacminde, Türkiye'nin ihracatında hammaddelerin öne çıktığı, buna karşın Tayvan'dan ithal edilen ürünler içerisinde elektrikli ve elektronik cihazların öne çıktığı görülmektedir.  Bu kapsamda söz konusu ticaret heyetine başta elektrik/ elektronik, gıda (başta işlenmiş gıda ve unlu mamuller) sektörleri olmak üzere inşaat, madencilik ve doğal taşlar, enerji, bilgi ve iletişim teknolojileri sektörlerinden firmaların katılımında büyük fayda görülmektedir.  

21. Dünya Bilgi Teknolojileri Kongresi ile ilgili bilgiler ekte yer almakta olup, söz konusu kongreye katılım ücretlerinde DEİK katılımcılarına indirim sağlanacaktır. 

Anılan ziyarete ilişkin detaylar ve program katılımcılara bilahare iletilecek olup, bu bilgiler ışığında söz konusu ziyarete katılmak ve detaylı bilgi edinmek isteyen üyelerimizin DEİK (Tülin Avcı, Tel: 0212 339 50 37, E-posta: tavci@deik.org.tr) ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. 

Not:Umuma Mahsus Pasaport hamillerine sınırda vize uygulaması vardır. 30 güne kadar ikamet süreli tek girişli vizelerini sınırda almak isteyen umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının Taipei'deki Taoyuan Uluslararası Havaalanından giriş yapmaları ve dönüş bileti ibraz etmeleri, vize müracaat formu doldurmaları, iki adet vesikalık fotoğraf ibraz etmeleri ve 24 ABD Doları işlem harcı ödemeleri gerekmektedir.

T.C. BAŞBAKANI SAYIN BİNALİ YILDIRIM’IN SİNGAPUR VE VİETNAM RESMİ ZİYARETLERİ KAPSAMINDA İŞ FORUMLARI,

T.C. Başbakanı Sayın Binali Yıldırım'ın, 21-24 Ağustos 2017 tarihleri arasında Singapur ve Vietnam'a resmi ziyaretleri kapsamında T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve DEİK organizasyonu ile İş Forumları ve İkili İş Görüşmeleri düzenlenecektir.

Güneydoğu Asya bölgesinin finans ve ticaret merkezi olarak gösterilen Singapur, Asya-Pasifik bölgesinde kişi başına düşen ekonomik standartların en yüksek olduğu ülke konumunu sürdürmektedir. Singapur Devleti, 2016 yılında 5.2 Milyar Singapur Doları bütçe fazlası vermiş olup, GSYİH'nin %1.3'üne denk gelmektedir. Dışa açıklık açısından dünyadaki en liberal ülkeler arasında yer alan Singapur, yüksek gelir düzeyine sahip tüketicilerden oluşan dinamik iç pazarının yanı sıra, özellikle bölge ülkelerine ulaşabilmek açısından pek çok ülke tarafından bir merkez olarak kullanılmaktadır. Bu çerçevede, başta Güneydoğu Asya ülkeleri olmak üzere bölgeye yönelik ihracatımızın geliştirilebilmesi için Singapur'un lojistik imkanları ile güçlü ekonomik ve ticari bağları ülkemiz açısından önemli bir fırsat oluşturmaktadır.

2016 yılında yüzde 6,0'lık bir büyüme sergilemiş olan Vietnam, 176,8 milyar doları ihracat, 174,2 milyar doları ise ithalat olmak üzere toplam 351 milyar dolarlık bir dış ticaret gerçekleştirmiştir. Ülkenin 2017 yılında gerçekleşen Dünya Ticaret Örgütü üyeliği de küresel ekonomiyle entegrasyonunu tamamlayan önemli bir adım olmuştur. Diğer yandan dış ticaretin artmasında ve genel olarak Vietnam'ın ekonomik büyümesinde doğrudan yabancı yatırımın da önemli bir rol oynadığını söylemek mümkündür. Ülkedeki reformlar ve iyileşen yatırım ortamı sayesinde son dönemlerde Vietnam'a giriş yapan yabancı sermaye miktarı artmıştır. 2016 yılı itibariyle ülkedeki yabancı sermaye stoku 115,5 milyar dolar seviyesindedir. Günümüzde çok sayıda çok uluslu firma Vietnam'ı üretim üssü olarak tercih etmektedir. Türkiye ile Vietnam arasındaki ticaret hacmi ülkenin sunmuş olduğu fırsatlar göz önünde alındığında oldukça düşük kalmaktadır. Vietnam, özellikle altyapı, inşaat, turizm, ilaç ve gıda başta olmak üzere pek çok sektörde önemli fırsatlar sunmaktadır.

Etkinliğe ilişkin taslak program tarafınıza bilahare iletilecektir.

Bu bilgiler ışığında, katılmak isteyen üyelerimizin http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/442/9156 bağlantısında yer alan katılım formunu 14 Ağustos 2017, Pazartesi günü mesai bitimine kadar eksiksiz doldurarak, dekontu DEİK'e (Ecem Mirzaloğlu / Tülin Avcı, E-posta: asyapasifikbolgesi@deik.org.tr, Tel: 0212 339 5018) iletmeleri önemle rica olunur.

 

İletişim: Ecem Mirzaloğlu/Tülin Avcı, İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı

E-posta: asyapasifikbolgesi@deik.org.tr | Tel: 0212 339 50 18- 37

Katılım Koşulları:

1.            Başvuru formunun doldurulurken web tarayıcısı olarak Google Chrome kullanılması önemle rica olunur.

2.            DEİK Paket Programı Business avans bedeli 5000 ABD Doları, Ekonomi avans bedeli 2500 ABD Doları, Yerinden Katılım ücreti  her bir İş Forumu için 250 ABD Dolarıdır.  Paket programa dahil hizmetler: Özel uçak ile gidiş-dönüş (Türkiye içi bağlantı uçuşları dahil değildir.), konaklama, ara transferler, çalışma yemekleri, tercümanlık hizmetleri, iş forumlarına katılım.)

3.            Business paket programı kontenjanı sınırlı olduğundan başvurunun önceliği dikkate alınmaktadır.

4.            Ödeme seçenekleri, formu doldurduktan sonra ekrana gelecektir. Ödeme hesaba havale veya online olarak kredi kartı ile yapılabilmektedir.

Banka Adı : TÜRKİYE İŞ BANKASI GALATASARAY BEYOĞLU ŞUBESİ (1011)

Hesap Adı: DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU/ ASYA PASİFİK

Swift : ISBKTRISXXX

IBAN: TR60 0006 4000 0021 0113 3147 12 USD

5.            Başvuru ve ödemeler için son tarih: 14 Ağustos 2017

6.            Ödeme esnasında bilgiler eksiksiz girildiği takdirde, makbuzunuz tarafınıza gönderilecektir.

 

Vize Alım Süreci:

•             Singapur Vizesi: Singapur'a seyahat edecek Türk vatandaşları, 30 güne kadar ki ziyaretleri için vizeden muaftır.

•             Vietnam Vizesi: Vietnam Ankara Büyükelçiliği'nden alınacaktır. (Vize ücreti 80 Euro olup paket ücrete dahil değildir.)

Vietnam Ankara Büyükelçiliği

Çalışma Saatleri: 09.00-12.00/14.00-17.00

A: 414 Sokak No: 14, 06610 Birlik, Çankaya, Ankara, Turkey

T: +90312 446 80 49

 

Gerekli belgeler:

•             2 adet vesikalık fotoğraf

•             El yazısı ile tam doldurulmuş vize başvuru formu (Ekte yer almaktadır.)

•             En az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport

•             Pasaport kimlik sayfası fotokopisi

•             DEİK vize destek yazısı (tarafımızdan katılımcılara iletilecektir)

 

TÜRKİYE- VİETNAM İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI VE İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ, HANOİ

12-13 Temmuz 2017tarihlerinde düzenlenecek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ve KEK Eşbaşkanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu'nun başkanlığında Hanoi'de düzenlenecek 7. Dönem KEK (Karma Ekonomik Komisyon) Toplantısı kapsamında 13 Temmuz 2017 tarihinde Hanoi'de "Türkiye-Vietnam İş Konseyi Ortak Toplantısı ve İkili İş Görüşmeleri" düzenlenecektir. 

Söz konusu toplantıda, dünyada yüksek büyüme oranına sahip ülkelerden biri olan Vietnam'ın sunduğu yatırım ve iş fırsatlarına yönelik bilgiler paylaşılacaktır. Türkiye ile Vietnam arasındaki ticaret hacmi ülkenin sunmuş olduğu fırsatlar göz önünde alındığında oldukça düşük kalmaktadır. Vietnam, özellikle altyapı, inşaat, turizm, ilaç ve gıda başta olmak üzere pek çok sektörde önemli fırsatlar sunmaktadır. 

Anılan ziyarete ilişkin detaylar ve ve program tarafınıza bilahare iletilecektir. Bu bilgiler ışığında söz konusu etkinliğe katılmak isteyen üyelerimizin DEİK (Ecem Mirzaloğlu, Tel: 0212 339 50 18, E-posta: emirzaloglu@deik.org.tr) ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. 

Not: Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri vizeden muaftır.

ÇİN HALK CUMHURİYETİ JİANGSU EYALETİ İŞADAMLARI HEYETİ İLE TOPLANTI, İSTANBUL

DEİK/Türkiye-Çin İş Konseyi ve CCPIT (China Council for the Promotion of International Trade) işbirliğinde, Çin Halk Cumhuriyeti‘nin Jiangsu  Eyaleti'nden gelecek iş adamları heyeti ile 22 Haziran 2017 Perşembe günü 10.00-11.30 saatleri arasında River Plaza'da bir toplantı düzenlenecektir. 

Petrokimya, makina, inşaat ve altyapı sektörleri başta olmak üzere Türk işadamları ile iş yapmak isteyen Çinli işadamlarının listesi ekte yer almaktadır. 

Bu kapsamda bahse konu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin DEİK (Ecem Mirzaloğlu, Tel: 0212 339 50 318 E-posta: emirzaloglu@deik.org.tr) ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

PENCAP’TA İŞ FIRSATLARI SEMİNERİ

T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından Kurulumuza iletilen yazıda, 22-23 Mayıs 2017 tarihlerinde Lahor'da "Pencap'ta İş Fırsatları" konulu bir seminerin düzenleneceği ayrıca seminer kapsamında 22-24 Mayıs 2017 tarihlerinde Lahor Expo Center'da ‘'Mega Expo Fuarı'' nın gerçekleştirileceği bildirilmektedir. 

Pakistan ve yurtdışından kamu ve özel sektör üst düzey temsilcilerin, yatırımcıların, sanayicilerin, ticaret odaları ve yatırım fonları temsilcilerinin katılımının beklendiği söz konusu etkinliğin, Pencap Hükümeti tarafından sunulan yatırım fırsatlarının tanıtılması ve bu noktada arz ve talep unsurlarının bir araya getirilmesi için etkin bir platform teşkil edeceği belirtilmektedir. Bunun yanısıra Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC) projesi çerçevesinde özellikle tarım, enerji, imalat sanayi, madencilik, sağlık, eğitim, turizm alanlarında çok yoğun ve büyük ölçekli yatırımların gerçekleştirileceği , Pencap Hükümeti'nin de iyi yönetim, şeffaflık, liberal ve ilerici hükümet politikaları ve düzenleyici reformların uygulanması suretiyle gerek ülke içinden gerek yurtdışından yabancı yatırımcıları bahsekonu projeye katılmaya teşvik etmeyi amaçladığı bildirilmektedir.

Bu kapsamda anılan etkinliğe katılmayı arzu eden üyelerimizin DEİK (E-mail: asyapasifikbolgesi@de ik.org.tr Tel: 0212 339 50 37) ile iletişime geçmeleri rica olunur.

T.C. CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN HİNDİSTAN RESMİ ZİYARETİ KAPSAMINDA TÜRKİYE- HİNDİSTAN İŞ FORUMU, YENİ DELHİ

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Nisan- 1 Mayıs 2017 tarihlerinde Hindistan'a gerçekleştirecekleri resmi ziyaret kapsamında, DEİK/ Türkiye- Hindistan İş Konseyi tarafından, muhatap kuruluşu FICCI (Hindistan Sanayi ve Ticaret Odaları Federasyonu) işbirliğinde 1 Mayıs 2017 tarihinde Yeni Delhi Taj Palace Hotel'de "Türkiye- Hindistan İş Forumu" düzenlenecektir. 

Hindistan, son yıllarda kaydettiği ekonomik büyüme ve pek çok sektörde sunduğu yatırım fırsatları ile son 15 yılda Türkiye'nin en önemli ticari partnerlerinden biri haline gelmiştir. 2016 yılı itibarı ile 6,4 milyar ABD Doları seviyesine yükselen ticaret hacmimiz başta altyapı, inşaat, tekstil, gıda ve turizm gibi sektörler olmak üzere Türk yatırımcı ve iş insanlarına çeşitli alanlarda işbirliği fırsatları sunmaktadır.  

Etkinliğin DEİK Paket Program bedeli 2000 ABD Dolarıdır. Business uçuşları sınırlı sayıda olup, Business Paket Programı bedeli ise 4500 ABD Dolarıdır. Türk vatandaşları Hindistan'da vizeye tabidir. (Hindistan yeşil pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından da vize talep etmektedir.) Hindistan vizesi olmayan katılımcıların, Hindistan'ın Ankara Büyükelçiliği ya da İstanbul Başkonsolosluğu vize bölümü ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. Vize işlemleri katılımcılar tarafından bireysel olarak gerçekleştirilecektir.

Bu çerçevede, bahse konu ziyaret programına iştirak etmek isteyen üyelerimizin 21 Nisan 2017 Cuma günü mesai bitimine kadar aşağıdaki bağlantıda yer alan formu eksiksiz doldurarak, kayıt yaptırmaları ve katılım bedelini ödemeleri gerekmektedir. Söz konusu ziyarete katılım koşulları ve detaylar başvuru formunda yer almaktadır.

Başvuru Formu: http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/382/8664

Not: Taslak Program katılımcılara bilahare iletilecektir.

HİNDİSTAN’DA İŞ YAPMA VE PAZARA GİRİŞ SEMİNERİ, İSTANBUL

DEİK/ Türkiye –Hindistan İş Konseyi ve Maier Vidorno (M+V) Danışmanlık firması işbirliğinde 21 Nisan 2017, Cuma günü 14.00-18.00 saatleri arasında River Plaza'da "Hindistan'da İş Yapma Ve Pazara Giriş Semineri" düzenlenecektir.

Maier Vidorno Danışmanlık şirketi mensubu uzmanların, Hindistan pazarı hakkında kapsamlı bilgiler vereceği söz konusu seminerde,  inşaat, demir- çelik, otomotiv, kimya, gıda & işlenmiş gıda ve makine sanayileri hakkında işbirliği ve yatırım fırsatları değerlendirecek ve anılan sektörlerde iş yapan firmalara Hindistan pazarına giriş, satış karlılığı ve pazar payını arttırmaya yönelik bilgiler verilecektir.

Taslak programı ekte yer alan söz konusu seminer, yapılan sunumların ardından düzenlenecek ikili görüşmeler ile sona erecektir. Bu kapsamda seminere katılmak isteyen üyelerimizin DEİK (Tülin Avcı, Tel: 0212 339 50 37, E-posta: tavci@deik.org.tr) ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Not: Toplantı dili İngilizcedir.

ASYA KALKINMA BANKASI İŞ FIRSATLARI FUARI, 22-23 MART 2017, MANİLA

ASYA KALKINMA BANKASI İŞ FIRSATLARI FUARI, 22-23 MART 2017, MANİLA

Asya Kalkınma Bankasın'nın her yıl düzenlediği ‘'İş Fırsatları Fuarı'' bu yıl 22-23 Mart tarihleri arasında Filipinler'in başkenti Manila'da gerçekleşecektir. 

Söz konusu fuar, Asya Kalkınma Bankası Projeleri için mal ve hizmet sunmak isteyen tedarikçiler, danışmanlar, müteahhitler, üreticiler için büyük fırsatlar sunmaktadır. Etkinlik sırasında katılımcıların, Asya Kalkınma Bankası yetkilileri ile endüstri, tarım, enerji, finans, taşımacılık, sağlık, eğitim, inşaat ve altyapı sektörlerinde görüşme imkanı olacaktır. Anılan fuara ilişkin detaylı bilgiye https://www.adb.org/ news/events/8th-adb-business-opportunities-fair-2017 web bağlantısından ulaşılabilmektedir. 

Bu vesileyle, DEİK/Türkiye-Filipinler İş Konseyi organizasyonunda Filipinler'in başkenti Manila'ya bir iş heyeti düzenlenecektir. Etkinliğe ilişkin detaylı program bilahare iletilecektir. Katılmak isteyen üyelerimizin DEİK (Sn. Ecem Mirzaloğlu Tel: 02123395018 , E-mail: emirzaloglu@deik.org.tr) ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

TÜRKİYE- NEPAL İŞ KONSEYİ ORTAK TOPLANTISI VE İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ

2-3 Mart 2017tarihlerinde düzenlenecek Nepal Yatırım Zirvesi kapsamında 4 Mart 2017 tarihinde Nepal'in başkenti Katmandu'da "Türkiye- Nepal İş Konseyi Ortak Toplantısı ve İkili İş Görüşmeleri" düzenlenecektir. 

Nepal'in sunduğu yatırım ve iş fırsatlarına yönelik bilgilerin paylaşılacağı söz konusu programda Nepal'in genel yatırım olanaklarının dışında enerji, altyapı, inşaat, bilişim teknolojileri, madencilik, turizm, finans ve ormancılık ürünleri sektörlerinde özel oturumlar düzenlenecektir. Bu kapsamda, söz konusu ziyarete belirtilen sektörlerde iş yapan üyelerimizin katılımında fayda görülmektedir. 

Nepal Yatırım Zirvesi Bilgi Notu, Taslak Program ve Katmandu Gezi Rehberi 'nin ekte yer aldığı,1-4 Mart 2017 tarihlerinde düzenlenecek söz konusu ziyarete katılmak ve detaylı bilgi almak isteyen üyelerimizin DEİK (Tülin Avcı, Tel: 0212 339 50 37, E-posta: tavci@deik.org.tr) ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

MALEZYA YATIRIM VE İŞ FIRSATLARI TOPLANTISI, 22 ŞUBAT 2017, ANKARA

DEİK, ATO, ASO, MÜSİAD ve Ankara Platformu işbirliğinde 22 Şubat 2017 Çarşamba günü 15:00-18:30 saatleri arasında Ankara Ticaret Odası'nda "Malezya Yatırım ve İş Fırsatları Toplantısı" düzenlenecektir. 

Söz konusu etkinlik, Malezya Ankara Büyükelçiliği himayelerinde, T.C. Ekonomi Bakanlığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı, DEİK, TMB, ATO, ASO, MÜSİAD, Ankara Platformu, Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurumu (MATRADE) ve Malezya Yatırım Geliştirme Otoritesi (MIDA)'nin katılımları ile gerçekleşecektir. Toplantıda, alanında uzman kişilerin yapacağı özel konuşmalar ve sunumlarda Türkiye-Malezya Ekonomik İlişkileri, Yatırım Fırsatları, Ticaret Hacimlerinin Arttırılması Kapsamında Ülkeler Arası İhracat ve İthalat Fırsatları ve Malezya ile Ticarette Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar konularına yer verilecektir.

Bu çerçevede, anılan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin 17 Şubat 2017 Cuma gününe kadar DEİK (Sn. Ecem Mirzaloğlu Tel: 0212 339 50 18, E-mail: emirzaloglu@deik.org.tr) ile iletişime geçmeleri rica olunur.

Türkiye-Sri Lanka Çalışma Yemeği, 11 Kasım 2016, Ankara

11-12 Kasım 2016 tarihlerinde Ankara'da düzenlenecek Türkiye-Sri Lanka Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 2. Dönem Toplantısı kapsamında, DEİK/Türkiye-Sri Lanka İş Konseyi ev sahipliğinde 11 Kasım 2016 Cuma günü 13:30-15:00 saatleri arasında Hilton Hotel Ankara'da Türkiye-Sri Lanka Çalışma Yemeği düzenlenecektir.

Sri Lanka Ticaret ve Sanayi Bakanı Abdul Rishad Bathiudeen'in katılımlarıyla gerçekleşecek toplantıda, Sri Lanka'nın başkenti Kolombo ve çevre bölgelerinin kalkındırılması ve altyapısının geliştirilmesi amacıyla başlatılan "Megapolis Projesi"ne ilişkin sunum gerçekleştirilecektir. 

Bu çerçevede, anılan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin DEİK (Sn. Ecem Mirzaloğlu, E-mail: emirzaloglu@deik.org.tr Telefon: 0212 339 5018) ile iletişime geçmeleri rica olunur.

T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin Katılımlarıyla Türkiye-Singapur CEO Forumu, 24 Ekim 2016, Singapur

T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin 23-24 Ekim 2016 tarihlerinde Singapur’a yapacağı resmi ziyaret vesilesiyle DEİK/Türkiye-Singapur İş Konseyi ve SBF (Singapore Business Federation) işbirliğinde"Türkiye-Singapur CEO Forumu" düzenlenecektir.

Güneydoğu Asya bölgesinin finans ve ticaret merkezi olarak gösterilen Singapur, Dünya Ekonomik Forumu’nun hazırladığı Küresel Rekabet Raporu sıralamasında 2. sırada yer alırken, Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı sıralamasında ise zirvede bulunmaktadır. Son yıllarda ekonomik büyüme hızında görülen yavaşlama riskine rağmen, Asya-Pasifik bölgesinde kişi başına düşen ekonomik standartların en yüksek olduğu ülke konumunu sürdürmektedir. GSYİH’sinin 3 katı oranında ticaret hacmine sahip olan ve dışa açıklık açısından dünyadaki en liberal ülkeler arasında yer alan Singapur, yüksek gelir düzeyine sahip tüketicilerden oluşan dinamik iç pazarının yanı sıra, özellikle bölge ülkelerine ulaşabilmek açısından pek çok ülke tarafından bir merkez olarak kullanılmaktadır. Bu çerçevede, başta Güneydoğu Asya ülkeleri olmak üzere bölgeye yönelik ihracatımızın geliştirilebilmesi için Singapur’un lojistik imkanları ile güçlü ekonomik ve ticari bağları ülkemiz açısından önemli bir fırsat oluşturmaktadır.

T.C. vatandaşları Singapur’a yapacakları seyahatlerinde 30 gün süreyle vizeden muaftır. Taslak program ve katılım koşulları katılımcılara bilahare iletilecektir.

Bu bilgiler ışığında, anılan foruma katılmak isteyen üyelerimizin en geç 14 Ekim 2016 Cuma günü mesai bitimine http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/254/7542 adresinden kayıt yaptırmaları rica olunur.

DEİK/ Acil Eylem Planı kapsamında Türkiye Tayland İş Konseyi’nin Bangkok Ziyareti
Türkiye-Vietnam Tekstil Sektöründe İşbirliği ve Yatırım Fırsatları Toplantısı, 25 Mayıs 2016, İstanbul

DEİK/Türkiye-Vietnam İş Konseyi ev sahipliğinde, Vietnam Ankara Büyükelçisi Sn. Pham Anh Tuan’ın katılımlarıyla 25 Mayıs 2016 Çarşamba günü 14:00-16:00 saatleri arasında River Plaza’da ‘’Türkiye-Vietnam Tekstil Sektöründe İşbirliği ve Yatırım Fırsatları Toplantısı’’ düzenlenecektir. 

Vietnam, tekstil ve tekstil makinaları ile deri sektörlerinde büyük imkanlar sunmaktadır. Bu çerçevede, toplantının amacı anılan sektörlerde Türkiye ile Vietnam arasında işbirliği ve yatırım fırsatlarını değerlendirmektir. Toplantı dili İngilizcedir.

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, 23 Mayıs 2016 Pazartesi günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/208/6795 linkinde yer alan online kayıt formunu doldurmaları rica olunur.

Taslak Program

14:00-14:30   Açılış Konuşmaları 

  • Sn. Pham Anh Tuan, Vietnam Ankara Büyükelçisi
  • Sn. Handan Engin, DEİK/Türkiye-Vietnam İş Konseyi Üyesi

14:30-14:35   DEİK Tanıtım Filmi

14:35-16:00   Sunumlar ve Soru-Cevap

Kore’de İş ve Yatırım Fırsatları Bilgilendirme Semineri, 17 Mayıs 2016, River Plaza

DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi ev sahipliğinde, Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve DEİK işbirliğinde 17 Mayıs 2016 Salı günü, 14:00-16:00 saatleri arasında River Plaza’da ‘’Kore’de İş ve Yatırım Fırsatları Bilgilendirme Semineri’’ düzenlenecektir.

Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sn. CHA Young-Cheol’ün sunum yapacağı söz konusu toplantıya Türk ve Koreli işadamları katılım sağlayacaktır. Toplantı dili İngilizcedir.

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, 13 Mayıs 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/201/6629 linkinde yer alan online kayıt formunu doldurmaları rica olunur.

Taslak Program

14:00-14:30 Açılışı Resepsiyonu 
14:30-14:35 DEİK Tanıtım Filmi
14:35-14:40 Açılış Konuşmaları                 
                    Sn. Tamer Saka, DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı
14:40-15:10 Sunumlar                  
                    Sn. CHA Young-cheol, Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu
                    Sn. Tamer Saka, DEİK/Türkiye-Kore İş Konseyi Başkanı
15:10-15:30 Firmaların Tanıtımı
15:30-16:00 Networking

Çin Halk Cumhuriyeti Yunnan Eyaleti Ticaret Birliği Heyeti ile Toplantı, 16 Mayıs 2016, İstanbul

Çin Halk Cumhuriyeti Yunnan Eyaleti Ticaret Birliği’nin Türkiye’ye düzenleyecekleri ticaret heyeti ziyareti kapsamında, 16 Mayıs 2016 Pazartesi günü 10:00-11:30 saatleri arasında River Plaza’da bir toplantı düzenlenecektir.

Anılan heyet, tarım ve lojistik sektörlerinde işbirliği fırsatlarına ilişkin görüş alışverişinde bulunmayı amaçlamaktadır. Katılımcı listesi ekte yer almaktadır. Toplantı dili İngilizcedir.

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, 12 Mayıs 2016 Perşembe günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/200/6764 linkinde yer alan online kayıt formunu doldurmaları rica olunur.

Taslak Program

10:00-10:05 DEİK Tanıtım Filmi 
10:05-10:20 Açılış Konuşmaları
10:20-10:50 Firmaların Tanıtımı
10:50-11:30 Networking

TAFE Tanıtım Toplantısı, 06.05.2016
Türkiye-Yeni Zelanda İş Konseyi 1. Ortak Toplantısı, 29 Nisan 2016, İstanbul

Yeni Zelanda Ankara Büyükelçisi Sn. Jonathan Curr’ün katılımlarıyla, 29 Nisan 2016 Cuma günü 11:00-14:00 saatleri arasında River Plaza’da Türkiye-Yeni Zelanda ‘’Türkiye-Yeni Zelanda İş Konseyi 1. Ortak Toplantısı’’ düzenlenecektir. Türk ve Yeni Zelandalı iş insanlarının bir araya gelerek Türkiye ve Yeni Zelanda’daki iş olanakları ve yatırım fırsatlarını değerlendirecekleri toplantı kapsamında Türkiye-Yeni Zelanda İş Konseyi Kuruluş Anlaşması imzalanacaktır.

Yeni Zelanda, tarım ve hayvancılık, havacılık, medikal cihazlar, mühendislik, inşaat, deprem teknolojileri, yazılım alanlarında önemli fırsatlar sunmaktadır. Dünyanın en büyük süt üreticisi olan ülke, yün ihracatında da lider konumdadır. Yeni Zelanda’ya en çok ihraç ettiğimiz ürünlerin başında plastik hotum, boru, bağlantı elemanları, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, üzüm (taze/kurutulmuş) gelmektedir. İthalatta ise, sütten elde edilen yağlar, sürülerek yenilen süt ürünleri, yün ve yapağı ilk sıralarda yer almaktadır.

Toplantıya, dünyanın en büyük süt ürünleri ihracatçısı ve Dünya Süt Borsası’nın kurucusu Fonterra, dünyanın en önemli güvenlik ekipman ve software üreticilerinden olan Gallagher Security, hastane yönetimi bilgi sistemleri konusunda dünyanın en önemli firmalarından biri olarak kabul edilen Orion Health, uyku apnesi makineleri ve yoğun bakım üniteleri nemlendirme sistemleri konusunda lider FPH, madencilik ve jeotermal enerji firmalarina yonelik IT programlari üreticisi Aranz Geo firmalarının temsilcileri katılım sağlayacaktır. İki ülke arasındaki olası işbirlikleri ile yatırım fırsatlarının değerlendirileceği toplantının taslak programı ekte yer almaktadır. Katılımcı listesi bilahare iletilecektir. Toplantı dili İngilizcedir.

Söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, 25 Nisan 2016 Pazartesi günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/188/6415 linkinde yer alan online kayıt formunu doldurmaları rica olunur.

Taslak Program

11:00-11:45 Açılış Konuşmaları 
11:45-11:50 MOU İmza Töreni
11:50-12:30 Firmaların Tanıtımı
12:30-14:00 Networking ve Öğle Yemeği

Hindistan ile İş Ve Yatırım Fırsatları Konulu Yuvarlak Masa Toplantısı, 26 Nisan 2016, River Plaza

DEİK/Türkiye-Hindistan İş Konseyi tarafından tarafından,26 Nisan 2016 tarihinde, 16:30-18.00 saatleri arasında, River Plaza’da “Hindistan İle İş ve Yatırım Fırsatları” konulu bir yuvarlak masa toplantısı düzenlenecektir. Anılan toplantıda, Türkiye Yatırım ve Destek Tanıtım Ajansı'nda da çalışmış olan ve pek çok alanda uluslararası danışmanlık hizmeti veren Sn. Ravi Chaudhry’nin gerçekleştireceği sunumun ardından soru-cevap bölümüne geçilecektir. Toplantı dili İngilizce olacaktır. 

Hindistan, büyüyen ekonomisi ve pek çok sektörde sunduğu yatırım fırsatları ile son 15 yılda Türkiye’nin en önemli ticari partnerlerinden biri haline gelmiştir. 2015 yılı itibarı ile 6 milyar dolar seviyesine yükselen ticaret hacmi hem siyasi hem de ekonomik ilişkilere olumlu yansımıştır. Başta altyapı, inşaat, tekstil, gıda ve turizm gibi sektörler olmak üzere pek çok alanda fırsatlar sunan Hindistan pazarı Türk yatırımcı ve ihracatçıları için önemli bir pazar niteliğindedir. 

Bu kapsamda bahse konu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, 22 Nisan 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/189/6656 linkinde yer alan online kayıt formunu doldurmaları rica olunur.

Anzak Anma Törenleri, 25.04.2016, Çanakkale
Türkiye - Tayvan İş Konseyi VI. Ortak Toplantısı, 22 Nisan 2016, Marriott Hotel, Şişli

DEİK / Türkiye – Tayvan İş Konseyi ve Chinese International Economic Cooperation Association (CIECA) işbirliğinde 22 Nisan 2016 tarihinde İstanbul Marriott Hotel Şişli’de Türkiye – Tayvan İş Konseyi VI. Ortak Toplantısı düzenlenecektir. Söz konusu toplantıda, Tayvan’ın önde gelen firmaları ile bilgi ve iletişim teknolojileri, uluslararası nakliye, enerji, demir-çelik, elektrik ve elektronik, yazılım, IT, mühendislik, satın alma (tedarik), inşaat, otomotiv parçaları alanlarında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir. 

Toplantıya katılım bedeli DEİK üyesi firmalar için 100 TL olup, DEİK üyesi olmayan firmalar için 150 TL’dir. Bu çerçevede anılan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 13 Nisan 2016 Çarşamba günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/171/6274 linkinde yer alan online katılım formunu doldurmaları gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için DEİK (Tülin Avcı Tel: 212 339 50 37; E-mail: tavci@deik.org.tr) ile iletişime geçilmesi rica olunur.

TAYSAD, Bosch ve DEIK Ortak Değerlendirme Toplantısı, 09.04. 2016
Malezya Ülke Yatırım ve İş Fırsatları Bilgilendirme Toplantısı, 7 Nisan 2016, Kocaeli

Kocaeli Ticaret Odası ve DEİK/Türkiye-Malezya İş Konseyi işbirliğinde, 7 Nisan 2016 Perşembe günü 14.00-17.00 saatleri arasında Kocaeli Ticaret Odası’nda “Malezya Ülke Yatırım ve İş Fırsatları Bilgilendirme Toplantısı” düzenlenecektir.

Kişi başı geliri 16 bin dolar olan ve yaklaşık 30 milyonluk nüfusuyla ekonomisi 2015 yılında yüzde 5 büyüyen Malezya; siyasi istikrar, çok kültürlü yapısı, yatırımcı dostu ekonomi politikalarıyla Güneydoğu Asya'nın en önemli ülkelerinden biri konumundadır. Ayrıca 2015 Temmuz ayında resmi gazetede yayınlanan "Türkiye Malezya Serbest Ticaret Anlaşması" bu pazarı daha avantajlı kılmaktadır.

Bu çerçevede, anılan toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin http://goo.gl/forms/IAkbTJoaZR bağlantısında yer alan katılım formunu doldurmaları rica olunur.

Avustralya Büyükelçiliği MIKTA Resepsiyonu, 31.03.2016, Ankara
"Malezya-Türkiye Ekonomik İlişkilerinin Geliştirilmesi ve Serbest Ticaret Anlaşması’nın Katkıları" İstişare Toplantısı, 20 Ocak 2016, Ankara

Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurulu (MATRADE) ve DEİK işbirliğinde, 20 Ocak 2016 Çarşamba günü 10:30-15:00 saatleri arasında Hilton Hotel Ankara’da "Malezya-Türkiye Arasındaki Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi ve Serbest Ticaret Anlaşmasının Katkıları" başlıklı bir istişare toplantısı düzenlenecektir.

Malezya Türkiye Büyükelçisi Sn.Dato'Amran Mohamed Zin’in katılımlarıyla gerçekleşecek söz konusu toplantıda, Türkiye-Malezya ikili ekonomik ilişkilerine ilişkin gelişmeler, iki ülke arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın ticarete yansımaları ve Türkiye iş dünyasının Malezya devlet kurumları ile ticari ilişkilerinin geliştirilmesi konuları ele alınacaktır.

Anılan toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin en geç 15 Ocak 2016 tarihine kadar http://www.tiwe.org/mtbusinessnetwork linkinde yer alan online kayıt formunu doldurmaları rica olunur.

Avustralya ve Yeni Zelanda Büyükelçileri ile Toplantı, 10.01.2016, Ankara
Brainstorming Session At The Australian Consulate, 27.11.2015, Ritz Carlton
Türk Şirketleri İçin Çin’deki İş Fırsatları, 18 Kasım 2015, İstanbul

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve DEİK işbirliğinde, 18 Kasım 2015 tarihinde İstanbul İTO 4.Kat Meclis Salonu’nda 09:00-12:30 saatleri arasında “TÜRK ŞİRKETLERİ İÇİN ÇİN’DEKİ FIRSATLAR” konulu bir seminer düzenlenecektir.

Söz konusu etkinliğe katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 13 Kasım Cuma günü saat 17.00’ye kadar ekte yer alan formu doldurularak İTO’ya (alp.onursal@ito.org.tr / zeynep.sengul@ito.org.tr) gönderilmesi rica olunur.

Japonya Başbakanı Sn. Shinzo Abe ve T.C. Başbakanı Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Katılımları ile Japonya-Türkiye İş Forumu, 14 Kasım 2015 İstanbul

Japonya Başbakanı Sn. Shinzo Abe’nin G-20 kapsamında Türkiye’ye gerçekleştirecekleri ziyaret vesilesiyle, her iki ülke Başbakanları ve T.C. Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekci’nin katılımıyla JETRO (Japon Dış Ticaret Teşkilatı) ve DEİK işbirliğinde 14 Kasım 2015 Cumartesi günü 11:00-14:30 saatleri arasında Conrad Hotel İstanbul’da Japonya-Türkiye İş Forumu düzenlenecektir. 

Forum kapsamında, Türkiye ile Japonya arasındaki işbirliği fırsatları değerlendirilecek, Türk ve Japon iş adamları tarafından sunumlar gerçekleştirilecektir.

Bu çerçevede, anılan toplantıya katılmak isteyen firma temsilcilerinin https://www.jetro.go.jp/ form5/pub/bda/02e linkinde yer alan online kayıt formunu en geç 9 Kasım 2015, Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar doldurmaları rica olunur.


Taslak Program

11:00-11:30 Kayıt
11:30-12:00 Açılış Konuşmaları
12:00-14:30 Sunumlar

Avustralya İstanbul Başkonsolosu ile Tanışma Yemeği, 11.11.2015, İstanbul
Türkiye-Japonya İş Konseyi Ortak Toplantısı, 5 Kasım 2015, Tokyo

1986 yılından bu yana faaliyet gösteren DEİK/Türkiye-Japonya İş Konseyi’nin 23. Ortak Toplantısı 5 Kasım 2015 tarihinde İş Konseyi Karşı Kanat Kuruluşu Japonya İş Federasyonu (Keidanren) ve DEİK işbirliğinde Tokyo’da gerçekleştirilecektir.

Türkiye ve Japonya’da iş ve yatırım yapmak isteyen firmalar için büyük fırsatlar içeren toplantı çerçevesinde hukuk, enerji, inşaat-altyapı, teknoloji, sağlık hizmeti, otomotiv ve üretim sektörlerinde işbirliği olanakları değerlendirilecektir. Toplantıya katılım sağlayacak 50 Japon firmasına ilişkin liste ve taslak program ekte bilgilerinize sunulmaktadır. 

Toplantıya katılım bedeli 200 USD olup, ilgili hesap numarasına (İş Bankası Beyoğlu Şubesi IBAN TR60 0006 4000 0021 0113 3147 12 dolar hesabı) yatırılarak online kayıt işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Arzu eden katılımcılar için paket program (2 gece konaklama, toplantı giderleri, transfer hizmeti dahil olup uçak rezervasyonları katılımcıların kendilerine aittir.) hizmeti sunulacak olup, ücret katılımcı sayısına göre belirlenecektir. T.C. vatandaşları Japonya’ya yapacakları seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır. 

Bu çerçevede, anılan toplantıya katılmak isteyen firma temsilcilerinin http://portal.deik.org.tr /KatilimFormu/112/4735 linkinde yer alan katılım formunu doldurarak, ödeme dekontunu en geç 21 Ekim 2015, Çarşamba günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Ecem Mirzaloğlu, E-mail: emirzaloglu@deik.org.tr, Tel: 0212 339 50 18) iletmeleri rica olunur.

Avustralya Ankara Büyükelçisi ile Tanışma Yemeği, 04.11.2015, Soho Restaurant
Asya Pasifik İş Konseyleri Genel Kurulu, 26.10.2015, Ceylan Otel, İstanbul
13th Franchising&Brand Dealership Trade Fair’ ve Türkiye-Malezya Yuvarlak Masa Toplantısı, 15 Ekim 2015, İstanbul

Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurulu (MATRADE) tarafından Kurulumuza iletilen yazıda, 15-18 Ekim 2015 tarihleri arasında DEİK kurucu kuruluşu UFRAD tarafından İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi’nde ‘13th Franchising&Brand Dealership Trade Fair’ düzenleneceği bildirilmektedir.  

Malezya İç Ticaret ve Tüketici İşleri Bakanı Sayın Dato’ Hamzah Zainudin’ın katılımlarıyla, 15 Ekim 2015 Perşembe günü saat 11:00’de Fuar Açılışı ve saat 13:30’da CNR Expo Hall 5’te Malezya Franchise Derneği-UFRAD MOU İmza Töreni yapılacaktır. 

Bu çerçevede, Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurulu (MATRADE) ve Ulusal Franchise Derneği (UFRAD) organizasyonu ve DEİK işbirliğinde, Türkiye ile Malezya arasındaki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik 15 Ekim 2015 Perşembe günü 14:00-16:30 saatleri arasında WOW Hotels & Convention Center Istanbul’da ‘Türkiye-Malezya Yuvarlak Masa Toplantısı’ ve ikili iş görüşmeleri düzenlenecektir. 

Anılan etkinliğe katılım sağlayan Malezyalı iş adamlarının listesi ekte yer almakta olup, katılmayı arzu eden üyelerimizin 14 Ekim 2015 Çarşamba günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr /KatilimFormu/111/5526 linkinde yer alan online başvuru formunu doldurmaları rica olunur.

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya Resmi Ziyaretleri Kapsamında CEO Rountable Toplantısı, 7-9 Ekim 2015, Tokyo

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 7-9 Ekim 2015 tarihleri arasında Japonya’ya gerçekleştirecekleri resmi ziyaret kapsamında 8 Ekim 2015 Perşembe günü Tokyo’da üst düzey CEO Roundtable toplantısı düzenlenecektir. 

Japonya ile ticaret ve yatırım ilişkisi olan firmalarımızın üst düzey yöneticilerinin katılımında fayda görülen ziyaretin lojistik hizmetleri DEİK tarafından paket program dahilinde katılımcılara sağlanacaktır. Tarifeli sefer ile gidiş-dönüş, konaklama, tercümanlık hizmetleri, iş forumuna katılım kapsamında oluşturulacak paket programın avans ücreti olarak belirlenen  4000 ABD Doları’nın en geç 30 Eylül 2015 Çarşamba günü mesai bitimine kadar ilgili hesap numarasına (İş Bankası Beyoğlu Şubesi IBAN TR60 0006 4000 0021 0113 3147 12 dolar hesabı) yatırılarak online kayıt işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir. Söz konusu seyahatin detaylı programı katılımcılara bilahare bildirilecektir. Türk vatandaşları Japonya’ya yapacakları seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Bu çerçevede, anılan ziyarete katılmak isteyen firma temsilcilerinin http://kayit.deik.org.tr/Katilim Formu/99/5448 linkinde yer alan katılım formunu eksiksiz doldurarak en geç 30 Eylül 2015, Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar avans ödeme dekontu ile birlikte DEİK’e (İlgili Kişi: Ecem Mirzaloğlu, Tel: 0212 339 50 18, E-posta: emirzaloglu@deik.org.tr) iletmeleri rica olunur.

Yeni Atanan T.C. Canberra Büyükelçisi İle Tanışma Yemeği, 02.09.2015, İstanbul
T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin Halk Cumhuriyeti ve Endonezya Cumhuriyeti’ne Resmi Ziyareti kapsamında İş Forumları

07.07.2015 tarih ve ÇİN/2015-1179 sayılı duyurumuzda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Temmuz - 1 Ağustos 2015 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti ve Kore Cumhuriyeti’ne yapacağı  resmi ziyaretler çerçevesinde Pekin ve Seul şehirlerinde iş forumları ve ikili iş görüşmeleri düzenleneceği bildirilmişti. Anılan ziyaretin  Kore Cumhuriyeti kısmı ileri bir tarihe ertelenmiş olup, ziyaret  programına Endonezya Cumhuriyeti eklenmiştir. Bu kapsamda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın aynı tarihlerde Çin Halk Cumhuriyeti ve Endonezya Cumhuriyeti’ne yapacağı resmi ziyaretler çerçevesinde Pekin ve Cakarta şehirlerinde iş forumları ve ikili görüşmeler düzenlenecektir.

Çin Halk Cumhuriyeti ve Endonezya Cumhuriyeti ile ticaret ve yatırım ilişkisi olan firmalarımızın katılımında fayda görülen ziyaretin lojistik hizmetleri DEİK tarafından paket program dâhilinde katılımcılara sağlanacaktır. Özel uçak ile gidiş-dönüş, konaklama, ara transferler (Türkiye içi bağlantı uçuşları dahil değildir.),çalışma yemekleri, tercümanlık hizmetleri, iş forumlarına katılım kapsamında oluşturulacak paket programın avans ücreti 6000 ABD Doları’nın 24 Temmuz 2015 Perşembe günü ilgili hesap numarasına (İş Bankası Beyoğlu Şubesi IBAN TR60 0006 4000 0021 0113 3147 12 dolar hesabı) yatırılarak online kayıt işlemleri ile birlikte tamamlanması gerekmektedir. Ziyaret programı katılımcılara bilahare iletilecektir.

Türk vatandaşları Endonezya Cumhuriyeti için vizeyi sınır kapısından alabilmektedir.   Çin Halk Cumhuriyeti’nde ise vizeye tabi olan umumi pasaport sahibi Türk vatandaşlarının (yeşil pasaport vizeye dahil değildir) İstanbul için ekte iletişim bilgileri yer alan acentalar kanalıyla, Ankara için doğrudan Büyükelçiliğe şahsi başvuru şeklinde gerçekleştirilmektedir. Vize başvurularında gerekli evrak listesi ekte bilgilerinize sunulmaktadır. Vize işlemleri katılımcılar tarafından bireysel olarak gerçekleştirilecektir.

Bu bilgiler ışığında, anılan ziyarete katılımınızı diler,  http://kayit.deik.org.tr/KatilimFormu/78/5247  linkinde yer alan katılım formunun eksiksiz doldurularak en geç 24 Temmuz 2015 Perşembe günü mesai saati bitimine kadar avans ödeme dekontu ile birlikte DEİK’e (İlgili Kişi: Ecem Mirzaloğlu, tel: 0212 339 50 18, E-posta: emirzaloglu@deik.org.tr) iletilmesi rica olunur.

Viktorya Eyaleti Temsilcileri İle Çalışma Yemeği, 11.02.2015, Pera Palas
T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Yeni Zelanda Ticaret Bakanı Sayın Tim Groser'ın Katılımları ile Türkiye-Yeni Zelanda İş Forumu 29 Ocak 2015, Conrad Otel, İstanbul

 

Yeni Zelanda Ticaret Bakanı Sayın Tim Groser’ın Türkiye’ye ziyaretleri kapsamında T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci’nin de katılımlarıyla, 29 Ocak 2015 tarihinde İstanbul Conrad Hotel’de DEİK tarafından “Türkiye-Yeni Zelanda İş Forumu” düzenlenecektir.

 

Asya Pasifik bölgesiyle Serbest Ticaret Anlaşmaları vesilesiyle sıcak ilişkilere sahip olan Yeni Zelanda, tarım ve hayvancılık, havacılık, medikal cihazlar, mühendislik ve gemi inşaatı sektörlerinde uzmanlığa sahiptir. Ayrıca plastik, kompozit ve hafif ya da özel amaçlı materyallerin üretimi alanlarında dikkat çekmektedir. Yazılım geliştirme, tasarım ve destek hizmetler konusunda büyük gelişmeler kaydetmiş ve  dünyanın hemen her yerinde faaliyet gösteren Yeni Zelanda firmaları Türkiye pazarında da çeşitli çalışmalara imza atmaya devam etmektedir. Dünyanın en büyük süt üreticisi olan ülke, yün ihracatında da lider konumdadır.

 

İki ülke arasındaki olası işbirlikleri ile yatırım fırsatlarının değerlendirileceği toplantının taslak programı ve katılım formu ekte yer almaktadır.

 

Söz konusu foruma katılmak isteyen üyelerimizin, 26 Ocak 2015 Pazartesi günü mesai bitimine kadar DEİK’e (İlgili Kişi: Volkan Yüzer, Tel: 0212 339 50 80 E-mail: vyuzer@deik.org.tr) katılım teyitlerini bildirmeleri gerekmektedir.

 

Ek 1: Katılım Formu

Ek 2: Taslak Program

Australia Day Reception, 26.01.2015, Avustralya İstanbul Başkonsolosluğu

Avustralya-Türkiye İş Konseyi İle Görüşme, 24.11.2014, DEIK
Türkiye - Avustralya İş Konseyi Çalışma Yemeği, 18.07.2014, Sydney
Türkiye - Avustralya İş Konseyi Karşı Kanat Başkanı Ve Viktorya Eyalet Yetkilileri İle Toplantı, 16.07.2014, Melbourn
Türkiye - Avustralya İş Konseyi Melburn Temasları

Türk- Avustralya İş Konseyi Viktorya Eyaleti Temsilcileri ile Toplantı

16 Temmuz 2014, Melburn

 

Türk Avustralya İş Konseyi Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve beraberindeki heyet 16 Temmuz Çarşamba günü Viktorya Eyalet Hükümeti İş Geliştirme Departmanı Yöneticisi Gönül Serbest'in davetlisi olarak eyalet  yöneticileri ile Melburn’da bir toplantı gerçekleştirdi.  

Türk Avustralya İş Konseyi Başkanı Ayhan Zeytinoğlu toplantı sırasında yaptığı konuşmada , “2015 yılında Gelibolu Savaşının 100. yıl dönümü kapsamında  Türkiye'de düzenlenecek etkinlikler vesilesi ile  ülkemizi çok sayıda Avustralya turist ziyaret edecek. İki ülkenin birbirni daha yakından tanıması için bu önemli bir fırsat ve iyi değerlendirilmeli “ dedi.

Toplantı iki ülke arası ilişkilerin geliştirilmesi yönünde atılabilecek olan adımar hakkında karşılıklı görüş aluşverişi ile devam etti.

Türk- Nepal İş Konseyi 1. Ortak Toplantısı ve İkili Görüşmeler

TÜRK- NEPAL İŞ KONSEYİ 1. ORTAK TOPLANTISI VE İKİLİ GÖRÜŞMELER

Türk-Nepal İş Konseyi 1. Ortak Toplantısı, Türk-Nepal İş Konseyi Nepal tarafı başkanı Akhil Capagain önderliğindeki Nepal heyeti ve Türk tarafı başkanı Çiğdem Penn önderliğindeki Türk  heyetinin katılımları ile 19 Haziran 2014 tarihinde, TOBB Plaza’da gerçekleştirildi.

Toplantı DEİK tanıtım filminin gösterimi ile başladı. Toplantının açılış konuşması Türk-Nepal İş Konseyi Başkanı Çiğdem Penn tarafından gerçekleştirildi. Çiğdem Penn Nepal’in kaynakları bakımından oldukça zengin bir ülke olduğunu ifade etti. Ayrıca Nepal halkının dürüst, güvenilir, samimi ve çalışma disiplinine sahip insanlardan oluştuğunu dile getirdi. PENN konuşmasını, bir çok farklı sektörü bir araya getiren bu toplantının, Türk ve Nepal Heyeti arasında ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi ve yeni bağlantılar kurulması hususunda faydalı olması yönündeki dileklerini dile getirerek sonlandırdı.

Türk tarafını temsilen konuşmasını yapan Çiğdem Penn’in ardından, Nepal tarafını temsilen DEİK Türk-Nepal İş Konseyi Nepal tarafı Başkanı Akhil Kumar Chapagaın konuşmasını yaptı. Chapagaın konuşmasına, toplantı organizasyonu için DEİK ve Türk-Nepal İş Konseyi’ne teşekkürlerini dile getirerek başladı ve Türk ve Nepal Heyeti’nin ekonomik işbirliği hususunda iyi niyetlerini bildirdi. Nepal’in gelişmekte olan bir ülke olduğunu, Nepal ekonomisinin geleceğinin oldukça parlak olduğunu ve Nepal heyetinin işbirliği konusundaki istekliliğini vurgulayan Chapagain, Türkiye-Nepal ekonomik ilişkilerinin geçmişini, özellikle dış ticaret bağlamında ele aldı.

Chapagain’in ardından Nepal Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyon Başkanı (FNCCI) Prodeep Jung Pandey Nepal ekonomisinin durumunu ve Türkiye-Nepal ekonomik ilişkilerinde fırsatları değerlendiren bir konuşma gerçekleştirdi. Pandey, Türkiye-Nepal diplomatik ilişkilerinin 50 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu lakin iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin oldukça sınırlı düzeyde kaldığını ifade etti. Ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi adına FNCCI ve Türk-Nepal İş Konseyi’nin önemini vurgulayan Pandey, Nepal’deki yatırımcılara olanaklar sağlayan sektörlerin; enerji –özellikle hidroenerji- altyapı (karayolu, demiryolu, havayolu), turizm, madencilik ve mineraller, bilgi ve iletişim teknolojileri, tarım ve sağlık ve eğitim gibi hizmet sektörleri olduğunu dile getirdi. Türkiye özelinde ise hidroelektrik, altyapı ve turizm sektörlerinin önemine dikkat çeken konuşmacı, bu sektörlerde Türkiye ve Nepal’in işbirliği yapması ve fırsatları değerlendirmesinin gerekliliğine dikkat çekti. İki ülke arası yatırımların ve karşılıklı ticaretin teşviki anlamında çifte vergilendirmenin önlenmesi için hükümetler arası anlaşmanın en kısa sürede imzalanmasının gerekliliğini vurguladı.

Toplantıda son olarak, Nepal Fahri Başkonsolosu Prof. Dr. Fatma Günseli Malkoç Nepal’in Nepal halkı, doğası ve kültürüne duyduğu hayranlığı ifade etti. Nepal’in hidroelektrik, altyapı ve tarım sektörlerinin elverişli olduğuna dikkat çeken Malkoç, siyasi bir reform sonucu son 6 yıldır demokrasi ile yönetilen Nepal’in; bu reformun tamamlayıcısı olarak ekonomi alanında da reform yapma girişimleri olduğunu, bu bağlamda özel sektörün ön plana çıktığını ve ekonomik işbirliği için girişimlere uygun ortamın bulunduğunu belirtti.

Malkoç’un konuşmasının ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Doyurucu bir forumun ardından toplantı hediye töreni ile sonlandırıldı ve ardından firmalar arası  ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Avustralya İş Konseyi'nin Kuruluşu Avustralya Büyükelçiliği Tarafından Düzenlenen Resepsiyon ile Kutlandı

 

Avustralya-Türk İş Konseyi'nin kuruluşuna ilişkin anlaşma Avustralya Büyükelçiliği tarafından düzenlenen bir resepsiyonla kutlandı.

Resepsiyona ev sahipliği yapan Avustralya'nın Ankara Büyükelçisi James Larsen, iki ülke arasında büyük bir tarihi ilişki olduğunu belirterek, "Harika bir geleceğimiz olacağına da inanıyorum" dedi.

Madencilik, madencilikle ilgili hizmetler, tarım ve eğitim başta olmak üzere çeşitli iş kollarından pek çok iş adamının bir araya geldiği resepsiyonda kısa bir konuşma yapan Larsen, iş adamlarına yönelik, "ilişkilerimizin geleceği sizlersiniz" ifadesini kullandı. Larsen, iki ülke arasında en az gelişen alanın ticari fırsatlar olduğuna dikkati çekti.

Avustralya-Türk İş Konseyi'nin kurulmasına ilişkin anlaşma 21 Şubat'ta Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın Avustralya ziyareti sırasında imzalanmıştı.

Büyükelçilik rezidansında düzenlenen resepsiyona, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Avustralya İş Konseyi Başkanı Ayhan Zeytinoğlu'nun yanı sıra Türk ve Avustralyalı yetkililer, iş adamları, diplomatik misyon temsilcileri ve davetliler katıldı.

Yeni Atanan Avustralya Büyükelçisi Onuruna Verilen Davete Katılım, 19.03.2014, Avustralya Büyükelçiliği, Ankara
Türkiye - Avustralya İş Konseyi & AI Group Konsey Kuruluş İmza Töreni, 21.02.2014, Sydney
Japonya & Osaka Ticaret ve Sanayi Odası KOBİ Heyeti ile İkili Görüşmeler

JAPONYA TİCARET VE SANAYİ ODASI VE OSAKA TİCARET VE SANAYİ ODASI HEYETİ İLE İKİLİ GÖRÜŞMELER

Martı İstanbul Otel, 14 Şubat 2014

TOBB/DEİK ve Japonya Ticaret ve Sanayi Odası ve Osaka Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde, Japon ve Türk firmaları 14 Şubat 2014 tarihinde Martı İstanbul Otel’de bir araya gelerek ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Açılış konuşmaları ile başlayan toplantıda, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn. Ç. Ali Kopuz, Türk-Japon İş Konseyi Başkan Yardımcısı Sn. Mehmet Sami ve Japonya Ticaret ve Sanayi Odası Genel Müdürü Sn. Kazuo Nishitani söz aldı.

Türk- Japon iş Konseyi Başkan Yardımcısı Mehemt Sami konuşmasında, Türkiye’nin  400 Milyar Dolar ile dünya ticaretinin %1’ini yaptığına değinerek Japonya’yı Türkiye’de ve Türk ihracatçıları Japon piyasalarında daha aktif görmek istediğini dile getirdi. Japon firmalarca Türkiye’nin üretim üssü olarqk görülebileceğini vurguladı.

Japonya Ticaret ve Sanayi Odası Genel Müdürü,Japonya’dan ilk defa bu kadar kalablık bir KOBİ heyetinin Türkiye’Ye ziyaret ettiğini belirterek bu toplantı ile ilşkilerimizin KOBİlerimz arasında da ivme kazanacağına inandığını belirtti.

Son oarak TOBB yönetim Kurulu Üyesi Çamur Ali Kopuz  konuşmasında  Japon ve Türk KOBİ’lerinin dinamizmini ve hareket esnekliği kabiliyetini birleştirerek  ikili ekonomik ilişkilerimize yeni bir boyut  kazandırabileceğine olan inancını vurguladı. Konuşmaların ardından Japon katılımcı firmalar ve Türk katılımcı firmalar ikişer dakikalık konuşmalar ile kendilerini ve firmalarını tanıttılar. Daha sonra öğle yemeği eşliğinde ikili görüşmelere geçildi. Toplantı bir saat süren ikili görüşmelerin ardından sona erdi.

T.C Punom Pen Büyükelçisi ile Tanışma Toplantısı

DEİK/TÜRK- KAMBOÇYA İŞ KONSEYİ T.C PUNOM PEN BÜYÜKELÇİSİ İLE TANIŞMA TOPLANTISI

22 OCAK 2014/TOBB PLAZA

 

T.C Punom Pen Büyükelçisi Sn. İlhan Tuğ'un katılımları ile Türk- Kamboçya İş Konseyi evsahipliğinde 22 Ocak 2014 tarihinde TOBB Plaza'da gerçekleşen tanışma toplantısı ve çalışma yemeği kapsamında Büyükelçi, Kamboçya yatırım olanakları ve Türk işadamları için potansiyel arz edebilecek sektörler hakkında bilgiler verdi. Kamboçya'nın bölge itibariyle stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayan Büyükelçi, Türk işadamlarına bir çok alanda yatırım fırsatları sunduğunu vurguladı. Bu anlamda halihazırda Kamboçya'da  bir Türk şirketinin  100-150 milyon dolarlık yatırım ile tekstil alanında üretim yaptığını  belirterek, yatırım için elverişli olan bu koşullardan birçok Türk şirketinin faydalanabileceğini vurguladı. Ayrıca iki ülke arası Karma Ekonomik Komisyon mekanizmasının yakın bir gelecekte hayata geçeceğini dile getirdi. Türk- Kamboçya İş Konseyi Başkanı Alphan Manas İş Konseyi 2014 yılı çalışma takvimi kapsamında turizm ve tekstil sektörleri üzerinde yoğunlaşılmasında fayda gördüğünü belirtti. Bu kapsamda Kamboçya Kalkınma Konseyi'nden uzmanların ülkemize davet edilerek İstanbul'da Kamboçya Yatırım Forumu  düzenlenmesine ve Forum kapsamında tekstil ve turizm yatırımlarında ülkenin sunduğu olanak ve teşvikler hakkında ilgilenen Türk şirketlerinin bilgilendirilmesine karar verildi.

T.C Punom Pen Büyükelçisi ile Tanışma Toplantısı

DEİK/TÜRK- KAMBOÇYA İŞ KONSEYİ T.C PUNOM PEN BÜYÜKELÇİSİ İLE TANIŞMA TOPLANTISI

22 OCAK 2014/TOBB PLAZA

 

T.C Punom Pen Büyükelçisi Sn. İlhan Tuğ'un katılımları ile Türk- Kamboçya İş Konseyi evsahipliğinde 22 Ocak 2014 tarihinde TOBB Plaza'da gerçekleşen tanışma toplantısı ve çalışma yemeği kapsamında Büyükelçi, Kamboçya yatırım olanakları ve Türk işadamları için potansiyel arz edebilecek sektörler hakkında bilgiler verdi. Kamboçya'nın bölge itibariyle stratejik öneme sahip olduğunu vurgulayan Büyükelçi, Türk işadamlarına bir çok alanda yatırım fırsatları sunduğunu vurguladı. Bu anlamda halihazırda Kamboçya'da  bir Türk şirketinin  100-150 milyon dolarlık yatırım ile tekstil alanında üretim yaptığını  belirterek, yatırım için elverişli olan bu koşullardan birçok Türk şirketinin faydalanabileceğini vurguladı. Ayrıca iki ülke arası Karma Ekonomik Komisyon mekanizmasının yakın bir gelecekte hayata geçeceğini dile getirdi. Türk- Kamboçya İş Konseyi Başkanı Alphan Manas İş Konseyi 2014 yılı çalışma takvimi kapsamında turizm ve tekstil sektörleri üzerinde yoğunlaşılmasında fayda gördüğünü belirtti. Bu kapsamda Kamboçya Kalkınma Konseyi'nden uzmanların ülkemize davet edilerek İstanbul'da Kamboçya Yatırım Forumu  düzenlenmesine ve Forum kapsamında tekstil ve turizm yatırımlarında ülkenin sunduğu olanak ve teşvikler hakkında ilgilenen Türk şirketlerinin bilgilendirilmesine karar verildi.

Yeni Atanan Filipinler Büyükelçisi İle Tanışma Toplantısı

DEİK/ Türk- Filipinler İş Konseyi, Filipinler Cumhuriyeti Büyükelçisi Maria Fernandez Sanches ile 20 Ocak 2014 tarihinde TOBB Plaza'da bir çalışma yemeği düzenlendi. Anılan toplantı, DEİK/ Türk- Filipinler İş Konsyei Başkanı Hakan Esen, Filipinler Cumhuriyeti İstanbul Fahri Başkonsolosu Ersin Karaoğlan ve Filipinler ile iş yapan DEİK üyelerinin katılımı ile gerçekleşti. Filipinler'in artan genç nüfusu ile önem bir pazar olduğuna değinen Sanches, Türk şirketlerini ticaret ve yatırım için ülkelerine davet etti. Sanches, Türkiye- Filipinler Karma Ekonomik Komisyon Toplantısı'nın 2014 yılı Mayıs/haziran ayında Ankara'da Filipinler Ticaret Bakanı ve Dışişleri Bakanı'nın katılımları ile gerçekleşeceğini ve KEK vesilesi ile Türkiye'yi bir ticaret heyetinin ziyaret edeceğini belirtti. 

Türkiye-Vietnam Yuvarlak Masa Toplantısı

TÜRKİYE- VİETNAM YUVARLAK MASA TOPLANTISI

14 OCAK 2014

ANKARA HİLTON OTEL

Vietnam Ticaret ve Sanayi Bakanı Vu Huy Hoang'ın Türkiye-Vietnam  6. Dönem KEK Toplantısı vesilesi ile gerçekleştirdikleri Türkiye ziyareti kapsamında iki ülke işadamlarının bir araya getirildiği yuvarlak masa toplantısı 14 Ocak 2014 Salı günü Ankara'da gerçekleştirildi. Türkiye-Vietnam İş Konseyi Başkanı Necati Abacıoğlu'nun açılış konuşmaları ile başlayan toplantıda Vietnam Ticaret ve Sanayi Bakanı bir konuşma gerçekleştirdi. Vietnam ekonomisini, gelecek dönem beklentilerini ve  iki ülke arası ekonomik ilişkilere yönelik değerlendirmelerde bulundu.  Konuşmasında 2014 yılında Vietnam GSYİH'nın %5.8 ile %6 arasında büyüme ve ihracatda da %10 artış beklentisi içerisinde olduklarını dile getirdi. Türk firma temsilcierinin ve Vietnam heyetinin kendilerini tanıttıkları toplantıda Arçelik Genel Müdür Yardımcısı Hakan Bulgurlu , Arçelik'in Vietnam'ı Asean'daki üretim üssü olarak düşündüklerini ve bunun üzerine çalışmalar gerçekleştirdiklerini iletti. Bu kapsamda iki ülke arasında STA imzalanmasının önem arz ettiğini vurguladı. Firmalar arası ikili görüşmelerin ardından toplantı sona erdi.

"Türkiye – Çin Ticarette Ortak Para Birimi Kullanımı ve Ticaretimize Olan Katkıları” konulu Seminer
Avustralya İş Konseyi Karşı Kanadı ile MOU İmzalanması ve Avustralya & Yeni Zelanda İşadamları Heyet Ziyareti
Yeni Zelanda İş Konseyi Karşı Kanadı ile MOU İmzalanması ve Avustralya & Yeni Zelanda İşadamları Heyet Ziyareti

Diğer İş Konseyleri