TÜRKİYE - BULGARİSTAN İŞ KONSEYİ

TÜRKİYE VE BULGARİSTAN ARASINDAKİ TİCARET HACMİ HEDEFİ: 10 MİLYAR AVRO

DEİK/Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi, Bulgaristan İnovasyon ve Büyüme Bakanı Alexander Poulev, Bulgaristan Sağlık Bakanı Asen Medzhidiev, Bulgaristan Turizm Bakanı Ilin Dimitrov, Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Anguel Hristov Tcholakov'un katılımlarıyla DEİK/Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Mustafa Zeki Sarıbekir ev sahipliğinde 26 Ocak 2023 tarihinde İstanbul'da çalışma yemeği gerçekleştirdi.

Bulgaristan İnovasyon ve Büyüme Bakanı Alexander Poulev, Türkiye ve Bulgaristan arasında ikili ticaretin büyüdüğünü belirterek, "İkil ticaret hacimi tarihi rekor seviyelerde. Ancak yine de daha fazlasını yapabiliriz. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda 10 milyar avroya ulaşmak ve bunu sizin yakın desteğinizle birlikte yapabiliriz." dedi. Alexander Poulev, büyük bir delegasyon ile Türkiye'de bulunduklarını belirterek, bunun Türkiye gibi dostane bir komşu ülkeyle daha fazla iş yapma konusundaki siyasi iradelerinin ve kararlılıklarının çok güçlü bir işareti olduğunu ifade etti. Poulev, iki ülke arasında ortak tarihin, birçok kültürel benzerliğin ve daha fazla iş yapmak için çok güçlü ekonomik temellerin olduğuna işaret ederek, heyetlerinde Türkiye'den daha fazla yatırım çekmek isteyen iş insanlarının olduğunu ve ikili ticari ilişkileri geliştirmeye devam etmenin herkes için son derece önemli olduğunu kaydetti. Türkiye ve Bulgaristan arasında ikili ticaretin büyüdüğünü aktaran Poulev, "İkil ticaret hacmimiz tarihi rekor seviyelerde. Ancak yine de daha fazlasını yapabiliriz. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda 10 milyar avroya ulaşmak ve bunu sizin yakın desteğinizle birlikte yapabiliriz." dedi.

Bulgaristan Turizm Bakanı Ilin Dimitrov ise, Türkiye ve Bulgaristan'ın dayanıklı ve uzun geçmişe sahip bir ikili ticari ilişkiye sahip olduğunu dile getirdi.

Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Anguel Hristov Tcholakov ise, ticari diplomasinin potansiyeline inandığını belirterek, bunun yeni modern diplomatik misyonların en önemli önceliklerinden biri olduğuna işaret etti.

DEİK/Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Mustafa Zeki Sarıbekir ise, ilk defa çok önemli üç bakanlığı aynı anda ikili iş görüşmeleri (B2B) etkinliği için İstanbul'da bir arada gördüklerini belirterek, etkinliğe katılan tüm Bulgar delegasyonuna teşekkür etti. Sarıbekir, İstanbul'da çok eski bir sarayda unutulmaz ve tarihi bir akşam yemeğinde bir araya geldiklerini belirterek, "Bulgaristan Yatırım Ajansı (IBA) tarafından düzenlenen Bulgaristan Uluslararası İş ve Yatırım Forumu başarılı bir toplantı oldu. DEİK/Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi olarak, iki ülke arasındaki ikili ticari ilişkilerin daha da artması için faaliyetlerimize devam ediyoruz" diye konuştu. 7 milyar doları aşan ticaret hacmiyle Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ilişkilerin son dönemde büyük gelişim gösterdiğini belirten Sarıbekir, ticaret hacmi hedefinin 10 milyar doları aşmak olduğunu söyledi. Bulgaristan'ın Türkiye'nin ihracatının neredeyse yarısını karşılayan Avrupa'ya açılan kapısı olduğunu belirten Sarıbekir, iki ülkenin sahip olduğu tarihsel ve kültürel bağ sebebiyle Bulgaristan'ın öneminin altını çizdi.

Toplantı, katılımcıların kendilerini tanıtlamları ve ikili görüşmeleri ile sona erdi.

DEİK EU TALKS: İŞ DÜNYASINDA SÜRDÜRÜLEBİLİR GELECEK VE YEŞİL MUTABAKAT

TÜRKİYE-BULGARİSTAN İŞ VE YATIRIM FORUMU

TÜRK VE BULGAR İŞ DÜNYASINA YATIRIM DAVETİ
İş Dünyası Temsilcileri Türkiye-Bulgaristan İş ve Yatırım Forumunda Buluştu
 
Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ticaret ve yatırımların artırılması amacıyla Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Bulgaristan Ulusal KOBİ Tanıtım Ajansı iş birliği ile düzenlenen Türkiye-Bulgaristan İş ve Yatırım Forumu, 25 Kasım 2020 tarihinde dijital olarak gerçekleştirildi. 
 
T.C Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, Bulgaristan Ekonomi Bakan Yardımcısı Yana Topalova, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Zeki Sarıbekir, Bulgaristan Ulusal KOBİ Tanıtım Ajansı (BSMEPA) Direktörü Boyko Takov ile Türkiye ve Bulgaristan iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen forumda, yatırım ve iş fırsatları ele alındı.
 
Sınır kapılarındaki sorunların çözümü için iş birliği çağrısı
İki ülke arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerine dair güncel bilgileri aktaran T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur açılış konuşmasında, Covid-19 salgını nedeniyle ticari faaliyetlerin önemli ölçüde yavaşlaması sebebiyle dünya ekonomisinin olumsuz bir dönemden geçtiğini söyledi. Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ticaret hacminin salgının olumsuz etkileri nedeniyle 2020 yılında bir daralma gösterdiğini belirten Batur, iki ülke arasındaki ticaret potansiyelinin salgının olumsuz etkilerini kısa sürede etkisiz kılacağını ve ticaret hacmini yeniden eski seviyelerine geleceğine inandığını vurguladı. Sınır kapılarındaki sorunların çözümü için iş birliğinin önemine değinen Batur, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki karşılıklı yatırımları artırmak ve ayrıca üçüncü ülke ve pazarlarda ortak yatırımlar yapmak için her türlü çabayı göstermeye kararlı olunduğunu söyledi. Bulgaristan'ın Türkiye'nin Avrupa'daki en önemli ticari ortaklarından biri konumunda olduğuna dikkat çeken Batur, salgın döneminde Bulgaristan ile ekonomik ve ticari alandaki ilişkilerin geliştirilmesinin ayrı bir anlam kazanacağını söyledi. 
 
Topalova: "Bulgar ve Türk iş dünyası ortak işletmeler kurarak, üçüncü ülke piyasalarında iş birliği yapabilirler" 
Türkiye'nin Bulgaristan'ın ileri gelen stratejik partnerleri arasında yer aldığını belirten Bulgaristan Ekonomi Bakan Yardımcısı Yana Topalova ise, Covid-19 pandemisinin sadece ekonomileri etkilemekle kalmadığını, ikili ticari ve yatırım ilişkilerini de etkilediğini söyledi. Türkiye'nin Bulgaristan'ın ilk 10 doğrudan yatırımcı ülkeleri arasında yer aldığını söyleyen Topalova, "Dünyadaki salgının olumsuz sonuçlarına rağmen Bulgaristan mali ve makroekonomik yönden istikrarını sürdürmektedir. Bulgaristan, son zamanlarda tüketim ve yatırımları artırmayı başardı. Haziran ayı başında Bulgaristan, Bankacılar Birliğine dâhil oldu. Uluslararası kredi kuruluşları da bu durumu olumlu karşılayarak, kredi realitemizi Balkanların en yüksek seviyesine çıkardı" dedi. Sanayi parkları ile ilgili yasaya değinen Topalova, "Sanayii parkları, yatırımcılar için bir alt yapı hazırlayarak, yeni imkânlar yaratacaktır. Yatırımların gerçekleştirilmesi için büyük potansiyel bulunuyor. İki ülke iş dünyası için otomotiv, elektrik, makine üretimi, ulaştırma, lojistik, IT, tekstil, kimya ve gıda sektörlerinde imkânlar bulunuyor. Bulgar ve Türk iş dünyası ortak işletmeler kurarak, üçüncü ülke piyasalarında iş birliği yapabilirler. Özellikle tıbbi malzeme, tıbbi cihaz konusunda üçüncü ülkelere açılabilirler. Dinamik ve gelişen ortamda, pandemi ortamında özellikle partnerliklerimiz önemli. Çabalarımızla daha fazla faydalı sonuçlar elde edelim" dedi. 
 
Olpak: "Daha fazla Bulgar firmayı Türkiye'de görmek istiyoruz"
DEİK Başkanı Nail Olpak, Covid-19 pandemisinin bazı kavramların hayatımızda daha fazla değişmesine yol açtığını dile getirerek, dijitalleşme, glokalleşme, ulaşılabilirlik ve güven kavramlarının önemine değindi. 
 
Olpak, hem Türkiye hem de Bulgaristan açısından pazar çeşitliliğinin ihracat ve ithalat noktasında kritik olduğunu vurguladı. Özellikle pandemi sonrası komşu ülkelerle birçok alanda ortak hareket etmenin önemini daha çok kavradıklarını dile getiren Olpak, "Daha çok iş birliği yapmamız gerekiyor. Hedeflerimiz çerçevesinde turizm başta olmak üzere, otomotiv, makine, bilgi-iletişim teknolojileri ve kimya gibi alanların yanı sıra alt yapı, inşaat, eğitim, mobilya gibi sektörlerde de iş birliği noktasında daha fazla kafa yorabiliriz. Bulgaristan, Türk yatırımcılar için en önemli yatırım noktalarından bir tanesi. Bu dönemde Bulgaristan iş dünyasının da Türkiye'ye ilgisinin artması oldukça önemli. Daha fazla Bulgar firmayı Türkiye'de görmek istiyoruz. Bu Avrupa'ya açılma konusunda da bir fayda sağlayabilir. Özellikle Kuzey Afrika ve Orta Doğu pazarına erişmek isteyen Bulgar firmalar Türkiye'de önemli avantajlar bulacaklardır. Yıllardır sevgi bağıyla birbirimize tutunmuş Türkiye ve Bulgaristan iş dünyası temsilcileri olarak dostluğumuzun yanı sıra, ticaret ve yatırım ilişkilerimiz ile ortaklıklarımızı daha fazla artırmak için tüm cesaretimizle yol alacağımıza inanıyorum" diye konuştu.
 
Takov, "Forum ile Türk ve Bulgar KOBİ'leri fayda sağlayabilir"
Bulgaristan Ulusal KOBİ Tanıtım Ajansı (BSMEPA) Yönetici Direktörü Boyko Takov ise,  uluslararası arenada Bulgar iş insanlarının payını artırmaya çalıştıklarını belirterek, "2020 yılında Covid-19 pandemisi, uluslararası arenada yeni yöntemler aramamıza neden oldu. Ülkemize yabancı yatırımcı çekebilmek için yeni yöntemler aramalıyız ki ortak çalışmalarımızı durdurmayalım. İki ülke şirketlerinin ilişkilerinin geliştirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yeni imkânları değerlendirmemiz gerekiyor. Bugünkü iş ve yatırım forumu yeni yatırım imkânlarını ele alacaktır" dedi. Bulgaristan Ulusal KOBİ Tanıtım Ajansının desteklediği konulardan birinin yatırım teşviki olduğuna değinen Takov, Ajansın sitesinde iş insanlarının 14 sanayi sektörü ile partner kuruluşları görebileceklerini belirtti. Takov, Türk ve Bulgar KOBİ'lerinin de düzenlenen forum ile fayda sağlayabileceklerini vurguladı. 
 
Sarıbekir: "Bulgaristan'ın stratejik öneminin farkındayız"
DEİK/ Türkiye- Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Zeki Sarıbekir, Türkiye ve Bulgaristan iş dünyası olarak, bu zorlu süreçte dostlukla birlikte, ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmek amacıyla bu forumu düzenlediklerini ifade etti. Sarıbekir, "Türkiye ve Bulgaristan farklı ama birbirini tamamlayan nitelikte avantajlara sahip iki ülke... İş birliğimiz, geliştireceğimiz ortak üretim ve iş modellerimiz bu yeni düzende güçlü bir şekilde var olmamızı sağlayacaktır. Bu dönemde ciddi ticari daralmalar yaşanmış olsa da birlikte çalışarak hızla ticaretimizi geliştirebiliriz. DEİK/Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi olarak, kardeş ülke Bulgaristan'ın stratejik öneminin farkındayız ve ekonomik ilişkilerimizi hak ettiği noktaya getirmek için çaba sarf etmeye gayret ediyoruz.  Bulgaristan hem Avrupa'ya hem de dünyaya erişim noktasında önemli imkânlar sunuyor. İş Konseyi olarak gerek Bulgaristan'da faaliyetleri bulunan Türk yatırımları ile gerekse de iki ülke arasında iş yapan Türk ve Bulgar firmalarımız ile yakın iş birliği ve iletişim içerisinde olmak gayesiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz" şeklinde konuştu. 
 
Türkiye-Bulgaristan İş ve Yatırım Forumunun açılış konuşmalarının ardından "İkili İş ve Yatırım Fırsatları" paneli, DEİK/Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Emrah Sazak moderatörlüğünde, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Kıdemli Proje Direktörü Mehmet Tangut, Bulgaristan Yatırım Ajansı CEO'su Desislava Trifonova, Bulgaristan Yatırım Ajansı Genel Sekreteri Irina Kirova ve Bulgaristan Ulusal Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Antoaneta Bares'in katılımıyla düzenlendi. 
 
Forumda, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ve İKMİB'in destekleriyle Türk ve Bulgar iş insanlarının katılımlarıyla otomotiv, makine, IT ve kimya sektörlerinde ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. 
 
BULGARİSTAN-TÜRKİYE İŞ FORUMU, SOFYA

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın Sofya'ya resmi ziyareti vesilesiyle Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Bulgaristan Ulusal KOBİ Geliştirme Ajansı(BSMEPA) iş birliğiyle 19 Kasım 2018 Pazartesi günü Sofia Ramada City Centre Otel'de " Bulgaristan - Türkiye İş Forumu"  gerçekleştirilecektir.

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Bulgaristan Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov'un onurlandırmasıyla gerçekleşecek söz konusu toplantıya çok sayıda Bulgar firmasının katılımı beklenmekte olup, bu firmalar ile ikili görüşmeler gerçekleştirilmesi imkanı olacaktır.

Bulgaristan'da turizm, gıda, otomotiv ve yedek parça, savunma, ambalaj, hayvancılık ve tarım makineleri, inşaat ve yapı malzemeleri, sağlık, sağlık/termal turizm ve medikal ürünler, mobilya, aydınlatma ve elektronik ürünler, alt yapı-konut inşaatı, tekstil, kimya, lojistik, makine ve ICT alanlarında yatırım ve iş birliği fırsatları bulunmaktadır.

Üçüncü ülkelerden gelen Türk sermayesi ile birlikte Bulgaristan'da yaklaşık 1 milyar Avro üzerinde Türk yatırımı bulunmakta olup ağırlıklı olarak turizm, bankacılık, tekstil, hazır giyim, aluminyum, cam sanayi, ev aletleri, otomotiv yedek parça, ulaştırma, alüminyum, pvc, gıda, su şişeleme, odun işleme alanlarında faaliyetlerini sürdürmektedir. 

Bulgaristan Yatırım Ajansı ve Bulgaristan Ulusal KOBİ Ajansı anılan foruma iştirak edecektir ve söz konusu kurumların temsilcileri ile görüşme imkanı bulunacaktır. Bulgaristan-Türkiye İş Forumu'nun taslak programı ekte yer almaktadır.

Avrupa Pazarına erişimi açısından düşük maliyetler ve lojistik avantajlar sunan Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik hareketliliğe önemli ivme katacak söz konusu İş Forumu'na katılımınızı diler, katılım için aşağıda yer alan kayıt formunu 9 Kasım 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar doldurmanız rica olunur.

Kayıt formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/773/11580

Detaylı bilgi için irtibat kişisi:

Sn. Aycan Damalı, DEİK Avrupa Bölgesi İş Konseyi Koordinatörü

adamali@deik.org.tr

0212 339 50 74

VIENNA ECONOMIC FORUM-SOFYA TOPLANTISI, 18 MAYIS 2018, SOFYA

"Avrupa Entegrasyonu, Balkanlar Bölgesinin Rolü" temasıyla Vienna Economic Forum tarafından 18 Mayıs 2018'de Sofya'da düzenlenen "Sofia Talks" etkinliğine, Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri F. Naci Güngör ve Çağatay Yılmaz katılım sağladı.

BULGARİSTAN-TÜRKİYE İŞ FORUMU, 18 MAYIS 2018, SOFYA

T.C. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın Sofya'ya resmî ziyareti vesilesiyle DEİK ve Bulgaristan Ulusal KOBİ Geliştirme Ajansı (BSMEPA) iş birliği, T.C. Sofya Büyükelçiliğinin ve Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının (BULTİŞAD) katkılarıyla 18 Mayıs 2018'de Sofya Bulgaristan-Türkiye İş Forumu gerçekleştirildi.

Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Osman Ak, iki ülke arasındaki ticari hacmin geliştirilmesi amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı.

TÜRKİYE – BULGARİSTAN İŞ FORUMU

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonu, Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası ve Bulgaristan Ulusal KOBİ Geliştirme Ajansı işbirliğiyle 2 Nisan 2018 Pazartesi günü Wyndham Grand Levent Otel'de "Türkiye – Bulgaristan İş Forumu" T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Bulgaristan Ekonomi Bakanı Sayın Emil Karanikolov'un onurlandırmalarıyla gerçekleştirilecektir. 

Bulgaristan'da turizm, gıda, ambalaj, tarım, hayvancılık ve tarım makineleri, inşaat ve yapı malzemeleri, sağlık, sağlık/termal turizm ve medikal ürünler, mobilya, aydınlatma ve elektronik ürünler, otomotiv ve yedek parça, alt yapı-konut inşaatı, tekstil, kimya, lojistik, makine ve ICT alanlarında yatırım ve iş birliği fırsatları bulunmaktadır. Söz konusu forum kapsamında yukarıda belirtilen sektörlerden çok sayıda Bulgar firması foruma katılacak olup, bu firmalar ile ikili görüşmeler gerçekleştirme imkanı bulunacaktır.

Bulgaristan heyetinde yer alacak firmaların taslak listesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilmektedir.  

https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-16680

Üçüncü ülkelerden gelen Türk sermayesi de dikkate alındığında Bulgaristan'da yaklaşık 1 milyar Avro üzerinde Türk yatırımı bulunmaktadır. Türk firmaları genel olarak turizm, bankacılık, tekstil, hazır giyim, ev aletleri, otomotiv yedek parça, ulaştırma, alüminyum, pvc, gıda, su şişeleme, odun işleme alanlarında faaliyet göstermektedir.  

Bulgaristan tarafından Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası, Bulgaristan Yatırım Ajansı, Bulgaristan Ulusal KOBİ Ajansı anılan foruma iştirak edecektir ve söz konusu kurumların temsilcileri ile görüşme imkanı bulunacaktır. 

Türkiye – Bulgaristan İş Forumu'nun taslak programı ekte bilgilerinize sunulmaktadır. 

Türkiye'nin Avrupa Pazarına erişimi açısından en düşük maliyetleri sunan Bulgaristan ile Türkiye arasındaki işbirliği ve ekonomik hareketliliğe önemli katkı sağlayacak "Türkiye – Bulgaristan İş Forumu'na"  katılım sağlamak isteyen üyelerimizin, aşağıda yer alan kayıt formunu eksiksiz tamamlayarak en geç 30 Mart 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar DEİK'e iletmeleri rica olunur. 

Kayıt formu: 

https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/628/10520 

Önemli not: Bulgaristan firma listesi içerisinde görüşme gerçekleştirmek istediğiniz firmayı kayıt formunda lütfen belirtiniz

Detaylı bilgi için irtibat kişisi:

Sn. Aycan Damalı, adamali@deik.org.tr
0212 339 50 74

TÜRKİYE-BULGARİSTAN İŞ FORUMU, 2 NİSAN 2018, İSTANBUL

DEİK, T.C Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası ile Bulgaristan Ulusal KOBİ Geliştirme Ajansı iş birliğiyle Türkiye-Bulgaristan İş Forumu'nu 2 Nisan 2018'de İstanbul'da düzenledi. Foruma T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bulgaristan Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov, DEİK Başkanı Nail Olpak, Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tsvetan Simeonov, Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Osman Ak ile Bulgaristan Yatırım Ajansı ve Bulgaristan Ulusal KOBİ Ajansı temsilcileri katılım sağladı.

Fatih Metin, "Türkiye ve Bulgaristan, Balkanların yükselen iki ekonomisi konumunda yer alıyor. Geçmişe dayanan dostluk, kültürel ve coğrafi yakınlıklarımızla birlikte, iki ülke arasındaki ekonomi ve ticareti geliştirmek için iş birliğini önemsiyoruz. İki ülke arasındaki dış ticaret rakamlarına baktığımızda ise çok güzel bir denge olduğunu görüyoruz" şeklinde konuştu.

BULGARİSTAN'IN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU ANGEL ANGELOV'A ZİYARET, 26 ŞUBAT 2018, İSTANBUL

Türkiye–Bulgaristan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, Bulgaristan'ın İstanbul Başkonsolos'u Angel Angelov'a 26 Şubat 2018'de bir ziyaret gerçekleştirdi. Söz konusu ziyarete, Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Osman Ak, Başkan Yardımcıları Zeki Sarıbekir ve Sevgür Arslanpay, Yürütme Kurulu Üyeleri Çağatay Yılmaz, Ümit Dönbekçi, Yalçın Egemen, Mustafa Özer, Ersin Şen ve Avrupa Bölge Koordinatör Yardımcısı Aycan Damalı katıldı.

BULGARİSTAN'DAKİ TÜRK YATIRIMCILAR İLE TOPLANTI, 7 ŞUBAT 2018, SOFYA

Türkiye-Bulgaristan Yatırımcılar Toplantısı, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Bulgaristan Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov, DEİK Başkanı Nail Olpak, Bulgaristan Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy ve  DEİK/Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Osman Ak'ın katılımları ile 7 Şubat 2018 tarihinde Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da gerçekleştirildi.

Türkiye ve Bulgaristan iş dünyasının bir araya gelmesi gerektiğini ifade eden T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Dünyadaki ekonomik sistemlerin ve teknolojik dönüşümün arifesinde Türk ve Bulgar ekonomileri hak ettikleri yere gelecektir. Birbirini tamamlayan iki ekonomi olarak Türkiye ve Bulgaristan'ın bu dönüşüme çok katkı yapacağına inanıyorum. Türkiye 31.7 yaş ortalaması ile Avrupa'nın en genç nüfusu ve G20 ile OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke" diye konuştu.

2018'i Türkiye ve Bulgaristan arasında ‘kalkınma yılı'

Türk kültüründe komşuluk ilişkilerinin çok önemli olduğunu belirten Zeybekci, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine katkı amacıyla Nisan ayı içerisinde İstanbul'da Türkiye-Bulgaristan İş Forumu'nun gerçekleştirilmesini ve sonbaharda Bulgaristan'da İş Forumu'nun düzenlenmesini önererek, 2018'i Türkiye ve Bulgaristan arasında ‘kalkınma yılı' olarak ilan ettiklerini söyledi.

IMF'nin 2017 raporundaki satın alma gücü paritesine göre dünyanın 13'üncü,  Avrupa'nın ise 5'inci ülkesi konumunda olan Türkiye'nin, önümüzdeki 10 yıl içerisinde dünyada ilk 10, Avrupa'da ise ilk 3 büyük ekonomiden birisi olmayı hedeflediklerini belirten Zeybekçi, "Bulgaristan için de aynı durum geçerlidir. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde Bulgaristan ekonomisi 2.5-3 kat daha hızlı büyüyecek, bunun en önemli işaretlerini 2017 yılında aldık. Yüzde 25 oranında artan ticaret hacmi bunun en önemli göstergesidir ve bu olağanüstü bir başarıdır. Bu potansiyeli 10 yıl boyunca sürdürecektir. İş dünyasının bu potansiyelden düşen payı alması gereklidir. Karşılıklı olarak engeller çıkarmak yerine bu potansiyeli geliştirmek için çalışmalıyız. Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi Gümrük Birliği Anlaşmasının 1-1.5 yıl içerisinde güncellenmesiyle elektronik, hizmet ve tarım-gıda gibi sektörlerin dâhil edilmesi ikili ticaret hacmini çok daha hızlı bir şekilde yukarı taşıyacak. Bu güncelleme için Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Dönem Başkanı olarak desteği çok önemli olacaktır" dedi.

 "Türk firmaları için fırsatlar var"

Bulgaristan Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov,bu ziyaretin Türkiye ve Bulgaristan arasındaki dış ticarete önemli katkı sağlayacağını söyleyerek, Bulgaristan hükümetinin 2018 yılında yatırımın geliştirilmesi amacıyla alacağı inisiyatiflere dair bilgi verdi.

Bulgaristan hükümetinin yolsuzlukla mücadele kararı aldığını aktaran  Karanikolov, kamu ve özel sektör işbirliklerinin yapılabilmesi için gerekli mevzuat değişikliğinin onaylandığını belirterek,  büyük alt yapı projeleri gerçekleştirileceğini ve bu projelerde Türk firmaları için fırsatlar bulunacağını aktardı. İş takip sürelerinin kısalacağını ve talep edilen belgelerin azaltılacağını ifade eden Karanikolov, yurt dışından uzman ithal etmenin de kolaylaştırılacağını vurguladı.

"Mart ayında AB ile diyaloğumuzda olumlu gelişmeler yaşanabileceği kanaatindeyiz"

DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK çatısı altındaki Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi'nin 27 yıllık bir geçmişi olduğunu belirterek, ‘İş Konseyimiz faaliyetlerini Sayın Bakanımız Nihat Zeybekçi'nin açmış olduğu doğrultuda daha da aktif bir şekilde sürdürecektir. Bulgaristan'ın AB Dönem Başkanlığı sırasında Türkiye ile AB arasında bir zirve düzenlenmesi, mevcut sorunların bu zirvede tartışılmasını ve karşılıklı güvenin yeniden tesis edilmesini sağlamada önemli bir adım olacaktır. Bulgaristan'ın AB Dönem Başkanlığı'nı devralması vesilesiyle önümüzdeki 6 aylık süreçte yürütülecek tüm çalışmalar açısından DEİK adına büyük heyecan duyuyoruz. Mart ayında AB ile diyaloğumuzda olumlu gelişmeler yaşanabileceği kanaatindeyiz" dedi.

Bulgaristan'dan Türkiye'nin AB adaylığıyla ilgili somut ve yapıcı bir yaklaşım beklediğini söyleyen Olpak, Türkiye ile Bulgaristan iş dünyası temsilcilerinin birbirine ne kadar sıkı bağlarla bağlanırsa siyasi diyalog kapılarının da o denli açık olacağını vurguladı. Olpak konuşmasında, "Avrupa Birliği nezdinde yapacağımız her yeni iş akdi, başarıyla tamamlanmış her yeni proje bizlerin itibarını daha da yükseltecek ve hızla büyümemizi sağlayacaktır. Bulgaristan ile ticaret hacmimizin artması, AB ile ticaret hacmimizin artması anlamına gelmektedir. Bulgaristan'da kurulan Türk firmalarının siz değerli sahipleri AB fonlarından yararlanabilmektesiniz. Hâlihazırda 60'a yakın büyük ölçekli Türk firmasında 10 bine yakın istihdam sağlanmakta ve toplamda bine yakın Türk firması Bulgaristan'da faaliyet göstermekte. 2017 yılında 4,5 milyar dolara yakın ikili ticaret hacmine ulaşmış durumdayız. Birbirimizi tanıyor, birlikte çalışıyor birlikte kazanıyoruz" açıklamasını yaptı.

Bulgaristan'ın Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı, Türkiye'nin ise Bulgaristan'ın Ortadoğu, Asya ve Afrika'ya açılan kapısı olduğunu ifade eden Olpak, kapıların iki ülke için kaldırılması ve sınırların ticari ve ekonomik faaliyetler için her daim işlemesi gerektiğini dile getirdi.

DEİK/Türkiye–Bulgaristan İş Konseyi Başkanı Osman Ak ise; "Türkiye ve Bulgaristan arasında alışverişi yapılmayan ürünlerle ilgili T.C. Sofya Ticaret Müşavirliği ile birlikte çalışmalar yapıyoruz. Nisan ayında gerçekleştirmek için çalışacağımız İş Forumu'nda bu sektörlere yer vereceğiz. Yatırımlar ve ikili ticarette yaşanan en önemli sıkıntı, Kapıkule sınır kapısındaki uzun kuyruklar. DEİK/Türkiye-Bulgaristan İş Konseyi olarak bunun çözümü için gerekli desteği vermeye hazırız" şeklinde konuştu.

BULTİŞAD SOFYA OFİSİ AÇILIŞINA TÜRKİYE-BULGARİSTAN İŞ KONSEYİ KATILIMI, 24 OCAK 2018, SOFYA

Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının Sofya'da ofis açılışı dolayısıyla 24 Ocak 2018'de Sofya'da bir toplantı ve resepsiyon gerçekleştirildi. Açılış törenine Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov, T.C. Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, Ekonomi Bakan Yardımcısı Liliya İvanova, İş Konseyi Başkanı Osman Ak, Bulgaristan Ekonomi Bakanlığı Dış Ekonomik İşbirliği Bölümü Avrupa Departmanı Başkanı Vessela Bairaktarova, T.C. Sofya Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Okan Pakbeşediğer Ekonomi Bakanlığında görevli üst düzey yöneticiler katılım gösterdi.

Türkiye – Bulgaristan Turizm Semineri, 25 Kasım 2014, İstanbul

DEİK/Türkiye - Bulgaristan İş Konseyi, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Bulgaristan’ın İstanbul Başkonsolosluğu işbirliğiyle “Türkiye ile Bulgaristan Arasında Turizm Fırsatları Semineri”  25 Kasım 2014 Salı günü saat 13.30–17.00 arasında İstanbul TOBB Plaza’da gerçekleştirilecektir. 

 

Bulgaristan’ın turizm politikalarından Sorumlu Bakan Yardımcısı Sayın Branimir Bonev, İstanbul Başkonsolosu Angel Angelov ve Bulgaristan’dan turizm  yatırımcılarının yer aldığı heyet tarafından gerçekleştirilecek sunumlarda Bulgaristan’daki turizm potansiyeli ve turizm yatırımları fırsatları tanıtılacaktır. Seminerin ardından Türk ve Bulgar firma temsilcileri arasında ikili firma görüşmeleri imkanı sağlanacaktır.

 

Bulgaristan Turizm Heyetinin listesi, program ve söz konusu seminere katılım formu ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

 

Anılan seminere ve ikili görüşmelere katılımınızı diler, katılım teyidinin  ekte yer alan  form aracılığıyla en geç 24 Kasım 2014 Pazartesi gününe kadar  DEİK’e (Aycan Damalı, e-posta: adamali@deik.org.tr, tel: 0212 339 50 74) iletilmesini rica ederim.

Diğer İş Konseyleri